„NEDERLAND MOET MEER BESTEDEN AAN ONDERWIJS" KLANKBORD j Pleidooi van prof. Tinbergen Tweemaal zoveel jongens en meisjes kunnen studeren de ras-sigaret»puur voor uw genoegen A.-R.-KIESV EREN IGIN GEN GEVEN AAN R00LVINK DE VOORKEUR Centraal comité aan Van Eijsden HIMALAYA-EXPEDITIE BEREIKTE ALLE GESTELDE DOELEN Onderzoek wordt in 1965 voortgezet ZATERDAG 29 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT De econoom prof. dr. J. Tinbergen beeft het gevoel, dat er verschil lende aanwijzingen zijn om een groter deel van het nationaal inko men aan het onderwijs te beste den. Hij vindt dat in Nederland nog alle aanleiding bestaat bepaal de vormen van voortgezet onder wijs meer open te stellen, opdat meer leerlingen dit onderwijs kun nen volgen. Volgens prof. Tinber gen zal de economische ontwikke ling van ons land door de Europe se integratie zeker niet worden be lemmerd. Van 1960 tot 1970 zal het nationale inkomen met vijftig procent toenemen. Dit zei prof. Tinbergen gistermiddag op het congres van de Nederlandse onder wijzersvereniging (N.O.V.) in het Kur- haus te Scheveningen. Hij hield een in leiding naar aanleiding van de vraag of Nederland voldoende van zijn natio naal inkomen aan het onderwijs be steedt. Wordt in West-Europa gemiddeld 3,21 pet van het nationale inkomen voor on derwijs bestemd, in Nederland bedraagt dit 4,23 pet, in de Verenigde Staten 4,53 pet en in de Sowjet-Unie 3,74 pet. Deze percentages zullen volgens prof. Tinber gen in 1970 respectievelijk 4, 4.9, 5,3 en 6 bedragen. Het onderwijs in ons land is daarbij iets duurder dan elders, door dat het is gesplitst naar godsdienstige of levensbeschouwelijke groeperingen. Over het gebruik, dat van het onderwijs wordt gemaakt, verstrekte de hoogle- jaar die onderwijs volgen: Nederland 86, 3 en 4.7, Verenigde Staten 90, 66 en 12 en voor de Sowjet-Unie 72, 49 en 8,2. Onderzoekingen Ofschoon de onderzoeken op vele pun ten nog niet zijn voltooid en het vraagstuk een ingewikkeld karakter heeft, kwam het de inleider belang rijk en interessant voor enige resiL taten van onderzoekingen mee te de len. Het onderzoek van de zijde van het Centraal Planbureau, onder ding van prof. P. de Wolff en psycholoog, hield zich bezig met de vraag in hoeverre meer jongens en meisjes in Nederland middelbaar on derwijs zouden kunnen volgen. Het antwoord was, dat ruim twee maal zoveel leerlingen kunnen studeren dan nu in ons land het geval is. Het resultaat van het andere onderzoek kwam uit het buitenland. De rector van een universiteit in Brussel had onder zocht hoe dc verhouding was tussen de aantallen kinderen in België en in Ne derland, die uit het eenvoudige milieu komen en voortgezet onderwijs genieten. Nederland verkeerde duidelijk in een on- situatie vergeleken met die in lelgië Rendement Prof. Tinbergen sprak voorts over het rendement van het geld, dat aan onder wijs wordt besteed; in Nederland 4,23 pet van het nationaal inkomen. Hij con cludeerde, dat het rendement over het algemeen aan de hoge kant ligt en dat een rendement van tien procent geen uitzondering is. Voor de berekening van dit rendement was hij uitgegaan van de directe kosten. De opoffering, die het land zich getroost wanneer iemand studeert en dus geen bijdrage aan het nationale inkomen pro duceert, noemde de hoogleraar van de zelfde orde van grootte als de directe kosten. In het algemeen, zo zei prof. Tinbergen, bestaat nog een zekere mate van kortzichtigheid bij de besteding van het inkomen van de gezinnen. Met gebruik van de voorlopige conclu sies, die prof. Tinbergen had getrokken, meende hjj te kunnen stellen, dat Ne derland binnen Europa niet slecht voor de dag komt, waar het gaat om het ge deelte van liet nationale inkomen, dat aan onderwijs wordt besteed. Gezien in ergelljking met de grote tegenspelers Amerika en Rusland neemt Nederland evenwel een zeer bescheiden plaats in. U VRAAGT MIJ wat ik denk van het jaar 1963. Het verheugt mij dat u vertrou wen hebt in mijn vooruitziendheid. Ik wil dit vertrouwen niet be schamen en u wel deelgenoot ma ken van mijn aan zekérheid gren zende vermoedens. Ik stel er ech ter prijs op uitdrukkelijk te ver-, klaren dat deze vermoedens ge baseerd zijn op logische redene ring die, op haar beurt, voortkomt uit diepe levenservaring eii grote kennis van nationalé én interna tionale verwikkelingen, tendensen en stromingen én op een net van wei-ingelichte informatoren dat ik over de gehele uardbol heb ge spannen. Hier komt het dan: op internationaal lei-rein zullen zich enige moeilijkheden voor doen, die dc gehele wereld in spanning zullen houden; in Moskou zal iets geschieden waarover de heer mr. Öiltermann het zijne zal zeggen; de Nobelprijs voor letterkunde zal niet aan Simon Vestdijk worden uitgereikt; een Nederlander zal een kleine in dustrie vestigen, die door niemand zal worden opgemerkt, doch die over 25 jaar tót de grootste on dernemingen van ons land zal be horen: in Frankrijk, Engeland, Italië en de Verenigde Staten zullen moor den worden gepleegd; in Washington zal iets geschie den, waarover de heer mr. Hilter- mann het zijne zal zeggen; in Nederland wordt een kind ge boren dat later van zich zal doen spreken; een Nederlands dagblad zal iets aan de kaak stellen; een bekend staatsman zal overlij den; de beste film aller tijden zal op het witte doek verschijnen; verwacht iels uit China.' de beurskoersen zullen aan schom melingen onderhevig zijn; in Nederland zullen een nieuw si garettenmerk, een nieuwe sjolco- ladereep, een nieuw overhemd, 'n nieuwe soep en een nieuw was middel op ae markt komen; evenals een nieuwe Tweede Ka- evenatè een nieuwe ster aan het televisie-firmament; verwacht in de loop van liet jaar enige prijsverhogingen, een nieu we voorzitter van de AVRO. een nieuwe Nederlandse ambasasdeur te Parijs'n nieuwe jonge Neder landse dichter en enige mutaties bij onze toneelgezelschappen; in Engeland zullen politieke ver wikkelingen geselt ieden mr. Hiterman zal daarover zijn mening ten beste geven; Iet op Saoedie Arabic, op Singa pore, op Brazilië, op Guatemala en op Deventer; dc beurskoersen zullen fluctueren; overlijden van een staatsman; geboorte van een mannelijke baby in een eenvoudig landarbeiders gezin, die op zijn 36ste jaar de wereld van zich zal doen spreken; neen witte Kerstmis; Brigitte Bardot, Siebe van der Zee en Charles de Gaulle in hel nieuws; iets héél onverwachts; mr. Hilterman zal het er het zijnt van zeggen; Overijsel krijgt een nieuwe Com missaris der Koningin; misschien toch nog wél een witti Kerstmis; schommelingen op de goederen markt; Honduras blijft rustig omwentc ling in I-Ia'iti. Ver kade komt met ■.en nieuwe biskwie, lel op Feijen- oord en op de aandelen Van der Grinten; ergens gebeurt iets. Deze lijst, is naar beste weten op- gsmaakt. Knip haar uit en hang liaar boven uw bed tussen Anita Ekberg en Mies Bouwman en wacht af wat ik ervan terecht heb gébracht. tic zie de einduitslag met vertrou wen tegemoet, in de hoop het uwe 'et te'beschamen, ELI AS Het beste slotakkoorddat bij zo'n avond hoort Het Wereldgebeuren Kandidaatstelling Tweede Kamer (Van onze Haagse redactie) Staatssecretaris Roolvink van sociale zaken üljjkt de favoriet te zijn bij de anti-revolutionairen. Van de 622 kies verenigingen hebben er niet minder dan 620 de staatssecretaris kandidaat ge steld voor de Tweede Kamer. Daardoor heeft, de beer Roolvink het hoogste aan tal kandidaatstellingen op zijn naam gebracht. Het centraal comité van A.R.-kiesver- enigingen geeft er echter de voorkeur aan om de heer H. van Eijsden, de fi nanciële specialist van de A.~.-Tweede- Kamerfractie, als nummer één op de kandidatenlijst te plaatsen. Officier gaat in hoger beroep in zaak-Wyler ger beroep gegaan ten aanzien van het vonnis van do rechtbank tegen de twee jongemannen uit Maasdriel, die worden verdacht van een aanslag op de doua nier R. Spin b|j de grenspost Wyler op 14 april van dit jaar. De rechtbank veroordeelde de 21-jarige assistent-uitvoerder G. V., evenals de 21-jarige vrachtautochaffeur H. G. K. tot drie jaar gevangenisstraf wegens poging tot doodslag, nadat de officier acht jaar had geëist. De douanier werd ernstig gewond, toen hij van een door V. bestuurde met gro te vaart rijdende auto werd geworpen, nadat hij een cindweegs was meege sleurd. Levenslang geëist tegen Harry Seidel Tegen de 24-jarige Harry Seidel, die op 14 november in Oost-Berlijn door de „Vopo" gepakt word toen hij bezig was vluchtelingen door een tunnel naar West-Berljjn te helpen, is vrijdagochtend door een openbare aanklager te Oost- Berl|jn levenslange gevangenisstraf ge- eist. Seidel was volgens de openbare aan klager, Josef Streit, de leider van „een terroristenbende die zich toelegde op daden van verzet tegen de Duitse De- mok ratlsche Republiek". Seidel. Dnn vrij bekend wielrenner, stond terech een dagvaarding die was ontleend aan de „wet op de bescherming van de vrede". De geëiste straf is het maxi mum waarin deze wet voorziet. „Wij staan hier tegenover vijanden die voor niets terugdeinzen", zei Streit. „Zelfs de geringste verslapping van de waak zaamheid kan levens kosten". Dr. Frances Kelsey op nieuwe post Dr. Frances O. Kelse,v, de vrouw die er voor verantwoordelijk is geweest dat thalidomide niet op de Amerikaanse markt verscheen, is door de Ameri kaanse regering op een nieuwe belang rijke post. benoemd. Zij komt aan het noofd te staan van een nieuw bureau dat speciaal belast zal zijn met het onderzoek van geneesmid delen die dc industrie op de markt wil brengen. Na de heer Roolvink als nummer één, lcomon op de lijst, die is opgesteld in volgorde van het aantal keren, dat de kandidaten zijn gesteld door de 622 kiesverenigingen, vervolgens voor: 2. dr. J. Meulink, 3. H. van Eijsden, 4. mr. W. Aantjes. 5. mr. B. W. Biesheuvel, 6. J. Smallenbroek, 7. prof. mr. A. Ver steeg, 8. A. Kleft, 9. J. van Eibergen, 10. J. A. van Bennekom, 11. dr. J.~ A. H. J. S. Bruins Slot, 12. mr. dr. A. L. Verkerk. 13. dr. W. Albeda, 14. mej. mr. J. C. Rutgers, lid van de directie van de sociale verzekeringsbank te Am sterdam. en 15. P. C. Elfferich te Delft, thans lid van de Eerste Kamer. Andere heus Daarentegen heeft het centraal co mité deze volgorde opgesteld: Van Eijsden. Smallenbroek. Van Eiber gen, mr. Biesheuvel, Roolvink. prof. versteeg, dr. Meulink. mr. Aantjes. Elffericn, Kieft. mej. mr. Rutgers, Tj. Walburg, garnizoenscomman dant te Leeuwarden, mr. dr. N. Geelkerken, advocaat en procureur te Leiden, Van Bennekom, dr. Albe- da en dr. Boertïen te Geldrop Als mej. Rutgers wordt gekozen, dan zal zij de eerste vrouw zijn, die voor de A.R.-partij in de Tweede Kamer komt. Vóór 16 januari dienen de kiesvereni gingen opnieuw hun lijst np te stellen aan de hand van dit advies van het cen traal comité, waarna de Ijjst van kan didaten definitief zal worden vastge steld t,|j(lens de op 1 en 2 februari in Utrecht te houden vergadering van het partljconvent. Dan zal ook worden be paald wie de lijstaanvoerder zal z|jn. Advertentie 4 OSRAM Acht mensen door brand dakloos Een kleine uitslaande brand, vermoe delijk veroorzaakt door een met lucifers spelend vierjarig kind, lieeft een Am sterdams gezin van acht personen gis terochtend dakloos gemaakt. Het gezin woonde op de .uit ■drie kamers' bestaande verdieping van een huis in de Boi'ger,straat, die geheel uitbrandde. Het achterste gedeelte van de zolder verdieping, waarop een pasgetrouwd paar woont, werd gedeeltelijk door het vuur aangetast. De brandweer bluste met drie stralen de vlammen. Het brandpiket van de po litie stelt een onderzoek in. Toen de brand uitbrak, waren vijf van de zes kinderen van drie maanden tot 15 jaar in huis. De ouders w.-ven totaal overstuur. Enkele pcrsoneeJs'e- den van een nabijgelegen papierhandel hebben hen en de kinderen tijdig in vei ligheid gebracht. Dierenbescherming schrijft minister Dc Nederlandse Vereniging toi Bescher ming van Dieren beeft een schrijven aan de minister van '.dbouw en vis serij gericht, waarin er op gewezen wordt, dat blijkens "ontvangen mede delingen de laatste dagen grote aan tallen eenden in eendekooien worden gevangen. Aangezien de vogels door de huidige weersomstandigheden in de kooien wor den gelokt, aldus het schrijven, verzoekt de v.reniging de minister dringend, de eendenjacht, althans door middel van eendekooien, onmiddellijk en gedurende de huidige vorstperiode te verbieden. Het schrijven was ondertekend door de voorzitter van het hoofdbestuur van genoemde vereniging, prof. dr. S. Hof- stra. Indiaas-Pakistaans overleg duurt voort Pakistan en India hebben besloten de huidige onderhandelingen over liet ge schil om Kasjmir 16 èn 17 januari a.s. in New Delhi voort te zetten. Dc vertegenwoordigers van India en Pa kistan, Sardar Singh en Bhoetto, deel den dit gisteren mee na een ochtendbjj- eenkomst op de tweede dag van hun on derhandelingen over Kasjmir. SCHIPPERS HOORDEN DOOR RADIO DAT ZIJ WERDEN VERMIST De binnenschepen „Zwaluw" en „Pax", die sinds donderdag op liet IJsel- meer vermist werden, liggen vastgevroren in een werkhaven van de Zui derzeewerken ongeveer twaalf kilometer ten zuidwesten van Lelystad. Aan boord van de „Pax" bevinden zich schipper H. Bosnia, zijn echtgenote en twee kinderen en aan boord van de „Zwaluw" schipper 3. Kool met zijn vrouw en eveneens twee kinderen. Zij maken het goed. De beide families hadden aan boord via de radio gehoord dat ze vermist werden. Om hun familie gerust te stellen hebben zij zich toen over het ijs ïaar de vaste wal gehaast. Ter hoogte van de Oostvaarderdijk gingen zij aan land en na een afstand van ongeveer tien kilometer te hebben afge legd vonden ze in een keet van de Zuiderzeewerken een telefoon waarmee ze hun familieleden konden vertellen dat alles wel is. Beide schepen hadden hun toevlucht gezocht in de werkhaven omdat zij niet opgewassen waren tegen het ijs. Vanochtend zou een ijsbreker probe ren eon weg door het ijs te breken om de „Zwaluw" en de „Pax" in zijn zog mee te voeren naar Amsterdam. Lukt dit niet, dan zullen de schepen door een vliegtuig- van voedsel moeten worden voorzien. Vaar schema van H.A L in de war door staking De Holland-Amerika Lijn heeft in ver band met de staking onder de havenar beiders aan de Amerikaanse oostkust het afvaartschenia van enkele schepen moeten herzien. In plaats van de „Westerdam" vertrekt nu op 5 januari uit Rotterdam naar New York de „Noordam", waarvan de vorige reis was geannuleerd met het oog op de staking. De „Westerdam" namelijk heeft als laatste vertrekkende schip uit New York vóór de staking ook ladingen meegenomen voor Antwerpen, Hamburg en Bremen. Na aankomst in Rotterdam op njeuwjaarsdag volgt dus nog een ex tra 'kustreis, die het oorspronkelijke schema in' de war brengt. De „Soestdtjk". die Rotterdam op 12 ja nuari zou verlaten met bestemming de Verenigde Staten, ligt nog in New York. Het schip kan niet gelost worden. Daarom zal nu de oorspronkelijk' op 4 januari geplande afvaart van de nieuwe „Gorredijk" worden uitgesteld tot 12 ja nuari. Onbekenden Hebben twee ruiten van de woning van een lid van het Zuidslavische gezantschap in Wenen ingegooid. Hertog van Windsor noemt Duits rapport „absurd" De hertog van Windsor heeft gisteren gezegd dat het rapport van de hertog van Coburg aan Hitier, waarin deze on der meer vertelde dat koning Edward een alliantie tussen Duitsland en Groot- Brittannië een „dringende noodzaak" vond, is „verdraaid om bij Hitler in de gunst te komen". Het rapport is nu gepubliceerd in het jongst verschenen deel van in beslag ge nomen Duitse documenten. De hertof van Windsor zei dat het „over het alge meen een verkeerde indruk" geeft. In een door het secretariaat van de her tog" in Parijs uitgegeven verklaring wordt het rapport absurd genoemd. „Hoewel er in deze berichten veel on juistheden voorkomen, moet er aan wor den herinnerd dat de hertog, 'met de meerderheid van het volk aan wie het belang van Groot-Brittannië ter harte ging, sti'eefde naar enig onderling be grip met Duitsland, ondanks het feit dat Hitier aan de macht was, om de ramp van een tweede wereldoorlog te voorko men". PROF. EGELER ZEER TEVREDEN, WANT.. „Yahia Bourguiba" Wanneer Habib Bourguiba een toer tje maakt door Tunis, wat hij iede re dag doet, is het „Yahia Bourguiba" „Lang leve Bourguiba" niet van de lucht, Jong en oud schreeuwen zich schor. Europees denkende Tunesiërs glimlachen dan verontschuldigend tegen hun kennissen uit Europa, die zich over dit naar persoonsverheerlijking zwemen de enthousiasme verbazen. „Ach", zeg gen zij, „de president trekt zich van die hulde weinig aan. Het laat hem koud". Wat daarvan waar is kan hier in het midden blijven, maar wel wil Bourgui ba horen, dat hij populair is en dat het gros van het volk hem op handen draagt. Bij de jongste verkiezingen kreeg hij met zijn partij, de Neo Des tour, negentig procent van de stemmen. Bourguiba had zich toen wel tot het uiterste ingespannen bij de verkiezings campagne. Waarom hij zo zijn best deed, hoewel hij ook zonder die moeite wel op een gTote meerderheid kon rekenen, is een vraag, waarop moeilijk een ant woord kan worden gegeven. Bourguiba is iemand, die niet stil kan zitten, een eigenschap, waaraan Tunesië veel heeft te danken. Vermoedelijk speelde die on rust hem parten tijdens de verkiezings voorbereidingen. Het kan ook zijn, dat Bourguiba in de stembus-campagne een prachtige gelegenheid zag zich tot het volk te' richten, iets dat hij graag en gewoonlijk met succes doet. Bourguiba weet de consciëntie van de eenvoudige Tunesiër meesterlijk te bespelen. Zijn naam is tot een begrip geworden in het kleine Tunesië. De mensen lopen met hun president weg en zijn enige tegen standers zo dacht men lange tijd waren de communisten, een kleine, hoe wel toch ijverige en strijdbare minder heid. Zo gewoon geraakt was de president aan het „Yahia Bourguiba", dat het ontdekken van een komplot tegen zijn leven en tegen het bewind van de Neo Destóur, een grote schok voo- hem moet zijn geweest. Temeer omdat kapitein van zijn lijfwacht, de veer', 'arige Ke- bair Mehrezi, een officier met een fraaie staat van dienst, die was belast met de persoonlijke veiligheid van de president, de moordenaars de weg had willen wij zen naar het presidentiële slaapvertrek. De hele affaire heeft de Tunesische pre sident zo sterk aangegrepen, dat hij nog iets meer overspannen is geraakt dan hij altijd al was. Op last van zijn dok toren moet hij nu rust houden. Die rust probeert hij te vinden in zijn vakantie verblijf te Le Kef. Of het verblijf in Le Kef hem werkelijk zal kalmeren is de vraag, want toen in deze plaats in het noordoosten van Tunesië, de Tune sische vrouwenbond vergaderde, het geen met veel vrouwelijk rumoer ge paard gihg. kon Bourguiba niet van de vergadering wegblijven. Hij vilde voor ae dames nu eens precies uit de doeken doen wat de samenzweerders met hem van plan waren. Resultaat was een orkaan van verontwaardiging en dat was, uit medisch oogpunt, bepaald niet gunstig voor de toestand van ae toch al zo opgewonden Tunesische pre sident. Bourguiba's succes bij de vrouwen van Tunesië was overigens niet zo ver wonderlijk. want juist in vrouwenogen is Bourguiba de held van zrjn land. Bourguiba heeft ook veel voor de vrou wen gedaan. Zij nemen thans in Tune sië een bevoorrechte positie in vergele ken met haar zusters in vele andere is- lamietische landen. In Tunis doet het verhaal de ronde, dat Bourguiba liefst eigenhandig de sluiers van de vrouwen hoofden zou rukken, voorzover er nog sluiers worden gedragen. De vrouwenbeweging is als organisatie ook nauw verbonden met de presiden tiële familie. Die band dateert van en kele jaren geleden,, toen Neila Ben Amar, de zuster van de huidige presi dentsvrouw werd benoemd tot leidster van de vrouwenbond. 3ourguiba zag al heel vroeg dat de tijd van de harem voorbij was en dat de vrouwen steeds meer op de voorgrond zouden treden. De vrouwen in Tunesië hadden de toekomst en dat was vol doende voor Bourguiba om de dames te vriend te houden. Bourguiba zcif trouwde tijdens de Prans-Tunesische „oorlog" om de vloot- basis Bizerta voor de tweede maal met een gezette Tunesische, die hij jaren ge leden in Cairo had ontmoet en die hem sindsdien niet meer uit het oog had verloren. Ouassilla Bourguiba oefende voor het huwelijk al kennelijk veel invloed uit op de president, zij wist voor al haar vrienden een baantje in de wacht te sle- len. Zo werd haar zuster Neila presi- lente van de vrouwenbond en haar broer minister van volksgezondheid. An dere vrienden kregen hoge posten in het leger en de diplomatieke dienst. Deze vriendjespolitiek heeft heel wat weerstanden opgeroepen in hogere krin gen. president Bourguiba doet het thans voorkomen, dat de samenzweerders - „een groepje geitenhoeders waren, ie graag minister zouden zijn". alle- laal communisten of lieden die in ieder geval met linkse ideeën zijn behept. Maar het feit. dat een aantal hoge func tionarissen bij het komplot waren be trokken, die men moeilijk van commu nisme kan beschuldigen, was toch ook voor de president een schok, welke hij moeilijk kon verbergen. Tijdens een persbijeenkomst raakte hij de kern van de zaak door terloops te verklaren, dat er veel kritiek was geweest op zijn pa- leizenbouw. Bij zijn geboorteplaats Mo- nastir bijvoorbeeld liet Bourguiba enke le jaren terug een tuinpaleis bouwen, zo riant, dat de vroegere Bey van Tunis zich er niet voor zou hebben geschaamd. .Maar", zo verdedigde Bourguiba zich leze week, „deze paleizen zijn niet van mij, maar van de staat". Schrale troost voor de velen, die in hutjes wonen. Toch waren het niet de werklozen, die Bour guiba wilden wegjagen. De man in de straat maakt zelfs pelgrimages naar het pralerige mausoleum, dat de presi dent voor zijn familie liet bouwen. De komplotteurs waren dat is nu wel duidelijk voornamelijk aanhangers van Bourguiba's vroegere rivaal Salah Ben Joessef. die vorig jaar in West- Duitslanrt werd vermoord. Deze vijan den van Bourguiba en van de Neo Des- tour vonden steun bij niet-communisti- sche leiders van het leger en van het civiele bestuur. Vooral dat laatste zal de Tunesische president wel te denken heb ben gegeven. (Van een onze verslaggever). „De Nederlandse Himalaya-ex- peditie 1962 heeft al zijn doelen alphinistische en geologische bereikt". Dit verklaarde giste ren een tevreden prof. dr. C. G. Egeler, leider van de expeditie. De enige schaduwzijde noemde hij het feit, dat de tweede man, dr. T. de Booy, de Nilgiritop (7031 meter) niet heeft kunnen halen. Dr. De Booy ltreeg al vroeg in het expedltiegebled een lichte longontste king, waarvan de gevolgen bleven aanbonden. Het was zo verklaarde irof. Egeler niet verantwoord hem •ïanr boven te laten gaan Nog is niet de hele expeditie in Ne derland terug. Dr. De Booy vertoeft momenteel met vakantie inde Alpen. De geologen Bodenhausen. Schaar en Nrjhuis konden niet gelijk met de heren Egeler en De Booy uit India vertrekken omdat hun vlieg tuig vertraging had. Dr. J. W. A Bodenhausen blijft overigens ïn In dia tot de 1800 stenen, die de expe ditie voor onderzoek mee terugneemt, veilig op de boot zijn. Onder meer hoopt men dit materiaal in het labo ratorium van prof. Kistemaker en dr. Priem te Amsterdam tot een abso lute ouderdomsbepaling van het ge steente in de Himalaya te kunnen komen te rekenen vanaf de tijd dat het als magma in de aardkorst omhoog kwam en stolde. Vier jaar Prof. Egeler noemde het geologische onderzoek met nadruk als eerste doel van <le expeditie. Wanneer zoals de bedoeling is in 1965 een klein team teruggaat om ten westen van het huidige èxpeditiegebied het Dliau- lagiri-massief te onderzoeken, zal (lan ook vermoedelijk het alpinistisch ,vlement ontbreken. Voordien echter moet een rapport worden opgesteld over de huidige resultaten. Zij zullen al-in-al vier jaar laboratoriumonder zoek vergen. Prof. Egeler verklaarde met klem, dat de tijd nog lang niet rijp is om met betrekking tol tie Himalaya tot algemene hypothesen te komen. Wat de verkenning betreft, staat de we tenschap tegenover dit gebergte nu net zo ver als men in 1890 tegenover de Alpen stond. „Wij moeten", meen de prof. Egeler, „de Himalaya met ootmoed tegemoet treden. En wat w|j in de afgelopen maanden hebben leren inzien: dat we bereid moeten zijn er zwaar, maar weinig spectacu lair werk te doen". Het uitstekende weer achtte prof, Egeler een van de doorslaggevende factoren voor het succes van de klim naar de Nilgiritop. Weliswaar daalde de temperatuur op de top tot 30 gra den Celsius onder nul, maar er viel geen sneeuw en ook stormen bleven achterwege. Goede resultaten Het geologisch onderzoek bleek ter plaatse van vorenaf te moeten be ginnen: de literatuur vertoonde al te grote hiaten. Te bepalen viel hoe dc ligging van de diverse lagen naar ouderdom was en vervolgens hoe deze lagen in de loop van de tijden ge plooid z|jn geraakt. In grote lijnen zijn hier belangrijke resultaten be reikt. Voorlopige conclusies van de Nederlandse Himalaya-expeditie 1962 zijn: In Nepal zijn geen directe aanwij zingen van overschuivingen van ge steentepakketten met zo'n grote ho rizontale verplaatsing als tot dusver re werd aangenomen. Een ver doorgevoerde vergelijking tussen de Alpen en de Himalaya gaat ten enenmale mank aan concrete aanwijzingen. Het hele Himalaya-onderzoek staat nog in de kinderschoenen en moet nog aan alle kanten worden aange pakt. Prof. Egeler hoopt dit eenmaal be gonnen werk over enige jaren te kun nen voortzetten. Wellicht zijn dan ook andere expedities al op pad ge gaan. Zo staat momenteel een grote Amerikaanse op stapel. HABIB liOGAGLiBA ..nog meer overspannen...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3