Wit Gele Kruis wenst meer gemeentesubsidie P.Z.C.-tournee 1962 gestart AGENDA Taart voor wethouder „van-het-gas" Uitbreidingsplan in raad 's-Gravenpolder WALCHEREN Inwijding nieuw deel klooster in Hulst OVERDRACHT JULIANASCHOOL IN RILLAND GAAT NIET DOOR ZUID-BEVELAND MAANDAG 24 DECEMBER 1962 P ROV I NCIALE ZEEUWSE COURANT Jaarvergadering in Goes Verzoek om verhoging wordt veelal genegeerd Tijdens de zaterdag in hotel „De Ko renbeurs" te Goes gehouden jaarverga dering van de provinciale bond „Het Zeeuwse Wit-Gele Kruis" is door de waarnemend-voorzitter van de bond, de heer F. Hagenaar te Terneuzen, ver klaard, dat een door de Provinciale Volksgezondheid aan alle Zeeuwse ge meenten gericht verzoek de subsidie te verhogen tot 0,10 per inwoner, veel al volkomen werd genegeerd. Deze ver hoging noemde de heer Hagenaar drin gend noodzakelijk om het werk volledig tot zijn recht te doen komen. „Deze gang van zaken is bedroevend", aldus de heer Hagenaar. Hy deed daarom een beroep op de leden le trachten hierin verbetering te brengen door de plaatse- ïyke gemeenteraden een inzicht te ge ven in dit zo belangrijke werk. In een overzicht over het afgelopen jaar noemde de heer Hagenaar net jaar 1962 heel belangrijk voor het kruiswerk. De uitbouw van de dis tricten vond plaats, terwijl een aan- zienlijke groei van de geestelijke volksgezondheid en kraamzorg viel waar te nemen. Hij vroeg zich ech ter af of het aanzienlijke bedrag van de omzet (ongeveer 660.000, wel voor de volle honderd procent nuttig werd besteed. Elk gezin kost te de bond 40,waar tegenover een gemiddelde contributie stond van 8,20. Om tot een haalbaar bedrag IWWVWVWWVWUWWWA/WWWMMMAb Winters tijdens de kerstdagen (Van onze weerkundige medewerker) Tjjdens het weekeinde is de tem peratuur ook in Zeeland verder gedaald, 's Nachts vriest het zes tot negen en overdag vier tot vijf graden. Er staat een matige oos tenwind, waarmee ook tydens de kerstdagen koude lucht wordt aangevoerd. De sneeuwkans blijft nog vry klein. Het hogedrukgebicd is omvang rijk en zeer sterk. Zondag werd in ons land voor december de hoog ste barometerstand sinds het be gin der waarnemingen in 1849 ge noteerd. Het is waarschijnlijk, dat dit koude ijsweer het grootste deel van deze week zal voortdu- VANDAAG Vlissingen: vnkantlebesteding schooljeugd - half tien 's morgens. Noorder Kapel: film „Cees de zoon van de stroper". Petrus- en Paulusschool: All Ben Lux. Dg Globe: film „Trouwe kameraden". Don Boseo: talentenjacht. Middagvoor stellingen. 2 uur. Noorder Kapel: Talentenjacht. Petrus- en Paulusschool: film „Cees de zoon van do stroper". Gerei. Jeugdgebouw: AH Ben Lux. Havendorp: film „Trouwe kameraden". Middelburg-City: Jeugdvoorstellingen P.Z.C.. II. 14 en 16 uur. Van Benthem Jutting: Expositie De Lussanet. 9-10 uur. De vier Windekes: Expositie ceramiek, etsen en gravures. Zlcrlkzee Havenplein: Openlucht-keret- zangdienst, 20 uur. Hulst-Bioscoopgebouw: La dolce vlta, 20 uur, 10 Jaar. Axel-Centrum: Dc stille getuige. 20 uur 18 J. Bergen op Zoom-Roxy: Wat ouders niet we ten. 20 uur. 14 Jaar. Luxor: De man met het IJzeren masker, 20 uur, 14 Jaar. MORGEN Vlisslngen-Alliambra: De overval, 15, 19 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: Follow that dream. 15, 19 en 21 uur, a.l. Middelburg-City: Do Overval. 14.30 en 20 uur alle leeftijden. Electro: De blikken ridder. 15.30, 19 en 21.15 uur. Goes-Grand: Zeven mannen zonder vrees, 15. 19 en 21 uur, 14 Jaar. Bergen op Zoom-Roxy: De gevangene der Apachen, 14.30 uur. 14 Jaar. Wat ouders niet weten, 16.30, 18.45 en 21 uur, 14 Jaar. Luxor: Legioen van de NiJI, 14 uur 14 J. De man met het IJzeren masker, 16. 18.45 cn 21 uur, 14 Jaar. Terneuzcn-Luxor: Hercules contra de vam piers. 14 uur, 14 Jaar. Blue Hawaii. 16.30 cn 20 uur. a.l. Concertgebouw: Hercules contra de vam piers, 20 uur. 14 Jaar. Sas van Gcnt-Olympiathoator: Fracasse, 17 en 20 uur, a.l. Oostburg-Lcdelthcator: State fair, 14 uur. a.l. Zondige lleMc. 16.30 en 20 uur. 14 Jaar. Hulst-Bioscoopgebouw: Charley Chapllna fes tival. 15 uur. a.l. Ik zal mij wreken op uw dochter. 17.15 uur. 14 Jaar. La Dolce Vita. 20 uur. 18 Jaar. Axel-Het Centrum: Abends In die Scala. 15.45 20 v a.l. ÏJzcndtjbc-HofzlchUheater: Immer Will Ich dir gehören, 17 uur. a.l. Kapo, 20 uur, 18 Jaar. WOENSDAG Vllsslngcn-Alhambra: De overval. 15. 19 en 21 uur. 14 Jaar. Luxor: Follow that dream. 15. 19 cn 21 uur. a.l. Middelburg-City: De Overval. 14.30 en 20 uur alle leeftijden. Electro: De blikken ridder, 15.30, 19 en 21.15 uur. Gors-Grand: Zeven mannen zonder vrees. 14. 16. 19 en 21 uur. 14 Jaar. Temeuzcn-Luxor: Hercules contra de vam piers. 14 uur, 14 Jaar. Blue Hawaii. 16.30 en 20 uur. a.l. Concertgebouw: Hercules contra de vam piers. 20 uur. 14 Jaar. Sas van Gent-Olymplathcater: Nachtclub „De Groene Spin". 17 en 20 uur, 14 J. Oostluirp-Ledeltheater: State fair. 14 uur. a.l. Zondige liefde, 10.30 cn 20 uur. 14 Jaar Hulst-Bloseoopgebouw. Sag mlr Adieu, 15 en 17.15 uur. a.l. Ln dolce vita. 20 uur, 18 Jaar. Axel-Het Centrum The greatest show on earth. 15.45 en 20 uur. a.l. IJzendljke-Hofzlehttheater: Immer will lch dir gehttren. 17 uur. a.l. Kapo. 20 uur. 18 Jaar. Breskens-Cnslnobloscoop: Supermarkr der marine. 16 en 20 uur, a.l. Zlerik7.ee Concertzaal: „Pépé", 15 uur. alle leeftijden: Sappho, de Venus van Lesbos, 20 uur, 14 Jaar. Haamstede Bioscoop Bom: Alles de lucht ln. 20 uur. alle leeltijden. Sint-Maartensdijk Bloseoop „De Gouden Leeuw": The Lord, the Lady and the Butler, 19.30 uur. Bergen op Zoom-Roxy: Dc blikken ridder. 15. 17. 19 en 21 uur. a.l. Luxor: De man met het ijzeren masker. 15, 17, 10 cn 21 uur, 14 Jaar. te komen, dient het bedrag van de contributie gemiddeld 12,per lid per jaar te bedragen. Voorts vroeg de voorzitter aandacht voor een betere verzorging van de finan ciële administratie, een goede werk- coördinatie en grotere belangstelling voor de bijscholingscursussen. Personeelsbeleid In de morgenvergadering hield mr. P. Pulles, secretaris van de nationale fe deratie „Het Wit-Gele Kruis" te Utrecht, een inleiding over het onder werp „Het personeelsbeleid van de plaatselijke verenigingen". Spreker vroeg zich af, of dit onderwerp niet topzwaar was, daar de meeste afdelin gen slechts 1 wijkverpleegster in dienst hebben. Toch is er in deze „bedrijfjes" volop kans voor een goede bedrijfsvoe ring en „ontsporing" van een juiste werkverhouding. Het beleid dient dusdanig te zijn, dat de wijkverpleegster haar werkzaamhe den met plezier verricht. Vervolgens ging spreker uitvoerig in op de wer ving, selectie, introductie en inwerking van nieuw personeel. Uit de verslagen over 1961 van de bond en de commissies en diensten, die in de middagvergadering in behandeling wer den genomen, bleek, dat het aantal dienst zijnde wijkverpleegsters per 1 januari 1962 25 ziekenverpleegsters en 5 religieuzen bedroeg. Op 1 januari 1961 waren deze cijfers respectievelijk 21 en 5. Gedurende 5213 maal werd aan 2530 leden verplegingsartikelen uitgeleend. Dertien afdelingen zonden in totaal niet minder dan 53 kinderen uit. Het ver slag maakt voorts melding van grote belangstelling en een verheugende acti viteit voor de bejaardenzorg. Op 1 januari bedroeg het ledental 15.628, verdeeld over 31 afdelingen Dit betekende een ledenwinst van 110 te gen 216 in 1960. Onderhandelingen zijn gaande voor de stichting van wrjkge- bouwen te Hulst, Lewedorp. Lamswaar- de. Stoppeldijk, Terhole en Goes. De totale inkomsten bedroegen in 1961 369.804,47 tegen een bedrag van 378.167,65 aan uitgaven. Zuigelingenbescherming Het aantal nieuw ingeschrevenen voor de zuïgelingenbescherming bedroeg 1042, het aantal consulten 10.980 en het aantal zittingen 793. In totaal 289 per sonen namen deel aan negen gehouden De Middelburgse wethouder van gemeentebedrijven, drs. Th. J. Westerhout, heeft gistermorgen een taart gekregen.... Van de mannen van gemeentebedrijven, in het bijzonder van hen, die in de gassector werkzaam zijn. Want zondagmorgen om 11 uur leverde het hoofdstedelijke gas bedrijf voor het eerst in zijn be staan de 3 miljoenste kubieke meter gas in één jaar af. Geen belangwekkende nationale ge beurtenis weliswaar, maar voor het Middelburgse bedrijf toch wel een mijlpaaltje om even aan dacht aan te besteden. De ver koop in 1962 is toch nog altijd 10 procent hoger geworden dan in 1961. Vooral de laatste twee jaar, nadat ook 't Zand in het af zetgebied betrokken kon worden, is de verkoop gestadig gestegen. moedercursussen. Te 's-Heerenhoek is een kleutercnrsus gehouden met 22 deelnemers. Op de kleuterbureaus wer den 1243 personen nieuw ingeschreven. Er waren 270 zittingen en 2873 consul ten werden gegeven. Na opheffing van het subcentrum Oost- burg bleven nog twee kraamcentra over te Terneuzen en Goes. Het aantal verzorgingen bedroeg respectievelijk 507 en 298, verdeeld over 4709 en 3008 verzorgingsdagen. Per 1 januari 1962 waren bij de Zeeuwse stichting voor reumabestrijding 800 mannen, 844 vrou wen en 1 kind ingeschreven. De begroting 1963 gaf aanleiding tot enige vragen, doch werd eveneens zon der opmerkingen aanvaard. De alge mene dienst sluit met een voordelig sal do van 7575,Onder de uitgaven is voor het eerst een post opgenomen voor een administrateur en een zuster in al gemene dienst, respectievelijk voor 15.400,en 12.600,alles inbegre pen. De rijkssubsidie hierop bedraagt 9000,De voorzitter deelde op een vraag mede, dat in 1963 een admini strateur moet worden benoemd, wil de rijkssubsidie niet verloren gaan. Zee land is de enige provincie die een der gelijke functionaris nog niet in dienst heeft. De begroting voor de geestelijke volks gezondheid M.O.B. vertoont een nadelig saldo van 8420,de S.P.D. van 5390,Ook voor de r.-k. Stichting Kraamzorg werd een verlies begroot van 7670,—. Bij enkele kandidaatstelling werden tot lid van het bestuur gekozen de heren J. M. A. C. van Dongen (voorzitter) te Aardenburg en H. J. j. Agten te Ter neuzen. Tijdens de vergadering werd een collecte gehouden voor vakantie van invaliden, die 80,opbracht. De raad van 's-Gravenpolder is in prin cipe akkoord gegaan met het nieuwe uitbreidingsplan „West-Voortraphoek" in deze gemeente. Dit omvat Schuitweg (industrieterrein met speelweide), Bun- zingvalsweegje (groenstrook en woning bouw) en Goesestraatweg (bungalow- en hoogbouw). Men hoopt over omstreeks drie jaar met bet werk te beginnen. De raad stelde de sluitende gemeentebe- iting voor 1963 vast, die een post van .1.622,42 onvoorzien heeft op de ge wone dienst. De raad stelde verder de Drie patiënten in de inrichting Vrede rust werd een zakgeld van 2 per week toegekend. De subsidie aan de plaatselij ke afdeling van het Groene Kruis werd verleend over het tekort met een maxi mum van 50 procent van de contributie. Aan het eind van de vergadering deelde de voorzitter mee, dat hij met een lid van G.S. had gesproken over de toewïj- woningwetwoningen over 1963. (ravenpqlder kreeg geen woning toe bedeeld. „Een bloeiende gemeente als de onze moet daarvoor zeker in aanmer king komen", aldus de burgemeester. De raaa besloot tot aankoop van drie aan delen ad 250 van de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten. De gemeen schappelijke regeling om de keurings- -an de gemeenschappe ziektekostenbestrijdinf nieuw vastgesteld in verband met toetreding van Noord-Beveland tot de keuringskring Goes. Een wijziging van de lijke regeling ziekte LZ.A, werd aldus vastgesteld: de bijdra- ;e voor gepensioneerden wordt ver hoogd, de maximumbijdrage wordt in het vervolg geheven van 15000 in plaats van 12000. De gemeentesecreta ris mag twee middagen per week assis tentie verlenen aan de secretarie van Hoedekenskerke. De plaatselijke bejaardensoos krij'gt een subsidie per jaar van 60. Tegen stem den de heren A. Hoogesteger (s.g.p.). A. de Kraker (s.g.p.) en J. Op 't Hof (a.r.). Bij dë aanvang van de vergadering had burgemeester J. D. Jansen prinses Wilhelmina herdacht. BORSSELE Kerstfeest meisjesverenigingen De. Ned. herv. meisjesvereniging „Wil- gentak" te Borssele hield gezamenlijk met de kleine meisjesvereniging „Klim op" onder leiding van mevr. Bogerd een kerstavond. Een kerstliturgie werd af- ;ewerkt. Mevr. Bogerd eindigde met MIDDELBURG Eenjarig bestaan fil. ver. „Delta" De filatelistenvereniging „Delta" Middelburg hield onlangs in „De Scha kel", een druk bezochte kerstvergade ring, die een extra feestelijk karakter droeg. Men vierde het éénjarig bestaan van de vereniging en tevens kon de voorzitter mededelen, dat het 250-ste lid was ingeschreven. Daarmee is de fi latelistenvereniging „Delta" de groot ste vereniging van postzegelverzame laars in het Deltagebied geworden. Ter gelegenheid van deze feesteiyke feiten, waren Suus en Emma uitgenodigd, als ook de voordrachtkunstenaar Simon Berrevoets uit Goes, die met name met „de filateiist" en „De nieuwjaarsfooi" veel succes oogste. Een van de hoogte punten van de avond vormde ook de kerstverloting. Behalve de gebruikelijke .filatelistische" prijzen, waren er prij- :en als een haas, kerstkransen en tien tallen andere lekkernijen. De voorzitter deelde mee, dat de activiteiten van de vereniging onverminderd zullen voort gaan en als eerste van een hele reeks bijzondere evenementen zal op 19 janua ri een ruildag gehouden worden in Mid delburg. In december werd ook de eerste verga dering gehouden van de jeugdafdeling. Meer dan 70 jongelui konden in De Gou den Poorte hu postzegels en hun kennis daarover uitwisselen. GAPINGE N.C.V.B. vierde het kerstfeest De afdeling Gapinge van de N.C.V.B. heeft dezer dagen het kerstfeest ge vierd. Deze avondbijeenkomst werd ge vuld door meditatie, een kerstliturgie en een vertelling over het doel van de komst van de Verlosser. De leden werkten allen mee aan samenzang en voordracht. Tevens werd er een gedeelte uit het boek „Eenzaam maar niet al leen" van H.K.H. Prinses Wilhelmina gelezen. Daarop volgde een in memo- riam. De volgende verga steld op 16 januari 1963. 'SS/NGEN Kerstnachtdienst in Sint-Jacobskerk „Gods bliksem sloeg in!" Is het thema van de kerstnachtdienst, vanavond maandag om elf uur in de St.-Jacobs- kerk te vlissingen. Ds. A. Th. Rothfusz zal over dit onderwerp spreken. Ds. van der Schoot verzorgt het liturg gedeelte. De deuren van het kerkgebouw gaan al om tien uur open; vóór halfelf begint de samenzang van kerstliederen. Hieraan verlenen medewerking de orga nist A. de Vries, P. van Belzen, trom- iet, de harmonie St.-Caecilia en het vervormd kerkkoor. De dienst eindigt om middernacht met het inluiden van het kerstfeest. In het kerkgebouw is een uitgebreide geluidsinstalaltie aanwe zig. Kinderen Belgische loodsen vierden kerstfeest De kinderen van de Belgische loodsen in Vlissingen hebben zondagmiddag in het Concertgebouw kerstfeest gevierd. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat dit kinderfeest op 2 december zou wor den gevierd, maar in verband met het overlijden van koningin Wilhelmina heeft men het uitgesteld. Dit feest was georganiseerd door de Sociale Dienst van Verkeerswezen in samenwerking met de Sportclub Belgisch Loodswezen Vlissingen. Na een Inleidend woord van secretaris E. Milh, opende de voorzitter van de S.BJj.V., de heer B. Vollemaere het feest. Als bijzondere gasten kon hij wel kom heten de Belgische consul te Vlis singen, de heer J. L. Boonstra, die na mens de ambassadeur in Nederland kwam, de heren Germonprez en De Broe van de S.D.V. en de kerstman. Het uit zestien personen bestaande ca baretgezelschap „De Lachzaaiers" uit Oostende verzorgde het programma. De kerstman gaf aan alle kinderen van het personeel van het Belgisch loods wezen een geschenk. 's Avonds was er in het Concertgebouw een bal met muziek van het orkest van 'De Lachzaaiers. KOUDEKERKS Contactavonden hervormde Bijna 95 procent van de ouders van leerlingen der christelijke hervormde lagere school was dezer dagen bijeen op 2 contactavonden. Men kreeg van het hoofd der school, de heer C. Schip per en van het overig onderwijzend per soneel informatie over de prestaties der leerlingen. Bejaarden vierden het kerstfeest Omstreeks honderd bejaarden hebben dezer dagen door de goede zorgen van het comité bejaardenzorg in Koudeker- ke kerstfeest gevierd. Men kwam bijeen in het gemeentelijke verenigingsgebouw, waar de hervormde predikant ds. L. J. Altena onder meer b. en w. van Koude- kerke en de dames van het comité ver welkomde. Na gezang 10 zong een da meskoor onder leiding van de heer G. de Lugt enige liederen. De gereformeer de predikant drs. A. Elshout hield ver volgens een meditatie. Ds. Altena sloot de bijeenkomst en drs. Elshout sprak een dankgebed uit. Een onbekende, mil de gever had gezorgd voor een kist ap pels, waardoor iedere bejaarde met fruit huiswaarts keerde. SINT-LAURENS Kerstavond N.C.V.B. De afdeling St. Laurens van de Ned. Chr. Vrouwen Bond hield onder leiding, van mevr. D. H. Baas-Kemp een kerst samenkomst. De kerstgeschiedenis werd verteld door de heer L. Jansens, die daarbij ook dia's vertoonde. De dames Bommeljé-Wisse en Neugebauer-Wisse declameerden en een koortje zong en kele kerstliederen. De vice-presidente sloot daarna deze stemmige en druk bezochte bijeenkomst. AAGTEKERKE N.C.V.B.-kerstwijding De N.C.V.B.-afdeIing Aagtekerke kwam dezer dagen bijeen in het verenigings gebouw Amicitia voor een kerstwij- lingssamenkomst. Deze bijeenkomst stond onder leiding van de presidente mevrouw P. Vos-Schout. Het program ma vermeldde het lezen van ae kerst liturgie der N.C.V.B., declamaties en het lezen van een kerstverhaal. O.- EN W.-SOUBURG Kerstfeest ,,Zuiderstemmen' Het chr. kinderkoor „Zuiderstemmen" te Souburg hield dezer dagen met de ouders van de kinderen een kerstbijeenkomst in de zaal „Rehoboth". Het koor dat uit 150 kinderen bestaat, is in 3 groepen verdeeld, en staat onder leiding van mevr. Den Boer-v. Boven. Dc heer J. Suurmond zorgde voor de begeleiding. Het middelkoor declameerde de kerst- ;eschiedenis. Mevr. De Bruijn las een :erstverhaal voor. Mevr. Barendse-Goo- zen opende deze avond en de heer W. Vader voorzitter van „Soli Deo Gloria", van welke vereniging het kinderkoor een onderafdeling is, eindigde met dankge bed. GR1JPSKERKE Kerstmiddag bejaarden Het comité voor ontspanning van be jaarden te Grijpskerke hield een kerst middag in het dorpshuis. Medewerking verleende de afdeling van de N.C.V.B. te Grijpskerke. Na net openingswoord van de voorzitter van het comité werd onder leiding van mevr. De Schip een kerstliturgie gehouden. Daarna v de een kerstverhaal en werd er g< clameerd. Een koortje onder leiding van de heer F. Dronkers zong ter afwisse ling een 6-tal kerstliederen De hepr B. G. Groot Nibbelink sloot deze geslaagde middag met dankzeg- ging- Wijziging openingsuren secretarie Tot op heden was de secretarie van Ovezande nog steeds op zaterdagmor gen voor het publiek geopend. Met gang van het jaar 1963 wordt hi wijziging gebracht. Voor het doen van aangiften voor de burgelljke stand zal op zaterdagmorgen gelegenheid best van 9 tot 10 uur. De secretarie zal vanaf 2 januari 1963 van 8.45 tot 12 uur geopend zijn voor het publiek. Adventssamenkomst Te Borssele werd een adventssamen komst voor alle gezindten gehouden in het verenigingsgebouw, georganiseerd door de Ned. herv. vrouwenvereniging. Burgemeester P. Dominicus sprak een openingswoord. Een liturgie werd afge werkt, samengesteld door de vrouwen vereniging. Mevr. Vrijland sprak een dankwoord en kondigde met dankzeg ging. Ondanks het slechte weer, was nog een 70-tal mensen aanwezig. YERSEKE Gemeentebureau gesloten ,De gemeentesecretarie, het kantoor van gemeenteontvanger en het bureau van burgerlijke stand te Yerseke zullen op maandag 24 en maandag 31 decem ber a.s. voor het publiek gesloten zijn. Openstelling postkantoor Het postkantoor te Yerseke zal op maandag 24 en maandag 31 december van 8.3012 uur voor alle geld- en an dere zaken geopend zijn. De laatste post verzending is echter reeds om 11 uur. Reinigingsdienst Yerseke De relnighigsdienst zal in de komende weken te Yerseke normaal worden uit gevoerd. Op maandag 24 en 31 december en op donderdag 27 december wordf or de gewone tijden het huisvuil opgehaald Faccaliën worden in plaats van dinsdag 25 december opgehaald op donderdag 27 december op dezelfde tijd en in plaats van dinsdag 1 januari, op woensdag 2 januari. Kerstsamenkomst voor bejaarden De hervormde gemeente van Yerseke zal op maandag 24 december een kerst samenkomst worden gehouden voor be jaarden. Deze samenkomst zal plaats vinden in het hervormd verenigingsge bouw „De Haven". Mgr. G. de Vet, bisschop van Breda, heeft zaterdagmiddag het nienwe vleu gelgedeelte van het klooster der zus ters Carmelitessen in Hulst plechtig in- gewyd. Het klooster staat aan de Car- mehveg in deze gemeente. De wijdings plechtigheid geschiedde in aanwezig heid van onder meer burgemeester .4. L. S. Lockefeer en mevrouw Loekefeer- v. d. Walle, de geesteUjkheid alt de om liggende parochies en van de heer J. van Driessche, architect te Hulst, als mede van de aannemers en onderaan- In de kapel van het klooster celebreer de mrg. De Vet een plechtige heilige mis. In een korte predikatie belichtte de bisschop het leven van deze kloos terorde. Mgr. De Vet legde er de na druk op, dat een Carmel zeer zeker geen plaats is voor een persoonlijke heiligheid, maar dat de communiteit al leen als hoeksteen is te plaatsen met het volk Gods. met de gehele wereld te zamen. De bisschop richtte zich ver volgens tot de zusters Carmelitessen, toen hij stelde, dat zij niet wereld vreemd kunnen zijn, omdat zij zich in hun beslotenheid door het gebed ver bonden weten met de goeden en met de bozen. Raad Rilland-Bath Verbetering van brandalarmering Het voorstel van het college van b. en w. van Rilland-Bath over te gaan tot aankoop van het schoolgebouw van de vereniging tot het verstrekken van on- derwys op gereformeerde gTondslag aan de Jnlianastraat kon in de dezer aagen ;ehouden vergadering niet in behande ling worden genomen. Dit voorstel van b. en w. was gebaseerd op een reeds eerder genomen besluit van de raad. De bedoeling was de school aan te ko pen voor ƒ15.000 en het gebouw ver volgens over te dragen aan de vereni ging. Burgemeester J. C. W. Jobse deelde voor de behandeling van het voorstel mede, dat het schoolbestuur had bericht, dat met het voorstel, waarover eerder overeenstemming was bereikt, niet kon worden akkoord gegaan. GOES Kerstavond NV. V. -vrouwenb ond De vrouwenbond van het N.V.V. te Goes hield in restaurant „De Opril" een ge slaagde kerstavond. Na een kort ope ningswoord van de voorzitster, mevrouw A. Schipper-Koopman, werden enkele kerstliederen gezongen. Voor een aan dachtig luisterend gehoor vertelde ver volgens de heer J. Molenkamp uit Am sterdam, leider van het scholingskamp van het N.V.V. een kerstverhaal. Tydens dit verhaal was er toepasselijke muziek. Onder grote hilariteit van de talrijke dames vond ook de traditionele pakjes wisseling plaats. Kerstfeest Jeugdkerk Op le kerstdag om 10 uur zal in de jeugdkerk van de hervormde gemeente te Goes het kerstspel „De dwaze Schaap herder" van Winnifred Galbrait worden gespeeld. Deze dienst zal worden geleid door wika D. E. Hiensch met als onder werp van de preek „Ik heb het niet- ge zien". Een muzïekensemble onder leiding 'an de heer J. C. de Beste zal de samen zang begeleiden. Deze kerstdienst vindt plaats in „De Prins van Oranje". Kerstbijeenkomst van plattelandsvrouwen Dezer dagen hield de afdeling Goes en Omstreken van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen haar kerstbij eenkomst in de zaal van „De Prins van Oranje", die geheel bezet was door vele leden uit Goes en omgeving. De presidente, mevrouw M. Evers-Pauw hield een toespraak, waarna het zang koor van de afdeling een kerstcantate en een kerstspel opvoerde. Kerstavond vrouwengroep P.v.d.A. De maandelijkse bijeenkomst van de af deling Goes van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid, die dezer dagen in de bejaardensociëteit werd gehouden, stond in het teken van Kerstmis. Voor zitster, mevrouw J. Kempe-Weststrate, wees in haar openingswoord op de kerstgedachte en bracht deze in verband met de doelstelling van deze vrouwen groep. De gasten op deze avond, ds. H. M. Strating en mevrouw Dijkgraaf-Noor- dermeer, vertelden respectievelijk het kerstevangelie en een kerstverhaal. Wethouder J. S. Visscher hield voorts een korte toespraak, waarin hij o.m. zei, dat ieder mens de invloed van Kerstmis op zijn wijze ondergaat. Hij wenste ieder de kracht toe ook in 1963 al wat mogelijk is bij te dragen tot het bereiken van een gelukkiger samen leving in ons eigen land, maar ook daar waar honger en armoede de mensheid nu nog bedreigen. In haar slotwoord bracht de voorzitster dank aan allen, die hadden bijgedra tot het doel van deze avond en de« voorts mede, dat alle leden, ook de zie ken, weer een kerststukje zullen ont vangen. WEMELDINGE Kerstfeestvieringen bejaarden Dezer dagen werd in de consistorie der Vrije Evang. Gemeente te Wemeldinge de jaarlijkse kerstfeestviering met de bejaarden der gemeente gehouden. De leiding berustte bij de plaatselijke predi kant. ds. J. G. Niewöhner. De kerst verteling werd verteld door de heer M. Witte, terwijl de declamatie werd ver zorgd door mevrouw Van de Vrie. Aan het einde kregen allen een fruïtpakketje aangeboden. In het gymnastieklokaal aan de Dorps straat werd dezer dagen het kerstfeest gevierd met de bejaarden uit de herv. gemeente. De plaatselijke predikant ds. B. Zoodsma had de leiding. Als vertel ster was aanwezig mevrouw Jebbink uit Kapelle met haar spannend kerst verhaal „Jemi's kerstfeest". De decla matie werd verzorgd door mej. Domini cus. Ds. B. Zoodsma vertoonde de film strip „Het Kameeltje". Organist in deze bijeenkomst was de heer C. Philipse Eveneens waren aanwezig enkele afge vaardigden van de afd. Wemeldinge van de Bond van Plattelandsvrouwen en na mens het gemeentebestuur wethouder J. Veerhoek. Aan het slot van deze bijeen komst sprak de heer J. Oudeman. Bijeenkomst jonge kerk Dezer dagen kwam de afdeling Wemel dinge van de Jonge Kerk in gecombi neerde vergadering bijeen met de meis jesvereniging „Ken de Heer in al uw wegen" In deze vergadering werd een kerstwijding gehouden welke gevolgd werd volgens de liturgie van het jon- gerenverbond. Het kerstverhaal werd verteld door mevrouw Kroon, leidster van de meisjesvereniging, ds. Zoodsma vertoonde een filmstrip. ELLEWOUTSDIJK RAAD VERGADERT gemeenteraad van Ellewoutsdijk zal lerdag in openbare vergadering bij eenkomen. Deze vergadering begint om half vijf. Op de agenda staat onder meer een wijziging van de I.Z.A.-rege- lïng Zeeland en de benoeming van een lid voor het bestuur van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg. HEINKENSZAND Kerstfeest bejaarden Dezer dagen werd te Heinkenszand weer de traditionele kerstmiddag ge houden voor de bejaarden van het dorp. De opkomst was zeer goed. Helaas was de pastoor plotseling verhinderd en was het geestelijk gedeelte alleen voor ds. H. Kwakkelstein, Ned. herv. predikant te Heinkenszand. Burgemeester Eisen hield tevoren een toespraak in de geest van het kerst- en vredefeest. Na de traktatie kwam mej. Meulblok met haar koortje en bracht een mooie kerstcantate ten; gehore. Het was alles bij elkaar een geslaagde kerstmiddag. Ieder ging te vreden huiswaarts, met een klein ca- Men wenste officiële taxatie van het gebouw. De heer L. P. J. Brandenburg (p.v.d.a.) vond de gehele gang van za ken maar vreemd. Naar hem ten ge hore was gekomen was eerder overeen stemming bereikt over een bedrag van ƒ8500, later ƒ15.000 en nu was ook dat niet meer acceptabel. De raadsvoor zitter deelde mede, dat de gemeente reeds in 1924 de bouw had willen finan cieren doch van de zijde van de ver eniging geen medewerking werd ver leend, daar deze tegen verzekering van het gebouw was. Nadat de heer M. Rijk (k.v.p.) had ge wezen op de inconsequente houding van de gemeente, die wel de inventaris had verstrekt zonder dat deze was verze kerd, werd het voorstel teruggenomen om in een volgende vergadering in vijzigde vorm weer te worden be- ideld. Het voorstel van b. en- w. om over te gaan tot verbetering van de brand alarmering werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Er zal een extra telefoonaansluiting met het brandweer nummer in het gemeentehuis komen, waarbij nevenaansluitingen worden aangebracht in de woningen van de brandweercommandant, de brandmees ter en de wachtmeester der rijkspolitie. De kosten worden geraamd op ƒ2700, terwijl de jaarlijkse kosten ongeveer ƒ400 zullen bedragen. De heren J. van den Boomgaard (c.h.) en L. P. J. Brandenburg <p.v.d.a.) achtten daar naast ook een centraal brandmeldings- punt, waar de sirene in werking kan worden gesteld, van groot belang, te meer daar in de nieuwe wijken vrijwel geen telefoonaansluitingen zyn. B. en w. zullen dit nader onder ogen zien. Het r.-k. schoolbestuur had de raad fi nanciële medewerking verzocht bij de bouw van een rijwielstalling achter de school. B. en w. waren echter van me ning, dat uit financiële overwegingen het plaatsen van 50 rrjwielstandaards onder de bestaande overkapping voor de school de voorkeur verdient. Het aangevoerde bezwaar, dat de kinderen op de speelplaats hierdoor minder be schutting krijgen, wilde het college on dervangen door aan de zuidzijde van het schoolplein een schutting te plaatsen en beplanting tegen de muur aan de weg zijde aan te brengen. De totale hieraan verbonden kosten werden geraamd op ƒ1950. De heer Rijk vond dit geen be vredigende oplossing. Het schoolbestuur kan zich met de plaats van de berg- platas verenigen, doch acht een houten schutting niet gewenst. Men zag hier voor in de plaats liever een dichte be planting. De raad kon hiermee ten volle instemmen en besloot de gevraag de medewerking te verlenen. De kring Oost Zuid-Beveland van de Z.L.M. kreeg een bedrag van 100 voor de tentoonstelling, die in Kruiningen zal worden gehouden. Voorts besloot de raad het verzekerd bedrag tegen fraude te verhogen tot 20.000uniformkleding aan te schaffen voor de grafdelvers en de woning aan de Schelaestraat D. 32 te Bath in redelijke staat van bewoning te brengen, waarvoor de kosten wer den geraamd op 2822,50. Naar aan leiding van een schrijven van het ge meentebestuur te Haelen stelde de raad zich unaniem bereid het presentiegeld van een een vergadering beschikbaar te stellen voor de actie „Open het dorp". In de rondvraag vroeg de heer M. Rijk (k.v.p.) dringende aandacht voor het plaatsen van afrastering rondom de brandvijver. Dezelfde spreker sprak er zijn grote teleurstelling over uit, dat geen woningwetwoningen werden toe gewezen. Hij was van mening, dat ge heel Zeeland als probleemprovincie maar „stiefmoederlijk" werd bedeeld. De heer J. Walraven (p.v.d.a.) zag gaarne, dat in de toekomst op gladde wegen vroeg tijdig zand zal worden gestrooid. „ROBIN HOOD EN ZUN SCHELMEN" JEUGD GENOOT VAN SPANNENDE AVONTUREN Na de vele verhalen in de P.Z.C. hebben de Middelburgse kinderen als eersten Robin Hood, Robert, de „dikke en de dunne" en vele an dere avonturiers en vechtersbazen in levende lijve op het filmdoek zien verschijnen. Want zaterdag is de P.Z.C.-tournee 1962 in het hoofdstedelijke Citytheater van start gegaan. Zo rond duizend Mid delburgse jongens en meisjes heb ben tijdens twee voorstellingen in tens meegeleefd met de vele span nende avonturen, die de „Neder landse Ivanhoe" beleefde in „Robin Hood en zijn schelmen" en later nog eventjes fijn kunnen schate ren om de grappen en dwaze grol len van de „dikke en de dunne". Wat was het allemaal spannend. Ro bin Hood werd al spoedig de man, die spontaan aangemoedigd werd om de gemene mannen bij de neus te ne men, en de Middelburgse kinderen hadden die gemene mannen ook wel eens een keertje aan de nens willen treklcen. Vooral met het tweede deel van de geschiedenis van Robin Hood leefden de jongelui mee, nadat de ge niepige graaf Gilbert en zijn gemene rentmeester Siegfried geprobeerd hadden om jagermeester John en ook Robert, de zoon van graaf Andrew, in het cachot te stoppen. Maar dat gelukte niet: John en Robert den er in te vluchten en onder gro. ival van het jonge volkje ruimden !e moeilijkheden op tot ze bij Robin en zijn gezellen waren aangeland. Naar de sheik En toen begon de avontuurlijke en span nende tocht naar het land van sheik Ibrahim, waar de vader van Robert ge vangen gehouden werd. In het ver schrikkelijk spannende slot leefden de jongens en meisjes intens mee met de gevechten, waarin Robin en zijn mannen hun tegenstanders met forse zwaaien over hun hoofden wierpen, schermge- vechten met hen leverden en tot slot het goede weer over het kwade lieten zege vieren. Deze Robin Hood-film was een echte Nederlandse rolprent, met Neder landse filmspelers, die vanzelfspre- De spanning op het filmdoek was van de gezichten van de jeugd af te lezen (Foto P.Z.C.) kend Nederlands spraken. En dat laatste was voor de jongelui bijzon der prettig, want ze hoefden nu niet op de onderschriften te letten en kon den zodoende hun volle aandacht de avonturen op het doek houden. „Dik" en „dun" Wat hebben die „dikke" en die „dunne' tot slot in de tweede film „Mooi, maai modderig" de jeugd laten schateren. Nï vorig jaar, toen de twee komieken ook in het P.Z.C.-tourneeprogramma optra den, hebben de jongens en meisjes kun nen zien en horen, dat de avonturen van het filmduo steeds vreemder en gekker worden. Vandaag (maandag) komen er nog eens zo'n duizend Middelburgse kinderen naar Robin Hood en alle anderen op het film doek kijken. Daarna ztjn de Goese kin deren aan de beurt, die donderdag 27 december en vrijdag 28 december in het Grandtheater de spannende avonturen meemaken, en tot slot komt de Vlissïng- se jeugd op 29 en 31 december en 2 ja nuari aan bod. HOEDEKENSKERKE Kerstavond hervormde kerk De jaarlijkse gemeentekerstavond van de Hervormde Kerk te Hoedekenskerke werd gehouden in het verenigingsge bouw. Medewerking verleende ae vrou wenvereniging en de meisjes- en jon gensclub. De liturgie van het CJ.V. werd gevolgd en ds. S. J. M. Hulsber gen verzorgde de schriftlezing en een ;orte meditatie. Een kerstverhaal ge titeld „De verloornen" werd voorgelezen door mevrouw S. H. H. Hulsbergen- Blommaert. Velen leverden een bijdrage door zang en declamatie terwijl vele oude kerstliederen werden gezongen. KLOETINGE Kerstavond N.C.V.B. Onder grote belangstelling van de leden en veel gasten, heeft de N.C.VH. te Kloetinge zijn kerstavond gehouden. Na enkele zakelijke mededelingen volg de de kerstliturgie verzorgd door de da mes Kole-de Neef, Van Overbeeke en Meeuwse. Het koortje zong verschillende liederen. Voorts was er een bijdrage van mevrouw Van de Vrie en van mevrouw Beekman. Het verenigingsgebouw was geheel in kerststemming gebracht door vele fraaie kerststukjes, verzorgd door mevrouw Oele-Risseeuw. Het geheel stond onder leiding van mevrouw D. Kole-Blomaard. De volgende vergadering is vastgesteld op donderdag 3 januari. Onderwerp zal dan zijn: „Leven en werken onder schipperskinderen". Kerstavond vrouwenverenigingen Daartoe uitgenodigd door de hervorm de vrouwenvereniging, vierden de be iaarden van Kloetinge donderdagavond ïun kerstfeest. Niettegenstaande de slechte weersomstandigheden waren nog velen gekomen. De avond werd geopend met een kerst liturgie, gelezen door de presidente, mevrouw Van Cruyningen-de Boer en de bestuursleden. De meditatie werd ge houden door ds. Van Cruyningen. Me vrouw L. Korstanje-van der Plasse las een verhaal voor in het Zeeuws dialect, terwijl ook mevrouw Van Cruyningen een kerstverhaal las. Afgewisseld door enkele liederen, gezongen door een koortje, was het een zeer geslaagde avond. In de pauze werden traktaties aangebo den. Dank zij het beschikbaar stellen van enkele auto's door gemeenteleden konden de oudjes veilig thuisgebracht worden. OVEZANDE Ophaal huisvuil gewijzigd De vuilnisophaaldienst in Ovezande wordt gewijzigd. De vuilnis zal voortaan worden opgehaald op vrijdagmiddag, in plaats van op zaterdagmorgen zoals dit tot op heden het geval was. V oorwedstrijden biljartkampioenschap Op 27 en 28 december a.s. zullen onder auspiciën van de K.N.B.B. te Ovezande voorwedstrijden gespeeld worden 3e klas kader 38-2 voor het kampioenschap van Nederland en wel door de heren R. Die- leman, Axel; J. v. d. Guchte en J. Eg- gemont te Ovezande en R. Claeijssens te Oostburg. Tevens wordt deelgenomen door 4 spelers van Schouwen-Duiveland. Iedere speler dient 6 partijen te spelen en kan dus 12 punten benalen. Mocht een speler e~ - den in de finale, welke gespeeld zal worden op een andere aan te wijzen E laats op 7, 8, 9 en 10 'februari van et volgend jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5