PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KERNBOMMENWERPERS VOOR N.A.V.0. Voorzichtig voor waterschap financieel beleid is noodzakelijk Ook Frankrijk krijgt „Polaris" aangeboden Breuk dreigt tussen directie en vliegers de K.L.M. van KERSTMIS 1962 ■Miïïi PRIJSMAATREGEL VOOR BROOD Signalement Vereniging is over inkrimping in de West niet gehoord ZANDAUTOCHAUFFEUR HAD GEEN SCHULD AAN ONGELUK PRINS Bijdragewet Deltawerken en Wet Uitkering Wegen blijven nog uit 205e jaargang - no. 302 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 22 dec. 1962 Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3847/3643): M 2911; Zlerikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 27 ct. p. r G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.: franco per post 8,25 P.kw- Losse nummera 15 ct. Bureaus: Vlissingen: (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375)j Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.gg. red. 7853. adv 5213); Oostburg: tel. 2395vjgTneuzen. red. tel. 2116, adm. tel. -j.. .„„„i imir, f Prïnvpn hur van dit hlad 25 ct. meer. Giro 359300 p.z.e., Miaaeiourg. Geen gesnipper Pagina 3 EIGEN ATOOMZWAARD VOOR VERDRAGSORGANISATIE „POLARIS"-RAKET ECHTER ZONDER ATOOMKOPPEN De V.S. en Engeland zijn gisteren overeengekomen nu kernbom menwerpers en later met „Polaris"-raketten uitgeruste onderzee boten in te passen in een gezamenlijke atoomzwaard binnen het raam van de N.A.V.O. Deze historische regeling de eerste wezenlijke stap in de rich- ting van een veelzijdige kernmacht in het kader van de N.A.V.O. werd aangekondigd door president Kennedy en premier Mac millan, die drie dagen te Nassau op de Bahama-eilanden overleg hadden gepleegd. Frankrijk Behalve aan 13 Nederlandse heeft de heer Kuneman, onderdirecteur van de K.L.M., vrijdagmiddag op Schiphol aan 10 Japanse, in lei- mono gestoken meisjes, het diplo ma voor vliegend stewardess uit gereikt. De Nederlandse stewar dessen droegen voor het eerst de nieuwe hoedjes. De Japanse ste wardessen sullen dienst doen op de K.L.M.-lijn tussen Bangkok en Tokio en de poolroute (Amster dam-Anchorage-Tokio) Ter vervanging van de „Skybolt"- raketten zal Amerika Engeland tegen produktiekosten „PoIaris"-raketten zon der atoomkoppen leveren. De leveran ties zullen plaatshebben zodra Engeland beschikt over voor het gebruik van „Po- laris"-raketten geschikte onderzeeboten. Verwacht werd dat de eerste „Polaris"- raketten pas in 1970 in Engeland zou den aankomen, omdat de bouw van de atoomonderzeeboten veel tyd zou kosten. Kernstrijdkrachten Teneinde een begin te maken met de totstandkoming van een veelzijdige kernmacht besloten Kennedy en Mac- millan om de reeds bestaande Britse en Amerikaanse eenheden namelijk die uit de Amerikaanse strategische strijd krachten, waaronder het strategische luchtcommando, het Britse bommenwer perscommando en de eenheden van de tactische kernstrijdkrachten "in Euro- i de N.A.V.O. „Dergelijke strijdkrachten zouden worden ingepast als deel van een NA.V.O.-kernmacht en conform de plannen van de N.A.V.O. te werk worden gesteld", zo verklaarden Kennedy en Macmillan in een geza menlijke „verklaring over systemen van nucleaire defensie". Memoires van Adolf Eichmann blijven geheim die Adolf Eichmann tij dens zijn gevangenschap in Israël heeft geschreven, zullen op last van de Is raëlische premier, David Ben Goerion, niet aan de openbaarheid worden prijs gegeven, zo is van bevoegde zijde in Jeruzalem meegedeeld. Het manuscript zal in het staatsarchief worden opgebor gen. Eichmann, die zoals bekend in juni j.l. weril terechtgesteld wegens zijn aandeel in de moord op zes miljoen jo den in de oorlog, heeft niet minder dan 2700 bladzijden volgeschreven. BRITSE ARTS OVERLEDEN NA NIERTRANSPLANTATIE De 34-jarige Britse arts Ian Clark, op wie in augustus jl. niertransplantatie was toegepast, is gisteren in een Lon- dens ziekenhuis overleden. Zijn vriend, de 32-jarige arts David Spencer, had een van zijn. nieren opge offerd in de hoop daarmee het leven van dokter Clark te kunnen redden. Voorzover bekend was dit de eerste operatie in Engeland waarbij tussen gever en ontvanger van de overgeplan te nier geen bloedverwantschap bestaat. Van de zijde van het Londense zieken huis is meegedeeld, dat de dood van dokter Clark te wijten is „aan de ge volgen van de overspanning die al ren lang een van de hoofdoorzaken v zyn ziekte is geweest". Amerikaanse zegslieden verklaarden later, dat president Kennedy Frankrijk in de gelegenheid heeft gesteld met En geland en Amerika samen te werken bjj het op een hoger peil brengen van de kernmacht dor westelijke bondgenoten. Hij had Frankrijk ook „PoIaris"-raket- ten aangeboden. In de Brits-Amerikaanse verklaring werd voorts gezegd dat de conventio- nele troepen over de gehele wereld zou- j den worden versterkt. Vraagstukken Behalve de „verklaring over systemen van nucleaire defensie gaven Kennedy en Macmillan een gezamenlijk commu niqué uit. In het communiqué werden de volgende kwesties te berde gebracht: CUBA de leiders meenden dat in dien deze crisis op bevredigende wij ze uit de wereld zou kunnen worden geholpen, de weg wellicht zon wor den vrijgemaakt voor een regeling van andere vraagstukken tussen oost en west. BERLIJN Kennedy en Macmillan herhaalden hun wens dat het tot een „degelijke en duurzame regeling" zou komen. In deze regeling zou een waarborg besloten moeten liggen dat Berlijn „vrij en levensvatbaar" zou kunnen blijven. HET CHINEES-INDIASE GRENSGE SCHIL Zij beloofden speciale aan dacht te besteden aan plannen om India nieuwe hulp te verlenen en uitten de hoop dat de huidige toe stand zou leiden tot een verzoening tussen India en Pakistan. Ten aanzien van Kongo schaarden bei de staatslieden zieli achter het Belgi sche voorstel Inzake „een eerlijke ver deling van Inkomsten". Wat de ont wapening betreft werd verklaard, dat men opnieuw zal proberen een kern- stopovereenkomst met de Sowjet-Unie te sluiten. KERSTMIS 1962 wordt mede weerspiegeld in dit uitgebreide kerstnummer, dat op pagina 13 begint met de visie op het feest van een negenjarige. Dit 24 pagina's tellende nummer omvat onder meer: Pagina 2: Woningvraagstuk in Souburg; Brand verwoestte wo ning. Pagina 3: Vrijwel overal wordt gewerkt op 24 en 31 december. Pagina 4: Verslag zitting prov. staten van Zeeland. Pagina 5; Kerkdiensten. Pagina 6: Veel lof voor beleid van b. en w. Tcrneuzen. Pagina 7: Kroniek van Zwin tot Zijpe, feuilleton en Amsterdamse beurs. Pagina 9: Hans Warren over het nieuwste boek van Bertus Aafjes en een beschouwing over de com ponist Maurice Ravel, naar aanlei ding van diens sterfdag. Pagina 10: Kerken en Maatschap pij met de rubriek „Stemmen uit de Kerken" over de historische achtergrond van het kerstfeest en in net Pagina 13: Kersttekening van de negenjarige Anneke Hamelink uit Oocs. Pagina l/t: Kerstboodschap door prof. dr. C. G. van Niftrik. Pagina 13: ,J)e toren zingt", een sfeer verhaal rond beiaardier Piet Broerse en de toren van Veere. ge ïllustreerd door Jac. Prince. Pagina 16: Bezoek aan het ghetto van Venetië. Pagina 17; Fotoreportage rond het kerstfeest. Pagina 18: Kerstherinneringen van bejaarden in Zeeuwse te huizen. Pagina 19: De Protestantse Kloos tergemeenschap in Frankrijk. Pagina 20: Een beschouwing bij liet schilderij „De volkstelling van Bethlehem" vat de Vlaamse meester Pïeter Brueghel de Oude. Pagina 21: Veranderingen in het tekenonderwijs, bezien aan de hand van de kerstplaat. Pagina 23: Kerstpuzzel. Bakkers hielden zich niet aan afspraak De ministers van economische za ken en van landbouw en visserij hebben in de Staatscourant van gisteren een prijzenbeschikking voor brood afgekondigd. Vol gens deze beschikking mag met ingang van vandaag in de pro vincies Noord-Brabant, Lim burg, Gelderland, Zuid-Holland, Noord-Holland, Utrecht, Over- ijsel en Drente brood niet tegen hogere prijzen worden verkocht dan die welke golden op 1 juni 1962, vermeerderd met drie cent per hoeveelheid van 800 gram. De beschikking is niet van toepassing op kleinbrood, roggebrood, rozijnen brood en krentenbrood. Deze maat regel is genomen, omdat in een groot aantal plaatsen in de genoemde pro vincies voor verschillende broodsoor ten prjjzen worden berekend, die uit gaan boven het niveau, dat onlangs In het overleg van de minister van economische zaken met de Neder landse Bakkerijstichting is overeen gekomen", aldus een communiqué van het ministerie van economische zaken. De economische controledienst is i afgelopen week in honderden meenten in het gehele land nagegaan of de bakkers zich hielden aan de broodprijzen, waarover overeenstem ming was bereikt. In genoemde acht provincies bleek dat in meer dan een derde van het aantal onderzochte ge vallen niet het geval te zijn. In drie andere provincies, waaronder Zeeland, houdt men zich blijkbaar wel algemeen aan de afspraak. Deze week kregen we het boek „World Press Photo 1962" Een onthutsend boek. Nee, we gaan niet discussiëren over de vraag of foto-zus of foto-zo al dan niet genomen had mo gen worden. Bij het doorbladeren denkt men niet aan de fotografen: dit sonfS heel tere, maar heel vaak ook afschu- welijk-navrante boek is namelijk een signalement van de mens en zijn wereld, hatende en moordende mens, platen verhalen in de laconieke, tref zekere trant van de persfoto over ons vreemde leven in deze wereld. Over kinderen, die met speelgoedgeweertjes ..muurtje-spelen" tegen een grauw Ber- lijns decor. Over fanatiek-marcherende Angolezen. Over mannen, die met ver krampte gezichten alle moeite doen een medemens uit het water te halen. Er zijn foto's bij van hartverwarmende, simpele tafereeltjes, bijvoorbeeld een paar kleuters die gespannen toekijken hoe een koe wordt gemolken. Maar er zijn vele platen, die een fel-bewogen drama tonen, die de beschouwer meer schokken dan hij wil toegeven. In hon derdveertig foto's is onze wonderlijke wereld vastgelegd, een wereld met op gewekte, maar ook met door verdriet gebeukte mensen, mannen, vrouwen, kinderen, van allerlei ras en overtuiging, liefhebbend, hatend, vechtend, ontspan nen, verbeten. 7en boek voor de feestdagen? Laten j we eerlijk zijn: een dergelijk druk werk houden we tijdens de komende da gen maar liever gesloten. We hebben zo onze eigen zekerheden rond Kerstmis opgebouwd, variërend van een ingeto gen gezongen Stille Nacht tot en met iet stukje kerstkrans bij de koffie. En zelfs het kind en de kribbe hebben we in dat al les ingepast. Als we zingen over Bethle- Italië wenst geen eigen kernmacht Naar aanleiding van persberichten uit Washington als zou Italië belangstelling voor een eigen, onafhankelijke kern macht aan den dag leggen en de kruiser „Garibaldi" reeds met lanceerinstalla- ties voor „Polaris"-raketten hebben uit gerust, heeft een woordvoerder van het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken in antwoord op vragen meege deeld, dat Italië tegen een verdere sprei ding van kernwapens is en geen eigen onafhankelijke kernmacht verlangt. Ita lië is voor een gemeenschappelijk af- schrikwapen in N.A.V.O.-verband, aldus de woordvoerder verder. Normale overleg opgeschort Een dreigende breuk tussen de directie en de vliegers van de K.L.M. heeft de moeilijkheden, waarmede de maatschappij toch al kampt, nog vergroot. Gebelgd over de directie, die de vereniging van K.L.M.-vliegers over de inkrimping van het West- Indisch bedrijf pas inlichtte, nadat dit nieuws via de pers wereldkun dig was gemaakt, heeft het be stuur van de vereniging na rijp be raad besloten het normale overleg met de directie op te schorten, tot dat er een beter klimaat is gescha pen. ninsdug jl. maakte de K.L.M. bekend dat van de 600 personeelsleden in de west Circa ISO zullen moeten verdwij nen. Bovendien geeft de K.L.M. het vlie gen met DC 6-machInes in de west op ten gunste van Convair 880 straalvlieg tuigen van de Venezolaanse luchtvaart maatschappij Viasa, waarmede de K.L, M. in de west nauw samenwerkt. Weliswaar verwachten de vliegers niet dat uit deze maatschappij ontslag voor ehkele hunner collega's zfïl voortvloeien, wel echter nemen zij aan dat alle K.L. M.-vliegers nu naar Nederland zullen terugkomen en hier dus het reeds be staande overschot zullen verhogen. Geen enkele gezagvoerder van de K.L. M. is namelijk opgeleid voor het vliegen op het type Convair 880. De K.L.M.-lij- nen in de west zullen dus in het vervolg door vliegers van de Viasa worden be diend. Overleg Sinds de vliegorstaking in 1958 is er tussen de directie en de vliegers steeds officieel overleg geweest. Bei de partyen hadden daartoe delega ties benoemd. Met de vroegere president-directeur de heer I. A. Aler, was in maart 1961 af gesproken dat hesluiten over samenwer king tussen de K.L.M. en andere maat schappijen van tevoren bekendgemaakt zouden worden aan de werknemersorga nisaties, zelfs werd gehoopt op enig overleg voor het besluit, gevallen was. In het onderhavige geval is daarvan geen sprake geweest en in een commu niqué dat de vereniging van vliegers gistermiddag heeft uitgegeven, zegt het bestuur dit te betreuren. Weerstanden In het communiqué staat voorts dat sa menwerking met andere luchtvaart- maatschappyen dikwijls sociale reper cussies tot gevolg heeft. Wanneer de werknemers zich, zoals in dit geval v een fait-accompll gesteld zien, kan dat weerstanden opwekken, die de beoogde samenwerking niet ten goede komen. „De handelwyzc van de directie wordt door hef; bestuur van de ver eniging allerminst bevorderlijk ge acht voor een goede verstandhou ding", aldus het communiqué. „Zij is echter symptomatisch voor de sfeer, waarin het overleg met de vliegers het laatste jaar is gevoerd. Men moet helaas constateren, dat het overleg- klimaat er niet op is vooruitgegaan" Tot slot geeft het bestuur uiting aan zijn zorg, ,dat men in de directie er blijk baar niet in is geslaagd volledige eensge zindheid te bereiken ten aanzien van het uit te stippelen toekomstige algemeen beleid". Int. Gerechtshof acht zich bevoegd in apartheidszaak Het internationale gerechtshof in het Vredespaleis in Den Haag heeft zich gisterochtend met acht tegen zeven stemmen bevoegd verklaard de klacht van Ethiopië en Liberia tegen Zuid- Afrika te behandelen. Het hof kwam tot de conclusie dat de vier preliminai re excepties bezwaren tegen behan deling van Zuid-Afrika ongegrond waren. Ethiopië en Liberia dienden in 1960 elk een rekest by het hof in waarin het onder meer werd verzocht te bepalen dat Zuid-Afrika in Zuidwest-Afrika een apartheidspolitiek voert en dat het niet het uiterste doet voor het materiële welzijn en de sociale ontwikkeling van de bevolking in dat gebied. Zuidwest- Afrika, een vroegere Duitse kolonie, kwam kort na de eerste wereldoorlog als mandaatgebied van de Volkenbond onder het besturu van Zuid-Afrika. Telefoonverkeer met Indonesië is nog niet hersteld In tegenstelling tot eerdere berichten, waarin werd gesproken over ^hervatting van het post-, telegraaf- en telefoon verkeer met Indonesië, deelt de P.T.T. mede, dat haar uit inmiddels ontvangen nadere mededelingen is gebleken, dat deze hervatting uitsluitend het post en telegraafverkeer betreft, doch nog niet van toepassing is op de telefoon verbindingen. Vorst nadert ons opnieuw (Van onze w medew pvonderdag was de vorst tot JL/ dichtbij Zeeland genaderd, toen het kwik in Groningen tot 6 graden daalde tegen 4-3 gra den in Vlissingen. Daarna werd de vorst weer teruggedreven, wat donderdagavond in Noord- en Oost-Nederland met 2 tot 5 cen timeter sneeuw gepaard ging. Deze sneeuw is daar blqven lig gen en opnieuw begon de vorst vrijdagmiddag tot Utrecht en Noord-Oost-Brabant door te drin gen. In Noord-Oost-Nederland vroor het vrydagavond alweer 4 graden tegen +7 graden Celcius in Zee land. De koudere lucht kan dit weekeinde ook tot onze omgeving doordringen met kans op lichte vorst in de nacht van zaterdag op zondag. Do noerslagkansen worden klei ner doordat de hogedrukgebieden van meer betekenis worden. SECRETARIAAT VAN PRINS BERNHARD: „Sportief' Rectificatie in boek üan Hatch Als resultaat van het onderzoek dat op verzoek van Z.K.H. de Prins der Ne derlanden werd ingesteld naar de juiste toedracht van het auto-onge val, dat hem op 29 november 1987 op de rnksweg Amsterdam-Het Gooi nabij Diemen is overkomen, heeft het secretariaat van de prins het volgen de meegedeeld: dat er geen enkele reden is aan te ne men dat de chauffeur van de zand- auto, de heer D. Zweerus, onder in vloed van het gebruik van alcohol geweest zou zijn ten tijde van het ongeluk, dat het ongeluk niet aan zyn schuld te wyten was. Wellicht ware het ongeval te voorkomen geweest indien de maatregelen ter beveiliging van het verkeer bij de uitrit, die op de datum van het onge val voor het eerst werd gebruikt doelmatiger waren geweest. De voorstelling van de toedracht van het ongeval, voorkomende in het boek van Alden Hatch, berust op mededelingen die aan de prins des- tyds in het Burgerziekenhuis te Am sterdam gedaan werden. Zijne Koninklijke Hoogheid betreurt dat hij op grond van deze mededelingen 25 jaar lang ten onrechte de heer Zweerus als diegene heeft be schouwd, die dit ongeluk veroor zaakte en zal ervoor zorgen dat het een en ander in een volgende druk van bovengenoemd boek zal worden gerectificeerd". „Ik vind het sportief van de prins", zo reageerde ae heer Zweerus in zijn garage te Zwanenburg. „Op zo'n spoedige rectificatie haa ik niet ge rekend. Zulke dingen lopen wel eens jarenlang. Nee, officieel weet ik er nog niet van". Ook zijn vrouw ver telde, het nieuws via een krant en daarna van de radio-nieuwsdienst te hebben vernomen. Het secretariaat van prins Bcrnhard deelde ons evenwel mede, dat de offi ciële erkenning van de fout in Alden Hatchs boek van de zijde van de prins naar de heer Zweerus onder weg was. „Kwestie-Cuba voor Kerstmis opgelost" Adlai Stevenson, het hoofd van de Ame rikaanse delegatie bij de V.N., heeft op een persconferentie verklaard te ver wachten dat Amerika en de Sowjet- Unie voor Kerstmis de Cubaanse kwes tie zullen hebben opgelost. Over Kongo zei Stevenson, dat Amerika met het zenden van een militaire missie naar dat land geen politieke oogmerken heeft. Thant heeft om materiaal ge vraagd en de missie zal in dat verband ter plaatse nagaan wat er nodig is. Van Russische bemoeiingen in Kongo was Stevenson niets gebleken. (UltlijH hems stal is ons voorstellingsvermogen wel zo goed te zorgen voor een niet al te kale omgeving. Een paar vriendelijke beestjes, een beetje rood licht, goedmoe dige herders en ondanks de kou ook nog wat warmte. Een behagelijk kerstfeest, waarbij echter de wereld van dit boek niet past. Eén foto heeft ons vooral getroffen. Zij is opgenomen in een serie over Angola, waar de aarde is gevlekt met bloed. Een vrouw bukt zich om vuur te maken, want het leven van alledag gaat verder voor haar en voor het kind op haar rug. Temidden van alle onzeker heid en dreiging wijdt zij zich aan haar meest vanzelfsprekende plicht: het ma ken van een sagopapje voor haar kind. In de verte doet deze foto denken aan de boer uit Weremeus Bunings ballade, de boer die bleef doorploegen. Maar op de foto is alle esthetiek verdwenen, is slechts een kale werkelijkheid overge bleven zonder franje, zonder schoonheid. Eigenlijk een veel treffender beeld dan die ploeger door de eeuwen heen: de al tijd zorgende, behoedzame moeder, den kend aan haar kinderen. Zo is ook Ma ria door het Palestijnse land getrokken, niet wetend waar zij haar kind ter we reld zou brengen om tenslotte terecht te komen in een allesbehalve idyllische omgeving. VermoedeUjk staat de reali teit van toen héél wat dichter by de wereld, zoals die met moderne techni sche middelen in het hier besproken boek is weergegeven, dan bij de opvat tingen, die we gemeenlijk met ons dra gen. En daarom is het eigenlijk toch wel een goed boek voor de feestdagen, on danks alle schokkende foto's. Er is daarvoor nóg een reden. Ook in een werkelijkheid van strijd en bit tere nood dwingt het kerstfeest ons de gedachten te bepalen bij de vrede. „Vre de op aarde", niet alleen als een sterken de boodschap, maar tevens als een dwin gende opdracht. Daarvan verhaalt dit fotoboek óók. Ergens in Venezuela is een straatgevecht aan de gang en op het plaveisel ligt een dodelijk gewonde man. Een priester gaat naar hem toe, niet achtend op de rondvliegende kogels, om te troosten, te helpen, te redden, zo niet het lichaam dan toch de ziel. Een aan grijpend beeld. 'rj herkenden in de honderdveertig foto's een signalement ran de mens en van wat hy van zijn wereld heeft gemaakt. Die realiteit verbleekt wel eens bq het licht van kaarsen en het getinkel van de belletjes aan de kerst boom. Maar desondanks bestaat zijl En in die bikkelharde wereld heeft de Bood schap óók geklonken. Als troost en als opdracht. W' In de vrijdagmiddag in hotel „De Korenbeurs" te Goes gehouden algemene vergadering van het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" heeft dijkgraaf P. J. J. Dekker een uitvoerige toelich ting gegeven op liet financiële beleid. „Zolang wij niet weten waar we financieel aan toe zijn voor wat betreft de uitkeringen op grond van de aanhangige wetten Bïjdragenwet Deltawerken en de Wet Uit kering Wegen is het geraden een uiterst voorzichtig financieel beleid te voeren", verklaarde de heer Dekker. Een geschot van ge middeld 64,per ha de polderlasten voor 1963 zijn gelijk aan die van 1962 komt volgens de dijkgraaf in Zuid-Beveland ongeveer overeen met éénderde van de gemiddelde pachtwaarde. Dijkgraaf „Brede Watering" taalwerken, of een geschotsverhoging In dit „minimum aan kapitaalwerken" liet spreker de verhoging en verzwa ring van de zecdyken in het raam van de Deltawet buiten beschouwing, daar de kosten daarvan niet drukken op de ge wone dienst. „Wanneer dit bedrag in verband wordt gebracht met dit gedeelte van de pacht waarde is dit niet een willekeurige greep," aldus spreker. Deze norm van 1/3 van de pachtwaarde heeft name lijk een historische grond. De norm van een derde van de onzuivere pachtop- brengst is altyd beschouwd als een grens waarmee de eigenaar rekening hield by het verlenen van zyn medewerking aan het tot stand brengen van verbeterin gen of vernieuwingen. Hoewel de tijden en omstandigheden se dertdien zijn veranderd, meende de heer Dekker toch, dat deze norm ook nu nog kan worden gehanteerd. Wanneer de pachtprijsbeheersing in aanmerking wordt genomen, blijkt dat in zulke om standigheden, wanneer dus 1/3 van de pachtwaarde moet worden opgebracht aan polderlasten, het rendement van de grond matig is, tervvql met dit bedrag nog niet alle zakelqke lasten zijn be taald, aldus de dqkgraaf. Naar zyn mening kan het waterschap zich dan ook by de bepaling van het beleid niet uitsluitend laten leiden door de vraag wat wenseiyk is, maar zal het tevens rekening moeten hou den met hetgeen financieel mogelijk is. In het begin van zijn rede ging de heer Dekker dieper in op het besluit van het waterschapsbestuur om in de begro ting 1963 het huidige geschot te hand haven. Het dagelqks bestuur stond voor het alternatief: het handhaven van het huidige geschot met als gevolg enige teruggang in het verzorgingspeil en het uitvoeren van een minimum aan kapi- wanneer men bedenkt, dat dientenge volge op onderhoudsuitgaven moest wor den bezuinigd en enkele kapitaalwerken naar volgende jaren moesten worden verschoven, veronderstelde spreker. JTac/ifen In dit verband wees hij erop, dat reeds enige jaren met ongeduld wordt gewacht op de totstandkoming van de Bijdragon- wet Deltawerken en de wet uitkering wegen, in de hoop, dat deze wetten voor de waterschappen een verlichting zul len brengen in hun financiële zorgen. Hierover bestaat echter nog geen ze kerheid, zodat uit dien hoofde nog geen ontvangstposten in de begroting konden worden geraamd. Als gevolg van het feit, dat de waterschapslasten in de af gelopen periode van 1 januari 1959 of bereikt. Deze stijging bedraagt meer dan 40 pet, zo bleek uit de woorden van de heer Dekker. Indien in 1963 dezelfde hoeveelheid on derhoudswerk zou worden uitgevoerd ais in 1962, zou het geschot weer moeten worden verhoogd, betoogde de dqkgraaf. De heer Dekker verklaarde, dat het da gelijks bestuur na langdurig beraad heeft besloten de vergadering van hoofd ingelanden voor te stellen het geschot te handhaven op het peil van 1962. Dit betekent, dat de polders die een ge schot hebben dat boven het gemiddelde ligt, in 1963 2 per ha. minder zullen moeten betalen en polders met een ge schot beneden het gemiddelde, 2 meer, één en ander als gevolg van het naar elkaar toegroeien. De heer Dekker was voorts van mening, dat in de opgestelde ramingen door de betreffende districten met hogere uitga ven was gerekend. Het voorstel om het geschot ongewyzigd te laten zal bij verschillende hoofdingelanden wel enige teleurstelling hebben gewekt, vooral schap te spreiden. Besnoeid ,Het dagelijks bestuur heeft zich ge realiseerd aat deze teleurstelling ge deeltelijk ook zijn grond kan vinden in het feit, dat de oorspronkelijke kosten opzet niet onbelangrijk is besnoeid en dat in het door de noofdingelanden op gestelde werkprogramma voor him dis trict wijzigingen moesten worden aan gebracht. De logische vraag zou dan ook kunnen worden gesteld: „Zou het niet mogelijk zijn dat het dagelijks be stuur een globaal richtbedrag per dis trict vaststelt waarnaar het werkpro gramma voor elk der districten zou kunnen worden opgemaakt om daar door te voorkomen dat later weer wij zigingen moeten worden gebracht in de opgestelde plannen, ging dijkgraaf Denker verder. Het. dagelqks bestuur heeft dit punt nauwkeurig overwogen. De moeiiykheïd was echter nog, dat te voren geen rechtvaardige verdeling is op te maken omdat het waterschap nog niet over voldoende ervaringscijfers be schikt. Dit zou uiteraard een nauwkeu rige inventarisatie van de behoeften van elk district vereisen en een tegen elkaar afwegen van de urgentie van de diverse werken. Wegens gebrek aan voldoende betrouwbare gegevens per district is het helaas dit jaar nog niet mogelijk deze gedachte in praktqk te brengen, zei de heer Dekker. Dit neemt volgens hem niet weg, dat ieder by het waterschap ervan, overtuigd is dat de oplossing in die richting zal moeten worden gezocht. Het streven is er dan ook op gericht om naar een ver deelsleutel te zoeken, die kan dienen om de beschikbare middelen op een zo goed mogelijke wijze over het gehele water-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1