BILT „In Oostburg is geen behoefte aan jarenlange strijd om herindeling Drijfijs stagneert de veren naar schouwen Hujd Souburg verwelkomde nieuwe burgemeester Klandestiene zendapparatuur kostte zeevaartscholier f. 100 m%A Maar grenswijziging met Schoondijke is gerechtvaardigd en noodzakelijk „MINISTER VROEG TOCH OM EEN PLAN?" Zeeuwse ALMANAK GEEN RECHTSREGELINGEN VOOR PACHTERS OESTERPERCELEN ONTPLOFFING IN FABRIEK TE ZÏERIKZEE Tonny van Verre voor N.C.R.V..televisie BEETJE „KASSIE-AN" UNIEKE KANSEN NAAST ELKAAR VELE SPREKERS een week met KUNST Dirk van Gelder TONNEN PALING BEVROREN IN KAMPERLAND Vier jaar geëist voor messteek 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 4 JANUARI 1963 OOSTBURGS BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE „Wij hebben geen behoefte aan een ongetwijfeld jarenlang durende strijd tussen de bevolking van streekgemeenten over een herindeling, doch wel bestaat er een naar onze mening gerechtvaardigd verlangen om de voor Oostburg dringend noodzakelijk geworden grenswijziging met de gemeente Schoondijke niet langer op de lange baan te schui ven. Een besluitvaardig beleid zal naur ik verwacht bovendien ten goede komen aan de verdere ontwikkeling van dit woongebied, welk besluit het ook moge worden". Dit zei donderdagavond burgemees ter J. L. van Leeuwen van Oostburg in zijn nieuwjaarsrede tot de raad. Burgemeester Van Leeuwen schonk aan dacht aan het probleem van het plat teland. dat ook in West Zeeuwsch- Vlaanderen speelt: een voor iedere ge meente gelijkmatige vergroting trach ten te bereiken, „welk ideaal illusionis tisch is", aldus de burgemeester. Deze problematiek is wellicht mede één der oorzaken, dat een reeds twee jaren ge reedliggend plan tot herindeling van ge meenten voor West Zeeuwsch-Vlaande ren in portefeuille is gebleven. „De minister van binnenlandse za ken heeft dit plan gevraagd. Als het werkelijk nodig is. laat men het dan aan de gemeenten ter kennis bren gen, óf laat men het intrekken. Ik weet. dat het plan voor West Zeeuwsch-Vlaanderen is opgehouden door weer een nieuw plan voor ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen nu, maar straks kan wel weer opnieuw uitstel komen. Dan zullen althans enige partiële grenswijzigingen aanhangig kunnen worden gemaakt, indien tot het laatste zou worden besloten". Natuurlijke ontwikkeling Er moet, zo meende de heer Van Leeu wen. een spoedig besluit komen. „De thans bestaande bedoelingen tot een planmatige ontwikkeling moeten dan maar worden vervangen door een na tuurlijke ontwikkeling. Zulk een natuur lijke selectie zal wel ongeveer evenveel jaren vergen als de thans beoogde plan matige ontwikkeling door herindeling, maar er is dan in ieder geval een be paald houvast voor de streek, waarmee ieder gemeentebestuur rekening moet houden. Om een Zeeuws-Vlaamse uit drukking te gebruiken is het nu maar een „gemuggel". In dit verband had burgemeester Van Leeuwen tevoren gewezen op de functie van Oostburg in West Zeeuwsch-Vlaanderen. Deze is voor een gemeente met 3924 inwoners niet in overeenstemming met de taak op het gebied van bijvoorbeeld onderwijs, middelpunt als verkeersknoop punt, van marktwezen, politie, dienst van gemeentewerken, uit hoofde van zijn culturele positie en de daaruit Voortvloeiende verplichtingen. „El ders in de provincie wordt eenzelfde positie ingenomen door gemeenten met aanzienlijk meer inwonertal dan Oostburg". Burgemeester Van Leeuwen wees erop. dat van dié gemeenten de financiële po sitie veel gunstiger is dan die van Oost burg, die positie wordt voor deze plaats het knelpunt. Dit zal in de toekomst steeds duidelijker aan de dag treden, maar tegelijkertijd zal steeds meer een beroep worden gedaan op de gemeente lijke financiële middelen. Als voorbeel den noemde Oostburgs eerste burger on der meer de aanvragen om ontheffing van vermakelijkheidsbelasting waar het streekuitvoeringen betreft, de inrichting van de openbare streek-ulo. de Zeeuwse Muziekschool, die elk jaar meer geld nodig heeft de subsidie voor de Z.V.U. en de bijdragen aan de reconstructie van wegen, uitkomende in Oostburg. „Desalniettemin kan met een simpel en gemakkelijk negatief afwijzend beleid deze gemeentelijke functie niet worden behouden of uitgebreid, zodat zoveel mogelijk naar wegen en middelen moet worden gezocht om aan bepaalde ver langens tegemoet te komen" Inwonertal gedaald Oostburgs inwoneraantal daalde in het afgelopen jaar van 3936 tot 3924. Janua ri 1961 was het nog 4040. Het vertrek van de in het kamp „Wilgenhof" ge huisveste Ambonezen (120 personen) was de oorzaak. Burgemeester Van Leeuwen meende, dat het inwonertal niet zou zijn gedaaldl. wanneer de nieuwe woningwetwoningen iets eerder in ge bruik hadden kunnen worden genomen. Burgemeester Van Leeuwen achtte een zo groot mogelijke beroepssprei ding noodzakelijk. In dit verband poogt Oostburg een industrievesti ging te bevorderen, nadat een bedrijf eigener beweging informatieve stap pen had ondernomen. De onderhan delingen zijn nog niet beëindigd, een oproep voor personeel is gedaan, maar de onderneming heeft nog geen besluit genomen ter realisering van het plan. Gezocht wordt naar een groter aantal opgeleide vaklieden voor speciale functies. Ofschoon deskundigen in Zeeuws-Vlaam se arbeidsverhoudingen van oordeel zijn, dat een begin kan worden gemaakt, ook omdat een aantal leerlingen van de l.t.s. ieder jaar een beroep moet zoeken bui ten West Zeeuwsch-Vlaanderen, blijven de ondernemers een voorzichtig beleid voeren. De voornaamste belemmering is de per soneelsbezetting naar vakmanschap en leeftijd. Wanneer het betreffende bedrijf naar Oostburg komt, zou dit van aan zienlijke invloed kunnen worden op een verbreding van de middelen van bestaan in Oostburg en in de streek. Over de aard van dit bedrijf wenste burgemees ter Van Leeuwen nog geen nadere mede delingen te doen, maar het is „geheel passend in de bestaande sfeer van Oost- burg^. Het bedrijf is gevestigd in Hol land en zou een filiaal in Oostburg wil len stichten. De heer Van Leeuwen sprak de wens uit, dat in 1963 over de vesti ging een gunstige beslissing zal worden De Oostburgse burgemeester vroeg in zijn nieuwjaarsrede verder aandacht voor de streekontwikkelingscommissie in West Zeeuwsch-Vlaanderen, die in 1962 „wel wat meer actief is gewor den dan in 1961". Er wordt thans se rieus gesproken over een gemeenschap pelijke vuilnisophaaldienst voor de streek. Er komt een rapoort van de directeur van de gemeenschappelijke technische dienst. •••- De aanleg van een dei Je buitenha ven van Breskens is van groot be lang voor de hele streek. Rijkswa terstaat heeft deze aanleg verbon den aan een streeke.xploitatie of al thans aan een andere vnrm dan de tegenwoordige rijksexploitatie, elk streekbelang", aldus de heer Van Leeuwen", „door een intergemeente lijk financiële deelneming moet wor den gevolgd, omdat de streekontwik- kelingscommissies het streven naar en Handen ruw? 'n PUROL Uzig De omgeving van het Vlissingse station had die middag veel weg van een nederzetting op Nova Zembla, het eiland, dal we ons allemaal van de lagere school her inneren als een uiterst onherberg zaam oord. Ene Willem Barentsz. is er nog eens op af geweest om er te overwinteren, hetgeen hij misschien beter op Bali hud kun nen doen. Maar ja, dan hadden wij vermoedelijk nooit van Nova Zembla gehoord en Bali hebben we toch ivel gekregen. Tijdelijk dan. Bitter koud was het er. En wit. En ijzig. Bij het station, die mid dag. Een handjevol beklagens waardige schepselen bevond zich bij de halte voor de stadsbus, die het vooralsnog in de stad zocht en derhalve in geen besneeuwe vel den of beijzelde wegen was te zien. Een straffe wind, die aan de noordpool niet misstaan zou hebben, blies de ongelukkige schepselen dvjars door de truien en borstrokken tot op het been en wij kunnen u verzekeren, dat er danig gemurmureerd is. Goed, er zal wel helemaal niets aan te doen zijn. 't Zal financieel of bouwtechnisch, of stedebouw kundig, of planologisch wel f inaal, rwlicaal onmogelijk zijn. Het is wij nemen het graag aan voor een stedelijke schoonheids commissie met principes volslagen onaanvaardbaar. Niettemin. Exploitanten van de busdienst. Gemeentebestuurderen. 'Zou een héél eenvoudige wacht ge legenheid, windvrij, er misschien tóch nog eens een keertje op kun nen overschieten f Problematiek „Cri de coeur' „Geen woord over wat voor onze streek nodig is" Burgemeester J. L. van Leeuwen heeft in zijn donderdag uitgespro ken nieuwjaarsrede kritiek geuit op de nieuwjaarsrede van de voorzitter van de kamer van koophandel en fabrieken in Z. Vlaanderen te Terneuzen. „Met name werd een aantal wensen en problemen van Oostelijk Z. Vlaanderen belicht en gesteld, maar er is toen met geen woord gesproken over wat bijvoorbeeld voor onze streek nodig is". :,Er zal mogelijk vroeger wel eens iets gezegd zijn over de verkeers- vragen, ik weet dit op 't ogenblik niet. maar in een nieuwjaarsrede voor Zeeuwsch-Vlaanderen niets opmerken over wat voor West Z. Vlaanderen nodig is. zie ik als een niet voldoende onderkennen van onze redelijke streekverlanaens". Als „contraprestatie" wijdde de heer Van Leeuwen daarom in zijn nieuwjaarsrede uitvoerige aan dacht aan de streek, waarin Oostburg ligt. deze haven voor Breskens gaarne ondersteunt, zal nader moeten blij ken". Voor dit vraagstuk werkt een commis sie; het E.T.I. is advies gevraagd. „De onderscheidene gemeenten zullen er ze ker in 1963 over om consult worden ge vraagd". Burgemeester Van Leeuwen pleitte voorts voor een regelmatige uurdienst op zon- en feestdagen voor de veerdienst Breskens-Vlissingen. „Het schip en het personeel is beschikbaar, want men ligt nu zondags een uur stil in de haven". Wie dit besluit moet nemen, rijk of pro vincie, is voor ons niet belanerük. alleen dat het provinciaal bestuur aan een een voudig verlangen gehoor geeft. Het zal toch warempel in deze moder ne tijd niet erg veel moeite behn«vefi te kosten voor deze behoefte voldoe ning te vinden bij rijkswaterstaat? Zeeuwsch-Vlaanderen heeft waarachtig politieke invloed genoeg. Deze kwestie is niet uitsluitend een zaak van de nïster van waterstaat, zoals wel be- :rd wordt. Onder andere wordt ook bij de Oosterscheldeveerdienst, die /.ui- onder provinciaal beheer stant, no»' oudenvets geworden beperkte zon- ist gehanteerd. In het tegenwoordige, zeer omvangrijk geworden weekeind-verkeer voor onze vrije burgers is zulk een zondagsbcpcr= king een onnodige belemmering en niet meer op zijn plaats". Busdiensten Een tweede „cri de coeur" uitte burge meester Van Leeuwen voor de aanslui ting van de busdiensten tussen Oost en West Zeeuwsch-Vlaanderen. „Hoe is het toch mogelijk, dat deze sedert jaren in de publieke belangstelling staande kwestie niet wordt opgelost? Moeten de gemeenten soms de (landings) rechten eens in bespreking brengen bij de be treffende maatschappijen? Een derde.pri tie van West België. De streek, dio nauwer dan welk deel van de provincie is bètrókkën bü economische integratie met België moet zich behelpen met twee smalle houten bruggen bij de grens Eede-Maldegem. De lieer Van Leeuwen vroeg zich af, of dit niet kan worden gezien als een „min der vriendelijke onderschatting van de functie van het ook door de Belgen veel gebruikte West Zeeuwsch-Vlaanderen". Dit in een ongetwijfeld uitstekende en vriendelijke Belgisch-Nederlandse standhouding. Weinig particulier eigendom Geen wijziging in uitgifte percelen De minister van landbouw en visserij V. G. M. Marijnen en de minister van justitie A. C. W- Beerman zien voorals nog geen aanleiding in het wetsontwerp van de visserijwet een regeling van de rechtspositie van de pachters van mos sel- en oesterpercelen op te nemen. An ders dan verschillende leden die het als een ernstige omissie beschouwden dat in het wetsontwerp voor zodanige regelingen geen plaats is ingeruimd blijken te veronderstellen, behoort slechts een zeer beperkt aantal perce len toe aan particuliere eigenaren. Dit wordt medegedeeld in de memorie van antwoord op de nieuwe regelen omtrent de visserij. In de Waddenzee, yvaarheen de mossel cultuur binnen afzienbare tijd geheel zal zijn verplaatst, is zelfs geheel geen sprake van particulier eigendom, doch behoren alle percelen tot 's rijks do meinen. Onder deze omstandigheden bestaat er voor beide ministers geen behoefte aan een regeling als de betrokken leden voor de ogen staat. Inmiddels heeft de minis ter van landbouw en visserij met zijn ambtgenoot van financiën in de klach ten, die de betrokken leden tegen het bij uitgifte van domeinpercelen gevoerde beleid hebben gericht, aanleiding gevon den een onderzoek in te stellen. Daarbij is hun van misstanden niets gebleken. De oester- en mosselpercelen, die tot 's rijks domeinen behoren, plegen voor een langere termijn dan een jaar te worden verhuurd. Na verloop van die termijn pleegt de overeenkomst met een huurder, die het perceel zelf ex ploiteert en de op hem rustende ver plichtingen nakomt, te worden verlengd. 'De huurprijs is zodanig, dat daartegen van de zijde van de kwekers in rede lijkheid geen bezwaar kan worden ge maakt, zo gaat de memorie verder. Ten slotte hebben de door betrokken leden bedoelde maatregelen -en doel een ein de te maken aan de zogenaamde over dracht van huurrechten en daarmee veelal gepaard gaande betaling van pre mies. In het tegenwoordige stelsel van geschatte huurprijzen en continuering van de huur past een dergelijke moge lijkheid tot overdracht met meer. De omstreeks honderd aan particulieren toebehorende percelen in de Zeeuwse stromen worden voorzover de beide ministers bekend weliswaar in regel voor korte tijd verhuurd. Doch hiertegen over staat, dat de huren plegen te wor den gecontinueerd. In de bestaande si tuatie voor wat de uitgifte van de per celen betreft, ziet de minister van land bouw en visserij geen aanleiding wijzi ging te brengen. Burgemeester B. H. G. ter Haar Rome- ny drulct hier de hand van loco-burge meester F. Leenhouts, die hem zojuist zijn ambtsketen heeft omgehangen. (Foto P.Z.C.) In de produlitieha] van „Emulsion- Holland", de fabriek van emulga- toren bij de Noordhavenpoort van Zierikzee, heeft zicb donderdag middag een ontploffing voorge daan. De bewoners van de Scheeps- timmerdijk en de Giuchtweg op de hoek waarvan deze dochteron derneming van de N.V. Koninklij ke „Zeelandia" is gevestigd, hoor den omstreeks kwart voor één plotseling een hevige knal. Ruiten van het fabrikagegedeelte spron gen en plastic golfplaten in het boven ste gedeelte van de muren werden om gebogen en naar buiten gedrukt. Op het moment van de explosie bevond zich twee man personeel in de fabriek. Als door een wonder bleven zij ongedeerd. Zij kregen wel de schrik van hun leven, toen de luide knal het gebouw op zijn funderingen deed trillen. In de fabriek worden enige pro- dukten vervaardigd, die er op gericht zijn emulsies te stabiliseren of ontmen- gen te voorkomen. Aan de machines werd enige schade van beperkte omvang aangericht. Hoe de ontpioffing is ont staan is nog een raadsel. De directie van het bedrijf heeft na het gebeurde onmid dellijk een onderzoek ingesteld. De ont ploffing had geen verdere gevolgen. De schade zal spoedig weer hersteld zijn. Heden, vrijdagavond brengt de N.CR.V. van 20.50-21.20 uur het programma „Riedels en Fiedels" voor de televisie. In dit Nederlandse muziekprogramma zal onder meer de Zeeuwse artiest Tonny van Verre uit Middelburg optreden. Souburgs gemeentesecretaris, de heer J. J. van Ginkel. heeft giste ren bij de installatie van burge meester B. H, G. ter Haar Rome- ny in een geestig snecchje ztin nieuwe chef tot. een beetje „kas- sle-an" gemaand... De heer Van Ginkel vond de komst van de nieuwe burgemeester zelfs een beeje griezeligMeestal volgt de installatie 1 a 2 weken na de benoeming, maar U bent er al na 2 dagen", merkte de Souburgse secretaris onder hilariteit op. „We zijn veel voortvarendheid gewend, maar dit hadden we zelfs niet ver wacht"... Ernstig wordend zegde de heer Van Ginkel de nieuwe burgemees ter namens bet personeel alle steun en adviezen toe bij het be sturen van Souburg. Slot van pag. 1 en trouw, waarmee hij de Souburg- se belangen tot het laatst toe in gro te spanning is blijven dienen. Vervolgens deed hij een beroep op de gemeenschapszin en de loyaliteit van de raad daarbij de verzekering gevend er naar te zullen streven strikt onpar tijdig te zijn en van de wethouders, met wie hij verwachtte in harmonie te zullen arbeiden. „Wij zullen ons geza menlijk in vele problemen moeten ver diepen", adus de burgemeester, die zich verder tot secretaris en gemeenteperso- neel richtte. „Indien wij op basis van wederkerig vertrouwen met elkaar wer ken, zullen de resultaten er ook. naar zijn", meende hij. Terzake komend meende de heer Ter Haar Romeny te kunnen stellen, dat de dodelijke dreiging van opheffing, die zolange tijd als het zwaard van Damocles boven Souburg hing, ge acht mag worden tot kleinere pro porties te zijn teruggebracht. Hij ver zekerde reeds begonnen te zijn met een gedegen studie van deze zaak, zodat hij indien nodig bij de hearing van de vaste commissie voor binnenlandse zaken uit de Tweede- Kamer die eind januari een bezoek brengt zo goed mogelijk partij zal kunnen geven. De burgemeester meende nu vooruit te mogen zien en zich met de raad te moeten inzetten voor verdediging en uitbouw van de vrijwel geconsoli deerde positie. Het lijdt volgens de burgemeester geen twijfel, dat aan Souburg unieke kansen geboden wor den. Uit de raadsdiscussies was burgemees ter Ter Haar Romeny gebleken, dat de raad zich In de opgave om Souburg een duidelijke plaats te geven in de Wal- cherse ontwikkeling, de samenwerkings- gedachte eigen wil maken. Die nu zal volgens de nieuwe burgemeester met. grote openhartigheid, tegen de achter grond van een geheel nieuw gespreks- duhhelstadpartners patroon, aan Vlïsslngen irden aangeboden. „Als de raad deze gedachte als een beleids lijn op langere termijn zou wensen te aanvaarden, staat niets een krachtige ontwikkeling van Souburg meer in de weg", betoogde hij tot slot. dere 5 van de 13 raadsleden, terwijl de heer Van de Putte er 44 jaar werk zaam was, vroeg de heer Van Ginkel zich af of de Schelde nu klant is van Souburg of andersom... Voorts werd het woord gevoerd door de heren M. Steur, hoofd van de Pie- ter Louwerseschool, die de daadwerke lijke steun van de leerkrachten van de openbare scholen aanbood, J. Arendse, vice-voorzitter van de kerkeraad der geref. kerk, J. Dey, hoofd van de Ji naschool, die sprak namens het C.\ J. Passenier, de commandant, namens de brandweer, M. J. Contant, namens de School met de Bijbel, kapelaan M. M. Pijnenburg, burgemeester J. L. Dreg- mans namens de vereniging van bur gemeesters en secretarissen op Walche ren, die hoopte op belangstelling van Souburgs nieuwe burgemeester voor de vereniging, burgemeester mr. J. Drijber van Middelburg, die wees op het belang van samenwerking, J. D. P. de Smit, di recteur bouw- en woningtoezicht op Walcheren, burgemeester P. Daniëlse van Ritthem, die ontdekt had, dat één der ramen in de Statenzaal gesierd wordt door het wapen van Souburg aan de ene kant en van Wolphaartsdijk aan de andere kant, burgemeester mr. F. S. K. J. Graaf van Randwijck van Nieuwland, loco-burgemeester J. Knuit van Wolphaartsdijk, die de hechte sa menwerking in de vroegere gemeente van burgemeester Ter Haar Romeny memoreerde, en tenslotte door gedepu teerde A. J. Kaland, die sprekend als secretaris van de C.H.U.-kamerkring de samenwerking in deze belangrijke zone van Zeeland eveneens centraal stelde. In een vlotte speech bracht burgemees ter Ter Haar Romeny zijn dank tol uiting voor de waarderende en vriende lijke woorden. Met. name de woorden van de Middelburgse burgemeester had den hein hoopv.Ol gestemd en hij zei het tevens op hoge prijs te stellen, dat Vlis- singens burgemeester mr. B. Kolff schriftelijk zijn gemeende felicitatie had aangeboden. Tot slot maakten vele genodigden van gelegenheid gebruik om nader ken- te maken met de heer en mevrouw Ter Haar Romeny, Een lange rij sprekers richtte zich daar na tot burgemeester Ter Haar Romeny om hem naast gelukwensen ook steun toe te zeggen, met de verwachting, dat de reeds lang bestaande samenwer king met burgemeester en raad voort- ezet zal worden. Gemeentesecretaris J. van Ginkel sprak namens het per- oneel. waarna oud-wethouder Van de Putte van zijn hoopvolle verwachtingen voor de toekomst gewag maakte. Na- ïs de kerkeraad van de hervormde gemeente sprak ds, J. A. van Duyne en namens de Kon. Mij. De Schelde de heer G. N. van Ginkel, één der directeu ren, die aan de oude banden tussen Sou burg en deze onderneming herinnerde. Afgaand op de feiten, dat 632 Soubur gers bij De Schelde werken, onder an- POLITIERECHTER MIDDELBURG Vrijspraak voor verdachte in caféruzie te Breskens Voor de politierechter te Middel burg mr. C. E. Coester, verscheen donderdagmiddag de zeevaarscho lier R. D. J. v. d. M. B. uit Vlissin- gen, verdacht van het bezit en ge bruik van een zendapparatuur zon der machtiging. „Het was zuiver om te experimenteren" verklaarde verdachte, „ik had niet de minste bedoeling er mee uit te zenden, het was meer om te oefenen voor het examen waarvoor ik gezakt was". De officier van justitie, mr. A. W. Rosingh, wees erop, dat dit soort misdrijven in Zeeland zeldzaam zijn. Dat in tegenstelling tot Twente en (le noordelijke provincies, waar het een werkelijk veel voorkomend euvel is. Een onvoorwaardelijke gevangenisstraf wordt in die streken dan dok dikwijls opgelegd. „Er zijn gevaren aan verbon-1 den" verduidelijkte de officier „bij het uitzenden loopt men namelijk het risico, dat men op de golflengten van lucht-, en scheepvaart komt. die hiervan veel: hinder ondervinden". Hij was van mening dat voor de s vaartseholicr een geldboete van 100 Ril wiel ffewonnen inbeslagneming van de zendinrich- i\ijwiei 0ewu e ting voldoende waarschuwing was. De De heer J. de Jonge te Wemeldinge „0|jtjf.rfichter vonniste conform de eis. kreeg dezer dagen de prettige medede- ling, dat hij bij de rijwielhandelaar riicfrrnnh Gijssel een fiets ter waarde van 200 v rlJ^JjrClUI^ van mishandeling, kwam donderdag middag nogmaals in behandeling. De moeilijkheden in deze procedure werden voornamelijk veroorzaakt door onnauw keurigheid in het politierapport, dat ge maakt werd van de getuige v. d. B. De verklaringen van deze getuige klopten dan ook niet met hetgeen hij volgens het rapport tegenover de politie ver klaarde. Daardoor werd hij zelfs ver dacht van meineed. De officier van justi tie meende dat hierdoor het bewijs niet wettig geleverd kon worden en eiste -" raak, waarbij de Attema, zich aansloot. die uitgevoerd moest worden. Het „nle- zierritje" zoals de officier het betitelde, kostte hem 50 en een voorwaardelij- De zaak te- zijn vriend v. S. ïs aangehouden tot februari voor het horen van getuigen. ke gevangenisstraf van ee de proeftijd van 2 jaar. gen zijn vriend v. S. is aan Gewichtig Bij het afwegen van een partij witlof kregen H. K. G. en N. W. M. R. uit Aardenburg ruzie over het gewicht. R. deelde daarbij de eerste klap uit en kreeg een iets hogere boete 40 dan G. die werd veroordeeld tot 30. Mishandeling was ook W. S. utt Middelburg ten laste gelegd, hetgeen hem op een geldboete van 75 en een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 maanden, proeftijd 2 jaar. kwam te staan. Op weg naar een stervend familielid, werd hij aange houden voor een verkeersovertreding. De politieman wilde niet dat ver dachte zélf zijn moeilijke naam op schreef. maar dat hij aeze langzaam zou spellen. De haast maakte ver dachte ongeduldig en een woorden wisseling en het uitdelen van klap pen was daarvan het gevolg. De of ficier van juBtitie had een onvoor waardelijke gevangenisstraf van 2 weken geëist. De koelrnonteur F. P. K. uit Middelburg had in gezelschap van zijn vriend A, v. S. uit Middelburg gereden in im vrucht auto van de firma, zonder toestemming van de eigenaar. Tegenover de politie, die de wagen staande hield, hing hij een verhaal op over een spoedreparatie Alcohol Verdachte Z. is bij verstek veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van 2 weken, proeftijd 2 jaar met toe zicht van het Consultatiebureau voor Alcoholisme, een geldboete van 75 en een ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tyd van twee maanden voor het rijden op een bromfiets onder invloed van alcohol. Voor eenzelfde feit kreeg de wielrijder G. uit Leeuwarden bij verstek een geldboete van 50. J. V. uit Vlis- 8ingen reed onder invloed van alcohol op de bromfiets over de Nieuwe Vlis- smgseweg en moest hiervoor 75 beta len. terwijl hem de rijbevoegdheid voor twee maanden ontzegd is. Voor het verduisteren van een spoor wegkaartje Bergen op Zoom -Goes kreeg S. bil verstek een boete van 30 opgelegd. De bromfietser B. G. uit Vlissingen bad, ondanks een ontzegging van de rijbe voegdheid, toch gereden op zijn brom fiets. Hij verklaarde niet te weten dat liet vonnis l»ij afstand 8 dagen na de uitspraak van kracht wordt. „Er wordt verondersteld «lat u de wet kent", merkte nir. Coester op en vonniste, con form de eis, een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van 1 week en ontzegging van de rijbevoegdheid voor 2 maanden. Vernieling van een verkeersbord kwam d. E. uit lJzendlJke op 30 te staan. Het doorrijden na een aanrij ding, zonder bekendmaking van ae identiteit, kostte de bromfietser De J. uit Hoedekenskerke 40. Even eens bij verstek werd de automobilist B. uit Schoondijke voor dit feit ver oordeeld tot 75. Expositie grafisch werk, „Do Vier Windekens", Middelburg. Men mag de kleine expositie van de Veerse graficus Dirk van Gelder, in de kunsthandel „De Vier Windekens" te Middelburg als een afscheid beschou wen. De kunstenaar, die gedurende vele jaren in Veere werkte zal Zeeland bin nenkort verlaten. De niet meer dan vijf entwintig werkstukken welke momen teel worden geëxposeerd onderstrepen nog eens zijn pertecte techniek en door en door verfijnde picturale intuïtie. Een afscheid van een graficus die zijn mé tier tot dicht bij het volmaakte beheerst, die zijn prenten tot in het kleinste de tail grondig en knap doorwerkt en die op onmetelijke afstand staat van de vorm- en kleurentaal die de moderne kunstenaar gedurende de laatste decen nia heeft gehanteerd. Men mist Dij Van Gelder de felle ontla dingen van de emotionele artiest, maar niet de felle werkdrift en de overgave van de kunstenaar die vóór alles vak man blijft. Die de edele tradities van zijn schone ambacht tot op hoog niveau handhaaft. In de Siciliaanse landschappen die in „De Vier Windekens" te zien zijn, heeft zijn etsnaald enerzijds uiterst secuur, anderzijds beroerd door een warme zon met een diepe gevoeligheid de beelden vastgelegd. De halftonen sluiten er knap bij aan. Fragiel en scherp staat een to ren tegen de lucht in zijn „La Pieve di Capolona" en mild, donker-transparant is de ets „Caliano". Dan is er de vriendelijke beklemming van ziin Veerse „Oude huizen" en het bijzonder gevoelig opgezette duinland schap te Kamperland. Minder boeiend, maar zeker niet minder knan zijn enkele waskrijt-verf prenten, stillevens van appels of schelpen. Ook hangt op deze kleine expositie een oude houtgravure in de stijl die Van Gelder een zo grote bekendheid gaf, zijn „Ha gedis" uit 1946. In zijn detaillering gaat Van Gelder soms zo ver en zo zeer persoonlijk te werk, dat de stap naar een surrealis tisch beeld bijzonder klein lijkt. Een stap echter, die deze vakman bij uit stek juist niet zal doen. Hij blijft bij.de technisch bijna volmaakte ver-beelding van zijn visuele waarnemingen. Een ar tistieke wijze van uiten, die tussen de vele hedendaagse abstracte hersen schimmen, vaak met duidelijk gebrek aan vakkennis vastgelegd, ongemeen boeiend blijft. Bij de palingliandel W. Kok te Kamper land, heeft zich tijdens de vorst '"en omvangrijke palingsterfte voorgedaan. Ongeveer dertig tot vijfendertig ton pa ling is doodgevroren. Voor de firma betekent dit echter geen verlies zonder meer, want de bevroren paling kou snel worden vervoerd en ingevroren m koel cellen elders in het land. De totale palingvoorraad van de firma W. Kok te Kamperland is ongeveer 140 tot loO ton. Zoals bekend verhuisde de firma Kok enkele maanden geleden van Spaarn- dam, waar het door industrieën ern stig vervuilde water een grote pa lingsterfte veroorzaakte, naar Kam perland aan het Veerse Meer. De karen, waarin de paling levend wordt bewaard, werden overgebracht en de wintervoorraad, die tot ongeveer april wordt bewaard, werd voort durend aangevuld. Was het water in de Kamperlandse haven meteendichtgevroren dan zou de sterfte zich niet hebben voorgedaan. Hetwater koekte<-• in...de koude wind echter teveel af, zonder dat een bescher mende ijslaag werd gevormd. Men heeft er do handen vol gehad om de dode palingen te sorteren en als diepvries- paling te doen vervoeren- Zo bleef de omvang van de schade beperkt. Banen van honderden meters Haven van Kats tijdelijk versperd Een nieuwe vorm van winterse overlast heeft zich donderdag in Zeeland laten voelen: het drijfijs in de vaarwateren. Met name in de Oosterschelde en de binnenwateren naar het noorden Zijpe, Kram mer, Volkerak en Hollandsch Diep komt het ijs van de grote rivie ren hij eb in grote banen afzak ken. Dit heeft reeds grote moeilijk heden veroorzaakt voor de scheep vaart en de veerdiensten, met na me rondom Sehouwen-Duiveland. IJsbrekers waren aan het werk op de Merwede by Dordt om «laar het jjs te laten afvloeien naar «le Oos terschelde. Ook op het V'olkerak zyu ijshrekers ingezet, liet ge- doclte Bree 14 van «Ie Oosterschel de was echter zonder tjs. De scheepvaart op de Wcsterschelde ondervond weinig last. Alleen ter hoogte van Walsoorden was enig dryfjjs. Dat er IJsbrekers op weg waren naai de Zeeuwse wateren, zoals werd gemeld in een radiobericht, kon niet worden bevestigd. Voor de kust lag pakijs van uiteenlopende afmetingen, dat ech ter nog niet van belang werd genoemd. Op de Schelde was geen ijs aanwezig. Wegens liet toebrengen van zwaar li chamelijk letsel heeft «le officier van justitie bij de r«'o!itbauk te Haarlem donderdag tegen de 50-jarige grondwer ker K. J. van G. uit Eindhoven een ge vangenisstraf geëist van vier jaar '»-■ aftrek van voorarrest. Eind oktober vun bet afgelopen jan werkte de man in de suikerfabriek in Halfweg tijdens de jaarlijkse sni- kercampagne. Tijdens een verblijf in de kuntine ontstond een ruzie tussen verdachte en de 35-jarige chauffeur R. van K. uit Kloosterzande Van G. nam een groot mes en stak daar mee de chauffeur in het linkeroog. Ondanks operatief ingrijpen bleef het oog blind. Verdachte verklaarde door het gebruik van een groot aantal glazen bier onder invloed van drank te zijn geweest en zich niets van het gebeurde te kunnen herinneren. De rechtbank zal op 17 ja nuari uitspraak doen. De scheepvaart door het kanaal van Zuld-Beveland is ook sterk bemoeilijkt door drijfijs. Langs de kuststrook by Wemeldinge strekt zich een zwaar op eengepakt ijsveld uit van enkele hon derden meters lengte. Lichtboeien Het loodswezen en rijkswaterstaat heb ben de lichtboeien van dc Dordtse kil tot Wemeldinge opgenomen, waardoor de scheepvaart praktisch onmogelijk is geworden. In banen van honderden me ters lengte trok drijfijs donderdagmor- §en door het Zijpe. Terwijl het boven- len bijzonder laag water was zag dc veerdienst van de R.T.M. naar Anna Ja- cobupolder zijn vaarweg om kwart voor elf volkomen versperd. f Dat bleef zo tot ongeveer vier uur 's middags. Toen waagde de koplading- boot zich weer naar de overkant. Ook het voetveer van de gebroeders Maas uit Zijpe wist dc overkant niet te be reiken. De stagnatie aan het veer viel nogal mee, omdat het verkeer op de weg ook belangrijk was teruggebracht door de gladheid. Er moet op gerekend worden, dat het veer Zijpe in de komen de dagen een bijzonder onregelmatige dienst zal varen, al naar gelang de ge tijden, Wanneer het nog blijft vriezen bestaat de kans, dat hel drijfijs zal toe nemen. Ook «le veerdienst Zierikzee (I)e Val) Kats heeft donderdag reeds veel nadeel van het drijfijs ondervonden. Was deze verbinding reeds vanwege het opnemen van de betonning met drie vaarten be snoeid, gistermiddag kwam ook «le dienst vun 5 uur uit Zierikzee te ver vallen. De veerhaven van Kats was g«'- blokkeerd door het ys, terwijl ziek voor «Ie ingang een groot ijsvelil bevond. Het staat nog te bezien in hoeverre deze MINDER WIND Veel bewolking met vooral aanvankelijk nog hier en «laur jjzcl of in bet zuiden, regen. Later plaatselijk mist. Matige tot zwakke wind uit oostelijke richtin gen. In het zuiden en zuidwesten van liet land temperaturen om liet vriespunt, in li«>t noordoosten lichte vorst. ZON EN MAAN 5 januari Zon op 8.48 onder 16.43 Maan op 13.45 onder 3.19

Provinciale Zeeuwse Courant | 1963 | | pagina 2