's WERELDS DUURSTE SCHILDERIJ ONZE KERSTPRIJSVRAAG New Yorkse Rembrandt trekt nog steeds record-bezoek FEESTDAGEN TEGEMOET MET EEN GEZELLIG FAMILIESPEL O e O Om het moeilijk te maken DE BESCHIKBAAR GESTELDE PRIJZEN Eerste prijs: 25 gulden Tweede prijs: 15 gulden Derde prijs: 5 gulden Vierde prijs: 5 gulden Hoe U moet inzenden Zaterdag 22 dec. 1962 Het duurste schilderij ter we reld, Rembrandts „Aristo- teles en het borstbeeld van Homerus", dat The Metropolitan Museum of Art in New York in november 1961 voor 2.300.000 dollar kocht, is al lang niet meer het gesprek van de dag in New York. Cuba, Berlijn, Laos en an dere brandpunten tussen oost en west hebben het allang uit het nieuws verdrongen. Maar nieuws maakt nog wel het aantal bezoe kers. dat naar 's werelds duurste schilderij is komen kijken: tot voor kort ver over de drie mil joen. Zelfs nu nog, nu het pronkjuweel van het museum al ruim een jaar op een opvallende plaats in de hal van The Metropolitan Museum hangt, trekt het op zon- en feest dagen duizenden belangstellenden. De ei-gste drukte heeft men welis waar achter de rug, maar toch krijgt de 198ste aankoop van het museum uit 1961 nog steeds speciale aan dacht: dag en nacht wordt het be waakt. Vlak na de aankoop, toen er een ware stormloop van kunstminnen- den en vooral nieuwsgierigen was, door twee museum wachten. Voor eventualiteiten bewapend met een revolver! Nu de nieuwigheid er af is, is er nog slechts één wacht. De enorme toeloop van het publiek vlak na de aankoop was overigens te begrijpen. Nog nooit was er zo veel geschreven over een schilderij als over Rembrandts „Aristotle con templating the bust of Homer", verkoopnummer zeven van de vei-' ling bij Parke Bernet Galleries op 980 Madison Avenue in november 1961 in New York. Een veiling die om verschillende redenen historie maakte: de hele verkoping van het schilderij duurde maar vier minu ten; het eerste bod was al een mil joen dollar groot en het uiteindelij ke bedrag, waarvoor het van eige naar verwisselde ver over de twee miljoen. Er waren maar drie werkelijke ge gadigden: een museum uit Lugano, The Cleveland Museum of Art en The Metropolitan Museum of Art uit New York. Het museum uit Lu gano viel echter al gauw uit, waar na de „strijd" verder ging tussen The Cleveland Museum of Art en directeur James J. Rorimer van The Metropolitan, die het vuur na aan de schenen werd gelegd, toen The Cleveland Museum tot' over de twee miljoen ging. Directeur Rorimer kwam hierna met zijn historische bod van 2.300.000 dollar waar ook buiten museumkringen veel over te doen is geweest en dat, zoals hij zelf verklaarde, „het aankoopfonds van het museum flink uitputte". Hieraan voegde hij echter toe, dat het museum voor de aankoop finan ciële steun had gekregen van enke le mensen die The Metropolitan Mu seum een goed hart toedragen. Een historische aankoop, maar his torie maakte ook het aantal bezoe kers, dat evenals het prijskaartje van Rembrandts schilderij alle re cords sloeg. De eerste dag, dat het tentoonge steld werd 42.000 bezoekers. Twee dagen later 82.679 belangstellenden, die kwamen kijken naar 's werelds duurste schilderij. Uur na uur schuifelde de stroom van bezoekers voorbij, op een vei lige afstand gehouden door een af sluiting van touwen en twee potige bewakers met pistool op de heup. Er mocht eens iets gebeuren. Zo groot was de toeloop zelfs, dat lan ge rijen belangstellenden voor de hoofdingang en de zij-ingangen van het museum op hun beurt stonden te wachten. Sinds deze voor het museum opwin dende dagen is de stroom van be zoekers flink gedund, maar het aantal belangstellenden loopt nog steeds in de duizenden per dag en ettelijke tienduizenden op zon- en feestdagen. Van 18 november de eerste dag dat het schilderij werd tentoongesteld tot 4 januari van dit jaar waren er het in totaal ruim een miljoen tegen nog geen half miljoen in dezelfde periode in 1960. Kortgeleden werd zelfs al de drie miljoenste bezoeker geboekt sinds het schilderij in de hal hangt. Een aantal waarop elke museumdirec teur jaloers kan zijn, hoewel het museum van deze toeloop niet rij ker wordt: entree wordt namelijk niet geheven. Jaloers kan men ook zijn op het aantal Rembrandts dat The Metropolitan Museum in zijn collectie heeft: over de dertig. Stuk voor stuk schilderijen die zich qua schoonheid kunnen meten met ,,'s werelds duurste". De belangstelling van het publiek ging echter voor namelijk uit naar de laatste aan koop: Rembrandts „Aristotle con templating the bust of Homer" met de bewakers in de hal. Onderstaand het aan tal vergaarde punten van alle horizontale rijen invullen. Vervol gens het aantal punten optellen', zodat het to taal van de horizontale rijen wordt verkregen. Naam Straat TOTAAL AANTAL PUNTEN Woonp.aats. DEELNEMERS aan de prijsvraag moe ten in de vierkantjes telkens woorden van vijf letters invullen, zodanig, dat in hetzelfde vierkant eenzelfde woord telkens tweemaal voorkomt, eenmaal horizon taal en eenmaal verticaal. Zo zien we dan op het eerste rijtje horizontaal hetzelfde woord als op het eerste rijtje vertikaal, op het tweede rijtje horizontaal hetzelfde als op het tweede rijtje vertikaal enzovoort. Een hierbij afgedrukt voorbeeld (maar dan met woorden van vi^r letters) maakt de bedoe ling duidelijk. Per vierkantje komt dus ieder woord tweemaal voor. Maar in de hele puzzel mag eenzelfde woord ook niet méér dan deze tweemaal voorkomen. D H D E E D e ,L 0 E <- L E S Wel, zal men zeggen, 't is een hele kluif, maar 'tkan: Het kan inderdaad; Uw redactie he'eft er een uur of wat voor genomen, om voor zichzelf te bewijzen dat het kan. Maar er' moet nog ergens een prijswinnaar zijn óók en om die uit de de bus te laten komen, gaan we de opgave nu een grapje meegeven, dat tot geknars der tanden zal leiden. Men kan natuurlijk alle letters gebruiken die men wil en omdat het alfabet er 26 telt, is de keuze ruim. Maar bij het beoordelen van de oplossing zal de puzzelredactie uitgaan van een puntentel ling. Iedere letter van het alfabet heeft namelijk een bepaalde waarde. Er zijn „dure" en „goed kope" letters. Hoe meer dure men in zijn oplossing verwerkt, des te dichter komt men bij het maxi maal bereikbare aantal en des te dichter bij de prijs. Dit is onze puntenwaardering: q> x, y (ij) j, z. c p, u, w i, h, v f. 1. s 7 6 o, r, t b, g, m k, n 5 4 1 Nu wij het de deelnemer wat moeilijker heb ben gemaakt, gaan wij het onszelf gemak kelijk maken. Rechts van de invulpuzzel ziet men namelijk een optelsom. Van de deel nemer wordt verwacht, dat hij achter iedere hori zontale rij het totaal van de letterwaarde in die Slechts de volgende woorden mogen worden ge bruikt: 1. Alle goede Neder landse woorden, even tueel terug te vinden in een van de grote Neder landse woordenboeken: Van Dale, Koenen-En depols en de voorkeur spelling van de Woor denlijst van de Neder landse taal. Daartoe behoren uiter aard ook woorden, die ingeburgerd zijn, zoals „nylon", „annex" etc. Geen eigennamen. 2. Werkwoordsvor men. Dus: „gaan", maar ook: „ga", „gaat", „gaand" etc. 3. Nederlandse plaatsnamen en buiten landse plaats- of lands namen maar dan in de gebruikelijke Neder landse schrijfwijze. Dus niet „Wien", maar wel „Wenen", niet „Paris", maar wel „Parijs" etc. 4. Bijvoegelijke naam woorden met geslachts- of meervoudsuitgangen. Zo is „brede" toege staan naast „breed". 5. Naast enkelvouds- ook meervoudsvormen van zelfstandige naam woorden, „benen", „pe ren" etc. 6. Verbuigingen van voornaamwoorden „onzer", „dezer", „mij ner" etc. Bfj het invullen van de hokjes mag om 't niet al te moeilijk te maken de „y" worden geschre ven als „ij". De y in nylon mag dan gebruikt worden als de ij in Parijs. Maar „ij" wordt gere kend als één letter. Wanneer men b.v. in twee naastliggende hokjes een i en een j zou neerschrij ven, worden deze niet als ij of y geaccepteerd. „Parijs" is dus goed, maar „drijf" niet, omdat het volgens deze regels geen vijf, maar vier letters heeft. rij invult. Hij (of zij) komt dan tot dertien ge tallen, die moeten worden opgeteld tot een totaal. Dit totaal is hoogst belangrijk. Wie namelijk het hoogste totaal van alle inzenders heeft, is winnaar van de eerste prijs. Zouden er meer dan één inzenders zijn met een zelfde maximum, dan kijken wij wie van hen in de horizontale -rij A tot het hoogste totaal is gekomen. Is ook daar een gelijke uitslag, dan herhalen wij deze procedure bij de horizontale rij B en zo nodig nog bij C en D. Wie daaruit achtereenvolgens met het hoogste totaal kojnt, is winnaar van de eerste prijs. Winnaars van tweede, derde en eventueel vierde prijs zijn in dit geval zij, die wel over de hele puzzel hetzelfde maximum behaalden, maar die bij controle van hun rijtjes A, B, C of D telkens met het volgende hoogste totaal uit een van deze rijtjes te voorschijn komen. Is er maar één deelnemer met een maximum, dan gaat .de tweede prijs naar degene, die op één na het hoogste totaalcijfer heeft bereikt. Zijn er di verse inzenders met ditzelfde totaal, dan wordt de winnaar hier op dezelfde wijze bekend als bij de aanwijzing van de eerste prijswinnaar gebeurde. En volgens dezelfde procedure komen ook de derde en vierde prijswinnaars uit de bus. In eerste in stantie gelden dus de hoogste totaalcijfers van de hele puzzel, maar bij gelijke totaalcijfers beslissen achtereenvolgens de horizontale rijtjes A, B, C en D. OP IEDERE NAAM mag slechts één in zending geschieden. Zouden op verschil lende namen inzendingen binnenkomen, die volkomen aan elkaar gelijk zijn, en zouden deze inzendingen elk een totaal maxi mum aan punten te zien geven, dan wordt de prijs tussen deze inzenders gedeeld. Deelnemers moeten zorgen, dat hun inzending uiterlijk op MAANDAG 7 JANUARI 1963 in het bezit van onze redactie is. De uitslag van de kerstprijsvraag wordt in ons blad van ZATERDAG 12 JANUARI bekend gemaakt. Correspondentie over opgave en uitslag kan niet worden gevoerd. De uitspraak van de jury is bindend. Ingezonden moet worden het hiernaast staande deel van de opgave, waarin opgenomen: de ingevulde vierkantjes, vermelding van naam en adres en de optellingen van de horizontale rijtjes plus de totaal telling. Het knipsel gaat in een gesloten enveloppe, die bij verzending per post met een postzegel van twaalf cent gefrankeerd moet worden. In de linker bovenhoek van de envelop moet worden vermeld: „KERSTPUZZEL" En nu aan de slag. Of wacht even: bezint eer ge begint, opdat u onderweg niet voor ver rassingen komt te staan, die een nieuw be gin noodzakelijk maken. Bekijk de opgave terdege en ook het voorbeeld. Bespreek met familieleden of écn de hele puzzel zal oplossen of dat er misschien een paar vierkantjes zijn uit te besteden. Wees verstandig: BEGIN IN IEDER GEVAL MET EEN KLADJE, opdat later misschien nog met een paar wijzigingen tot een hoger puntentotaal te komen is. Klaar? Aan het werk dan. Een overmaat van puz zelgenoegens zij in de komende dagen ieders deel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 23