BLANKENHEYM Burgemeester koopt oude raadhuis te Noordgouwe Pleidooi voor vele Zeeuwse zaken Katholieke ulo in Goes verhuis! naar gebouw openbaar lyceum Poging tot lichting ponton bij Bath REFORMATORISCHE THEOLOGEN ACHTER PATER VAN KILSDONK Gemeenteraad voteerde gelden voor het treffen van voorzieningen Kodde: pleidooi voor Gods geboden 0 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 Voor f3500 „Wonderlijke situatie voor ziekenhuisbestuur" Burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven heeft liet voormalige raadhuis van Noordgouwe gekocht om er over enkele jaren, na zijn pensione ring, zyn intrek te nemen. Voor de prys van 3500 is het donderdagmiddag in de raad van de hand gegaan. Bjj de verkoop bij inschrijving van het pand aan de Ring in het dorp via notaris P. Heering te Zierikzee was de burgemeester een van de weinige, gegadigden. B. en w. lanceerden af gelopen zomer een voorstel in de rich ting van verkoop, toen de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" concludeer de, dat de inrichting tot woonhuis een investering van 19.500 vergde uit de gemeentekas. Het voorrecht om in het oude raadhuis te wonen zou dan neerkomen op een jaarlijkse huur tussen 1350 en 1560. Tegen ruim twee jaar is het pand nu in eigendom gekomen van burgemeester Vermeulen. De raad gaf donderdag middag in het Plaatsenhuis te Dreischor zyn fiat aan het voorstel. Overigens na dat de heer J. Dekker (p.v.d.a.) eerst nog even zijn wenkbrauwen had gefronst over de lage koopsom. En deze felle tegenstander van net nieuwe raadhuis voor Brouwershaven in Noordgouwe koppelde aan zijn bemerkingen op dit punt een weinig vleiende conclusie voor deze kleine kern: „Deze prijs bewijst wel. dat Noordgouwe nog maar weinig levensvatbaarheid bezit. Vergelijk maar eens met de koopsom van een huis in de Westhoek". In deze vergadering van de raad er ging een besloten zitting van een uur aan vooraf werd nog een keer ge zinspeeld op de raadhuiskwestie. Dat was toen burgemeester Vermeulen de dame en heren machtiging vroeg om over te gaan tot verkoop van oude en niet meer bruikbare materialen van de brandweer. De reorganisatie van- de bluseenheden in de nieuwe gemeente heeft het mogelijk gemaakt een keuze te doen uit het beste voorhanden zijnde materiaal. De oude trekkermanschap- penwagens van Zonnemaire en Brou wershaven kunnen met toebehoren wor den verkocht. „Alleen de spuit met handpomp van Brouwershaven die be waren we voor het museum", zo ver duidelijkte de heer Vermeulen nog even. Waar komt dit museum? In het geres taureerde stadhuis van Brouwershaven? De raad hulde zich verder in nevelen. „Het Rode Kruis heeft in dit bestuur zitting met een meerderheid, terwijl de gemeenten jaarlijks moeten opdraaien voor de tekorten". Dat accepteerde het oude Brouwershaven niet. Vorig jaar stemde ook de raad van het nieuwe Brouwershaven de wijziging, nodig door de herindeling van gemeenten, op grond van deze overwegingen af. Met de stem van de heer J. A. van dei- Bijl (p.c.) tegen. Opnieuw heeft het stichtingsbestuur zich met een brief tot de gemeente Brouwershaven gewend met het verzoek om een wyziging in het bestuur te aanvaarden. De.inmiddels tot wethouder benoemde heer Van der Bijl wilde op dit punt meegaan om complicaties bij de prak tische toepassing te voorkomen. De voorzitter en wethouder L. M. Moer- mond dienden een meerderheidsvoorstel in om dit niet te doen. De heer R. J. van der Wekken (p.c.) betitelde de huidige gang van zaken als een wonderlijke situatie. „Het is niet te handhaven en onlogisch, een kwart van de gemeente er buiten te laten. Wie moet de belangen van dit stukje nu verdedigen en de kas tanjes uit het vuur halen?" Voor de heer Van der Wekken had het veel weg van raadseltjes opgeven. Hoe dan ook: de bestaande situatie blijft gehandhaafd. De stemmenverhouding was zes tegen vier. De plannen van de waterleidingmaat schappij „Schouwen-Duiveland" om over te gaan tot fluoridering van het drink water vond het merendeel van de raad (82) vrij hachelijk. Men wilde zich liever onthouden van een beslissing, waartoe het voorstel van b. en w. om er toe over te gaan werd verworpen. Foor driekwart De wat ingewikkelde vorm van deel name in de gemeenschappelijke regeling stichting Rode Kruisziekenhuis „Schou wen-Duiveland" Iaat Brouwershaven voortbestaan. De gemeente neemt er aan deel voor wat betreft de gebiedsdelen Dreischor, Noordgouwe en Zonnemaire Alleen de kern Brouwershaven speelt niet mee. De vertegenwoordiger van de gemeente telt dus in feite maar voor driekwart mee. Deze situatie vloeit voort uit het feit, dat de oude gemeente Brou wershaven destijds grote bezwaren op perde tegen de bestuursvorm van de ziekenhuïsstïchting. (Advertentie) De dryvende bok „Walcheren" van Van der Taks Bergingsbedrijf te Vlissingen heeft donderdag vergeefs gepoogd een gezonken ponton te lichten. De ponton zonk vijf dagen geleden op de rede van Bath in zware storm. De ponton van Van der Tak was gela den met ongeveer 500 vaten olie, die daarop her en der in het water verspreid werden, in de richting Ossendrecht en naai- Zeeuwsch-Vlaanderen. De vaten olie zijn afkomstig van het wrak van het Duitse motorschip „Aydin" dat bij Bath is gezonken. De poging tot berging van de ponton is mislukt. Men zou de ponton waarschijn lijk trachten vrijdag op de slikken te zetten. (Advertentie) Overslagschip bracht meer dan 7 mille op Het overslagschip van de gemeente Goes, dat vele maanden renteloos in de haven heeft gelegen, is verkocht. De ge meente besloot woensdagavond tot ver koop aan de firma Swets te Giesseu- dam voor de som van 7070. In een vorige raadsvergadering werd het voorstel om het overslagschip voor 4500 te verkopen aan de firma C. Westdorpe te Goes aangehouden. Deze firma bleek thans bereid 4500 te be talen alsmede een som van 1000 te storten voor de actie „Open het Dorp". De raad gaf echter de voorkeur aan de Giessendamse firma, die meer dan 7000 in de gemeentekas wilde storten. Vliegtuig vloog op startbaan in brand Een Boeing 707 van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al met 63 passagiers aan boord is op het Parijse vliegveld Orly bij de start in brand ge vlogen. Toen het toestel zyn aanloop nam voor de start werden plotseling de wielen geblokkeerd, waardoor de ma chine om haar as draaide en aan het eind van de startbaan tot stilstand kwam. Volgens ooggetuigen vatten de vier mo toren vlam toen het haar aanloop be gon. Bij de grote snelheid, die het toestel reeds had. remde de piloot toen krach tig met het gevolg, dat de machine even later met de neus naar het stationsge bouw stond gekeerd. Het vliegtuig, dat op weg was naar New York, was juist van brandstof voorzien voor deze vlucht. Men had juist 90.000 liter kerosine in de vleugel tanks gepompt. De brandweer van de luchthaven had het vuur spoedig in be dwang zodat het verkeer, dat korte tijd moest worden onderbi-oken, weer her vat kon worden. Er deden zich geen per soonlijke ongelukken voor. KERKNIEUWS Kerkelijke mutaties NED. HERV. KERK Beroepen te 's-Grevelduin-Capelle: E Haverkamp te Blauwkapel-Groenekan; beroepen te Maarssen: H. A. van Bern- mei te Leerbroek, beroepen te Nijeveen (toez.): W. Kruidenier, vicaris te Hil versum, aangenomen naar Eemnes-Bui- ten: D. H. van Lokhorst te Masten broek. BEROEPBAARSTELLING De heer J. v. d. Berg, vicaris te Haaks bergen is beroepbaar. CHRIST. GEREF. KERKEN Bedankt voor Chatham (Ontario, Cana da) Free Christ. Reformed Church: W. van Heest te Emmen. Ontslag doet schade aan groeiend begrip „Een beginselvast katholiek priester" Tegen het dreigende ontslag voor de Amsterdamse studenten-zielszorger pa ter J. van Kilsdonk S.J., dat door de Romeinse curie is geëist, hebben zich nu ook reformatorische theologen en hoog leraren aan de V.U. in Amsterdam uit gesproken. Een aantal reformatorische theologen heeft donderdag kardinaal Alfrink, mgr. Van Dodewaard en mgr. Willebrands in Rome een telegram gezonden van de volgende inhoud: „Ondergetekenden, reformatorische christenen, hebben met grote ongerust heid het bericht vernomen omtrent een dreigend ontslag aan pater J. van Kils donk. Overtuigd zynde van de kerke lijke integriteit van deze r.-k. studenten moderator vrezen wij, dat zijn ontslag door het Heilige Officie aan een groei end begrip voor de R.-K. Kerk in Neder land een zeer ernstige slag zou toebren gen". Het telegram is ondertekend door: prof. dr. M. A. Beek, dr. R. Boon, prof. dr. W. F. Dankbaar, dr. W. F. Golterman, dr. J. M. Hasselaar, prof. dr. W. J. Kooi man, ds. K. H. Kroon, prof. dr. O. W. Mönnich, ds. W. G. Overbosch, dr. G. J. Paul, prof. dr. P. A. van Stempvoort, dr. K. Strijd en ds. J. R. Wolfensberger. Vrije Universiteit Negen hoogleraren van de Vrije Univer siteit te Amsterdam zouden een tele gram, naar kardinaal Alfrink en mgr. Van Dodewaard gestuurd hebben. Het luidt: „Ondergetekenden hebben met verontrusting kennis genomen van de dreigende maatregel betreffende pa ter J. van Kilsdonk. Het is hun een be hoefte des harten om met gepaste eer bied en vertrouwen deze verontrusting kenbaar te maken aan de kardinaal- bisschop en de bisschop van Haarlem en aan het gehele Nederlandse episcopaat. Een eventuele maatregel tegen pater Van Kilsdonk, die zij hebben Ieren ken nen als een beginselvast katholiek pries ter, zou naar de overtuiging van onder getekenden aan het groeiende vertrou wen tussen de kerken in Nederland een ernstige schade toebrengen". Dit telegram is ondertekend door dr. J. H. Bavinck, dr. J. v. d. Berg, dr. G. C. Berkouwer, dr. H. Dooyeweerd, dr. G. A. Lindeboom, dr. G. E. Meuleman, mevrouw dr. G. H. J. van der Molen, dr. G. den Otter en dr. R. Schippers, allen hoogleraren aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam. De provinciaal van de Jezuïeten, pater F. J. Westermann heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan mgr. J. A. E. van Dodewaard. Ook pater Van Kilsdonk heeft een gesprek gehad met de Haar lemse bisschop. Bij het secretariaat van het bisdom zijn verscheidene brieven bin nengekomen, die betrekking hebben op de zaak-Van Kilsdonk. die goeie ouwe (met de baard) en... die goeie jonge Iets extra's voor de feestdagen? RITMEESTER GRACIA de feest-slgaar bij uitnemendheid! Beroep op kapitaalmarkt via openbare emissies in 1962 groter Het beroep op de Nederlandse kapitaal markt in 1962 via openbare emissies is groter geweest dan in 1961. Dit blijkt uit de cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Inclusief eenjpmissie van Philips ten be drage van 731 milpoen, waarvan min der dan de helft op de Nederlandse ka pitaalmarkt werd opgenomen, werd in totaal in het openbaar geëmitteerd voor (alles in miljoenen gulden) 2003,4. In 1961 was dit 1662,1. Een stijging derhal ve van 341,3. Hiervan was in de over heidssector 302,7, van Nederlandse gemeenten 292.2, in de particuliere sec tor (inclusief Philips) 1179,9 en buiten land 229,6. In 1961 was de verdeling als volgt: overheid 652,9, Bank Nederlandse Gem. 247,9 particulier 224,7 buitenland 536,6. Van het totaal was, volgens het C.BS. feëmitteerr in aandelen voor 810,0 geheel in de particuliere sector) cn in obligaties 1193,4 als volgt verdeeld: overheid 302,7, BJST G. 292.2 particulier 3688.9, buitenland 229,6 in 1961 werd in aandelen geëmitteerd 134.0 (in de par ticuliere sector) en in obligaties 1528,1, Begroting '63 in raad van 's-Heer-Abtskerke De raad 's-Heer-Abtskerke heeft woens dagavond enkele ogenblikken stilge staan hij het overlijden van prinses Wilhelmina, dat door burgemeester J. D. Jansen met enkele woorden werd herdacht. Tijdens deze vergadering werd de gemeentebegroting 1963 vast gesteld. De gewone dienst geeft aan in komsten en uitgaven een bedrag van 108.251.052 aan met een post onvoor ziene uitgaven van 5.798,53 en een bij drage voor reservering voor scholen bouw van f 9000 op de kapitaalsdienst. Op de gewone dienst komt een post van 4000 voor, die uitgetrokken kan wor den voor de voorbereiding van het uit breidingsplan. De kapitaalsdienst geeft aan inkomsten een bedrag van 29.043 en uitgaven 38.598,66 te zien, waar door een nadelig saldo ontstaat van 9555,66. Het bedrag per leerling werd voor 1963 vastgesteld op 100,14. Over de bouw van een woning voor de hoofdonderwij zer kon nog geen beslissing worden ge nomen. Over eventuele verbetering van het verenigingsgebouw „Irene" zal met de kerkvoogdij der Nederlands hervorm de kerk nog nader worden onderhandeld. Tot lid van de commissie van advies ingevolge de woonruimtewet werden herbenoemd de heren J. Tolhoek Jzn., P. J. Elenbaas, W. Minnaavd jr., J. Min- naard sr. en J. Tolhoek Mzn. Tot lid van het burgerlijk armbestuur koos de raad de heer W. de Jonge Pzn. Vervol gens werd besloten aandeel B. ad 250 te kopen van de N.V. Bouwfonds Neder landse Gemeenten. De gemeenschappe lijke regeling voor de keuringsdienst van slachtdieren en vee werd opnieuw vastgesteld, in verband met de toetre ding van Noord-Beveland tot keurings kring Goes. Een wijziging bracht de raad aan in de gemeenschappelijke re geling ziektekostenbestrijding IZA. De bijdrage voor gepensioneerde deelnemers zal worden verhoogd. De maxzmumbij- drage zal in het vervolg worden geheven van 15.000 in plaats van 12.000. Van toepassing werden verklaard voor het gemeentepersoneel een salarisverbete ring per 1 januari 1963, 1964 en 1965. Onderhoudend cabaret voor christelijk lyceum Het cabaret Bouk Martens uit Breda heeft donderdagavond tijdens een ont spanningsavond van het christelijk ly ceum in Goes in „Het Schuttershof" een vlot cabaretprogramma over het voet licht gebracht. Hot gezelschap oogstte veel bijval met onderhoudende liedjes, schetsje» en conferences. Het eerste deel van het programma werd verzorgd door eigen krachten van het lyceum. Zo tra den leerlingen van dc eerste en tweede klassen, onder regie van de heer A. P. Cornet op met een toneelspelletje „Het examen". De jeugdige acteurs en actri ces leverden een fraaie prestatie, waar voor zij terecht een spontaan applaus kregen. Een andere bijdrage aan de avond kwam van de schoolband de „Queris", die onder leiding van Han van der Rhee een zestal populaire melo dietjes speelde. De bandleider domi neerde in het gezelschap door enkele goede soli, onder meer in „Summer time" (plano) en ..Petite Fleur" (klari net). De voorzitter van de schoolclub .Astra', H. Katsman had de rector van de school, de heer K. de Jong en de aanwezige leraren welkom geheten. BIJDRAGEN VOOR CORSO EN TAPTOE De gemeenteraad van Goes heeft tijdens de woensdagavond gehouden vergade ring besloten een bedrag van 12.282,11 uit te tïekken voor het treffen van enkele voorzieningen aan het oude Goese lyceum. Het gebouw zal dienstbaar worden gemaakt aan het katholiek ulo-onderwys in Goes. Momenteel is de r.-k. ulo in een oud schoolgebouw aan de Westsingel gevestigd met een dependance in de voormalige vakschool voor meisjes aan de Wijngaardstraat. Als antwoord een vraag van mr. H. P. J. M. Koopmans (k.v.p.) antwoordde raadsvoor zitter mr. F. G. A. Huber, dat het gemeentebestuur met dezelfde kracht nieuw bouw zal blijven bepleiten. Overigens zal het nog wel enige jaren duren, voordat nieuwbouw is gerealiseerd. Bij de aanvang der vergadering deed mr. Huber enkele mededelingen. Hij verklaarde, dat de vroegere exploitant van café „De Landbouw", de heer J. Balvers het door de gemeente ten be hoeve van de bodediensten aangekochte pand in de De Ruyterlaan wil kopen. De heer Balvers heeft zich bereid ver klaard als administrateur het bodencen trum te exploiteren. Herinnerend aan het voor 1963 toegewezen bouwvolume voor de gemeente Goes, betoogde de burgemeester, dat dit veel te weinig is voor de kerngemeente Goes. Hij acht te het op zijn plaats over deze gang van zaken te interpelleren bij de minis ter. tietekort van de door de V.V.V. geor ganiseerde Taptoe Nederland ontstond een discussie. Weliswaar had de raad, evenals de Z.L.M., zich bereid verklaard slechts een maximum bijdrage te willen verlenen van 1750 maar verschillende sprekers waren met b. en w. de mening toegedaan, dat de gemeente een groter bedrag kon geven uit de opbrengst van de vermakelijkheidsbelasting van dit evenement. Men achtte het minder juist de Z.L.M. méér dan 1750 te la ten betalen. De heer D. Leupen (p.v. d.a.) vroeg zich af of de vermakelijk heidsbelasting als een soort sluitpost wordt beschouwd. Hij was van mening, dat dit toch niet de bedoeling is van dergelijke belasting. Fruitcorso Vrjj uitvoerig wijdde de raad ook uit over het voorstel een bjjdrage te ver- lenen in het exploitatietekort van het in september gehouden fruitcorso. De (Advertentie) heer A. Maliaars (s.g.p.) toonde zich principieel tegen. Hy kon het ook moeilijk begrypen, dat b. en w. thans akkoord gingen met een reservering van 5000, terwijl zy een paar maan den geleden niet verder wilden gaan dan 8000. De heer D. van Loon (p.v.d.a.) vond de opzet van het corso onjuist. Hij ver klaarde, dat zijn fractie dit jaar nog medewerking wilde verlenen, maar als b. en w. volgend jaar met eenzelfde voorstel komen behoeft het college niet meer op de medewerking van de P.v.d.A.-raadsfractle te rekenen, ver klaarde de heer Van Loon, die ook viel over de reservering van ƒ5000. Andere sprekers brachten met name het grote belang van het fruitcorso voor Goes en de gehele streek naar voren. Zij kon den zich wel verenigen met de door b. en w. voorgestelde gedragslijn, te meer toen de heer M. Haasdonk (v.v.d.) ver klaarde, dat het corsobestuur zich intern beraadt over een betere financiële basis. Na enige bespreking ging de raad ak koord met een voorstel om per 1 janua ri 1963 de verzorging van de openbare straatverlichting aan de P.Z.E.M. over te dragen. Tevens zal de gemeentelilke ladderwagen aan de P.Z.E.M. worden verkocht voor 10.000. Gelden werden gevoteerd om een tweede leslokaal in te richten in de kleuterschool-Bleeker- strakt, waarin momenteel de kleuter school van de Gereformeerde Gemeente is gevestigd. De prof. dr. Kohnstamm- school kan voor 1465 leermiddelen en dergelijke aanschaffen. Aangekocht werd de woning Adolf van Westerwijk- buurt 2. Van de stichting Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren aan de Evertsenstraat word een strook grond aangekocht van circa 460€ vierkante meter voor 12,50 de vier kante meter. Voor de som van 1 verkocht de gemeente een aldaar ge legen strook grond van 556 vierkan te meter aan de Gezondheidsdienst. Op een vraag, waarom de gemeente ook geen 12,50 per vierkante meter voor de strook grond van 556 vier kante meter heeft gevraagd, ant- woordo wethouder drs. J. J. Dijk graaf, dat indien de gemeente zulks had gedaan, de aangekochte grond duurder zou zjjn geworden. Aan de lagere school op gereformeerde grondslag en aan de christelijke ulo school werd medewerking verleend voor het aanschaffen van schoolbehoeften. De raad sprak zich voorts uit voor ver groting van het nog te bouwen school gebouw voor de christelijke ulo met twee lokalen. Dit in verband met het gestegen leerlingenaantal. Momenteel zijn er nog enige moeilijkheden over de juiste situering, zo werd van de zijde van b. en w. betoogd. Het blijkt name lijk niet gemakkely'k de twee nieuwe lokalen in het geheel te passen. In de rondvraag wees de heer D. Leu- ?en op de slechte toestand van de pla- onds in het badhuis van het Medisch Centrum. De heer Ph. Havernoek uitte zijn teleurstelling over de weinige aan dacht, welke b. en w. besteed hebben aan het overlijden van koningin Wilhel mina. Hij had graag een bijeenkomst van de raad gezien. Burgemeester Hu ber verklaarde nog, dat er wél condo leanceregisters ter tekening hebben ge legen. Als gevolg van een misverstand is er ook geen gezamenlijke kerkdienst gehouden, betoogde hij. Overigens, zo verklaarden enkele raadsleden, hebben de kerken tijdens de diensten op .dank dag het overlijden van koningin Wilhel mina herdacht. Fan Poelje: van eenheid van opvattingen geen sprake „Het is de 33o of 84e begrotingsbehan deling, die ik meemaak in de provin ciale staten van Zeeland", vertelde de heer I>. Kodde (s.g.p.) gistermiddag aan zyn znode-statenledezz. En ook nu weer hield dit statenlid een pleidooi om Gods geboden ook op provinciaal terrein te handhaven. B(j het vooronderzoek had hy' daarop ook nog eeiis geatten deerd, maar hy meende," dat wellicht door de samenstelling vun het college van G.S. hierop geen afdoend ant woord is gegeven. „Ondanks het feit, dat ik een andere levensovertuiging heb", aldus de heer M. J. van Poelje, lid van G.S., „neem ik de woorden van de heer Kodde ern stig. Hij wil dus. dat Gods geboden op pronvinciaal terrein worden gehand haafd en dat aan de hand daarvan een bepaalde politiek wordt uitgestippeld. Maar een zinnig antwoord is daarop niet mogelijk". Aan de hand van een kranteartikel wees hij er op. dat in kerkelijke krin gen op dit punt ook veel verschil van mening bestaat: terwijl in Staphorst een groepje dominees meent, dat pop penkast cn cabaret Gods toorn opwekt, worden in Rotterdam negrospirituals gezongen in do kerk: terwijl in Nun- speet het zwemmen op zondag verbo den is, worden in Utrecht op zondag vroegdiensten gehouden om de mensen op zondag gelegenheid te geven do na tuur in tc trekken: tewijl in Sneek een gymnastiekleraar geen ouderling kan kan worden, omdat hij niet togen dan sen is op de christelijke schoolvereni ging. organiseert in de hoofdstad een predikant dansen als onderdeel van ont spanningsavonden, enzovoort. Over wat de heer Kodde wil, bestaat dan ook geen enkele eenheid van opvat ting, aldus de heer Van Poelje, die ten slotte zei: „Eén antwoord slechts be vredigt de heer Kodde, namelijk dat wat hijzelf wil. Naar mijn mening buigt de heer Kodde niet deemoedig voor God. maar alleen als Hij, luistert naar de opvattingen van de neer Kodde". (Slot van pag. 4) Tijdens de rede van drs. Westerhout kwau» het tot enige heftige interrupties, toen hij do woningbouw behandelde. De heer Westerhout sprak namelijk over een „wanbeleid van minister Van Aart- sen", waartegen de heer Kodde pro testeerde. De lieer Westerhout: „De minister heeft gisteren in de Kamer dan toch maar de droeve mededeling moeten doen, dat hij de tachtigduizend woningen niet zal halen". De heer Hommes (a.r.): „Dat is niet dc schuld van de minister". De heer Westerhout: „Maar het Js wel zijn beleid!" De heer Hommes: „Er is ook sprake van vorstverlet". De heer Westerhout: „Het lykt wel als of het alleen maar vriest tijdens het bewind van het kabinet-De Quay en niet tijdens het kahinet-Drees. Toen werden er nanielyk heel wat meer woningen gebouwd! De volgende sprekers de andere fractievoorzitters behandelden voor een groot deel dezelfde onderwerpen, waarbij zy vaak tot eensluidende opmer kingen kwamen. In die gevallen waaruit een zeer grote eenstemmigheid bleek, hebben wij hun betoog zoveel mogelijk samengevat. Namens de K.V.P. sprak de heer C. Ver donk, die in de eerste plaats agrarische onderwerpen besprak. Daarna schonk hij aandacht aan het subsidiebeleid van de provincie. Hy achtte dit beleid „rom- i melig", meende dat de subsidieverorde ning remmend werkte en verklaarde dat nieuwe richtlijnen alleszins weuseiyit zouden zijn. Over het Zuidsloc vroeg de heer Ver donk of dc thans Ingepolderde gron den ook onder de nieuwe beheers vorm zouden vallen. Kan deze grond een agrarische bestemming krygen en gebruikt worden voor sanerzngs- gevallen? Wanneer is de ontsluiting van dit gebied gereed. Teleurgesteld was deze spreker over het uitblijven van de Bijdragenwet en de wet ex artikel 8, waarna nij aandacht vroeg voor de slechte toestand van rijks weg 58. Wat de ontwikkeling van het toerisme betreft was hij van mening, dat het hiervan profiterende bedrijfsleven te weinig bijdraagt. Met name de provin ciale V.V.V. zou uit particuliere bronnen meer gelden dienen te krijgen, aldus spreker. Waardering had hij voor de we genaanleg In het gebied van het Drie- eilandenplan. De heer Verdonk vestigde met na druk de aandacht op de „sluimeren de" bouwcapaciteit. Hy bad aanvan kelijk een motie willen indienen maar was daarvan teruggekomen na ken nisneming van minister Van Aart- sens opmerkingen in de Tweede Ka mer. De heer Verdonk verklaarde dat zijn fractie niet voldaan was over dc woningtoewijzing aan Zeeland. Ove rigens verklaarde hy aan liet adres van drs. Westerhout, dat de hogere woningproduktle tydens een vorig kabinet tot stand was gekomen on der een K.V.P.-minister. C.H.U. Fractievoorzitter C. F. van der Peijl van dc C.IT.U. behandelde eveneens een sca la van onderwerpen: industrieadviseur, industrialisatie, beheersvorm Sloe en nieuwe vestigingen: „Kan hier een tip van do sluier worden opgelicht" vroeg hij. De heer Van der Peijl toonde zich zeer erkentolyk dat een commissie bezig is met. de studie van een vaste oeververbinding over dc Wcster- schclde. „Ik hoop dat zij met grote voortvarendheid zal werken, juist nu de minister blijkens zijn memorie van antwoord een zo volkomen afwijkend standpunt inneemt" verklaarde hij. Intussen zal alles moeten worden ge daan om de bestaande veerverbindin- gen zo goed mogelijk te doen func tioneren. Met name voor Kruiningen- Pcrkpolder zal op korte termijn iets moeten gebeuren. Ook dc C.H.-woordvoerder ging uitvoe rig in op de „sluimerende bouwcapaci teit". H(j herinnerde er aan dat minister Van Aartsen achtduizend woningen in de vrije sector ter beschikking heeft ge steld. Er is dus een mogelijkheid om daarvan te profiteren. In dit verband bracht spreker een nota ter sprake van het E.T.I. uit augustus jl„ waarin o.m. cr op gewezen werd. dat continuïteit in dc bouwwereld van het grootste belang is. Spreker las een brief voor, die hij van een aannemer had ontvangen, waar uit bleek dat in Zeeland wol degelijk een ruime mate van „sluimerende capaci teit" aanwezig is. Nu deze niet benut wordt pendelen allerlei bouwvakarbei ders naar België. De heer Van der Pe(jl drong er bil het college op aan alle mo gelijke zno.*?te te doen om op dit stuk van zaken iets tot stand te brengen. Ten aanzien van dc P.Z.E.M.-tarlc- ven bepleitte dc heer Van der Peyi een verlaging voor industrieel cn huishoudelijk gebruik, alsmede een definitieve oplossing van het pro bleem der onrendabele gebieden. Na nog over oesterproef, recreatie en grondprijzen te hebben gesproken ging deze spreker in op de concessie-aanvra gen van busondernemingen op de Oos- terscheldebrug. Deze aanvragen zijn binnengekomen van R.T.M. en A.M.Z. De heer Van der Peijl gaf als zijn mening te kennen dat de A.M.Z. voor deze dienst de aangewezen maatseliappU zou zyn. A ENBZEGGEN Voor dc heer- J. Hommes (a.r.) was vooral het subsidiebeleid zo langzamer hand een steen des aanstoots. „Ik vraag me af of we maar steeds door kunnen gaan. Als we A hebben gezegd, kan het B niet achterwege blijven als cr weer salaris- en loonmaatregelen zijn geno men", meende hy. Daarom drong hij aan de hele zaak van de subsidies nog eens grondig te bekyken, Helemaal gerust was hij ook niet over de ontsluiting van het Zuid-Sloe. Met na me drong hij aan op spoed bij de verwer ving van de gronden, Met klem drong hij er bij G.S. en dc Zeeuwse kamerleden op aan onvermoeibaar tc blijven strijden voor verbetering van rijksweg 58. Aandacht vroeg hy ook voor de stormachtige ontwikkeling van de re creatie en met name drong hjj aan op coördinerend werk van de pro vincie, byvoorbceld by dc recreatie van de verschillende gemeenten rond het Veerse Meer. In dit verband pleit te hy ook voor het behoud van schor ren, slikken, die als natiuirreservatcn gezien kunnen worden. Het instellen van do commissies van bystund had de bijzondere aandacht van dc heer D. Kodde (s.g.p.). Op zichzelf had hij er geen bezwaar tegen, „maar men moet zich op dat punt beperkingen opleggen: men moet in de commissie geen zaken gaan afwerken, die in het openbaar Sn de staten behandeld moe ten worden en het moest dus niet zo zijn, dat de zaak in dc commissies ln feite al beslist Is". Voorts pleitte de heer Kodde voor verruiming van de werkgelegenheid met name in die ge bieden, waar veel Zeeuwse pendelaars, die werken in Brabant of Rotterdam, wonen. In het bijzonder vroeg hij ook aandacht voor dc wegen: „Dc pz-ovincle moet niet alleen denken aan cle aanleg van nieuwe wegen, maar vooral ook het onderhoud van dc bestaande wegen in het oog houden". UITEENZETTING Ook mr. J. F. G. Sehllngemann (v.v.d.) noemde het szzbsidiebc'ezd „e'en welzzig rommelig". Hy meende, dat het byna onmogclyk is. de urgentie van de ene aaizvrago goed tegen de andere af te wegen. Soms wekken dc stukken wel eozzs de indruk, dat ei' willekeizrig goed- of afgekeurd wordt, al is dat naiuizrlyk niet het geval, zei ny. Dat er zilttfd nog vele onrendabele gebieden zyn, noemde l>y een zaak, die niet strookt met de grootheid van het bcdryf van de PZEM. Tenslotte meende hij, dat het nuttig zou zyn als de hoofden van de provin ciale diensten en ook van hel E.T.I. en en de stichting Zeeland bij tijd en wylc eens een uiteenzetting in de staten zou den geven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 14