DAT IS HET TOPPUNT in d* sport... zaterdagnummer T Esther Schot keek ge boeid naar t.v. en Gerda Rentmeester: Ja, De Roo is nu een vedette Han Poppe: imponerend succes in het water Jaap van der Send® bewondert Japanners Rie Heijens zwichtte voor smeekbeden Piet Meeusen: hoe hoger hoe onbegrijpelijker Jopie Ludikhuize Swift aan de top Geen vuriger supporter dan Wim J. Veldman Zaterdag 29 dec. 1962 Ieder jaar weer zijn er zoveel betere sportprestaties dan in voorgaande jaren, dat men zich bij herhaling afvraagt: waar ligt de grens van het menselijk kunnen? Steeds harder zal men fietsen, steeds hoger zal men springen, steeds snel ler zal men door het water glijden, steeds volmaakter zal men gaan turnen, enzovoort, enzovoort. Ook in 1962 re gende het weer uitzonderlijke sportprestaties. Wel ke was de beste, welke imponeerde het meest? In ieder geval waren er te veel om in deze pagina op te sommen. Daarom hebben we aan bekende Zeeuwse sportlieden de vraag gesteld: „Welke sportprestatie in 1962 maakte de meeste indruk op U?". Dat de meningen volkomen verdeeld waren, mag uit deze pagina blijken. ESTHER SCHOT -.g Gord i... RENTMEESTER ...concurrentie... HAN POPPE ...in het water... JAAP VAN DE SANDE ...Japanners... RIE HEI JENS ...zwichtte... PIET MEEUSEN ...centralisatie... JOPIE LÜDIKHUIZE ...topjaar... YVTM J. VELDMAN megafoon ZIERIKZEES ntletiek-favoriete Esther Schot hoeft niet lang na te denken over de vraag, welke sportprestatie de meeste indruk op haar maakte in het afge lopen jaar. „Gerda Kraan in Belgrado. Met haar Europese titel op de achthonderd meter. Het was fantastisch. Ik heb het op de televisie gezien!" De donkerogige Zeeuwse uitblinker op de nummers discus en kogelstoten, die in au gustus op de Nederlandse kampioenscha|>- pen in Amsterdam met haar zusje een goede klassering mee naar huis mocht ne men Esther vierde by het discuswerpen met 38.01 m. en Catrien vierde by liet hoogspringen met "1.50 m. wordt weer enthousiast als zij aan de formidabele Ne derlandse prestatie van de Haagse politie agente terug denkt. En op het Zeeuwse veld? Het zal velen misschien ontgaan zijn, maar de Zierik- zeese van het succesvolle „Deita Sport" niet. De „uitschieters" van M. Grootjans (Zeeland Sport) bij de Zeeuwse kampioen schappen in Vlissingen op 7 juli. Met 40.62 m. nam hij onverwacht de leiding bij het discuswerpen heren en met 12.87 m. bij het kogelstoten. Esther Schot heeft zelf een sportjaar met vele ervaringen achter de rug. Haar plak boek is weer aanmerkelijk dikker gewor den en in de prijzenkast op haar kamertje, in het hoog aan 't Sas te Zierikzee gelegen huis van de twee atletische zusjes, is het aantal medailles weer aanmerkelijk ge groeid. Zo denkt ze bijvoorbeeld met ple zier terug aan de strijd van de Nederlandse B-ploeg tegen de Belgische A-meisjes in Huissingen op 7 september. En dan de vijfkamp in Vlissingen op 17 september. „Ik had nog nooit aan een vyfkamp mee gedaan". Esther Schot bekent het eerlijk. Maar toch werd zij achter Matty Riemens van Marathon tweede met in totaal 3113 punten. Er waren nieuwe nummers voor haar bij deze vijfkamp, maar wie de uitsla gen er op na slaat zal ontdekken dat de beide Zeeuwse meisjes elkaar eenvoudig afwisselden in de zege op nummers als ko gelstoten, hoogspringen, horden, versprin gen Op het ogenblik volgt Esther Schot eens per veertien dagen een speciale training in Rotterdam. Haar techniek wordt veran derd. „Dat is nodig, want ik had zo mijn eigen maniertjes, 't Is reuze boeiend, die training". Voor de toekomst heeft Esther deze wens: wat meer contact tussen de Zeeuwse atleten, 't Is niet eenvoudig, maar het zou wel erg stimulerend werken. DRIE KEER raden Is beslist niet nodig om het antwoord van wielrenner Biet Rentmeester (24) te wetenJuist: de overwinningen van Jo de Roo in Bordeaux- Parjjs, Par(js-Tour8 en de Ronde van Lom- bardije! „Natiiuriyk, jongens als Altig en Anquetil hebben ook wel wat gepresteerd, maar dat was min of nicer te verwachten", aldus Rentmeester, die sinds een jaar Goes als domicili heeft gekozen. „Voor het gevoel van velen, is De Roo bo ven zijn eigen krachten uitgegroeid", peinst deze coureur, „en ik geloof ook, dat hy volgend seizoen wel kan verminderen, maar niet verbeteren. Hij heeft nu nameiyk een status bereikt, waarin hy alles kan verliezen en weinig winnen, want het is toch bp na onmogelijk om volgend jaar weer drie klassiekers te winnen", meent Piet, en hy voegt er aan toe: „Je weet hoe de mensen dan zijn" De Ronde van Frankrijk? „Ja, De Roo is nu een vedette geworden en wellicht zal zijn fabrieksbaas hem nu wel de Tour wil len insturen. Maar als ik De Roo was zou ik het niet doen, als ik weer Bordeaux- Parijs win", waarschuwt Rentmeester. Bo vendien meent hij, dat De Roo zich moet blijven specialiseren op eendagsritten of etappewedstrijden, die slechts enkele dagen duren. „Want De Roo kan twee, drie, vier dagen vlammen en dan ineens is ie een dag nergens", weet Rentmeester uit ervaring. „Dan heeft Nederland eindelijk eens een redelijke kans op een wereldkampioen op de weg of een winnaar van de Tour de France", zegt Rentmeester, die overigens deze utopie wegwuift met de opmerking: „Maar geen Nederlandse fabriek kan ons de financiële condities geven, die we heb ben van de buitenlanders". „Ik word al een veteraan", zegt de 24- jarige Rentmeester als hij zich realiseert, dat hij in 1963 al aan zijn tiende wieier- seizoen begint. „Natuurlijk ga ik de weg weer op", belooft deze man uit Yerseke, die in 1962 de zege in Kuurne-Brussel- Kuurne zijn beste prestatie vond. „En als alles meezit, zal ik voor flink wat concur rentie zorgen voor De Roo in Bordeaux- Parijs" De 27-jarige Oostburgse l.t.s.-leraar Han Poppe algemeen vormende vakken is een man met flitsende reacties. Dit snelle reactievermogen heeft hy nog gecul tiveerd door nu al ruim elf jaar tafeltennis te spelen, een sport, waarin hij tot de bes ten van Zeeland behoort. Maar minder snel is zijn reactie als wy hem vlak voor een wedstrijd van zijn club ONA tegen het Vlissingse Sorry de vraag stellen welke «ie sportgebeurtenis is geweest, «lie op hem «1e meeste indruk heeft gemaakt. Diep ge peins. Weifelend ophalen van de schouders. Wat gemompel: „Er is zoveel gebeurd De meeste indruk"Maar dan ineens weet hij het zonder een greintje twijfel: de verrichtingen van de Nederlandse zwemmers tijdens «lc Europese kampioen schappen in Leipzig! Let wel: de zwemmers, niet de zwemsters „Dat de Nederlandse zwemsters goed waren, wisten wc al", zegt tafeltennisser Han Poppe er van, „en al haalden ze veel meer medailles binnen dan was verwacht, toch verrasten voor mij de herenzwemmers nog meer. Vooral de prestaties van Bonte koe en Jiskoot waren fantastisch en niet alleen in Leipzig". Hy verdedigde zijn keus verder door te zeggen: niemand had kun nen denken, dat de Nederlandse heren zwemmers al tot de Europese top behoor den, maar plotseling waren ze er". Binnen de provincie Zeeland vond Han Poppe in 1962 het pieest opvallende, „dat we in vrijwel alle takken van sport ver achter liggen, de goelen, als Hein Cujé, niet te na gesproken". Voor de tafeltennis- sport is zijn wens: dat in 1963 een heleboel jeugd gaat tafeltennissen. „Het klopt toch niet. dat de Zeeuwse topspelers gemiddeld meer dan 25 jaar oud zijn", licht hij toe. Han Poppe (enkele malen tweede bij liet Zeeuwse kampioenschap, enkele malen dubbelkampioen van Zeeland met Rlnus Hofman uit Middelburg) ligt al boven dat gemiddelde met zijn 27 jaren. Maar voor lopig is hij nog niet van plan te stoppen. Op sportgebied ben ik ontzettend een zijdig", zegt Jaap van der Sande uil "Vlissingen, „ik heb alleen maar belang stelling voor het turnen"Geen wonder «lus, dat turner Jaap van der Sande (34) in zijn eigen .specialiteit blijft als hy de naar zijn mening indrukwekkende sport prestatie van 1962 noemt: de gigantische overwinning van de Japanse turnpïocg (he ren) op een officieel Europees team. „Dat die Japanners zouden winnen, verwachtte ik eigenlijk wel, niaar dat het met zo'n ruime voorsprong zou gebeuren, was toch een grote verrassing", meent Jaap van der Sande. Uitslag: Japan 286.15 Europa 279.55. Op 9 en 11 november was «lit feno menale sportgebeuren te zien in Dortmund en Frankfort! „Eén land tegen een heel werelddeel en dat ene land toch nog win nen", peinsde Jaap van der Sande. „Ik kan ook nog wel zeggen wat ik ^het minst verbazingwekkend vond in het af gelopen jaar", plaatst de Vlissingse turner ons voor een raadseltje. We hadden het kunnen weten: „Dat Willy Jaegers weer kampioen van Nederland is geworden", zegt Van der Sande. Verbazingwekkend is dat niet, want de enige, die nog voor concurrentie voor Jaegers had kunnen zor gen was Jaap van der Sande en die stopte er nog voor de landelijke titelstrijd mee. Toch is deze turner niet verloren voor de Zeeuwse turnsporl: nog altijd traint hij Astrow uit Souburg, nog altijd is hij pre sent bij de belangrijkste wedstrijden en voor de Zebra klimt hij nog altijd aan de rekstok, zweeft boven het paard en buitelt door de ringen. Vast staat, dat 1962 een jaar van zware verliezen is geweest voor de Zeeuwse turn- sportJaap van der Sande trok zich dus terug van het nationale en internatio nale toneel en Nel Fritz vestigde zich in Bi-eda! Toch ziet Jaap van der Sande de toekomst voor de Zebra niet somber in: „Ben Vermandei uit Sas van Gent, Jan de Wee uit Yerseke en Cor Meesters uit Ber gen op Zoom zUn jonge turners, die de mogelijkheid in zich hebben om in de Ne derlandse trainingsploeg te komen. En bij de dames zijn vooral Mattie Bongers uit Vlissingen en Mia van de Plassche uit Yerseke in staat om h:t ver te brengen", aldus een optimistische Jaap van der San de. RIE HEIJENS stuwde Hellas-dames naar 95 zege op E.B.H.V" Deze forse kopregel sierde over een breedte van drie kolommen op 10 decem ber 1962 een sportpagina van dit dagblad. Maar als men Rie Heijens enkele maanden geleden voorspeld ha«l, dat haar naam op die «latum nog weer voor zou komen in de sportkolommen van welk dagblad dan ook, dan zou zy pertinent geweigerd hebben ge loof te hechten aan die voorspelling. „Na 16 jaren handballen had ik nameiyk defi nitief besloten er mee te stoppen", bekent de 31-jarige mevrouw Heijens-Kole uit Goes. Maar tenslotte is zij toch weer ge zwicht voor de smeekbeden van het Hellas- hcstiiur: men kon Rie Heijens nog niet missen in bet eerste damesteam. Per slot had zij 16 jaar in het eerste gespeeld, met uitzondering van enkele periodes voor liet wachten op de komst van haar dochtertje (7) en haar zoontje (5). Er is geen moment van aarzeling als zij de sportgebeurtenis kiest, uie op haai' de meeste indruk heeft gemaakt in 1962: „De wedstrijden van Hellas tijdens het zaal handbalkampioenschap in de Rotterdamse Ahoyhal". Eén verbazingwekkend facet van die titelstrijd: op de eerste dag viel er in de voorronde geen beslissing en de Hellas-dames moesten 74 strafworpen nemen alvorens ze in de finale kwamen! Hellas-keepster Ols Tamminga kreeg ook 74 strafworpen al dan niet te keren in een tijdsbestek van een uur. Toen Ols Tammin ga tenslotte op de schouders van het veld gedragen werd, was zij bont en blauw van het vallen en kwam op haar heupen het bloed van de schaafwonden door haar sportkleding Rie Heijens weet het nog precies: „In de voorronde wonnen we van Swift uit Roer mond en verloren we van DWS uit Schie dam, maai* omdat Swift verloor tegen DWS eindigden we gelijk, zelfs in doel punten". Toen kwamen dus de strafwor pen: tenslotte gingen Hellas en Swift naai de finale. De Goese meisjes eindigden als derde en verloren slechts op het nippertje van het befaamde Niloc. Swift was, kort om, de verrassing van het toernooi. Neen, Rie Heijens weet niet meer hoeveel doelpunten ze in haar loopbaan gescoord heeft. Het moeten er vele honderden zijn, zowel op het veld als in de zaal. Ze weet ook niet meer hoe vaak ze opgesteld was in het Zeeuwse team. Het is tekenend voor haar bescheidenheid, dat ze nooit een plak boek heeft bijgehouden. Eén opvallende prestatie zal ze zich echter altijd blijven herinneren: destijds speelde Hellas in de districts le klas een wedstrijd tegen Woen- sel. Het werd 99. Rie Heijens scoorde alle doelpunten voor Hellas en Frida Vos alle treffers voor WoenselEén wens heeft mevrouw Heyens: een Zeeuwse sporthal... Het woord is op deze pagina dus toch nog gevallen. PIET MEEUSEN (32), speler en trainer van de 2e klasser „v.v. Terneuzen", twijfelt tussen de prestaties van de 20- jarige Russische hoogspringer Valerie Brume! en «le 25-jarige Australische zwem ster Dawn Eraser. „Als men mij uitnodigde de sportlieden van het jaar te kiezen, dan zou ik deze twee boven aan mijn lijstje plaatsen", aldus de leraar AVO aan de lagere technische school te Terneuzen. „Hun prestaties 2.27 meter hoogsprin gen c.q. 110 yards vrije slag binnen «ie «Iroomgrens van 1 minuut hebben op mij «Ie grootste indruk gemaakt. Je Vraagt je af waar toch wel de grenzen van het menselyk kunnen liggen. Onder het niveau van die twee liggen tal van andere sportprestaties, onder meer die van het Nederlandse zwemteam in Boeda pest. Fantastische resultaten maar toch juist beneden de wereldtop!" De beste Zeeuwse prestatie op algemeen sportgebied? Die keuze vindt Meeusen voormalig contractspeler van de le-divisie- club D.F.C. heel eenvoudig. „Met de op zienbare prestaties van Jo de Roo het winnen van drie wielerklassiekers in één seizoen is geen andere Zeeuwse sport prestatie te vergelijken". Meeusen stelt die zelfs veel hoger dan het destijds behaalde wereldkampioenschap op de weg door Theo Middelkamp. Van opvallende verrichtinge- in de Zeeuw se voetbalsport is in het afgelopen jaar geen sprake geweest. Toch heeft Piet Meeusen er onmiddellijk één gereed. „De buitengewoon goede aanpassing van de Zeemvse amateur Wim Groenéwegen aan het hoogste voetbal in den lande. „Ik heb grote bewondering voor deze speler, die in het Bredase N.A.C. schjjnt te spelen of hij in het eredivisievoetbal is grootgebracht. Zo gauw de kans zich voordoet, ga ik eens een wedstrijd van N.A.C. en Groene- wegen bijwonen". De wensen van Piet Meeusen voor de toe komst gaan in de richting van volledig bevoegde trainers in Zeeland, vooral om de jeugd van 14-18 jaar te kunnen opvangen. „Er zit veel talent bij de school- en junio renvoetballers. De overbruggingsmogelijk heden ontbreken daar". Meeusen zou voor de toekomst ook gaarne wat meer centralisatie willen zien. „Vrijwel elk dorp brengt wel eens een talentvolle speler op maar al te vaak gaan zij onder in de grauwe massa. In hun eigen clubjes staan zij zonder moeite in het eerste elftal, denken dan dat zij er zijn maar als geheel bezien, worden de krachten te veel ver spreid. Zij kennen niet de jarenlange strijd om zich in het „eerste" te spelen, een strijd die men in de steden wél kent. Centralisa tie, met opzij zetten van chauvinistische, plaatselijke belangetjes, zou de top van het provinciale in casu Zeeuwse voetbal, een belangrijk stuk kunnen verbeteren", aldus de Terneuzense voetballer Piet Meeusen. DE MIJLPAAL, die de Middelburgse korfbalvereniging Swift in 1962 in de geschiedenis van de Zeeuwse korfbalsport geslagen heeft: de promotie naar de le klas, is voor Jopie Ludikhuize (sinds twee weken 21 jaar) het belangrijkste gebeuren in het Zeeuwse korfbal geweest. Ondanks alle bescheidenheid, die deze kleine, maar snelle doorzetster uit het eerste twaalftal van de hoofdstedelyke elnb siert (vooral ook waar het baar eigen team betreft) woog dit gebeuren toch net zwaarder dan enkele antlere evenementen, waarin de Zeeuwse korfballers en korfbalsters blijk gaven van hun kracht. De belangrijkste zaak in de nationale korf balsport? „Je hoort en leest via radio en krant zo weinig over het nationale korfbal", merkte deze Zeeuwse korfbalster op. Over winningen van de Nederlandse ploeg op de Belgische bijvoorbeeld zijn zo normaal, dat je die niet als een belangrijke gebeurtenis kunt beschouwen en anders is er volgens Jopie Ludikhuize niet zo erg veel te bele ven geweest op het nationale front. In Zeeland echter des te meer! Dat bleek wel uit het rijtje belangrijke feiten, die Jopie uit het Zeeuwse korfballeven in 1962 naar voren haalde. Zo werd Tjoba uit 's- Heer-Hendrikskinderen in Utrecht natio naal microkampioen van de zaterdagteams, terwijl het Z.K.B.-team in Zeist weer de eerste prijs in het zesbondentoernoot weg sleepte. Een even belangrijk als verheugend gebeuren vond de Swiftspeelster, dat thans drie Zeeuwse ploegen in de K.N.K.B.-com- petitie uitkomen, namelijk Tjoba, Animo uit Souburg en Swift. Nog een belangrijk evenement bracht Jopie in herinnering: vijf Zeeuwse spelers en speelsters werden in juli uitverkoren in de zaterdagploeg om tegen de Engelse ploeg te spelen. Dus een belangrijk jaar voor de Zeeuwse korfballers en korfbalsters. Uit deze serie hoogtepunten koos Jopie Ludikhuize zon der twijfel de promotie van Swift, waarmee deze ploeg de eerste le klasser in Zeeland bracht, als het bclangr*i'-ste gebeuren uit. Het geschiedenis-maken woog hier zwaar door, terwijl Swift zich toch de sterkste ploeg van de provincie mag noemen. Het is typerend voor de 36-jarige Wim J. Veldman, dat hij lid en supporter van de V.C. Vlissingen werd juist toen deze voetbalclub nu ongevier vier jaar geleden naar de tweede klas degradeer de. Typerend omdat Wim Veldman eigen lijk een uitzondering is onder de uuizenden supporters van Vlissingen: hij Iaat zijn stentorstem met aanmoedigingskreten pas goed horen als „zijn" elftal tegen een ach terstand aankijkt of andere tegenslagen moet ovenvinnen. „Eerst en vooral moet me dan ook van het hart", zegt deze vertegenwoordiger van professie, „dat het Vlissingse publiek vaak te negatief reageert. Men gaat spelers „af breken" als de club het eens een keer niet zo goed doet en velen weigeren pertinent bij een achterstand hun club werkelyk steun te geven. Dat kan en móet anders. Kijk bijvoorbeeld eens welk een geweldige stimulans het publiek voor Feijcnoord ia geweest in de wedstrijd tegen Vasas in Antwerpen. Zonder dat publiek had Feyen- oord waarschynlijk niet gewonnen. Als Vlissingen ook op die manier door zyn aan hang gesteund zou worden, zou de V.C.V. nog meer wedstryden winnen" Wim Veldman is dan ook de supporter-bij uitstek, die als representant van de vele Zeeuwse supporters bij alle sportverenigin gen antwoord mag geven op de vraag wel ke de sportprestatie is geweest, die op hem de meeste indruk heeft gemaakt in het afgelopen jaar. Hij heeft het antwoord dadelijk klaar: „De beide wedstrijden van Vlissingen tegen landskampioen Xerxes". En hy voegt er aan toe: „Toen kon men ervaren hoe het wél moest. De Vlissingse supporters juichten bij bijna iedere aanval van hun ploeg en zo kwamen we tpt uit stekende resultaten. Weliswaar een 32 nederlaag in Rotterdam, maar met iets meer geluk had Vlissingen gewonnen. En een 22 gelijk spel in Vlissingen, waarmee de VCV vooral door toedoen van cle scheids rechter ook tekort werd gedaan". Merkwaardig genoeg is deze misschien wel vurigste supporter van Vlissingen geen Vlissinger van originie. Hij komt uit Ne derlands voetbalstad nummer één: Rotter dam. „Pas zes jaar geleden kwam ik naar Vlissingen", vertelt hij, daarvoor was ik altijd supporter van Sparta". Voor zijn ge makkelijke overschakeling van Sparta op Vlissingen heeft hij een simpele verkla ring: „Vlissingen heeft dezelfde kleuren als Sparta: rood-wit shirt en een zwarte broek". Om met zijn toch al imponerend stemgeluid de spelers nog gemakkelijker te kunnen bereiken en aan te moedigen, schafte Wim Veldman zich „het was echt niet goed koop" een megafoon aan. Bovendien „wapent" hij zich by iedere wedstrijd met een opvallende rood-witte das. „Zo komt er sfeer in", zegt hij, „want ook met attri buten als clubdassen, spandoeken en para plu's in clubkleuren geef je het elftal een mentale stimulans. En laten we een spe ler, die eens een off-day heeft nu niet lastig vallen met denigrerende opmerkin gen, want hij heeft het dan toch al moei lijk genoeg om zijn vorm terug te krijgen". Zijn wensen Vlissingen in het betaalde voetbal! „En het zit er in ook, als ze maar steeds steun van het publiek krijgen. Bo vendien is het een voordeel, dat de ploeg de laatste twee jaar aan mentaliteit en hardheid heeft gewonnen", is zijn overtui ging. Aan Wim J. Veldman zal het niet liggen, als zijn wens voorlopig nog niet in vervulling gaat

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 27