Verolme legt nadruk op betere efficiency in zijn bedrijven Nog geen verkoop van de gronden in de IJselmeerpolders Kamer akkoord met begroting financiën Subsidie voor het internaat van de zeevaartschool De beste sigaret in de fieurigste verpakking: 3-Paks doos f. 3.- Slof f. 10.- CONCURRENTIEPOSITIE WERVEN IN BUITENLAND IS MOEILIJK NIEUW ASSOCIATIE-AKKOORD E.E.G.-AFRIKA GERATIFICEERD VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZE EC W 8 E COURANT OORDEEL OVER WAARDE NOG NIET TE VORMEN (Van onze parlementaire redacteur) Voorlopig zal de staat zijn gronden in de IJselmeerpolders niet ver kopen. Dit heeft minister Zijlstra gistermiddag in de Tweede Kamer geantwoord aan mr. Brouwer (k.v.p.), die er zijn teleurstelling over had uitgesproken, dat omtrent het tijdstip van de verkoop van deze gronden nog steeds geen beslissing is genomen. Vis- en jachtrecht De minister herinnerde er aan, dat hy in het verleden altyd al twee voorwaar den had genoemd, waaraan zal moeten worden voldaan wil hij tot verkoop van deze staatsgronden overgaan, namelijk er moet geen gevaar bestaan voor split sing van deze gronden en vervolgens met de prijsbeheersing van landbouw gronden zijn verdwenen. Nu deze prijsbeheersing op 1 januari 1963 is opgeheven, wilde de bewindsman er op wijzen, dat hij nooit onzekerheid heeft laten bestaan omtrent zijn mening, dat het opheffen van de prijsbeheersing op zich nog niet voldoende is om een inzicht te krijgen in de werkelijke waar de van de grond. In dit verband wees hij erop, dat in de Wieringermeer nog veel graan wordt verbouwd. En juist de grote onbekende in de E.E.G. is het prijsniveau van het graan. Hij was dan ook van mening, dat een oordeel over de waarde van de grond zeker nog niet in de eerste maanden van het volgend jaar is te vormen. Streekplan De heer Biewenga (a.r.) informeerde naar de bestemming van de domein gronden in het gebied Veerse Meer- Zandkreek. Hij kreeg een bevesti gend antwoord op zijn vraag of het bestemmingsplan in belangrijke mate de grondslag zal vormen voor het streekplan. Verschillende afgevaardigden betoogden, dat de erfpachtsvoorwaarden te zwaar zijn met betrekking tot de uitgifte van landbouwgronden in Oostelijk Flevoland. Daaraan weten zij het, dat het aantal gegadigden voor erfpacht zo klein was. De heer Biewenga begreep niet wat er tegen kon zijn om subsidie te verlenen aan de boeren, die grond in erfpacht verkrijgen. Minister Zijlstra waagde de stelïng te poneren, dat de geringe animo voor erfpacht zowel te wijten is aan de zware erfpachtsvoorwaarden als aan de gun stige pachtvoorwaarden. Hij zag geeD enkele reden waarom aan een erfpach ter subsidie moet worden verleend voor boerderijbouw. Kritiek kwam er ook van alle kanten met betrekking tot het feit, dat aan de erfpachter het genot van het vis- en jachrecht is onthouden. De socialist Schagen formuleerde zijn kritiek in scherpe bewoordingen. Het kwam hem voor, dat dit vis- en jacht recht primair toekomt aan de grond gebruiker en niet aan de eigenaar, in dit geval de staat. Minister Zijlstra wilde allereerst het misverstand wegnemen, dat hij ooit zou hebben geschreven, dat het jachtrecht niet aan de erfpachter zou toekomen. Maar de staat is vrij dit recht met de erfpachter contractueel te regelen. Maar daar hij niet geheel ongevoelig was voor hetgeen hieromtrent door de Kamer naar voren was gebracht, zegde de minister toe over deze zaak nog eens zijn gedachten te zullen laten gaan. De Kamer keurde vervolgens de begroting van financiën zonder hoofdelijke stem ming goed. P.T.T.-BEGROTING GOEDGEKEURD Op korte termijn zal worden overgegaan tot de plaatsing van 1050 postautomaten en 25 zelfbedieningsruimten. Dit heeft minister Korthals donderdagavond laat in de Tweede Kamer medegedeeld. De Kamer hechtte haar goedkeuring aan de P.T.T.-begroting. De minister kondigde aan dat dé Kamer een nota over de draadtelevisie zal ontvangen. MIJ DUNKT dat het nu. deze week, tijd wordt dat ge U al vast ernstig gaat bezinnen op de naaste toekomst; dat ge uw goede voornemens voor 196S nu reeds duidelijk gaat formuleren, opdat ge er na de twaalfde dag van maandag, de Siste, wél voorbe reid, onmiddellijk en wél'-door dacht met alle risico's en conse quenties aan kimt beginnen. Zul ke ingrijpende aangelegenheden vereisen degelijke mentale voor bereiding. Er ligt een mooi stuk rechte weg vóór U. Met links en rechts in het struikgewas de grote kansen voor 't. grijpen. Als U ze maar grijpt. Als U ze maar ziet. Als U ze maar éérder ziet dan de anderen. Daar gaat het om. Rijkdom in overvloed voor wie een vlijm scherpe blik heeft. Er staat altijd een Rolls Royce aan de kant. En een riante bungalow. De gouden tientjes liggen, tussen het gras, voor het oprapen. Zorg dat ge ze ziet, dit jaar. En naturlijk niet meer roken. Wég die dingen. Niet meer dat nerveuze frommelen aan dat pak je. Dat diepe opzuigen van nico tine, teer en verderf. En vanzelf: geen randje vet, geen krummeltje suiker, geen priemel- Dat zegt de weegschaal heel duidelijk. En de spiegel. De men sen zeggen het óók, maar: achter uw brede rug: „wat een lcwabbe- rig, vetterig figuur is dat". Wie een eind wil maken aan alle moordende schadelijkheid, die doe dit resoluut. Niet één glaasje, maar géén glaasje. U moet maar denken.... die paar teugjes.... als het óp is, is het op... dan is de pret voorhij.... doch de verwoes tende schade is aangelicht. Kijk maar eens in de spiegel. Die twee waterige oogjes. Die kwabbige wallen. Die paarse weerschijn. Want één glaasje per dag, dat zijn er driehonderdvijfenzestig per jaar! Een lange rij kruiken en flessen. Een laaiende brand in de kanalende darmen, de toegangs- en afvoerweaen. De maagwand weet van zulk een golf vuurwater mee te spreken. De nieren. De milt. De lever. De zwezerik. En dat zoekt vanzelfeen uitweg. Dat slaat naar boven. Naar de grijze hersenmassa, die daar op 'z'n vileinst door wordt aangetast. Héél langzaam. Héél geleidelijk. Het begint met het vergeten van telefoonnummers en namen, van jaartallen (de Slag bij Nieuw- poortt De vrede van Atrecht? Wanneer leefde Alexander de Grote T Hoe heette de man die met al die olifanten over de Alpen trokf), zelfs van gezichten en huisnummers. Allemaal van dat éne glaasje, dat plakje koek, die snee beboterd wittebrood, die le pel jus over de krüimige patat ten. Komaan: ge moogt gerust uw koffie en uw thee. Doch hoedt U voor suiker in 't kommetje. Al die halve schepjes per dag is, van 1 januari 1963 tot en met 31 de cember van 't zelfde jaar, een baal vol verdikking en (dus) ver traging van de bloedsomloop. Dit dan voor wat uw lichaam be treft. Dtt was de grondslag moet zijn voor beter-leven in 1963 wat uw lijfelijke aanwezigheid op aar de betreft, waar dan natuurlijk nog andere nuttige verpozingen bij komen: dagelijks op z'n minst vijf kilometer flink lopen, en de rekstok, en zwaaien over het paard, en vogelnestjes aan de rin gen, dat begrijpt ge wél. Maar ook het zieltje heeft zijn plichten. Daarover zal ik U binnenkort nog even terdege over onderhouden. ELIAS. DELFZIJL VRAAGT RIJK: Delfzyl hoopt dat Den Haag over het gemeentelijk internaat van de hogere, zeevaartschool „Abel Tasman" een sub sidieregeling zal toepassen als voor de KJU.A. in Breda en het marine-oplei dingscentrum Willemsoord in Den Hel der. De gemeente die 1963 ingaat met een tekort van bijna vier ton op de begro ting kan zelf de kosten van een nieuw internaat niet dragen. Dit heeft de burgemeester van Delfzijl, mr. Gold berg in de vergadering van de raad meegedeeld. De schetsplannen voor een modern in ternaat aan de wal liggen gereed. „We hopen dat we dit kunnen bouwen met behulp van een subsidie naar analogie van K.M.A. en Willemsoord. De toekom stige koopvaardijofficieren mogen toch zeker bepaalde eisen stellen, evengoed als oficieren van landmacht of marine", bepleitte mr. Goldberg. Situatie bij K.L.M. ernstiger dan ooit Helaas heeft 1962 de K.L.M. niet ge bracht wat wij er van hadden gehoopt. De situatie waarin «ij ons nu bevinden is van een ernstiger aard dan ooit het geval is geweest. Persoonlijk hel) ik echter vertrouwen in de veerkracht en de werkkracht van onze maatschappij, welke ook dit jaar weer duidelijk zijn gebleken bi.j de repatriëring van de bur gers en militairen uit Nieuw-Guinea. Dit zegt drs. E. H. van der Beugel, pre sident-directeur van de K.L.M., in een kerstboodschap aan het personeel de K.L.M. In het verleden heeft onze maatschappij meer moeilijke perdioden gekend en overleefd, aldus drs. Van der Beugel. De teleurstelling die 1962 ons heeft ge bracht moeten wij aanvaarden. Maar dat betekent niet dat wij ons mismoedig bij de situatie moeten neerleggen. Hoe wel het mijn overtuiging is dat vrede en geluk niet behoeven samen te gaan met voorspoed en materiële vooruitgang, heb ik echter toch even geaarzeld of ik mij dit keer op de gebruikelijke wijze tot U richten zou om U datgene toe te wensen, wat ik U allen zo van harte gun: een paar zorgeloze feestdagen, hoopvol tegemoet ziend wat het nieuwe jaar aan goeds zal brengen. Het Wereldgebeuren D' Edith Piaf toch op de televisie Edith Piafs optreden op de t.v. op 17 januari a.s. gaat door ondanks de geruchten als zou de opname die vo rige week in Nijmegen ge maakt werd, mislukt zijn. Edith Piaf wilde alleen maar ge filmd worden bij het licht van één enkele schijnwerper waardoor de film vry donker werd en spe ciale zorg vereiste bij het ontwik kelen. De kleine Franse zal zingen van „Polichinelle", „Emporte-moi", het succesnummer „Je ne regrette rien" en misschien „Milord": met haar man samen zingt ze het liefdesliedje „A quoi sa sert l'amour". Frangoise Sagan wil weer scheiden De Franse schrijfster Fran$oise Sagan heeft een eis tot echtscheiding Ingediend tegen de Amerikaan Bob Westhoff, met wie z|| in januari van dit jaar is ge trouwd. Francoise is 27, haar man 32. Er is een zoontje van zes maanden, Denis. De schrijfster is van 1958 tot 1960 getrouwd geweest met de uitgever Guy Schoelier. Directiebenoeming Wm. H. Müller In een buitengewone algemene vérgade- ring van aandeelhouders van Wm. H. Müller en Co- N.V., Rotterdam, is met ingang van 15 maart 19G3 tot lid van de directie van deze vennootschap benoemd de heer S. J. H. van Hengel. „Over enige tijd verbetering situatie wereldscheepsbouw" „De jaren 1929-1932 komen niet meer terug. Enige tijd nog zullen er weinig, bestellingen worden geplaatst, daarna en het zal niet zo heel lang meer duren komt er weer verbetering in de si tuatie van de wereldscheepsbouw". Dat is de stellige overtuiging van scheepsbouwer C. Verolme, die hij tot uitdrukking brengt in het kerstnummer van het personeelsorgaan van zijn con cern. De argumenten: de wereldbevol king blijft in ongekende grootte toene men, de sociale verhoudingen in meer en meer landen zullen verbeteren, de eonsumptie zal blijven stijgen, de onder ontwikkelde landen gaan «.meer en meer een rol spelen. „Na de, zeven goede ja ren en de zeven minder goede, zullen er opnieuw jaren komen die beter zijn". De huidige depressie in de wereld scheepsbouw is de weerslag van de enorm opgevoerde scheepsbouwcapaci- teit in verschillende landen, aldus de heer Verolme. „Activiteiten in andere richting" Het Verolme-coiicern liet dit jaar 182.850 ton dw aan scheepsruimte te water en droee 218.850 ton dw over aan de verschillende opdracht geefsters. „In een tijd van consolidatie mag 1962 dan ook, wat de produktie betreft, een moeilijk maar goed jaar worden genoemd", zo staat in het. jaaroverzicht van de heer C. Verolme, dat werd gepubli ceerd in het personeelsorgaan van zijn concern. De heer Verolme légt in zijn artikel de nadruk op de noodzaak van een betere efficiëncy in zijn bedrijven, vooral voor zijn buitenlandse werven, die mede door de ongeschooldheid van de arbeidskrachten in een moeilijke concurrentiepositie zijn. Over Ierland zegt hij: „de bouw van de eerste schepen op een werf is niet gemakkelijk. Het was op uitdrukke lijk verzoek van het Ierse gouverne ment, dat wij ons hier hebben geves tigd. Het Ierse gouvernement moet dan ook begrip Jiebben voor dc moei lijkheden in de aanloopperiode". En over Brazilië: „de levertijd is verre oveschreden, wat onder meer te wij ten is aan transportverbindingen en veel te late leveringen door de plaat selijke onderleveranciers.. Wun- neer Brazilië een eigen scheepsbouw- industrie wenst te behouden, dan zal men ook van gouvernementszijdc de nodige medewerking moeten blij ven geven". De werf in Noorwegen ten slotte geeft het concern de meeste zorgen, wat ver oorzaakt wordt doordat deze werf slechts een capaciteit heeft voor minder grote schepen, die nu door Noorse re ders in Spanje worden besteld. Plannen tot uitbreiding van deze werf zijn geheel naar de toekomst verschoven. Veelzeggend is de passage: „onze acti viteiten zullen zich in dc toekomst ook in andere richting gaan ontwikkelen, Daarom werd dit najaar een oriëntatie reis naar Zuid-Afrlka gemaakt. Ook an dere Afrikaanse landen staan voor een bezoek op het programma". In andere richting De Nederlandse werven waren dit jaar in bet algemeen goed bezet en hebben ook voor 1963 voldoende werk. Do eer ste fase van Rozenburg Is nu voltooid: De werf heeft het stadium bereikt' van consolidatie cn de investeringen zullen tot het uiterste beperkt blijven. De nieuwbouwsector leverde twee super tankers van 80.000 ton dw en 90.000 ton dw af, in aanbouw zijn het turbinetank- schap „Esso Den Haag" (90 000 ton dw). dat op 19 januari uitgedokt wordt, een 54.000 tons dw tanker voor Noorse rekening cn een 20.000 tons drijvend dok, dat wellicht naar een der dochter maatschappijen in het buitenland wordt gebracht. Later wordt begonnen aan de bouw van twee bijzondere schepen voor het vervoer van gekoelde vloeibare ammonia voor Amerikaanse reke ning. De afdeling reparatie ver werkte dit jaar 500 schepen. Het aantal dokdagen bedroeg 1300. Machines De Verolme machinefabriek in IJs- selmonde werd in 1962 gecomple teerd en uitgerust met nieuwe ma chines. Negen machine-installaties waaronder verschillende voor zeer grote schepen, werden afgeleverd. De afzonderlijke afdeling voor de pe- tro-chemie ontwikkelt zich gunstig. De eerste vacuümmachine voor het nieuwe bedrijfsonderdeel (Verolme vacuümtechniek). waarvan men gro te verwachtingen heeft, is gereed ge komen. Verolme Elektra Maassluis tenslotte heeft een zeer actief jaar achter de rug, aldus het jaarverslag. De fabriek leverde onder meer com plete elektro-installaties voor zeven schepen. Bij het concern zijn nu 10.000 i werkzaam, de helft op de Nederlandse Moeilijkheden ondervonden Frankrijk niet meer dominerend In Brussel is gistermiddag het nieuwe associatie-akkoord geratifi ceerd tussen des zes landen' van de Europese Economische Gemeen schap en 18 Afrikaanse landen. De nieuwe conventie komt in de plaats van het oude verdrag, dat per 31 december a.s. afloopt. Het had een looptijd van vijf jaar en werd gesloten, toen de meeste van de Afrikaanse gebieden nog afhankelijk waren van Frankrijk, België en Italië. Aanvankelijk was verwacht, dat reeds woensdag tot parafering zou kunnen worden overgegaan. Er bleken echter talrijke bezwaren van Afrikaanse mi-' nisters te bestaan op kleine onderdelen van teksten en pas woensdagnacht om drie uur waren de laatste moeilijkheden uit de weg geruimd. Dominerend Een van de kenmerkende verschillen met de oude verdragsbepalingen is de non-discriminatie en de reciproci teit, die in het nieuwe akkoord weder zijds tussen de Afrikaanse landen en de E.E.G. zijn vastgelegd. Deze be ginselen moeten in de plaats komen van de dominerende posities, die Frankrijk tot dusverre in de econo mieën van die landen heeft ingeno men. Daartegenover staat, dat de financiële lasten voor de ontwikkeling van de Afrikaanse staten meer dan in de af gelopen periode door de „zes" als heel zullen worden gedragen. Het akkoord moet nog definitief worden goedgekeurd nadat de teksten hun uit eindelijke vorm hebben gekregen en in de vier officiële talen van de gemeen schap zijn vertaald. Het voormalige Franse gebied Guinee heeft van verdere associatie met de E.E.G. afgezien. A nti-Amerikaanse demonstratie in Elisabethstad In Elisabethstad, de hoofdstad van Ka- tanga, is gisterochtend een felle anti- Amerikaanse betoging gehouden voor het consulaat van de V.S. Ondanks het optreden van de politie werden de rui ten van het gebouw ingegooid, de Ame rikaanse vlag afgerukt en de auto van de consul vernield. 3e demonstranten riepen leuzen als .,Weg met Kennedy" en „Weg met Gul- lion". Deze is ambassadeur van de V.S. in Leopoldstad. Hy wordt in Katanga beschouwd als de man op wiens instruc ties premier Adoela van de Kongolese regering handelt. Later trokken de betogers naar het Franse consulaat, waar pro-Franse leu zen werden geroepen. Kerkvoogd krijgt negen maanden De 38-jarige boekhouder P. S. uit Koog aan de Zaan is gistermorgen door d( rechtbank in Haarlem veroordeeld tol een gevangenisstraf van negen maan den, waarvan twee maanden voorwaar delijk. Verdachte, die administrerend kerk voogd was van de hervormde gemeente in Koog aan de Zaan, stond terecht om dat hij zich in die functie een bedrag van 4400 had toegeëigend. Het geld gebruikte hij voor zijn huishouding. De man had ook een bedrae van 6500 verkregen van het bedrijf waar hij werkte en dit niet terugbetaald. Dit was hem echter niet ten laste ge legd. Russen arresteren twee spionnen In de Sowjet-TJnie is een Russische of ficier, die in opdracht van de Ameri kaanse inlichtingendienst gegevens had verzameld over Russische raket-eenlie- den en andere militaire lcwesties, door de veiligheidsdienst van het rode leger ontmaskerd. Dit is bericht door „Rode Ster", het blad voor het Russische leger. De naam van de Russische officier is Popow, verdere gegevens, zelfs zijn rang, ontbreken tot dusver. Voorts zou in Oost-Duitsland een West duitser, zekere Mansfield, zijn gearres teerd van wie vast staat dat hij Russi sche raketeenheden in Oost-Duitsland bespioneerd heeft. Beide achterhaalde spionnen zouden opdracht hebben gehad om zoveel mogelijk inlichtingen te ver zamelen over de sterkte, plaatsinsj en bewapening van Russische raketstrijd krachten. Het Westduitse hooggerechtshof in Karlsruhe heeft gisteren een voormalige kolonel van het Westduitse leger tot zes maanden voorwaardelijk veroor deeld met een proeftijd van drie jaar. De 50-jarige Carl-Otto von Hinckeldey is ervan beschuldigd staatsgeheimen te hebben overhandigd aan een Russische agent, zijn voormalige chef. ex-gene raal Edgar Feuchtinger, die intussen is overleden. Het hof verklaarde dat het niet kon be- wyzen dat Von Hinckeldey geweten had dat Feuchtinger een Russische spion was. Von Hinckeldey werd echter schul dig bevonden aan het feit inbreuk te hebben gemaakt op instructies door de geheime documenten aan Feuchtinger ;e laten zien. Feuchtinger had verklaard de inlichtingen te willen gebruiken voor zijn memoires. De officier van justitie heeft woensdag 15 maanden gevange nisstraf tegen Von Hinckeldey geëist. Tóch de Polaris President Kennedy van de Verenigde Staten heeft gisteren een dag van zijn kerstvakantie moeten opofferen, omdat belangrijke kwesties dat van hem eisten. Donderdagmiddag zou de presi dent zijn besprekingen met de Britse premier Macmillan op de Bahama-ei- landen hebben beëindigd. Er kwam ech ter een kink in de kabel. Die kink was de Skybolt-affaire. welke de Britse ge moederen nogal heeft verhit en die een van de belangrijkste punten uitmaakten op het programma van de heer Macmil lan toen hij deze week naar de Bahama's vertrok. In Engeland ging, zoals bekend, een storm van protest op, toen vorige week bekend werd dat de Amerikanen de Sky- bolt-raket. het wapen waarop de Britse kerndefensie is gebaseerd, uit de pro duktie wilden nemen, omdat dit project Wasrington te duur zou zijn. De protesten vonden weerklank in de Verenigde Staten zelf. waar leden van de senaat en hoge legerofficieren zich aan Britse zijde schaarden en verkla ringen aflegden die niet overeen kwa men met hetgeen president Kennedy en de Amerikaanse minister van defensie Robert MacNamara over de Skybolt hadden gezegd. Onder de palmen van de Bahama's waar vele Britten en Amerikanen zich deze dagen voor Kerstmis in een behaaglijk Caraïbisch zonnetje koesterden, ging het hard tegen hard tussen de Britse pre mier en de Amerikaanse president. En geland had zijn laatste hoop op Macmil lan gevestigd en deze durfde blijkbaar niet met lege handen naar Londen terug te keren. Gistermiddag lekte uit, dat Macmillan pertinent had geweigerd de Bahama's te verlaten, wanneer presi dent Kennedy de Sky'oolt-raket niet wil de handhaven. Even zag het er heel slecht uit voor de Brits-Amerikaanse betrekkingen. Toen kwam Kennedy met het juiste besluit: hij stelde zijn vakantie een dag uit en gelastte zijn vertrek naar Palm Beach in Florida waar hij met vrouw en kin deren de kerstdagen zou doorbrengen één dag uit. s ene dag heeft tenslotte toch de op- lossing gebracht in de vorm van een compromis, waarmee waarschijnlijk het Britse thuisfront genoegen zal kunnen nemen: beide leiders deden water in de wijn. Macmillan zette de Skybolt-illusies uit zyn hoofd en Kennedy gaf de hoop op de Britten van hun kernmacht te kunnen beroven. Op het nippertje werd gisteravond de beslissing genomen, dat Amerika zijn Britse bondgenoten in plaats van de -Skybolt de Polaris zal geven. Met dit besluit heeft Kennedy de Britse premier voor groot politiek onheil in eigen huis behoed, In de Britse pers werden de afgelopen week ook reeds suggesties gedaan voor een vervanging van de Skybolt. „Laat Amerika ons de Polaris-raket geven schreven enkele kranten, die er verder op wezen, dat Britse werven dan de Po- laris-duikboten zouden kunnen bouwen, zodat ook de in nood verkerende Britse scheepsbouw voor enige tijd uit de zor gen zou zijn. Merkwaardig genoeg deed de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Dean Rusk, de dag na deze Britse pu- blikaties, een verrassende belofte. Hij verklaarde op de N.A.V.O.-ministers- conferentie in Parijs, dat Amerika be reid was Europa te helpen by de opbouw van een atoommacht ter zee op voor waarde dat de Europese landen dit pro ject dan zelf zouden bekostigen. De Amerikaanse minister dacht aan een vloot van atoomonderzeeërs, bewapend met Polarisraketten en bemand met personeel van de Europese N.A.V.O.- Ianden. Na deze onthulling van Rusk bleef het angstig stil in de Europese hoofdsteden. Men vertrouwde daar de Amerikaanse toegevendheid niet zo zeer. In Londen, Parys en Bonn werd maar al te goed begrepen, dat het hier niet alleen een meningsverschil tussen Engeland en de Verenigde Staten betrof. Het ging om de hele N.A.V.O.-defensie. Dat bleek giste ren zeer duidelijk in Lyford Cay, het plaatsje op vijftig kilometer van de hoofdstad der Bahama's, waar Kennedy en Macmillan het ogenschijnlijk alleen maar over de Skybolt hadden. Maar er was méér. Het werd duide lijk, dat de Skybolt plotseling slechts een ondergeschikt punt vormde en toen begrepen zelfs buitenstaanders, dat de belofte van Rusk in Parijs alleen maar een poging was geweest om de Europese bondgenoten zoet te houden. Amerika stond nog steeds op het stand punt, dat alleen de regering van de Ver enigde Staten zeggenschap moest heb ben over een N.A.V.O.-kernmacht. In regeringskringen in Washington was men gisteren van mening, dat Kennedy niet bereid zou zy'n op dit punt toe te ge ven. Daarbq spelen de atoomdromen van president de Gaulle van Frankrijk een grote rol. De Franse regering is vastbesloten een kernmachtop te bou wen, hoeveel dat de Fraive staat ook moge kosten. Kennedy is daar zeer op tegen. De president van de Verenigde Staten wil de kernwapens zoveel moge lijk in één hand houden. Hij voert echter als officieel bezwaar aan, dat Frankryk zich financieel geen kernzwaard kan permitteren, omdat het dan zijn conven tionele bewapening verwaarloost. Deze conventionele bewapening van de N.A. V.O.-strydkrachten is nu juist het stok paardje van de Amerikaanse defensie minister MacNamara, die vermoedelijk ook achter de Skybolt-affaire zit. Pre sident Kennedy heeft zijn besluit de Skybolt-produktie te staken althans ge nomen, nadat hy van MacNamara een rapport over deze zaak had ontvangen. Dat de hogere legerleiding in de Ver enigde Staten het niet met de minister van defensie eens is en dat ook de de fensiecommissie van de senaat bezwaren heeft geopperd laat zich begrijpen. Mac Namara kan het namelijk met deze mensen niet zo goed vinden. De laatste tyd heeft de Amerikaanse minister van defensie geprobeerd een centralisatie door te voeren, die de legerleiding niet zinde, omdat zij door deze verandering in het defensiebeleid veel van haar macht kwytraakte. De centralisatie heeft MacNamara bovendien nog willen doorvoeren zonder de senaatscommissie voor defensie in te schakelen. Dat heeft kwaad bloed gezet in Washington. Het is daarom niet alleen voor Macmillan, maar ook voor MacNamara een prettige gedachte, dat het Skvbolt-probleem geen probleem meer is. Kerstprogramma zaterdagmiddag op televisie Het kerstgroetenprogramma dat de Eurovisie via de satelliet „Ra- Iay" naar de Verenigde Staten wilde overzenden, doch dat we gens de onvoldoende sterkte van de batteryen van de satelliet op de band is vastgelegd en door de lucht naar Amerika wordt over gebracht, zal zaterdagmiddag om drie uur door de N.T.S. worden uitgezonden. Het ongeveer twintig minuten du rende programma is samengesteld uit kerstflitsen uit Oostenryk (Oberndorf), Frankrijk (Parijs), Nederland (Amsterdam), Enge land (Londen), België (Brugge), Spanje (Barcelona) Denemarken (Kopenhagen) en Italië (Rome). De regie berust by het technisch centrum van de Europese Radio- Unie te Brussel. JOHN KENNEDY ...deed water in de wyn...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3