Straaljagerpiloten sprongen boven Westdorpe uit „tollend" vliegtuig Veel werk voor sport en jeugdfunctionaris Vele Zeeuwse zaken aan de orde in memorie van antwoord waterstaat ONTELBARE BROKSTUKKEN OVER HONDERDEN METERS VERSPREID EL-MIOR SHIRTS MEUWSEN ALMANAK Schaduw Arts Nieuwenhuijse te Kruiningen plotseling overleden MIDDELBURGS CORPS DE BALLET VRIJDAG OP SCHOUWBURGPODIUM Zowel klassieke- als moderne dansen Brand in Duits schip te Terneuzen BOULEVARDS DELTAHOOGTE HAVEN WALSOORDEN VEERSEIHEER-GROND DELTA-RECREATIE SLOEHAVEN HAVEN BRESKENS WEGJE-TROEP STATIONSBRUG VEERDIENSTEN GROTE FUIKEN VERENEN LANDBOUW LAND VAN SAEFTINGE WATERSCHAPPEN VERREKIJKER VAN „ZEEUWS THUISFRONT" VOOR OUD- NIEUW-GUINEAGANGERS WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 20 DECEMBER 1962 WOENSDRECHTSE T-33 STORTTE BRANDEND NEER EEN LOCKHEED T-33 straaltrainer van de militaire vliegbasis Woensdrècht is woensdagmiddag omstreeks 10 over 2 brandend neergestort op een landbouwakker in de Canisvlietpolder, ten zuiden van Westdorpe. Onmiddellijk nadat het lesvliegtuig de grond raakte, explodeerde het in een vuurbal. De beide inzittenden, de eerste luite nant en leerling-vlieger E. Motshagen (26) en de sergeant-majoor in structeur G. E. Veldhuizen (37) beiden uit Woensdreclit had den het in moeilijkheden verkerende toestel juist verlaten met ge bruikmaking van hun schietstoel en parachute. Door de vrij sterke noordwenstwind dreven zij over de Nederlands-Belgische grens: zij landden bij de dorpen Wachtebeke en Moerbeke. Het toestel werd totaal vernield. Sergeant-majoor Veldhuizen kwam in een landbouwakker bij Wachtebeke te recht, en de luitenant Motshagen landde in hec Belgische plaatsje Moerbeke. Beiden werden door Westdorpes burge meester G. van Waes per auto opge haald. 's Avonds werden zij naar de vliegbasis Woensdrecht overgebracht. Deskundigen van deze opleïdingsbasis waren woensdagmiddag reeds ter plaat se om een onderzoek in te stellen. De plaats waar de vliegtuigrestanten liggen is bijzonder moeilijk te bereiken door de erbarmelijk slechte toestand van ENORME VUURBAL De straaltrainer, die een oefen- vlucht in formatieverband maakte, raakte in een zogenaamde tol vlucht waaruit de bestuurders het niet meer konden optrekken. Van vrij grote hoogte kwam het steil naar beneden gedoken. Het vlieg tuig sloeg een ruim twee meter diepe krater in de akker. „Recht op me af Tractorbestuurder Frans de Boeye uit Westdorpe, die ooggetuige was van het vliegtuigongeluk, was zyn landbouwak ker aan het ploegen toen de straaljager op ruim honderd meter van hem van daan neerstortte. „Ik hoorde aan het geluid van de motor dat er iets met het toestel aan de hand- was. Vlak daarna zag ik het bijna recht op me afkomen. Voor het vliegtuig de grond raakte brandde het reeds. Het kwam terecht aan de rand van een boomgaard, waar na er een enorme steekvlam omhoog schoot en een zware explosie volgde", aldus deze ooggetuige. In de boomgaard waren de tuinders G. Audenaerde en R. van Dam aan het werk. Zij schrokken zodanig dat zij niet meer in staat waren hun werkzaamhe den te hervatten. Het straalvliegtuig moet met een van de vleugels de boomgaardrand hebben geraakt, voor het in de grond dook. Een gat van ruim twee meter diep geeft duidelijk aan waar het vliegtuig het eerst de grond raaf De ravage was enorm. Het hele t_ stel was in ontelbare stukken uiteen gereten. Over een afstand van vele honderden meters lagen de brokstuk ken verspreid, in twee boomgaarden en aangrenzende landbouwakkers. De straalmotor vloog dwars door een verder in het veld steken. Voorts werd schade aangericht aan een aan tal jonge fruitbomen. Verscheidene vliegtuigonderdelen hingen hoog in de boomtakken. Parachutesprong Over het lot van de twee vliegers ver keerde men geruime tijd in het onzekere, daar zij aanvankelijk nergens werden gevonden. Schepen op de Schelde ver zocht men naar hen uit te kijken, terwijl een rescue-helikopter van de vliegbasis Woensdrecht eveneens aan het opspo ringswerk deelnam. Later bleek dat zij met hun parachute door de noord westenwind naar België waren afge dreven. {.Advertentie) kunt u uitstekend terechtl WALSTRAAT 66, VLISSINGEN, TEL. 2167. Zeeuwse )rEn nu nog een beetje oogscha duw'' besliste de Goese jonge moeder ernstig voor haar toilet spiegel gezeten. Vlug en handig veegde ze wat over de oogleden en dieper zonken de ogen in het hoofd. „Toch jeugdig", meende de dame. „Vrat is nu jeugdiger dan tcat oogschaduvf'mompelde ze voor zich heen en legde de donlcer- blauwzwarte stift weer naast zich neer. Haar kleine dochtertje bekeek met grote interesse de vele attri buten op de toilettafel: flesjes, stiften en doosjes. Al vlug had het meisje de raadselachtige don kere stift te pakken. Ze rook er eens aan. keek eens naar mama maar kon het schoonheidsmiddel toch niet thuisbrengen. Ze had niet eens gezien wat mama ermee had gedaan. „Wat is dat toch voor een ding mama?", wilde ze weten. ,^eker lippenstift voor heel oude vrou- polderwegen (juist een half uur vóór het vliegtuig neerstortte werd officieel be sloten dit gebied te verkavelen). Op de plaats waar de straaljager neerstortte verongelukten reeds eer der een Duits jachtvliegtuig en een luchtballon. Ook kwam er in de oor logsjaren een van de beruchte V-2's terecht. Jachtvliegschool Zoals bekend wordt de Lockheed T-33 op de vliegbasis Woensdrecht gebruikt voor de enige tijd geleden geïntegreerde Nederlands-Belgische jachtvliegersoplei- ding van de zogenaamde jachtvlieg school. De T-33, die plaats biedt aan een leerling-vlieger met een instructeur in een tandemcockpit, behoort tot een van de veiligste lesvliegtuigen met straal aandrijving ter wereld. Het voert aan de vleugeltips grote, in helder rode, fluor escerende verf geschilderde brandstof tanks, die desnoods afgeworpen kunnen worden. Dit vliegtuigtype met zijn wat hoekige vormen is boven Zeeland een bekende verschijning, mede omdat de aanvlieg- baan of zogenaamde „approach glide path" voor een belangrijk deel boven Zuid-Beveland ligt. De T-33 heeft een rood fluorescerende beschildering De straalmotor van de gistermiddag bij Westdorpe neergestorte T-33 straal trainer doorboorde met intens geweld dit landbouwschuurtje, waarvan weinig overbleef. De foto toont de ravage. (Foto P.Z.C.) Op 64-jarige leeftijd is woensdagmorgen plotseling overleden dokter J. Nieuwen huijse, arts te Kruiningen. De thans overledene heeft meer dan 37 jaar prak tijk uitgeoefend in deze Bevelandse ge meente. De laatste tien jaren werkte hij nauw samen met dokter P. Allewijn. Dokter Nieuwenhuijse werd op 6 sep tember 1898 als zoon van een landbou wer in Kruiningen geboren. Hij studeer de medicijnen aan de gemeentelijke uni versiteit te Amsterdam, waar hij in 1923 slaagde voor het arts-examen. Twee jaar lang werkte hij vervolgens als assistent in het algemeen Burger ziekenhuis te Amsterdam, waarvan zijn broer directeur was. In 1925 vestigde dokter Nieuwenhuijse zich in Kruiningen. Hij nam de praktijk over van dokter F. D. Kolff van Ooster- wijk. Bijna 40 jaar lang Is dokter Nieu wenhuijse, die groot aanzien genoot ir. Kruiningen. bijkans elk uur van de dag In dd weer geweest voor zijn patiënten. Gistermorgen legde hij nog enkele be zoeken af. Nauwelijks van zijn visites teruggekeerd, werd hij getroffen door een hartaanval. De thans overldene heeft diverse func ties bekleed. Zo was hij tot zijn overlij den controlerend-geneesheer van de Ver eniging voor Ziekenhuisverpleging op Zuid- en Noord-Beveland. Vele jaren is dokter Nieuwenhuijse voorzitter geweest van de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis, namelijk sedert de oprich ting in 1925 tot 1952. Voorts bekleedde hij een aantal jaren het voorzitterschap van de koninklijke harmonie „E.M.M." te Kruiningen en het Oranjecomité. Ook is hij colonnecommandant geweest van het Rode Kruis. De begrafenis is bepaald op zaterdag middag 1 uur op de algemene begraaf plaats te Kruiningen. Muziekschool in Zeeland met 36 gemeenten Van de 89 gemeenten in Zeeland zijn er 36 toegetreden tot de gemeenschap pelijke verdeling kostenverdeling Zeeuw se muziekschool, terwijl 53 zich dus af zijdig hebben gehouden. Dit delen Gede puteerde Staten mee in antwoord op vragen gesteld tijdens het vooronder zoek in afdelingen van de provinciale staten. De gemeenten, die niet deelnemen, laten dit naar mag worden aangenomen meestal om financiële reden. Vele gemeenten wisten van tevoren niet hoe veel personen het onderwijs aan de school zouden gaan volgen, zodat de kosten hen niet nauwkeurig bekend wa ren. Om dit bezwaar te ondervangen, heeft het algemeen bestuur intussen be sloten een regeling vast te stellen vol gens welke de aangesloten gemeenten nu voor de aanvang van het jaar aan het bestuur van de school kunnen opgeven welk bedrag zij ten hoogste op hun be- broting voor dit muziekonderwijs zullen uittrekken, met welk bedrag zij dus als het ware een aantal lesuren kopen. Bo vendien besloot het bestuur, dat leer lingen uit niet aangesloten gemeenten niet tot de school worden toegelaten. Ofschoon de lesgelden, landelijk gezien, reeds hoog liggen, wordt overwogen tot verdere verhoging over te gaan, maar dan de grootte van de inkomens als grondslag te nemen. Met meer dan 200 foto's, deels nooit eerder gepubli ceerd. Groot formaat (19 x 26) Uitstekend papier. Slechts 2,25. Zolang de voorraad strekt uitsluitend verkrijgbaar bij onze kantoren te Middel burg, Vlissingen en Goes. In alle andere plaatsen kan men het boek bij onze agen ten bestellen. Gedeputeerde Staten weten In beginsel al lang onderdeel van stichting De stijgende subsidie voor de Stichting Zeeland voor maatschappelijk en cultu reel werk en de eventuele benoeming van een functionaris voor sport- er jeugdzaken bij deze stichting waren on derwerpen, die tot vele vragen aanlei ding gaven bij het onderzoek ïn de af delingen van de provinciale staten. En kele leden vroegen zich af of met deze subsidiëring wel de grens van hetgeen voor de provincie financieel mogelijk is in acht wordt genomen. Men had een goede indruk van het werk der stichting, „maar het wordt langza merhand een bodemloze put", zoals een lid zei. Enkele leden meenden ook, dat de stichting haar taken teveel uitbreidt nu ze zich ook gaat bemoeien met de sportnota. Een functionaris voor sport en jeugdzaken acht men wel nodig, maar de lasten zijn te zwaar. Hoe zal VAN KLEUTERS TOT VAKKLAS Vrijdagavond geven de Middelburgse leerlingen van de Zeeuiose ballet school aangesloten bij de Zeeuwse Muziekschool asmede enkele leer lingen uit Vlissingen en Domburg, een' uitvoering in de Middelburgse Schouivburg. Het wordt een scala van het huidige Zeeuwse ballet, ver deeld in drie facetten: de dalcroze- en ritmische klas, waarin de kleuters tot 6 jaar hun kunnen tonen, de bewe gingsscholing, door de leerlingen van 6 tot 10 jaar, en de balletklassen tnef de vak- of beroepsklas. Voor de, pauze komen de verschillende facet ten van de opleidingen aan de orde, na de pauze treden de danseresjes op in balletwerkjes, waarvan de choreo grafie door mevrouw Hélen Riemens- Soesman, de leidster van de Middel burgse afdeling (terwijl mevrouw M. Soesman-Hu]jenreuter de scepter zwaait over de Zeeuwse schoolis aangepast aan de mimische en tech nische vermogens van haar pupillen. De kleuters uit de dalcroze- en ritmi sche klas bijten op deze uitvoering dus het spits af. Zij moeten leren naar de moeilijke balletoefOningen. Die leren zij dan later op 6- tot 10- jarige leeftijd in de bewegingsschool, die afgestemd is op de fantasie van Verduistering van 1000 in Goes De 22-jarige F.B., woonachtig op Noord- Beveland. heeft woensdag bekend, dat hij het laatste half jaar omstreeks 1000 heeft verduisterd. B. pleegde de verduisteringen ten nadele van zijn werkgever Joh. G., handelaar in land- bouwmaterialen te Goes. Het geld is vergokt in speelautomaten in diverse cafés. Inmiddels heeft B., die chauffeur-vertegenwoordiger was, reeds 100 terugbetaald. B., de middelste uit en gezin van vijftien kinderen, dat als goed bekend staat, in de rekeningen en droeg geen geld af. Zijn werkgever kreeg tenslotte argwaan en waarschuwde de Goese politie. De chauffeur werd maandag aangehouden en is woensdagmorgen voor de substi tuut-officier mr. T. Lebret in Middel- geleid. Na een bekentenis te heb- aïgelegd is hij op vrije voeten ge steld. De jonge werknemer stond even eens goed bekend en is, naar de politie meedeelde, het slachtoffer geworden van speelzucht en diverse omstandigheden. Woensdagavond omstreeks tien uur is brand uitgebroken in een van de rui men van de circa 7000 ton metende Duitse zeeboot .Jlegine", die een lading zwavel ligt te lossen in het Zuiderdok te Terneuzen. Oorzaak van de brand was vermoede- Irjk een kortsluiting in een van de trac toren, die de lading uit de zijden van het schip in het bereik van de loskraan brengt. De tractor liep zware schade op. De vlammen sloegen over naar de houten zweetlatten in het ruim van de zeeboot. Om dit vuur te kunnen blussen, moesten manschappen van de Terneu- zense brandweer in verband met een bijzonder scherpe zwavellucht, met lucht- maskers in het metersdiepe ruim afda len. Met schuimblusapparaten wisten de brandweerlieden omstreeks kwart over elf het vuur te blussen. Burgemeester van Goes Raadslid Haringman niet schuldig „Het raadslid J. Haringman (v.v.d.) is niet schuldig in de zin van artikel 26 van de gemeentewet". Dit verklaarde burgemeester mr. F. G. A. Huber in woensdagavond gehouden raadsvergade ring van Goes naar aanleiding van op merkingen, die het raadslid Ph. Haver- hoek (p.v.d.a.) in de vorige raadsver gadering had gemaakt over leveranties van de firma Haringman aan de ge meente Goes. De burgemeester deelde bij de aanvang van de vergadering mee, dat een brief was ontvangen van de heer Haringman over deze kwestie. Het V.V.D.-raadslid schreef daarin, dat hij zich bij de aan vaarding van het raadslidmaatschap bewust was dat hij geen leveranties meer zou kunnen doen aan de gemeen te. Het geval, dat de heer Haverhoek aanhaalde in de vorige vergadering was volgens de briefschrijver een gevolg van een reeds in 1961 afgesloten overeen komst met de gemeente Goes, die in ja- huari 1962 is verlengd. De levering be trof nog een klein restant tegels. De heer Haverhoek merkte nog op, dat hij alleen de „vinger op de wonde"' had wil len leggen. Slot van pag. 1 „Het ligt in de bedoeling eerlang een aanvang te maken met laboratorium proeven, teneinde een nader inzicht te verkrijgen in de mogelijkheden voor ver betering van de Vlissingse boulevards", aldus ae minister, die er op wyst, dat bijzondere omstandigheden (haidstrand, verkeersweg, bebouwing) veel studie overleg vereisen. Met de financieringsmogelljkheden als in de afgelopen jaren is het niet moge- HJk de versterking (tot Deltahoogte) der bestaande hoogwaterkeringen vóór 1978 te voltooien. De minister streeft er dan ook naar de daarvoor beschikbare fondsen van jaar tot jaar op te voeren, totdat een peil is bereikt, dat het ver eiste werktempo mogelijk maakt. Voor het nieuwe begrotingsjaar was dit niet mogelijk, omdat de afsluiting van het Haringvliet, Volkerak en Grevellngen niet getemporiseerd konden worden. Nog steeds kan worden gesteld, dat de grote afsluitingen in 1978 voltooid kunnen zijn. De uitbreiding van de haven van Wals oorden zal worden gecombineerd met de door het calamiteuze waterschap Wals oorden uit te voeren versterking van de waterkering. De drooggevallen gronden in het Veerse Meer zijn gedeeltelijk eigendom van de domeinen, gedeeltelijk van particulieren. Door ruiling wil men de eigendommen aan de nieuwe situatie aanpassen. Het verloop van de onderhandelingen over grensregelingen is over het geheel geno men niet onbevredigend. Met verschil lende eigenaren werden al regelingen getroffen. In dit verband lean ook worden meege deeld, dat met artikel 7 van de Deltawet (waardevermeerdering en onteigening van drooggevallen buitendijkse grond) nog niet voldoende ervaring is opgedaan om' een oordeel te geven over de vraag of er al dan niet behoefte is aan wijzi ging en/of aanvulling van dit artikel. Bij de uitvoering van de Deltawerken wordt er Inderdaad naar gestreefd deze werken ook voor andere doeleinden dienstbaar te maken: dus ook voor re- :reatie. In dit verband was ook gevraagd naar de veel hogere kosten voor de gemeen te Kattendijke bij de aanleg van een badstrand. De oorzaak moet in belang rijke mate gezocht worden, aldus de minister, in het feit, dat de verwerkte hoeveelheid zand aanzienlijk groter was dan men verwachtte. Overigons meent de minister, dat het niet tot de taak van zijn departe ment behoort een bijdrage te verle nen In de gemeentelijke recreatie projecten. Hij staat dan ook afwij zend tegenover de suggestie van de A.N.W.B. om zijn begroting met de kosten van dergelijke projecten te be lasten. crueI nr DIIM verbetering van de verkeerssituatie bij jLh£L1/C~AIj1ï de Stationsbrug in Middelburg te berei ken. Dit overleg Is nog niet afgesloten. Het gereedkomen van de weg Nieuw en Sint-JooslandVliBsingen zal deze verkeerssituatie uiteraard reeds aanzien lijk verbeteren, Bovendien is de zuide lijke doorvaaropening van deze brug ge schikt gemaakt voor jachten, waarmee het oponthoud voor het wegverkeer enigszins is verminderd. Binnen afzienbare tijd zal een afgerond beeld kunnen worden verkregen van de mogelijkheden, die voor de Nederlandse en Belgische regering openstaan voor een Scnelde-Rijnverbinding. De onder handelingen hebben de laatste maanden tot een verduidelijking van de weder zijdse posities geleid. „De veronderstel ling, dat een maximale mogelijkheid moet bestaan, dat men van Belgische zijde ook royaal meewerkt om de Ryn- vaartpremies op te heffen, is ook die van de regering", aldus de minister. Hij wijst er voorts op. dat ook het Kreekrakplan een rol speelt in het overleg, Regelmatig worden inlichtingen vraagd over vestiging in het Zuidsloe door verschillende bedrijven. Uitvoerig wordt de belangstellenden van ant woord gediend. Gevolg: enkele bedrijver overwegen thans ernstig zich in de Sloe- haven te vestigen. Met deze bedrijven wordt nu nader overlegd. De minister meent dan ook. dat deze haven „gun stige ontwikkelingsmogelijkheden heeft" Over de Kreekrakhaven zal pas een gefundeerd oordeel kunnen worden ge vormd. nadat een werkgroep dit zoals bekend hiertoe door de minister is ingesteld zijn onderzoek heeft be ëindigd en een rapport heeft uitge bracht. Voor de minister is er geen aanleiding om de haven van Breskens nog verder gaand te verbeteren. Na de bevrijding zijn praktisch alle kadewanden ver nieuwd en daarbij ingrijpend verbeterd. Ook is de haven voor een deel ver diept, zodat Breskens „thans over een moderne, goed geoutilleerde haven be schikt, bruikbaar voor alle typen bin nenvaartuigen en vissersboten en voor kustvaarders". Over een eventuele uitbreiding van deze haven zegt de minister nog dit: „Wel zijn reeds voorlopige plannen voor deze uitbreiding opgemaakt, maar het is nu mdelljjk te zeggen of binnen afzienbare tjjd de voor de uitvoering van deze plannen benodig de fondsen beschikbaar zullen zijn". Wegje-troep., rijksweg 58 i Hoewel de minister misschien nog niet onder déze naam kent, meent ook hij, dat er iets aan deze Zeeuwse rijksweg gedaan moet worden. De plannen voor net meest urgente gedeelte (Nieuw, en Sint-Joos landVlissingen) zijn Inmiddels vast gesteld. Het is de bedoeling met de aanleg van dit gedeelte in 1H63 te be- Innen. Verwacht wordt, dat de verbin- Ing SloedamVlissingen vóór de vol tooiing van de Oosterschcldebrug te verbeteren. Voor de verbetering van het resterend gedeelte van de weg is een algemeen plan opgesteld voor uit voering in fasen. Dit plan zal binnen kort aan de raad van de waterstaat om advies worden gezonden. Met de provincie en de gemeente vindt overleg plaats om een meer afdoende Van het in de komende jaren op de Wcsterscheldevercn te verwachten ver keer is een prognose gemaakt. Aan de hand van deze prognose is een plan opgesteld om het verkeer in deze ko mende jaren met de veren te verwer ken. Dit heeft er toe geleid, dat de provincie Zeeland een 100-meterboot (type Prinses Beatrix) mag bouwen, de derde voor het veer VlissingenBres kens. dat de „Prins Bernhard" mag worden verbouwd en dat bovendien voor het veer Kruiningen Perkpolder even eens een 100-mcterboot zij het een voudiger van uitvoering - kan worden gefabriceerd. Als ook dc andere verbeteringen op de in het plan voorziene tijdstippen gerealiseerd kunnen worden, zuilen de veren naar verwachting in de komende jaren zonder twijfel het vervoersoanlxtd verwerken. Daarom: voorlopig geen denken nan een vaste oeververbinding. Op het veer KruiningenPerkpolder komen niettegenstaande dc verkeers drukte op dit veer enigszins achter blijft bij dc prognose in de drukste tijden „niet onbelangrijke wachttijden" voor. Dc minister voor/let echter een belangrijke verbetering als de verbouw de „Prins Bernhard" en de nieuwe 100- meterboot in de vaart komt. Op de dienst VlissingenBreskens zal men met ingang van 1 maart 1964 het tijdstip waarop dc nieuwe boot moet zijn opgeleverd dus over drie grote boten beschikken. Het risico, dat gelo pen wordt, aldus de minister, doordat in Vlissingen en Breskens slechts over één grote fuik wordt beschikt, is niet van dien aard, dat het aanbrengen van een tweede grote fuik urgent moet wor den geacht. De constructie van de be staande fuiken Is namelijk hijzonder bedrijfszekcr De minister beschikt niet over gegevens betreffende het gebruik, dat van de Westerscheldcveren wordt gemaakt voor het vervoer van landbouwprodukten en de daarbij optredende gemiddelde wacht tijden. Naar zijn mening verdient het. mede gelet op de gewenste vlotheid van het vervoer, geen aanbeveling dif ferentiaties in de tarieven aan te bren gen naar gelang van het vervoerde produkt. Deze vcrvoerstarleven voor de landbouwprodukten kunnen van weinig invloed zijn op het door'de minister van landbouw cn visserij gevoerde beleid ten aanzien van voor de landbouw van belang zijnde steunmaatregelen. Dat de veertarieven voor vlasproduktle een zeer zware belasting zou betekenen, ziet de minister niet in. Het veergeld is immers in vergelijking met de waar de leerlingen. Dan is het de beurt aan de verschillende oudere ballet- roepen en tot slot de vakleerlingen zij, die dus het ballet als beroep fekozen hebben): Ria Schrijver, jauke Swint, de Terneuzense meis jes (nog niet zo heel lang bezig) Re- nate de Haas en Ali Snap, alsmede de enige danser Peter Lems. Vijf in totaal dus. De balletscala vóór de pauze is uitge breid: onder meer grondoefeningen, spitzenoefeningen, springoefeningen, het pas-de-deuxwerk en het zoge naamde liften, die laatste twee onder delen niet alleen door de vakklas, maar ook door twee kleinere leerlin gen uit het uit die jongelui gevormde „keurkorpsje". Ook zullen zij diago- naalsgewijs tegenstellingen laten zien tussen klassiek en modern ballet. Het geheel wordt afgesloten met een etudeparade, het begin van de dans van klein tot groot. Na de pauze wordt een serie kleine dansjes uitgevoerd, waarbij ook de uitblinksters uit de kleutergroep voor het voetlicht zullen komen. Dit pro gramma bestaat uit een aantal klas sieke werkjes, stukjes zonder enige bedoeling, en enkele karakterstukjes. De kleintjes treden daarin op met een dansje over een spin, die op de vliegenvangst is. Enkele leerlingen uit Domburg (twee jongens en een meisje) dansen het karakterstukje „Spaanse dans", waarvoor leerling Peter Lems de choreografie schreef. De vakklas komt zesmaal op het po dium, onder andere met enkele ka rakterdansjes over de strijd tussen goed cn kwaad (op muziek van Ge rard Hengeveld) en een dans, waar in slavinneu een belangrijke rol spe len. Naast deze klassieke dansen wagen de leerlingen zich ook aan dc moaerne dans, onder andere in een ballet over het verschil tussen de mensen bij dag en nacht, op muziek van Mulligan en Monk. Ook de klei nere leerlingen (uit Vlissingen af komstig) voeren een modern ballet werkje uit. Het wordt voor de balletschool wel een bijzondere uitvoering, omdat nog maar kort geleden het 10-jarig be staan gevierd werd. Reeds geruime tyd daarvan, bijna 7 jaar, is Ge Audc- naerdt als pianist aan de school ver bonden, een musicus, die in ons land reeds vermaardheid heeft gekregen i als balletpianist. Z.L.M.-V00RZITTER UIT KRITIEK OP BELEID MINISTER MARIJNEN Mr. J. F. G. Schlingemann, secretaris van de Z.L.M. heeft woensdagmiddag ernstige kritiek geuit op het E.E.G. beleid van minister Marynen, minister van landbouw en visserij. Mr. Schlinge mann noemde de sluitprijs voor het var kensvlees, een „onding". Dit is de prijs, waar beneden geen varkensvlees uit dc partnerlanden binnen de E.E.G. mag worden ingevoerd. De Z.L.M.-voorzittcr was verder van mening, dat het beleid ten aanzien van de rundvleesprijs slecht was gevoerd. „Het had beter gekund", aldus spreker. De heer Schlingemann zei één cn ander in een rede over „De landbouw in de E.E.G. en in de toekomst" op de alge mene vergadering van de Overijselse landbouwmaatschappij in Zwolle. „Er was do mogelijkheid om voor het rundvleesbeleid iets nationaal te doen, maar er is te weinig gedaan", aldus mr. Schlingemann. H(j vroeg zich af. of minister Marijnen zich het belang der rundvleesprijzen in het kader van dc E.E.G. wel voldoende bewust is. „Ook daarin moeten we straks sterk de E.E.G. ingaan". Mr. Schlingemann zag hier een taak voor de betreffende organisa ties en de regering om in de zeven Jaar, die nog resten, de eindfase, te trachten een zo sterk mogelijke positie in te nemen. .'an het vervoerde vlas zo gering, dat nauwelijks van een kostenverhogende factor kan worden gesproken. tinge vorig iaar. Dit houdt verband met de mogelijke verbetering van dc vaargeul in de Westerschelde voor de vaart op Antwerpen. De minister rekent deze inpoldering niet tot de nu urgente wer ken. Er mag niet worden gesteld, dat de gronden Tn het Land van Sacftingc bij uitstel van de inpoldering in waarde zullen verminderen. Het tot stand brengen van interprovin ciale waterschappen is thans reeds mo- geiyk, hetzjj by hesluiten van de staten van de desbetreffende provinciën, hetzij overeenkomstig de waterstaatswet 1900. Aan de internationale waterschappen zjjii bezwaren verbonden, biykens de on dervindingen, indien het althans water schappen van enige betekenis betreft. Omdat de „grensoverschrijdende belan- -ren" ook op andere wijze kunnen wor- len behartigd, acht de minister inter nationale waterschappen dan ook niet dringend. de taak en werkwijze van deze functio naris zijn? Gedeputeerde Staten zijn er zich van bewust, zo delen zij de staten mee, dat ook ten aanzien van de subsidiëring van de Stichting Zeeland de financiële capa citeit van de provincie niet mag worden overschreden. Dit standpunt komt tot uiting in hun voorstel om in plaats van de ge vraag de subsidieverhoging van 36.000 niet verder te gaan dan een verhoging van de bestaande subsidie met een bedrag van 20.000, te we ten 12.500 voor verhoging van de normale subsidie (in hoofdzaak een gevolg van de gestegen personeels uitgaven) en 7500 ter vervulling van de taak sport- en jeugdzaken. Gedeputeerde Staten wijzen er nog op, dat op het gebied van de jeugd- en sportzaken in beginsel geen uitbreiding van taken plaatsvindt. Jeugd- en sport raad bestonden sinds respectievelijk 1956 en 1959 als secties van de stichting. Wegens onderbezetting van het bureau van de stichting was het echter niet mo gelijk aan de behartiging van de belan gen van sport- en jeugdzaken de aan dacht te besteden, die zij verdienden. Ook kan niet uit het oog worden verlo ren, dat de laatste jaren de opvattingen over taak en doelstellingen van de over heid ten aanzien van het maatschappe lijk leven sterk zijn gewijzigd. De taak van de functionaris voor sport en jeugdzaken kan als volgt worden om schreven: het organiseren van sportcon- tactdagen; de voorbereiding van regio naal gespreide cursussen voor het jeugdsportkader; het verstrekken van adviezen aan gemeenten en sportvereni gingen over het instellen van gemeente lijke overlegorganen voor sportaangele- genheden, het verwezenlijken van plan hen voor aanleg en verbetering van sportaccommodatie en dergelyke; het intensiveren van contacten met verschil lende instantiesoverheids- zowel als particuliere het adviseren inzake sub sidieverzoeken, het verzorgen van re gelmatige informatie voor de Zeeuwse sportwereld en de overheid, het voort durend bijhouden van accommodatie-in ventarisatie, het bijwonen van congres sen en dergelijke. Op het gebied van jeugdwerk en jeugd zorg is zijn taak als volgt: stimuleren en adviseren ten behoeve van het jeugd werk en jeugdzorg: overleg met de overheid en andere instanties, die op dit rebied verantwoordelijkheid dragen. Verschillende kwesties op dit gebied vragen momenteel de aandacht, waar van genoemd mogen worden: de kader vorming. het gebrek aan professionele jeugdleiders, de ontwikkeling van de vorming, het werk voor de bedrijfsjeugd, jeugdzorgactiviteiten, het vormings werk voor jeugdigen in sportverband. Alle 200 Zeeuwse oud-Nicuw-Gui- neagangers krygen zaterdag 22 december een verrekyker In foe draal aangeboden van hot Zeeuws Thuisfront. De kijkers dragen de inscriptie „Zeeuws Thuisfront Nienw-Guinea 1062". In ieder foedraal is een plaatje mot daar op de naam van de eigenaar aan gebracht. De uitreiking vindt plaats in dc kantine van dc Gene- raal-majoor Berg buys kazerne in Middelburg. Om 11 uur zaterdagmorgen wor den de militairen van alle krügs- machtonderdelen. nog in dienst of niet meer. in de Statenzaal ont vangen door jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. de commissaris der koningin in de provincie Zeeland. Kwart voor twaalf is er in de Koorkerk een herdenkingsdienst, die wordt geleid door legeraal moezenier L. van der Vrande m.s.c. en de viootnredikant ds. C. A. Metting van Ryn. Na de kerk dienst is er een gezamcniyke maaltijd In de kazerne, waarop volgt de uitreiking van dc herin nering. De burgemeesters uit Zeeland zijn bereid gevonden zoveel mogelijk oud-Nieuw-Guineagangcrs in hun eigen auto een lift te geven naar Middelburg. Zoals bekend is het initiatief voor de actio van het Zeeuwse Thuisfront in iuni vooral uitgegaan van de oud-Indiëgan- gera. Burgemeester Th. H. de Meester van Weslkapelle is voor zitter van het actiecomité. Tewaterlating van Fins vrachtschip Van een van de dwarshelllngcn van de Terneuzense scheepsbouwmaatschappij N.V. is dinsdagmorgen een ruim 3000 ton metend vrachtschip te water gela ten .Het schip is gebouwd voor reke ning van een Finse rederij en bestemd voor het vervoer van stukgoederen. Het heeft een lengte van bijna 90 meter en een breedte van 13.25 meter. Het nieu we schip van het type'„Shelter-dekker" zal vermoedelijk in april 1963 de offi ciële proefvaart maken. Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUININGEN TIJDELIJK WAT VOKST Veel bewolking, maar op de meeste plaatsen droog weer. Slechts enkele ver spreid voorkomende opklaringen. Meren deels matige wind, aanvankelijk ooste lijk later zuidoostelijkIn het zuidwesten van het land temperaturen rond het vriespunt, in het noordoosten overwe gend lichte vorst. ZON EN MAAN 21 december Zon op 8.46 onder 16.30 Maan op 2.31 onder 14 01

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2