„Verschrijvingen" weer onderwerp van debat in gemeenteraad Goes Stichting Zeeland 1 januari op nieuwe basis van start Schouwburg Middelburg krijgt diverse functies Interesse elders voor opzet HEILIGE OFFICIE WIL ONTSLAG ZIELSZ0RGER VOOR STUDENTEN HOOFDINGENIEUR DE VLIEGER IN TERNEUZEN NAM AFSCHEID TWENTSE KLAAGZANG AAN ADRES Z.L.M GING ALS EEN NACHTKAARS UIT DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 STEMVERHOUDINGEN 11 TEGEN 5 Begrotingswijziging met gecorrigeerde onjuiste boekingen werd aanvaard Een stub „oud zeer" heeft in de woensdagavond gehouden vergade ring van de gemeenteraad van Goes opnieuw een punt van bespreking uitgemaakt, waarbij de raad in twee „kampen" was verdeeld. De in de gemeenterekening 195S gesignaleerde „verschrijvingen", die bij de 23e begrotingswijziging 1962 zouden worden rechtgetrokken, gaven enkele fracties aanleiding hun standpunt duidelijk omlijnd naar voren te brengen. Met name de K.VP. en de V.V.D. drongen sterk aan op een onderzoek door een „objectieve buiten de dienst (van gemeentewerken) staands deskundige", maar de overige frac- ^es P-v-d.A., C.H.U., AJt. en S.G.P. waren de mening toege daan, dat nu eindelijk een punt achter deze zaak moet worden gezet. De leden van deze politieke groepe ringen bleken bereid genoegen te ne men met een op sommige punten niet volledig voorstel van b. en w. „We moeten in de toekomst -zien en niet Heijboer (c.h.) de mening van de raadsmeerderheid onder woorden. In stemming gebracht werd het voor stel van b. en w. tot vaststelling van de 25e begrotingswijziging 1962 met 11 tegen 5 stemmen aanvaard. Te gen stemden de K.V.P. en de V.V.D. Zoals bekend hebben Ged. Staten van Zeeland het college van b. en w. van Goes verzocht een opgave te doen van de on juiste boekingen in de financiële admini stratie der gemeente sedert 1 januari 1955. Dit onderzoek is op last van b. en w. verricht door de directeur van ge meentewerken. Gebleken is daarbij, dat in 1955 voor circa 28.000 is „verschre ven". Het raadslid M. Haasdonk (v.v.d.j vond het bezwaarlijk, dat het onderzoek was verricht door de directeur van gemeente werken. Hij drong aan op een onderzoek door een buitenstaander. Het had de heer Haasdonk bevreémd, dat een afge rond onderzoek niet mogelijk was, om dat enkele bescheiden ontbraken. Voorts achtte hij van enkele met name genoem de posten een specificatie gewenst. Ook A.N.B.O.R.-congres Antwoord klaar op bedreiging van het grootwinkelbedrijf Tijdens do tweede en laatste dag van het congres van de Algemene Neder landse Bond van ondernemers in het rij wielkleinbedrijf, tlat dinsdag en woens dag in het YTissingse hotel-restaurant „Britannia" is gehouden, heeft een groot aantal aangesloten afdelingen het hoofdbestuur verzocht contact op te ne men met andere middenstandsorganisa ties ten einde klaar te staan als het grootwinkelbedrijf zich ook met artike len uit de rijwielbranche gaat bemoeien. De voorzitter van de bond, de heer H- Zandman, zei dat hieraan bijzondere aandacht wordt besteed en dat men voor 85% het antwoord klaar heeft, indien de markt van de rijwielhandelaar onver hoopt wordt bedreigd. Ten aanzien van de schrikbarende vormen die de beunhazerij in de rij wielbranche aanneemt, verzocht de heer Zandman de leden gegevens en adressen te verzamelen van kwasie- „rijwielhandelaren". De bond zal de klacht serieus onderzoeken en door geven aan de Economische Controle Dienst, alsmede de belastingdienst. Wegens de vrije zaterdag zijn er steeds meer personen, die er een vol ledige werkplaats op nahouden. ..Ook als detailisten moeten wij attent zijn. omdat wij artikelen leveren die de koper dikwijls niet zelf nodig heeft", aldus de voorzitter. In een nieuwe C.A.O. die* tot oktober 1963 loopt, wordt de werknemer in het rijwielbedriif een 45-urige werkweek verzekerd. De heer Zandman verklaar de vervolgens, dat een juiste inkooppo- litïek tot een grotere winstmarge kan leiden evenals het uitoefenen van druk op de leveranciers. Het hoofdbestuur van de bond geeft zijn medewerking om te bereiken, dat tijdens het lopende sei zoen agentschappen niet aan anderen mogen worden gegeven dan met toe stemming van de bestaande agenten en met een opzeggingstermijn van drie maanden. Een gerenommeerde rijwielfa- briek zal dit ook zeker nooit zonder meer doen. Dit geanimeerde congres van rijwielhandelaars werd met een kort woord besloten door de voorzitter, de heer H. Zandman. De afdeling Wal cheren had de organisatie van dit 59e congres verzorgd. Installatie van burgemeester Souburg Donderdag 3 januari komt de gemeen teraad van Souburg om twee uur 's mid dags bjjeen. Ia deze vergadering zal de heer B. H. G. ter Haar Romeny, thans nog burgemeester van Wolphaartsdijk, geïnstalleerd worden als burgemeester van Souburg. Eerder op zaterdag' 29 december 's middags om half drie komt de Souburgsc raad bijeen om afscheid te nemen van de heer M. A. van de Putte als waarnemend-burgemeester. Voor dc A.V.R.O.-radio werden dinsdag avond dc sportvrouw en de sportman van het jaar 100S bekendgemaakt. Op de foto: de sport man' van het. jaar, de wielrenner Henk Nijdamdiens echt genote en dr. Dijkstra, die de prijs voor zijn dochter Sjoukje in ontvangst nam had het de heer Haasdonk bevreemd, dat b. en w. pas na het verzoek van Ged. Staten iets aan de zaak van de ver schrijvingen hadden gedaan. Hij had het eleganter gevohden als indertijd de raadscommissie ad hoe hiermee was be gonnen. Onaanvaardbaar De heer J. H. Roose, sprekende na mens de fractie van de K.V.P.herin nerde eraan by herhaling te hebben aangedrongen op een gedegen onder zoek naar de omvang der „verschrij vingen". Volgens de heer Roose heeft hjj de commissie ad hoe begin 1960 op haar plicht gewezen deze „alles beheersende affaire niet onaange roerd te laten". „Met op de achter grond de Algemene Rekenkamer moest er iets gebeuren", betoogde hij. De K.V.P.-woordvoerder noemde de be grotingswijziging met memorie van toe lichting voor zijn fractie „onaanvaard baar". „De rectificaties zijn verre van volledig en naar de vorm onjuist", wist hij te vertellen. Spreker wees er voorts op, dat niet alle foutieve boekingen zijn vermeld. In dit verband noemde hij het klassieke voorbeeld van het fruitcorso, waarover met geen woord is gerept. Ook de heer Roose drong met klem aan op een onderzoek door een deskundige in stantie, geheel buiten de partijen om. Met de voorgestelde begrotingswijziging en memorie van toelichting kon zijn fractie zich niet verenigen, deelde hij mede. Niet volmaakt Wethouders drs. J. J. Dijkgraaf ver klaarde naar aanleiding van deze op merkingen, dat hij een onderzoek, door een onpartijdige deskundige, niet nodig achtte. „We zouden daar toch niet veel verder mee komen", merkte hjj op. Op de concrete vraag van de heer J. T. Andringa (k.v.p.).wat nu eigenlijk de bezwaren waren van b. en w. tegen een onpartijdige commissie, antwoordde raadsvoorzitter mr. F. G. A. Huber, dat het college niet wil afwijken van de ge bruikelijke procedure by het vaststellen "an gemeenterekeningen. Burgemeester Huber verklaarde zich persoonlijk met deze zaak te hebben beziggehouden. Posten, die niet te bewijzen waren, zijn niet in de wijzi ging opgenomen. „Het stuk is niet volmaakt. We zijn er ons van bewust. In de gegeven omstandigheden is het echter zo volledig en juist mogelijk", aldus de raadsvoorzitter. Hij vond, dat in de opmerkingen van de raadsleden Haasdonk en Roose een ze kere juistheid zit. Ondanks dat wilde burgemeester Huber een streep onder de affaire zetten. ,Wat bereiken we met een diepgaand onderzoek?" vroeg hij zich af. Spreker was van mening, dat Goes niet in het verleden moet blijven staren, maar het oog gericht dient te houden op de toekomst. „Het heeft wei nig zin je te verdiepen in zaken,- die ze ven jaar oud zijn. We moeten de reali teit in het oog houden", hield hij de raadsleden voor. Het betoog van de burgemeester gaf verschillende raadsleden aanleiding zich uit te spreken vóór het voorstel van b. en w., ondanks het feit, dat zij zich niet ontveinsden dat het stuk niet volledig was. De meerderheid van de raad wilde zo spoedig mogelijk met het verleden breken. Chr. Gabriëlse won driebandentitel In zaal Baarends te Goes is de Middel burgse biljarter Chr. Gabriëlse 2e klas driebandenkampioen geworden. De laat ste party in deze finale tussen Gabriëlse en C. de Jonge moest de beslissing bren gen en daar De Jonge reeds aan een re mise genoeg had om zich kampioen te kunnen noemen, terwijl de Middelburgse speler moest winnen, was er dus span ning genoeg. De spanning steeg ten top, toen de par tij gelijk opging tot 14 punten. Daarop kreeg De Jonge met een inzinking te kampen, waarvan Gabriëlse dankbaar profiteerde om de titel in de wacht te slepen. A.L.M.-voorzitter S. de Witte van de or ganiserende vereniging waardeerde de deelnemers voor de sportieve afloop van deze finale, waarna districtsvoorzitter F. G. Melse de bondsmedaille uitreikte en er in een propagandistisch speechje op wees, dat het district Walcheren- Zuid-Beveland al meer dan 280 leden telt. A.L.M.-voorzitter De Witte ging vervolgens over tot de prijsuitreiking, waarop B. Vermeule namens de deelne mers een dankwoord sprak. De uitslag was als volgt: 1. Chr. Gabriëlse 9 mp-, gem. 0.353; 2. C. de Jonge 8 mp., gem 0.346; 3. E. de Nooier 6 mp., gem. 0.373; 4. Jac. Ver meulen 6 mp., gem. 0.357; 5. B. Vermeu len 6 mp., gem. 0.351; 6. J. van Iren 4 mp., gem. 0.287; 7. A. Vogel 3 mp. gem. 0.213. bijgewoond, is naar Israël getogen om een pelgrimage langs de heilige plaatsen te maken. Even buiten Nazareth hebben en kele van de deelnemers aan deze tocht bomen geplant, voor wat eens het Vaiicaan-boszal wor den. ZAAL VOOR 512 BEZOEKEN Goede ontvangst voor artiesten De nieuwe Middelburgse Schouw burg, die straks in de plaats komt van het oude schouwburggebouw, dat niet meer aan de eisen voldoet, heeft niet alleen een functie voor toneel- en balletvoorstellingen. Omdat er op vrij gemakkelijke wijze een orkestbak tevoorschijn „getoverd" kan worden bestaat ook de mogelijkheid om opera- en operettevoorstellingen te geven, terwijl de uitbreiding ook als bios coopzaal benut kan worden. De verbouwing van de Schouwburg betekent echter ook een belang rijke vergroting van de vergader- zalenaccommodatie. Op de boven verdieping is 1 permanente ver gaderruimte geprojecteerd, terwijl door „afgrendeling" van de bene den- en bovenfoyers met de zoge naamde harmonicamuur nog eens drie vergaderruimten gecreëerd kunnen worden. Dc Schouwburgzaal, die in tegen stelling tot hetgeen wjj in ons blad van dinsdag meldden een groot geheel vormt in plaats van twee do len, biedt plaats voor ruim 500 bezoe kers, om precies te zyn 512. Op de begane grond kunnen 205 bezoekers in de zaal een plaats vinden, terWyl daarachter gescheiden door een breed pad nog eens 111 bezoekers dc zaalloge kunnen bezetten. De bo venverdieping heeft een balkon met 132 plaatsen, alsmede zes hangende loges met in totaal 54 plaatsen. De aanwezigheid van die loges is zeer belangryk: daarmee wordt namelijk bepaald, dat de zaal liet karakter van een Schouwburg krygtv De ingangspartij en de wachtruimte met garderobes zijn zeer ruim gepland. Wie zich bijvoorbeeld nog aan de kassa moet vervoegen staat niemand, die reeds van atsbewijzen is voorzien, in de weg. de wachtruimte bereikt men de zaaltoegang, alsmede de grote beneden- foyer, die dus met enkele simpele han delingen in een vergaderzaal veranderd kan worden. Dit kan ook geschieden met de bovenfoyer (die in twee verga derruimten veranderd kan worden), vanwaar men een ruime doorkijk heeft op de benedenfoyer. Elke foyer heeft een buffet met daarachter een keuken en een spoelkeuken, zodat met name bij vergaderingen en congressen een „di recte" bediening gegarandeerd is. Zoals reeds opgemerkt is er op vrjj een voudige wjjze een orkestbak te creëren. De eerste drie rjjen stoelen in de zaal verdwynen dan namelyk naar een spe ciaal daarvoor bestemde bergruimte, een deel van de vloer gaat er uit en de orkestbak Is klaar! In de zaal ziet de toeschouwer vóór zich een groot toneel, maar daarnaast is er nog een bijna even groot zijtoneel, waar op twee decors gereed kunnen staan. Ook zal de Schouwburg over een zeer moderne verlichtingsapparatuur be schikken. ARTIESTEN Ook de artiesten mogen in Middelburg op een prettige ontvangst rekenen. Er zyn twee lö-persoons kleedkamers ge- Personeelsuitbreiding bij Arnberg in Goes Het enkele jaren geleden in Goes ge vestigde bedryf van Arnberg N.V., dat enkele maanden geleden een nieuw be drijfspand in gebruik heeft genomen op het industrieterrein in „De Poel", gaat zyn personeelsbezetting sterk uitbreiden. Het bedrijf, dat uitsluitend b.h.'s ver vaardigt, wil het aantal personeelsleden brengen van 60 op 100 meisjes voor het atelier. Een en ander heeft nog geen gevolgen voor een eventuele uitbreiding van het bedrijfspand. Wel is het zo, dat de leiding van het bedrijf reeds over weegt in de naaste toekomst het nieuwe bedrijfspand uit te breiden. De uitbrei ding van de personeelsbezetting is voor al een gevolg van een grotere export, met name naar de V.S. Daar blijkt grote belangstelling te bestaan voor een nieu we coljectie van deze Goes-Zweedse fa briek. projeeteerd, alsmede vier 2-persoons kleedkamers. Er zij» voldoende schmink- tafels en enkele grote kostuumkasten, alsmede twee douches en twee foyers. Deze gehele accommodatie is onder het toneel gebracht. In de Branderjjmolen- gang is er voor de grote toneelwagens gelegenheid om gemakkeJyk te lossen en te laden, terwijl op e^en pleintje het. „achteruit-steken" gewaarborgd wordt. Met een dagexploitatie in de vorm van een café-restaurant moet de Schouwburgexploitatie op een be hoorlijk peil gebracht worden. Het café-restaurant komt daarom in een verbeterde vorm terug. De bedrijfs ruimte achter het buffet be staat uit keuken, spoelkeuken en voorraadberging. Ook de permanen te boven-vergaderzaal kan als res taurant gebruikt worden. De woning van de exploitant is öp de bovenver dieping; zij bestaat uit woonkamer, 3 slaapkamers, keuken, douche en toilet. Rest nog te vermelden, dat vóór het café-restaurant een groot terras aange bracht zal worden, terwjjl de gehele Schouwburg omringd wordt door een trottoir en een groenstrook, met enkele lantaarns daarin. In liet jaarverslag over 1961 van de stichting Zeeland werd vorig jaar uitvoerig ingegaan op vjjf aspecten van het stichtingswerk, die in dat verslagjaar veel aandacht vroegen: structuur, apparaat, financiën, huisvesting en public relations. Drs. KI. Laansma, de stichtingsdirecteur, heeft ons gisteren nadere mede delingen gedaan over de stand-van-zaken-momenteel met betrekking tot deze aspecten. Op het „structurele front" is de stichting Zeeland momenteel zo ver, dat dè nieuwe statuten gereed zijn en waarschjjnlijk volgende week de notaris zullen „passeren". Het is namelijk de bedoeling, dat de stichting Zeeland met ingang van het aanstaande nieuwe jaar op de nieuwe basis haar werk zal voort zetten. direucteur, daarbij doelend op de verho- ing van de bydragen van 11.000 tot 19.000. nota: een onderzoek voor de gemeente Middelburg in het kader van de sane ring; een opdracht, die de stichting van de gemeente Vlissingen kreeg voor een bejaardenonderzoek; vervolgens werd een soort terreinverlcennning verricht op het recreatiefront; in bewerking is momenteel een onderzoek naar de ama- *- H| ar -irovincie; ROND APRIL IN NIEUW KANTOOR Drs. Laansma verklaarde, dat het stïch- ;sbestuur mr. A. J. van der Weel uit delburg bijzonder dankbaar ïs voor hetgeen hij in dit verband voor de stich ting verricht, heeft. De taak van mr. Van der Weel was niet gemakkelijk: hij moest voor een aantal raden (die voor culturele zalcen, het maatschappelijk werk, het jeugdwerk en de sport) een autonome positie creëren zonder daarbij het verband in het totale werkterrein van de stichting te verbreken. Voor zover het bestuur en de direc teur hebben kunnen peilen kan de nieuwe opzet van de stichting Zee land een voorbeeld zijn voor andere Srovincies. Zo heeft bijvoorbeeld in e Tweede Kamer de heer Egas de nieuwe basis een poging genoemd om een nieuwe lyn te brengen in dit soort werk. En ook van andere zijden heeft de stichting Zeeland veel inte resse ondervonden. Drs. Laansma heeft daarom uit dit alles gemeend te kunnen opmaken, dat de stichting reeds een flink eind op weg is een deskundig service-instituut te wor den, dat diensten verleent aan de samen leving op sociaal-cultureel terrein. Het nieuwe onderkomen van de stich ting, het pand Dam 31, zal op de laatste dag van het huidige jaar opgeleverd worden. Directeur Laansma en zijn staf hopen het in de loop van maart of april in gebruik te kunnen nemen. De heer Laansma deed ook verschil lende mededelingen over de bureau bezetting. In de loop van 1962 kon den drie krachten aan de staf worden toegevoegd, hetgeen tot gevolg had, dat de culturele raad en het werk daarvoor de armslag hebben gekre gen, waarop de stichting al lange tijd gewacht heeft. Bovendien is de stich ting in staat gesteld om een goed ar chief op te bouwen, alsmede aan dacht te besteden aan de plattelands verbetering. Zoals bekend zal van daag (donderdag) in de statenverga dering de eerstvolgende aanvulling van de staf, een functionaris voor- sport- en jeugdzaken, aan de orde worden gesteld. Met de nieuwe statuten als basis zal thans ook de culturele raad door het ministerie van o., k. en w. gesubsidieerd worden, hetgeen voor de provincie een besparing betekent van ƒ12.000. Als vyfde aspect kwam de „goodwill" ter sprake. In dit opzicht was de heer Laansma van mening, dat de „goodwill" toeneemt, hoewel dit uiter aard als een kwestie op lange termjjn gezien moet worden. „Doorlichten' In verband met het feit, dat er voort durend aandacht gevraagd wordt voor de steeds stijgende kosten van het stich tingsapparaat (in de staten is zelf ge sproken van een „bodemloze put") zal een rijksbureau voor organisatie en ef ficiency (ingesteld door de ministeries van sociale zaken en van maatschap lijk werk) in het voorjaar van 1963 stichting Zeeland als het ware „door lichten". Daarbjj komen functie, bureau bezetting enz. aan .de orde. Over de financiële medewerking van rjjk, provincie en gemeentebestuur liet de heer Laansma een tevreden oordeel horen. In verhouding tot andere provin cies hebben de Zeeuwse gemeenteji goed bjjgedragen, zo verklaarde de stichtings- Vrijspraak voor t.v.-handelaren •g Vlissingen, C. K. uit Goes en J. v. d. H. uit Middelburg, die een overtreding van de wet op de afbetaling ten laste gelegd was, In een schriftelijk vonnis vrijgesproken. De handelaren verhuurden volgens de tenlastelegging t.v.-apparaten aan par ticulieren voor de tijd van twee jaar met in het vooruitzicht de mogelijkheid tot koop van het toestel, waarbij men 70 procent van de betaalde huur in min dering bracht op het koopbedrag. De politierechter achtte het ten laste ge legde echter niet bewezen en sprak de werk; te zamen met de raad voor de geestelijke volksgezondheid is een on derzoek in voorbereiding naar de ver pleeginrichtingen voor bejaarden in Zee land, terwijl ae stichting voorts in sa menwerking met een daartoe ingestelde landelijke contactcommissie en het C.B.S. een sociaal documentatiesysteem opbouwt. In het beleid ten aanzien van de pro bleemgebieden speelt de stichting Zeeland een belangrijke rol, hoewel Werk in 1962 Waarmee is de stichting het afgelopen jaar zoal bezig geweest? Drs. Laansma wees daarbij op de sportaccommodatie- bleemgebieden speelt^ de stichting ;en werk" blyft. Zo heeft de stichting onder meer een belangrijk initiatief gehad in de plannen voor het cultu rele gebouw te Terneuzen, verder in plannen voor de zwembaden te Goes en Terneuzen, voor de lectuurvoorzie ning, verenigingsgebouwen, en voor subsidies aan opvoedkundige bureaus. In het kader van deze advisering op hetsociaal-cultureel terrein heeft de stichting een bespreking gehad met een aantal grote Zeeuwse gemeenten, die van de adviezen van de stichting voor het sociaal-cultureel beleid gebruik zou den willen maken. Beroering in Amsterdamse studentenwereld Na kritiek door pater Van Kilsdonk De curie in Rome van de Rooms- Katholieke Kerk, met name de congregatie van het Heïljge Offi cie, heeft het ontslag geëist van de Amsterdamse s tu d e n tenm o der ator pater J. van Kilsdonk S.J. Dit be richt heeft in de wereld van de rooms-katholieke studenten zowel in Amsterdam als daarbuiten en ook in breder kring van rooms- katholieken en andersdenkenden onrust en beroering gewekt. Mgr. Van Dodewaard, de bisschop van Haarlem, onder wiens gezag de studentenzielszorger valt, is door het Officie gevraagd, de jezuiet van zijn functie in Amsterdam te ontheffen. Inmiddels is bekend geworden, dat mgr. Dodewaard al op 3 decemher een monï- tum waarschuwing 'an het Officie heeft ontvangen. Het Heilige Officie zou ran mening zijn, dat wie, haars inziens, onbehoorlijke kritiek op de Curie uit oefent, niet de geestelijke leidsman van jongeren kan zijn. Het Officie heeft tot taak te waken voor de belangen van geloof en zeden. Zowel kardinaal Alfrink van Utrecht als mgr. Van Dodewaard stellen pogingen in het werk de situatie Intussen is zoals gemeld' tijdens de eer ste fase van het concilie gebleken, dat in brede kringen van de clerus inder daad de wens leeft naar meer openheid. Ook wenste men een sterkere Invloed van de bisschoppen op het bestuur der R.-K. Kerk. Zo zelfs, dat men naast de curie een bisschoppenconferentie zou willen zien. Twee jaar moderator Pater Van Kilsdonk is sinds 1960 belast met de zielszorg van de rooms-katho lieke Amsterdamse studenten. Hij is moderator van de studentenvereniging „Sanctus Thomas Aquinas". Pater Van Kilsdonk trok veler aandacht door de brede opvatting van zijn taak en door zijn persoonlijk en energiek optreden. Door zijn activiteiten ontstond een ge meenschap, die veel interesse had voor theologische vragen, bijbelstudie en voor Eerlijke kritiek Aanleiding tot het ontslag van pater Van Kilsdonk als studentenzielszorger in Amsterdam is zijn kritiek op Curie in Rome. Pater Van Kilsdonk kritiseerde eind september in Rotterdam voor leden van de Sint Adelbertvereni- ging (van r.-k. intellectuelen) de Ro meinse curie, die .hij starheid verweet. Pater Van Kilsdonk pleitte toen tevens voor de mogelijkheid van eerlijke en open kritiek binnen de rooms-katholieke kerk. Kardinaal Alfrink beschouwde kort na de rede van pater Van Kilsdonk diens woorden in kritische zin tijdens een bijeenkomst van een jeugdbewe ging in Amersfoort. Zijn kritiek schjjnt, naar de mening van het Hei lige Officie, niet ver genoeg te zijn gegaan. Op sobere wijze Ir. De Vlieger gaat naar Groningen Het personeel van rijkswaterstaat en di verse collega's hebben woensdagmorgen afscheid genomen van de hoofdingenieur „Bouwbureau Werken Kanaal van Ter neuzen", ir. C. A. de Vlieger, die zoals bekend per 1 januari in dienst treedt „Zeeland geeft ons een trap na" Op vergadering Overijselse landbouwmaaischappij (Van een onzer verslaggevers) „Zeeland de zware grond geeft ons een trap na". Dit ernstige ver wijt deed woensdagmorgen in de jaarvergadering van de Overjiselse Landiioïiwmaatschappy te Zwolle de heer Janmaat, vertegenwoordiger van de afdeling Almelo van genoemde maatsclmppy. „Het overstroomde Zeeland, waar mil joenen zijn ingepompt, heeft prach tige boe.renbearyvcn, goed geïnun deerde en gekalkte grond, enzovoort. Het heeft ook nog een met zyn recreatie, want ïs de dure sport". De heer Janmaat zei dit naar aanleiding van een dagbladbericht in Overijselse dagbladen, waarin melding werd ge maakt van een rede, die ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, de Z.L.M., heeft gehouden. De heer Geuze zou volgens het ook door de afdeling Almelo gelezen bericht hebben gezegd, dat „de boeren te veel klagen". „VERRADEN" ,Wy voelen ons verraden door het Ko ninklijk Nederlands Landbouwcomité, waarvan ir. Geuze bestuurslid is. ,Ik wil liet hoofdbestuur van de O.L.M. dan ook vragen waakzaam te zijn tegenover een dergelijk K.N.L.C." zei de heer Janmaat. ,In het verleden heeft het comité ai een zeer passieve houding aangenomen t<;n aanzien van de lichte grond. On langs zijn wij door het comité naar Den Haag gelokt en nu krijgen we dit", Applaus bekroonde, zijn woor den. „Ik geloof, dat li op dit moment te ver gaat", zei de lieer I). J. .Jonk hans, voorzitter van de O.L.M., die de vergadering presideerde. Wjj doen ir. Geuze tekort, wanneer wjj uw opmerkingen nu zonder meer zouden afdoen". De heer Jonkhans constateerde in eerste plaats, dat juist de laatste jaren de verhouding tussen de boe ren van de zware en die van de lichte grond heter is geworden. Voorts yond hij het onjuist en te vroei wanneer de heer Janmaat alleen af gaande op persberichten op een der- geljjke wijze met verwijten aan het adres van ir. Geuze kwam. OPLOSSING Voor dit kleine conflict daagde een snelle oplossing toen mr. J. F. G. Sclilingemanii, secretaris van dc Z.L.M., die aanwezig was, de ge wraakte rede van ir. Geuze zó uit zyn tas haalde en deze de heer Jonk- haas overhandigde. De heer Jonkhans las prompt dat deel van de rede voor, waaruit het „de boeren klagen te veel" zou moeten opklinken. De gespannen luisterende zaal kreeg de ze „slagzin" niet te horen, omdat hij niet in de rede van ir. Geuze voor kwam. Wél bleek de Z.L.M.-voorzlt- ter de aandacht van zyn toehoorders te hebben gevestigd op het feit, dat de boeren, als zij klagen, wel moeten beseffen, dat zij niet de enige groep vormen, die door de snelle ontwikke ling van deze tijd harde slagen moet incasseren. Dit was een constatering, waartegen de O.L.M.-vergadering geen enkel be zwaar kon hebben. De heer Janmaat bracht nog in het midden, dat de secretaris van de Z.L.M. tocli vooral voorzichtig moest zijn met deze communiqués, die hy aan de pers uitgeeft. Toen daarop echter het antwoord kwam, dat over deze rede nooit een commu niqué was verstrekt, ging deze Twentse klaagzang aan een Zeeuws adres als een nachtkaars uit. van de waterleidingmaatschappij „Gro ningen". Het afscheid vond op verzoek van ir. De Vlieger op sobere wijze plaats in de grote tekenkamer van het rijkswaterstaatskantoor te Terneuzen. Behalve ir. J. Zuurdeeg, hoofdingenieur- directeur van de directie Zeeland, waren diverse ingenieurs, collega's en verte genwoordigers van andere arrondisse menten in Zeeland aanwezig. Ook de hoofden van de onder ir. De Vlieger ressorterende dienstkringen, elektrici teitswerken, sluis- en brugdiensten wa ren hierbjj aanwezig. Ir. Zuurdeeg schetste de staat van dienst van ir. De Vlieger, die in 1949 in Dor drecht in rijksdienst trad en via Breda en Middelburg, in 1956 in Terneuzen werd geplaatst. Spreker roemde de or ganisatorische kwaliteiten van de schei dende ingenieur en prees hem als vak man, collega en mens. Dit deed ook ir. H. Wieringa, die na mens de andere Zeeuwse arrondissemen ten sprak. Ir. Wieringa bood namens de collega-ingenieurseen technisch boekwerk aan. De heer P. de Hulster, chef van de tekenkamer te Terneuzen, noemde ir. Dc Vlieger de man van de grote lij nen, die het detailwerk aan zj|n on dergeschikten overliet en daarmee een prettige verstandhouding wist te scheppen. „Ook het personeel had veel waardering voor uw eenvoud, uw ongedwongen omgang met ons en voor uw begrip voor liet werk van andoren", zo sprak de bureelchef L. H. Nelissen tot de. scheidende inge nieur. „Wjj zien U niet gaarne gaan", zo voegde hjj eraan toe. De heer Nelissen bood ir. De Vlieger na mens het personeel vier wetenschappe lijke boekwerken aan. Hij betrok me vrouw De Vlieger in de hulde door haar een boeket bloemen aan te bieden. Ir. De Vlieger zei in zijn antwoord onder meer, dat de welwillendheid en de tege moetkomendheid van het personeel in Terneuzen hem hadden getroffen. Dit stelde hem mede in staat zijn opvolger, ir. F. van Rossum, die hij een zeer kun dig ingenieur noemde, met vertrouwen het werk over te dragen. Tot slot namen de circa honderd waterstaatsmensen persoonlijk afscheid van de scheidende ingenieur. Een vergadering van Amsterdamse stu denten heeft aan de bisschop van Haar lem een brief geschreven, waarin men vraagt geen directe beslissing te nemen, „die tragisch zou uitvallen zowel voor de persoon in kwestie als voor de ge meenschap van rooms-katholieke stu denten". De kritiek van pater Van Kils donk werd geuit, aldus het schrijven, uit zijn diepste overtuiging op deze manier de R.-K. Kerk het beste te die nen. Ook het hoofdbestuur van de Sint Adelbertvereniging heeft zijn be zorgdheid uitgesproken tegenover kardinaal Alfrink en mgr. Dode waard, evenals de studentenvereni ging „Sanctus Thomas Aquinas", die onder meer wijst op zijn zeer grote invloed als bezieler van de studen tenparochie in wording in de hoofd stad. De r.-k. studentericontactgroep „Sanctus Thomas Morus" te Eindhoven noemt het heengaan van de jezuiet een „enorm groot verlies". Er is een extra editie verschenen van het Amsterdamse r.-k. studentenblad „Essedum", dat een over zicht geeft van de werkzaamheden, die pater Van Kilsdonk sinds 1960 heeft verricht en van de waarde van dit werk onder de studenten in Amsterdam. Betrouwbare service Volledige garantie Credietservice mogelijk Eigen atelier, ook voor veranderin gen en reparaties Prijzen die bin nen uw bereik liggen Gespecia liseerd in grote en kleine maten. Bontmantel» in elke prijsklasse. Grote sortering bontstola's tegen zeer aantrekkelijke prijzen. Nieuwe Binnenweg 4 >7Q n Rotterdam I ff O (bij's-Gravendijkwal) Tel.34577 .34577 ••tMM Donderdag 20, vrijdag 21 en zaterdag 22 december 's avonds tot 9 uur geopend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9