Suikerbietencampagne was niet gunstig Tweede Kamer ging akkoord met begroting van volkshuisvesting Op de Westerschelde kruisen elkaar per jaar 116.000 schepen De Overval" - heldendicht van het verzet Aan huurverhoging niet te ontkomen" ONDANKS AFWIJZING BELEID STEMDE P.v.d.A. NU VÓÓR Minstens 27 doden bij opstand in gevangenis Anderhalf miljoen voor directie Hoogovens RAAD VAN BESTUUR BOUWBEDRIJF DOOR VERDEELDHEID VLEUGELLAM Verbinding met Rijn dringend noodzakelijk V.S. erkennen het bewind in Jemen n Paul-Rotha maakte goede Nederlandse speelfilm DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT zijn er nog heel wat meer van dergelij ke fabrieken nodig. (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de begroting van volkshuis-' vesting en bouwnijverheid zonder hoofdelijke stemming.goedgekeurd. Alleen de CJP.N. kreeg aantekening te hebben tegengestemd. In te genstelling met vorig jaar stemde de P.v.d.A.-fractie deze keer ook voor de begroting van minister Van Aarts en, maar de woordvoerder van de socialistische fractie, de heer J. Bommer, zei bij zijn stem verklaring, dat dit niet betekende, dat er verandering was gekomen in het standpunt van hem en zijn politieke vrienden. „Ons oordeel over het beleid is even afwijzend als vorig jaar", verklaarde de lieer Bommer. Vorig jaar had de P.v.d.A.-fractie om staatsrechtelijke redenen tegen gestemd. Er was toen een kameruitspraak, die de minister naast zich neerlegde. Thans is er geen .uitspraak van de Kamer, zo betoogde de heer Bommer. Met deze laatste uitspraak tekende de socialistische afgevaardigde eigenlijk al de matte sfeer rond deze begrotingsbe handeling. Het leek er veel op, dat de Kamer begreep, dat er van haar kant toch weinig zoden aan de'dijk gezet kon den worden. Daarentegen was minister Van Aartsen goed op dreef. Ruim twee uur sprak hij in eerste termijn om er vervolgens by de replieken nog eens bij na een uur aan toe te voegen. Maar de Kamer had er niet veel aan. Al direct wees de minister de suggestie van de heer Andriessen (k.v.p.) om het aantal woningen van 25.000 op 30.000 te brengen ten koste van de vrije sector, waarvoor er ook 25.000 zijn uitgetrok ken, van de hand. Deze suggestie ging de minister te ver, in welk verband hij wees op het „onrustbarende" aantal van 58.000 aanvragen om rijksgoedkeurin gen voor de bouw van een woning in de vrije sector. Van de 90.000 woningen, die men in 1963 wil gaan bouwen zijn 65.000 gesubsidieerd (woningwet- en premie- woningen), dit is circa 70 procent, het geen minister Van Aartsen redelijk achtte. Prioriteit De minister was het niet eens met de heer Bommer, die had Betoogd, dat aan de woningbouw in het bouwpro gramma voor 1963 niet de hoogste prioriteit wordt gegeven. Volgens de socialistische afgevaardigde kreeg de sector handel en verkeer teveel van de bouwcapaciteit. Maar minister Van Aartsen zette uit een, dat de andere sectoren niet mogen worden genegeerd. De industrie moet zorgen voor de werkgelegenheid van on ze groeiende bevolking. Ook de sector handel en verkeer is belangryk en men mag het volgens de minister niet doen voorkomen alsof het hier alleen maar gaat om nieuwe kantoren van levens verzekeringsmaatschappijen. De conclusie van de bouwnota 1962, op gesteld door het economisch instituut voor de bouwnyverheid, dat in 1970 de woningnood zal zijn verdwenen, kon de minister niet onuerschrijven. Behalve het bouwen van woningen voor onze groeiende bevolking is er nog veel meer te doen, zoals de sanering eri krotoprui ming. Verder het wegwerken van.de achterstand in Industrie, handel en ver keer en de bouw van bejaardentehuizen e.d. De minister geloofde daarom niet, dat er in 1970 gevaar voor werkloosheid in het bouwbedrijf zal bestaan. De minister wilde evenals de Kamer de industriële- en systeembouw zo veel mogelijk opvoeren. Een aanvra- Volgens de Argentijnse onder-minister van justitie, Roca, zou de opstand in de Villa Dovoto-gevangenis in Buenos Aires te wyten zjjn geweest aan de omstandig heid, dat met de 1188 gevangenen die erin waren ondergebracht, de normale capaciteit met een derde was overschre den. Reeds zyn maatregelen genomen om een deel der gevangenen naar ande re gevangenissen over te brengen. In een gisteren uitgegeven regerings verklaring wordt het aantal doden als gevolg van de urenlange strijd tussen de bewakers en de gevangenen als 27 opgegeven, n.l. tien bewakers en zeven tien gevangenen. Minister Roca had te voren tijdens een persconferentie van negentien doden onder de gevangenen gesproken. De schattingen van journalisten over het totale aantal doden variëren daaren tegen van 35 tot 40. Vele Argentijnen menen, dat de gevan genbewakers over het algemeen onvol doende bewapend zijn tegen gevangenis- opstanden. Ook zijn politiemannen vaak tijdens nachtelijke rondes het slachtoffer van geboefte. Daartegenover zijn in de loop van dit jaar ongeveer tachtig gewap de misdadigers op straat of in ei huis doodgeschoten. De officiële lezing luidde dan dat zij werden neergescho ten „tijdens verzet tegen hun arresta tie". Foto: twee jonge gevangenen met de handen achter het hoofd na hun over meestering. §e voor rijksgoedkeuring voor de ouw van een fabriek in de Zaan streek en voor een fabriek in Lim burg had de minister ontvangen. Deze goedkeuring zal niet lang op zich laten wachten, zei de bewindsman, maar hij liet er de waarschuwing op volgen, dat men hier nog niet te veel van moet verwachten. Gesteld, dat een fabriek 1000 woningen per jaar produceert, dan Huurverhoging Door de si van> de bouwkosten zul le toekomst aan \rerdere huurverhoging niet kunnen ontkomen, aldus de minister. Hy verklaarde verder, dat door de stygende bouwkosten de subsidies voor de woningbouw nog ge ruime tijd nodig zullen zyn. De heer Andriessen was over deze laat ste uitspraak van de minister verheugd. Hij vond het van belang in de huidige politieke situatie deze opmerking te ma ken. De heer Bommer pleitte tevergeefs voor een verlenging van de afschrij vingstermijn van woningen tot 50 jaar teneinde tot een huruverlaging te ko men. De minister voelde hier niets voor, omdat dan de onderhoudskosten weer zullen stijgen. Hy zegde de heer An driessen toe na te zullen gaan of de mo gelijkheid aanwezig is om, eventueel in overleg met de Vereniging van Neder landse Gemeenten, een onderzoek in te stellen naar de woningbehoefte. De liberaal Schuitemaker keerde zich tegen de „emotionele aantijging" van de heer Bommer, die had gezegd het hart vast te houden als hy ziet hoe gemakke lijk jonge mensen zware verplichtingen aangaan bij het kopen van een woning, daartoe aangemoedigd door institutio nele beleggers. De opmerking van de heer Bommer had hem „de handen doen jeuken", zei de heer Schuitemaker, die er op wees, dat de institutionele beleg gers momenteel bepaald niet staan te springen om dit soort beleggingen. Fabrieken reeds Flaar Teleurstellende hectareopbrengst Op 15 december heeft, de coöperatieve suikerfabriek en raffinaderij „Putters- hoek" te Puttershoek als laatste van de twaalf Nederlandse suikerfabrieken haar campagne beëindigd. De andere fabrieken waren al eerder met de ver werking gereed. Een grote hoeveelheid van de door de weersomstandigheden laat geoogste bieten kon in Puttershoek nog worden verwerkt. De onbetekenende hoeveelheid van 75 tot 100 ha suikerbie ten, die thans nog niet geoogst, zijn, vindt grotendeels een bestemming in de veevoedersector. Het. is thans mogelijk om een beknopt overzicht van de lande lijke campagneresultaten te geven. De groei van de bieten, waarover vóór de campagne steeds teleurstellende be richten werden gegeven, viel ook tijdens de campagne tegen. De landelijke oogst- verwachting bedroeg begin oktober nog 3,2 miljoen ton. maar moest bij iedere volgende schatting tijdens de campagne lager worden gesteld. Uiteindelijk is een hoeveelheid van rond 3 miljoen ton aan de 12 fabrieken in Ne derland geleverd. Heel wat minder dus dan in 1960, toen dit kwantum rond 5 miljoen ton bedroeg en in 1961, toen 4 miljoen ton werd geleverd. Deze gevoe lige teruggang van resp. 40 en 25 pro cent is in eerste instantie te wjjten aar. het bietenareaal dat dit jaar 77.087 ha bedroeg tegen 9269 ha in 1960 en 84.792 ha in 1961, een vermindering van resp. 16,84 en 9,09 procent. De belangrijkste oorzaak is echter de teleurstellende hectareopbrengst, welke dit jaar gemiddeld nog geen 39 ton was tegen 53,8 en 47,8 ton in 1960 en 1961, een achteruitgang van 27,50 en 18,36 procent ten opzichte van de beide voorgaande jaren. Suikerproduktie De landelijke' suikerproduktie zal in de afgelopen campagne rond 425.000 ton hebben bedragen, terwijl de jaarbehoefte op 485.000 ton kan worden geschat. Dit opent de mogelijkheid om rond 60.000 ton niet gegarandeerde suiker uit vorige jaren ter aanvulling van de binnenland se behoefte te plaatsen. De afgelopen campagne is voor de Ne derlandse beetwortelsuikerindustrie ze ker niet gunstig geweest. De oorzaak hiervan is de onderbezetting van de fa brieken. Onderbezetting was er in de eerste plaats door de kleine bictenoogst. Daarnaast was er echter onderbezetting omdat do aanvoer van de bleten per et maal onvoldoende was om tot een maxi male dagverwerking te kunnen komen. Dit was o.a. te wijten aan de lage bie tenopbrengsten per hectare en aan het mechanische rooien. Hierdoor is bi;' kleine bietenvoorraden op de landbouw bedrijven zoals dit jaar de regelmaat in de levering veel afhankelijker van de weersomstandigheden dan toen het rooi en nog in handwerk geschiedde. Niet alleen was de totale hoeveelheid bieten dus onvoldoende, ook de dagver werking bleef aanmerkelijk achter by de maximale capaciteit. Voor een kapi taalintensieve industrie als de suike dustrie wordt een dergelijke dubbele derbezetting financieel zeer onvoordelig geacht. N.A.V.O.-opperbevel wordt 2 januari overgedragen Generaal Lnuris Norstad zal op 2 ja nuari het opperbevel van do NAVO- strydkrachten in Europa overdragen aan generaal Lyman Lemnitzer. By de ze plechtigheid treedt Norstad ook uit de Amerikaanse luchtmacht. Vandaag zal president de Gaulle bh een parade op de binnenplaats van de Inva lides in Parijs de scheidende opperbevel hebber de versierselen overhandigen van het Grootkruis van het Legioen van Eer. Minister verwacht een bevredigende betalingsbalans (Van onze parlementaire redacteur) „Als we een vergelijking trekken betref fende de handelsbalans tussen de eerste elf maanden van 1961 en de verstreken elf maanden van dit jaar dan kunnen we zeggen, dat er een lichte verbetering is ingetreden. Vorig jaar bedroeg het dekkingspercentage 84.7 en in dezelfde periode van dit jaar 85.2 procent, dus een half procent hoger. Het verschil is wel niet heel groot, maar het is toch wel duidelük, dat er geen verslechtering is opgetreden. En de ervaring heeft ge leerd, dat bij een dekking van 85 pro cent op de handelsbalans een bevredi gende betalingsbalans kan worden ver wacht". Dit verklaarde de minister van finan ciën, prof. dr. J. Zijlstra woensdagavond in de Tweede Kamer bij de behandeling van zijn begroting voor 1963. De minister, die op verzoek van de libe rale mr. H. F. van Leeuwen zijn visie gaf op de situatie van de betalingsba lans, zei veder, dat het overschot op de ze balans wel lager zal zijn als gevolg van een gedaalde kapitaalbeweging, maar daarnaast meende hij, CTSt men niet de conclusie mag trekken, dat er sprake is van een overbesteding. Voor het volgende jaar verwachtte de be windsman een verdere verbetering, zij het van bescheiden aard. Naar aanleiding van de door verschil lende leden van de vaste commissie voor financiën gestelde vraag, welke bedra gen individueel aan de leden van de di rectie en aan de commissarissen van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. uit de overwinst van 1961 zyn uitgekeerd, deelt de minis ter van financiën mede, dat op grond van de statuten van de genoemde ven nootschap aan de directie een bedrag van f 1.470.000 en aan de commissaris sen f870.000 is uitgekeerd. De verdeling van deze bedragen over de individuele leden van beide colleges is een kwestie die niet ter beoordeling staat van de aandeelhouders en waar mede dus ook de staat als aandeelhou der in deze vennootschap geen bemoeie nis heeft. Verder wijst de minister erop, dat er met betrekking tot de positie van de staat een principieel verschil bestaat tussen de gevallen waarin de staat alle of de overwegende meerderheid van de aandelen ener vennootschap bezit, en de andere gevallen van staatsdeelneming. Voor de tot de laatste categorie beho rende vennootschappen, zoals Hoog ovens, is het niet aanvaardbaar dat het aandeelhouderschap van de staat zou leiden tet openbaarmaking van gege vens, die via de andere aandeelhouders niet in de openbaarheid zouden komen. Op grond van het voorgaande acht de bewindsman het dan ook onjuist, nader in te gaan op de vraag inzake de indivi duele verdeling van de bedoelde uitke ringen. Voorzitter C.A.B.P.B. uit kritiek De voorzitter van de Christelijke aan nemers- en Beuwvakpatroonsbond, de heer D. Versloot, heeft op een gister morgen in Utrecht gehouden algeme ne vergadering van aeze bond als zyn mening te kennen gegeven, dat van de Raad van Bestuur Bouwbedrijf als sa menwerkingsorgaan der werkgevers geen enkele kracht uitgaat. Door onder- 'inge tegenstellingen en prestigestryd is dit orgaan, volgens de heer Versloot, i-rijwel vleugellam. De beslissing van de Nederlandse Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond om per 1 januari 1964 uit de raad van bestuur te treden bevestigt, naar zijn oordeel, de reeds lang bestaande indruk, dat de samenwerking binnen de raad in zijn huidige vorm aan zoveel interne spanningen bloot staat, dat men aan een serieuze poging tot herstel va.n de sa menwerking met de Christelijke Aanne- mersbond eenvoudig niet is toegekomen. C.A.O. Het bouwbedrijf schiet ernstig tekort, aldus de heer Versloot. Een hechte sa menwerking tussen de werkgevers- en werknemersorganisaties is ver te zoe ken. Het bouwbedrijf blijft volgens hem, hopeloos ten achter in het vervullen van sommige dringende taken en in het op- Versloot voorts op de overheid in ver band met het feit dat de collectieve ar beidsovereenkomst voor het bouwbedrijf nog steeds niet verbindend is verklaard. Men verkeert, thans in dë volgens hem dwaze situatie, dat bij de rege ling van het werken in de winter maanden, degenen die geen lid zijn van een der partijen bij de c.a.o. meer vrijheid van handelen hebben dan de genen die wel de c.a.o. mee hebben afgesloten. Het college van rijksbe middelaars heeft te kennen gegeven ook niet te weten hoe men eruit moet komen. Het voortduren van deze si tuatie noemde de heer Versloot de beste methode om het instituut van de c.a.o in het bouwbedrijf tot mis lukking te doemen en de weg te ba nen voor een terugkeer naar de bindende loonregeling Arbeidsprestatie De N.C-A.B.-voorzitter ging nader in op de geringe arbeidsprestatie in het bouw bedrijf, een onderwerp waarop hy on langs ook in een radiocauserie de aan dacht heeft gevestigd. Op deze kritiek heeft de tweede voorzitter van het C.N.V., de heer A. Borstlap, gereageerd Hij verklaarde onder meer, dat een bond van werkgevers die halsstarrig weigert ook maar een stap .te. doen in de richting van een bedrijfschap, waarin men samen met de werknemersbonden alle problemen van de bouwnijverheid alle recht van spreken verliest, wan neer hij zich wil beklagen over onvol doende activiteit van de bouwvakarbei ders. „Ontstellend" De heer Versloot diende de heer Borst lap gistermorgen van repliek en noem de deze uitspraak van iemand die op één na de hoogste post in de christelijke vakbeweging bekleedt, ontstellend. Als het de bedoeling is van de heer Borst lap, ons voorgoed kopschuw te maken voor een P.B.O., dan is dit een prima methode, aldus de heer Versloot, die eraan toevoegde dat wanneer het wer kelijk zo zou liggen als de heer Borst lap het stelt, de P.B.O. er wat hem be treft nooit komt. Het Wereldgebeuren Schepen Delwaide van Antwerpen In Antwerpen is een gedachtenwisseling, in november 1960 in Den Haag gehou den tassen mr. L, D.eiwaïde, schepen voor de haven van Antwerpen, en mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Rotter dam, dezer dagen voorgezet. Het onder werp was „Rotterdam-Antwerpen". Mr. Delwaide wees er op dat voor de oorlog een publieke gedachtenwi33eling tussen verantwoordelijke autoriteiten van beide havens onmogelijk was ge weest. maar men is naar elkaar toege groeid en de differentiaties vervagen. In dit verband wees hij op de voor Ant werpen noodzakelijke nieuwe verbinding met de Rijn. welke een akkoord tussen Nederland en België vereist. Het Rijn- verkeer van Antwerpen is op hetzelfde niveau gebleven als in 1938. ren, Antwerpen, 24 miljoen ton (stuk) goederen. Deze goederenomzet is thans door beide havens ruim verdub beld. Hij meende dat Nederland meer achter Rotterdam staat dan België achter Antwerpen. Hij citeerde in dit verband een onbekende Nederlander, die gezegd zou hebben: „wat goed is voor Rotterdam is goed voor Neder land". Kat en hond Er was een tijd zo zeïde hij dat Rotterdam en Antwerpen als kat en hond tegenover elkaar stonden. Nu is er uitgebreid overleg mogelijk waarin Ant werpen aanvaard heeft dat de nieuwe verbinding door de tussenwateren loopt, mits dat betekent dat deze verbinding niet via de Westerschelde- en het Kanaal door Zuid-Beveland loopt en geen node loze omwegen maakt. Is de verbinding er eenmaal dan is Antwerpen bereid de Rijnvaartpremies af te schaffen. De schepen van Antwerpen wees er op dat jaarlijks 80.000 binnenschepen en 36000 zeeschepen elkaar op de Westerschelde moeten kruisen. Hij merkte in zijn rede voorts op veront rust te zijn over de protectionistische tendensen die in de E E.G. een rol spelen. „Laat ieder van ons zo zei- de hij in het bezit blijven van al onze mogelijkheden en laat ons elk aar verstaan daar waar onze ge meenschappelijke belangen in het gedrang komen". Cijfers Hoe beide havens na de oorlog groeid zijn, toonde Delwaide aan het te wijzen op de cijfers van 1938: Rot terdam 42 miljoen ton (massa) goede- „Capitulationisme" Het geuieoretiseer van Marx, Lenin en latere profeten achter het ijze ren gordijn heeft de communistische terminologie in de loop der jaren ver rijkt met een groot aantal „-ismen". Een term van vrij recente datum is bij voorbeeld de uitdrukking „revisionis me", waarmee de anti-stalinistische po litiek van Kroesjtsjew en zyn volgelin gen wordt aangeduid. Het is een woord, waaraan men ook in het westen al aar dig gewend is geraakt, vooral ook om dat de communisten er gul mee zijn in hun toespraken en geschriften. Waar we wel nog even aan moeten wennen, is aan de nieuwste term, niet uitgevonden achter het ijzeren, maar achter het bamboe gordijn naar wordt gefluisterd door Mao Tse Toeng •soonlijk. :o lanceerde verleden week in een op welling van woede het nieuwe commu nistische scheldwoord „capitulationis me". Hij paste deze uitvinding toe op het beleid van premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie in de Cubaanse kwestie. Niet alleen beschuldigde Mao de Russi sche leider van overgave aan de voor naamste vijand van de communisten, de Verenigde Staten, maar bovendien noemde hij Kroestsjew een avonturier. Met deze Chinese beschuldigingen aan het Russische adres begon vorige week een campagne van het regime in Peking, die naar sommige westerse waarnemers menen, wel eens zou kunnen leiden tot een ernstige breuk tussen Rusland en communistisch China. Voor het eerst hebben de Chinezen thans openlijk ge zinspeeld op een scheuring in de com munistische wereld. Daardoor is de si tuatie wezenlijk veranderd, omdat de Chinese communisten alle conflicten met de Russen in het verleden ten spijt tegenover de niet-communistisehe buitenwereld tot dusver altijd hadden volgehouden, dat niets de eenheid onder de volksdemocratiën in gevaar kon brengen. Van deze theorie zijn de machthebbers in Peking nu blijkbaar afgestapt. De kloof tussen Moskou en Peking is thans breder dan ooit tevoren. De oorzaak van de Chinees-Russische ruzie ligt in het ideologische me ningsverschil, dat even oud is als de communistische party in China. De Chi nese communisten, die feitelijk nimmer vrede hebben gekend, zyn van oordeel, dat de verovering van de wereld het gemeenschappelijke ideaal van Moskou en Peking alleen mogelijk is door middel van de wapenen. Peking ver werpt ieder gemarchandeer met het westen. Moskou daarentegen staat geenszins afwijzend tegenover onderhandelingen met de kapitalistische staten. De Rus sen hebben de laatste tijd bij verschei dene gelegenheden verklaard, dat zij er niets voor voelen een wereldoorlog te riskeren, omdat een strijd met kernwa penen niet alleen het westen schade zou berokkenen, maar ook het bestaan van de communistische landen in ge vaar zou brengen. De reactie van Kroesjtsjew op de Cubaanse crisis was een duidelijke demonstratie van deze Russische houding ten opzichte van we reldproblemen. Mao Tse Toeng heeft echter niet kun nen verkroppen, dat de Russen zich zo gemakkelijk met hun kernraketten uit Cuba lieten wegjagen. „Kroesjtsjew is een avonturier en hij heeft de commu nistische zaak in Cuba verraden", was de reactie uit Peking. Cuba en de houding van de Russen in de kwestie India-communistïsch China hebben het geschil tussen de twee grootste communistische landen op de spits gedreven. De druppel, die de em mer deed overlopen was echter de eens gezinde aanval van Europese communis tische partijcongressen van vorige week in Tsjecho-Slowakije en Italië. Tienjarenplan Terloops wees hij er op dat de volgen de maand begonnen zal worden met het graven van het zevende gemeente lijke dok, waarmede dan alle ruimte op Antwerps grondgebied voor ha venuitbreiding verbruikt zal zijn Een tienjarenplan, dat o.m. de bouw van een 500 meter lange, 17,5 meter die pe en 57 meter brede (de grootste ter wereld) sluis omvat, moet van Ant werpen een goed geoutilleerde haven maken maar dan nog zullen geen sche pen groter dan 50.000 ton (38.9 voet stekend) Antwerpen kunnen bereiken. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft medege- deèld, dat de Verenigde Staten de regering van de Arabische repu bliek Jemen hebben erkend. In de verklaring van het ministerie wordt gezegd, dat de Verenigde Staten hun „beste wensen voor succes en wel vaart" voor Jemen uitspreken. Ambtenaren van het ministerie ver klaarden nog. dat de Amerikaanse hulp projecten in Jemen zullen worden voort gezet. als blijk van Amerikaanse wel willendheid. Weer bijeenkomst de Gaulle-Adenauer De Franse minister van voorlichting heeft bekendgemaakt dat een nieuwe bijeenkomst eind januari van bondskan selier Adenauer van West-Duitsland met president de Gaulle van Frankrijk wordt overwogen. Over de plaats van de sa menkomst is nog geen beslissing geno men. Film met indrukwekkende momenten Van onze speciale verslaggever) De nieuwe Nederlandse speel film „De Overval" is uit. Van daag gaat hij in 18 Nederlandse bioscopen in roulatie. Ook over onze grenzen zal men hem te zien krijgen. Dan zal een breed publiek een indruk krijgen van het verloop van een der fraaiste huzarenstukken van de verzet- beweging: de overval van de Friese K.P. op de gevangenis te Leeuwarden op 8 december 1944 en de bevrijding van vijf tig illegale werkers uit de klau wen van de S.D. Ken speelfilm dus, een Nederlandse speelfilm, met een Nederlandse be zetting, onder Engelse leiding tot stand gebracht, gesitueerd in de stad, waar zich de overval heeft afge speeld. Dus is de eerste vraag, waar voor uw recensent zich ziet gesteld: mag men de onderneming van Sap phire Filmproduktie N.V. geslaagd noemen Ik geloof, dat ..De Overval" inder daad als speelfilm geslaagd is. By de beoordeling hiervan moet men zich voortdurend realiseren, dat het hier ging om een episode uit het verzet, niet om het optreden van een bepaal de groep. Men zou dus deze film „het heldendicht van het verzet" kunnen noemen en dan haar bedoeling, naar het mij voorkomt, het best omschrij ven. Want zij Iaat uitstekend zien, hoeveel list, moed, overleg, volhar ding, zenuwslopende spanning, angst, geloof, en ook wel zwakheid en klein heid er in het verzetswerk aan de dag kwamen. Verhoor Maar weinigen kennen uit ervaring de benauwenis van een verhoor door de S.D. De film geeft een zeer sterke indruk van de methoden van deze heren in de kwellende dialoog tussen Hauptsturmführer Grundmnnn, het hoofd van de S.D. in Friesland, en inspecteur Bakker, op grond van zijn illegale activiteit gegrepen en nu „scharf vornommen". Deze scène is een van de sterkste van de rolprent in de voortreffelijke tekening van dit kat-cn-muis-spel. Het zijn meer van die indrukwekken de momenten in deze film: het ver zamelen van zeven willekeurige man nen in de gevangenis, die by wijze van represaille voor een aanslag zul len worden doodgeschoten. Historisch is dit ^gedeelte niet. Maar als teke ning van de sfeer is het onmisbaar en het werd een uitstekend stuk film. Of: de laatste spannende minuten vlak voor de overval, als Piet Kra mer in gebed voorgaat en daarna de taken verdeelt en zijn laatste instruc ties geeft. Hier krijgt de film een foede „lading" mee, ook al omdat Ier een klein stukje van de achter grond van het verzetswerk wordt be licht. Geest voelbaar Op zulke momenten heb ik het ge voel gehad, dat de film de geest van het verzet toch wel degelijk voelbaar maakt. Van het verzet als geheel dan, niet de typische sfeer, die het in Leeuwarden, in Friesland, had. In dat opzicht zal men soms de film wat minder „Hollands", wat minder „Am sterdams" zelfs hebben gewenst. De acteurs blijven vaak te veel Hol landse spelers, te weinig doordrongen van de merkwaardige ingehouden mentaliteit, de wat nuchtere humor .en de voorliefde voor understate ments van de Friese verzetslieden. Als geheel is deze fiim een goed stuk werk, spannend en gevoelig waar schijnlijk wel vooral door de vak kundige manier, waarop de Engelse regisseur Paul Rotha zich van het scenario van dr. Lonis de Jong heeft bediend. „Toppen' Hij had trouwens een bezetting tot zijn beschikking, waarin enkele top pen voorkwamen. Dat Rob de Vries van „Piet Kramer", de K.P.-leider, een sterke figuur maakte, kan nau welijks meer verbazingwekkend zijn voor hen die zijn illegale verleden en zijn grote acteursgave kennen. grote tegenspelers: Kees Brusse, die „inspecteur Bakker" veel reliëf wist te geven en Hans Dirk Ouleman die „Grundmann" in al zyn gentleman like perfiditeit voor ons neerzette. Op beide bijeenkomsten werden Chinezen behoorlijk van repliek ge diend. Gianearlo Pajetta, een van de leiders van de Italiaanse communisti sche partij, de grootste in West-Europa, hield in Rome een redevoëring, waarin hjj verklaarde dat de Italiaanse commu nisten de houding van communistisch China als onjuist verwierpen. Negen honderd afgevaardigden uit diverse landen stonden op om Pajetta na deze woorden toe te juichen. Op het twaalfde congres van de Tsjechi sche partij sprak de president van de Sowjet-Unie, Brezjnew een korte rede uit, waarin hij zei, dat de recente inter nationale gebeurtenissen de juistheid hadden bevestigd van het Russische streven naar vreedzame coëxistentie. „De Cubaanse crisis", zo verklaarde president Brezjnew, „had de noodzaak getoond van overleg, wanneer het gaat om belangrijke internationale kwesties. In Moskou ontving ongeveer tezelfder tijd premier Kroesjtsjew op geestdrif tige wijze de president van Joego-SIavië, Josip Broz Tito, die jarenlang het zwar te schaap van het communisme was ge weest, maar die nu als een held werd in gehaald. Premier Kroesjtsjew veroordeelde bij die gelegenheid het onbegrip, waarmee het regime in Peking het westen had gekenschetst als een ongevaarlijke „bordpapieren tijger". „We mogen nooit vergeten, dat deze bordpapieren tijger bewapend is met kerntanden", zei Kroesjtsjew. Voorts deed afgelopen vrijdag Maurice Thorez, de secretaris-generaal van de Franse communistische partij nog een duit in het zakje door tegenover het centrale partycomité te waarschuwen voor de Chinese „kameraden", die met hun „sectarische, bekrompen en dogma tische houding" tweedracht willen zaai en in het communistische kamp. Het communistisch-Chinese „Volks dagblad" heeft de laatste zet ge daan in dit politiek schaakspel, door de beschuldigingen van Mao Tse Toeng nog eens te onderstrepen. De recente uitlatingen van premier Kroesjtsjew over de meningsverschillen tussen Mos kou en Peking wijzen erop, dat „de te genstroom een nieuw hoogtepunt heeft bereikt", schreef dit blad. Over de bordpapieren tijger met zijn kerntanden schreef het Volksdagblad, dat „geen enkele marxistische leninist en geen enkel revolutionair volk zich ooit had laten verlammen door de vrees voor kernwapens in handen van de im- Derialisten". Het blad prees premier Castro van Cu ba, die in de strijd tegen de Verenigde beging. In het licht van deze laat ste Chinese uitsoraak is interessant wat vice-premier Mikoian van de Sowjet- Unie onlangs moet hebben beweerd na ziin bezoek aan Cuba. .Castro", zo zou Mikojan hebben ge zegd, „is een fantast, die geen afstand wilde doen van de Russische kernraket ten en die dreigde vriendschap te slui ten met de Chinezen". Tot in Cuba werkt de ruzie tussen Mos kou en Peking dus door. MAO TSE TOENG ...nieuw scheldwoord....

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3