PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CUBAANSE GEVANGENEN VOOR KERSTMIS UITGEWISSELD Rus Zorin ontheven van zijn post bij de V.N. „Ruilovereenkomst" met Castro getekend Proef met „Skybolt" volkomen geslaagd EEN VERREKIJKER ALS HERINNERING Zeeuwse oud-Nieuw-Guineagangers bijeen op reünie in Middelburg Ruil tegen medicamenten en voedsel Himalaycrexpeditie in Kaimandoe ONTVANGST IN STATENZAAL Middelburg was zaterdag het cen trum van een waardige reünie van rond 250 Zeeuwse oud-Nieuw-Gui- neagangers. Het was een uniek ge beuren nergens in ons land is een dergelijke reünie gehouden. De morgen en middag, met een ont vangst door de commissaris der koningin en het werkcomité in de Statenzaal, een herdenkingsdienst, een nasimaaltijd in de C.O.A.K.- kazerne, de uitreiking van een ver rekijker en een gezellig samenzijn, alles bijeen vormde dit een stijlvol le afsluiting van de Nieuw-Guinea- periode. Het „Zeeuws comité thuis front Nieuw-Guinea" kan terug zien op een geslaagde actie, die door de spontane reacties van de Zeeuwse bevolking een succes werd. Van heinde en ver uit de provincie wa ren de Zeeuwse oud-Nieuw-Guinea- gangers zaterdagmorgen sommigen al heel vroeg vertrokken naar Mid delburg- Men reisde mee in de auto's vele der 41 aanwezige burgemees ters uit de Zeeuwse gemeenten, waar Nieuw-Guineagangers woonden; of kreeg op andere wijze gratis vervoer, zoals de mensen uit Terneuzen, die ar riveerden in een extra bus van de Z.V.T.M. Alle reiskosten waren voor re kening van het comité. Weihom In de Middelburgse Statenzaal volgde om elf uur een hernieuwde kennisma king. „Beste vrienden", zei jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, commissaris der koningin in de provincie Zeeland, „ik ben blij, dat ons kleine Zeeland zo'n goed voorbeeld heeft kunnen geven met deze reünie. De commissaris toonde zich „buitengewoon verheugd en dankbaar", dat er van alle zijden zo veel hulp en steun was betoond voor het organiseren van de dag in Middelburg. In zijn welkomstwoord namens het pro vinciaal bestuur constateerde jhr. De Casembroot met trots en vreugde, dat de Zeeuwse Nieuw-Guineagangers, waarvan het grootste deel nimmer was getraind voor de rimboe, zich uitstekend heeft gedragen. „Jullie hebben geeste lijk cn fysiek veel moeten verwerken. Wij mogen God ervoor danken, dat jul lie behouden zijn teruggekomen. Toen jullie weggingen was je lot onbekend". Omdat ons kleine land een „speelbal was op de politieke internationale gol ven was cr de vroege en snelle thuis komst, die door velen met instemming werd begroet, maar ook door velen werd betreurd". Jhr. De Casembroot bekende, dat hij een „enorme plek" in het hart heeft voor de militaire wereld. Ook, omdat de mili taire wereld de burgerwereld op kerke lijk gebied vér vooruit is. „Er bestaat geen hokjesgeest meer, de protestant gaat net zo gemakke lijk naar de „aal" als de rooms-ka- tholiek naar de dominee. Vergeet nooit dit grote voorbeeld op het ge bied van de oecumene, dat de militai re dienst geeft". De commissaris besloot met de opmer king. dat de Zeeuwse Nieuw-Guinea gangers nu bemerkten, dat zij door Zee land niet vergeten waren- Onder de aan wezigen op deze ontvangst bevonden zich mr. J. Drijber. burgemeester van Middelburg, statenleden, burgemeesters, wethouders van verschillende gemeen ten, overste Y. Meeter, territoriaal com mandant in Zeeland, kolonel J. Potte- boom, commandant van de 1ste COAK, luitenant-kolonel G. v. d. Slikke, 1ste of ficier van deze school en kapitein-ter zee F. de Bruin, commandant maritieme middelen Zeeland, en de plaatsvervan gend commandant van de dienst Be scherming Bevolking in Zeeland, A D. 'o C- Fokker van Craijenstein van Ren- gerskerke uit Middelburg. Vlootpredikant ds. C- A. Metting van Rijn, pas terug uit Nieuw-Guinea, ec majoor-legeraalmoezenier L. v. d. Vran- de m.s.c. uit Roosendaal, leiddene de hier na volgende herdenkingsbijeenkomst in de Koorkerk. Aalmoezenier v. d. Vrande was tijdens de politionele acties in het toenmalige Indië aalmoezenier van het Zeeuwse bataljon van het 2-14 RJ. Aal moezenier v. d. Vrande, nu bij de com mando's in Roosendaal, hield na het ge zamenlijk zingen van „Wilt heden nu treden" een toespraakje. „De taak was uitz-chtloos", zei hij. Ook hij hoopte, dat het met de hokjesgeest" nu zou zijn afgelopen. Hij herdacht de in Nieuw- Guinea gesneuvelde militairen. Ds- Metting van Rijn zei in zijn toe spraakje, dat de belangrijkste vraag, die de geestelijke verzorgers in Nieuw-Gui nea kregen te beantwoorden was: „waarom zitten we hier?" ..Het was om de gerechtigheid te dienen", maar met (Zie slot pag. 2 kol. 6) RECORD AANTAL SCHEPEN IN HAVEN VAN AMSTERDAM - 8000 Na Rotterdam heeft thans ook de Amsterdamse haven een nieuw record cijfer in het aantal aangekomen schepen bereikt. Gistermiddag arriveerde het vrachtschip „Pericles" van de K.N.S.M. als 8000ste schip in 1962, een cijfer, dat nooit tevoren is bereikt. In 1961 was men tot een record-totaal van 7.993 schepen gekomen. De directeur van de haven en handelsinrichtingen, ir. N. Snijders, en de havenmeester, de heer W. A. Montanus, begaven zich gistermiddag als eersten aan boorö om kapitein H. Pot en zijn bemanning van het heuglijke feit op de hoogte te stellen. Vanochtend om elf uur zal de burgemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall, de 47 opvarenden met hun echtgenoten en verloofden in het havenge bouw officieel ontvangen en toespreken. Volkskerstzang voor duizenden Pagina 2 1 205e jaargang - no. 303 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; tranco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel 2355 Cb.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.e.g. red. 7853. adv 5213): Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116. adm. tel. 2911 Zterikzee: red. tel. 2425 adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv f 4.-. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 7 1.25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Maandag 24 dec. 1962 Opgevolgd door Fedorenko De 1113 Cubanen, die sinds de mislukte invasie van vorig jaar op Cuba gevangen zitten, zullen voor Kerstmis in de Verenigde Staten zijn. Vannacht zijn de eerste gevangenen per vliegtuig naar Homestead in Florida overgebracht. Zij vertrokken van de basis San Antonio. Vrijdagavond tekende" de Newyorkse advo caat James Donovan een akkoord met premier Castro, dat voor ziet in de uitwisseling van de gevangenen tegen grote voorraden medicamenten en voedsel. De totale waarde van de goederen is 53 miljoen dollar. Het nieuws van de overeenkomst werd zaterdagmorgen vroeg be kendgemaakt door generaal Lu cius Clay, voorzitter van het raad gevend comité voor Cubanen, die voor het Castro-bewind naar de V.S. zijn gevlucht. Radio-Havana bevestigde later, dat er inderdaad een overeenkomst was getekend. De onderhandelingen over de vrij lating hebben ruim een jaar ge duurd. Binnen 6 maanden Het geld voor de losprijs is bijeenge bracht door familieleden van de gevan genen. vakbonden en particulieren. Veel artikelen zijn door leveranciers ge schonken. Volgens radio-Havana zal de gehele „schadeloosstelling" binnen zes maanden worden voldaan. Pamfletten-actie in Hollandia In de nacht van zaterdag op zondag zijn in Hollandia pamfletten aange plakt waarin geëist word! dat alle Ne derlanders Nieuw-Guinea voor81 de cember zullen verlaten. In deze pam fletten wordt voorts gezegd: „de jon geren van West-Irian, die strijden voor de proclamatie van 17 augustus 1945 en die de idealen van net „Bhinncka Tunggal Ika" steunen staan gereed om bevelen in ontvangst te nemen". „Bhinneka Tunggal Ika" is de spreuk onder het Indonesische staatswapen en betekent „Eenheid in verscheidenheid". Het pamflet draagt de ondertekening van zeven Papoeapartijen, waarbij de Parna, de Partai Papoea Merdeka en de Democratische Volkspartij. Zondagmor gen kon men Papoea's bezig zien met net afscheuren van de pamfletten. Weer verkeer door St.-Gotthardtunnel Het spoorwegverkeer van Zwitserland en andere punten ten noorden van de Sint-Gotthardtunnel naar Italië is gis teravond hervat na een onderbreking van 88 uur. De lawine, die de drukste noord-zuld- verbinding van Zwitserland versperd heeft, is voor duizenden' Italianen die in Zwitserland werken op oen ongelukkig moment gekomen. Er zün heel wat va kantieplannen van de Italianen in de war gelopen. De laatste zes goederenwagens die za terdag- onder duizenden tonnen sneeuw verdwenen waren, zijn gistermorgen op gegraven. In de noordelijke provincie is sneeuw gemllen. Op de foto een ondergesneeuwde xoeg op het ei land Schiermonnikoog. Advocaat Donovan kon het nieuws van de overeenkomst zelf bekendma ken aan de gevangenen in het Castil lo del Principe in Havana. De gevan genen op het Pijnbomeneiland kre gen een boodschap van Donovan, waarin het nieuws werd medegedeeld. In de loop van vorige week waren reeds grote partijen voedsel en medicamen ten naar het zuiden van de Verenigde Staten gebracht om dadelijk als losprijs voor de gevangenen bij de hand te zijn. Het vrachtschip „African Pilot", dat ge laden in de haven van Port Everglades lag vertrok zaterdagmorgen onmiddel lijk naar Havana met een lading medi camenten. Zondag is het schip aange komen. De „African Pilot" zou op de terugweg gevangenen meenemen naar Miami. Vliegtuigen De „Pan American Airways" stuurde twee passagiersvliegtuigen naar Ha vana. die gistermiddag arriveerden. De familieleden en vrienden van vele gevangenen kwamen bijeen in eer dinerzaal in Miami, waar men ge spannen naar nieuwsberichten over de gevangenen luisterde. Een groot aantal gevangenen Cubanen, die op het Pijnbomeneiland waren on dergebracht, meest leiders van de mis lukte invasie, werd reeds zaterdag naar Havana vervoerd. Zodra 20 procent van de overeengekomen losprijs was betaald, zouden zij worden vrijgelaten. Massabijeenkomst in Djakarta Ongeveer 3000 Indonesiërs zijn gisteren aanwezig geweest op een massabijeen komst waarop steun aan de dag is ge legd voor de rebellie in Broenei en heb ben gejuicht terwijl papieren afbeel dingen van premier Tengkoe Abdoel Rahman en het „Britse imperialisme" werden verbrand. De bijeenkomst werd gehouden op het „Merdeka" (vrijheid) plein, dat vanuit het presidentiële paleis is te zien. Men had eerder gevreesd dat demon stranten zich in optocht naar de Malay- aanse en Britse ambassades zouden begeven, maar de mars ging niet door. Tijdens de bijeenkomst werden troe pen in de nabijheid van de Malayaanse ambassade gestationeerd. Hoewel de regering toestemming had gegeven voor het houden van de bij eenkomst, beval het leger geheel onverwachts dat de namen van de Malayaanse premier en van andere buitenlandse functionarissen van alle spandoeken zouden worden verwijderd Kroesjtsjew gaat naar Zuid-Slavië Radio Moskou heeft zaterdag medege deeld, dat premier Kroesjtsjew een uit nodiging van president Tito om een be zoek aan Zuid-Slavië te brengen, „dankbaar" heeft aanvaard- De datum van het bezoek zal nader worden bekendgemaakt. President Tito is zaterdag van een „werkvakantie" van achttien dagen in de Sowjet-Unie, in Belgrado terugge keerd. Bij brand vijftig kalveren gedood Op de Laarweg te Harskamp heeft in de nacht van zaterdag op zondag brand gewoed in een by de boerderij van de heer W. Roelofsen staande schuur. Het vuur greep zo snel om zich heen dat een vijftigtal kalveren in de vlammen omkwam. De brandweren van Wekerom, Hars kamp, Otterloo en Ede wisten het vuur tot de schuur te beperken. De brand weerlieden moesten de nodige voorzich tigheid in acht nemen met het oog op de aanwezigheid van gasflessen in de schuur die ontploffingsgevaar oplever den. Verdere proeven afgelast Geen verandering in Amerikaans standpunt Bij Cape Canaveral is zaterdag een proef genomen met een „Skybolt"- raket, die van een bommenwerper van het type B 52 werd gelanceerd op een hoogte van meer dan 10 km. De raket viel 150 meter, maar daarna ontbrandden kort na elkaar de eerste en tweede trap. Volgens een mededeling van de Ameri kaanse luchtmacht is. de proef „volko men geslaagd". Het was de eerste keer dat een ballis tisch projectiel ooit met succes van een vliegtuig was gelanceerd en dat het de gehele vlucht door op eigen kracht en besturing heeft gevlogen. De „Skybolt" haalde zijn reikwijdte van 1600 km op een zeer klein stuk na. De geslaagde proef brengt echter geen verandering in het Amerikaan se voornemen het „Skybolt"-pro- gramma af te gelasten. Dit verklaar de de waarnemend minister van de fensie, Gilpatric. De proef van zaterdag de enige ge slaagde van de zes tot dusver onderno men proeven was reeds enige ttjd voor de vrijdag tussen Kennedy en Mac- millan bereikte overeenstemming vast gesteld, aldus de minister. Deze proef heeft niet afdoend de trefzekerheid van de raket, waarvoor hij werd ontworpen, aangetoond. De minister liet doorschemeren, dat geen nieuwe proeven met de „Skybolt" meer zullen worden genomen, hoewel er nog wel vele op het programma hadden gestaan. Op de foto wordt het schip Afri can Pilot" met 1500 ton voedsel en medicamenten voor Cuba gela den in de haven Port Everglades in Florida. Het schip is zondag in Havana aangekomen. De Nederlandse wetenschappelijke ex peditie onder leiding van prof. dr. C. G. Egeler is in Katmandoe aangeko men na de succesvolle beklimming van de Nilgiri, een 7031 meter hoge top van het Himalayagebergte. De ploeg bergbeklimmers werd ge leid door de Franse gids Lionel Ter- ray. De expeditie heeft kunnen vaststellen, dat „het dak van de wereld" een on geveer vijftien miljoen jaren geleden is gevormd, dat wil zeggen aan het eind van het mioceen en in het begin van het plioceen. Prof. Egeler heeft te kennen gegeven, dat hij het niet eens is met de me ningen van andere geologen als pa ter Bordet en dr. Toni Hagen, vol gens welke het massief van de Hi malaya, evenals de Alpen, in het plioceen is ontstaan. De expeditie heeft meer dan 1800 mon sters meegenomen van rotsgesteen te. die in het laboratorium zullen worden onderzocht. Prof. Egeler en zijn medewerkers zijn er eveneens in geslaagd een voorlopig stategrafie op te stellen na bestudering van rotsgesteenten en fossielen. Prof. Egeler heeft gezegd, dat hij in 1965 in Nepal denkt terug te keren om de Annapoema en de Dhaulagiri uitvoeriger te bestuderen. Veertig stuks vee bij boerderijbrand omgekomen Veertig stuks, vee Zijn in de nacht van zaterdag op zondag omgekomen bij een boerderijbrand in de buurtschap Zeil- berg in de gemeente Deurne. De bewo ners, zes volwassenen, konden zich ter nauwernood redden. Eén van hen werd bii de reddingswerkzaamheden zo ern stig aan hoofd en banden gewond, dat hjj in het Sint-Josephziekenhuis te Deurne. moest worden opgenomen. De brand werd door de bewoners ont dekt. toen de boerderij van de familie B. H. Weijenborg reeds in lichterlaaie stond. De in allerijl gewaarschuwde brandweer kon niets meer uitrichten. Negen melkkoeien, twee kalveren en 29 varkens en biggen kwamen in de vlam men om. Van de boerderij en de inboe del kon hoegenaamd niets in veiligheid worden gebracht. De brand is waar schijnlijk ontstaan door een verwar mingslamp in een varkenskooi De schade wordt voorlopig op ten minste 50.000 geschat en wordt door verze kering gedekt. Wellicht gevolg van „Cub a-blunder" De permanente vertegenwoordiger der Sowjet-Unie bij de Verenigde Naties, Valerian Zorin, is van zijn post ontheven, aldus heeft het persbureau Tass medegedeeld. In zijn plaats is door de raad van mi- Staking in havens aan oostkust V.S. De Amerikaanse dokwerkers aan de oostkust van de Verenigde Staten zijn gisteravond in staking gegaan, waar mee zij een beroep van president Ken nedy die om een bestand van 90 dagen gevraagd had, hebben afgewezen. De dokwerkers hebben president Ken nedy een telegram gezonden waarin zij zeggen dat voortzetting van de onder handelingen vruchteloos is. De vereni ging verzekerde de president echter dat alle militaire goederen geladen en gelost zouden worden. De dokwerkers begonnen de staking reeds op 1 oktober. Na vier dagen liet Kennedy de mannen echter weer aan het werk gaan voor een afkoelings periode van 90 dagen onder de bepa lingen van de Taft-Hartley wet. Deze periode liep gisteravond af. Kerstboodschap van paus Joannes In zijn kerstboodschap heeft paus Joan nes zaterdagavond gezegd, dat het be staan van de vrede en het vurig verlan gen om de vrede te bewaren een waar borg zijn voor de rust in de wereld. De paus wekte zijn toehoorders op te streven naar vrede „rondom ons", zodat deze zich over de gehele wereld zal versprei den. MACMILLAN JA' LONDEN Premier Macmillan is gisterochtend van zijn besprekingen met president Ken nedy in Londen teruggekeerd. Hij zei onder meer dat de voorwaarden waarop Engeland de Amerikaanse „Polaris"- raketten krijgt, „zeer goed" zijn. „Wij betalen niets voor de ontwikkeling. Wij kopen de raketten en zetten haar in onze onderzeeboten van Britse make lij wij hebben reeds twee kernonder zeeboten gebouwd". Er zullen meer door middel van kern energie voortgestuwde onderzeeboten worden vervaardigd met ruimte voor de raket. Hij was van mening dat het bondgenootschap was versterkt. In ant woord op een vraag zei hij dat de „Polaris" voor West-Duitsland geen waarde zou hebben omdat dit land, als niet-kernmogendheid, het wapen niet kan gebruiken. 9 Het uitvoerend comité van het kinder fonds der Verenigde Naties (Unicef) heeft toewijzingen voor een totaal bedrag van 25.400.000 dollar aan achtenzestig landen goedgekeurd. Meer dan de helft van dit be drag is bestemd voor de openbare gezond heidszorg. nisters benoemd Nikolai Fedoren ko, die ook de functie van Zorin als vertegenwoordiger van de Sowjet-Unie in de Veiligheidsraad zal overnemen. Zorin trad in 1960 voor de eerste maal als Sowjetvertegenwoordiger bij de Verenigde Naties op. Hij heeft zijn land ook by de ontwapeningsconferentie in Genève vertegenwoordigd. In het bericht van Tass werd geen mel ding gemaakt van een nieuwe functie van Zorin, die tevens vice-minister van buitenlandse zaken is. Blunder In V.N.-kringen is men algemeen van gevoelen, dat Zorin in ernstige mate „zijn gezicht verloor", toen hij in de Veiligheidsraad pertinent ontkende dat de Sowjet-Unie raketten op Cuba had opgeslagen en premier Kroesjt sjew kort daarna de aanwezigheid van deze wapens op het eiland toe gaf. Volgens sommige waarnemers werd deze „blunder" vooral in de hand ge werkt door het feit dat Zorin geen dui delijke instructies uit Moskou had ge kregen over de wijze waarop hij deze zaak moest aanpakken. Ook het feit. dat Zorin vroeger met het Stalinisme sympathiseerde heeft volgens waarnemers bijgedragen tot zijn ont slag. Nikolai Fedorenko, zijn 50-jarige opvoL ger, heeft de rang van ambassadeur, is corresponderend lid van de Sowjet- academie voor wetenschappen en hoog leraar in de filologische wetenschappen. Hij is sinds 1939 in diplomatieke dienst, was van 1952 tot 1955 hoofd van de af deling Verre Oosten van het Sowjet- ministerie van buitenlandse zaken, waarna hij werd benoemd tot vice- minister van buitenlandse zaken. Sinds 1958 en tot voor kort was hij ambassa deur in Japan. De Engelse koninklijke familie is per trein uit Londen vertrokken om de kerstdagen in Sandring- ham door te brengen. Op de foto v.l.n.r. bij het vertrek van het King's Cross station: koningin Eli zabeth, prinses Margaret, prins Andrew natuurlijk met 2ijn neus tegen het raam en de ko ningin-moeder.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1