MACMILLAN NEEMT GENOEGEN MET DE „P0LARIS"-RAKET Geen resultaten bij gesprek in Brussel Zeeland niet bevriezen tot „een mooi museum" Engeland houdt eigen kernmacht Dr. Van Konijnenburg verlaat de K.L.M. Ministers stellen overeenkomst op Vooronderzoek in „Spiegel"-zaak AMSTERDAMSE TRAMS DOOR EEN „TRABO"-NET VERVANGEN Overleg voor 1962 besloten Bij busongeluk in Peru 28 doden Ontwapenings gesprek Genève opgeschort D. SPIERENBURG HOOFD GECOMBINEERDE E.E.G, EURATOMDELEGATIE Gijsbreght nieuwe stijl Vs nd aag. 205e jaargang - no. 301 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 perkw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv, 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red 7853, adv 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. teL 2116, adm. tel. 2911- Zierlkzee: red. tel. 2425. adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv f 4,-, Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Vrijdag 21 dec. 1962 Raadhuis voor burgemeester Pagina 6 Premier Macmillan van Engeland heeft gisteren in de loop van zijn overleg met president Kennedy op de Bahama-eilanden zijn eis laten vallen, dat Amerika aan Engeland de omstreden „Sky- bolP'-raket zal leveren en erin toegestemd, dat Engeland voor zijn atoombewapening de beschikking zal krijgen over de beproefde ,,PoIaris"-raket. De beide staatslieden hebben hun ministers van defensie opdracht gegeven de tekst van de overeenkomst op te stellen. De ministers zullen hierbij door deskundigen worden bij gestaan. Vandaag heeft Macmillan een bijeenkomst met zijn kabi net, waarin hij de bijzonderheden over het verwachte akkoord zal meedelen. Reeds eerder hadden Kennedy en Mac millan gisteren besloten hun overleg met een dag te verlengen. Oorspronke lijk zouden de besprekingen gistermid dag worden beëindigd- Met het oog op de veelheid van onderwerpen besloot men ook vandaag de besprekingen voort te zetten. Beide staatslieden keren van middag naar hun land terug. Naar verluidt zal de overeenkomst tus sen Kennedy en Macmillan sterk tot in bijzonderheden afdalen. Men verwacht, dat zij zowel door het Britse parlement als door het Amerikaanse Congres zal moeten worden bekrachtigd. Geen belemmering Er bestaat weinig twijfel over, dat Kennedy het geheel eens is met Mac millan, dat slopzetting van de pro- duktie van de „Skybolt" voor Enge land géén belemmering kan zijn om een zelfstandige, over kernwapens beschikkende strijdmacht, in stand te houden. Vernomen wordt dat een der bre'dere aspecten van de overeenkomst wordt gevormd door het punt, hoe een kern- zwaard der westerse mogendheden on der N.A.V.O.-overkapplng kan worden gebracht. Dit zou overigens in een perio de moeten gescliieden, die volgens wel ingelichte zegslieden wel tien jaar zou kunnen bestrijken. Men komt hierbij tot de slotsom dat, indien inderdaad een overeenkomst tot stand komt, waarbij Engeland de be- WRAK VAN BRAZILIAANS VLIEGTUIG GEVONDEN Alle vijftig inzittenden zijn omgekomen Reddingsploegen hebben donderdag het wrak van de verongelukte Braziliaanse Constellation bereikt die in het oerwoud van de Amazone is neergestort. Alle 50 inzittenden zijn hierbij om het leven gekomen. Waarnemers van V.N. niet naar Angola Krachtig verzet van Afrikaanse en Aziatische V.N.-leden heeft gisteren ge maakt dat géén uitvoering kan worden gegeven aan een Amerikaanse voorstel óm vertegenwoordigers der Verenigde Naties naar de Portugese Afrikaanse be zittingen Angola en Mozambique te zon den, om zich door eigen waarneming van de toestand in deze gebieden op de hoogte te stellcw. Portugal had zijn medewerking toege zegd voor dc uitvoering van het Ame rikaanse voorstel, dat werd opgesteld na overleg op het hoogste plan tussen de regeringen te Washington en Lissabon. Na de indiening van het Amerikaanse voorstel in de algemene vergadering dienden Afrikaanse en Aziatische V.N.- leden amendementen in, dit ondanks de waarschuwing van senator Gore. lid dei- Amerikaanse afvaardiging en indiener van de desbotrcffende ontwerpresolutie dat amendementen hierop niet mogelijk waren. In de amendementen werd onder meer verklaard dat de Verenigde Staten „klaarblijkelijk onvoldoende aandacht hebben geschonken aan de werkelijke toestand in de Portugese Afrikaanse ge- bicden en aan de terzake door de al gemene vergadering genomen beslui ten". schikking over de „Polaris" - ra ket krijgt, Engeland in elk geval tot in het begin van de jaren zeventig de beschikking zal houden over een eigen kemzwaard. N.A.V.O. Men wees er in Nassau van welinge lichte zijde nog op dat het Britse kernzwaard reeds in sterke mate ter beschikking van de N.A.V.O. staat, omdat het verbonden is met de Amerikaanse kernwapenstrijdmacht. Volgens dezelfde zegslieden hebben Ken nedy en Macmillan zich, gedurende him verblijf in Nassau, nog niet met andere Europese mogendheden dan Engeland over dit onderwerp verstaan. De „Polaris" is, als bekend, in hoofd zaak bedoeld 0111 door onderzeeboten te worden afgevuurd. Het is een op vaste brandstof werkende raket, met een be reik van ongeveer 2400 kilometer. Zg kan vanaf elk punt in zee worden afge vuurd, zonder dat de vijand tevoren kan vaststellen dat er een dergelijke lance ring op handen is. Volgens deskundigen kan de „Polaris" echter ook vanaf landbases worden ge lanceerd, of worden afgevuurd door bij voorbeeld kruisers. SLOEP VAN „NAUTILUS" OP TEXEL AANGESPOELD Op het strand van Texelbij De Cocksdorp, zijn twee sloepen aan gespoeld van de Westduitsé vrachtvaarder „Nautilus", welke zondagochtend in een zware storm is vergaan en waarbij 23 opvaren den om het leven zijn gekomen. De sloepen bleken in zeer slechte staat te verkeren. De strandvon der vraagt zich af, of men er zich wel mee had kunnen redden. Op de foto een sloep met de naam Nautilus", wélke m de branding werd vernield. Acht weken na het begin van het ju; tïëio optreden tegen het weekblad „D< Spiegel" heeft de fungerende opperste Westram verzocht om de instelling van een ge rechtelijk vooronderzoek tegen de uit gever van genoemd blad, Rudolf Aug- stein, de redacteur Conrad Ahlers en de overste van de Westduitse strijd krachten Alfred Martin. Naar in Karlsruhe nader werd gezegd, worden de betrokkenen beschuldigd van verraad van staatsgeheimen en opzet telijk landverraad. Er zouden nog na dere verzoeken om gerechtelijk onder zoek worden ingediend. Behalve genoemde drie beschuldigden bevinden zich ook nog overste Wicht en de militaire deskundige van het blad. Hans Schmelz, in. voorarrest. NIEUWE BAAN BIJ GAROEDA De ministers van. de zes E.E.G.-Ianden' en de Britse delegatie onder leiding van minister Heath hoorden een Interim rapport aan van de vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. S. L. Mans- holt, de voorzitter van de ministeriële commisie van onderzoek, die belast is met de bestudering van de gevolgen voor produkten als tarwe, gerst en var kensvlees wat het prijsbeleid in Enge land betreft by toepassing van het land bouwbeleid van de E.E.G. Besloten werd het volledige rapport af te wachten, dat de commissie vóór 14 januari gereed hoopt te hebben. De ministers van de „zes" zetten zich daarna afzonderlijk aan de conferentie tafel om te trachten uit de impasse te komen, die tussen de E.E.G.-Ianden is Toch mandaat voor onderhandelingen in Djakarta (Van een onzer redacteuren) Dr. E. van Konijnenburg, onder directeur en hoofd van de dienst buitenlandse samenwerking van de K.L.M. zal per 1 januari aanstaan de na een dienstverband van ruim 25 jaar de maatschappij verlaten. In een communiqué van de K.L.M.- persdienst is meegedeeld dat dr. Van Konijnenburg om particuliere redenen ontslag heeft genomen. By nadere informatie is ons gebleken dat hot ontslag gevolg is van een brief wisseling die dateert van geruime tijd terug. Daarin werd vastgelegd dat dr. Van Konijnenburg zün dienstverband Sier 1 januari zou beëindigen, tenzij hy loor nieuwe besprekingen met Indo nesische regeringsfunctionarissen over de kwestie Nieuw-Guinea de K.L.M. an dermaal in moeilijkheden zou brongen. In dat laatste geval zou onmiddellijk verbreking van het dienstverband nood zakelijk zyn. De K.L.M. heeft met de regering in 1961 en 1962 een reeks van moeilijkhe den gehad over het optreden van haar onder-directeur, die als lid en voornaam ste ambassadeur van de groep-Rijkens herhaalde besprekingen heeft gevoerd met hoge Indonesische autoriteiten on der wie president Soekamo en minister Soebrandio, over een manier om aan de Indonesische eisen inzake Nieuw-Guinea te voldoen. Besprekingen President-directeur Van den Beugel heeft de onder-directeur er destijds op gewezen dat deze neven-activi teiten in strijd waren met het belang van de K.L.M., die juist met de re gering gewikkeld was in zeer be langrijke financiële besprekingen over een regeringsgarantie. De K.L.M. heeft dr. Van Konijnenburg thans bereid gevonden om na zjjn af treden in begin januari te Djakarta be sprekingen te voeren over de toeken ning van landingsrechten aan de maat schappij. Het is nog niet bekend wat dr. Van Ko nijnenburg na voltooiing van deze laat ste taalc in dienst van de K.L.M. zal gaan doen. Er werd ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid dat hij zich in Djakarta zal gaan vestigen, waar hy lange t(jd werkzaam is geweest en dat hjj daar in dienst zal treden van de Garoeda Indonesian Airways. Reeds na zyn eerste reis schijnt hy in zyn omgeving te hebben verklaard, dat lijj daarvoor door de Garoeda uitdruk kelijk was gevraagd. IDEE VAN STUDENT De heer M. Bierman, bouwkundig student aan de Technische Hogeschool te Delft, heelt in juni van dit jaar aan b. en w. van Amsterdam een rapport aangeboden waarin hy zyn idee heeft uitgewerkt: de tram in de hoofdstad te vervangen door een ander openbaar vervoermiddel en daarmee tevens een zyns Inziens eveneens op korte termijn noodzake lijke scheiding tussen het openbaar vervoer en het overige stadsver keer te verwezenlijken. in dit rapport, dat hij thans openbaar heeft gemaakt, zegt de heer Bierman onder andere: de huidige stand van de techniek maakt het mogelijk een vervoermiddel te construeren dat zich met veel grotere snelheid dan een vaartuig door het water kan verplaatsen, zonder dat voor het op snelheid komen en het aanleggen veel tijd nodig is. Dit nieuwe vervoermiddel, een combinatie van tram en booten daarom trabo genoemd zal zich moeten voortbewegen over rails die op ongeveer een halve meter onder de waterspiegel worden aan gebracht. Voor het scheepvaartverkeer in de grachten verwacht de heer Bierman geen grote moeilijkheden. Bovendien zal bij een efficiënt doorgevoerd plan slechts een klein aantal grachten in het trabo-net behoeven te worden opgenomen. FUSIE TUSSEN PANAM EN T.W.A. De directies van de Pan American World Airways en de Trans World Air lines hebben gisteren hun goedkeuring gehecht aan plannen voor een fusie tus sen Amerika's grootste luchtvaartmaat schappijen. Het fusieplan moet echter nog vele hin dernissen nemen. Het moet de goedkeu ring hebbon van 48.500 aandeelhouders van belde maatschappijen, van de raad voor do burgerluchtvaart (C.A.B.) en van president Kennedy vanwege de in ternationale betekenis ervan. de bekendmaking, uitgegeven na bijna een jaar van onderhandelingen, wordt gezegd dat „een financieel krach tige transatlantische luchtvaartmaat schappij onder Amerikaanse vlag zal worden geschapen, die beter in staat zal zijn te concurreren tegen combinaties van buitenlandse maatschappijen, die het Amerikaanse aandeel in de trans atlantische markt in 12 jaar met 42 pro cent hebben doen dalen". De nieuwe maatschappij zal de Pan American World Airlines Inc. worden genoemd. Ook de tweede en laatste dag van de besprekingen in Brussel over de toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap is bijzonder kort geweest. Zoals trouwens werd verwacht, werden op de punten op de agenda landbouwkwesties geen concrete stap pen gedaan. In januari twee grote knelpunten aan de orde In de haven van Den Helder arri veerden donderdagochtend de laatste twee schepen uren. de ko ninklijke marine uit de wateren rond Nieuw-Guinea: Hr. Ms. iiOverijsel" en Hr. Ms. Luymes De „Luymes" had een grote zen ding orchideeën uit Nieuw-Guinea aan boord, welke gedurende de zes weken, lang durende overtocht verzorgd werden door bootsman L. Fraanje, hier gefotografeerd met de commandant van de bo dem, luitenant ter zee le klas J. H. de Grnyter. ontstaan over de interpretatie van de verordeningen over het gemeenschappe lijke 'financiële aspect van het landbouw beleid. „Het was een positief gesprek" minister Luns na afloop van deze vergadering. Hy verklaarde dit op zyn laatste persconferentie als voor zitter van de conferentie, waarvan de' leiding op 1 januari overgaat naar de Belgische vice-minister van bui tenlandse zaken, H. Fayat. Minister Luns voegde hier aan toe, dat „de wil aanwezig is om zo spoedig mo gelijk tot een oplossing van het moei lijke vraagstuk te komen". In januari zullen twee lange vergade ringen tussen de EJE.G.-landen en En geland worden gehouden: een van 14 tot 18 januari en een van 28 januari tot 2 februari. Twee hoofdproblemen, waar voor in 1962 geen oplossing kon worden gevonden, zullen de belangrijkste agen dapunten zijn: de aanpassing van de Britse landbouw en de gemeenschappe lijke financiering; Eerst nu is bekend geworden, dat dins dag op 160 kilometer van Ayacucho, in het centraal Andesgebiéd van Peru een autobus van een hoogte van 45 meter in een rivier is gestort. Een meisje van twaalf jaar is de enige overlevende van de ramp, die 28 mensen het leven heeft gekost. Koningin spreekt op eerste kerstdag ELM. de Koningin zal zich op eerste kerstdag om 13 uur via beide zenders in een kersttoespraak tot het Ne derlandse volk richten. In aanwezigheid van de konin klijke familie heeft gisteren in paleis 'b Loo te Apeldoorn de jaar lijkse kerstfeestviering voor het personeel plaatsgevonden. Als ge volg van het overlijden van konin gin Wilhelmina droeg de viering dit jaar een besloten karakter. De V.S. en Engeland hebben op de Sowjet-Unie een beroep gedaan, haar onderhandelingstactiek te wijzigen wanneer de Geneefse ontwapeningsconferentie op 15 januari haar werkzaamheden hervat. De conferentie waaraan 17 landen deelnemen, ging giste ren op reces. Op de laatste bijeenkomst in dit jaar stelden de Amerikaan Arthur Dean en de Brit sir Michael Wright de Russen verantwoordelijk voor het feit dat het overleg dit jaar op niets is uitgelopen. Volgens hen komt dit, doordat de Sow- jet-Uhie streeft naar overeenstem ming in beginsel en dan pas óver bijzonderheden wil onderhandelen. Dit gold volgens sir Michael zowel voor het compromisplan van de neu- tralistische deelnemers voor een ver bod op het nemen van kemproeven als voor de kwestie van de onbeman de waarnemingsstations, op zoge noemde „zwarte kastjes". De heer D. P. Spierenburg is benoemd tot hoofd van de gecombineerde Neder landse permanente vertegenwoordiging bij de Europese Economische Gemeen schap en by de Europese gemeenschap voor atoomenergie, zo deelt het ministe rie van buitenlandse zaken mee. Bij het zelfde K. B. is de heer Spierenburg met ingang van 1 januari 1963 benoemd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der tweede klasse. - Defensiegeheimen in Amerika gestolen De politie in Jackson, in de Amerikaan se staat Mississippi, heeft drie mannen gearresteerd, die worden verdacht van het stelen van blauwdrukken uit een fa briek in Jackson, die onderdelen voor de „Nike"-raket vervaardigt. De man nen, van wie er een by de fabriek in dienst was, zonden volgens de politie hebben geprobeerd de blauwdrukken aan een agent der Cubaanse regering a 600.000 dollar te verkopen. fatuitlijn COMMISSARIS DER KONINGIN TOT ZEEUWSE STATEN: „Industrialisatie en recreatie zullen hun stempel zetten op het mooie, rustige Zeeuwse land. Maar dat kan niet anders: we kunnen ons gewest nu eenmaal niet bevriezen tot een mooi mu seum". Deze woorden sprak de commissaris der koningin, jhr. mr. A. F. C. de Caseinbroot, gis teren bij de aanvang der staten- zitting in een korte toespraak, waarin hij enkele markante pun ten uit de Zeeuwse ontwikkeling van de laatste tijd releveerde. „Wij zullen de ontwikkeling in goede banen trachten te leiden op onze eigen manier. Wij dul den niet dat anderen overi gens met de beste bedoelingen zich hiermee bemoeien. Wij van onze kant mengen ons ook niet in de landschappelijke en planologische indeling van Eu ropoort en Umond", aldus de commissaris, Ten aanzien van de ontwikkeling in Zeeland verklaarde de commissaris: „Tot ons aller vreugde kunnen we constateren dat we over het dode punt heen zijn. De ontwikkeling in de kerngemeenten is zeer bevredi gend en voor het Sloe zijn zeer vele serieuze gegadigden van grote allu re. Zij hebben reeds op vertrouwelij ke wijze met het E.T.I, en met G S. contact opgenomen. Laten we hopen, dat in afwachting van de beheers regeling van het Sloe er een inte rim-regeling tot stand zal komen, opdat de lagere organen zo spoedig mogelijk bij de ontwikkeling van het Zuid-Sloe worden ingeschakeld". Ook buiten de kernen hebben zich be drijven gevestigd of is er sprake van uitbreiding. Dit alles zal er toe b(j- dragen de ontvolking van het plat teland af te remmen. In dit verband bracht de com missaris ook ter sprake „de sleu tel van de welvaart" zoals hij het noemde, namelijk het woningpro bleem. „Ofschoon het voor Gede puteerde Staten een bijzonder moeilijke opgave was om het te geringe contingent te verdelen, mogen we toch met dankbaarheid constateren dat de minister van volkshuisvesting eu bouwnijver heid ons belangrijk beter heeft be dacht dan vorige jaren" aldus de Voorts behandelde hy de samenwer king met Noord-Brabant en Zuid- Holland. „Tot onze grote voldoening kan ik U meedelen, dat de contacten zowel op bestuurlijk als technisch niveau van de aangenaamste aard zijn. Met name ten aanzien van het Kreekrakplan achten wij de samen werking met onze Noordbrabantse vrienden van groot belang. We zyn er van overtuigd, dat de prettige sfeer, waarin we steeds hebben ge werkt, kunnen voortzetten. Het Kreekrakplan zien wij als een be langrijk onderdeel van de ontwikke ling van het Westerscheldebelcken" aldus de commissaris. „Nu de af sluiting van het Brouwershavense Gat binnen afzienbare tijd zal wor den gerealiseerd hopen wij op dezelf de hartelijke wijze te kunnen samen werken niet onze Zuidhollandse bu ren om tot een oplossing te komen van problemen,, die verband houden met het Grevelingenbekken. Er is reeds contact op technisch niveau". Tenslotte kondigde de commissaris een excursie van de staten aan naar de Oosterschelde-brug in de komende zomer. „De voorbereidende werk zaamheden voor de bouw zijn thans in volle gang" zo verklaarde hjj. Zie voor het verslag der Statenzitting pagina 4. Een vergadering van een vertegen woordigend lichaam heeft soms iets weg van een theater: de leden treden op als bekwame en minder bekwame ac teurs in een goedgekend stuk en in de zaal zitten publiek en pers. Meestal meer pers dan publiek, maar in ieder geval kritisch-gezinde toeschouwers, die nauwkeurig de verrichtingen van de spe lers volgen. Gisteren hebben wij het ge noegen gehad de opvoering bij te wonen van het jaarlijkse „begrotingsstuk" in de provinciale statenzaal en het had iets weg van de onvermijdelijk weerkerende Gijsbreght, ditmaal in nieuwe stijl. De aandacht was gespannen, want men wist dat een aantal oude vertrouwde figuren van het toneel was verdwenen om voor jongeren plaats te maken. Zo vroeg men zich gisteren af hoe de be roemde beginclaus over het voetlicht zou rollen nu de oude Bouwmeester uit de Statenzaal de oratorisch-begaafde L. P. van Oorschot zijn „harrenas" had overgedragen aan een man uit een modernere school, namelijk drs. Th. C. Westerhout. Wij moeten zeggen: die op volger deed het uitstekend. Om de beeld spraak nog even vol te houden; men kon merken, dat deze acteur een grote spel- routine heeft en met gemak onverwach te gebeurtenissen en gebeurtenisjes (zo als interrupties) opvangt. Dit moet in derdaad worden gezegd: de fractievoor zitter van de P.v.d.A. beheerste zijn stof en was gisteren zeker een aanwinst in de statenzaal. Het moet nog wat wennen: de opvol ger van de altoos bewogen-gebaren- de en -sprekende Van Oorschot char geert namelijk een beetje in de staten zaal, hij speelt een tikkeltje Tweede Ka mer. Dat kwam tot uiting in felle priK- jes aan het adres van het kabinet-De Quay, maar vooral in zyn spel met een motie rond het veer-Kruinmgen-Perk- polder. Bij de algemene beschouwingen kwam hy onverwacht met een motie voor de dag, die zodanig was gesteld dat geen enkele fractie er feitelyk be zwaar tegen kon maken. Bovendien ver zekerde de heer Westerhout heel arge loos, dat het hier om een Zeeuws belang ging, waarbij uiteraard partijpolitieke overwegingen géén rol speelden. Maar de oude garde om het eens oneerbie dig te zeggen zat er een beetje om te grommen. Met name de antirevolutio naire heer Hommes en de liberale fractieleider Schlin- gemann herinnerden er aan, dat in vroeger dagen de senioren over zulke algemene zaken overleg pleeg den. En ze hadden gelijk: moties van dergelijke algemene strekking pleegden te worden ingediend nadat de senioren (ergens by de schouw van de zaal) ern stig hadden geconfereerd. Eén diende dan namens hen allen het stuk in als een voorbeeld, van grote eendracht. De heer Westerhout echter speelde ove rigens bekwaam met een onpolitiek gezicht een politiek, spelletje. De uitslag daarvan staat nog niet vast: vandaag zal blijken of de overige fracties het hun toegeworpen balletje zullen opvangen. Men ziet: een zovaak opgevoerde Gijs breght kan toch wel eens nieuwigheid- jes opleveren. Wat de andere spelers betreft: hun optreden was als vanouds, rustig, gedegen, vriendelijk-vermanend soms b.v. de heer Hommes of ook voorzien van enig sarcasme, zoals bij de heer Schlingemann. Eerlijk gezegd hadden we enige compassie met de K.V.P.- woordvoerder Verdonk, die moest inval len voor zijn fractievoorzitter Vercaute- ren. In het begin sukkelde hij met de geluidsinstallatie, waarna verhuizing naar een andere microfoon vrijwel geen soelaas bracht. Zrjn sombere stem was niet in staat enige overeenstemming tot stand te brengen met de akoestiek van de zaal, zodat het merendeel van de statenleden er maar in berustte, dat hij heel slecht was te verstaan. Bovendien was wat hij zei niet allemaal even boei- Er was één punt, waarover we ons gis teren oprecht hebben verheugd. Dat was een tot dusver ongekend verschijn sel: bij de algemene beschouwingen voerden alleen de fractievoorzitters het woord. Gelukkig! Het was vroeger vaak erg vervelend als na de toch al uitvoeri- ge senioren ook diverse fractieleden in eerste instantie nog weer eens gezellig op allerlei onderdelen ingingen. Deze trieste gewoonte bleef ditmaal achter wege. Moge het zo blijven! Nu de andere zijde van de tafel: heren gedeputeerden, onder wie zich zoals men weet vier „debutanten" bevonden. Zij hebben zich uitstekend geweerd, waarbij onmiskenbaar bleek dat zij dc stof volkomen beheersten. Wel hebben we met enige nostalgie zitten peinzen over „vroeger", toen de heer Van der Weel zijn ironische vertogen de zaal in- strooide en het een genoegen was om luisteraar te zijn. Ook dat is een aspect van deze Gijsbreght-nieuwe stijl: het is aan de zijde van Gedeputeerden zakelij ker, nuchterder geworden. Geen bloem rijk gehouden betogen meer van de lieer Schout, geen spitsvondigheden meer van de heer Van der Weel, geen beminnelij ke uiteenzettingen van de heer Philipse, maar strakke betogen, waarbij de heer Mes nog het meest voor de verbinding met vroeger -zorgde. Het zijn verande ringen, die wij zonder meer signaleren: het is verre van ons daarmee een ver oordeling uit te spreken. Dit college heeft een andere stijl dan het vroegere en dat aanvaarden wij. HPenslotte één aspect, dat gisteren bij- zonder opviel: de teleurstelling over het beleid van minister Korthals was al gemeen met name ten aanzien vanoes- terproef, schaderegeling Deltawet en Bijdragenwet. Het scherpst werd dat door gedeputeerde Van Poelje geformu leerd: hy sprak In verband met de oes- terproef over een „hikkend beleid". Te recht. Het is te hopen dat bij de komen de behandeling van minister Korthals' begroting in deTweede Kamer deze meer dan overmatige ontevredenheid niet onverzwegen blijft. Moge de heer Van Poelje in 's lands vergaderzaal vaak geciteerd worden! .;is het 25 jaar geleden, dat de Amerikaanse staatsman en nobel- prijswinnaar F. B. Kellogg te St. Paul (Minn.) overleed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1