Woningvraagstuk bejaarden en de verkeerssituatie in raad Souburg Herverkaveling Zeeland een aflopende zaak CAPRI ALMAN K FELLE BRAND VERWOEST DEEL VAN WONING IN SEROOSKERKE BOEIENDE UITVOERING VAN DE ZEEUWSE BALLETSCHOOL IN RECREATIEGEBIED BRAAKMAN KOMT EEN CAFÉ-RESTAURANT Vallende balk doodde man in Noordwelle NIEUWVLIETSE GRONDEIGENAREN ZAGEN ALLEN VAN BEROEP AF BAAYENSJ 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 22 DECEMBER 1962 TIJDENS BEGROTINGSBEHANDELING zal worden. Er moet verbeterd Herover nog In Burgplan - waarvoor interesse - plaats ingeruimd voor nieuw politiebureau Tijdens de begrotingsvergadering van de Souburgse gemeenteraad heeft waar nemend burgemeester M. A. v. d. Putte mededelingen gedaan over enkele be langrijke zaken. Zo ging hij naar aanleiding van de algemene beschouwingen, die de heren A. \V. Bouff, de fractieleider van de P.v.tLA., en J. Sinke (c.h.), die het woord voerde namens de C.H.E., de A.R. en de K.V.P., nader in op het woningvraagstuk voor de bejaarden, op de verkeerssituatie rond de Kanaalbrug en het kruispunt bij de Nieuwe Vlissingseweg, op de belangstelling voor het Burgplan, waarin het college een plaats ingeruimd heeft voor een nieuw politie bureau, en op het zwembad. Zowel de heer Bouff als de heer Sinke bracht aan het begin van zijn beschou wing zijn waardering tot uiting voor de wijze, waarop de heer Van de Putte in het afgelopen jaar de hoogste leiding van de gemeente heeft waargenomen. „U was een waardige opvolger van de heer Stemerding", verklaarde de heer Bouff, die evenals de heer Sinke de gemeentesecretaris en het secretarie- personeel hulde bracht voor de samen stelling van de bègroting voor 1963. Beide woordvoerders vuurden een fors lijstje met vragen op het Sou burgse college van b. en w. af. Zo vroegen zij onder meer naar de plan nen met betrekking tot de bejaarden woningen, waarbij de heer Bouff erop wees, dat dergelijke huisjes het meest tot hun recht komen voor ouderen van 65 tot 75 jaar, terwijl daarna de leeftijd voor het pensiontehuis na dert. De heer Sinke pleitte daarbij voor een eenvoudig bejaardentehuis, zoals dat ook in de plannen van de chr. woningstichting tot uiting komt. BEWONDERING Bewondering had de heer Bouff voor het doorzettingsvermogen van het col lege op het gebied van de schooltand- verzorging. Hij meende, dat het goed zou zijn om bijvoorbeeld ouders en schoolinstanties cd de hoogte te bren gen van de resultaten. Voorts pleitte de heer Bouff voor uitbreiding van sppel- felegenheid voor de jeugd en voor uit- reiding van de kleedgelegenheid op het sportterrein, speciaal voor de korfbal- liefhebbers. Over het subsidiebeleid was de P.v.d.A.- woordvoerder teleurgesteld. Hij merkte op, dat tijdens de vorige begrotingszit ting gevraagd is naar de mogelijke in stelling van een culturele raad. „Maar tot nu toe hebben we er niets van ver nomen. Dat zijn we van het college echt niet gewoon", verklaarde de heer Bouff. LEVENSGEVAARLIJK De heer Sinke bracht de verkeerssitua tie rond de Kanaalbrug ter sprake. „Het blijft 'n te smalle brug en het blijft 'n te smalle overweg. Er gebeurt niets", zei de heer Sinke, die hierbij geen verwijten richtte aan het adres van b. en w„ wel aan de instanties, waarvan het college afhankelijk is. „Dit zijn levensgevaar lijke zaken", merkte de heer Sinke op. Voorts informeerden de beide heren naar zaken als verlichting, bestratings plannen, het nieuwe zwembad, de ambts woning voor de burgemeester, het Burg- Dlan, terwijl de heer Sinke nog zijn vreugde uitte over de zekerheid, die Souburg thans heeft met de benoeming van een nieuwe burgemeester. Kritiek od de heer Van de Putte had de heer Sinke in genen dele, „maar een echte burgervader is meen ik toch we! fereren boven en waarnemend zo merkte hij op. Nadat waarnemend burgemeester Van de Putte de beide sprekers be dankt had voor de waarderende woor den betreffende de waarneming en het samenstellen van de begroting, ging hij nader in op de plannen in zake de bejaardenwoningen, die bij het college leven. Hij wees de raad daarbij op de mogelijkheid om het bouwvolume van 20 woningwetwo ningen te benutten voor een aantal van 30 bejaardenwoningen (1 wo ningwetwoning is namelijk 1% be jaardenwoning). Van de oudere Sou- burgers (boven de 75 jaar) zouden er ongeveer twintig in aanmerking komen voor plaatsing in een Son- burgs bejaardentehuis, merkte de voorzitter op. In dit verband kon de heer Van Putte nog geen overzicht verstrekken van de exploitatievorm. Daarbij rijst ook de vraag of een dergelijk tehuis met 50 bedden rendabel gemaakt kan worden, terwijl er voorts rekening mee moet worden gehouden, dat het een be hoorlijk bedrag uit de gemeentekas zal vragen. Bh het „uitzetten" van het verzor- gingspeïl achtte de burgemeester het ongetwijfeld nodig om tot een urgen- tieSepafing te komen. En dan zou het wel eens kunnen gebeuren dat ver schillende wensen tot na 1963 ver schoven moeten worden, merkte de heer Van de Putte op, die echter hoopte, dat het college in het vol gend jaar het bejaardenvraagstuk nader zal kunnen bestuderen. VERKEERSSITUATIE Over de steeds maar voortdurende ver- keersnarigheden rond de brug was de raadsvoorzitter uiteraard evenmin te spreken. Hij deelde daarbij mee, dat de N.S. plannen heeft om de spoorweg overgang te verbreden (waardoor het veris eer vanaf de brug weer voorrang leerd worden, maar de heer Van de Putte achtte het waarschijnlijk dat de maximum snelheid daar zal worden teruggebracht tot 50 km, dat er een invoegstrook richting Middelburg aan gelegd wordt en dat de buswachthuisjes verplaatst moeten worden. Over het subsidiebeleid hebben b. en w. een bespreking gehad met de stichting Zeeland, die een rapport erover zal op maken. Herbestrating en verbetering verlichting zullen b. en w. met kracht voortzetten: daarbij zal de herbestra ting van het Oranjeplein moeten wach ten, omdat daar nog twee „doorbraken" gerealiseerd moeten worden. Een betere verlichting krijgen onder andere de Poortugaal-, Wilhelmina-, De Deckere en waarschijnlijk de Vrijburg- straat. De belangstelling voor liet Burgplan noemde burgemeester Van de Putte vrij goed: geregeld kwamen er in 1962 aanvragen voor grondreserve- ring. Voorts heeft het college een bespreking gehad met de rijksgebou wendienst" en de rijkspolitie om de bouw van een nieuw politiebureau in dit plan te verwezenlijken. De heer Van de Putte verwachtte-, dat de raad hierover binnenkort wel een voorstel zal ontvangen. In Serooskerke (W.) is vrijdag morgen om tien over vier een wo oing aan de Dorpsstraat voor het grootste gedeelte uitgebrand. De eigenaar van de woning W. v. d. B. kon zich met zijn echtgenote en drie kinderen ter nauwernood in nachtgewaad in veiligheid stellen. Hij verloor een belangrijk deel van de inventaris van de woning. Bij het reddingswerk werd hij door het vuur aan het gezicht verwond. Hij moest zich onder doktersbe handeling stellen. De oorzaak van de brand is onbekend; de schade kon nog niet worden vastge steld. De heer v. a. B. is verzekerd. gezin van de landarbeider v. d. B. is Centrale verwarming S AWE MA HV Nedersbaal 19 Middelburg - Tel, ÓH80-2962- Z-eeuwse Invitatie Het was de laatste bus van Mid delburg naar Vlissingen en liet voertuig zat tjokvol passagiers, die kennelijk nog voor het inval len van de nacht in de Bchélde- stad moesten zijn. De chauffeur wilde de bus net op gang brengen, toen er driftig te gen het portierraam werd getikt. Met een routinebeweging opende hij de deur. waarop zich een char mant meiske halverwege de ope ning vertoonde. Met een klankvol le stem riep ze tot de geboeid toe ziende massa: „Zit Marjolein in de busDie mag bij mij blijven slapen!" Even was het stil. Toen brak er een gemurmel los, waaruit zich een jolige mannenstem losmaakte, die opgewekt uitriep: ,J)at willen er wel meer!" De chauffeur schakelde haastig in. SLUITING KANTOREN P.Z.C. OP 24 DEC. A.S. De kantoren van de Provinciale Zeeuwse Courant zullen maandag 24 december a.s. des middags na twaalf uur gesloten zijn. ZWEMBAD Het zwembad heeft de volle aandacht van b. en w., die er nog altijd een schetsplan (met als plaats liet plan-Na- gelenburg) voor hebben klaar liggen. Begin 1963 hopen b. en w. nadere mede delingen te krijgen over eventuele sub sidies en goedkeuringen. Voorts zal het college in 1963 met bekwame spoed met plannen voor de dag komen inzake de ambtswoning voor de burgemeester, die in het plan-Middenhof geprojecteerd is. Ook zullen er gronden in Nagelenburg bouwrijp gemaakt worden, waardoor wellicht de 21 woningen, die in 1961 zijn toegewezen, er een plaats kunnen krijgen. Na deze uitgebreide toelichting keurde de raad na de hoofdstuksgewijze behandeling de begroting zonder hoof delijke stemming goed. Bij de behandeling van de „gewone' agendapunten trok de raad een krediet van 1500 uit voor het plaatsen van een buswachthuisje met verlichting bij het zogenaamde Wissel. De heer Bouff zei verwacht te hebben, dat er ook één geplaatst zou worden bij de Abeelseweg- West. De heer Van de Putte deelde mee, dat b. en w. in de naaste toekomst zul len bekijken of daar een verlichting óf een wachthuisje aangebracht zal wor den. Om een te grote druk op de begro ting te voorkomen, willen b. en w. het voorlopig bij één wachthuisje laten, deelde de burgemeester niee. Aan het begin van de vergadering her dacht de burgemeester het overlijden prinses Wilhelmina, waarna de raad staande enkele ogenblikken stilte in acht nam. Aan het slot van de verga dering memoreerde de heer Van de Putte bij een kort overzicht over 1962 het overlijden van oud-burgemeester A. H. S. Stemerding. Bietenaanvoer Gedurende de afgelopen bietencampag ne zijn in de haven te Stavenisse de hieronder volgende aantallen kg bieten aangevoerd: voor de Centrale Suiker- maatschappij te Amsterdam 2.000.00Ö kg; voor de coöperatieve suikerraffina derij „Puttershoek" te Puttershoek 1.639.052 kg. Voor de verenigde coöpe ratieve suikerfabriek „Dinteloord" te Dinteloord 2.399.281 kg. De totale aan voer bedraagt 6.038.333 kg. Bewoners in pyjama gevlucht Deel inventaris ging verloren voorlopig ondergebracht in de vroegere burgemeesterswoning aan de Dorps straat, nadat het eerst had gebivak keerd bij overburen. De heer v- d. B. werd in de vroege vrij dagmorgen wakker omdat het naast zijn slaapkamer gelegen woonvertrek in brand stond. Het vuur sloeg over naar de slaapkamer en het gezin moest in pyjama de woning ontvluchten. Buur man W. waarschuwde de rijkspolitie. De brandweer van Serooskerke was kort daarna onder leiding van commandant A. Gideonse aanwezig. Met vier stra len op de waterleiding was de brand binnen een uur geblust. De Vrouvven- polderse brandweer, die onder comman dant A. Hoef kens ter assistentie was uitgerukt sprong bij met de nevelspuit hielp bij het nablussen, dat tot ze ven uur duurde. Antwoord op vragen kamerlid Van der Peijl Zoutschade-uitkering is belastbaar De uitkering „regeling afkoop zoutscha- de-oorlogsschade" wordt voor de heffing van de inkomstenbelasting inderdaad als inkomen beschouwd, doch tegenover de ze belastbaarheid van de uitkeringen staat de aftrekbaarheid van de herstel- kosten. Dit antwoordt de heer Van den Berge, staatssecretaris van financiën, mede na mens de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J van Aartsen, op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Van der Peijl (c.h.u.) Het gaat naar het oordeel van de staats secretaris te ver, als feit aan te nemen dat elk herstel van zoutschade slechts een tijdelijk karakter draagt. Als het .lerstel zich over meerdere jaren uit strekt. dan wordt er met deze omstan digheid bij de belastingheffing rekening gehouden op deze wijze, dat zowel bij ondernemers als bij particulieren de ver goeding en de herstelkosten zoveel mo gelijk in een zelfde jaar tegenover elkaar worden geplaatst, aldus het ant woord. KERSTGEZELLIGBEIDSRIT VAN M.A.C. DE ZEEUWEN Traditiegetrouw organiseert de M.A.C. „De Zeeuwen" op tweede kerstdag (woensdag 26 december) zijn kerstge- zeiligheidsrit voor auto's, motoren, scooters en bromfietsen. ZoaJs gewoonlijk is er voor de passa giers ook de mogelijkheid om in te schrijven. Nieuw is echter de speciale jeugdklasse voor de passagiertjes t/m 12 jaar. Zij zullen ook opdrachten uit moeten voereD en als tegenprestatie mogen zij ook allen een prijsje uitzoe ken van de voor hen gereserveerde prij- zentafel. Vanzelfsprekend zullen dit aan hun leeftijd aangepaste prijsjes zijn. De deelnemers zuilen weer diverse aar dige opdrachten krijgen uit te voeren, waarbij gezelligheid het hoofddoel is. Reglementen en gemiddelde snelheden zullen niet worden gebruikt om zoveel mogelijk weggebruikers een goede kans op succes te garanderen. Er bestond gevaar voor overslaan van de brand naar belendende percelen aan de westzijde van de woning. De oost kant is nog niet bebouwd. Woonver trek en slaapkamer zijn uitgebrand. Kleding; bedden en huisraad ging ver loren. Er ontstond veel waterschade. In de zoldervloer is een gat gebrand. Een achter de woning aangebouwde vertrek, waar de vader van de heer v. d. B. huisde, kreeg waterschade. De bewoner kon zich op eigen gelegenheid in vei ligheid stellen. Er was zeer veel belangstelling voor de brand. Burgemeester A. de Kam, wet houder G. Christiaanse en gemeentese cretaris W. Brouwers waren ter plaatse aanwezig. De uit te voeren opdrachten zijn uitge stippeld op Walcheren en de rijders heb ben daartoe de gelegenheid tussen plm. 13.30 en 17.00 uur. De start, finish en prijsuitreiking vinden plaats ln de Eendracht" te Middelburg. Gevaar De bekende schrijver over het Oranjehuis David Wijn beek stelde het fraaie foto boek samen, dat, zolang de voorraad strekt, uitsluitend verkrijgbaar is bij onze kan toren te Middelburg, Vlissin gen en Goes. In alle andere plaatsen kan men het boek bij onze agenten bestellen. „WILHELMINA" 96 pagina's in tweekleuren druk met meer dan 200 foto's in stevig omslag. Slechts 2,25. RUILVERKAVELINGEN KOMEN OP GANG In totaal 6,3 miljoen gulden uitgegeven „De herverkaveling Zeeland is een aflopende zaak". Dit verklaarde ïr. G. Frieling tijdens een vrijdagmor gen in het Landbouwcentrum te Goes gehouden persconferentie, waarop een overzicht werd gege ven van de door de Cultuur Tech nische Dienst in Zeeland in 1962 verrichte werkzaamheden. De her verkaveling Zeeland vergde dit jaar een bedrag van 2,8 miljoen tegen 4,3 miljoen in 1961. Voor het komende jaar is voor de her verkaveling Zeeland nog 1,1 mil joen uitgetrokken. De in 1962 op gang gekomen ruilverka veling Kleverskerke vroeg een bedrag van 2 miljoen. Eenzelfde bedrag is be groot voor volgend jaar. In 1963 komt ook de ruilverkaveling Stoppeldijk op gang, waarvoor 2 miljoen is begroot. In Schouwburg te Middelburg Openbare les voo talrijk publiek De vaste bijdrage van de Cultuur Tech nische Dienst in 1962 voor wegverbe- tering aan waterschappen en gemeenten bedroeg 1,1 miljoen. Voor aanyullen- werkgelegenheid werd 0,4 uitge- ;ken. In totaal gaf de Cultuur Tech nische Dienst, in 1962 6.3 (v.j. 5,7) miljoen uit. Het 35.000 ha grote gebied van de her verkaveling Zeeland stond in het teken van de afwerking. Op Schouwen-Dui- veland werden de bezwaren tegen het plan van toedeling, dat eind 1961 ter visie heeft gelegen, in behandeling ge nomen. Van de circa 6000 rechthebben den dienden er 462 een bezwaarschrift in. De herverkavelingscommissie bereik te met 280 reclamanten overeenstem ming. Over 50" bezwaarschriften zijn nog onderhandelingen gaande, terwijl er 92 naar de Raad van Beroep werden verwezen. Deze raad behandelde 70 be zwaarschriften en deed tot op heden uitspraak in 7 gevallen. In 1963 moeten nog 40 bezwaarschriften door de herver kavelingscommissie worden behandeld. Op het eiland Tholen werd het plan van toedeling medio 1962 ter visie gelegd. Hiertegen werden 136 bezwa ren Ingediend. Met 72 reclamanten werd reeds overeenstemming bereikt. De resterende 61 bezwaren zullen in 1963 worden behandeld. Het plan van toedeling voor de Zak van Zuid- Beveland zal in de loop van 1963 ter visie worden gelegd. De bezwaren tegen de lijst van geldelijke regelin gen in de herverkaveling Walcheren werden nagenoeg geheel afgehandeld. Van de 725 reclames moest de be handeling van de laatste 20 stuks worden uitgesteld tot 1963. De Zeeuwse Balletschool (afdeling Mid delburg) die dit jaar 10 jaar bestaat, gaf vrijdagavond een leerlingenuitvoe ring in de Schouwburg te Middelburg. De stichtster vau de school, mevrouw M. Soesman-Huffenreuter wees er in haar welkomstwoord op, dat de Ballet school nog veel te weinig bekendheid geniet. De openbare les, die het eerste gedeelte van de avond vulde, zou naar zij hoopte, de aanwezigen een inzicht geven in de vele facetten van het klas sieke én het moderne ballet. De voorstelling werd geopend mei een dalcroze en ritmiekles voor 46-jarige kleuters onder leiding van mevrouw M. Beinema-Pars. Duidelijk kwam hierbij naar voren dat de kleintjes vooral leren de muziek te volgen. Als de piano zacht speelde, slopen z(j zachtjes over het to neel. Bij de harde klanken stapten en stampten zij met grote gewichtige pas sen, die aan het talrijke publiek nogal eens gelach ontlokte. Na de verschillende oefeningen, voerde het groepje een ballonnendans uit, waarbij men duidelijk de toepassing van de oefeningen kon zien. De tweede les, bewegings-scholing, werd gegeven door mevrouw H. Riemens-Soesman aan de 6- tot 10-jarigen. Naast de uitbeelding •an de muziek, ging het bij deze groep vooral om de beheersing van de bewe gingen. Tot slot kwam de balletgroep aan de orde, waaraan zowel gewone leerlin gen als leerlingen van de vakklasse meedoen. De oefeningen aan de bar re, de grond- en springoefeningen getuigden van grote lenigheid, be heersing en elegance. Het resultaat van al de lessen was te zien in een aantal dansjes en balletten, die na de pauze werden uitgevoerd door leerlingen uit alle klassen. Een Klasje uit Vlissingen beeldde De Spin uit op muziek van Tsjaikowski. Verder was er een volksdansfantasie, een paardendansje, een mazurka en een klassiek ballet op muziek van Chopin. Het moderne genre werd vertegenwoor digd door Psychose eri Moderne fantasie op muziek van Hengeveld, uitgevoerd door degenen die in opleiding zijn voor het staatsexamen ballet. Zeer boeiend was de sprekende dans van mevrouw H. Riemens-Soesman en Peter Lems in „Dav-break", een uiterst expressionistisch ballet, aangepast aan de moderne jazzmuziek van Thelonius Monk en Gerry Mulligan. Deze dans vormde wel eon bijzonder goed sluitstuk van de geslaagde avond, die inderdaad veie facetten van het bal let heeft belicht. Commandowisseling bij marechaussee in Zeeland De majoor E. N. Spronk, commandant van de Koninklijke Marechaussee, dis trict Terneuzen gaat Zeeland per 2 ja nuari verlaten. Hij is overgeplaatst naar de staf van de derde divisie Koninklijke Marechaussee te Arnhem. Majoor Spronk heeft het commando over het Zeeuwse district gevoerd van november 1956 tot en met december 1962. Opvolger van majoor Spronk is de majoor J. \V. Cramvvinckel, afkomstig van de staf eerste divisie Koninklijke Marechaussee Breda. BEHEERSSCHAP GAF GROND IN NA-ERFPACHT Reeds zeventien zomerwoningen gereed Het algemeen bestuur van het Beheer- schap Recreatiegebied Braakman heeft in de dezer dagen in het gemeentehuis te Philippine gehouden vergadering be sloten tot uitgifte in na-erfpacht van ongeveer 3500 m2 bouwterrein in de Braakman aan de Amstel Brouwerij N.V. te Amsterdam. Deze brouwerij zaJ op dit terrein een café-restaurantbedrijf stichten. De voorzitter, burgemeester A. F. Hanssens uit Hoek, deelde mee dat de rjjksgoedkenring voor deze bouw Advertentiej PAKFIiMEKIC SegeeraBtraat 4. Middelburg. dezer dagen werd afgegeven en dat aan de aannemer, de fa. I. de Bliek te Schoondjjke, reeds opdracht is verleend. Er zal nu dus spoedig begonnen kunnen worden. De oorspronkelijke bedoeling van het beheerschap om voor de exploitatie van het caf£-restaurant een afzonderlijke N.V. te vormen waarin naast de brou werij ook het beheerschap zou deelne men is, gezien de diverse problemen welke daaraan verbonden zijn. losgela ten. Een aantal aanvragen om toestem ming voor overdracht van enige reeds gebouwde zomerwoningen aan derden buitenlanders te beperken. Van de to taal 70 geprojecteerde zomerwoningen zijn er in het afgelopen seizoen 17 reedgekomen. Diverse aanvragen nog lopende. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Ge meenten werd een rekening-courant- overeenkomst gesloten voor 1963 tot een maximaal bedrag van f 125.000, Aangeboden werd de rekening van in komsten cn uitgaven van het beheer schap over 1961 alsmede de begroting voor 1962. Uit de vergadering werd een commissie benoemd voor hel nazien der rekening. BIJ de rondvraag wees de neer J. v. Peijl op de noodzaak van het aanbren gen van de nodige beplunting aan de westzijde van het kampeer- cn caravan- terrein, aangezien dit terrein thans te veel aan de westenwind is blootgesteld De voorzitter antwoordde dat hier pas weer nieuwe beplanting is aangebracht. Verder deelde hij nog mede dal boom pjes van een bepaalde soort op het re- creatieterein ernstig door konijnen wor den aangevreten. Een en ander is door gegeven aan de jachtopziener in de Braakman. Bij de aanvang richtte de voorzitter een byzonder welkomstwoord tot burge meester P. J. L. van Hoek van Phif pine, die weer hersteld is van een ziekte en de heren L. Jansen en L. Goense, le den van de gemeenteraad respectieve lijk te Hoek en Philippine. Nieuw bankgebouw te Kruiningen geopend De Rotterdamsehe Bank N.V. heeft vrijdag in Kruiningen een nieuw kan toor geopend. Dit gebeurde zonder offi cieel vertoon. In de middaguren was er voor belangstellenden en relaties gele genheid om het gebouw te bezichtigen. De bezoekers werden rondgeleid door de directeur van het Goese kantoor van de Rotterdamsehe Bank, de heer H. G. Jung. Aanwezig waren'onder meer de directiesecretaris van het hoofdkantoor te Rotterdam, de heer J. Roelofs en de directeur van het district Zeeland-West- Brabant. de heer J. F. G. van Spaan donk. Namens het gemeentebestuur bracht wethouder J. van Ballegooijen zijn felicitaties over. De plannen om in Kruiningen een cor respondentschap van de Rotterdamsehe Bank N.V. op te richten dateren van een half jaar terug. Twee maanden ge leden kon een begin gemaakt worden met de verbouw van net pand op de Markt, waarin vroeger het schildersbe drijf fa. Penne was gehuisvest. En sinds vrijdag fungeert het gebouwtje als kan toor voor de Rotterdamsehe Bank. Het correspondentschap Kruiningen res sorteert onder het kantoor Goes. Alle bankzaken kunnen er worden behan deld. Ook is het mogelijk om in de kluis oen safeloket te reserveren. Procuratie houder is de heer J. Dekker. Afscheid directrice Iandbouwhuishoudschool In de landbouwhnlshoudachool „De Leeuwtjes" te Terneuzen heeft men vrij dagmorgen afscheid genomen van dc directrice mejuffrouw M. N. Zandec, die wegens haar aanstaand huwelijk de school gaat verlaten. In haar plaats is tot waarnemend directrice Iwrioemd me juffrouw M. G. A. van Maldegcm uit Kortgenc. Mejuffrouw Zandec werd hjj haar af scheid toegesproken door mejuffrouw A. van der Leeden uit Goes namens dc Z.L.M., door mevrouw Dekker-Varel, na mens de commissie van toezicht cn door de heer Slabbekoorn uit imam van het scboolpersoneel. Laatstgenoemde zei on der meer, dat, in 14 maanden tjjds vier leerkrachten de school wegens huwelijk hebben verlaten. Van diverse zijden werd de scheidende directrice bloemen en ge schenken aangeboden. Aanbesteding van waterschap Tienhonderd en Zwarte Het bestuur van de Waterkering van het calamiteuze Waterschap Tienhon derd en Zwarte heeft donderdag het herstel, de vernieuwing en het onder houd tot en met 31 december 1963 van de aarde-, kram-, rijs-, steen-, bcton- glooiing en paalwerken aan de water kering van het waterschap aanbesteed. De uitslag was als volgt: N.V. aanne mingsbedrijf ELK. Schoondijke, 49.480 firma wed. P. R. Toussaint, Cadzand 50.180; firma Warrens en zoon, Osse- nisse 50.200; firma Noordenne. Har- clinxveld-Giessendam, 50.500; L, Dekker, Vlissingen 50.700; N,V. aan nemersbedrijf M. P. Hol, Hulst 50.850; P. de Regt. Terneuzen 51.400; firma De Rujjsscher, Biervliet 51.600; P van de Sande. Breskens. 51.950; Jeremiasse. Wemeldinge, 52,150: Mollët. Hoofdplaat 52.400; L. van der Klippe. Vlissingen, f 53.000; A. de Bour- graaf, Goes f 53.653; J. I-Ioogesteger, wemeldinge, 1 54.220. EXAMENS Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen wis kunde en natuurwetenschappen de heer W. M. Kloet te St. Maartensdijk. Voor hot examen radiologisch laboran te therapie slaagde te Utrecht mej. J. Roose, uit Oostkapcllc, werkzaam ln het Gasthuis te Middelburg. Voor de voorbereidende examens tot het verkrijgen van dc bevoegdheid tot het uitoefenen van heilgymnastiek en mas sage, die In de afgelopen weken in Oen Haag werden afgenomen zijn de volgen de leerlingen van het Zeeuws Oplei dingsinstituut voor Heilgymnastiek. Mas sage en Physiotechniek geslaagd: mej N. Boone te Middelburg; J. A. d'Hondt te Hulst; J. i. Janse te Nw. en St.- Joosland; mej. T. H. de Jong tc Sou burg; mej. M. E. Scheelc te Wlssen- kerke; mej. A. C. Soeting te Middel burg; mej. J. T. W. O. Timmer te Cad zand; mej. C. J. Vos te Middelburg en H. de Witte te Clinge.' In het afgelopen jaar werd over di verse ruilverkavelingen gestemd. Voor de ruilverkaveling Walsoorden (1150 ha) stemden 99,3 pet van de eigenaren, die samen 99,3 pet van de grond in eigendom hebben. Voor de 1700 ha grote ruilverkaveling Canisvliet stemden 77 pet van de eigenaren, die samen 69 >ct van de grond in eigendom hebben. !n dit blok bevinden zich 51 pet bui tenlandse eigenaren, die te zamen 42 pet van de oppervlakte in bezit hebben. Er waren nogal wat buitenlandse eigena ren, die tegenstemden. In uitvoering is in 1962 genomen de ruilverkaveling Kleverskerke (980 ha). Het totale wegenproject van circa 20 km werd uitgevoerd, terwijl 200 ha ka velinrichtingswerk en 90 km drainage, uitgevoerd in plastic, gereed kwam. T' ~r bedrijfsvergroting kwam circa 135 beschikbaar, In november 1963 moet het cultuurtechnische werk klaar ko men in deze ruilverkaveling. In het 6000 ba grote gebied van de ruil verkaveling Stoppeldyk werd In 1962 met de eerste schatting begonnen. De ze zal In 196S worden voltooid, terwijl tevens een begin zal worden gemaakt met de uitvoering van het plan van voorzieningen. Coaster kreeg roerschade De Engelse coaster „Action", komende van Antwerpen en op weg naar zee, moest gisteren in het Oostgat ten anker gaan, ten gevolge van schade aan het roer. Het bergingsvaartuig „Dolfijn" heeft de „Action" naar Vlissingen ge sleept, waar de schade hersteld zal worden. Ruilverkavelingen I POTTER S|MË „UNIA'^iÜ I MENTIIOLPELIETS Tegen hoest en Keelpi" Uitwerking frappant Tijdens restauratiewerkzaamheden aan de koorkerk van de Ned. herv. kerk in Noordwelle is gistermorgen rond kwart voor elf de 63-jarige metselaar C. van der Velde uit Serooskerke (S.) door een vallende balk van ca. anderhalve meter lengte op het hoofd getroffen. De man werd vrijwel op slag gedood. Hij was aan het werk aan de voet van de steiger, toen de losliggende balk van een hoogte van rond vijfeneenhalve me ter omlaag stortte. De heer Van der Velde was gehuwd en vader van enige kinderen. „YERSEKE138" VISTE EEN MIJN OP Het vissersvaartuig „Yerseke 138" onder schipper A. Sinke, kreeg vrijdag op de Oosterschelde ter hoogte van Schouwen een magnetische mijn in de netten. Na lyielding van de vondst aan de Mijnen- opruimingsdienst kreeg men aanvanke lijk het advies door te varen naar Vlis singen, maar men gaf er de voorkeur aan koers te zetten naar Colijnsplaat. Tegen alle orders en voorschriften in voer de schipper van de „YE-138" met zijn explosieve vracht de haven van Colijnsplaat binnen. Op comman do van de mijnopruimingsdienst van de Kon. Marine moest de vissersboot de haven evenwel direct weer ver laten en op de Oosterschelde ten an ker gaan. De vier opvarenden verlie ten het vaartuig. In de loop van vrij dag raakte het vaartuig los van zijn anker en ging op drift.-De schipper van de „YE-138" werd daarop met een marinesleepboot overgezet op zijn schip, waarna hij trachtte de veer haven van Kats aan te doen. De rijks politie te water gaf hiervoor echter geen toestemming. Na overleg te hebben gepleegd werd de YE-138 naar de Zandkreek gesleept, waar de mjjn in ondiep water overboord werd gezet en een markering kreeg van twee boeien. De bedoeling is een dezer dagen de mijn tot explosie te brengen. De mijn is van een Engels type en weegt circa 600 kg. De opvarenden van de vis sersboot dachten aanvankelijk te maken te hebben met een olievat, toen het uit de netten aan boord rolde. „Ambtelijke molens" maalden snel De bekende ambtelijke molens, waarvan wel eens wat smadelijk wordt gezegd, dat z(j langzaam malen, kunnen de wind wel eens méé liebben. De gemeente Koude- kerke kan ervan meepraten. Het gemeentebestuur was ver heugd vrijdag al bericht van Ge deputeerde Staten te kunnen ont vangen. dat de gemeentebegroting voor 1963 van de gemeente is goedgekeurd. De begroting werd pas twee maanden geleden, 30 oktober, door de gemeenteraad vastgesteld. Een goede daad van G.S. ln het oude jaar Raad van State voor niets bijeen Bezwaren tegen gedeelten van plan Nieuwvliet-Bad (Van een speciale verslaggever) De Raad van State heeft donderdag voor niets een openbare vergadering ge wijd aan het beroep, dat negen grond eigenaren hadden ingesteld tegen een besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring was ver leend aan het uitbreidingsplan Nieuw vliet-Bad. Staande de zitting trok na melijk de laatste van deze negen recla manten het beroep in, nadat hij even te voren van gedachten had gewisseld met «Ie burgemeeter van Nieuwvliet, do heer J. C. Evernars. I)e grondeigenaren hadden bezwaar ge maakt tegen het uitbreidingsplan In on derdelen, dat voorziet in de aanleg van een bungalowpark, groenstroken en een camping, te stichten binnen de zoge naamde Deltalljn. Buiten deze lijn is een nieuw duin geprojecteerd dat in 1966 aangebracht zal zijn. Het plan is opge steld door een Nijmeegse ingenieursbu reau en heeft de goedkeuring verworven van zowel gemeenteraad als Gedepu teerde Staten. Het beroeo tegen het plan was ingesteld door de heren P. Burgel. P. Fenljn, I. Schljve, J. de Keunlnck. J. D. Porrcij en J. Schippers, allen te Nieuwvliet, I Schljve te Oostburg en D. Dekker te Schljve cn J. Schljve tc Groede. M. Waterlandkerkje. Van deze heren had alleen <*- laatste tot aan de zitting zij" beroep gehandhaafd, doch na con ge sprek met de burgemeester, de wethou der A. J. Provoorst en de ontweroers van het plan, dc ingenieurs A. Lekker- ker en H. C. Stadlander, besloot hij eveneens zijn bezwaren te laten vallen BEZWAREN Die bezwaren hadden betrekking op de grootte van de bouwpercelen, de om vang van de groenstroken, de aanleg van het kampeerterrein cn de aanleg van het parkeerterrein. Volgens recla manten zouden kleinere bouwpercelen veel meer gevraagd worden en de groen stroken tevec' grond vergen Het par keerterrein zou niet nodig zijn en het kampeerterrein zou ongcwensi zijn in de nabijheid van de geplande hiw">lnw«» Burgemeester Evernnro had ziin ant- Advertentie) woord op deze bezwaren al klaar, doch behoefde daarvan geen gebruik te ma ken. Hij zou anders betoogd hebben, dat de plannen zijn ontworpen door een des kundig bureau cn dat ze bovendien zijn goedgekeurd door de toetsende instan ties- De groenstroken zijn bedoeld om het landschapschoon ter plaatse niet al te zeer aan te tasten door de bungalow- bouw en het parkeerterrein is nodig voor hen, die het strand bezoek. Met het bezwaar van reclamanten tegen de cam ping stemt de gemeente overigens in. maar stelt daarbij dat het bezwaar is opgelost wanneer reclamanten hun toe stemming voor de exploitatie van zo'n camping, die de gemeente overigens maar tijdelijk had gepland, weige ren. Dc intrekking van het beroep door de heer Dekker had tot gevolg dat ter zit ting slechts even ls gesproken over de korte afstand, die bij realisering van de plannen ontstaat tussen bungalowpark en winkelwijk. Hierover had de hoofd ingenieur ".lrecteur van prov. water staat een opmerking geplaatst, die meer als waarschuwing dan als kritiek was bedoeld, Ir. Stadlander antwoorde daar op dat met een kleine wijziging van het plan aan dezf waarschuwing tegemoet kan worden gekomen. (Advertentiej oo. Dc speciaalzaak voor uw bril NOORDOOSTELIJKE WIND In het noordoosten van het land opkla ringen, die zich langzaam naar het zuidwesten uitbreiden. Elders vooral aanvankelijk nog veel bewolking. Meren deels matige noordoostelijke wind. Lich te vorst in het noordoosten, elders tem peraturen om liet vriespunt. ZON EN MAAN 23 december Zon op 8.47 onder 16-31 Mnnn op 4.43 onder 14.44 24 iecemher Zon op 8.47 onder 16.32 Maan op 5.50 onder 15.11

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2