ZEELAND MET KERST OP DE GLADDE IJZERS Eén dag na de Friezen Zeeuwse fruitteelt: goed 1962 ALMANAK EXAMEN VONDST VAN OUDE ZILVEREN EN GOUDEN MUNTEN TE DRIEWEGEN Op boerderij „Dijkzicht" HUIZEN IN THOLEN UITGEBRAND, BRAND OP SCHIP IN ZIERIKZEE Klein-fruit maakte goede prijzen TWEE KINDEREN UIT HOEK BIJ HET SCHAATSEN VERDRONKEN K.A.J. kritiseerde Zeeuwse overheid Automobilist uit Breskens verongelukt Strijd om Zeeuwse schaatstitels WHK MERK niA-'MW «cistOR Foio Jerschoore PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 27 DECEMBER 1962 OP IJSBANEN, VESTEN, SLOTEN, PLASSEN WIE TIJDENS de kerstdagen de gladde ijzers ondergebonden heeft, hij zou zijn streken kris-kras door Zeeland hebben kunnen maken. En hij zou duizenden hardsehaatsende of krullen-makende Zeeuwen heb ben ontmoet op zijn tocht van Zwin-tot-Zijpe en om de P.Z.C.- rubriek wat uit te breiden van Westerschouwen tot Nieuw-Na- men. De echte schaatsliefhebbers hadden het maandagmorgen (nog onder de wol) aan hun neuzen ge merkt: er kon geschaatst worden en Zeeland heeft het gedaan ook! Op (de helaas nog maar weinige) ijsbanen, op vesten, grachten, wal len en op de polderpiassen en -slo ten. Van klein tot groot redén ze him baantjes. Wat daarbij maar zelden gebeurt: de zuiderlingen hebben bepaald geen re den gehad om erg afgunstig te kyken naar de noorderlingen. Meestal staan Friezen en Groningers reeds een week op het ijs voordat het onder andere in Zeeland zover is. Maar thans waren de Friezen de Zeeuwen maar een enkele dag voor. Z-eeuwse Kerstcake Het was haar eerste cake. Een kerstcake. Een juweel moest het worden, het wond haar helemaal op, wat kon ze van zo'n kerstcake niet maken, nu hij met een on handig „tweede kerstdag zijn we een maand getrouwd" wijn had meegebracht en kleurige, uitheem se zaken, mandarijnen, ananas en geconfijte vruchten. Ze trok zich terug in de engte van het keuken tje en begon aan de cake, het moest er een worden, zoals er voordien in Goes niet gebakken was. De eerste uit de nieuwe oven. Ze onderschatte de oven, maar wat deerde dat, nu ze de bruine, ioei erg knapperige korst kon drape ren met die exotische pracht van geconfijte vruchten, zoals ze dat op kerstkransen had. gezien. Maar het zvnerige. wat nadrukke lijk feestelijke gebaar, waarmee de jonge echtgenoot die tioeede kerstdag het mes in de cake zette, verzandde in de hechtheid van de korst en terwijl hij voortzwoegde met het mes kreeg zijn gezicht de kleur van de einder bij een nade rend onweer. Eerst giechelde ze nog zenuwachtig, maar er kwa men tranentoén hij tactloos in formeerde of ze de molenstenen had meegebakken. ..Bruut, gemene bruut" zei ze huilerig en ze liep naar het ven ster. Toen ze hem zag lachen sloeg haar verdriet om in drift, ze stiet het venster open, greep de cake een doffe klap op het har de, besneeuwde grasveld. Het werd heel stil. Een grote, trieste stilte vulde de kamer, waarin de kaarsen hwiverig flak kerden, nu niemand aan het slui ten van het venster dacht. Tot opeens de vogels er waren, mussen en spreeuwen luid tjil pend en kwetterend hun kerst feest vierden rond de cake, waar op de sneeuw voorzichtig een laag je poedersuiker begon te strooien. Voller en voller werd het op het grasveld, spreeuwen vlogen met de vruchten af en aan, de mussen bekommerden zich om de kruim pjes en hoog in de lucht hingen nu de eerste meeuwen. Toen keken ze samen naar de vo gels en opnieuw vergaten ze het venster te sluiten, toen een groot gevoel van geluk hen doorstroom- Dat kon ook eigenlijk niet anders met tijdens het jongste weekeinde al tempe raturen gedurende de nacht van tegen de 10 graden onder het vriespunt, ter wijl hel kwik tijdens de kerstdagen voortdurend schommelde van min 6 a 7 ('s nachts) tot min 3 (overdag). Welis waar stond er tijdens de eerste vorst- dagen een straffe wind, die enkele gro tere plassen of vesten van een slechte ijslaag voorzag, maar over het alge meen Was het „Zeeuwse ijs" toch wel van zo'n behoorlijke kwaliteit, dat er op gereden kon worden. Alleen noordvest De Middelburgse ijsbaan is maandag middag al geopend. Het was er te meer omdat tijdens de kerstavonden de verlichting ontstoken werd druk, vooral op de tweede kerstdag. De Mid delburgse vesten zijn voor het grootste deel wegens de slechte kwaliteit van het ijs niet berijdbaar. De hoofdstede lijke politie heeft ze dan ook moeten afkeuren op een gedeelte van de Noord- vest na. Van de Noordweg tot de Lelie straat mag er op deze vest gereden worden, waarbij enkele gevaarlijke de len met boomtakken afgezet zijn. Voorts heeft de. Herengracht en „belen dende wateren" de vereiste ysdikte van 8 cm gehaald. Goedkeuring was het ge volg, maar'het ys is slecht. Vlissingen De Vlissingse Spuikom was, mede dank zij zijn beschutte ligging, fa voriet bij de schaatsliefhebbers van de Scheldestad. Maar ook de ijsbaan bij de Keersluisbrug trok beide kerstdagen vele schaatsenthoueias- t'en. Hét tja was van prima kwali teit en gedurende de avonduren ver licht. In het clubgebouw kon de kou verdreven worden met een warme kop met Inhoud. Ook de schaatsliefhebbers van Zierik- zee en omgeving zijn tijdens de kerst dagen aan hun trekken gekomen. Reeds maandagmiddag kon de nieuwe ijsbaan aan het Kaaskenswater achter het Rode-Kruisziekenhuis worden ge opend. De Zierikzeese IJsvereniging ontstak 's avonds de schijnwerpers, zo dat er toen nog menig baantje getrok ken kon worden. Ook de Zoete Gracht trok vooral onder de jeugd een druk schaatspubliek. In Goes was het op de Vest enorm druk. Het 7 km lange kanaal van Goes naar 't Sas zit potdicht, maar het kan de schaatsers momenteel nog niet houden. Bovendien is het Ijs van slechte kwaliteit, omdat er in het begin schepen doorheen ge varen zijn. In Terneuzen trokken de schaatsers tij dens de kerstdagen naar de „Schaats- vyver", in Oostburg was vanzelfspre kend het „Grote Gat" een „onderko men" voor de gladde ijzers. En zo als reeds gezegd eenzelfde beeld was er in geheel Zeeland te zien: op de grote polderplas tussen Breskens en Sc.hoon- d(jke, op de slootjes in Zuid-Beveland, en op de waterlopen van Schouwen- Duiveland, overal dik-ingepakte figuur tjes, die voortsnelden of kunstzinnige lijntjes in het ijs trokken. Het ijs heeft ook diverse organisatoren in beweging gebracht, hoewel hun acti viteiten door het grotendeels ontbreken van ijsbanen beperkt zullen moeten blij ven. Toch kunnen we al een flinke Zeeuwse schaatsagenda opstellen, die als voornaamste gebeurtenis de provin ciale schaatskampioenschappen ver meldt. De Zeeuwse titelstrijd lange baan wordt aanstaande zaterdag verreden op de Middelburgse ijsbaan (organisatie de hoofdstedelijke ijselub) over 500, 1500 en fonisch opgeven onder nummer 3219 in Middelburg (01180). Voorts bereidt de Middelburgse IJsclub de Walcherse dorpentocht voor. De or ganisatoren proberen de tocht nog deze week te laten doorgaan. In Zierikzee zal vandaag of morgen de beslissing vallen over het verrijden van de iongenskampioenschappen. Wissenkerke De IJsclub Wissenkerke (aangeslo ten bij de K.N.S.B.) is bijzonder ac tief. Op de ijsbaan het Bokkegat worden zaterdag a.s. wedstrijden gehouden in het schoonrijden voor dames, he ren en paren, en in het hardrijden op de lange baan voor jongeren tot 11 De heer M. de Munck te Middelburg is geslaagd voor het examen controleur van 's rijksbelastingen. De heer De Munck is thans overgeplaatst naar Oost- burg. Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaag de voor het kandidaatsexamen rechten heer P7J. Hondius te Middelburg. Voor het kandidaatsexamen Engelse taal en letterkunde slaagde aan de Vrije Universiteit te Amsterdam de heer J. A. 1. Linde tc Kortgene. Er werd druk geschaatst op het ene stukje Middelburgse vest (de Noordvest van Nooraweg tot Le liestraat), dat overal de vereiste 8 centimeter of meer mat en daar door het certificaat goedgekeurd kreeg. (Foto P.Z.C.) jaar en meisjes. De afstand is voor beide groepen 500 meter. Op maandag 31 december organi seert de IJsclub Wissenkerke hard- rijwedstrijden op de lange baan over 500, 1500 en 3000 meter voor heren. Zowel zaterdag als maandag begin nen de wedstrijden om 12 uur. Men kan zich tot 11 uur 's morgens op geven bij het bestuur en telefonisch onder nummer 218 Wissenkerke (01107). Over de bekende tocht Sluis-Brugge- Sluis is nog geen enkele beslissing ge nomen. Het ijs van de vaart naar Brug ge, dat momenteel onbetrouwbaar is, ieeft een extra strenge keuring nodig. 5 HET LIEFTALLIGE J PRINSESJE dat reeds op 18-j'arige leeftijd tot het koning- schap geroepen werd IN WOORD EN BEELD wordt U de energieke koningin nader gebracht, 5 de moeder van het verzet en de uitzonderlijke 5 vrouw in „WILHELMIN A". S Zolang de voorraad strekt uitsluitend verkrijgbaar bij onze katoren te Mid- delburg, Vlissingen en Goes. In alle andere plaat- 5 sen kan men het beste bij onze agenten bestellen. Prijs slechts2,25. Autobotsingen in Bergen op Zoom Op de Antwerpsestraatwcsr nabij het Korte Ven te Bergen op Zoom botsten de auto van J. Z. uit Kloetinge en een tankwagen bestuurd door A. W. uit 's-Heerenhoek- J. Z. moest voor de ver keerslichten stoppen. De achteron ko mende tankwagen schoot door de glad heid van de weg. De auto van Z. werd vrij ernstig beschadigd. Op de hoek van de Dedemswart had een volgende aanrijding plaats. L. H. uit Roosendaal reed met zijn auto in de richting van de Wassenaarstraat toen hij plotseling moest remmen voor twee jongens die met een handwagen de straat opreden. Achter H. reed een auto bestuurd door J. S. uit Zierikzee. Diens auto botste tegen de achterzijde van de auto van H. Beide wagens kregen scha de. Zaterdagmiddag moest de brandweer van Bergen op Zoom uitrukken naar de Antwerpsestraatweg waar een auto, be stuurd door D. de N. uit 's-Gravenpolder, in brand was geraakt. Bij onderzoek bleek dat de bedrading van de diesel motor in brand stond. De brandweer wist het brandje spoedig te blussen. Het verkeer op deze weg werd niet ge stremd. Burgemeester Adelaar opnieuw beoenmd Bij K.B. van 20 november j.l. is met ingang van 1 december 1962 opnieuw benoemd tot burgemeester van Melis- kerke, de heer G. A. A. Adelaar- Daterend uit de zestiende eeuw Een kleine schat aan gouden en zil veren munten is onlangs by graaf werkzaamheden op de boerderij „Dijkzicht" aan de Huigendijk te Driewegen te voorschijn gekomen. Twee landarbeiders, de heren A. de Witte en J. Wagenaar, werkzaam op het bedryf van de lieer J. A. de Dreu, stootten by het graven van een put voor een benzinetank achter de garage op 5 gouden en 32 zilve ren munten, vermoedelijk alle uit de zestiende eeuw. De munten bevonden zich slechts twintig tot dertig centimeter diep in de grond. Het feit, dat de gouden en zilveren munten vlak bij elkaar werden gevonden, wijst erop, dat vele jaren of eeuwen geleden een vroegere bewoner van ae hoeve zijn „schat" wellicht in een linnen zakje of iets dergelijks heeft begraven. Over het „waarom" tast men ge heel in het duister. Een paar weken geleden besloot de huidige bewoner van de inmiddels nieuw opgetrokken hoeve „Dijk zicht" een benzinetank in te graven achter zijn garage. In de onmiddel lijke nabijheid van de muur troffen de beide arbeiders op geringe diepte de gouden en zilveren schaf aan. Noch de heer De Dreu. noch zijn vrouw konden wijs uit de Latijnse opschriften op de munten, zodat zij besloten één van de gouden munten te laten onderzoeken door een ama teur-oudheidkundige, de heer De Boo, uit Kwadendamme. Deze kwam tot de ontdekking, dat de munt uit 1512 stamde en dat daarop de beel tenis stond van de jonge Karei V. Twee van de vier andere gouden munten dragen dezelfde beeltenis. Hoewel de zilveren munten nog niet zijn onderzocht, mag men aanne men. dat zij eveneens uit de 16e eeuw stammen. Deze munten zijn iets groter dan de tegenwoordige zilveren gulden. De gouden munten zijn niet veel groter dan een stuiver. Slot van pag. 1 twintig waterstralen hadden na ver loop van een uur de overhand op het vuur. Bond negen uur nam de rode gloed boven Tholen af. De vlammen werden getemperd. Spiegelglad Van tijd tot tijd waagden de brand weermannen zich binnen de zwartgebla kerde muren om te zien hoe de situatie was. Een troosteloze ruïne in een don kere straat. Het plaveisel was spiegel glad geworden door het bevroren blus water. Toen de vier korpsen het vuur onder de knie hadden, haalden de om wonenden opgelucht adem. Een inmid dels teruggekeerde heer Pais vond in de Hoogstraat zijn vrouw en kind bij vriendelijke buren. Van zijn huis en zijn bezittingen was slechts een bijzonder schamel restant gered. De uit hun huis verdreven '"holenaren werden gastvrij opgenomen bij familie en kennissen, waar zij de meest triestekerstdagen van hun leven doormaakten. De heer Pais was voor zijn inboedel verzekerd tegen brand. Zijn woning een huurhuis valt eveneens onder een brandverzekering. Dat is ook het reval met de woningen van de heren lage en De Korte ventaris aangetast op dat moment bevond zich niemand aan boord. De be manning en de directie van de Koop handel werd gealarmeerd toen de rook door de raampjes naar buiten kwam. Ijlings wist men nog enkele gasflessen te verwijderen, voordat de brandweer aan de kade de slangen uitrolde. Bin nen een kwartier was de brand daarop in de kiem gesmoord. De rondom be timmerde kajuit was voor een groot deel uitgebrand, toen men zich naar binnen begaf voor het opnemen van de schade. In Zierikzee De sirene op het stadhuis van Zierikzee riep woensdagmiddag de mannen van de plaatselijke brandweer van hun kersttafel voor een brandje aan boord van een vrachtschip, dat langs de kade van de Nieuwe Haven lag, in de buurt van de Zuidhavenpoort. Een zogenaamde ruwe-oliekachel in de kajuit van het beurtschip van de N.V. Koophandel, had daar plotseling de in- /VWWWWWWWWWWWWVUWWWWVlMVWWWVW\AAAAAMAAfVWVWWWWWWW\AAAniVWUVWWWVWWWWW\AAAAAAMMMWW\e| WEER GROTE UITBREIDING PIT- EN STEENVRUCHTEN De Zierikzeese brandweer had weinig moeite met een brandje, dat op de middag van tweede kerstdag aan boord van een in de Nieuwe Haven gemeerd vracht schap uitbrak. (Foto P.Z.C.) Kunst KERSTZANG VAN MIDDELBURGS MANNENKOOR Voor zeer velen uit Middelburg en wijde omgeving zou Kerstmis zonder de kerst zang van het Middelburgs Mannenkoor iets aan wijding inboeten. In de namid dag van de tweede kerstdag komt er le ven in de stille:straten van Middelburg. Van alle kanten stroomt de menigte toe. Als dirigent Kuiler om half vier het sein geeft tot de aanvang en het koor het aloude „Stille nacht, heilige nacht" inzet, is er in de Nieuwe Kei'k direct de wijdingsvolle aandacht, die deze- uit voering opnieuw ieder jaar weer ken merkt. Ook nu weer werden de kerstliederen uit oude en nieuwe tijden door het Mid delburgs Mannenkoor met grote verin niging ten gehore gebracht, zodat zij voor het auditorium in deze gewijde om geving de juiste sfeer schiepen tot de ontroering, waarmee zij kennelijk wer den aangehoord. Naast de oude, bekende liederen, die men met Kerstmis alty'd weer gaarne hoort, bevatte het programma enige be werkingen van Martin Koekelkoren en Jan Kuiler, van de laatste onder andere een kerstlied van Guido Gezelle. Voorts drie liederen uit „Quatre petites prières" van Francis Poulenc. Aan de hoge eisen, die een goede uitvoering hiervan aan liet koor stelt, werd geheel voldaan. Extra vermelding verdient zeer zeker „Christkindleins Wiegenlied" in de be werking van Othegraven met bas- en tenorsolo, beiden door koorleden gezon gen. Het kreeg een perfecte vertolking, die onder intense stilte werd beluisterd. Ook de tenorsolo in „Slaap nu mijn Je- zuke" werd uitstekend gezongen. Het mag Jan Kuiler als een grote ver dienste worden aangerekend, aat hij het Middelburgse Mannenkoor, dat na de oorlog in groot verval was geraakt, -tot een hoogte heeft gebracht, die de ver gelijking met de beste mannenkoren in ons land kan doorstaan. De grote be langstelling voor deze uitvoeringen is daardoor verklaarbaar en ten volle ver diend. Ter afwisseling van de koorzang speel de de bekende Middelburgse organist Jan Rijn Op voortreffelijke wijze „Vieux Noël francais" van Louis Claude Daquin en „Adagio en andante in g. kl. terts" van G. F. Handel, daarmee deze kerst zang aanvullend tot wat zij nu reeds vele jaren is: een door velen hogelijk gewaardeerde wijdingsvolle kersteston- Ad Ineterim ACHTEN NEGEN JAAR OUD IN HET DORP BEERST GROTE VERSLAGENHEID Nabij Hoek zijn op tweede kerst dag de 8-jarige Jan de Kraker, enig kind uit een landbouwersgezin en de 9-jarige Piet Verstraaten, de jongste op één uit het gezin van een winkelier, verdronken. De jon getjes waren samen gaan schaat sen op een kreek even buiten het dorp. Het zoeken naar de kinderen \v een groot aantal-inwoners van Hoek oo-, der leiding van burgemeester A. F. Hanssens gisteravond mee bezig is ge weest werd omstreeks half twaalf gestaakt. De rijkspolitie echter zocht verder... Kort daarop vond men op oen halve kilometer afstand van de familie De Kraker in de „Koudepolder" het stof felijk overschot van hun 8-jarig kind in een kreek. Ongeveer een uur later werd in dezelfde kreek het stoffelijk overschot gevonden van de 9-jarige Piet Ver straaten- De vermissing werd ontdekt, toen men bemerkte, dat de twee kinderen om vijf uur bij de kerstviering in de Nederlandse Hervormde Kerk ohtbraken. Onmiddel lijk ging men op zoek. Nabij de Hasjes- straat, waar de jongetjes tegen vier. uur in de middag: het laatst waren gezien, dregden ploegen vrijwilligers de kreek jes "en de putten af. In de loop van de avond vond men wel op het erf van de landbouwer De Kraker de fietsjes van de kinderen. In het dorp heerst grote verslagenheid. raadsvergadering van de Ttydeo* _JBB Katholieke Arbeiders Jeugd in het bis- - dom Breda, dezer dagen te Roosendaal Knokke-Westkapcllo (B.) ,i~ ui., .la-iariee maeninenatiKwc HENGSTENKEURINGEN VAN NEDERLANDSCHE TREKPAARD Gedurende januari 1963 worden de jaar lijkse hengstenkeurlngen (mot premie keuringen) van de koninklijke vereni ging „Het Nederlandse Trekpaard" ge houden. In Zeeland worden de keurin gen gehouden in Goes op woensdag 23 januari cn in Axel op donderdag 24 januari. By een ongeval, dat in de vroege mor gen van tweede kerstdag tc omstreeks zeven uur is gebeurd op de rijksweg De Zeeuwse fruittelers hebben in 1962 een goed jaar gehad. Dat kan zonder meer worden afgeleid uit de eindcijfers op de balans: de to tale produktie van alle fruitsoor- ten in Zeeland bedroeg 40 miljoen kg (v. j. 44 miljoen) en de gelde lijke opbrengst 21 miljoen gulden (v. j. 25 miljoen). Weliswaar in vergelijking met 1961 een achter uitgang van circa 9 pet., maar daarbij moet in het oog worden gehouden, dat 1961 een uitzonder lijk gunstig fruitjaar was. De fruitteelt in Zeeland ondergaat momenteel een grote uitbreiding. Al- lerwege worden nieuwe boomgaarden „ingestoken". Dit in tegenstelling tot de rest van Nederland, waar het fruitteeltareaal de laatste tien jaren met enkele duizenden hectaren is af genomen. In Zeeland zijn dit jaar 350 ha steen- en pitvruchten appels, peren, pruimen en kersen aange plant, waardoor het totaal areaal In deze sector rond 5400 ha bedraagt. Daarmee heeft men dezelfde hoogte be reikt als het jaar voor de ramp. In tien jaar tijd is het verlies bij de ramp van circa 1200 ha geheel teniet gedaan. Wanneer men er rekening mee houdt, dat in de laatste decennia ook enkele honderden hectaren boomgaard zijn ge rooid, komt men aan een respectabele aanplant bij de steen, en pitvruchten. Het areaal klein-fruit in Zeeland be draagt momenteel meer dan 900 hec tare. De cijfers in dit artikel hebben betrek king op de drie vellingen op Zuid-Beve land Goes, Kapeile en Krabbendijke waar viervijfde van de totale Zeeuwse oogst wordt aangevoerd. De appels heh- ben het in het afgelopen jaar niet slecht geaan. De produktie was 24 Vj miljoen kg tegen 24,8 miljoen kg in 1961. Zo te zien een groot verschil. Relatief is het verschil echter wel groter, want men moet er rekening mee houden, dat het afgelopen jaar een toenemende aan voer was te zien van pas in produktie gekomen jonge fruitpcrcelcn. Overigens is een kg-opbrengst van 24 Vi miljoen redelijk goed te noemen. De geldelijke opbrengst was belangrijk minder 10,6 miljoen tegen 13,4 miljoen in 1961 maar een middenprijs- van 43 cent per kg kan een gunstig resultaat worden genoemd. Peren matig Voor de telers van peren is 1962 in alle opzichten tegengevallen. Er wa ren minder kilo's (9,9 miljoen kg te gen 13,3 miljoen kg in 1961) cn ook de geldelijke opbrengst was lager: 3.8 miljoen tegen 6,5 miljoen vo. rig jaar. De oogst was dun 25 pet. lager, terwijl in geld uitgedrukt 42 pet. minder werd ontvangen. De mid denprijs bewoog zich rond 39 cent per lig. Met 1,4 kg miljoen (v. j. 1,5 miljoen) gaven de pruimen in 1962 een goede oogst. De prijs lag gemiddeld tien cent per kg hoger, namelijk m 1961 een mid denprijs van 55 cent en dit jaar van 65 cent per kg. De totale opbrengst in geld was ruim 9 ton tegen 8% ton in 1961. Kersen -- met name zure morellen faven vooral, dank zij het in produktie omen van vele nieuwe percelen, een flinke oogst: bijna 130.000 kg tegen 75.000 kg het jaar daarvoor. Hoewel" de middenprijs zakte van 123 cent in 1961 tot 105 cent, kan van een financieel gunstig resultaat worden gesproken. To taal brachten de kersen in het laatje van de fruittelers 336.000 tegen 85.000 vorig jaar. In de sector van het klein-fruit kan over het algemeen van een gunstig jaar worden gesproken. De financiële resultaten waren beduidend beter dan in 1961, toen in deze sector voor to taal 4.380.000.werd omgezet. Thans bracht het klein-fruit liefst 5.564.000,op. Dc aardbeien hebben zich ondanks de sombere verwachtingen uitstekend ge houden. Een kilogramopbrengst van 1.175.000 (1.187.000) viel mee, hoewel de vroege rassen het lieten zitten als gevolg van de droogte. Gemiddeld bracht een kilogram aardbeien 133 cent op (124 cent). Totaalopbrengst 1.661.000, 1.463.000,De kruisbessen gedijden uitstekend: kilogramopbrengst 194.000 kg (166.000), die in totaal 166.000,— 132.000,— opbrachten Ook de rode bessen gaven een hogere aanvoer te zien 1.052.000 kg tegen 978.000. kg ter wijl de prijs hoog optrok ten opzichte van 1961: namelijk gemiddeld 80 cent in 1962 en 58 cent in 1961. De totale ont vangsten in deze sector beliepen derhal ve 843.000 565.000). „Zwart goud" i dit jaar te Dc zwarte bcssci: kennen, dat z(j „zwart goud" weer willen heroveren, De middenprijs bedroeg nu 183 cent per kg tegen 111 cent in 1961. De to tale lig-opbrengst was 688.000 (737.000), die in bet laatje bracht 1.248.000 820.000). De lagere kilogramopbrengst werd hier volle dig gecompenseerd door de hoge prys. Frambozen kwamen aan een oogst van 771.000 kg (708.000 kg), die in totaal opbracht f 1.188.000, 881.066,—). Hier beliep de mid denprijs 151 cent per kg 124 cent). In 1961 was deze teelt nauwelijks rendabel. Thans is deze teelt voor velen rendabel geweest. De bramen gaven Iets minder kilogram men 521.00 kg tegen 677.000 kg maar de geldelijke opbrengst was door de gunstige middenprijs van 113 (78) iets hoger, namelijk 580.000 tegen 533.000. Ook al een resultaat, dat tot tevredenheid stemt. «ehouden, heeft de diocesane voorzitter /illy Christ zijn misnoegen over de houding van de Zeeuwse overheid in zake liet subsidiebeleid uitgesproken. Iteeds eerder ïh dit onderwerp in K.A.J. kringen aanleiding voor uitvoerige be sprekingen geweest. Het probleem kon intussen nog niet opgelost worden. In de Zeeuwse Katholieke Jeugdraad heeft men het onderwerp momenteel in studie. Dit is echter niet bij de Provinciale Jeugdraad het geval. Naar dc mening van de diocesaan voor zitter leidt dit orgaan een slapend be staan. „Moot de provinciale overheid thans niet ingrijpen nu blijkt, dat het initiatief van particuliere zijde ont breekt", zo vroog de' heer Christ zich af. „Dc Zeeuwse bevolking zal zich in ons land een eigen plaats moeten verwerven. Dit is alleen dan moge lijk, wanneer de jeugd van heden in de gelegenheid wordt gesteld om zich daarop voor te bereiden. Men wordt daartoe echter niet In staat gestold, omdat Zeeland over het gehele land bekeken een bijzon der slecht subsidiebeleid voort De vergadering schaarde zich achter het voorstel van de heer B. Uitorhock die samen mot de lieer F. Westdorp op deze bijeenkomst afscheid nam van het K.A J.-district Vlissingen om een motie voor het college van Gedeputeer de Staten van Zeeland naar dc com missaris van de koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot te zenden, waarin men nog eens extra onderstreept, dat het subsidiebeleid ten aanzien van dc Jeugdorganisaties minimaal is, en waarin men vorder zal opmerken, dat de Provinciale Jeugdraad reeds vier jaar niet meer In vergadering bijeen is ffeweest, waardoor het beleid in deze n ernstige mate belemmerd wordt. In de motie verzoekt men hot college van Gedeputeerde Staten tenslotte met klem alles in het werk te stellen de si tuatie grondig te herzien. Een afschrift van deze motie werd ter kennismaking gezonden aan de Diocesane Jeugdraad in het bisdom Breda on de katholieke Zeeuwse jeugdraad. WATERLEIDING SPRONG IN RIJKSKANTORPNCPPOIJW In de nacht van dinsdag op woensdag Is een bevroren waterleidingbuis in de conciërgewoning van het rijkskantoren- gebouw te Terneuzen gesprongen. Aan gezien in de woning niemand aanwozig was, kon het water ongehinderd weglo- Sen. Via de drempel van de woning liep et water naar lager gelegen kelder- kamers van het gewestelijk arbeidsbu reau. Eerst woensdagmorgen tegen acht uur werd de lekkage ontdekt Zowel in de conciërgewoning als in de kelder ruimten werd nog al wat waterschade aangericht. -J gisteren de 35-jarige machinebankwerker W. Nells- sen uit Breskens om het leven gekomen. Hij reed met. zijn personenwagen tegen een tegemoetkomende autobus, die do dienst tussen Brugge en Knokke onder houdt. Over de oorzaak van deze bot sing tast men nog in liet. duister. De beer Nelissen was gehuwd en vader van twee kinderen. De personenwagen werd totaal vernield. Zaterdag a.s. worden op de Middelburg se ijsbaan bij 't Zand de Zeeuwse schaatskamoioenschappen lange baan verwerkt. De organisatie is in handen van de Middelburgse IJsclub. Deze ti telstrijd. die wordt verreden over de 500. 1500 en 5000 meter, begint om tien uur. Advertentie Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dun heeft U het heste antwoord. Met veel gonoegen zullen wij U adviseren GOES - VLISSINGEN KRUIN1NGEN ENKELE OPKLARINGEN. Opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien. Zwakke tot matige veranderlijke wind, in de kustprovincies tijdelijk uit noordelijke richtingen bij temperaturen van enkele graden boven nul, overigens in hot algemeen lichte vorst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2