ZELANDICA Hellas-teams verloren, winst voor EMM-heren TP Coöperaties moeten zich voegen in groter verband Algemene vergadering Centraal Bureau ER KOMT TEKENING IN PLANNEN VOOR FABRIEK IN DEVENTER Kunstmest Mengvoeder Collega vermoord om kerstgratificatie Tweede fase herbouw St.-Laurens gereed TOGO IS IN DE EERSTE KLAS KANSHEBBER VOOR DE TITEL Derde klas sen Huidgenezing I F» U ROL KRITIEK VAN FEDERATIE V.M.Z. OP 0NTWERP-ZIEKENF0NDSWET Vuurwerk gevaarlijk ALLAART (16) UIT RITTHEM ZEEUWS JEUGDDAMKAMPIOEN Rijwiel Centrale L. v. d. Broeke, Te koop bij inschrijving het HUIS Polycolor 1.95 JO FIBBE nette verkoopster SANDIICK, Voor de lange winteravonden Gezelschapsspellen Boekjaar 1963 fuga Speciale aanbieding gebruikte automobielen. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 24 DECEMBER 1962 In de onlangs in Amsterdam ge houden algemene vergadering van de Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Land bouw „Centraal Bureau" G.A. heeft de plaatsvervangend alge meen directeur, ïr. IJ. de Boer, meegedeeld dut een plan om in Deventer een z.g. kernvoederfa- brïek te stichten in vergevorderde staat van voorbereiding is. Het mengvoederproduktiebedrijf te Al melo zal eind januari in bedrijf ko men. Door de verticale en horizontale inte gratie, aldus ir. De Boer, komt de ver wevenheid van de ene met de andere coöperatieve activiteit steeds duidelijker naar voren. Initiatieven tot het stichten van nieuwe ondernemingen binnen de coöperatie van bovenaf komen daardoor meer voor dan vroeger. De veelal door de gelijkgerichtheid van belangen en specialisatie ontstane coöperaties zullen zich in groter ver band moeten voegen, om ook in de toe komst sterk te blijven staan. Medezeg genschap en specialisatie binnen het frotere verband moeten evenwel vol- oende tot hun recht kunnen blijven ko men. Steeds meer zullen boeren en tuin ders zich vertrouwd moeten maken met de opzet van basiscoöperaties in hechte samenwerking met zusterondernemin gen en voorts ook met dochteronderne mingen, waarbij die ondernemingsvorm moet worden gekozen, die zakelijk het meest verantwoord is. Naast de coöpera tieve vorm, ook de naamloze vennoot schap of de vennootschap onder firma, eventueel samen met derden buiten het huidige coöperatieve milieu. Wellicht is het aan te bevelen, dat daarvoor in aan merking komende centrale organisaties samen een maatschappij stichten, die tot doel heeft deel te nemen in andere ondernemingen op 't gebied van de land bouw, de voedveivoorziening en ook de industriële verwerking van landbouw- produkten. In verband met het valorisa- tïebeleïd in de landbouw kan samenwer king met de standsorganisaties daarbij niet worden gemist, vond ir. De Boer. denkt aan een regionale samenwerking van de coöperaties, waarbij de hervor ming van de structuur van de mengvoe dervoorziening voorop staat. Dit houdt niet alleen een regeling van produktïe en distributie in, maar ook het voi van een uniforme verkooppolitiek. Aan alle aankoopcoöperaties is vraagd, nieuwe investeringen niet dan na 'overleg met het bestuur van Het Centraal Bureau tot stand te brengen. Dit niet alleen omdat hier en daar reeds van een kennelijk^ onderbezetting van de gezamenlijke outillage sprake is, maar vooral ook opdat de bestaande plannen niet al bij voorbaat zullen wor den doorkruist. De laatste jaren zijn door fusering van kleinere coöperaties in vele streken reeds doelmatiger eenheden ontstaan, maar voor de coöperatieve mengvoeder industrie als geheel biedt dit volgens de heer Loman toch geen voldoend snelle oplossing. De algemeen directeur mr- A. C. F. Hendrikse sprak over de ontwikke ling van het verbruik en de voorzie ning van kunstmest in Nederland. De veranderingen in het meststoffen- verbruik vereisen een aanpassing van het distributieapparaat voor kunstmest. Hoogwaardiger produk- ten en kwantitief kleinere hoeveelhe den vragen een andere wijze van op slag, behandeling en intern transport dan de grotere partijen die los wor den aangevoerd. Hoe langer hoe meer gaat het ook bij de enkelvoudige meststoffen in de richting van door de industrie in papier of plastic verpakt produkt. Voor de toekomst van de kunstmestpro- duktie, met name voor de produktïe van stikstof, kan het in de Groningse bo dem aanwe: ;ge aardgas van grote bete kenis worden, vond mr. Hendrikse. Hij vroeg zich af hoe er wordt gedacht over hét beschikbaar stellen van aardgas als grondstof voor de chemische industrie. Naar zijn mening wordt in de aardgas nota van de minister van economische zaken onvoldoende aandacht besteed aan de grote waarde, die het aardgas met name heeft als grondstof voor de ammoniakbereiding- s het nodig, de bakens te verzet ten. Is men daartoe bereid, dan kan de slag tegen de grote concurrenten in de paticuliere sector zeker gewon nen worden. Deze opvatting werd vertolkt door de voorzitter de heer A. Loman. De structuurcommissie van het Cen traal Bureau, zo vertelde de heer Loman De heer Loman gaf een beknopt over zicht van de stand van zaken bij ver schillende ondernemingen, waar in het „Centraal Bureau" meestal te zamen met zusterorganisaties, geïnteresseerd is. De mengstoffenindustrie „Delta Chemie", zes jaar geleden opgericht, kan zich nu wat haar produktie betreft meten met de beide andere grote mengmestindus- trieën: staatsmijnen en Mekog/Albatros. In korte tijd is bij het Centraal Bureau een afdeling aardolieprodukten opge bouwd, die zich een kleine oliemaat schappij mag noemen. De heer Loman zei dat de zorgwekken de toestand van de pluimvee- en var kenshouderij grote afnemers van de mengvoederindustrie de coöperatie tot in de kern heeft geraakt. In de bossen achter het bejaardentehuis „Levensavond" op de grens van Nij megen en Groesbeek is vrijdagavond de 29-jarige Groesbeekse fabrieksarbei der II. W. Peters vermoord. De politie heeft nog in dezelfde nacht de 21-jarige fabrieksarbeider R. D. uit Nijmegen, een collega van het slachtoffer, aange houden. Deze gaf toe dat hij het voor zien had op de kerstgratificatie van Peters ad 180 gulden om voor zijn meis je een kostbaar polshorloge te kunnen kopen. De dader had vrijdag zijn slachtoffer verteld, dat hij enkele mooie kanaries te koop wist- Peters, die een groot vo gelliefhebber was. had hiervoor veel be langstelling en afgesproken werd dat 's avonds gezamenlijk de koop zou worden gesloten. Onder dit voorwendsel gelukte hét Peters het bos in te lok ken. Hij werd gevolgd door zijn col lega, die hem daarbij onverwacht met een mes in de rug stak. Peters sloeg op de vlucht, doch werd ingehaald. Bij de worsteling die toen ontstond werd hij nog enkele malen zo ernstig door het mes geraakt, dat hij overleed. Na de aanslag maakte D. zich meester van de kerstgratificatie en reed op de brom fiets van zijn slachtoffer naar huis terug. Overeenkomstig de gemaakte af spraak haalde hij daarna zijn meisje van huis en bezocht met haar de koop avond in Nijmegen. Hij kocht van het geroofde geld een kostbaar polshorloge dat hij haar had beloofd. Voor zich zelf zocht hij nog een paar schoenen uit. De heer Peters stond in Groesbeek zeer goed bekend. Vooral in kringen van vogelliefhebbers had hij vele vrienden. Hij was gehuwd en vader van een kind van drie jaar. Binnenkort wordt nog een baby verwacht. DE DOOD OP DF. WEG Op de Ileerlenseweg in Schaesberg zijn zaterdagavond by een frontale botsing van twee personenauto's vier mensen ernstig gewond, van wie de 40-jarige chauffeur J. H. Didden uit Schaesberg, op. weg naar het Sint-Josephziekenhuis te Heerlen is overleden. De heer Didden reed met zijn wagen in de richting van Schaesberg. Zijn wagen begon plotseling te slingeren, waarbij hij op het linkergedeelte van de weg kwam en tegen een auto uit tegenover gestelde richting opvloog. De andere auto werd bestuurd door de heer Wolters uit Heerlen, die bjj het ongeluk een beenbreuk opliep. Bij hem in de wagen zat het echtpaar L. uit Schaesberg, waarvan de man ernstige verwondingen aan zijn hoofd kreeg en de vrouw beide armen en beide benen brak. Zaterdagmiddag om half twee is de 20- jarige autospuiter P. van der Lei uit Den Haag op de hoek van de Wasse- naarseweg en de Van Alkemadelaan met zijn bromfiets door een personen auto gegrepen. Met ernstig hoofdletsel is hij in de Ursulakliniek in Wassenaar opgenomen, waar hij aan het begin de avond is overleden. Zaterdagmorgen is de 64-jarige assis tent-hofmeester A. L. Spa uit Den Haag op de Soestdijksekade van zijn bromfiets gevallen en ter plaatse over leden. KERKNIEUWS In Rotterdam is zaterdag het herbouwde koorgedeelte van de Grote of St.-Lau- renskerk in gebruik genomen en toege voegd aan het eerder gereedgekomen transeptgedeelte. De tweede van de drie fasen tellende restauratie is daarmee ten einde. Men is al bezig met de derde fase, de herbouw van het schip. De restauratie moet over vijf jaar klaar zijn; totaal duurden de werkzaamheden 16 jaar. Het herstel kost 12 miljoen gul den. De uit de 15de eeuw daterende St.- Laurens werd vrijwel geheel verwoest in de meidagen van '40. De kerk zal dienst doen als bedehuis van alle Rotter damse kerkelijke gemeenten. Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK Bedankt voor Oud-Beierland, P. J. Bos te Sprang. NED. PROT. BOND Benoemd tot voorgangster van de afde ling Weesp-Weesperkarspel mej. J. van Stenis, werkzaam bij de afd. Amersfoort van de Ver. van Vrijz. Herv., benoeming aanvaard. GEREF. KERKEN VRIJGEM Beroepen te Leeuwarden D. Deddens te Mariënberg. GEREF. GEMEENTEN Tweetal te Elspeet: P. Lok te Dïrks- land en A. Hofman te Zeist. Veldkorfbalcompetitie VOPO bijna zeker van kampioenschap in 3 C Nu de korfbalcompetitie van '62-'63 in verschillende klassen bijna voor de helft, in de eerste klas zelfs voor meer dan de helft, is verspeeld, is het mogelijk een overzicht te geven van de verrich tingen in het afgelopen najaar. In de eerste klas ziet het er naar uit, dat eindelijk, na steeds tweede te zijn ge worden, de titel eens bij TOGO zal te rechtkomen. De rood-witten staan er momenteel uitstekend voor. Zij hebben dit jaar de kans van hun leven, al ligt Snift 2 op de loer om van elke misstap gebruik te maken. De benjamins, Luctor 1 en Animo 2, draaien al aardig mee en hebben Zeelandia 1 ver achter zich gelaten. Het ziet er naar uit, dat de laatste ploeg het kind van de rekening zal worden. De stand is: TOGO 1 8 7 1 0 15 72—32 Swift 2 8 5 2 1 12 60—37 Zuidwesters 8 3 3 2 9 6159 El to 1 Tjoba 2 Animo 2 Luctor 1 Zeelandia 1 8 3 14 8 3 0 5 8 3 0 5 10 17 8 54—51 7 55—65 6 44—48 op de voet. maar Vedo 1 gooide roet in het eten, waardoor de Vlissingers zelf weer volop meedoen. De bovenste vier ploegen hebben nog ruime kampioens kansen. zodat de strijd pas op het laat ste beslist zal worden. Onderaan staat Zuidwesters 2 nog steeds op nul, zodat het er voor de Souburgers niet best uit ziet. Maar ook AKC en zelfs KVL is nog lang niet in veiligheid. De stand is; TOP 7 6 1 0 13 42—17 Ondo 1 8 6 1 1 13 60—33 Vedo 1 6 5 0 1 10 4425 Swift 3 7 5 0 2 10 60—19 Togo 3 8 3 0 5 6 29-^2 KVL 8 2 0 6 4 3654 AKC 8 1 0 7 2 23—65 Zuidwesters 2 6 0 0 6 0 1554 In 2B schijnt Togo 2 heer en meester te zijn, al speelt hier een groot ver schil in reeds gespeelde wedstrijden een rol. Oud-eersteklasser VIOS heeft moeite om mee te komen. Het Yersekse Volharding 1 schijnt over een prima ploeg te beschikken en houdt zelfs gelijke tred met .Blauw Wit 1. De stand luidt: Volharding 1 Togo 2 Blauw Wit 1 Tjoba 3 Olympia De Poel VIOS 7 5 1 1 11 62- 5 5 0 0 10 36— 7 5 3 1 1 7 35—16 6 2 0 4 4 18—31 6 2 0 4 4 17—31 6 1 0 5 2 1267 3 0 0 3 0 14—21 In 3A zyn er momenteel drie ploegen met gelijk aantal verliespuntenAtlas, Animo 3 en Swift 4. Ze snoepten elkaar de punten af en zullen zeer waarschijn lijk tot het eind der competitie een ver beten strijd voeren om de titel. BKC begint zich aardig aan te passen en speelt goed korfbal- NOAD verstaat nog niet de kunst om doelpunten te maken. De stand is: Atlas 8 6 1 1 13 58—17 Animo 3 7 5 1 1 11 36—17 Stormvogels 9 5 0 4 10 4320 Ondo 2 7 4 0 3 8 2928 Swift 4 5 3 1 1 7 28—14 Vedo 2 6 2 0 4 4 34—33 BKC 9 117 3 18—60 NOAD 5 0 0 5 0 461 n 3B zal anderhalve competitie worden jespeeld. Opmerkelijk is, dat de 3trijd der in hoofdzaak gaat tussen de reser- eploegen, die elkaar weinig ontlopen. ZOD bracht een bijna geheel nieuwe ploeg in het veld en heeft moeite zich aan te passen. De stand luidt; Blauw Wit 2 7 5 1 1 11 43—17 El to 2 7 4 1 2 9 41—20 Zeelandia 2 5 3 1 1 7 18—16 Luctor 2 6 3 1 2 7 22—23 Volharding 2 8 3 0 5 6 22—33 VZOD 7 0 0 7 0 10—47 In 3C koestert VOPO grootse plannen. De Borsselenaren boekten nog geen en kel verliespunt en alleen Animo 4 kan momenteel nog een bedreiging vormen. Opmerkelijk is dat Dos '55 geen bedrei ging is voor de koplopers. In de midden groep zit weinig krachtsverschil, ge tuige de stand, al is deze weinig over zichtelijk door het grote verschil in wed- "den. strijde VOPO Dos '55 Blauw Wit 3 Animo 4 Togo 4 Swift 5 Tjoba 4 6 6 0 0 12 45—13 6 3 0 3 6 39—30 6 3 0 3 3 2 0 1 5 2 0 3 5 10 4 3 0 0 3 4 15— 4 21—18 2 7—41 0 10—26 Dr. Berghuis doet een beroep op de „verontrusten" De voorzitter van de Anti-Revolutio naire Partij, dr. W. P. Berghuis, heeft zaterdagmiddag op de algemene verga dering van de A.-R. jongeren studieclubs in Utrecht een beroep gedaan op de zogenaamde groep van „Verontrusten", nu verder geen onrust meer te veroor zaken bij de kiesverenigingen, maar zich met de overige antirevolutionai ren eendrachtig op te stellen voor de aanstaande verkiezingen. Het gesprek tussen partijleiding en ver ontrusten zal binnenskamers worden voortgezet. Dr. Berghuis zei, dat men ervoor moest waken, door het openlijk gediscussieer de zaak te schaden waar alle antirevolutionairen samen voor staan. Het feit, dat de verontrusten openlijk hun gevoelens kenbaar hebben gemaakt, heeft in bredere kring ongerustheid en in de gehele partij onrust veroorzaakt, aldus de heer Berghuis. Hij heeft de indruk, dat sommige verontrusten zich laten leiden en zelfs laten beïnvloeden door dat deel van de pers, dat het ge beuren in de A.-R.P. niet met sympa thieke belangstelling volgt, maar pro beert „een vuurtje aan te stoken". De heer Berghuis meent, dat er zeer be slist geen reden is om uit de veront rusting een zeker pessimisme af te lezen. Huidzuiverheid - Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder Twee Italianen uit ons land gezet Twee Italiaanse arbeiders, de 28-jarige P. uit Sicilië en de 23-jarige R. uit Car rara, zijn als ongewenste vreemdelingen het land uitgezet en naar hun eigen land teruggezonden. Dit is, naar thans bekend is geworden, de afgelopen week gebeurd, nadat de rechtbank te Alkmaar hen wegens on tuchtige handelingen met minderjarige meisjes had veroordeeld tot gevange nisstraf van respectievelijk vier eh vijf weken. Zij hadden deze tijd reeds in voorarrest doorgebracht. Tegen een derde Italiaan, eveneens uit Sicilië, die eveneens terzake ;van on tucht terecht stond, werd vier maanden gevangenisstraf zonder aftrek geëist. A. heeft evenwel verklaard niet schul dig te zijn aan het hem ten laste ge legde. In zijn zaak zal de rechtbank 31 december uitspraak doen. TOCH WAARDERING VOOR INITIATIEF Karakter van het wetsontwerp niet onderschreven Het bestuur van de Federatie van door Verzekerden en Medewerkers bestuurde ziekenfondsen (V.M.Z.) heeft felle kritiek op het ontwerp- ziekenfondswet, dat minister Veld kamp bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het bestuur kan het uitgangspunt voor dit wetsontwerp, namelijk dat verplichte ziekenfondsverzekering het karakter draagt van een verplichte sociale ver zekering, niet onderschrijven. Het acht het ook het voornemen van de minister om de samenstelling van de ziekenfondsraad te wijzigen in die zin, dat de medewerkers en de ziekenfond sen hierin geen zitting meer zullen heb ben, onaanvaardbaar. Ten tijde van de republiek zijn er, ook in onze provincie, heel wat plakkaten gemaakt tegen landlopers en bedelaars. Het was een kwaad waartegen telkens opnieuw gewaarschuwd moest worden. Er waren heel wat mensen die buiten hun schuld tot de bedelstaf gedoemd waren. So ciale maatregelen om deze verschoppelingen op te vangen waren er weinig. De heer P. J. Baert, administrateur van de Mjj gemeentepolitie .te Terneuzen, heeft een geschiedkundig overzicht geschreven over de politie in zijn gemeente van omstreeks 1600 tot 1 augustus 1962. Het gestencilde werkje bevat heel wat bijzonderheden, die een beeld geven over de taak van de politie in vroeger tijd. 's Heeren dlenaer, dienaer der justitie of kortweg diender genoemd, moest vooral op treden tegen landloperij, bedelarij en diefstal. Op 23 oktober 1684 werd door enige „landlopers of heijdenen" onder de kerkdienst een diefstal gepleegd ten huize van Johan Timmermans. Diens comptoir werd bestolen en verscheidene belangrijke papieren wer den weggehaald. Toen zij te Axel gevangen waren genomen, vroeg Terneuzen om uitlevering ter berechting. In 1698 maakte het groot aantal bedelaars en landlopers het aanstellen van enige personen als „roo-roe" (een soort veldwacht) noodzakelijk. Baert wijst nog op het bestaan van een zwarte lijst in 1773. Pieter Stoffels de oude was zo aan sterke drank verslaafd dat zijn gezin tot „last van de armen" dreigde te komen. De luitenant-baljuw moet de herbergiers en kantinehouders aanzeggen geen sterke dranken aan Stoffels te verkopen. Op 23 oktober 1794 werd Terneuzen door de Fransen bezet. Vol gens de wet van 9 juli 1795 kregen alle gemeenten ten platte- lande een veldwachter. Art. 12 van deze wet is waard te vermolden. Aan de hoofduitgang van iedere gemeente zal het volgende op schrift geplaatst worden; „Burgers, eerbiedigt de eygendommen en voordbrengsels van andere; zy zyn de vrugt van zynen arbeyd en van zyne schranderheyd". Bij de restauratie bleven de veld wachters gehandhaafd. In 1816 en 1825, bij bedijkings- en kanaal- werken, moesten gerechtsdienaren en militairen helpen de rust te herstellen. Het grote aantal vreemde arbeiders gaf aanleiding tot ongeregeldheden. Op 1 juni 1892 werd de betrekking van veldwach ter te Terneuzen opgeheven. Tevoren, in 1889, was Cornelis Klaas- sen tot inspecteur van politie aangesteld. Met de snelle groei van de gemeente zien wij ook het korps zich uitbreiden. Bepaald ver makelijk is het proces-verbaal uit 1902. C. Klaassen verklaart onder Terneuzen een mechanisch rijtuig gezien te hebben, waarin vier personen gezeten waren (een automobiel). Per rijwiel werd de ach tervolging ingezet „en reed zo hard ik kon hem achterna om daar hij met veel te groote snelheid reed hem eenige tijd in 't oog te kun nen houden." Het bleek hem dat de afstand van de Moffenschans tot Triniteit, zijnde ruim 650 m, in minder dan een minuut werJ afge legd. Veel te snel, want maximumsnelheidwas 20 km. Hier tegen over het besluit van het gemeentebestuur, begin van dit jaar, waar door het korps de beschikking kreeg over 2 Volkswagen-personen auto's, 1 Volkswagen-combi, 1 scooter en 1 bromfiets. Geert' oplossing Het bestuur is verder van oordeel, dat de voorstellen van de minister met betrekking tot het probleem van de financiering van de vrijwillige verzekering hiervoor geen adequate oplossing bieden, dat zij leiden tot een verdere uitholling van de auto nomie van de ziekenfondsen en dat z(j met het oog op het door de mi nister aan de S.E.R. gevraagde ad vies inzake de invoering van een volksverzekering voor zware risico's, prematuur moeten worden geacht. Het standpunt van de minister, dat één ziekenfonds per werkgebied uit orga nisatorisch oogpunt het meest wense lijk is, deelt het federatiebestuur niet, liet geeft de voorkeur aan het hand haven van de bestaande situatie. De V.M.Z. bestuurderen staan eveneens afwijzend tegenover de eigen regeling voor de rijksambtenaren en ziin van oordeel, dat nu de minister met betrek king tot de samenstelling van de zie- kenrondsbesturen de positie van de ver zekerden hierin met een zekere waar borg wil omgeven, die ook ten aanzien van de medewerkers dient te geschie den. Het V.M.Z.-bestuur heeft zijn mening over het wetsontwerp neergelegd iri preadvies, dat tijdens een zater dag in Utrecht gehouden vergade ring van de federatie ter tafel is gekomen. Dr. H. A. Speleers, voorzitter van de federatie, zei in zijn openingswoord het te betreuren dat men het wetsontwerp met zo weinig instemming kan ontvan gen. Hij had desondanks waardering voor het initiatief van de minister van sociale zaken, omdat lijj door de indiening van het ontwerp het ziekenfondswezen uit het wettelijk slop heeft getrokken. De heer Speleers kondigde aan, dat de fe deratie de minister te zijner tyd een eigen plan hoopt aan te bieden. De commandant van het korps contro leurs gevaarlijke stoffen heeft een Zeeuwse damcompetitie stige waarschuwing laten horen over het gebruik van vuurwerk. HM verzoekt het publiek alleen vuurwerk te gebrui ken dat aan de eisen voldoet, die in Nederland worden gesteld. Do winke liers krijgen de raad alleen toegelaten vuurwerk te verkopen, dit wil zeggen voor de meeste soorten vuurwerk met een gebruiksaanwijzing en de naam van de fabrikant in het Nederlands ge steld op de verpakking. De commandant van het korps contro leurs gevaarlijke stoffen wijst er verder met nadruk op dat ook vuurwerk dat in de Nederlandse eisen voldoet, met gevaarlijk is, maar alleen minder ge vaarlijk. Vuurwerk dat dicht bij dc ogen ontpioft kan ernstig letsel tot ge volg hebben. Deskundigen schatten dat alleen bij de nieuwjaarsviering in Ne derland jaarlijks 30Ö gevallen van oog letsel ontstaan. Zaalhandbalcompetitie Eerste zege voor de Middelburgers Voor de zaalhandbalcompetitie (over gangsklas B) hebben de Goese Hellas- dames een stevige 8I nederlaag ge leden tegen r.-k. Swift I. Hoewel de uit slag dit doet vermoeden is het geen eenzijdige wedstrijd geweest. Wel was Swift over de gehele linie beter dan Hellas, maar veel aanvallen van Hel las stuitten op lat en paal af. Zo was Willy Taakema wel zeer ongelukkig door vier maal keihard op de paal te schieten. Ook Rie Heyens had ditmaal ;eens succes met haar schuivers over Ie grond. Door Annie Custers (2x), Lien Willems en Erica Vlekke nam r.-k. Swift bij de rust een 40 voorsprong. Ook Lies Willems 2x, Annie Custers en Joke Boot zorgden voor de doelpunten van Swift en Ria de Kok voor Hellas de eer. Tegen de verwachting in liet EBHV niet van het speelveld vegen door WLC-DES. Er werd door EBHV zeer verdienstelijk gespeeld en de spanning heeft er tot de laatste minuut ingezeten. WLC-DES won nog juist met 45. Voorts won Hyglëa met 43 van DWS. De stand bij de dames is nu r.-k. Swift 5 4 0 1 8 41—13 Hygiëa 5 3 1 1 7 30-23 WLC-DES 5 3 0 2 6 31—30 Hellas (Goes) 5 2 1 2 5 22—26 DWS 5 2 0 3 4 30—31 EBHV 5 0 0 5 0 20—59 Bij de heren verloor Hellas Goes met 16—12 van Sittardia, ondanks kranig verweer van de Zeeuwen. Onder luide toejuichingen van de sup porters van Sittardia werd Hellas in de verdediging gedrukt en door R. Flen- drie werd het 10. Wel kon Theo Ja cobs voor Hellas tegen scoren, maar door v. d, Sluis en Riebroek kon Sittar dia er 31 van maken. Theo Poortvliet die weer kon worden opgesteld, maakte er 32 van. Door een strafworp werd het 4—2 en v. d. Sluis maakte door twee doelpunten er 6-2 van. Kentelbeelc zorgde Even puzzelen zelfs voor 72, waarna Geert Luider voor Hellas scoorde 73. Kentelbeek zorgde weer voor 83, maar eerst Theo Poortvliet en later door Theo Jacobs Poortvliet en later Theo Jacobs de rust kon Rietbroek er nog 95 van maken. In de 2e helft herstelde Hellas zich volkomen het kwam steeds meer in de aanval. Wel kon Maas er eerst nog 105 van maken, maar via Poortvliet (2x) en Boutens kwam Hellas op 108 en toen Flendrie nog 118 maakte werd het door Poortvliet en Boutens 1110. De spanning was nu geheel teruggekeerd. Aan beide zijden werd het tempo nog hoger opgevoerd. V. d. Sluis en Rietbroek brachten voor Sittar dia de stand op 1310 maar Boutens zorgde weer voor 1311 en Keuterbeek 1411 en weer was het Boutens die de achterstand verkleinde tot 1412. In de laatste minuut zorgde Flendrie nog voor twee doelpunten, zodat de einduitslag werd 1612. De stand bij de heren is nu; zonder de uitslag van Operatie '55Hellas (Hg.); Operatie '55 4 4 0 0 8 74—47 Sittardia 5 3 1 1 7 79—61 Str. Meteoor 5 1 2 2 4 71—76 Hellas (Goes) 4 1 1 2 3 55—57 Hellas (D. Hg.) 4 1 0 3 2 55—7.1 EMM 4 1 0 3 2 50—72 EMMStr. Meteoor 101> Het is EMM in de vierde competitie wedstrijd na een 109 zege op Stratum Meteoor gelukt ile eerste puntjes binnen te halen. De temperatuur in de veiling- hal te Bergen op Zoom leende zich ech ter niet om een daverende wedstrijd te spelen en vooral de spelers van Stra tum Meteoor, die gewend zijn in een verwarmde zaal te spelen, hadden veel hinder van de felle kou. EMM begon overdonderend en reeds na acht minuten was de stand 40 door doelpunten van Jan Jongepier, Jaap de Looff, Henk Sijbel en Kees Sanderse. Stratum Meteoor begon evenwel lang zamerhand op temperatuur te komen: Von Dörstin maakte 41, Jan Jonge pier 51 en toen klopte er enkele ogen blikken iets niet in de EMM's verdedi ging, met als resultaat Slaats 52, Von Dörstin 5—3 en 54. Vlak voor de rust wierp Henk Sijbel uit een penalty raak, zodat gedraaid werd met een 64 stand. Na de rust zakte het tempo nog meer. En in de verdediging 'gingen de jongens van Stratum Meteoor meermalen aan de noodrem trekken, met als resultaat tweemaal kort achtereen een speler voor twee minuten het veld uit. Via 74 door Kees Sanderse, 75 door Find- hammer, 76 Van der Ven, 87 Jaap de Looff, 9—7 Henk Sijbel, 9—8 Slaats en 99 door Von Dörstin kwamen de laatste minuten. De spanning was tc snijden, omdat iedereen begreep dat de ploeg die nu het doelpunt scoorde winnaar zou zijn. Nadat Cor Gabriëlse enkele keiharde schoten gekeerd had. kwam tijdens een aanval van EMM Kees Sanderse keu rig aan de cirkel vrij en het was 109. Toen scheidsrechter De Groot die voortreffelijk leidde voor de laatste maal floot, had EMM verdiend gewon- Horizontaal: 1. schuin aflopend, 6. ijzer houdende grond, 7. verbolgenheid, 11. stuk goed, 12. deel van gezicht, 13. in- sekt, 14. bergruimte, 15. vrouw van Ja cob, 17. gymnastiekwerktuig, 19. gees tesziek, 21. rond vat, 22. plantendeel;' Verticaal: 1. voorspoed, 2. onhandig, 3. hoort bü griffel, 4. bijgevolg,-5;'beest, 7. taartje, 8. haren van een paard, 9. vurig wensen, 10. neiging. 15. traag, 16. rijf van toneelstuk, 17. wordt met verloving gegeven, 18. hard schot, 20. hemellichaam. De oplossing van de vorige puzzel is volgt: ZAALHANDBALU1TSLAGEN Overgangsklas A; dames: HCGNiloc 56, BorgestrrDES. 5—1,Zeeburg—V en K 8—3. Heren: Olympia Gr.—Niloc 7—20. E en O— Olympia 15,. Aalsmeer—ESCA 11—11. Ovcrgangskias B: dames: EBHVWLC/DES 4—5, Hygiëa—DWS 4—3. r.-k. Swift—Hellas G oes 8—1 Heren: EMM—Sir. Meteoor 10—9, Sittardia —Hellas Goes 16—13. Districtsklas heren: EBHV—Volharding 25— 9, TacliGS—Volt '1—9, Tonido—Taxandria 28 —12. Afd; Zeeland: dames le klas: Fortuna—To nido 1—7, SIOS—Zeeland Sport 17—4. Heren, le klas: SIOSFortuna 1510. Afd. West-Brabant: dames, le klas: SOA— Actief 5—1. Were Di—SOA 1—0. Actief— Were Di 1—2. Heren, le klas: Were Di—SOA 13—8. Velo- citas—Were Di 5—22. Dames, 2e klas: VoltTaxandria 51. Be FairDongen 50. TaxandriaUno Animo 1—3. Heren, 2e klas: Volt IIEBHV II 511, Desk—Dongen 13—11, Juliana—Volt II 20— 5. EBHV II—Dongen 12—7, Juliana—SOA II 4—3, SOA II—Desk 7—0. Dames. 3e klas: SOA II—EBHV II 1—3. IVO EmBeE 03. Heren. 3e kins: Desk II—Taxandria II 3—9, Velocitas II—Desk II 6—3. Velocitas II— Taxandria II 4—3. Lere leidt in hoofdklas In Middelburg werden voor de achtste ronde om het persoonlijk damkampioen schap van Zeeland de volgende partijen gespeeld. HOOFDKLASSE C. van RijswjjkJan Blom 02, G. BlomJoh. Lere 02 en C. van Rijs wijkH. J. Masselink 02. In deze klas is de spanning rond de eerste plaats zeer groot. Jammer is het dat door een misverstand, de party Jan BlomJ. Louwerse in deze ronde niet is gespeeld, daar nu de stand onover zichtelijk is. Lere bezet nog de eerste Ïilaats met 12 punten uit 7 partyen. De aatste ronde in deze hoofaklas wordt zaterdag a.s. in Vlissingen verspeeld. EERSTE KLAS Iz. Op 't Hof—H. de Vlieger 2—0, J. C. NijssenC. W. van Damme 11, J. B. ParinussaN. van Eenennaam 0—2, F. Grevinga—'P. Coppoolse 2—0, A. FranckeC. J. Hollestelle 02, A. FranckeN. van Eenennaam 02. In deze klas is het een race tussen Op 't Hof met 12 punten uit 7 partijen en Van Eenennaam met 11 punten uit 7 partijen. JEUGDKLAS AllaartF. de Haas 20, N. C. Door het. om onbekende redenen, terug trekken van de jeugdige speler B. Tramper uit 's Gravenpolder in de ze vende ronde, zijn de drie overige par tyen gewonnen verklaard voor de tegen- party, omdat meer dan de helft van het toernooi door B. Tramper is uitgespeeld. De 16-jarige P. C. Allaart uit Rit- them, lid van „Aris de Heer" te Sou burg, heeft in deze voorlaatste ron de beslag gelegd op het jeugdkam pioenschap van Zeeland, met 15 uit 8 partyen, hetgeen geen andere deel nemer meer kan bereiken. Ongetwij feld is de titel terechtgekomen bij de sterkste speler van dit toernooi. Zijn rustig opgebouwde positiespel kwam in dit toernooi zeer duidelük tot uiting. Allaart speelt in zyn club aan het 3e bord van het le tiental en meni ge hoofdklasspeler, in de competitiewed- stryden hooft moeten ervaren, dat het moeilijk deze knaap te winnen, Hij o- 'nomen aan het jeugd- Icp* ui Nederland. Prettige kerstdagen voorspoedig 1963. Gaarne belasten wij ons met het, verzorgen van uw boekhouding en ver dere fiscale aangelegen heden. Beleefd aanbevelend, adm. en bockhoudbureau Burg. Dregmansstraat 8, Serooskerke (W.). met erf en schuurtje aan de Voorstraat nr. 15 te Ooltgensplaat, met achter uitgang naar de Zuid-Ach terweg, eigendom van mevr. de wed. Abr. Risseeuw te Ooltgensplaat. Inschrijfblljetten in te zen den vóór 2 jan. 1963 te 12 uur ten kantore van notaris RIS te Oude-Tonge. Te aanvaarden vóór of op 1 februari 1963. Te bezichtigen op 28 en 29 december 1962. Nadere inlichtingen bij de notaris voornoemd- tovert uw grijze haren in een wip weg. Per tube 5-daagse werkweek. Prettige werkkring. Aanmelden liefst 's avonds tussen 7 en 8 uur. Lange Delft 28 - 30 Middelburg SCRABBLE MONOPOLY CARRIÈRE ROOVERS Trakteer uw gasten en Uzelf met Kerstmis op een heerlijke ijstaart maar neem een „OKAY ROOMIJSTAART" Succes is dan verzekerd. In prijzen van 1-50 - 2.50 - 3.— - 3-50 - 5.25 per stuk. Voor het afhalen van ijs taarten is onze zaak bei de kerstdagen de gehele dag geopend. In verband met de te verwachten drukte, het helaas niet mogelijk zijn aan huis te bezor gen. Stelt U zich voor het aan huis bezorgen in verbinding met onze derverkopers. Fa. G. J. Rijnten, Herenstraat 4 a Middelburg Tel. 0 1180 - 4208 algemene- boekhandel J. DE JONGE lange kerkser. 33 goes tel 5309 Tabellarische kasboeken in vele liniëringen. Kantooragenda's. Zakagenda's. Succesagenda's. En verder alle kantoorbehoeften. VAN DE VELDE UW DRUKKER Renault Dauphine '56 Renault Dauphine '57 Renault Dauphine '58 V.W. de Luxe '56 Ford Taunus Combi 12 M '58 Citroen 2 CV bestelwagen '57 Garantie - Inruil - Financieren Automobielbedrijl „De Toekomst" i Officieel Renault-agent. Vlissingen - Telefoon 3908. Middelburg - Telefoon 3220

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4