Studiedag voor de landbouwers uit Zeeuwsch-Vlaanderen te Terneuzen AGENDA WALCHEREN Man...man...wat 'n Manchester! GRIJPSKERKSEWEG WORDT IN 00STKAPELSEWEG GEWIJZIGD TEKORT OP BEGROTING 1963 VAN MELISKERKE BELOOPT 8600,— Onderhoudsposten hoger geraamd MARKTBERICHTEN ,11. WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 Drie inleidingen Bromfietser tegen auto Op de provinciale weg Oostburg-Zuid- zande is dinsdagmorgen de bromfietser H. uit Schooncfljke tegen een vracht auto gereden. Het ongeval ontstond om streeks 7 uur. De vrachtauto met aan hangwagen stond rechts van de weg ge- parkeera. Een Oostburgse arts verleen de eerste hulp. De bromfletsèr is met vermoedelijk een lichte hersenschudding per ambulance overgebracht naar het St.-Antoniusziekenhuis te Oostburg. Belegd door de landbouwstudieclubs en rijkslandbouwvoorlichtingsdienst „Op de landbouwbedrijven neemt het aantal arbeidskrachten voortdurend af. De akkerbouwbedryven worden steeds meer gezinsbedrijven. De mechanisatie stelt hoge eisen, vooral op het gebied van de investeringen". Deze conclusie trok dinsdag ir. J. A. H. Haenen, rijkslandbouwconsulent te Axel in het Luxor- theater te Terneuzen tijdens een bijeenkomst belegd door de rjjkslandbouwvoor- lichtingsdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen in samenwerking met de. landbouw- stndieelubs. Tijdens deze voorlichtingsdag heeft een groot aantal Zeeuws-Vlaam- se en zelfs Belgische landbouwers zich aan de hand van drie inleidingen op de hoogte kannen stellen van de ontwikkeling van de akkerbouwbedrijven in Gro ningen, de Hoeksche Waard en de Noordoostpolder. Op enkele facetten uit de inleidingen werd nog eens dieper ingegaan door een forum, dat tot slot van de geslaagde studiedag een aantal vragen beantwoordde. Na het openingswoord van de voorzit ter van de landbouwstudieclubs, de heer ningen over de ontwikkeling in zijn c. sulentschap. In deze streek onderscheidt men twee gebieden: de noordelijke bouw- streek en het Oldambt. Het eerste gebied bestaat overwegend uit zavel en lichte kleigronden. De mid delgrote bedrijven vormen daar het overheersende bedrljfstype. De verbouw van granen neemt ae grootste plaats in (64 procent van het bouwland). De han del en de industrie zijn er in hoge mate gebonden aan de agrarische sector (strokartonfabrieken). Overigens was ir. Sanders van mening, dat noordelijk Groningen niet lang meer in hoofdzaak een landbouwstreek zal zijn. Hij ver wachtte dat over 10 jaar het gebied de grootste mijnstreek van ons land zal zijn (zout en gas). „De avbeidsbezetting is nog ruim, mede door de omvangrijke deelbouw. De mechanïsatiegraaa Is daardoor echter gering", aldus ir. San ders. Een probleem noemde hij het ach teruitgaan van de bodemvruchtbaarheid, waardoor men een lage opbrengst krijgt bij betrekkelijk hoge kosten. Het Old ambt bestaat hoofdzakelijk uit zeer zwa re veelal kalkarme klei. Het is een ty- Eisch akkerbouwgebièd (85 procent ouwland) met grote bedrijven (54 pro cent boven 30 ha, waarvan 25 procent boven 50 ha). „De bedrijven zijn echter alle In lange, smalle opstrekkende heerden gelegen tot een lengte van 5 kilometer en meer. Naast granen (70 procent van het bouw land) worden er nog zaadbieten, karwij, lucerne en dergelijke verbouwd. Er ko men weinig hakvruchten voor in ver band met de verkaveling en de grond soort. De bedrijfsvoering is geheel in gesteld op losse arbeidskrachten", aldus spreker. „Nu deze steeds moeilijker zijn te krijgen, zien we een snelle opkomst van de maaidorser, die vele problemen meebrengt ten aanzien van de stro winning en het drogen en bewaren van de korrel", aldus ir. Sanders. Verande ring van oogstmethode noemde hij van ingrijpende betekenis voor het gehele bedrijf en voor de strokartonindustrie. De financiële bedrijfsresultaten ln noor delijk Groningen achtte Ir. Sanders de slechtste van geheel Nederland. zo gunstig mogelijk- opbrengst en kosten. Het verkrijgen van betere bedrijfsresul taten moet volgens de spreker in de eerste plaats worden gezocht in een ho gere opbrengst, niet in het drukken van de kosten. Om echter de kosten toch op een re delijk peil te houden is het doorgaan met investeren aan grenzen gebon den. Dit heeft tot gevolg, dat afhan kelijk van.de bedrijfsomstandigheden, in toenemende mate gebruik moet worden gemaakt van de mogelijk heden van samenwerking, inschake len van loonwerkers en het vereen voudigen van het bedrijfsplan", was de mening van de heer Van Gastel. Geïntensiveerd Volgens de heer A. P. Th. VVillems, van het rjjkslandbouwconsulentschap voor de Noordoostpolder en Flevoland Is ook Narigheid Vervolgens richtte Terneuzcns burge meester mr. H. Rijpstra hot woord tot de aanwezigen. Hy zei onder meer, dat de gemeente zich genoodzaakt heeft ge zien 135 ha landbouwgrond een andere bestemming te geven. „\VÜ zijn ervan overtuigd, dat wij daarmee een hele boel last en narigheid bezorgen. Wij zullen echter geen nodeloze maatrege- zo beloofde hjj. De heer J. J. van Gastel van het rijks- Jandbcuwconsulentschap zuidelijk Zuid- Holland zei over zijn streek onder meer, dat het bouwland (70 procent van de oppervlakte) overwegend bestaat uit goed ontwaterde kalkrtjke klei en zavel grond. Het bouwplan van de Hoeksche waard bevat gemiddeld 20 procent aard appelen, 20 procent tarwe, 20 procent suikerbieten, 20 procent zomergerst en 20 procent overige gewassen. „Als ge volg van de grote arbeidsbehoefte ln de industrieën van de randstad Holland is het aantal vaste arbeidskrachten in de de arbeidsvoorziening spelen ook de ar beidskosten een belangrijqke rol. In ver houding stijgen deze sterker dan de óve rige kosten. Als gevolg daarvan wordt het bedrijfsplan steeds meer ingesteld op machinaal werken. Er staat verder nog een behoorlijk wcrktulgenpark van loondorsers ter beschikking", aldus de heer Van Gastel. Voor de individuele boer ln do Hoeksche Waard noemde de heer Van Gastel het een probleem te (Advertentie) VANDAAG. Middelburg City: De vreemdeling, B uur, a.l. (C.F.A.). Electro: Uno femme est un« femme. 7.30 uur. 1B Jaar. (Z.V.U.). Cone.- en Gclioorzuul: kerstavond Jeugd er Muziek, 8 uur. Gouden Poorte: kerst viering Ned. Ver. v. Hulsvrouwen, uur. Van Benthem en Jutting: expositie Do L.ussanet, 0—18 uur. Do Vior Winde- kes: expositie ceramiek, gravures en etsen, 9—18 uur. Vllsslngen Alhnmbra: Roekeloos avon tuur. 20 uur. 14 Jaar. Luxor: Met donde rend geweld. 20 uur. 14 Jaar. Goes Grand; Naeht der vergelding, 20 uur, 14 jaar. Prins van Oranje: kerstavond ChrlsteltJke Vrouwenbond. 19.30 uur Bergen op Zoom Luxor: Als de vrouw zwak ls, 20 uur. 18 Jaar. Roxy: Koning der koningen. 20 uur. 14 laar. Tcrm-uzen Luxor: Cape feur. 20 >u Jaar Oostburg Ledelthenti-r: Stormloop naai het westen. 20 uur. 1-1 jaar. in z\jn streek de arbeidsbezetting sterk fedaald. Het bonwplan is desondanks na 957 sterk geïntensiveerd. Dit in tegen stelling met de meeste overeenkomstige akkerbouwgebieden in Nederland. „In 1962 bestond het gemiddelde bouw- Elan in dit gebied voor 51 procent uit akvruchten (inclusief uien), voor 35 procent uit granen en voor 14 procent uit handelsgewassen", aldus de heer Wïllems. Hij zei verder, dat de mechani satie in de Noordoostpolder ver is door gevoerd. Het aantal trekkers was in 1961 4 voor 100 ha cultuurgrond. Ook de loonwerkersstand (20 bedrijven) heeft zich op het punt van mechani satie sterk ontwikkeld. „De gehele ont wikkeling in de afgelopen jaren heeft geleid tot een krappe arbeidsbezetting. Verder is er sprake van een sterk toe nemende kapitaalsbehoefte, waardoor aan de financiering van het bedrijf steeds hogere eisen worden gesteld. Ten slotte heeft de kostenstructuur zich ge wijzigd, waarbij met name de werktuï- genkosten zijn gestegen. In verband daarmee vertonen de'bewerkingskosten na 1957 een sterke stijging", besloot de heer Willems. Na afloop van de drie inleidingen, waar van de laatste werd gehouden na de middagpauze, vormden de drie sprekers een forum, dat onder leiding stond'van ir. Haenen. Uit het antwoord op een van de vragen bleek, dat de Zeeuwse boer het in Gro ningen moeilijk heeft met de aanpas sing. „Zij komen niet op het beste be drijf en kunnen dan het bonwplan, dat zij gewend zijn, niet handhaven", zo ver duidelijkte ir. Sanders. Over de rentabi liteit van het vlas ton opzichte van de granen in de Noordoostpolder zei de heer Willems, dat deze de laatste jaren in het voordeel van de granen is uitge- 'USSINGEN S1NT-LAURENS Vijftienjarig bestaan N.V.S.H. Vlissingen De afdeling Vlissingen van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Her vorming heeftdezer dagen haar 15- jarig bestaan gevierd, in het Concert- ebouw te Vlissingen. lij is in de 15 jaren dat zij te Vlissingen werkzaam is, uitgegroeid tot een afde ling waarvan plm. 1300 gezinnen lid zijn. De heer J. Martijn die 15 jaar als se cretaris werkzaam was, kreeg namens het bestuur van de afdeling een passend geschenk aangeboden. Voor mevrouw Martijn waren er bloemen. Namens het hoofdbestuur sprak de heer J. Mujjl- wflk. De heer P. van Huet trad op als inleider vóór de te vertonen film „Papa waar komen de kindertjes vandaan". In deze Franse speelfilm waarin de gro te Yves Montand en de kleine Yves Noël de hoofdrollen vervullen, wordt op open hartige wijze een belangrijk probleem aangepakt, namelijk de voorlichting aan jonge kinderen. Na afloop van deze film was er een ge zellig bal met muzikale medewerking van het kwartet „Theo Sohier" en onder leiding van de heer Steenaard. Vakantiebesteding voor Vlissingse schooljeugd De Vlissingse Jeugdraad liecft voor de gehele Vlissingse schoolgaande jeugd een vakantiebesteding op touw gezet, dat wil zeggen een serie feestmiddagen in alle delen van de stad waar de kin- n kunnen genieten van een film en het optreden van de bekende Ali Ben Lux met een kindershow. Ook zal er een talentenjacht worden gehouden waaraan iedereen kan meedoen. Hetzelfde programma zal achtereen volgens worden gegeven ln de Noor derkapel bij de Johanneskerk aan de Bonedijkestraat, in de St.-Petrus- school aan dc Adr. Coortelaan, in het gereformeerde jeugdgebouw Rochus- senstraat 1, in het clubhuis „Do Glo be" Bellamypark 15, in het clubhuis „Don Bosco" Palingstraat 25 en in „De Zonnebloem" in het Havendorp. Iedereen die aan deze kerstvakantiebe steding wil deelnemen moet één gebouw uitkiezen voor bijwoning van de feeste lijkheden. Vooral voor de talentenjacht is deelneming van de schooljeugd ver eist. Iedereen kan meedoen om eeij van de mooie prjjzen te winnen voor de bes te zanger, muzikant, voordrachtskunste naar enz. Voor deze talentenjacht kan men zich ter plaatse aan de zaal opge ven. De dagen waarop de bestedingen worden gehouden zijn 27, 28 en 29 december. In de weekprogramma's in de dagbladen zullen de dagen waarop de bestedingen worden gehouden nog eens extra worden aangekondigd. MIDDELBURG Feestavond buurtvereniging Zaterdagavond hield de buurtvereniging Schuitvlotstraat-Singelstraat haar jaar lijkse feestavond in „Mercurius" te Mid delburg. De toneelvereniging van de buurtvereniging Bagijnhof voerde voor die gelegenheid een cabaret op, dat erg in de smaak viel. Na afloop was er een gezellig samenzijn. SEROOSKERKE W Opvoering toneelstuk „Schip op strand" Zaterdagavond gaf het reciteergezel- schap „Serooskerke" in het verenigings gebouw te Serooskerke (W.) een op voering van het toneelstuk „Schip op strand" van B. v. d. Veen. Het stuk speelt op een eiland, waar do bewo ners in rust en vrede hun werk ver richten. tot het moment dat vakantie gangers het eiland bezoeken cn door hun moderne levenswijze een tegenstelling vormen met de eilanders, waarvan de jeugd de stadsmanieren wil nadoen wat de nodige verwikkelingen meebrengt. Het stuk genoot een verdienstelijke ver toning. De regie was in handen van de heer M. de Pagtcr. terSvijl de grime werd verzorgd door de neer I. Lorier uit* Mid delburg. De christelijke zangvereniging „De Lof- stem" te Sint-Laurens gaf zaterdag avond onder leiding van de directeur, de heer A. Joosse, een geslaagde uitvoe- ~ing in het verenigingsgebouw. Na de ;ebruikelijke opening aoor de voorzitter le heer P. Francke, werden op verdien stelijke wijze 12 liederen ten gehore ge bracht. Het tweede gedeelte van de avond werd gevuld met het toneelstuk „Stormeiland", in drie bedrijven door Bob Bertina, regie de heer G. P. Aal- bregt en grime ae heer Lorier. De bur gemeester, de heer W. Baas, dankte in een kort woord voor het gebodene. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Geslaagde uitvoering van „Jonge Zangers" Het kinder- en jeugdkoor „Jonge Zan gers" te Nieuw- en Sint-Joosland onder eiding van mevrouw Francke gaf een uitvoering in „De Rode Leeuw" aan de Veerdam. De avond werd geopend door mevrouw De Visser-de Vooga, die alle aanwezigen verwelkomde. Het kinder koor opende met een zestal liedjes. Na de kleintjes kwam het jeugdkoor. Deze zongen 8 versjes, die vrolijk en blij ten gehore werden gebracht. Vooral „Ka- tinka" en „Twee kleine Italianen" vie len zeer in de smaalt. Het kinderkoor voerde het zangspel „Kleurentelevisie" op. Er kwamen gere geld kinderen op die een land uitbeeld den en daarbij een versje zongen. Van elk land was er een vlag en 10 landen waren vertegenwoordigd. Na de pauze werd de operette „Assepoes" opgevoerd door het jeugdkoor. De leiding van de koren kan op een zeer geslaagde uitvoe ring terugzien. Na afloop van de uitvoe ring werden aan mevrouw Francke bloemen en een enveloppe met inljoud aangeboden. Ook de heer M. Reh'nhoud kreeg voor de goede pianobegeleiding een enveloppe met inhoud. Officiële publikatie OOST- EN WEST-SOUBURG Goedkeuring raadsbesluiten herziening partiële uitbreidingsplannen. De burgemeester van Oost- en West-Souburg maakt bekend, dat de Gedeputeerde Staten van Zeeland bij besluit vnn 10 november 1962 onder nr. 2965/302 goedkeuring hebben verleend aan de raadsbesluiten van 29 Juni 1962 tot herziening van dc pnrtlële uitbrei dingsplannen ..Middenhof". „Nngclcnburg' (met gewijzigde bouwvoorschritien) er „West". De goedgekeurde plannen liggen tei gemeentesecretarie tie afd.) voor een leder ter inzage. Oost- en West-Souburg, i - -i"»««mi»'>» De burgemccsiet voo» M. A. v .i ru.f Geslaagde uitvoering van „De Lofstem" GR1JPSKERKE Ds. H. A. van Loon 25 jaar predikant Ds. H. A. van Loon, hervormd predi kant te Den HaagLoosduinen her dacht zondag het feit, dat hij 25 jaar geleden werd bevestigd als predikant. In zijn eerste gemeente, Grijpskerke, hield hjj zondagmiddag een preek, waarin hij aanleiding schonk aan dit jubileum. Als tekst was gekozen Corr. 3 vers 6 en 7. Na afloop van zeer goed bezochte kerkdienst in de her vormde kerk maakten velen van de ge legenheid gebruik de predikant en me vrouw Van Loon geluk te wensen met het jubileum. AAGTEKERKE Uitvoering Agatha De muziekvereniging „Agatha" te Aag- tekerke gaf zaterdag j.l. haar gebrui kelijke jaarlijkse uitvoering onder lei ding van haar dirigent, de heer J. Si- monse. Op het repertoire stonden wer ken van o.a. Cori en Ramakers. Na pauze, waarin een verloting werd houden, bracht de toneelvereniging „Biggekerke" onder leiding van de heer J. Tange op zeer verdienstelijke wijze het stuk in drie bedrijven „Surprise" ten tonele. Voor deze avond bestond gro te belangstelling. VROUWENPOLDER Kerstconcert in gerei, kerk Op donderdag 20 december half acht, en de organist Dirk Jansz. Zwart en sopraan Trees Oosterheerd, beiden uit Rotterdam, een kerstconcert in de gereformeerde kerk te Vrouwenpolder. 'P het programma komen onder meer werken voor van Jan Zwart (enkele ge deelten uit de bekende ,,Kerst-SuiteY'). Behalve orgel- en sopraansoli is er ge legenheid tot samenzang van bekende kerstliederen. WESTKAPELLE Collecte De extra collecte op dankdag heeft in de Herv. Evangelisatie te Westkapelle 385,78 opgebracht. Uitvoering van de „Zangvogeltjes" Het kinderkoor „De Zangvogeltjes" gaf onder leiding van de heer J. Hekhuis, dezer dagen een uitvoering in het her vormd jeugdgebouw te Westkapelle. Na een openingswoord van de heer C. Ka- land, zongen de kinderen in twee groe pen, jongeren en ouderen, vele liedjes. Na de pauze werd het zangspel „Profes sor Knap knapt het op" opgevoerd. JQUIZ VVEKtüLTWJS j SB IAOYROY GENTIEROY PEAU DE PÊCHE REAL-HAND-EN OR8ISDRUK KOHiHKUJKETEXTiElFABfUEKEH CE8R. VAM HEEK N.V, EHSO4E0E. ZUID-BEVELAND HEINKENSZAND Muziekvereniging „Euterpe" bestond zeventig jaar In besloten kring is dezer dagen in het café van de heer H. Knuyt het 70-jarig bestaan van de muziekvereniging „Eu terpe", te Heinkenszand, gevierd. De voorzitter, de heer H. Everscfijk, liet het wel en wee van de vereniging de revue passeren. Door het erelid, mr. dr. Mes en de aud-voorzitter dr. H. P. van Maa- nen werden felicitaties uitgesproken. De leden met hun echtgenoten verenigden zich daarna aan een koffiemaaltijd. Het verdere gedeelte van de avond werd nog opgeluisterd door het optreden van een goochelaar. COUJNSPLAAT Tentoonstelling „De zorg om het kind" Dezer dagen heeft men ln het wijkge- bouw van het Groene Kruis te Colijns- plaat de tentoonstelling „De zorg om het Kind" gehouden. De districtsyer- pleegster, zuster Dirksen, en de wijk verpleegster van het Groene Kruis in Colrjnsplaat, zuster Van Exel, gaven hierbij voorlichting over het belang van de kinderhygiëne. KRABBENDIJKE Kerstmiddag voor bejaarden De afdeling Krabbendijke van de Neder- ise Christen Vrouwenbond organi- rt vandaag woensdag een kerstmiddag in het gebouw Noordweg 13 te Krabbendijke. Naast het vertellen van een kerstverhaal zullen enkele ge dichten worden voorgedragen. In de pau ze wordt een kopje koffie aangeboden. KERKNIEUWS GEREFORMEERDE GEM. Beroepen te 's-Gravenpolder ds. P. Blok te Dirksland. Beroepen te Oostkapelle ds. H. van Gilst te Llsse. Raad besloot: Geen hogere subsidie voor de kraamcentra De gemeenteraad van Grijpskerke heeft dinsdagmorgen tijdens zyn vergadering onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester A. W. Cevaal besloten om de naam van de Grjjpskerkseweg te veranderen in Oostkapelseweg. De oude naam leverde namelijk nog al eens moei lijkheden op, omdat het in de gemeente Oostkapelle gelegen deel van deze weg eveneens Grypskerkseweg heet. Zo wa ren er bijvoorbeeld twee nummers 14 op deze weg, het ene aan de Grjjpskerkse- weg onder Grijpskerke, liet andere aan de Grüpskerkseweg onder Oostkapelle... Raad vergaderde Meliskerke heeft op de begroting voor volgend jaar een tekort van ruim 8500. De belangrijke oorzaak daarvan ligt in het feit, dat verschillende onderhouds kosten aanzienlijk hoger zijn geraamd dan vorige jaren. Het gaat in het bij zonder om achterstallig onderhoud, zo bleek dinsdagmiddag tijdens de vergade ring van de raad, toen de begroting werd behandeld. „Meliskerke kampt al een reeks van jaren met een te krap budget. Het. volg is, dat aan het onderhoud van meenteiyke eigendommen niet die zorg besteed kon worden, die nodig was", zo verduidelijkten b. en w. Daarom zijn voor 1963 ramingen vastgesteld, die een „enigszins verantwoord onderhoud toe laten". Om do begroting sluitend te ma ken, stelden b. en w. voor te beschik ken over het restant van de reserve „onderhoud wegen" (een bedrag van 2731,86), dc rente op de boekwaarde van de bouwrijpe grond in het uitbrei dingsplan bij te schrijven (ƒ3500) en een gedeelte van de saldi-reserve aan te spreken. De raad ging er mee akkoord. De behandeling van de begroting nam ruim vjjf kwartier ln beslag- Er werden geen algemene beschouwingen gehouden. De raad liet het bij enkele incidentele opmerkingen. Zo informeerde de heer A. Provoost (s.g.p.) naar de mogelijk heid om in Meliskerke noodslachtingen te doen verrichten. Hij dacht, dat die mogelijkheid er niet meer was. Burge meester G. A. A. Adelaar zegde toe, over dit punt contact op tc nemen met de betrokken slager. By het hoofdstuk volkshuisvesting benadrukte de heer Adelaar, dat het bedrag voor onder houd aan dc woningen te krap is. Ir het algemeen noemde de burgemeester het oorspronlceiyic tekort van ƒ8626,32 „niet zo onrustbarend als het op het eerste gezicht Hikt." Geen kapitaalwerken Voor 1963 zjjn in Meliskerke geen kapi taalwerken geraamd. Burgemeester Adelaar achtte het teleurstellend, dat de gemeente ook vorig jaar niet aan de verbetering van de straatverlichting toe kwam. Voor het herstel van de zoutscliade aan ot gebouwtje op de nieuwe begraaf plaats besloot de raad 1260 beschik baar te stellen. In de loop van het vol gend voorjaar zal de slechte ventilatie in de keukens van tien woningwetwo ningen worden verbeterd. De dienst voor de geosteiyke volksgezondheid in Zee land krygt voor 1963 een subsidie van 5 cent per inwoner. Voor de raadsverga dering begon, herdacht burgemeester Adelaar met-enkele treffende woorden prinses Wilhelmina. De raadsleden kregen deze morgen ver schillende subsidieverzoeken te behan delen. Hoewel de commissie voor de hy giëne van het kind in Zeeland te Goes verzocht had de subsidie te verhogen van 25 cent tot 2 gulden, besloot de raad op voorstel van b. en w. de bydrage op het oude bedrag te handhaven. Men was van mening, dat een dergelyke drasti sche verhoging voor de Walcherse kraamcentra niet noodzakelqk was. Het bestuur van de Zeeuwse stichting voor revalidatie te Middelburg mag uit Grijpskerke rekenen op een éénmalige subsidie van 5 cent per inwoner voor de aankoop, restauratie en inrichting van het kantoor van de stichting. De subsidie voor de Dienst voor de Gees telijke Volksgezondheid in Zeeland werd verhoogd van 3 tot 5 cent per inwoner. Ook de commissie voor huishoudelyke voorlichting ten plattelande kreeg voor haar cursus in Grypskerke een subsidie: een avond per week wordt de kleine zaal van het verenigingsgebouw kosteloos voor dit doel ter beschikking gesteld. Op het verzoek van het bestuur van de Nederlands-Belgische vereniging toe te treden als lid gingen de raadsleden, eveneens op voorstel van b. en w., niet in. In de commissie tot wering van school verzuim werden benoemd de heren A. J. Boogaard, Joh. Boogaard, F. Dron- kers, J. C. de Voogd en A. Geschiere Spz. In de rondvraag beloofde burge meester Cevaal in antwoord op een op merking van de heer W. Coppoolse Wzn. (s.g.p.), dat het Wegschap Walcheren geattendeerd zal worden op het strooien op gladde wegen. De heer Coppoolse wees er nameiyk op, dat de weg naar Aagtekerke gedurende de afgelopen vorstperiode zeer glad was geweest. E1ERNOTERING GOES. Bericht van handelaren. Kiopeëieren 14 cent, kleine eieren 10',cent. BEURSBERICHT MARKT GOES- december. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17%, boerenschoon af boerderij f 27—f 29.25 per 100 kg. Tarwe, basis 17%, boerenschoon af boerderij f 29—f 31.75 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij f 40—f 47.50 per 100 kg. Schokkers., boerenschoon af boerderij f 50f 65 per 100 kg. Bruine bonen, boerenschoon af boerde rij f 65—f 117 per 100 kg. Kapucijners, boe renschoon af boerderij f 55f 65 per 100 kg. Karwijzaad, boerenschoon af boerderij f 100 f 115 per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35. mm opw„ binnen landse sortering f 10—f 11 per 100 kg. Naar Bintje voor export bestaat weinig vraag. Le vering arfn de sorteerlnfichting, sorteerkos- rekening van koper. Voederaardap pelen noteerden f 4—f 4.75 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 22 cent per kg, onafgestaart geleverd aan de sorteerin- richting. Hooi. Lucernehool, geperst uit de ruiter f 170—f 180 per ton. WeideliooL f 130—f 140 Veldbeemd, andere beemdsoorten en raaigrassen, f 80—f 90 per ton. Roodzwenk. f 60—f 65 per ton. Gerstestro. f 70—f 75 per Tarwestro, f 57.50—f 62.50 per ton. Erw tenstro. f 120—130 per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 20—26 cent per kg, levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 23—30 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Eieren. De eierprijs bedraagt f 2.22 per kg. VEILING GOES, december. Coxs Orange Pippin KL l 80-85 104—115, 75-80 104—111, 70-75 99—112, 65-70 80—95, 60-65 66—74, 55-60 42—60. KL II 65-70 68, 55-60 32, n D 18—29. grof 60—72. fijn 12— 46. Goudrenet KL I 90-95 57. 85-90 55—66, 53—66, 75-80 51—62.. 70-75 43—56, 65-70 4748. K1. H 80-85 55, 75-80 53, 70-75 52. 65-70 47, II D 41—42, grol 47—52. fijn 37—40. kroet 17. Jonathan KL I 80-85 51—60. 75-80 55—64. 70-75 54—67, 65-70 49—60. 60-65 33—47. II D 18—25. Kl. H 80-85 27—35, 75-80 31—41, 70-75 65-70 27.50—31, 60-65 19.60—20, grof fijn 17.70—27. Golden Delicious Kl. I 85-90 73—80, 80-85 70—84, 75-80 73—80. .70-75 71.10—87, 65-70 60—81. 60-65 41—67. II D 23— 52. KL H 85-90 58. 80-85 62—72, 75-80 66—71, 70-75 ,67—72. 65-70 57—65, 60-65 49—54. grof 31—64, fijn lfr-40. Lombarts Calville Kl. I 75-80 45—52, 70-75 47—50, 65-70 42, 60-65 32— n D 16—18. KL II 75-80 32—39, 70-75 37. 65-70 29—32, 60-65 22—26. grof 23—26, rijn 1*7. Winston KL I 75-80 43. 70-75 40—48, 65-70 38 —45, 60-65 30. Kl. II 75-80 34. 70-75 36, 65-70 34, 60-65 21, II P 15, grof 17—21, fijn 16. Zoe te Ermgaard KL I 60-65 74—75, 55-60 60—64, II D 31—38, fijn 20—22. Doyenne du Comice Kl. I 85-90 107, 80-85 116, 75-80 122—123. 70-75 128, 65-70 120—1222, II D 104. KL H 80-85 107, 5-80 115, 70-75 121. 65-70 114, grof 98. tijn 82. Saint Remy KL I 75-85 29, 65-75 28. H D 22— 25. KL XI 75-85 27. 65-75 26, grof 22—25. fijn 18—22. Comtesse de Paris KL II 70-75 21, 65- 70 20. 60-65 18—22, 55-60 13—16, grof 14—17. fijn 10—13. Gieser Wildeman KL I 60-70 60— 62, 50-60 47—61, II D 26—43. grof 21—44, fijn 16—25. Legipont grof 38, fijn 13. Conference H D 42—43. grof 54—60. fijn 42—44. Div. ap pels kroet 17. val 14. Op monster: Conference KL I 65 mm en op 63. '60-65 61—63. 55-60 52—53. Legipont K1. I 65 mm en op 54—55. 60-65 47—48, 55-60 38—39. E.v. fruitveiling op dinsdag S Januari 1963. Aantal kisten 18.200 stuks. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Uien I bonken 25.92. middel 55-70 25.90. mid del 40-55 27.51. drielingen 33 46. picklers 37.80. stek 7.21. Aanvoer 85 ton. Peen B 12. C 12. Aanvoer 15 ton. VEILING ST.-ANNALAND. Uien middel 26.34. bonken 25.51. drielingen 32.29. picklers 37.70. stek 6. Aanvoer 133 ton. De se situatietekening geeft een over zicht van de begane-grondindeling van de toekomstige Middelburgse Schouw burg. De grote zaal heeft een capaci teit van S16 plaatsen: 205 in de „zaal" plus nog eens 111 logeplaatsen. Achter de zaal is een grote foyer geprojecteerd met daarnaast een dansvloer'. Achter de ingangspartij van de Schouwburgzaal komt een ruime garderobe, alsmede een dito wachtruimte. Voor het café-restau rant is een groot terras geprojecteerd. Voorzieningen als sanitair, telefoons, alsmede keukens, bevinden zich rond de zalen. Op de verdieping bevindt zich een grote zaal met 51/ logeplaatsen en 132 balkon- plaatsen plus nog enkele vergaderruim ten en een foyer. Een trottoir en een groenstrook (voor een deel reeds op het bolwerk aanwezig) sluiten de nieuwbouw af. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 2802. Weekaanvoer 5678. Vet te koelen en ossen 250. Gebruiksvee 625. Vette kalveren 340. Graskalveren 302. Nuch tere kalveren 840. Varkens 8. Lopers 23. Big gen 51. Paarden 46. Veulens 2. Schapen of lammeren 281. Bokken of geiten 29. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) <ln cents per kg) Vette koeien 260—290 230—260 210—230 Vette kalveren 300—330 270—300 250—270 Slachtpaarden 225 200 180 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) (in guldens per stuk) Graskalveren 300 235 200 Nuchtere kalveren 170 150 140 Lopers 100 90 75 Biggen 55 48 42 Schapen 125 110 90 Lammeren 135 115 90 Kalf- en melkkoeien 1075 975 775 Vare koeien 690 590 480 Vaarzen 800 700 SOO Pinken 500 375 325 Vette koeien aanvoer iets meer, handel kalm, ptijzen als vorige week. Vette kalve- aanvoer ruimer, handel willig, prijzen stijver, prima's boven notering. Gras kalveren aanvoer even groter, handel goed, prijzen constant. Nuchtere kalveren aanvoer kleiner, handel kafih, prijzen onveranderd. Lopers en biggen aanvoer matig, handel ta melijk. prijzen als vorige week. Slachtpaar den aanvoer iets meer. handel matig, prijzen goed prijshoudend. Schapen en lammeren aanvoer even korter, handel tamelijk, prijzen constant. Kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen prijs houdend. Vare koeien aanvoer klein, handel redelijk, prijzen ruim prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen onveranderd. VEILING STAVEN1SSE Uien, middel 26.80: bonken 2o,70; drielingen 32.80: pickles 37.90. Aanvoer 85 ton. VEILING „WALCHEREN» G.A. MIDDELBURG. 18 december. Appelen: Golden Delicious 75- 80 8083, 70-75 72—78, 65-70 42-*?4. 60-65 42— 62. 55-60 48—50, H D 43. Hl fijn 32. IH grof 57. Jonathan 75-op 47. 65-75 43—55, 60-65 61, Hl fijn 13—21, IH grof 21—24. Goudrenet 80- op 49—51. 75-80 47—52, 70-75 45—51, 60-65 41 —46, II D 41. in fijn 38—39, IH grof 40—42. Peren: Comtesse 65-75 46, 55-65 22—39, III fijn 9—16, III grof 18—29. Groenten: Glas veldsla 44—1.51. Glassla 10—20. Witlof 92— 1.14. Andijvie 25—62. Uien 4—20. Glasandij- vie 7290. Rode kool 1524. Waspeen 433. Knolselderij 5—23. Kroten 25—27. Bospeen 10. Boerenkool 9. Savooiekool 22—25.50. Prei 37.50. Bloemkool 6 per kist 60, 8 per kist 30. Breekpeen 8. Spruiten ongesehoond 49—85. Spruiten geschoond 63—94. Herfstrapen 12— 17. Witte kool 9—15. Wijnpeen 6-11. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 3293 kg 2.44—3.60: schar 68 kg: bot 168 kg: wijting 194 kg: kabeljauw 14 kg; sprot 499 kg; wulk 10 kg: ongesorteerde vis 87 kg. VEILING BERGEN OP ZOOM. 13 december. Andijvie 39—58. Waspeen 10— 13. Rode kool 12—18. Witte kool 9—14 Prei 12—38. Savooïekool 7—16. Spruiten 20—1.23. Witlof 1.16—1.25. Boerenkool 10—17. Kroten 8—2CL Spinazie 49. Sla 1010. Golden Deli cious 40—62. Goudrenet 47—55. Jonathan 29 40. Saint Remy 20—27. Comtesse de Paris 8 17. Beurre Alex Lucas 2559. VEILING KRABBENDIJKE. 18 december. Appels. Golden Del. I 85-90 67— 70, I 80-85 68—74. I 75-80 73—77, I 70-75 72— 78, I 65-70 65—73, I 60-65 55—60, H 85-90 63— 67, II 80-85 59—70. H 75-80 57—73, II 70-75 55—73, H 65-70 43—68, U 60-65 34—57. H D 16—37. IH grof 53—60. IH fijn 28—34, kroet 27—31. Jonathan I 80-85 55. I 75-80 60, I 70- 75 64. I 65-70 60. I 60-65 42. II 80-85 36—41, H 75-80 34—43. II 70-75 33—44. II 65-70 24—42, H 60-65 19-37, II D 15—22, UI grof 21-36. Hl fijn 16—23. kroet 20—26. Cox Or. Pippin I 80-85 1.04, I 75-80 82—1.07. I 70-75 83—1.05, I 65-70 75—90. I 60-65 58—67, I 55-60 35—48. II 65-70 71, H 60-65 55. II 55-60 32. H D 19. III grof 48—78, III fijn 23—36, kroet 20—26. Goudrenet II 85-90 51. II 80-85 50, n 75-80 48. II 70-75 46. II 65-70 43. II D 35. III grof 44, III fijn 37. kroet 26. Lomb. Calville II 75-80 27. II 70-75 27. II 65170 20, II 60-65 16. III grof 18. Hl fijn 14. Zoete Ermgaard II 65-75 69, II 55-65 58. I D 26. Conference 1 65-70 65, I 60-65 61. I 55-60 52. II 65-70 62. II 60-65 61. II 55-60 49. II D 36-37. III. grof 52. UI fijn 35. kroet 17—19, Verpakte appels. Laxton Sup. I 85-90 59, I Zeeuwse schaakcompetitie Vlissingen lil voorlopig gelijk tegen Middelburg 111 De laatste wedstrijd uit de tweede ron de van de Zeeuwse schaakcompetitie in de tweede klas A werd maandag ge speeld tussen Vlissingen m-Middelburg Hl, welke een voorlopige uitslag te zien 'teeft van 4',A4%. )e gedetailleerde uitslagen luiden: J .A. Smits-W. Schelling Ö-l; J. Wijnen- J. Hietbrink 1-0: P. Benski-H. J. Ma- tena 1-0; D. J. Blom-H. D. Portier afg.; A. de Ridder-H. Vermeulen J. den Engelsman-D. P. Cornelisse 0^1; J. Pattenier-M. de Heer 1-0: A. Vijfhuizen- P. de Rijke 0-1; J. Hofman-M. J. de Vries 0-1: W. Mesman-C. M. v. d. Kuyl 1-0. Totaal 4>,A-4\A. Koudekerke 1 2 Middelburg HI x 2 Goes III x 2 Vlissingen HI x 2 Goes n 2 Middelburg IV x 2 Jo de Roo werd tweede sportman van het jaar (Van onze radio- en t.v.-medewerker). Amsterdam is dank zjj de sportieve pres taties van enkele van haar inwoners en inwoonsters benoemd tot „Sportstad van het jaar", vóór Den Haag en Rotterdam. Sjoukje Dijkstra een inwoonster van Amstelveen overigens, en niet van de hoofdstad des lands, werd voor de vier de maal door liet college van 40 spor tieve kiesmannen gekozen tot sport vrouw van het jaar. In de radiouitzen- ding van de A.V.R.O. waarin dit werd bekendgemaakt, was even contact met Stratham by Londen, waar Sjoubje te gast was. Tweede werd het zwemstertje Adrie Lasterie uit Hilversum, die op tournee is in Australië en derde de athlete Ger- da Kraan, politieagente in Den Haag. Sportman van het jaar werd wielrenner •Henk Nijdam, wereldkampioen achter volging, tweede, wegrenner Jo de Roo en derde de zwemmer Johan Bontekoe. DE STAND 2 0 0 4 14 1 1 0 3 13 M 1 1 0 3 11 0 1 1 1 SVt 0 0 2 0 6 0 0 2 0 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5