Witte kerst in het Zeemanserfje WALCHEREN AGENDA Officiële opening pluimvee-expositie ZEEUWSCH-VLAANDEREN ZUID-BEVELAND DONDERDAG 27 DECEMBER 1962 PROVINCIAL B' ZEEUWSE COURANT 5 Bejaarde dame kwam onder bus terecht De 67-jarige mevrouw De N. uit Arne- muiden heeft op eerste kerstdag een verbrijzelde arm opgelopen, toen zij bij het verlaten van een autobus op de Zeil- markt te Vlissingen struikelde en onder het voertuig terechtkwam. Bij het weg rijden van de bus, bestuurd door J. F. J. de L„ kwam het achtewiel van het voer tuig over de rechterarm van de dame. Dokter R. Grippeling verleende eerste hulp. Mevrouw De N. werd later per ambulance naar het ziekenhuis „Bethes- da" overgebracht. HET werd toch nog, zij het dan wat schrieltjes, een witte kerst in Zeeland, toen gisteren, op de middag tweede kerstdag, een fijne poeder sneeuw voor een dun, maar wit en winters kleedje zorgde. „Een witte wade", zei men in de tijd van de wit te kerstdagen. „Hondeweer", zei gisteren een man met een gelijnde hond. En dat was maar zwakjes, als men het gemop per achter de autosturen had kunnen horen. Misschien leent de tijd zich niet meer voor een witte kerst. De romantiek van het besneeuwde Zeemanserfje, het hofje ill het oude stadsdeel van Vlissingen, is wat zoet. Toch wel mooi, zo'n even besneeuwd hofje.Maar wel erg „even". Niet de witte kerst'van vroeger. Laten we voor zichtig wezen. Wie weet wat het vandaag zal zijn... (Foto P.Z.C.) KERKNIEUWS Kerkelijke mutaties GEREF. GEMEENTEN. Ds. G. A. Zijderveld te Capelle aan de IJsel heeft het beroep naar de Gerefor meerde Gemeente te Middelburg aange nomen. NED. HERVORMDE KERK. Aangenomen naar Emmen, W. Goedhart voorganger noodgemeente te Venendaal. Aangenomen naar Leersum, G. Over- gaau te Woubrugge. GEREF. GEMEENTE. Beroepen te Ridderkerk, C. Wisse te Hendrik Ido Ambacht. Ds. J. Tolsma 90 jaar Ds- J. Tolsma te Zeist, emeritus predi kant van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland werd dezer dagen negentig jaar. Ds. Tolsma werd 21 december 1S72 uit rooms-katholieke ouders te Leeuwar den geboren. In het voorjaar van 1897 ging hij op ruim vierentwintig jarige leeftijd over naar het protestantisme. Van 1905 tot 1908 diende hij drie jaar de Christelijke Gereformeerde Kerk van 's-Gravenhage als diaken en in 1908 liet hij zich inschrijven als student aan de theologische school van de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland. Op 14 november 1915 werd hij door wij len prof. P. J. M. de Bruin uit Apel doorn bevestigd als predikant van de Christelijke Gereformeerde Kerk van Aalten. Op 2 november 1924 werd hij predikant van Zaamslag. Ten slotte diende ds. Tolsma tot 1 november 1948, toen hem op bijna zesenzeventigjarige leeftijd emeritaat werd verleend ruim zes jaar de Christelijke Gereformeerde Kerk yan 's-Gravenmoer in Noord-Bra bant. MIDDELBURG Activiteiten van Leger des Heils Het Leger des Heils jeugd- en zangkoor uit Middelburg bracht onder leiding van kapiteinc L. Betgen een bezoek aan enkele tehuizen in de Zeeuwse hoofd stad. Zo werden er kerstliederen gezon gen in het huis van bewaring, in het gasthuis, het gereformeerd rusthuis aan het Noordbolwerk- en de Godshulzen te Veere. Een flinke groep zangers heeft bij vele eenzame zieken en bejaarden op verschillende plaatsen in de stad ge zongen, hetgeen uiteraard ten zeerste op prijs gesteld werd. Op de avond voor Kerstmis werden in dc Leger des Heilszaal aan de Hoog straat do kerstpaketten uitgedeeld. Een honderdtal mensen kregen, nadat kapi- teine Betgen hen had gewezen op de werkelijke zin van het kerstgebeuren, en nadat zij ook geluisterd hadden naar enkele kerstliederen, een pakket levens middelen mee naar huis. In alle diensten verleende het muziek korps zijn medewerking bij de samen zang. KERSTMIDDAG IN DE RIJKSKWEEKSCHOOL Dc rijkskweekschool en de gemeentelij ke opleidingsschool voor kleuterleidsters te Middelburg hebben de jaarlijkse kerstmiddag gehouden in dc aula van de school. Hierbij waren behalve docen ten en hun echtgenoten en leerlingen, ook hoofden en personeel van leer-, oefen- en hospitecrscholen aanwezig. In verband met het sterk gestegen aantal leerlingen aan belde scholen moest dit jaar voor het eerst de kerstmiddag in twee gescheiden gedeelten worden ge houden. Dit deed echter aan het geheel geen afbreuk. Er was koorzang door de leerlingenkoren van belde scholen, resp. onder leiding van de heren Maul en Lichtendahl. verder blokfluitspel, voor dracht en een kerstspel van Thornton Wilder „Een lang kerstdiner". Door het groot aantal medewerkenden kon tweemaal een eigen programma gebracht worden, enkel het toneelstuk ging beide malen. Na afloop begon voor beide scholen de vakantie. Het was een zeer geslaagde middag. Jehova's getuigen bijeen Van 21 tot 23 december was „Het Schut tershof" tc Middelburg het trefpunt van .Tohovahs getuieen uit Brabant en Zee land. Door middel van lezingen en de monstraties werd duidelijk gemaakt hoe men de verlammende geest van gemak zucht, die de mensheid in onze tijd be dreigt, kan overwinnen. Het hoogtepunt van de vergaderingen, de toespraak „Het bijbelse antwoord op ons probleem hoe een wereldramp te overleven" van de heer A. D. de Kruijff, werd beluisterd door 472 be zoekers. Kerstbijeenkomst luthersen In het kerkeraadsgebouw van de Evan gelisch Lutherse Gemeente te Middel burg was dezer dagen een kerstavond van de dameskrans en de mannenver- eniging. Mevrouw Ten Rouwelaar-Hun- telaar opende de bijeenkomst. De litur gie van de Ncd. Luth. Vrouwen Bond werd door leden verzorgd, terwijl me vrouw Duunk-Bögcholz en de heer De Vcij kerstverhalen lazen. Ds. Ten .Rou- welaar verzorgde de dagsluiting. VANDAAG. Middelburg City: De overval, 20 uur. a,l, Electro: De blikken ridder. 19.30 uur, a.l. Van Bonthem en Jutting: Expositie De Lussanet, 918 uur. Vlissingen Alhnmbra: De overval, 20 uur, a.l. Luxor: Follow that dream, 20 uur, a.l. Goes Grand: The magnificent seven, 20 uur, 14 jaar. Bergen op Zoom Roxy: De blikken ridder, 20 uur, a.l. Luxor: Dc man met het ijze ren masker. 20 uur, 14 Jaar. Oostburg LedclthefUcr: Zondige liefde, 20 uur, 14 jaar. Bevordering bij cultuur technische dienst Bij de cultuurtechnische dienst ii. Noord-Holland is bevorderd tot tech nisch hoofdambtenaar, standplaats Alk maar, de heer M. J. Dormaar, voorheen te Middelburg. SSINGEN Burgemeester mr. B. Ifolff van Vlissin gen zal vrijdagavond 28 december in Vlissingen een provinciale tentoonstel ling van pluimvee, sierduiven en konij nen openen. De expositie duurt tot en met 30 december in de lokalen van dc lagere technische school aan de Koude- kerltscweg. De Vlissingse pluimvee-, sierduiven- en konynenfokkersvereni- gïng „Het edele ras" organiseert de ten toonstelling, waaraan medewerking ver lenen de zusterverenigingen uit Middel burg en Souburg. De catalogus telt 462 nummers. Vijf keurmeesters^ zullen vrij dag de ingezonden dieren beoordelen. Onder de beschikbaar gestelde ereprij zen zijn medailles van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, van de mi nister van landbouw, de commissaris der koningin in de provincie Zeeland, van de burgemeesters van Vlissingen en Middelburg, alsmede van het gemeente bestuur van Souburg. Ook vele bedrij ven hebben ereprijzen geschonken. Luthersen bii kerstwijding De dameskrans en de mannerivereni- ging van de Lutherse Kerk in Vlissin gen waren dezer dagen bijeen in het Maarten Lutherhuis op een kerstwij- dingsavond. Mevrouw Ten Rouwelaar leidde het eerste gedeelte, terwijl ver schillende leden van de vereniging de kerstliturgie leidden. Mevrouw Pihl las een meditatie. Kerstverhalen werden ge lezen door mevrouw en de heer Van den Berge. In het Noors zong de heer J. Pihl een kerstlied, Met een korte vesper sloot ds. Ten Rouwelaar de avond. Scheebvaartberichten Vlissingen aangekomen op 22-12: Victor-H (binnendoor) Rotterdam, Nunez De Bal- van zee, Monte-Arnabal van Gent. Eddy- Stone van Gent, Canada van Antwerpen. Vietor-H van Oostende. Continuity van nAt- werpen. 23-12: Barl van Rotterdam. Libelle Esbjerg, Zeevaart van Ipswich, Marie- Christine van Mon-Ross. Noorderhaven van Ullapool. Konny-M van Ipswich. Gretschen Von AUworden van Brussel. John-V van Grangemouth. 24-12: Jacar van Sauda. Vlissingen vertrokken op 22-12: Despatsch Londen. Brens naar Bilbao. Victor-H Oostende, Nunez DC Balbao naar Mal- Victor-H naar (binnendoor) Rotterdam. Libelle naar Brussel, 23-12: Continuity naar Moville. Vrede naar Hamburg, 24-12: Marie- Christine naar Dahouet. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen op 22- 12: Prinses-Margriet van Le-Havre. Abbe- kerk van Mombasa, Teun van Cardiff. Wit- lem-Barendsz van Boston-Llincs. Solent van Plymouth. Jonet van Londen. Doris van Bremen. Jneob-Teekman van zee. 23-12: Rempang van Valencia. Salatiga van Duin kerken. Spica van Ipswich, Arvo van Ips wich. Eagle van Londen. Hydra van zee. Fnlco van Noordzee/Gent, Diana V Van 'Jmuiden, Maarsbergen van Belfast, Scliie- dijk van Rotterdam. Fram van Londen, aarderkerk van Le-Havre. Capri van Stet tin. Gruno van Aberdeen. 24-12: Senegal- kust van Hamburg, Carasso van Lizard/Tor- neuzen, Koh I Noord van zee. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 22- 12: Voco naar Savona. Delft naar Amster dam. Eemsmond naar Zeebrugge, Prins- Alexanfier naar Le-Havre, Meerkerk naar Rotterdam, Algol naar Las-Polmas, Alme Dublin, Goote naar Liverpool, Raket naar zee, Marian-H naar Spain. 23-12: Hoc- Vinces naar Londen, Willemstad naar Am sterdam, Mount-Everest naar zee, Matthew Rotterdam/Terneuzen, Dongedjjk naar Londen, Lauwers naar zee, Falco naar Noordzee/Gent, Servaaskerk naar Hamburg, Spes-Major naar zee, Aardenburgh naar Rot terdam, Lendert naar Bordeaux. Lauriers- graclit naar Helsinki. Abbekerk naar Rotter dam, Nnssauhuven naar Rotterdam, Doris Le-Havre, Jozef-Swenden naar Rotter- ZOUTELANDE Gezamenlijke kerstviering In zaal Middendorp te Zoutelande hiel den de N.C.V.B., de hervormde vrouwen groep, de C.J.V., dezer dagen een ge meenschappelijke kerstavond waar ook de bejaarden aanwezig waren. De medi tatie werd verzorgd door mevrouw P. de Kok-Verhage en mevrouw Van Dul- lémen vertelde een kerstverhaal. Ter afwisseling zorgden verschillende leden voor declamatie. Een koortje zong enke le liederen. Aan het slot van de avond kregen de bejaarden en de zieken na mens de kerk een bakje fruit aangebo den. VEERE Meer dan 12 miljoen kilo bicten op weegbrug Tijdens de afgelopen bietencampagne heeft men op de weegbrug van Algej meen Belang: te Veere de volgende hoe veelheden bieten gewogen: C. S. M. 3.845.010 kilo, V.C.S. 7.266.900 kilo, Sas van Gent 1.586.630 kilo, Puttershoek 163.060 kilo. In totaal 12.861.600 kilo bieten. Bovendien is er in totaal 220.120 kilo pulp gewogen. S1NT-LAURENS VERGADERING Z.L.M. De afdeling Sint-Laurens van de, Z.L.M. vergaderde onder leiding van de voor zitter de heer J. Kogle Dzn. Na een ver slag van de kadercursus door de heer A. Dingemanse sprak de heer C. P. J. van Iwaarden, secretaris der Z.L.M. over „Onze pachtcontracten lopen af in 1964". Ook werd het probleem van de baggerspecie op bouw- en weiland besproken. Tot slot werden enkele films gedraaid. DOMBURG Kerstvergadering N.C.V.B. De N.C.V.B.-afdeling Domburg vierde dezer dagen het kerstfeeest. De bijeen komst stond onder leiding van~-.de pre sidente mevrouw A. IT. van der Bom- van Dalen. De kerstliturgie werd door enkele dames verzorgd. Voorts wer den een kerst- en oudejaarsverhaal voorgelezen en nog enkele gedichten voorgedragen, De volgende vergadering Is vastgesteld op 24 januari. MEL1SKERKE A.-R.-KIESVERENIGING VERGADERDE De A.R.-kiesvereniging te Meliskerke vergaderde onder voorzitterschap van de. heer..W. .de Buck, die een inleiding hield over het onderwerp „De a-s. Ka merverkiezing vraagt voorbereiding en activiteit". De heer De Buck wees daar bij op de uittocht van vele „kopstuk ken", op.de stromingen in de eigen par tij, op de oppositie in de huidige Kamel en hij riep de leden op studie te maken van de politieke problemen. Tot slot werd de kandidatenlijst ge nummerd. GESLAAGDEN VOOR E.H.B.O.-diploma Voor hot examen voor het Eenheidsdi ploma van de E.H.B.O. te Meliskerke van de afdeling „Walcheren Noord- West" en „Westkapelle" van het Ned. Rode Kruis, slaagden van de afdeling „Westkapelle" de dames D. A. Gabriël- se, J. C. Gabriëlse, P. Huibregtse, N. Lous, M J. Minderhoud, P. Pouwelse, F. Roelse, L. Verhage, C. dc Wittte, L. de Witte; en de heren K. Gabriëlse, Wb. Gabriëlse, L. Huibregtse en L. K. Min derhoud. Deze personen werden opgeleid door dr. H. Frima van Zoutelande: het examen werd afgenomen dóorvdokter C. F. Fru- meau uit Middelburg. Kerstconcert knapenkoor Ter afsluiting van de plechtigheden rondom de kerstfeestviering, waaraan het knapenkoor van de katholieke Zeeuwse koorschool in ruime mate heeft meegewerkt, heeft dit koor op de mid dag van tweede kerstdag, in de paro chiekerk te Goes een concert gegeven. Ruim 300 mensen hebben koude en sneeuw getrotseerd en zijn naar de kerk getogen, waar zij een concert beluister den, wat wij niet licht zullen vergeten. Het gehalte van deze interkerkelijke concerten neemt iedere keer toe. In "t eerste gedeelte leidde directeur-di rigent-organist E. Heyblok de koorkna pen in een zestal liederen, waarin voor al de" Weihnachts-cantate van V. Lü- beck zeer goed werd vertolkt en het „Hark the herald Angels sing" van Mendelssohn voor een waardig slot van het eerste gedeelte zorgde. In het tweede gedeelte zong het kna penkoor samen met het mannenkoor een achttal liederen, waarbij de Kerstkoraal 147 van J. S. Bach en het Laudate Do- mïnum van W. A. Mozart tot de hoog tepunten behoorden. Na samenzang van drie kerstliederen besloot het koor dit geslaagde kerstconcert met een feeste lijk Gloria. Kerstbijeenkomst van „De Zonnebloem" Dezer dagen hield de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd „De Zonnebloem" te Goes een kerstbijeenkomst voor deelneem sters aan de cursusen, docenten en voor bestuursleden. De bijeenkomst stond on der leiding van mevrouw Kamphuis. Eén van de meisjes las het kerstevangelie, terwijl een drietal meisjes lcerstpoëzie declameerde. Na samenzang werden enkele kerstliederen gezongen door een koortje. Mevrouw Janssen las een kerst verhaal voor. De meisjes hadden de kerstversiering zelf verzorgd; terwijl zij ook de zorg op zich hadden genomen voor een maaltijd. Het slotwoord werd gesproken door de vicevoorzitter, de heer L. Pieterse. ZAAMSLAG Interkerkelijke kerstwij dingsdienst In de Nederlands hervormde kerk te Zaamslag werd maandagavond een in terkerkelijke kerstwijdingsdienst gehou den. De voorgangers in deze dienst wa ren ds. Ph. Becht, Nederlands hervormd predikant en ds. M. den Boer, gerefor meerd predikant te Zaamslag. Een ge mengd koor verleende medewerking en de muziekvereniging „De Volharding" onder leiding van de heer J. Meijers uit Terneuzen, speelde onder meer de num mers „Lobe den Hernn", en „Stille nacht". Voorts vierden in Zaamslag vóór en tij dens de kerstdagen verschillende vereni gingen het kerstfeest. De zondagsschool vereniging „Samuël" te Zaamslag-vcer vierde het kerstfeest met de kinderen in haar eigen gebouw, te zamen met het bestuur en een aantal genodigden. De leerlingen van de gereformeerde school kwamen op tweede kerstdag in het jeugdgebouw „De Poort" te Zaamslag bijeen. Eveneens werden.in dit gebouw kerstherdenkingen gehouden door de Nederlandse bond van Plattelandsvrou wen, afdeling Terneuzen en dc beide ge reformeerde vrouwen- en mannenvereni- gïngen te Zaamslag. In het Nederlands hervorm verenigingsgebouw vierden verschillende C.J.V.-clubs het kerstfeest. Het waren de meisjesclubs „Madeliefje", „Zonnebloem" en „Wees een zegen". Verder de jongensclub „Samuël" en de C.J.M.V. „Stroomopwaarts". Ook werd op tweede kerstdag in de Nederlands hervormde kerk te Zaamslag een kerst feest voor leerlingen van de hervormde zondagsschool gehóuden. AXEL Raad bijeen eerstvolgende raadsvergadering wordt in het stadhuis te Axel gehouden op 15 januari 1963, 's avonds om 7 uur. Verkeersmaatregel In verband met de reconstructie van-de Markt te Axel is de Kerkstraat, vanaf de Noordstraat tot de Markt gesloten verklaard voor alle voertuigen, rij- en trekdieren en vee. Dit is epn permanen te maatregel. OOSTBURG Kerstfeest bejaarden De Oostburgse Vrouwelijke Vrijwilligers (O.V.V.) die de wekelijkse bejaardenso ciëteit voor de Oostburgse beiaarden or ganiseert, verzorgde dezer dagen in het Ned. herv. kerkcentrum een kerstbijeen komst voor de bejaarden In de met froen en kaarsen versierde zaal sprak e voorzitster, mevrouw H, J. ten Broe- ke een welkomstwoord. Zij las ook het kerstevangelie. Verder werden kerstlie deren gezongen door een dameskoortje onder leiding van de heer A. D. E. Lau- ret. Mejuffrouw Dieleman las een kerst verhaal. Na een gezamenlijke broodmaal tijd werd de bijeenkomst met het geza menlijk zingen van het „Ere zij God" besloten. Arjos en C.H.J.G. over „Volksbeïnvloeding" De afdelingen West-Zeeuwsch-Vlaande- ren van de C.HJ.G. en de A.R.J.O.S. kwamen dezer dagen in hotel „De Een hoorn" te Oostburg in een gecombi neerde vergadering: bijeen. De waarne mend voorzitter, de heer D. Dekker uit Waterlandkerkje constateerde in zijn openingswoord bij de jongeren in het al gemeen een geringe animo om zich be zig te houden met praktische politieke vraagstukken. „Als wij ons niet met de politiek inlaten, kan het wel eens gebeu ren dat de politiek zich met ons be moeit", zo liet hij een waarschuwend geluid horen. e heer J. de Koeijer uit Schoondijke Hield een inleiding over het onderwerp: „•Volksbeïnvloeding". Hierbij behandelde de spreker enkele der voornaamste com municatiemiddelen zoals radio televisie, pers. „We moeten leren, aldus inleider, datgene wat ons via verschillende me dia voorgeschoteld wordt, kritisch te bezien en te verwerken". Na de inleiding volgde een gedaclitenwisseling. HULST Kerstreiinie De traditionele kerstreünie van de bond van oud-leerlingen van het Jansenius- lyceum te Hulst is ditmaal vrijdag 28 december in de grote zaal van „De Koning van Engeland". De zaal zal feestelijk worden versierd en een bekend dansorkest verleent mede werking. MES TERNEUZEN SCHUTTEVAER-AFDELING WENST VERLICHTING VAN „SCHAAR VAN OSSENISSE" De afdeling Terneuzen van de Koninklij ke Schippersvereniging „Schuttevaer" heeft dezer dagen tijdens de jaarver gadering zijn verwondering uitgespro ken over de weerstanden, die blijkbaar moeten worden overwonnen eer de ver lichting van het „Schaar van Ossenisse' tot stand komt. Door alle aanwezigen werd de noodzaak van deze verlichting onderstreept. „Is dit agendapunt op de algemene vergadering van de landelijke organisatie niet weggewerkt door ver keerde voorlichting van hen, die ter plaatse niet bekend zijn", zo vroeg men zich af. Op het verlanglijstje van de schippers prijkte opnieuw het ingebruik stellen van de misthoorn op de oostlia- vendam te Terneuzen, voor de binnen scheepvaart. Eén van de aanwezigen klaagde er over dat lïët licht in liet „Slaak" bij Bruinisse bjj mistig weer, overdag niet brandt, hetgeen Iiij voor een goede oriëntatie ter plaatse, noodza kelijk achtte. De bemiddeling van het hoofdbestuur zal worden gevraagd om de steiger te Hansweert minstens 50 meter te ver lengen. Gevraagd werd naar de mogelijk heid om tijdens de weekeinden ligging te verkrijgen aan de Herengracht te Terneuzen tussen sluis en brug. Voorts werd gesproken over de mogelijkheid om met kleine schepen door de mid- densluis te Terneuzen te schutten en over de noodzakelijkheid van een tele fooncel nabij de grenspost te Sas van Gent. Voorzitter J. J. Kaan, sprak in zijn ope ningswoord de hoop uit dat Terneuzen weer spoedig als gastheer zal kunnen optreden bij een landelijke, algemene vergadering van „Schuttevaer". De ge leidelijke vooruitgang van het aantal leerlingen op de school voor schippers kinderen, noemde hij verheugend. De plannen voor het nieuwe internaat, dat zal worden gebouwd op het terrein tus sen Rosenstraat en Azaleastraat, zijn in een vergevorderd stadium van voorbe reiding, zo deelde hij verder mede. De heren C. Leunis, O. Ribbens, P. de Graaf en A. Vermeulen werden in het bestuur herkozen. Niet herkiesbaar stel de zich de heer P. Francoïse. In zijn plaats en ter vervulling van enige va catures zagen zich benoemd de heren K. Groenhof (rijkshavenmeester), W. B. van Leeuwen (hoofd-schinpersschool) en M. Sol (schipper). De heren M. v. d. Klooster en M. Sol, zullen de afdeling vertegenwoordigen op de in april aan staande te houden algemene vergade ring van „Schuttevaer". Het traditionele „schippersbal" werd door de vergadering vastgesteld op donderdag 27 december (vandaag). CADZAND Raad komt bijeen De gemeenteraad van Cadzand komt vrijdag 2S december in vergadering bij een. De agenda vermeldt onder meer een voorstel van b. en w. om over te gaan tot uitvoering van de ontworpen beplantingsplannen voor Cadzand-Bad. Het rijk verleent een subsidie van 60%. Verder wordt de raad voorgesteld de plaatselijke vereniging voor vreemde lingenverkeer voor liét jaar 1963 een subsidie te verlenen van 1317.70, het geen 25% van de ontvangen contributies over het jaar 1962 is ad. 5270,95. Aan de stichting N.B. kleuteronderwijs overeenkomstig de wet op het kleuter onderwijs zullen voor het jaar 1963 de volgehde voorschotten worden verstrekt a. een vergoeding per lokaal van 1200,- totaal, en b. een vergoeding per kleuter van 387,84. Tenslotte komt er een voorstel van b. en. w. aan de orde, waarin de raad wordt verzocht akkoord te gaan met het aangaan van een rekening-courantovereenkomst bij de N.V. Bank voor Nederlandsen Ge meenten voor een krediet van 50.000,- Kleine botsingen op tweede kerstdag Op de avond van tweede kerstdag deden zich in Goes enkele aanrijdinkjes voor. waarbij slechts materiële schade aan voertuigen ontstond. Omstreeks zeven uur hotsten op de hoek Singelstraat Kreukelstraat twee personenauto's met elkaar. De aanrijding onstond, doordat de automobilist L. T. uit Kloetinge bij het nemen van een bocht op het linker wegdek geraakte waar een personen auto, bestuurd door de heer G. J. T. uit Baarland naderde. Iets meer dan een uur later verleende C. N. B. uit Goes, bestuurder van een personenwagen op de hoek Lange Vorststraat-Korte Kerk straat geen voorrang aan de automobi list C. S. van de B. uit Goes. Een botsing was het gevolg. KAPEL LE Vacature ouderling Met ingang van het nieuwe jaar zal de heer M. de Schipper te Kapelle zijn ambt als ouderling bij de Nederlands Hervormde Gemeente te Kapelle neer leggen. Op 21 januari zal voor de ont stane vacature een verkiezing worden gehouden, waarvoor de kerkeraad in middels gelegenheid heeft gegeven om kandidaten te stellen. Bijeenkomst Jonge Kerk De Jonge Kerk te Kapelle hield in het gebouw „Obadja" een goed bezochte kerstbijeenkomst. De heer M. Allewijn uit Goes las proza waarop Ans Meeuse aansloot met kerstgedichten. Het kerst verhaal werd gelezen door mevrouw Vercouteren-van Oost. De bijeenkomst werd met een liturgische avóndwijding besloten. De algehele leiding was in handen van ds. E. P. J. Jebbink. Ook de bejaarden uit de gemeente vierden het kerstfeest. Dit werd hun aangeboden door de diaconie der Neder lands Hervormde Kerk eveneens in „Obadja". Mevrouw Jebbink-Paap las een kerstverhaal: enkele dames van de bejaardencommissie brachten zelf een spel. Namens de diaconie sprak de heer G. D. v. d. Kuijl een openingswoord. De slui ting verrichtte ds. E. P. J. Jebbink. In hotel „De Zwaan" kwamen de leden van de afdeling Kapelle van de Bond van Plattelandsvrouwen samen De pre sidente mevrouw Mieras-de Vos las na 'n openingswoord het kerstevangelie en hield een korte toespraak. Het kooT zong diverse liederen; een duet gebracht door de dames Bekkenes en Van Koeve- ringe bracht toepasselijke zang ten ge hore, terwijl mejuffrouw W. Braam en kele gedichten declameerde en een kerst verhaal voorlas. Ook waser samen zang. Oolc de kleuters van de christelijke kleu terschool vierden kerstfeest. Dit was in de school „Hummelhonk" waarbij ook vele moeders aanwezig waren. BIEZELINGE Kerkelijke inzamelingen De in de Nederlands hervormde kerk te Biezelinge gehouden dankdagcollecte heeft voor kerkvoogdij 641,61 en voor diaconie 255,32 opgebracht. De ge wone collecte over november voor de kerkvoogdij leverde 176,95 op en een extra inzameling 51.05. Aan gewone inzamelingen voor diaconie over novem ber bracht de gemeente 165,40 bijeen. Een collecte voor de hervormde school leverde 57,61 op en de dekenactie voor de vluchtelingen in Algerije 77.50, alsmede een deken en een hoeveelheid kleren. WOLPH AARTSDIJK Kerstviering Ö1US CU UC iXCU. \_.UL. lUUWtil UVIIU Wolphaartsdijk hielden een gezamenlijke kerstavond in de kleuterschool. Mej. N. Wandel opende de avond, waarna een zestal leden de liturgie verzorgde. Hierna was er declamatie en zang, waarop mevrouw H. van Liere-Hoek een kerstverhaal vertelde. De avond werd gesloten door mevrouw W. Mintjes- v. d. Linde. KAMPERLAND A.R.-kiesvereniging over sociaal beleid Dezer dagen hield de afdeling Kamper land van de AJï.-kiesvereniging „Ne derland en Oranje" een ledenvergade ring in het verenigingsgebouw „Renata". Voorzitter J. Tange herdacht in zijn openingswoord wijlen koningin Wilhel- mina en noemde haar als christen een voorbeeld voor het vaderland. Hierna volgde een uiteenzetting over „Het sociale beleid van het kabinet-De Quay" door de heer H. Beenhakker uit Middelburg, districtsbestuurder van het C.N.V. Hij maakte hierin een vergelij king van het sociale beleid van de rege ring- in de jaren 1954'57 en dat in de jaren 1958'62. Vele vragen werden hier na door hem beantwoord. Voorts werd meegedeeld, dat 26 februari aanstaande als spreker zal optreden het Tweede- Kamerlid, de heer Van der Kieft. Op 8 januari zal de jaarvergadering worden gehouden. Ook werd gesproken over de kandidaatstellingen van de A.R.-leden voor de Tweede Kamer. DRIEWEGEN KINDERZORGACTIE In Driewegen is bijeengebracht voor kinderzorg 13 zakken aardapnelen, 9 zakken groente en fruit, kleding en 33 in contanten. Collecte Voor de diaconie van de Nederlandse Hervormde Kerk te Driewegen is 24,17 bijeengebracht. ELLEWOUTSDUK Ruim twee miljoen kilo bieten op weegbrug Op de weegbrug „Hoop in de toekomst" aan het station Ellewoutsdijk werden in 1962 onder meer gewogen 2.365.210 kg suikerbieten. P. Wijdenes (90) in de bloemetjes De nestor van de Nederlandse wiskundeleraren de heer P. Wijde nes uit Amsterdam is zaterdag middag in „Die Port van Cleve" in Amsterdam gehuldigd ter ge legenheid van het 50-jarig bestaan eau het Nieuw Tijdschrift voor Wiskunde, waarvan hy de oprich ter is en ter ere van xy° 90ste verjaardag. De heer Wijdenes. erelid van het wiskundig genootschap „Een on vermoeide arbeid komt alles te boven" en tevens erelid van de vereniging van leraren in de wis kunde, de mechanica en de cos- mografïe „Wimecos" werd op 22 december 1872 geboren in Opper does in Noord-Holland. Op 14- iarige leeftijd slaagde hij als beste kandidaat voor het vergelijkend toelatingsexamen van de rijks kweekschool te Middelburg, waar mee hij een beurs van 300 per jaar verdiende. In 1891 behaalde hij de onderwij- sersacte, vier jaar later verwierf hij de acte wiskunde l.o. In latere jaren behaalde de heer Wijdenes ook de actes m.o. K. 1 en m.o- K. 5. Meer dan een miljoen schoolboe ken met ruim honderd verschil lende titels, dragen de naam van 3e heer Wijdenes, die zijn werk zaamheden tot op de dag van van- laag voortzet, hoewel hij reeds jaren niet meer voor de klas staat. Zeer velen kwamen de vitale 90- iarlge gelukwensen met de twee jubilea. De redactie van het Nieuw Tijdschrift voor Wiskunde oood de heer Wijdenes een speci- ile jubileumuitgave aan. Tijdens de huldiging werd een toast uitgebracht: v.l.n.r. dr. P. Mulder, een 85-jarige oud-leraar wiskunde; de 88-jarige professor Fr. Schuh, eveneens een oud-le raar wiskunde, de heer P. Wijde nes en de 60-jarige mevrouw Wij denes. s-GRAVENPOLDER Kerstavond De hervormde vrouwenvereniging „Door liefde dienende" te 's-Gravenpolder hield dezer dagen haar kerstavond in gebouw „Ons Dorpsleven" te 's-Gravenpolder onder leiding van mevrouw Geensen- Koolè. Het programma werd verzorgd door de leden. Het bevatte kerstliturgie, een kerstverhaal, verteld door de presi dente mevrouw Geensen en samenzang dente mevrouw Geensen en samenzang. De muzikale leiding was in handen van B. D. de Klerk. De goed bezochte avond werd gesloten met gebed door de heer A. Korstanje. NOORD-ZEELAND ZIERIKZEE KERSTVIERING IN N.C.V.B.-AFDELING De afdeling Zierikzee van de Neder landse Christen Vrouwen Bond heeft vo rige week de maandelijkse bijeenkomst in het teken van kerstfeest geplaatst. Dat gebeurde in het hervormd vereni gingsgebouw, waar de presidente, me vrouw A. van Vloten-van Rijswijk, een groot aantal dames kon verwelkomen. Nadat was begonnen met het zingen van gezang 26 vers 1 mediteerde de presidente naar aanleiding van enkele gedeelten uit het Lucas-evangelie. De kerstliturgie werd verzorgd door de da mes De Bruijne-de Vlieger en Fluijt- Woudstra. Afgewisseld door kerstlie deren las mevrouw Bakker-de Boer het kerstverhaal „De handen van Bo-es" van Hille Goerthé. Mevrouw Van der Wekken-Verbeek declameerde drie kerstgedichten. De avond werd besloten met het „Ere zij God". DRE1SCHOR Veilig Verkeer Vandaag donderdagavond is in het dorpshuis aan de Ring te Dreischor een contactavond van de plaatselijke afde ling van het Verbond voor Veilig Ver keer. die om 7 uur begint. deze avond zal de filmcentrale van ell Nederland N.V. uit Den Haag. enige films vertonen op het gebied van verkeer, luchtvaart en motorsport. De geslaagden van de onlangs gehouden verkeerscursus krijgen een certificaat met verkeerssleutel uitgereikt. Marktberichten ROTTERDAMSE VEEMARKT. Totale aanvoer 1385 stuks. Vette koeien en ossen 350. Gebruiksvee 409. Vette kalveren 6. Grasknlveren 3T9. Varkens 158. Paarden 10. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) in cents per kg. Vette koeien 260—295 230—260 210—230 Varkens (lev. gew.) 190 188 136 Prijzen (resp. voor le. 2e en 3e kwaliteit) in guldens per stuk. Graskalvercn 300 235 2GO Nuchtere kalveren 160 140 130 Kalf- melkkoeien 1075 975 775 Vare koeien 700 500 Pinken Vette kceien: aanvoer klein, handel goed. prijzen prijshoudend. Graskalveren: aanvoer kort, handel redelijk, prijzen ongewijzigd. Nuchtere kalveren: aanvoer aanvankelijk minder, handel k3lm, prijzen iets hoger Var kens (levend gew.): aanvoer klein, handel vlug, prijzen ruim prijshoudend. Kalf- en melkkoeien: aanvoer matig, handel redelijk, prijzen onveranderd. Vare koeien: aanvoer gewoon, handel tamelijk, prijzen ruim prijs houdend. Vaarzen en pinken: aanvoer kort, handel stroef, prijzen als vorige week. VEILING V.V.Z.B. GOES 24 december. Groenten: per kg: Spruiten All 70—79, BH 37—39, aiwijkend 32. Prei AI 75— 80. Witlof AI 134—136. An 125. BI 120. Knol selderij 38. Rode kool All 23. BII 24. Witte kool All 10—13. BII 6. Per bos: Selderij 19.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5