Conclusie men kan der kerken in 1962: elkaar niet missen Rijscholen en -examens vaak fel omstreden SPORT EN WEDSTRIJDEN Schaaktoernooi van middelbare jeugd „FLOWER DRUM SONG", VROLIJKE CHINESE HUWELIJKSINTRIGE ,De Overvalwerd geprolongeerd DIT WEEKEINDE GEEN VOETBAL VOOR COMPETITIE KONINKLIJKE ONDERSCHEIDINGEN BIJ GLASFABRIEK SAS VAN GENT Balans opmaken ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Slot van pag. 1 een naast haai- gekomen auto naar de kant dwong. Examenzenuwen Inderdaad: voor de één een grotere rem dan voor de dere. Op het beslissende moment kreeg ook deze kandidate het er te kwaad mee, nam foute beslissing of foute be slissing en zakte. Rij-instructeurs plegen in zulke gevallen te zeggen: „Maar tij dens het lessen reed deze kandidaat per fect en tijdens het examen rijdt zij zo ineens verkeerd, omdat de zenuwen haar te veel worden" Het is ongetwijfeld voor velen een handicap. Maar een examinator kan toch een fout op feut stapelende kan didaat of kandidate r.iet laten sla gen, omdat hij meent, dat zij die fouten maakt door haar nervositeit. Een verkeersdeskundige van de po litie verklaarde ons in dit verband: „Ook in het normale wegverkeer ko men talrijke situaties voor, die een chauffeur nerveus kunnen maken. Daarom is het een waarborg voor het veilig rijden van een chanffeur- ïn-spé, dat hij ondanks zijn zenuwen tijdens het examen ook goed rijdt"... INEENFLITS Een andere kandidaat reed ogenschijn lijk voortreffelijk en foutloos, maar maakte eenmaal in een moeilijke si tuatie beland onmiddellijk een be slissende fout: pas op het allerlaatste moment (de doorgang voor fietsers werd geblokkeerd) trapte hij op de rem om een van rechts opduikende vracht auto voorrang te verlenen. Later bleef hij op de onoverzichtelijke kruising niet achter een rustig voortsukkelende melk wagen, maar ging inhalen. Tijdens de avonturen van die kandidaat welde on middellijk de gedachte op: „De ene kan didaat kan het veel moeilijker krijgen dan een andere, omdat bij die ene zich veel meer plotselinge moeilijke situaties voordoen". Maar ooi-: deze omstandigheid kan niet uitgestuff. worden door de examinator. ,,ïs het niet. zo", zei de verkeersdeskun dige van de politie ons in dit verband, „dat ook in bet wegverkeer, waarmee een kandidaat als ïiij eenmaal zelfstan dig chauffeur is, te maken krijgt, zich ve'e onverwachte situaties kunnen voor- deen, die h\j in een flits op moet los sen Inderdaad zijn er fouten, die bijzonder zwaar aangerekend worden. Zo men bij voorbeeld bij het bekende witte bord met de rode rand en daarin de roodomrande driehoek met het woord „stop" (nade ring voorrangsweg of -kruising) door rijdt zonder te stoppen, is gezakt, ook al rijdt bij nog zo perfect. Wie bij voort during verkeerd voorsorteert, is ook het kind van de rekening, maar een exami nator mag in dit geval met de hand over het hart strijken als zijn kandidaat het zeven a tien keer wel goed heeft gedaan en voor de rest ook goed rijdt. Anderzijds is men in eerste instantie nog niet onmiddellijk gezakt zoals velen menen als men de bekende hel- lingproef, de parkeerproef, het draaien in een straat enzovoort niet de eerste keer goed doet. Kortom: zó streng is men nu ook weer niet. Bovendien: de examinatoren zyn onge twijfeld deskundigen. In Vlissingen werd onlangs een nieuwe examinator aange- DESKUNDIGEN steld. Maar alvorens hij zijn aanstelling kreeg, werd hij een uur lang getest op algémene ontwikkeling, moest lilj zich vijf uur lang onderwerpen aai) eer psychotechnisch onderzoek, werd hij ge ëxamineerd in moreel en juridisch recht, werd hij twee uur lang aan de tand gevoeld over de théorie van de ver- keerswetgeving (onder meer moest hij alle arresten van de hoge raad in ver band met deze wetgeving kennen), en ten slotte werd hij eén uur lang getest in een auto, waarbij hij voor puzzels werd geplaatst, zoals een examenkandi daat, die opgaat voor het rijbewijs, die echt niet krijgt. Vervolgens kreeg hij een twaalf dagen durende opleiding in Den Haag. reed vervolgens mee bij examens in deze plaats, maakte daarna dagen lang examens mee in Hulst. Ter- neuzen, Oostburg, Vlissingen en Goes. Pas toen mocht hij aan de slag... Maar nog niet eens zelfstandig, want de eer ste week nam hij de examens af onder toezicht van een inspecteur. Wie twij felt er na deze opsomming nog aan de deskundigheid van een examinator GARANTIE BAK» I Anderzijds zijn ook de rijscholen veel omstreden. Men weet het: wie vandaag zijn rijbewijs haalt, kan morgen een rij school beginnen... Iedere automobilist mag dat dus! Zelfs de term „erkende" autorijschool is weinig zeggend, omdat dit „erkend" niet steunt op bijzondere vakbekwame eisen, waaraan men moet voldoen. Eén lichtpunt is er: de rij-in structeurs kunnen zich opgeven voor een zwaarder examen: het V.A.M.O.R.- examen. Een examen van de Stichting Vakexamens Auto- en Motorrijschoolbe- drijven (V.A.M.O.R.). In deze examens is de minister van verkeer en waterstaat en het C.B.R. vertegenwoordigd. Voor „het publiek" is dit althans een garantie: een V.A.M.O.R.-rij-ïnstructeur behoort tot de goede instructeurs en niet tot do beunhazen. Maar anderzijds moet nadrukkelijk gesteld worden, dat lang niet alle ry-instructeurs, die het V.A.M.O.R.-diploma niet bezitten auto matisch ook beunhazen z'jn. Eén van de beste rij-instructeurs van Bij winterse kou toch een mooie gave huid Vlissingen bijvoorbeeld bezit dit diploma niet; min of meer om principiële reden: hij is net niet eens met de gedragslijn van de C.B.R. en de V.A.M.O.R. Eén van de voorrechten van de V.A.M.O.R.-in- structeurs is, dat zij het examen van hun kandidaten mee mogen maken. De minister van verkeer en waterstaat heeft in zijn memorie van antwoord bij zijn rijksbegroting voor 1963 onder meer gezegd: „De situatie in het autorijschool- bedrijf is nog weinig bevredigend. Deze situatie zal verbeteren, naarmate meer rijschoolhouders en instructeurs door het afleggen van hel V.A.M.O.R.-examen be wijzen, dat zij hun vak verstaan en het publiek meer tot het inzicht komt, dat men verstandig doet bij de voorbereiding voor het rijexamen les te nemen bij er varen en deskundige instructeurs. De mening, dat de huidige situatie een voortdurende bedreiging van de ver keersveiligheid vormt, wordt niet onder schreven, aangezien immers onvoldoen de opgeleide kandidaten voor het rijexa men niet zullen slagen". De minister wijst er nog op, dat artikel 208 van de grondwet (vrijheid van onderwijs) een belemmering vormt om door een wette lijke regeling tot een verbetering van .iet rijschoolwezen te geraken. JO DE ROO WIELRENNER VAN HET JAAR De professional Jo de Roo en de ama teur Arie den Hartog zullen uilgeroe pen worden tot de renners van het jaar in hun categorie. De bijbehorende prij zen zullen hun worden uitgereikt op 5 januari in liet restaurant van het sta dion „De Vliert" in Den Bosch. Jo de Roo, die met gering verschil Henk Nij- dam voorbijstreefde, krijgt dan de Ger- rit Schute-bekcr, Arie den Hartog de Toboga-beker. Data definitief Fei j enoor d-Reims Het bestuur van Reims heeft Feijenoord vrijdagmorgen -telegrafisch'laten we ten dat het akkoord gaat niet de data van de wedstrijden voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker. Reims en Feijenoord ontmoeten elkaar 6 februari in het Pare des Princes in Parijs terwijl de returnwedstrijd 13 maart in het Feijenoordstadion wordt gespeeld. Wanneer een beslissingswedstrijd nood zakelijk zou zijn, dan wordt deze ver moedelijk 20 maart in Brussel gespeeld. Nederland-België op 3 maart Het bondsbestuur van de K.N.V.B- heeft iia overleg met de Belgische Voetbal bond besloten dc ontmoeting A'eder- land-Belgïë, die op 10 maart 1963 zou worden gespeeld, een week te vervroe gen. De wedstrijd wordt nu op 3 maart 1963 in het Feijenoord-stadïon te Rot terdam gespeeld. Ook de interland Nederland-Frankrijk, die voor woensdag 17 april 1963 op de agenda staat, zal in Rotterdam worden gespeeld. Voor de wedstrijd tussen het Nederlands elftal en wereldkampioen Brazilië, die voor donderdag 2 mei 1963 is vastgesteld, is het Olympisch Stadion in Amsterdam aangewezen. De Vlissinger A. Steketee van de r.h.b.s. in Vlissingen is vrijdag winnaar gewor den van een gongschaakwedstrijd, die in de aula van de Vlissiagse h.b.3. voor middelbare scholieren uit heel Zeeland werd gohonden. In cle groep gevorderden eindigde Steke tee in de finale gelijk met L. Damen van het gymnasium uit Middelburg. Steke tee won de beslissingspartij en "kreeg de Films in Zeeland Nancy Kwan, het naïeve, hartver- overende typetje uit „De wereld van Suzie Wong" kwam terug in een vrolijke film van Henry Kos ter, gebaseerd op de musical van Rodgers en Hammerstein „Flower Drum Song". Allemaal beroemde namen dus: Nancy Kwan, na baar debuut snel erkend als actrice en als exotische attractie, Henry Koster, uitsteken de regisseur en Rodgers en Ham merstein, dé grote scheppers van de Broadway-musical. Hun gezamenlijke filmcreatie „Flower Drum Song" is zeker alleen al de moeite waard om het kleurige beeld, dat deze rolprent geeft van de oude Chinese ne derzettingen in de grote Ajnerikaanse steden, zoals New York en San Fran cisco. Al wordt met alles wat de gek ge stoken, toch is veel van de werkelijke toestanden in de „Chinatowns" naar waarheid in de musical verwerkt. En het eigenlyke onderwerp, een ingewik kelde Chinese huwelyksintrige, bezit zo veel echts, ondanks de humoristische vertekening, dat men niet het gevoel heeft door Hollywood bedrogen te wor den. Nancy Kwan, die in deze film de rol van de hevig intrigerende nachtclubzangeres Linda Low speelt, is even geraffineerd als ze in „De wereld van Suzie Wong" naïef was. Haar tegenspeelster is Miyos- hi Umeki, een actrice van Japanse af komst, die hier gestalte geeft aan de lieftallige, zachtaardige Mei Li, rivale van Linda. Juanita Hall zien we voorts als de listi ge, maar toch wel vriendelijke madame Liang, die in dit Chinese spel met de liefde de veramerikanisering symboli seert. Flower Drum Song" werd opgenomen n kleuren, zodat de exotische sfeer van Chinatown fraai tot zijn recht komt. De film is te zien in Alhambra (Vlissingen) en City (Middelburg). Dezelfde bioscopen vertonen deze week eerst nog „De Overval", de Ne derlandse verzetsfilm, die de beroem de aanslag op het Huis van Bewaring in Leeuwarden uitbeeldt. Volgende week is „De Overval" te zien in Grand (Goes). We bespraken de film reeds eerder na de première in Am sterdam. .Zeven mannen zonder vrees". Luxor (Vlissingen) en Electro (Middelburg) werd deze week eveneens al besproken. Tohn Stiirges is de maker van deze i"t- -ondcrlijk goede western, waarin Yul Brynner en Horst Buchholz hoofdrollen vervullen. Grand (Goes) vraagt aandacht voor een avonturenfilm, getiteld „Het zwaard van Zorro", een spannende rolprent, waarin de belevenissen van de geheimzinnige gemaskerde ruiter Zorro, een moderne Robin Hood, werden vastgelegd. In dezelfde biscoop zondagmiddag een speciale voorstelling van de klucht „Met de drie Stooges de lucht in". De drie grappenmakers maken om niet ach ter te blijven een reisje naar Venus, beker. De tweede plaats was dus voor Damen,' derde werd A. Mabélus (rijks kweekschool Middelburg), vierde P. van Bennekom (gymnasium Middelburg), 5 J. Blom (r.h.b.s. Vlissingen) en 6 A. van Selms (r.h.b.s. Middelburg). In de groep beginners was de rangschikking: 1 C. G. Mulder, 2 W. Keijmel, 3 Haler, 4 v. d. Ven, 5 Ter Balsch en 6 Geldof. Er waven omstreeks dertig deelnemers. De voorzitter van de schaakclub van de Vlissingse r.h.b.s. Rinus Eversen reikte de prijzen uit. waar zij met de vreemdste zaken wor den geconfronteerd. „Geronimo, de laatste der Apachen", Electro (Middelburg) behelst de levens geschiedenis van een beroemde Indianen- leider. Regisseur Arnold Laven verfilm de het verhaal tot een boeiende western, waarin de t.v.-acteur Chuck Connors de titelrol speelt. Scott Brady is de Amerikaanse soldaat, die na de oorlog terugkeert naar het ge bied waar hij met zijn makkers vocht tegen een Duitse overmacht. Dat gebied is El Alamein en terug in de woestijn ziet hij opnieuw voor zich wat daar in die woestijn tijdens de oorlog gebeurde. De film „Acht mannen en een tank", vertaalt de gedachten van ex-soldaat Joe Banning in één lange, kleurige flash back. Te zien in Alhambra (Vlis singen) volgende week. De K.N.V.B. heeft alle voetbalwedstrij den voor zaterdag en zondag zowel bij de amateurs als de semi-profs afgelast. Het gehele amateur- en betaalde pro gramma wordt opgeschoven naar 6 januari. De inlevering van de formulieren vooi de sporttoto kan nu een week later ge schieden. Ondanks de algehele afgelasting van het voetbalprogramma wordt er zondag toch nog voetbal gespeeld. De K.N.V.B. heeft namelijk toestemming gegeven voor het spelen van de bekerwedstrijd tussen R.C.H. en Wageningen, die was vastgesteld voor nieuwjaarsdag. De consul heeft het terrein van R.C.H. in Heemstede goedgekeurd en volledig heidshalve zal de witte grasmat zater dag nog worden gerold. Zaa?handbal Zal Hellas uit Goes in de zaalhandbal competitie het knappe staaltje van E.M.M.-heren kunnen herhalen door in Bergen op Zoom Stratum Meteoor uit Eindhoven een nederlaag toe te bren gen? In ieder geval kan een zeer span nende wedstrijd tegemoet worden ge zien. E.M.M. zelf moet naar Den Haag om Operatie '55 te ontmoeten. Een zege of een gelijk spel voor de Middelburgers zou wel een grote verrassing betekenen. De dames van het Goese Hellas lijken iets van slag af. Daarom wordt geen winst verwacht tegen Wjü.C.-D.E.S. De dames van E.B.H.V. gaan met wei nig kans op succes bij Hygiea op bezoek. In de districtsklas wordt voor de eerste maal winst verwacht voor Volharding in dc wedstrijd Legen Taxandria. Tonido zal het in Breda niet gemakkelijk krij gen tegen Volt. Toch ligt een kleine winst voor de Goesenaren wel in de lijn der verwachtingen. E.B.H.V. kan ten slotte winnen van Tachos. Het programma luid: Overgangsklas A: Dames: Niloc-Borger; DES-Zeeburg. Heren: Niloc-E. O.; Olympia H.-Aals- meer. Overgangsklas B: Damgs: Hygiea-EBHV; Hellas Gs.-WLC DES; R.K. Swift-DWS. Heren: Operatie 55-EMM; Hellas Gs.- Str. Meteoor; Sittardia-Hellas Hg. District Zuid B: Volharding-Taxandria; Volt-Tonido EBHV-Tachos. Afd. West-Brabant: Dames le Idas: Tachos-SOA; Actief-KSB; BI. Wit-Ta- chos; KSB-B1. Wit. Heren le klas: SOA-Rapid; Velocitas-Longa; Rapid- KSB; KSB-Longa. Dames Se klas: Egypte leverde Jemen raketten Volgens radio-Sanaa zijn Egypti sche raketten ter beschikking ge steld van Jemen. Tijdens een para de, in aanwezigheid van hoge Egyptische officieren in Sanaa ge houden, werden raketten, die in het geheim Jemen waren binnen gebracht, meegevoerd. „Wij kunnen thans de vitale centra van de reactionaire landen die onze revolutie bestrijden, bereiken en zowel het paleis van koning Saoed als dat van koning Hoessein vernietigen", aldus de zender. Maarschalk El Sallal, premier van de republikeinse regering, zei ter gelegen heid van de parade dat Jemen de „re actie en ook Groot-Brittannië, dat zich ten onrechte een grote mogendheid waant" zal vernietigen. Hij zei dat zijn land te veel geduld met Groot-Brittannië had gehad. 9 Volgens de Zuidslavische minister van binnenlandse zaken hebben in 1962 316 per son en zich schuldig gemaakt aan spionage en andere vijandige activiteit. Onder hen bevonden zich Albanezen en Zuidslavische emigranten. Schaaktoernooi in Hastings Donderdag is in de Engelse stad Hastings het traditionele jaarlijkse schaaktoernooi begonnen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: Marovic Z.-Sl.-Alexander (G.B.) 1-0; Glogoric (Z.-Sl.)-Van Seters (Belg.) 1-0; Smyslov (Rusl.)-Hollis (G.B.) 1-0; Tan (Indonesië)-Littlewood (G.B.) afg.; Kotov (Rusl.)-Clarke (G.B.) afg. Neale Fraser trekt zich terug Neale Fraser, de 29-jarige linkshandige Australische tennisser heeft vrijdag in Brisbane na de finale van het toernooi om de Daviscup verklaard zich uil de wedstrijdsport te zullen terug trekken. Fraser, die in 1960 Wimbledon kam pioen werd, lichtte zijn besluit als volgt toe: „Ik vind het bijzonder jammer mij uit de wedstrijdsport te moeten terug trekken. Ik ben echter aan mijn vrouw en mijn gezin verplicht in de toekomst een tenniswedstrijd vanaf de zijlijnen te bekijken. Ik heb in de afgelopen tien jaar veel gereisd en in de toekomst wil ik graag wat meer thuis zijn". Behalve de enkelspeltitel 1960 verover de Fraser in 1959 en 1961 ook. samen met Laver. de Wimbledontitel in het dubbelspel. Dit jaar werd hij in de hal ve finales van zowel het enkel- als dub belspel uitgeschakeld. Zilveren en bronzeneremedaille Bedrijf huldigde 9 jubilarissen Burgemeester R. A. J. den Boer van Sas van Gent lieeft vrijdagmiddag in de grote feestzaal van de N.V. Glasfabriek aldaar koninklijke onderscheidingen uit gereikt aan twee Belgische werknemers van dit bedrijf. De twee inwoners van Zelzate, de heren A. J. Gauwe en J. F. Mestdagli, ontvingen respectievelijk de zilveren en bronzen eremedaille verbon den aan de orde van Oranje Nassau we gens hun 40-jarig jubileum. „Een voortreffelijk bewijs van de Bene- lux-geest", aldus de fabrieksdirecteur, drs. P. J. Neeteson, die het overigens maar een toevalligheid noemde om ten noorden of ten zuiden van de landsgrens te wonen. De fabriek ligt namelijk tus sen twee grensposten in een soort van niemandsland. Behalve de twee EntBeE-SOA II; EmBeE-Bl. Wit H; BI. Wit Ü-Terheyden. Heren 3e klas: BI. Wit-Uno Animo; Radip II-B1. Wit. Dames 4e klas: DVS-EmBeE II; EmBeE H-DVS. Heren 4e klas: EBHV m-Rapid LH. AFDELING ZEELAND. Dames le Idas: Volharding-Neptunes; Fortuna-SIOS; Heren le klas: Hellas II- SIOS; Dames 2e klas: ODI-SIOS II; Sporto-Luctor; Heren 2e klas: ODI II- SIOS II Neptunes-Tonido III; Dames junioren: Robur-EMM; Heren junioren: SIOS-Hellas; Meisjes: Robur B-Tonido; Robur A-Zld. Sport; Jongens 12-13 j.; Hellas-Toni do; Fortuna B-Hellas; jon gens 14-15 j.: EMM-Tonido; SIOS-For- tuna. reerden waren er nog zeven Nederlandse werknemers, die hun 2o-jarïg jubileum bij het bedrijf vierden. Dat waren de he ren R, J. van Dinteren, J. Bockstael, L. M. Kalfsvel, A. J. Sutïn, J. Baart en A. J. Vermeulen, allen te Sas van Gent en de heer R. van Vooren te Westdorpe. Alle jubilarissen ontvingen een erepen ning met getuigschrift van de maat schappij voor Nijverheid en Handel en van het bedrijf de gebruikelijke enve loppe met inhoud. De echtgenotes van de jubilarissen kregen bloemen en werden zodoende in de hulde betrokken. In een toespraak tot de jubilarissen sprak drs. Neeteson over de grote waarde van ou dere krachten in dit bedrijf. Hij gewaag de van een proef in een fabriek met al leen maar jonge mensen, een proef, die volgens hem volkomen was mislukt om dat de leeftijdsopbouw ontbrak en er onvoldoende binding met het bedrijf bleek te bestaan. Burgemeester Den Boer feliciteerde alle jubilarissen namens het gemeen tebestuur van Sas van Gent. De twee Belgische gedecoreerden nodigden hij uit de jaarlijkse reünie van dragers van koninklijke onderscheidingen bij te wonen, die steeds op koninginne dag te Sas van Gent wordt gehouden. Visie Directeur Neeteson gaf later zijn visie op het bedrijfsleven in het algemeen, waarna hij de resultaten van hèt eigen bedrijf aan een beschouwing onderwierp. Zeeuwsch-Vlaanderen wordt volgens hem geconfronteerd met een snelle ont wikkeling door banaalwerken en de in dustrieuitbreidingen. In vele gevallen zai de gezelligheid van de streek moe ten wijken voor deze realiteit. Het tempo van de verdere industrialisa tie zal volgens hem wel eens kunnen leiden tot onrust in de arbeidsverhoudin gen en wel met name tot het verloop van arbeidskrachten tussen de bedrijven onderling. Voor wat betreft het eigen bedrijf wees drs. Neeteson op de split sing in Zuid-Chemie en N.V. Glasfabriek. Laatstgenoemd bedrijf Icon op een bijzon der goed jaar bogen. Er is 23 procent meer draadglas geproduceerd, terwijl de securit-afdeling 40 procent vooruitgang heeft geboekt. De chemie-afdeling, die conjunctuurgevoelig is. zal een toene mend gebruik maken van gecombineerde meststoffen. Drs. Neeteson kondigde voorts een aantal vernieuwingen en ver beteringen in het bedrijf aan. In 1963 zal onder meer een begin worden ge maakt met de produktie van ge combineerde meststoffen. Herdenking Heide/berger catechismus op 20 januari De Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk lieeft een rondschrijven gezonden aan alle hervormde predikanten en kerkera den in verhand met het vierhonderd- jarig bestaan van de Heidelbergse catechismus in 1963. De synode ver zoekt aandacht aan dit jubileum te schenken, onder andere door een kerkdienst <>i> 29 januari 1963, zo mogelijk gemeenschappelijk met an dere kerken die deze catechismus aanvaarden als belijdenisgeschrift. Op 19 januari 1563 gaf de keurvorst van de Palts, Frederik IH, last tot invoering van een catechismus, opge steld door oen aantal theologen en predikanten. Een synode, die samen kwam te Heidelberg, de toenmalige residentie van de keurvorst, heeft zich over de tekst van deze catechis mus beraden. De bedoeling van de catechismus was, dat het volk van de Palts in scholen en kerken zou wor den onderwezen in de christelijke loer. Met geschrift draagt duidelijk hot stempel van de kerkhervorming en wel naar gereformeerde opvat ting. Vele stromingen binnen het ge reformeerde protestantisme maar ook van daarbuiten komen hierin sa men. Via de Nederlandse vluchtelingen in de Palts beeft «lit. geschrift ook een snelle verbreiding gevonden in Nederland. Het is overgezet in vele TELFFONISCHE HULPDIENSTEN S.O.S. Telefonische hulpdiensten in ons land vindt men in de volgende plaatsen. (De telefoonnummers staan vermeld). Dag en nacht, bereikbaar zijn: Amsterdam 02035554, Gronin gen 05900—35000, 's-Gravenhage 070 —182266. Rotterdam 010—121414, Utrecht 030—12300, Arnhem 08300— 36000 en Hilversum (Oec. Radio Pas toraat) 0295015o55. Gedurende de diensturen: Amsterdam (17-24 uur) 020—241444, Dordrecht (19-23 uur) 01 «50 21 22. Nijmegen (9-22 uur) 08800—33600, Delft (14-16 en 19-7 uur) 01730 -31222. Alkmaar (8.30- 21 uur) 02200—12505. Haarlem (19- 23 uur) 02500—22022 en Zaanstreek (19-23.30 uur) 02980—62000. 9 In dc wijkgomeente Vour in Leid- schendam zal een ambtsdrager uit vrijzinnige kring voor verkiezing worden voorgedragen. Er is een ac tieve groep, die op die manier een stem in de gemeente kan krijgen. Ook werd afgesproken, dat eenmaal per maand een vrijzinnig predikant zal voorgaan in con der diensten. Dit gebeurde eigenlijk al langer, maar nu is er meer een vaste afspraak voor gemaakt. talon, onder andere in het Grieks. Hebreeuws en het Maleis. Zelfs heb ben onze vaderen iu de 17de eeuw niet geaarzeld edities in groten ge tale te verzenden naar Constantino- pel en Znid-Amerika. Gedurende vele eeuwen heeft dit geschrift een be langrijke rol gespeeld in de onderwij zing van de jeugd en de catechismus- prcdildng, althans in de kerken van het gereformeerd protestantisme. Hoewel de taal ongetwijfeld die van vierhonderd jaar geleden is en de lengte van de antwoorden menig maal een last heeft betekend voor dev jeugd en er ook veel kritiek is ge oefend op de Heidelbergse catechis mus, zowel, wat de vorm als de in houd aangaat, is hij toch voor de Nederlandse Hervormde Kerk onder de belijdenisgeschriften uit de 16de en 17de eeuw het meest bekend. Nog steeds heeft hij voor duizenden een grote betekenis als uitdrukking van het geloof; ontelbaar zijn de com mentaren, de prekenbundels en de dogmatische verhandelingen naar aanleiding van de catechismus tot op deze dag. Het is dan ook geen won der dat vele kerken aandacht beste den aan het jubileum, zoals in Duits land en Noord-Amerika. NIEUWS VAN OVERAL 9 Een gezamenlijke nieuwjaarskerk dienst van hervormden en gerefor meerden is in Halle (Achterhoek). De herv. predikant zal er als oud ste in jaren in voorgaan. Het initia tief ging uit van de hervormde ge meente. In het vervolg zullen elke derde zondag van de maand een her vormde ouderling en een diaken van de geref. gemeente een kerkdienst meemaken, en omgekeerd. Omdat zij als ambtsdragers komen krijgen de afgevaardigden een plaats in de ker- keraadsbanken. Zij mogen ook hulp diensten verlenen bij het collecteren. Men beschouwt dit als „naöberhulp" in do Achterhoek. 9 Een actie voor een orgel voor de protestanten in Venray en omgeving is gestart door de afdeling Venray va.n de Derde Orde van Sint Fran- ciscus. De actie is in navolging van de gezamenlijke kerkbouwplannen in St. Oodcnrode en Son. Het: orgel komt in het kerkje te Blitterswjjk. De actie heet: „Voor de éne Heer een nieuw orgel in een oude kerk". De r.-k. middenstand en industrie stellen prijzen voor een loterij be schikbaar. R.-K. verkenners verko pen deze loten. „Leer ons zó onze «lagen tellen, dat wij een wjjs hart bekomen". Psalm 90 12. In de laatste dagen van het jaar vooral op de laatste avond daar- 5 van zijn wc nogal eens bezig een beetje na te denken. Menigeen 5 sluit dan ook een jaar af, dat belangrijk was in zijn leven, hetzij ten 5 goede hetzij ten kwade. Een jaar kan héél wat betekenen! Je ge- zin kan helemaal veranderd zijn door een verlies of door voortdu- J rende ziekte. Het kan ook best zijn dat iemand in 1962 er bovenop 5 is gekomen: lichamelijk, geestelijk of misschien wel financieel! In s 12 maanden kan veel gebeuren! Het bekoort welhaast bij de sfeer 5 s van deze dagen om de afgelopen periode aan je geestesoog te laten 5 voorbijgaan. Balans opmaken, heet dat. 6 Misschien zijn er ook wel mensen, die over het komende jaar reeds s hun gedachten laten gaan. Ze gaan een huis bouwen of staan voor s een belangrijke beslissing of weten dat een grote verandering op 5 til is; misschien heeft iemand anders weer plannen, die hij nog niet Icon uitvoeren, maar nu acht hij de tijd daarvoor rijp! 5 Het kan geen kwaad om eens na te denken over een voorbijge- 5 J gaan jaar en het kan al evenmin kwaad om het. leven niet zó maar op je af te laten komen. We leven toch al veel te veel in een tijd, 5 die ons meezuigt. Het leven inrichten naar eigen weldoordachte 5 ideetin, doen we toch al veel te weinig. De nivellering dreigt overal 5 5 en atijd, Nadenken over het leven is verstandig. 5 Maar wijs in bijbelse zin is die mens, die met God rekening ÏJ houdt. In 1962 en 1963 is Hij dezelfde: een toevlucht van geslacht 8 tot geslacht. Wie tussen droefheid en geluk, tussen verleden en plannen, tussen b 5 misslagen en zegeningen, dut als een vaste jiost op de balans (en b 5 op de begroting!) zet, die is wijs! MIDDELBURG, H. A. v. HERWAARDEN. Wanneer we nagaan wat er in het nu bijna afgelopen jaar voor belangrijke dingen in de kerken gebeurd zijn, dan springt natuurlijk de eerste fase van het concilie dat de R.K. Kerk in Rome gehouden heeft, naar voren. We zullen er nu niet meer veel over zeggen, omdat men ér «le laatste maanden genoeg over heeft gelezen en voorts omdat het nog niet mogelijk is enige balans op te maken van de mogelijke gevolgen die dit concilie zal hebben. Er is hier niets defi nitief nog afgewerkt. Maar wat er verder ook mag gebeuren, dat hier waarnemers uit andere kerken aanwezig waren, blijkt hoe langer hoe meer uiterst belangrijk te zijn geweest. Paus Joannes XXIII komt de eer toe dat liij door de uitnodiging en door de wijze waarop deze waar nemers zijn ingeschakeld, tocli wel de mogelijk heden heeft geschapen tot een nieuw en meer vruchtbaar contact tussen de kerken, dan er tot nu toe, tenminste officieel, was tussen de R.K. Kerk en de andere kerken. Van beide zijden wordt beseft dat men zonder elkaar eigenlijk niet verder kan, zonder schade. De werkelijke eenheid van de kerken mag dan nog als een visioen zijn, dat wil niet zeggen dat ook een visioen geen betekenis kan hebben. De geschiedenis van de kerk geeft er vele voor beelden van welke invloed zij kunnen hebben. Trouwens niet alleen in de kerken is dit het ge val. maar ook in volkomen wereldlijke verhou dingen. Het communisme en de Verenigde Naties bijv. getuigen ook daarvan. Ook al komt er niet uit wat in visioen gezien is, toch is en blijft het belangrijk. Dat men in de kerken beseft met elkaar te maken te hebben, daarvan hebben wij in de laatste weken in ons land een merkwaardig geval beleefd. We hebben drie maanden geleden melding gemaakt van de rede die pater J. van Kilsdonk S.J. heeft gehouden voor de vergadering van St. Adelbert te Rotter dam, Hij heeft toen het een en ander gezegd over Luther en over de curie te Rome- Dat wat hij over de kerkhervormer zei, getuigt van meer waardering dan we zo gewoon zijn, terwijl zijn opmerkingen over de curie te Rome een nogal vrijmoedige kritiek inhielden. Om deze laatste nu heeft de Congregatie van hot H. Officie zoals gemeld een monituni uitgevaardigd, dat ondermeer schijnt in te hou den «lat pater Van Kilsdonk zou moeten worden ontheven van zijn functie als studentenmodera tor te Amsterdam. Dit is te meer een merlcwaar- dijj geval, omdat ook het concilie niet zonder kritiek tegenover de curie stond, al is het daar dan op ietwat andere wijze tot uiting gekomen. Nu betekent het woord „monituni" slechts „vermaan", maar wanneer er dergelijke maat regelen kunnen worden gesteld dat iemand uit zijn functie ontheven wordt, is het een straf maatregel en deze komt dan van die instantie, die op de korrel genomen is. Hierin zit iets dat er bij andere kerken niet in wil. Mag men zijn mening niet zeggen, wanneer men van oordeel is dat er iets moet worden veranderd? Dat na het bekend worden van dit monitum de r.k. studentenorganisaties te Amsterdam en het hoofdbestuur van St. Adelbert in verzet komen, is te begrijpen. Maar tekenend voor de nieuwe verhoudingen die aan het groeien zijn, is toch wel dat negen hoogleraren van de Calvinistische Vrije Universiteit, met prof. Berkhouwer aan het hoofd, die juist terug was gekeerd van het concilie, waar hij op speciale uitnodiging van de paus aanwezig was en dat dertien „reforma torische christenen" (ze zijn uit verschillende kerken die uit de reformatie zijn voortgekomen) met aan het hoofd prof. Dankbaar, de voorzitter van de Oecumenische Raad in Nederland, tele grammen hebben gezonden aan de kardinaal aartsbisschop te Utrecht en aan de bisschop te Haarlem waarin zij „met gepaste eerbied en vertrouwen" hun verontrusting kenbaar maken. Ze zijn van oordeel dat „aan het groeiend ver trouwen tussen de kerken in Nederland een ern stige schade" wordt toegebracht. Het is maar een klein voorval, maar het legt ineens iets bloot van de veranderde verhoudin gen. Pater Van Kilsdonk is een jezuïet. Hij is verbonden aan de orde die leiding heeft gegeven aan de contra-reformatie. Als protestantse chri stenen denken we met een zekere huivering aan deze orde en we verbinden met haar heel wat bloed en tranen die er in reformotorische kerken gevloeid is en gevallen zijn. Nu staan de jezuïe ten vooraan in de „nieuwe theologie", die op de wijze zoals wij dat meer van de kerkhervormers geleerd hebben, de H. Schrift willen verstaan en nu zijn zij het die contacten zoeken met de ker ken uit de reformatie. Kardinaal Bea bijv- is ook een jezuïet. En wanneer nü een jezuïet in het gedrang komt om zijn vrijmoedige kritiek op de curie, komt men vanuit de reformatorische kerken in het geweer. Er is toch wel iets veranderd- Dit wil nu niet zeggen dat men het met elkaar helemaal eens behoeft te zijn. Men weet dat er nog altijd een diepe kloof ligt tussen de reformatorische kerken en die van Rome. Daarvan getuigt o.a. ook liet herderlijk schrijven dat dit jaar in april door d6 synode der N. H. Kerk is gepubliceerd, ..Reformatorische Houding jegens «1e Rooms- Katliolicke Kerk". Daarin wordt waarlijk niet gezegd dat we al zo dicht bij elkaar staan dat er een uitzicht is op een spoedige hereniging. Zeer principieel wordt hierin ook gesteld datgene waarmede wij ons niet zullen kunnen verenigen. Trouwens in het begin van dit jaar kwam er de uitspraak dat het processieverbod blijft ge handhaafd. De reformatorische kerken in ons land hebben zich verzet tegen de opheffing van dit verbod omdat daarmede de straat tot een r.k. kerk wordt gemaakt. Dit jaar vierde het Leger des Heils zijn vijfen zeventigjarig bestaan. Kenmerkend is het ook weer geweest hoe er vanuit de kerken in ons land, tot de R-K.Kerk toe. op dit jubileum is gereageerd en dat, terwijl het Leger des Heils een beweging wil zijn die eigenlijk wars is van alle kerk. Zijn getuigenis vindt weerklank in allerlei kerkelijke kringen en bij het Leger heeft men er alle begrip voor dat men de kerken toch eigenlijk weer niet kan missen. Het kerst nummer van de Strijdkreet van dit jaar, legde daarvan getuigenis af. Dat men elkaar niet kan missen is dit jaar ook gebleken door de actie van de achttien gerefor meerde en hervormde predikanten. Die actie slaat ergens aan, wat wel duidelijk gebleken is uit het congres dat in mei te L'trecht is gehou den. Nog voortdurend blijkt het door hetgeen er sindsdien wordt geschreven en door de samen- sprekingen die er in verschillende plaatsen tus sen hervormden en gereformeerden gehouden zijn. De zending heeft deze kerken ook in 1962 duidelijk gemaakt dat ze zonder elkaar moeilijk verder kunnen. Beiden zaten ze met de zelfde vragen en moeilijkheden op Nieuw-Guinea en toen dr. Rumaïnum. de voorzitter van de synode van de Evangelische Kerk aldaar naar ons land kwam om te overleggen hoe het in de toekomst zou moeten gaan. had hij te maken met, zowel het zendingswerk van de Ned. Hervormde Kerk als met dat de Gereformeerde Kerken. En van- neer er dit jaar in Afrika vanuit ons land nieuw zendingswerk is begonnen, is ook dit niet ge scheiden gebeurd, waarover we alleen maar on ze blijdschap kunnen uitspreken. De Gen. Synode van de Ned. Herv. Kerk heeft uitgegeven een geschrift over de Pinksterge meenten en over de uitverkiezing, bij welke laatste de artikelen tegen de Remonstranten niet onbesproken bleven. Het gevolg van beide geschriften is nu niet geweest dat er strijdschrif ten van de andere kant zijn gekomen, maar dat er in november contact is geweest tussen de Remonstranten en de Pinkstergemeenten en do synode van de N.H. Kerk. Kerkelijk beleven we tegenwoordig een buiten gewoon interessante tijd. Het staat niet stil. zoals het in het verleden praclisch stil gestaan heeft in de onderlinge verhoudingen, maar er is iets in beweging en dit afgelopen jaar is dat wel op een zeer duidelijke wijze naar voren gekomen. H.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7