BLANKENHEYM Burgemeesterkooptoude raadhuis te Noordgouwe Pleidooi voor vele Zeeuwse zaken Katholieke ulo in Goes verhuist naar gebouw openbaar lyceum Poging tot lichting ponton bij Bath REFORMATORISCHE THEOLOGEN ACHTER PATER VAN KILSDONK re_ Gemeenteraad voteerde gelden voor het treffen van voorzieningen Kodde: pleidooi voor Gods geboden Van Poelje: aan eenheid van opvattingen geen sprake 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 Voor f3500 „Wonderlijke situatie voor ziekenhuisbestuur" Burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven heeft het voormalige raadhuis van Noordgouwe gekocht om er over enkele" jaren, na zijn pensione ring, zjjn intrek te nemen. Voor de prijs van 3500 is het donderdagmiddag in de raad van de hand gegaan. Bij de verkoop bg inschrijving van het pand aan de King in het dorp via notaris P. Heering Fe Zierikzee de burgemeester een van de weinige gegadigden. B. en w. lanceerden af gelopen zomer een voorstel in de rich ting van verkoop, toen de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" concludeer de, dat de inrichting tot woonhuis een investering van 19.500 vergde uit de gemeentekas. Het voorrecht om in het oude raadhuis te wonen zou dan neerkomen op een jaarlijkse huur tussen 1350 en 1560. Tegen ruim twee jaar is het pand nu in eigendom gekomen van burgemeester Vermeulen. De raad gaf donderdag middag in het Plaatsenhuis te Dreischor zijn fiat aan het voorstel. Overigens na dat de heer J. Dekker (p.v.d.a.) eerst nog even zijn wenkbrauwen had gefronst over de lage koopsom. En deze felle tegenstander van het nieuwe raadhuis voor Brouwershaven in Noordgouwe koppelde aan zijn bemerkingen op dit punt een weinig vleiende conclusie voor deze kleine kern: „Deze prijs bewijst wel, dat Noordgouwe nog maar weinig levensvatbaarheid bezit. Vergelijk maar eens met de koopsom van een huis in de Westhoek". In deze vergadering van de raad er ging een besloten zitting van een uur aan vooraf werd nog een keer ge zinspeeld op de raadhuiskwestie. Dat was" toen burgemeester Vermeulen de dame en heren machtiging vroeg- om over te gaan tot verkoop van oude en niet meer bruikbare materialen van de brandweer. De reorganisatie van de bluseenheden in de nieuwe gemeente heeft het mogelijk gemaakt een keuze te doen uit het beste voorhanden zijnde materiaal. De oude trekkermanschap- penwagens van Zonnemaire en Brou wershaven kunnen met toebehoren wor den verkocht. „Alleen de spuit met handpomp van Brouwershaven die be waren we voor het museum", zo ver duidelijkte de heer Vermeulen nog even. Waar komt dit museum? In het geres taureerde stadhuis van Brouwershaven? De raad hulde zich verder in nevelen. „Het Rode Kruis heeft in dit bestuur zitting met een meerderheid, terwijl de gemeenten jaarlijks moeten opdraaien voor de tekorten". Dat accepteerde het oude Brouwershaven niet. Vorig jaar stemde ook de raad van het nieuwe Brouwershaven de wijziging, nodig door de herindeling van gemeenten, op grond van deze overwegingen af. Met de stem van de heer J. A. van der Bijl (p.c.) tegen. Opnieuw heeft het stichtingsbestuur zich met een brief tot de gemeente Brouwershaven gewend met het verzoek om een wijziging in het bestuur te aanvaarden. De inmiddels tot wethouder benoemde heer Van der Bijl wilde op dit punt meegaan om complicaties bij de prak tische toepassing te voorkomen. De voorzitter en wethouder B. M. Moer- mond dienden een meerderheïdsvoorstel in om dit niet te doen. De heer R. J. van der Wekken (p.c.) betitelde de huidige gang van zaken als een wonderlijke situatie. „Het is niet te handhaven en onlogisch, een kwart van de gemeente er buiten te laten. Wie moet de belangen van dit stukje nu verdedigen en de kas tanjes uit het vuur halen?" Voor de heer Van der Wekken had het veel weg van raadseltjes opgeven. Hoe dan ook: de bestaande situatie blijft gehandhaafd. De stemmenverhouding was zes tegen vier. De plannen van de waterleidingmaat schappij „Schouwen-Duiveland" om over te gaan tot fluoridering van het drink water vond het merendeel van de raad (S2) vrij hachelijk. Men wilde zich liever onthouden van een beslissing, waartoe het voorstel van b. en w. om er toe over te gaan werd verworpen. Voor driekwart De wat ingewikkelde vorm van deel name in de gemeenschappelijke regeling stichting Rode Kruisziekenhuis „Schou wen-Duiveland" laat Brouwershaven voortbestaan. De gemeente neemt er aan deel voor wat betreft de gebiedsdelen Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire Alleen de kern Brouwershaven speelt niet mee. De vertegenwoordiger van de gemeente telt dus in feite maar voor driekwart mee- Deze situatie vloeit voort uit het feit, dat de oude gemeente Brou wershaven destijds grote bezwaren op perde tegen de bestuursvorm van de ziekenhuisstïchting. De drijvende bok „Walcheren" van Van der Taks Bergingsbedrijf te Vlissingen heeft donderdag vergeefs gepoogd een gezonken ponton te lichten. De ponton zonk vjjf dagen geleden op de rede van Bath in zware storm. De ponton van Van der Tak was gela den met ongeveer 500 vaten olie, die daarop her en der in het water verspreid werden, in de richting Ossendrecht en naar Zeeuwsch-Vlaanderen. De vaten olie zijn afkomstig van het wrak van het Duitse motorschip „Aydin" dat bij Bath is gezonken. De DOging tot berging van de ponton is misiukt. Men zou de ponton waarschijn lijk trachten vrijdag op de slikken te zetten. Orerslagschip bracht meer dan 7 mille op Het overslagschip van de gemeente Goes, dat vele maanden renteloos in de haven heeft gelegen, is verkocht. De ge meente besloot woensdagavond tot ver koop aan de firma Swëts te Giessen- dam voor de som van ƒ7070. In een vorige raadsvergadering werd het voorstel om het overslagschip voor 4500 te verkopen aan de firma C. Westdorpe te Goes aangehouden. Deze firma bleek thans bereid ƒ4500 te be talen alsmede een som van 1000 te storten voor de actie „Open het Dorp". De raad gaf echter de voorkeur aan de Giessendamse firma, die meer dan ƒ7000 in de gemeentekas wilde storten. Vliegtuig vloog op startbaan in brand Een Boeing 707 van de Israëlische luchtvaartmaatschappy El Al met 63 passagiers aan boord is op het Paryse vliegveld Orly bij de start in brand ge vlogen. Toen liet toestel zyn aanloop nam voor de start werden plotseling de wielen geblokkeerd, waardoor de ma chine om haar as draaide en aan het eind van de startbaan tot stilstand kwam. Volgens ooggetuigen vatten de vier mo toren vlam toen het haar aanloop be gon. Bij de grote snelheid, die het toestel reeds had, remde de piloot toen krach tig met het gevolg, dat de machine even later met de neus naar het stationsge bouw stond gekeerd. Het vliegtuig, dat op weg was naar New York, was juist? van brandstof voorzien voor deze vlucht. Men had juist 90.000 liter kerosine in de vleugel tanks gepompt. De brandweer van de luchthaven had het vuur spoedig in be dwang zodat het verkeer, dat korte tijd moest worden onderbroken, weer her vat kon worden. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. KERKNIEUWS Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle: B. Haverkamp te Blauwkapel-Groenekan; beroepen te Maarssen: H. A. van Bem- mel te Leerbroek, beroepen te Nijeveen (toez.): W. Kruidenier, vicaris te Hil versum, aangenomen naar Eemnes-Bui- ten: D. H. van Lokhorst te Masten broek. BEROEPBAAR STELLIN G De heer J. v. d. Berg, vicaris te Haaks bergen is beroepbaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Chatham (Ontario, Cana da) Free Christ. Reformed Church: W. van Heest te Emmen. Ontslag doet schade aan groeiend begrip „Een beginselvast katholiek priester" Tegen het dreigende ontslag voor de Amsterdamse studenten-zielszorger pa ter J. van Kilsdonk S.J., dat door de Romeinse curie is geëist, hebben zich nu ook reformatorische theologen en hoog leraren aan de V.U. in Amsterdam uit gesproken. Een aantal reformatorische theologen heeft donderdag kardinaal Alfrïnk, mgr. Van Dodewaard en mgr. Willebrands in Rome een telegram gezonden van de volgende inhoud: „Ondergetekenden, reformatorische christenen, hebben met grote ongerust heid het bericht vernomen omtrent een dreigend ontslag aan pater J. van Kils donk. Overtuigd zijnde van de kerke lijke integriteit van deze r.-k. studenten- moderator vrezen wij, dat zijn ontslag door het Heilige Officie aan een groei end begrip voor de R.-K. Kerk in Neder land een zeer ernstige slag zou toebren gen". Het telegram is ondertekend door: prof. dr. M. A. Beek, dr. R. Boon. prof. dr. W. F. Dankbaar, dr. W. F. Golterman, dr. J. M. Hasselaar, prof. dr. W. J. Kooi man, ds. K. H. Kroon, prof. dr. O. W. Mönnich, ds. W. G. Overbosch, dr. G. J. Paul, prof. dr. P. A. van Stempvoort, dr. K. Strijd en ds. J. R. Wolfensberger. getekenden aan het groeiende vertrou wen tassen de kerken in Nederland een ernstige schade toebrengen". Dit telegram is ondertekend door dr. J. H. Bavinck, dr. J. v. d. Berg, dr. G. C. Berkouwer, dr. H. Dooyeweerd, dr. G. A. Lindeboom, dr. G. E. Meuleman, mevrouw dr. G. H. J. van der Molen, dr. G. den Otter en dr. R. Schippers, allen hoogleraren aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. De provinciaal van de Jezuïeten, pater F. J. Westermann heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan mgr. J. A. E. van Dodewaard. Ook pater Van Kilsdonk heeft een gesprek gehad met de Haar lemse bisschop. Bij het .secretariaat van het bisdom zijn verscheidene brieven bin nengekomen, die betrekking hebben op de zaak-Van Kilsdonk. Vrije Universiteit Negen hoogleraren van de Vrije Univer siteit te Amsterdam zouden een tele gram, naar kardinaal Alfrink en mgr. Van Dodewaard gestuurd hebben. Het luidt: „Ondergetekenden hebben met verontrusting kennis genomen van de dreigende maatregel betreffende pa ter J. van Kilsdonk. Het is hun een be hoefte des harten om met gepaste eer bied en vertrouwen deze verontrustin kenbaar te maken aan de kardinaal bisschop cn de bisschop van Haarlem en aan het gehele Nederlandse episcopaat. Een eventuele maatregel tegen pater Van Kilsdonk, die zij hebben leren ken nen als een beginselvast katholiek pries ter, zou naar de overtuiging van onder- die goeie ouwe met de baard) endie goeie jonge Beroep op kapitaalmarkt via openbare emissies in 1962 groter Het beroep op de Nederlandse kapitaal markt in 1962 via openbare emissies is groter geweest dan in 1961. Dit blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau r de Statistiek. Inclusief een emissie van Philips ten be drage van 731 milpoen, waarvan min der dan de helft op de Nederlandse ka pitaalmarkt werd opgenomen, werd in totaal in het openbaar geëmjtteerd voor (alles in miljoenen gulden) 2003,4. In 1961 was dit 1662,1. Een stijging derhal ve van 341,3. Hiervan was in de over heidssector 302,7, van Nederlandse gemeenten 292.2, in de particuliere sec tor (inclusief Philips) 1179,9 en buiten land 229,6. In 1961 was de verdeling als volgt: overheid 652,9, Bank Nederlandse Gem. 247,9 particulier 224,7 buitenland 536,6. Van het totaal was, volgens het C.B.S. geëmitteerr in aandelen voor 810,0 (geheel in de particuliere sector) en in obligaties 1193,4 als volgt verdeeld: overheid 302,7, B.N.G. 292.2 particulier 3688,9, buitenland 229,6 in 19bl werd in aandelen geëmitteerd 134.0 (in de par ticuliere sector) cn in obligaties 1528,1. Advertentie Begroting '63 in raad van 's-Heer-Abtskerke De raad 's-Heer-Abtskerke heeft woens dagavond enkele ogenblikken stilge staan by het overlijden van prinses Wilhelmina, dat door bnrgemeester J. D. Jansen met enkele woorden werd herdacht. Tijdens deze vergadering ■erd de. gemeentebegroting 1963 vast gesteld. De gewone dienst geeft aan in komsten en uitgaven een bedrag van 108.251.052 aan met een post onvoor ziene uitgaven van 5.798,53 en een bij drage voor reservering voor scholen bouw van 9000 op de kapitaalsdienst. Op dé gewone dienst komt een post van 4000 voor, die uitgetrokken kan wor den voor de voorbereiding van het uit breidingsplan. De kapitaalsdienst geeft aan inkomsten een bedrag van 29.043 en uitgaven 38.598,66 te zien, waar door een nadelig saldo ontstaat van 9555,66. Het bedrag per leerling werd voor 1963 vastgesteld op 100,14. Over de bouw van een woning voor de hoofdonderwij zer kon nog geen beslissing worden ge nomen. Over eventuele verbetering van het verenigingsgebouw „Irene" zal met de kerkvoogdij der Nederlands hervorm de kerk nog nader worden onderhandeld. Tot lid van de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet werden herbenoemd de heren J. Tolhoek Jzn., P. J. Elenbaas, W. Minnaard jr., J. Min- naard sr. en J. Tolhoek Mzn. Tot lid van het burgerlijk armbestuur koos de raad de heer W. de Jonge Pzn. Vervol gens werd besloten aandeel B. ad 250 te kopen van de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten. De gemeenschappe lijke regelihg voor de keuringsdienst van slachtdieren en vee werd opnieuw vastgesteld, in verband met de toetre ding van Noord-Beveland tot keurings kring Goes. Een wijziging bracht de De raad aan in de .gemeenschappelijke geling ziektekoster.bestrijöing IZA. bijdrage voor gepensioneerde deelnemers zal worden verhoogd. De maximumbij- drage zal in het vervolg worden geheven van 15.000 in plaats van 12.000. Van toepassing werden verklaard voor het gemeentepersoneel een salarisverbete ring per 1 januari 1963, 1964 en 1965. Onderhoudend cabaret voor christelijk lyceum Het cabaret Bouk Martens uit Breda heeft donderdagavond tijdens een ont spanningsavond van het christelijk ly ceum in Goes in „Het Schuttershof" een vlot cabaretprogramma over het voet licht gebracht: Het gezelschap oogstte veel bijval met onderhoudende liedjes, schetsjes en conferences. Het eerste deel van het programma werd verzorgd door eigen krachten van het lyceum. Zo tra den leerlingen van de eerste en tweede klassen, onder regie van de heer A- P. Comet op met een toneelspelletje „Het examen". De jeugdige acteurs en actri ces leverden een fraaie prestatie, waar voor zij terecht een spontaan applaus kregen. Een andere bijdrage aan dc avond kwam van de 'sehoölband de „Queris", die onder leiding van Han van der Rhce een zestal populaire melo dietjes speelde. De bandleider domi neerde In het gezelschap door enkele f:oede soli, onder meer in „Summer- ime" (piano) en „Petite Fleur" (klari net). De voorzitter van de schoolclub .Astra', H. Katsman had de rector van de school, de heer K. de Jóng en de aanwezige leraren welkom geheten. BIJDRAGEN VOOR CORSO EN TAPTOE De gemeenteraad van Goes heeft tijdens de woensdagavond gehouden vergade ring besloten een bedrag van 12.282,11 uit te trekken voor het treffen van enkele voorzieningen aan het oude Goese lyceum. Het gebouw zal dienstbaar worden gemaakt aan het katholiek ulo-onderwijs in Goes. Momenteel is de r.-k. ulo in een oud schoolgebouw aan de Westsingel gevestigd met een dependance in de voormalige vakschool voor meisjes aan de Wijngaardstraat. Als antwoord op een vraag van mr. H. P. J. M. Koopmans (k.v.p.) antwoordde raadsvoor zitter mr. F. G. A. Huber, dat het gemeentebestuur met dezelfde kracht nieuw bouw za! blijven bepleiten. Overigens zal het nog wel enige jaren duren, voordat nieuwbouw is gerealiseerd. Bij de aanvang der vergadering deed mr. Huber enkele mededelingen. Hij verklaarde, dat de vroegere exploitant van café „De Landbouw", de heer J. Balvers het door de gemeente ten be hoeve van de bodediensten aangekochte pand in de De Ruyterlaan wil kopen. De heer Balvers heeft zich bereid ver klaard als administrateur het bodencen trum te exploiteren. Herinnerend aar het voor 1963 toegewezen bouwvolume voor de gemeente Goes, betoogde de burgemeester, dat dit veel te weinig is voor de kerngemeente Goes. Hjj acht te het op zijn plaats over deze gang van zaken te interpelleren bij de minis ter. Over het voorstel om een bijdrage te verlenen van 4233,43 in het exploita tietekort van de door de V.V.V. geor ganiseerde Taptoe Nederland ontstond een discussie. Weliswaar had de raad. evenals de Z.L.M., zich bereid verklaard slechts een maximum bijdrage te willen verlenen van 1750 maar verschillende sprekers waren met b. en w. de mening toegedaan, dat de gemeente een groter bedrag kon geven uit de opbrengst van ae vermakelijkheidsbelasting van dit evenement. Men achtte het minder juist de Z.L.M. méér dan 1750 te la ten betalen. De heer D. Leupen (p.v. d.a.) vroeg zich af of de vermakelijk heidsbelasting als een soort sluitpost wordt beschouwd. Hij was van mening, dat dit toch niet de bedoeling is van een dergelijke belasting. Fruitcorso Vrjj uitvoerig wijdde de raad ook uit over het voorstel een bijdrage te ver lenen in liet exploitatietekort van het in september gehouden fruitcorso. De heer A. Maijaars (s.g.p.) toonde zich principieel tegen. Hjj kon het ook moeilyk begrijpen, dat b. en w. thans akkoord gingen met een reservering van 5000, terwijl z|j een paar maan den geleden niet verder wilden gaan dan 3000. De heer D. van Loon (p.v.d.a.) vond de opzet van het corso onjuist. Hij ver klaarde, dat zijn fractie dit jaar nog medewerking wilde verlenen, maar als b. en w. volgend jaar met eenzelfde voorstel komen behoeft het college niet meer op de medewerking van de P.v.d.A.-raadsfractie te rekenen, ver klaarde de heer Van Loon, die ook viel over de reservering van ƒ5000. Andere sprekers brachten met name het grote belang van het fruitcorso voor Goes en de gehele streek naar voren. Zij kon den zich wel verenigen met de door b. en w. voorgestelde gedragslijn, te meer toen de heer M. Haasdonk (v.v.d.) ver klaarde, dat het. corsobestuur zich intern beraadt over een betere financiële basis. Na enige bespreking ging de raad ak koord met een voorstel om per 1 janua ri 19Ö3 de verzorging van de openbare straatverlichting aan de P.Z.E.M. over te dragen. Tevens zal de gemeentelijke ladderwagen aan de P.Z.E.M. worden verkocht voor 10.000. Gelden werden gevoteerd om een tweede leslokaal in te richten in de kleuterschool-Bleeker- straat, waarin momenteel de kleuter school van de Gereformeerde Gemeente is gevestigd. De prof. dr. Kohnstamm- school kan voor 1465 leermiddelen en dergelijke aanschaffen. Aangekocht werd de woning Adolf van Westerwijk- buurt" 2. Van de stichting Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren aan de Evertsenstraat werd een strook grond aangekocht van circa 4600 vierkante meter voor 12,50 de vier kante meter. Voor de som van 1 verkocht de gemeente een aldaar ge legen strook grond van 556 vierkan te meter aan de Gezondheidsdienst. Op een vraag, waarom de gemeente ook geen 12,50 per vierkante meter voor de strook grond van 556 vler kante meter heeft gevraagd, ant- woorde wethouder drs. J. J. Dijk graaf, dat indien de gemeente zulks had gedaan, de aangekochte grond duurder zou zijn geworden. Aan de lagere school op gereformeerde grondslag en aan de christelijke ulo school werd medewerking verleend vooi het aanschaffen van schoolbehoeften. De raad sprak zich voorts uit voor ver groting van het nog te bouwen school gebouw voor de christelijke ulo met twee lokalen. Dit in verband met het gestegen leerlingenaantal. Momenteel zijn er nog enige moeilijkheden over de juiste situering, zo werd van de zijde van b. en w. betoogd. Het blijkt name lijk niet gemakkelijk de twee nieuwe lokalen in het geheel te passen. In de rondvraag wees de heer D. Leu pen op de slechte toestand van de pla fonds ln het badhuis van het Medisch Centrum. De heer Ph. Haverhoek uitte zijn teleurstelling over de weinige aan dacht, welke b. en w. besteed hebben aan het overlijden van koningin Wilhel mina. Hij had graag een bijeenkomst van de raad gezien. Burgemeester Hu ber verklaarde nog. dat er wél condo leanceregisters ter tekening hebben ge legen. Als gevolg van een misverstand is er ook geen gezamenlijke kerkdienst gehouden, betoogde hij. Overigens, zo verklaarden enkele raadsleden, hebben de kerken tijdens de diensten op dank dag het overlijden van koningin Wilhel mina herdacht. „liet, ls de 33c of 34e begrotingsbehan deling, «lie Ik meemaak ln de provin ciale staten van Zeeland", vertelde de heer D. Kodde (s.g.p.) gistermiddag aan z(jn mede-statenleden. En ook nu weer hield dit statenlid een pleidooi om Gods geboden ook op provinciaal terrein te handhaven. BH liet vooronderzoek had hij daarop ook nog eens geatten deerd, maar hij meende, dat wellicht door de samenstelling van het college van G.S. hierop geen afdoend ant woord is gegeven. „Ondanks het feit. dat ik een andere levensovertuiging heb", aldus de heer M. J. van Poelje, lid van G.S., „neem ik de woorden van de heer Kodde ern stig. Hij wil dus. dat Gods geboden op pronvinciaal terrein worden gehand haafd cn dat aan de hand daarvan een bepaalde politiek wordt uitgestippeld. Maar een zinnig antwoord is daarop niet mogelijk"- Aan de hand van een kranteartikel wees hij er op, dat ln kerkelijke krin gen op dit punt ook veel verschil van ing bestaat: terwijl in Staphorst groepje dominees meent, dat pop penkast en cabaret Gods toorn opwekt, worden in Rotterdam negrospirituals gezongen in do kerk; terwijl in Nun- spect het zwemmen op zondag verbo den is, worden in Utrecht op zondag vroegdiensten gehouden om de mensen op zondag gelegenheid te geven de na tuur in te trekken: tewijl in Sneek een gymnastiekleraar geen ouderling kan kan worden, omdat, liij niet tegen dan sen Is op do christelijke schoolvereni ging, organiseert in de hoofdstad een predikant dansen als onderdeel van ont spanningsavonden. enzovoort. Over wat de heer Kodde wil, bestaat dan ook geen enkele eenheid van opvat ting. aldus dc heer Van Poelje, die ten slotte zei: „Eén antwoord slechts be vredigt de heer Kodde, namelijk dat wat hijzelf wil. Naar mijn mening buigt dc heer Kodde niet deemoedig voor God. maar alleen als Hij. luistert naar dc opvattingen van de heer Kodde". Slot van pag. 4) Tijdens dc rede van drs. Westerhout kwam het tot enige heftige interrupties, toen bij do woningbouw beliandelde. De heer Westerhout sprak namelijk over een „wanbeleid van minister Van Aurt- sen", waartegen <le heer Kodde pro testeerde. Dc heer Westerhout: „De minister heeft isteren ln de Kamer dan toch maar de „.-oeve mededeling móeten «loen, <lat hy dc tachtigduizend woningen niet zal halen". De heer Hommes (a.r.): „Dat is niet de schuld van de minister". De heer Westerhout: „Maar het is wel zijn beleid!" De heer Hommes: „Er is ook sprake van vorstverlet". De heer Westerhout: „Het. lijkt wel als of liet. alleen maar vriest tijdens het bewind van het kabinet-De Quay en niet tijdens liet kabinet-Drees. Toen werden er namelijk heel wat meer woningen gebouwd De volgende sprekers de andere fractievoorzitters behandelden voor een groot deel dezelfde onderwerpen, waarbij zij vaak tot eensluidende opmer kingen kwamen. In die gevallen waaruit een zeer grote eenstemmigheid bleek, hebben wij hun betoog zoveel mogelijk samengevat. Namens dc K.V.P. sprak de heer C. Ver donk, die in de eerste plaats agrarische onderwerpen "besprak. Daarna schonk hij aandacht aan het subsidiebeleid van ide provincie. HU achtte dit beleid „rom- I melig", meende dat dc subsidieverorde ning remmend werkte en verklaarde dat nieuwe richtlijnen alleszins wenselijk zouden zijn. Over het Zuidsloe vroeg de heer Ver donk of de thans ingepolderde gron den ook onder de nieuwe beheers vorm zouden vallen. Kan deze grond een agrarische bestemming krijgen en gebruikt worden voor sanerings- gevallen? Wanneer is de ontsluiting van dit gebied gereed. Teleurgesteld was deze spreker over h'et uitblijven van de Bljdragcnwet en de wet ex artikel 8, waarna hij aandacht, vroeg voor de slechte toestand van rijks weg 58. Wat de ontwikkeling van het toerisme betreft was hij van mening, dat het hiervan profiterende bedrijfsleven te weinig bijdraagt. Met name de provin ciale V.V.V. zou uit particuliere bronnen meer gelden dienen te krijgen, aldus spreker. Waardering had hij voor de we genaanleg in het gebied van het Drie- e.ilandenplan. Dc heer Verdonk vestigde met, na druk de aandacht op de „sluimercn- <ïe" bouwcapaciteit. Hij had aanvan kelijk een motie willen indienen maar was daarvan teruggekomen na ken nisneming van minister Van Aart- sens opmerkingen in de Tweede Ka mer. De heer Verdonk verklaarde dat zijn fractie niet voldaan was over de woningtoewijzing aan Zeeland. Ove rigens verklaarde hy aan het adres van drs. Westerhout, dat de. hogere woningproduktie tijdens een vorig kabinet tot stand was gekomen on der een K.V.P.-minister. C.H.U. Fractievoorzitter C. F. van der Peijl van dc C.H.U. behandelde eveneens een sca la van onderwerpen: Industrieadviseur, industrialisatie, beheersvorm Sloe en nieuwe vestigingen: „Kan hier een tip van do sluier worden opgelicht" 'vroeg hy. De heer Van der Pcijl toonde zich zeer erkentelijk dat een commissie bezig is mot de studio van een vaste oeververbinding over dc Woster- scheldc. „Ik hoop dat zjj met grote, voortvarendheid zal werken, juist nu de minister blijkens zyn memorie van antwoord een zo volkomen afwijkend standpunt inneemt" verklaarde hy. Intussen zal alles moeten worden ge daan om de. bestaande veerverbindin- gen zo goed mogelijk te doen func tioneren. Met name voor Kruinlngen- Perkpolder zal op korte termijn iets moeten gebeuren. Ook de C.H.-wooravocrder ging uitvoe rig in op de „sluimerende bouwcupaci- teit". Hij herinnerde er aan dat minister Van Aartsen achtduizend woningen in de vrije sector ter beschikking heeft ge steld. Er is dus een mogeiykheid om daarvan te profiteren. In dit verband bracht spreker een nota ter sprake van het E.T.I. uit augustus jl„ waarin o.m. er op gewezen werd. dat continuïteit in de bouwwereld van het grootste belang is. Spreker las een brief voor, die hij van een aannemer had ontvangen, waar uit bleek dat in Zeeland wel degelijk een ruime mate van „sluimerende capaci teit" aanwezig is. Nu deze niet benut wordt pendelen allerlei bouwvakarbei ders naar België. De heer Van der Peijl drong er bij het college op aan alle mo gelijke moefte te doen om op dit stuk van zaken iets tot stand te brengen. Ten aanzien van de P.Z.E.M.-tarie- veii bepleitte, de heer Van «lor Pejjl een verlaging voor industrieel en huishoudelijk gebruik, alsmede een definitieve oplossing van het pro bleem der onrendabele gebieden. Na nog over oesterproef, recreatie en grondprijzen te hebben gesproken ging (leze spreker in op de concessie-aanvra gen van busondernemingen op de Oos- torscheldebrug. Deze aanvragen zyn binnengekomen van R.T.M. en A.M.Z. De heer Van der Pefll gaf als zijn mening te kennen dat de A.M.Z. voor deze. dienst de aangewezen maatschappij zou zijn. A EN BZEGGEN Voor de heer J. Hommes (a.r.) was vooral het subsidiebeleid zo langzamer hand een steen des aanstoots. „Ik vraag me af of we maar steeds door kunnen §aan. Als we A hebben gezegd, kan het niet achterwege blijven als er weer salaris- en loonmaatregelen zyn geno men", meende hij. Daarom drong h(j aan dc hele zaak van de subsidies nog eens grondig te bekijken. Helemaal gerust was hij ook niet over de ontsluiting van het Zuid-Sloe. Mot na me drong hij aan op spoed by de verwer ving van de gronden. Met klem drong hij er bij G.S. en de Zeeuwse kamerleden op aan onvermoeibaar te blijven strijden voor verbetering van rijksweg 58. Aandacht vroeg hy ook voor de stormachtige ontwikkeling van de re creatie en met name drong lilj aan on coördinerend werk van de pro vincie, byvoorbecld by de- recreatie van de verschillende gemeenten rond het Veerac Meer. In dit verband pleit te hij ook voor het behoud van schor ren. slikken, die als natuurreservaten gezien kunnen worden. Het instellen van do commissies van bijstand had dc bijzondere aandacht van dc heer D. Kodde (s.g.p.). Op zichzelf hy cr geen bezwaar tegen, „maar moet zich op dat punt beperkingen opleggen: men moet in de commissie geen zaken gaan afwerken, die ln het openbaar in dc staten behandeld moe ten worden en het moest dus niet zo zijn, dat do zaak in de commissies in feite al beslist is". Voorts pleitte de heer Kodde voor verruiming van de werkgelegenheid met name in die ge bieden, waar veel Zeeuwse pendelaars, die werken ln Brabant of Rotterdam, wonen, In het bijzonder vroeg hij ook aandacht voor de wogen: „De provincie moet niet alleen denken aan de aanleg' van nieuwe wegen, maar vooral ook het onderhoud van dc bestaande wegen ln het oog houden" UITEENZETTING Ook mr. J. F. G. Schlingcmann (v.v.d.) noemde het subsidiebeleid „een weinig rommelig", liy meende, dat het bijna onmogclyk is. de urgentie van de ene aanvrage goed tegen de andere af te wogen. Soms wekken de stukken wel eens de indruk, dat. cr willekeurig goed- of afgekeurd wordt, al is dat natuurlijk niet het geval, zei hij. Rat er altyd nog vele onrcnduhele gebieden zijn, noemde hy een zaak, die niet strookt met dc grootheid van liet. bedrijf van de PZEM. Tenslotte meende hy, dat het nuttig zou zijn als do hoofden van do provin ciale diensten en ook van het E.TJ. en en de stichting Zeeland bij lijd en wijle eens een uiteenzetting in dc staten zou den geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 16