PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KERSTWEEKEINDE MET GROOT AANTAL DODEN DOOR VERKEER, VUUR EN IJS Treinramp in Engeland -17 doden TWEE HUIZEN IN THOLEN UITGEBRAND Russisch kerstfeest: 4 exolosies Gezin van 5 personen en logeetje door gas gedood in Waalwijk Koude Kerstmis in Europa en N.-Amerika GOUD IN DRIEWEGEN VIER BEJAARDEN KOMEN OM I VIER MENSEN VERDRINKEN BIJ BRAND IN ROTTERDAM I IN WAK OP SCHILDMEER Vluchtelingenbus ramt slagbomen bij Berlijnse muur Prinses Beatrix maakt onderbroken wereldreis af KERSTREDE KONINGIN JULIANA Bourguiba „IK ONTKWAM OP NIPPERTJE" Zelfs in Barcelona viel sneeuw In Lissabon vroor het voor het eerst in 70 jaar Bethlehem NINA II BEREIKTE BAHAMA'S Vier brandweerkorpsen streden in ijzige kou tegen laaiende vlammen Cestrani INCIDENT IN ELIZABETHSTAD Pagina 2 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 27 dec. '62 205e jaargang - no. 304 Het ijs, het verkeer en branden hebben dit kerstweekeinde een groot aantal slachtoffers gemaakt. Vooral de ijspret had in vele gevallen een droeve afloop. In Waalwijk deed zich een bijzonder tragisch geval voor. Vijf leden van één gezin en een logeetje kwamen in deze plaats om het leven door gasvergiftiging. Bij een brand in Rotterdam kwamen vier bejaarde mensen om het leven. Op het Schildmeer bij Slochteren verdronken vier mensen. Op vele plaatsen in het land moesten schaatsers, die zich op nog onbetrouwbaar ijs hadden gewaagd, hun onvoorzichtig heid met de dood bekopen. Spruyt-Rademaker, bewoners van de beletage van het pand Heemraad- plein 18a. De man was in 1881 en de vrouw in 1877 geboren en hun be zoekers, de 81-jarige H. A- Roth- meijer en zijn 71-jarige huishoudster J. M. G. Broeze. De heer Rothmeqer had, toen de uitgang van het huis door de brand versperd bleek, nog gepoogd zich via een raam te redden. Hij kwam zo ongelukkig te recht, dat hij een zware schedelbasis- fractuur opliep en later in het zieken huis overleed. Twee volwassenen en twee jongens ver dronken zondagavond in het Schildmeer. De slachtoffers zijn de 11-jarige Lam mert Meqer, diens 42-jarige vader, de heer J. Meijer, en 25-jarige zwager, de De oorzaak van het trieste ren in Waalwijk was waarschijn lijk dat gedurende de nacht half verbrand gas uit een geyser naar de bovenverdieping stroomde en daar de slaapkamers binnendrong. De slachtoffers zijn de 39-jarige Anthonius Trimbach, poelier, zijn 36-jarige vrouw Elisabeth Tim- mers en de drie kinderen uit dit gezin, te weten Hendrika (10), Theodoras (8) en Adriana (3), en een logeetje, de zevenjarige Henri- ka van Daalen uit Kaatsheuvel. Het gehele gezin Trimbach, man, vrouw en drie kinderen, en het logeetje, de 7- jarige Henrlka van Daalen uit Kaats heuvel, werden op de eerste etage dood aangetroffen. Een van de meisjes lag ouders. De andere slachtoffers lagen op bed. Aan de Molièreweg te Rotterdam deed zich dinsdagmiddag een gasontploffing voor, waarbij twee doden waren te be treuren. De heer en mevrouw W. Harpe, ieder ruim vijftig jaar oud, waren al aan gasverstikking overleden toen tegen half drie 's middags het opgezamelde gas in de keuken van het huis ontplof- ;e, waardoor een geweldige ravage ont stond. Een brand, die bliksemsnel om zich heen greep, kostte op kerstavond in Rotterdam aan vier bejaarden het leven. De slachtoffers zijn het echtpaar A. Twee Oostduitse echtparen zijn op twee de kerstdag met hun vier kinderen in een door pantserplaten beschermde bus in volle vaart door drie stalen slagbo men gereden en onder een hagel van kogels naar West-Berlijn ontkomen. De bus, waaraan een sneeuwploeg was bevestigd om obstakels uit de weg te ruimen, passeerde de grens bij de Oost duitse doorlaatpost te Babelsberg, aan de verkeersweg van Wtest-Duitsland naar Berlijn. Slechts een van de inzit tenden werd gewond: de bestuurder die snijwonden opliep toen de voorruit ver splinterd werd. MMVUVWWMMAMIIMAmmWMVWmMmMM Op kerstavond heeft een felle brand twee huizen in het oude centrum van Tholen in de as ge leed. Vier brandweerkorpsen Tholen, Halsteren, Poortvliet en Bergen op Zoom behoeden Tho len voor een catastrofe. Tijdens het blussingswerk foto ver anderden de straten in een ijs vloer. Bij een botsing tassen twee treinen gis teravond in Engeland, zijn 17 personen gedood en 50 gewond geraakt, zo heeft een woordvoerder van de Britse spoor wegen bekendgemaakt. Nabij het gehucht Minshull in Cheshire, reed een passagierstrein die op weg was naar Londen, achter tegen een andere passagierstrein op. De lijn werd in beide richtingen geblokkeerd. Ziekenauto's re den af en aan om de slachtoffers te vervoeren naar een ziekenhuis in Crewe. De voor Londen bestemde trein zat vol mensen die de kerstdagen in Schotland hadden doorgebracht. Het achterste rij tuig van de voorste trein werd in elkaar gedrukt. Veel passagiers daarin raak ten in de wrakstukken beklemd- Deze trein was op weg van Liverpool naai Birmingham. Onder de doden waren ten minste vier kleine kinderen. heer J. Haan, en de 12-jarige Geert Kleefman, allen uit Helium (Gr.). De beide volwassenen waren de jongens gaan zoeken, toen die van een schaats tocht niet waren teruggekeerdEen derde man, die hen vergezelde, maar niet op het ijs was gegaan, sloeg alarm toen hij de beide mannen om hulp had horen roepen. Na een grootscheepse speur tocht werden maandag de stoffelijke overschotten van alle vier geborgen. (Van onze Haagse redactie) Prinses Beatrix zal in 't voor jaar van 1963 haar afgelaste wereldreis toch nog voltooien, zo wordt in hofkringen ver nomen. Een bezoek aan Ja pan staat dan als eerste op het programma. Toen de prinses begin december haar reis moest afgelasten wegens het overlijden van prinses Wilhelmina, vloog zij naar Nederland terug, in Tokio had zij tijdens een oponthoud nog een ontmoeting met de Japanse keizer. Voor zijn ogen De 18-jarige Popke de Jong uit Scharterbrug (Doniawerstal) gistermiddag een van zijn broers, de 22-jarige Piet de Jong, voor zijn ogen verdrinken in een wak op de Witte Brekken. Een andere broer, de 16- jarige Herman, wist hij te redden. Daarmee is de droeve lijst niet ten ein de. Tijdens het schaatsen verdronken verder: A. van Elderen (12), Moergestel; J. W. Buiten (22), Echten; de heer Al berts (29), Rucphen; de 19-jarige jon- ;en Griekspoor, Nieuw-Vennep; F. van Splunder (16), Rotterdam en de 11- jarige Hans de Boer, Beemster. Vermist Twee zoons van de Friese veehandelaar Harm de Vries uit Suameer zijn op de eerste kerstdag niet teruggekeerd van een schaatstocht over de Friese kana len. Tot dusver is nog geen spoor van hen gevonden. De twee jongens, Harke (14 jaar) en Hendrikus (15 jaar), beiden leerling van de lagere technische school in Drachten, waren op de eerste kerst dag kort na twee uur op het Prinses Margrietkanaal bij Suameer schaatsen. Ook het verkeer eiste zijn tol. De 54- jarige H. Lahoy uit Builde en zijn 22- jarige zoon reden gisterochtend het Ju- ïianakanaal in. Beiden verdronken. Bü verkeersongelukken kwamen voorts om het leven de 3-jarige Christiaan Kol ling in Rotterdam, de 68-jarige kapper P. J. J. de Gier in Naaldwijk, de 26- jarige H. Lahoye uit Bunde en zjjn 22- jarige P. van Schuppen uit Veenendaal en de heer A. J. J. de Koningin Juliana heeft op eerste stdag via de radio een kerst rede uitgesproken, waaruit wij het volgende lichtten: „Ik kan niet nalaten te beginnen nog maals ons aller dank, van mijn familie en mijzelf, uit te spreken voor de steun die wq bij het heengaan van mqn moe der hebben ondervonden door uw veel vuldig medeleven. Wij voelden ons ver warmd en verrijkt door alle herinnerin gen en gedachten. Al wat over haar gezegd en geschre ven is ten afscheid en over haar leven vormt als het ware te zamen een monu ment ter hare nagedachtenis. Het is daarbij een heeriyke herinnering, dat ons volk zozeer in haar geest van een dracht en offerzin deed biyken op haar laatste levensdag. Ik ben vol onuit sprekelijke dankbaarheid, dat ik moe der zo lang bij me heb mogen hebben, maar vooral dat ik deze moeder en wegbereidster heb meegekregen. Haar persoonlijkheid was zo sterk en zjj maakte een zo eigen en origineel ge bruik van al de gaven van hoofd, geest en hart, die zq had ontvangen, dat het me niet mogelijk is ook maar by bena dering aan te duiden wat zij voor mq en voor ons allen heeft betekend. Koningin Juliana sprak voorts in haar rede haar dankbaarheid uit voor het medeleven, dat werd betoond door de Nederlandse jeugd. „De jongeren had den altyd haar belangstelling, niet al leen moederiyk gericht, maar vooral om dat zy haar hoopvolle verwachting steeds weer stelde op de jongere gene ratie. Veel verbetering, vernieuwing en toenadering heeft zij ook werkelijk zien komen. By vele andere dingen wekte het trage tempo toch haar teleurstelling. „Op dit kerstfeest kan ik niet veel beter doen dan enkele delen voor te lezen van een kerstrede eens door moeder in intieme kring gehouden, die ik dezer dagen terugvond. Dezelfde tekst als by haar begrafenis leidde ook hierbij de vlucht van haar gedachten. Zij zeide: „Wat gaat er niet ieder jaar door ons hart en hoofd heen als wij tegen het naderend kerstfeest het Kerstevangelie horen voorlezen. Iedere keer opnieuw is het zo rijk, zo onuit puttelijk en zouden wij er zovool over :unnen en willen zeggen. De samen vatting van alles zyn des Heren eigen woorden: „Ik ben met U, al de dagen tot de voleinding der wereld". „Ik ben met U" is voor ons de zeker heid. dat wij achter deze wereld der zienlijke dingen het verborgen leven hebben, waarvan Hij het Leven is. „Ik ben met U" dat zegt Hq tot ons al len te zamen en tot ieder persoonlijk. Dat is het feit, iets ontzaggelijk heer- lqks en tevens zo diep ernstig dat wij er ons ternauwernood geheel reken schap van kunnen geven. Wij hopen, wy trachten te geloven, dat Hij by ons is, in onze hoogstgestemde ogenblik ken ervaren wy er iets van, doch, dat Hij tegenwoordig is, en dat voortdu rend, ieder ogenblik van ons leven, even werkelqk, ja nog wezeniyker, dan onze naasten waarmee wy omgaan en die wij elke dag zien, daarvoor wanen wij Hem te ver weg. Hoe anders konden wq gaan leven, wanneer wy de werkeiyk- heid volkomen leerden aanvaarden. Hoeveel lichter zou de last die wy tor sen en het kruis dat wij dragen, wor den, als wq wisten, dat Hij meedraagt, want als wq' aan Hem denkén, dan den ken wij aan de hoogste liefde". Aan het slot van haar rede zei de ko ningin: „Dat wij het zo goed op aarde zouden kunnen hebben, daaraan her innert ons een, die ons hier verliet. Wij allen leven in de spanning tussen ge boorte en dood, het begin en einde van ons bestaan op aarde. In dit jaar wel zeer in het bijzonder weten wij allen wat spanningen zijn, met al de zorgen die zij meevoeren. Ook werden wij hierbij als volk, in het eigen gewetensconflict gebracht. Het was een uitzonderlijk spannend jaar". Ten slotte wees koningin Juliana op de tijdelijkheid van het aardse bestaan. „Pas met de dood ontlaadt zich de span ning en daar wacht ons het volmaakte, wat de prijs is waarnaar ieder leven hunkert. Moeder heeft nu dit hoogste doel bereikt. Zij was en is gelukkig, dat zij haar strijd heeft mogen beëindigen, en de vrede, het geluk haar nn zo zon der beperking toestromen. Zij wilde „Christus voor alles". Zij is niet meer eenzaam, noch alleen". Het domein van de zwanen in de haven van Volendam is door de vorst wel zeer geslonken; slechts een klein opengehouden wak zorgt ervoor, dat de dieren het onontbeerlijke water kunnen ver krijgen. Voor brood en andere etenswaar zorgt de Vólendammer jeugd, die tussen het schaatsen door graag even uitrust bij het zwanenwak Een revolutionaire groep heeft plannen gesmeed om president Ha- bib Bourguiba in zijn bed te ver moorden en het heft in Tunesië in handen te nemen, zo is gisteren door het Tunesische staatshoofd zelf gezegd. „Het is waarlijk een wonder dat ik ben ontkomen", al dus de president. Volgens Bourguiba waren twee der be langrijkste samenzweerders een lid van zijn personlijke lijfwacht, de 40-jarige kapitein Kebair Mehrezi, die zeer veel vertrouwen genoot, en een rijke leider van de ondergrondse beweging die Bourguiba aan de macht had gebracht, Lazar Chraitti. Volgens niet-officiële be richten werden op kerstavond tussen de 30 en 100 mensen gearresteerd en wer den nog minstens 30 personen gezocht. Bourguiba deed gistermorgen enkele mededelingen in zijn redevoering op het congres van de vakbond van Tunesische vrouwen, dat te Kef. waar het Tunesi sche staatshoofd zijn vakantie door bracht. werd gehouden. 0 Van 30 maart tot 6 april aanstaande zal In de meeste Europese landen onder auspi ciën var. het Europees cultuurcentrum, het internationale verbond van uitgevers en de internationale gemeenschap van boekverko- persorgonisaties, een „Europese- boeken week" worden gehouden. De officiële ope ning van deze boekenmanifestatie zal in Amsterdam plaatsvinden. In vele delen van de wereld is Kerstmis koud geweest. Een groot deel van de Verenigde Staten, Ca nada, West-Duitsland en Italië was met sneeuw bedekt. Zelfs in Barcelona is behoorlijk veel sneeuw gevallen en in Zuid-Sicilië lag op eerste kerstdag een licht sneeuwkleed over vroege amandel bloesem. grens met Israël voor 36 uur open gesteld voor pelgrims. In Rome gaf paus Joannes op eerste kerstdag zijn zegen „orbi et urbi" voor een raam van het Vaticaan. Eerder op de dag bezocht hy een kinderziekenhuis. In West-Duitsland liep de temperatuur uiteen van 23 graden onder nul in het Beierse wintersportoord Garmisch-Par. tenkirchen tot min tien graden ip het noorden. Oostenrijk had zijn koudste en witste Kerstmis sinds twintig jaar. Innsbruck spande daarbij de kroon met een temperatuur van 27 graden onder nul. Een aantal bergdorpen in Zwitserland was geïsoleerd en moest door hef-' schroef vliegtuigen bevoorraad worden. Frankrqk had de koudste Kerstmis sinds jaren. In de Jura daalde de tempe ratuur tot 28 graden onder nul. In Polen was het treinverkeer door de Lre vorst ontwricht. In Barrow (Alaska) daarentegen het weer voor de tijd van het jaar met een temperatuur van 7 graden onder nul naar verhouding zeer zacht. Hevige sneeuwval noodzaakte de Spaan se autoriteiten om op eerste kerstdag de grenspost van Perthus in de Pyreneeën te sluiten. Zesduizend voertuigen met. Franse vakantiegangers zijn aan de Spaanse zijde van de grens gestrand. Voor vele Amerikanen was het een triest kerstfeest. Volgens een onofficiële schat ting zijn sinds vrijdag 632 mensen bij verkeersongelukken om het leven geko men. In Frankrijk heeft de koude een vijf tiental slachtoffers geëist. Een van hen was een 71-jarige man, die als kerstman verkleed aan het hoofd van een stoet kinderen door de straten van Troyes trok en plotseling in elkaar zakte. In Lissabon zakte voor het eerst in 70 jaar het kwik tot onder het vriespunt. In Bethlehem, de geboorteplaats var Christus, werd de traditionele kerst viering gehouden en de Jordaanse autoriteiten hadden ook nu weer De Nina II, een getrouwe nabootsing van het kleinste schip waarmee Co lumbus 470 jaar geleden in Amerika landde, is dinsdagavond om half twaalf voor anker gegaan voor San Salvador, na veilig de Atlantische Oceaan te zijn overgestoken. Om middernacht ging de bemaning aan land. Zq werd begroet door een fanfarekorps en met dansen aan het strand. De Nina II heeft de oversteek alleen gemaakt en had 97 dagen nodig om San Salvador te bereiken. Columbus deed er in 1492 met drie schepen, de Nina, de Pinta en de Santa Maria, 70 dagen over. Evenals de schepen van Columbus, was de Nina n uit de Spaanse haven Palos vertrokken. AAN DE VOORAVOND van Kerstmis heeft een vele meters hoog oplaaiende brand in het centrum van Tholen de bewoners van twee huizen maandag, berooid van al hun bezittingen, de straat opge dreven. In enkele uren tijd was er van de beide panden niet veel meer over dan een paar smeulende puinhopen. Van kou en onmiddellijk bevroren bluswater verstijfde brandweerlieden bonden met niet minder dan 25 stralen de strijd aan tegen het vuur, dat in een snijdende oostenwind de vlammen tot een gevaarlijke hoogte omhoog schoot. In een be lendend perceel richtte het bluswater in een kapperszaak voor dui zenden guldens schade aan. De oorzaak van de brand was het omval len van een petroleumkachel. De rust van de avond voor kerst was juist over Tholen gedaald, toen omstreeks kwart over zeven de vrouw van fabrieksarbeider P. Pais met haar enkele jaren tellende zoon tje op de arm haar brandende huis aan de Hoogstraat, uitrende. On middellijk daarna loeide de sirene over Tholen. Het vuur vrat zich met razende snelheid van de keuken uit een weg door het liuis. Daar was de vlammenzee ontstaan, toen mevrouw Pais juist even naar het schuurtje achter dè woning was om de was af te maken. Haar man was nog niet thuis uit Bergen op Zoom. Het kind lag boven fe slapen en een hond scharrelde door het huis. Toen de vrouw terugkwam in de keuken lag de pe troleumkachel omgevallen op de vloer. De meubels in het vertrek stonden al in liphforinnïr (>n vin de leiding van een olievat naar de kachel in de kamer tastten de vlammen in een minimum van tyd de gehele benedenverdieping aan om daarna ook in het bovenhuis op te laaien. De vrouw kon nog net haar kind uit bed halen. Even later sloeg het vuur uit het dak omhoog, aangewak kerd door de harde oostenwind. De brandweer van Tholen was snel in de Hoogstraat paraat, maar toen de zes stralen in de smalle straat op het pand waren gericht werd al snel duidelijk, dat het korps voor een onmogelijke op gaaf stond. Vooral toen binnen twintig minuten ook het naastgelegen huis van de alleenwo nende heer I. Hage in de felle brand werd betrokken. Daarom riep men al snel assistentie in. Successievelijk snel den met loeiende sirenes de brandweer wagens van Poortvliet, Halsteren en Bergen op Zoom naar het hart van Tholen. waar zich al van ver een on heilspellende vuurgloed boven de huizen aftekende. Ijspegels De N.V. Waterleiding Mq. „Tholen" zorgde op verzoek voor extra druk op het leidingnet. Brandkranen werden in de hard bevroren straten opengehakt. Felle schijnwerpers gaven de spuitgas- Het seismologisch instituut te Uppsala in Zweden, heeft tijdens de afgelopen paar dagen vier Russische atoomont ploffingen geregistreerd. De proeven werden genomen in het gebied van No va Zembla- De eerste van de vier proeven, j.l. maandag genomen, had een sterkte van o megaton, op eerste kerstdag volg den proeven van 8 en 19 megaton en op tweede kerstdag kwam er een van 11 megaton. De nieuwe serie proeven is op 15 de cember begonnen/ De atoomproeven waarmee de Russen tijdens de herfst van dit jaar en tot dusverre deze win- te Droeven hebben genomen, hadden sa- ten het nodige licht op hun handen imen e|n van 320 mega- -T. on. ofwel 32n milKH»n f- n t Aan de helmen en de rubberpakken de brandweermannen zetten zich ijspe gels af. Een dichte menigte nieuwsgie rige Tholenaren was getuige van een grote consternatie in deze hoofdstraat van de stad. Een volkomen overstuur geraakte heer Hage kon zijn woning nog tqdig verlaten. Van zijn inboedel viel overigens praktisch niets meer te redden. Intussen begonnen de bewoners van de naastgelegen huizen met de on heilspellende vuurzee vlak voor hun deuren alle mogeiyke maatregelen te treffen. Dat gold met name voor kap per S. de Korte, die met hulp van brandweerlieden en omstanders zijn huisraad en winkelinventaris de straat opsleepte. Scheerstoelen en kasten, ta fels en andere meubelstukken stonden er verloren tussen de brandslangen en de rode motorspuiten om later op de avond in een bestelauto te worden ge laden. Aan de voorkant en de achterkant van de twee brandende huizen heer ste in de ongenadige kou een koorts achtige bedrijvigheid. Bevelen klon ken uit boven het snerpende geluid van de vlammen en het doffe geraas van instortende daken. De vqfen- (Zie slot pag. 2 kol. 5) on. ofwel 320 miljoen t.n-t. Katangese militairen hebben maandag tijdens een vuurgevecht met V.N.-troe- pen een hefschroefvliegtui" van de Ver enigde Naties dat boven hun stellingen was verschenen, naar beneden gescho ten en de zes inzittenden gevangen ge nomen. Nadat de bevelhebber van de V.N.-troe- pen in Elizabethstad, de Indiase bri gade-generaal Naronha, tussenbeide was gekomen, gaven de Katangezen het toestel terug. De zes inzittenden van de helikopter die waren gevangen genomen, werden kort daarop weer vrijgelaten. In New York is meegedeeld dat de V.N. „een zeer krachtig protest" hebben in gediend bij president Tsjombe. Een V. N.-woordvoerder zei voorts, dat een In diase luitenant die in het hefschroef- vliegtulg zat, in eeh ziekenhuis aan zijn verwondingen is bezweken. De V.N.-woordvoerder zei dat de andere vijf inzittenden door de Katangezen „erg geslagen" waren, voordat zij aan V.N.-vertegenwoordigers werden over gedragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1