ZEEUWSE VISIES OP 1962 zaterdag nummer AFSLUITING VAN EEN TIJDPERK Zaterdag 29 dec. 1962 AAN ZES ZEEUWEN stelden wij de vraag: welke gebeurtenis vond U in het afgelopen jaar de belangrijk ste, zowel op binnenlands als op Zeeuws terrein. En om hen enigszins op weg te helpen stelden wij een lijstje op met vijf binnenlandse en elf Zeeuwse onderwerpen. DIT WAREN de binnenlandse, in een willekeurige volgorde geplaatst: Aanvaarding mammoetwet Spoorwegramp Harmeien Overliiden koningin Wilhelmina Oereedkompn milioenste woning Overdracht Nieuw-Guinea DE ZEEUWSE ONDERWERPEN kozen wij zo danig, dat noord-, midden- en zuid-Zeeland op het lijstje waren vertegenwoordigd. Vandaar, dat het wat uitge breider is dan bij binnenland Hier zijn dan alweer in willekeurige volgorde de Zeeuwse onderwerpen: Bezoek koninklijke familie Ontwikkelingsplan Terneuzense haven Industrieschap Breskens, Groede, Schoondijke en Hoofdplaat Bezoek prins Bernhard aan Zierikzee en Renesse Streekplan Schouweu-Duiveland Afsluiting zuidgeul Grevelingendam Haven van Stavenisse wordt niet afgesloten Begin bouw Oosterscheldebrug Fruitweek Goes en frHtcorso Eerste oosrst schorren Veer se Meer Dijk Sloehaven gesloten. ZES ZEEUWEN overlegden over de volgorde in be langrijkheid van deze vijf en elf onderwerpen. L. Cornelisse, Middelburg, vertegen woordiger. bekende figuur uit het christelijke organisatieleven. mej. M. N. Dekker, Goes, lerares Frans aan hel Stedelijk Gymnasium te Middelburg. Kwam in het afgelopen jaar „in het nieuws" doordat zij reeds op twintigjarige leeftijd de middelbare akte Franse taal en letterkunde be haalde. Hj ir. M. A. Geuze, algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouw maat schappij, lid van de Eerste Kamer. F. Maas, Breskens, ontwerper van jachten. Zegevierde dit jaar in de 540 mijl lange zeilwedstrijd van Wight naar San Sebastian. mr. H. Rijpstra, burgemeester van Terneuzen. G. van Weelden, bedrijfsleider van de Zierikzeese vestiging van Smit en Bolnes. F)e heer L. Cornelisse uit Middel burg, vertegenwoordiger van be roep, noemde de overdracht van Nieuw-Guinea en het overlijden van prinses Wilhelmina de belangrijkste gebeuitenissen. De overdracht gaf hij echter prioriteit, zodat hij dit ge beuren als eerst wilde aangeven, ter wijl hij het heengaan van de oude ko ningin onder IA rangschikte. De overdracht van Nieuw-Guinea noem de de heer Cornelisse nieuws van de eerste rang. Er werd een tijdperk voor Nederland afgesloten, een streep gezet onder een roemrijk en groots verleden. Volgens zijn mening wordt over het koloniale tijdperk veel te vaak negatief gesproken en ge schreven. „We zullen tot de erkenning moeten komen, dat Nederland in dat werelddeel ook veel grote, goede din gen heeft gedaan in het belang van de donker gekleurde mens", aldus de heer Cornelisse. Men smaalt, zo merkte hij op, vaak over de koloniale uitbuiters, maar vergeet daarbij vaak, dat hoofdzakelijk ons christe- (Voor vervolg zie nevenstaande pagina). Van de Zeeuwse lijst kwam bovenaan: De bouw van de Oosterscheldebrug Vrijwel iedereen zal het me' deze keuze eens zijn: het overlijden van koningin Wilhelmina betekende én een groot verlies voor de Nederl mdse natie én een definitief afscheid van een voorbije pe;ode. In deze laatste catego rie kan men ook de over Iracht van Nieuw-Guinea rekenen. En wat Zeeland betreft: laten we er een gun stige symboliek in mogen zien, dat een project voor de toekomst als nummer één uit de bus is gekomen. Zeeland slaat zélf een brug naar die toekomst. Moge dil grootse project, dat ons het afgelopen jaar intensief heeft bezig gehouden en het in de toekomst nóg veel meer zal doen, een zegen zijn voor ons gewest. Ten aanzien van de „top-onderwerpen" was er grote eenstemmigheid, zowel wat binnenland als wat Zeeland betreft. Van de binnenlandse lijst kwamen twee gebeur tenissen aan de top, namelijk Het overlijden van koningin Wilhelmina en De overdracht van Nieuw-Guinea

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 22