Raad Vrouwenpolder effent pad voor bouw van Eurotel Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet Delta-veilig BILT „Dorp" sloeg aan City-Middelburg in De „Uilenspiegel" kan geborgen worden Wijziging streekplan nodig - zaak van G.S. om hoogbouw mogelijk te maken Streefbedrag werd ruim overschreden ALMANAK Archief kOSRAM Moderniseer uw meubelen met Ceta-Bever PRAp.HTRIITS^ÏÉr" -WILHELMINA- UITVOERING VAN DE „VOLKSSTEM" Voorlopig nog onder beheer strandvonder SCHEIDENDE ONDERWIJZERES IN GOES KREEG GOUDEN MEDAILLE MEER WONINGEN VOOR ZEELAND BEPLEIT VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 Raadsleden unaniem achter h. en w. DE GEMEENTERAAD van Vrouwenpolder heeft wat zijn aandeel betreft het pad voor het Eurotel aan de kust bij de dam door het Veerse Gat geëffend. Tijdens de gisteren gehouden raadsvergadering onder voorzitterschap van burgemeester A. de Kam hebben de raads leden (ook de heer G. de Vos (c.h.), die wegens een ongeval niet ter vergadering verschijnen kon, maar zijn volle instemming betuigd had met het voorstel van b. en w.) unaniem besloten de vestiging van het Eurotel te bevorderen door Ged. Staten te verzoeken het streekplan Walcheren aan de gewijzigde ontwikkeling aan te passen, zodat hoog bouw mogelijk wordt. De Vrouwenpoldersë bestuurders wilden be paald niet over één nacht ijs gaan: uitgebreid bespraken zij de voor- en nadelen van deze toeristische zaak, zich bewust van de verant woordelijkheid, die ze te torsen hadden. Voor enkele raadsleden was het aanvan kelijk niet duidelijk wat b. en w. precies van hen wilden. „Gaat het nu om een wijziging van het streekplan of zit er voor ons ook de beslissing over de bouw van het hotel in?", vroeg de heer W. Louwerse (a.r.). „Ais we het provinciaal bestuur vragen het streekplan te wijzi gen, dan geven we in de eerste plaats onze medewerking om de bouw mogelijk te maken", aldus stelde burgemeester De Kam het duidelijk. De procedure voor de voorbereidin gen voor deze hotelbouw zijn enigs zins anders dan gewoonlijk het geval ïs. Normaal maken b. en w. een wij zigingsplan gereed, dat dan ter visie gelegd en vervolgens door de raad besproken wordt. In het onderhavige geval moest de raad van Vrouwenpol der een principiële beslissing ovei de wijziging nemen, zoals de minister en Ged. Staten die graag zouden Voorgeschiedenis Burgemeester De Kam betoogde in een korte uiteenzetting over dé voorgeschie denis, dat de hotelbouwplannen bij Ged. Staten een gunstig onthaal kregen, ter wijl de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen ver klaarde begrip te hebben voor de Vrou- wenpolderse ontwikkeling, maar zich daarbij op het standpunt stelde, dat pro vincie en gemeente via streek- en uit breidingsplan moesten beslissen. De mi nister wilde daarbij dus de wettelijke procedure volgen. De raadsvoorzitter ging ook nader op het standpunt van b. en w.: mede werking verlenen om de verschillende soorten recreatie zo gevarieerd mogelijk te maken, zodat elke bevolkingsgroep zjjn vakantie in Vrouwenpolder kan doorbrengen. De burgemeester herinner de er vervolgens aan, dat over de plan nen voorlopige besprekingen waren ge voerd met het gemeentebestuur van Middelburg, dat het terrein in het Wa terwingebied beschikbaar stelde en met de Polder Walcheren, waarna het plan in de pers verscheen. Er kwamen reac ties: enerzijds waren er, zo stelde burge meester De Kam, oprechte bezwaren, anderzijds wilde men de duinen van - Vrouwenpolder „schoonhouden van alles, Zeeland als het ware. tot een reservaat maken", hetgeen de heer De Kam so ciaal gezien niet juist achtte. Via de vaste commissie van de PPD kwamen de plannen bij Ged. Staten te- recht. Daar de bouw in het zogenaamde meldingsgebied zou geschieden nam de provincie contact op met de directie van het Nationale Plan, die er niet direct vóór was. De minister werd daarop zelf benaderd, waarna de bewindsman zich zoals bekend in september jl. van de situatie is komen overtuigen. Hoewel het voorstel voor de heer M. v. d. Broeke (g.p.v.) een „zware pluk" vorm de, verklaarde hij overtuigd te zijn van het belang, dat een dergelijk hotel voor de gemeente heeft. Hij meende deze nieuwe recreatiemogelijkheid te moeten zien als een voortzetting van de plan nen, die tot nu toe uitgevoerd of opge zet zijn. „We moeten echter proberen te bewaren, wat we ons van dit alles voor gesteld hebben", verklaarde de heer Van ae Broeke. „We moeten waken voor ex cessen, wanneer die zich eventueel drei gen voor te doen". Het G.V.P.-raads!id had enkele bezwa ren wanneer het hotel de schoonheid in de duinen zou verstoren, maar hij Centrale verwarming SAWEMA kv Hedersbaa! 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 kon zich daar overheen zetten, indien' b. en w. en de raad met kracht de re creatie „in 't klein" blijven bevorderen. Hij zag dit in het algemeen belang de middenstand. Familiebungalows Burgemeester De Kam wees dé heer Van de Broeke erop, dat in dit geval gestreefd wordt naar de bouw van een verzameling faniïliebungalows, die echter op een andere manier wordt opgebouwd. Excessen kunnen er volgens de burgemeester altijd voorkomen en hij verzekerde dan ook, dat het college elke dag daar voor zal waken. De wees van de heer Van de Broeke, dat de andere recreatieve ontwikkeling zou stagneren, achtte de heer De Kam ongegrond. „De rest wordt met evenveel plezier als dit plan bevorderd", ver zekerde de burgemeester. „Als het waar is wat de hotelbouwers en -eigenaars er uit zien groeien, dan zou ik geen enkel bezwaar hebben", betoogde de heer N. Mesu (ar.). „Maar als ik een beslissing neem. dan doe ik dat naar aanleiding van de feiten, die de burgemeester ons gegeven heeft", voegde hij er aan toe. De heer Mesu zei vertrouwen te hebben in hetgeen b. en w. over de plannen verteld hebben. De heer Louwerêe wilde tegenover de -rote en verantwoordelijke beslissing, ie de raad deze middag moest nemen, gesteld zien, dat de geestelijke en zede lijke belangen van Vrouwenpolder op de voorgrond gesteld worden. Hij was van oordeel, dat de raad met deze plan nen een taak heeft te vervullen ten op zichte van de naasten. De heer Lou werse hoopte, dat b. en w. ook hun medewerking in de recreatieve sector vereniging van Vrouwenpolder eerder zijn verontrusting over deze plannen kenbaar gemaakt had, bij de stukken gevoegd zou zijn. De heer W. Wouters (a.r.) ging op dit schrijven nader in. Hij verklaarde, dat dit adres gezien moet worden tegen de achtergrond van het „plotseling opkomen van de hotel bouwplannen", terwijl volgens de A.R.- afgevaardigde ook de aanvankelijke summiere inlichtingen over de plannen de anders zo rustige dorpsgemeenschaD wat uit haar evenwicht gebracht heeft. De heer Wouters gaf toe, dat er wellicht wat te snel „opgesprongen" was en verzekerde met de huidige inlichtingen, afgestemd op rust en een selecteren wat de bewoners van het hotel betreft, heel wat geruster te zijn. Hij was alleen een weinig bevreesd voor hetgeen zich straks rondom het hotel zal willen ves tigen. Burgemeester De Kam zei het spre kend over het adres van de kiesvereni ging te betreuren, dat gereageerd is zonder om nadere inlichtingen te vra gen. „Wij staan er dag en nacht voor klaar", merkte de heer De Kam op. Wet houder Anth. Sturm (c.h.) zag het ho telplan als een aansluitend onderdeel in de opbouw van Vrouwenpolders re creatie. „We moeten het met beide han den aangrijpen. Het hele dorp kan er van profiteren", meende de wethouder, die zich realiseerde, dat de gemeente zich straks bij het andere karakter, die duizenden vreemdelingen er aan zullen 'en, moet aansluiten. Wethouder Visser (a.r.) legde eveneens de i druk op de volledige behartiging van de geestelijke en zedelijke belangen van de gemeente. Hij had er het volste ver trouwen in, dat men hierin zal slagen. Burgemeester De Kam deelde tot slot nog mee, dat een vertegenwoordiger uit het gemeentebestuur zal worden aange wezen in de toezichthoudende instantie voor het- EuroteL Over de belangstel ling deelde hy mee, dat er reeds tussen de 50 a 60 adspirant-koners voor een appartement zijn, onder wie verschillen de ouderen, die zich permanent willen •estigen. Concert door leraren van Terneuzense muziekschool uitgesteld Het onder auspiciën van de Z.V.U. voor donderdag 20 december vastgestelde concert van leraren aan de muziek school te Terneuzen is uitgesteld tot na der te bepalen datum. Het concert, dat in het openbaar lyceum te Terneuzen zou plaats vinden moet voor die dag komen te vervallen, omdat de heer J. Wisse sr. plotseling in het ziekenhuis moest worden opgenomen en omdat mevrouw E. Delvaux-Tassignon dezer dagen een ongeval is overkomen. Een nieuwe datum zal nog worden vast gesteld. Dekenactie voor Algerije De vier hervormde vrouwengroepen te Goes hebben het afgelopen weekeinde een succesvolle dekenactie gevoerd voor de Algerijnse vluchtelingen. De resulta ten daarvan waren 330 grote dekens en 41 kinderdekens. Bovendien werd een bedrag, van niet minder dan 2609,76 voor dit doel ingezameld. Contact met Mies Bouwman De befaamde marathonactie van Mies „Bouwdorp" heeft dinsdag avond in het City-theater te Mid- burg een niet onbeduidend verleng stuk je gekregen. Vele honderden Zeeuwen waren daar samengeko men om er met het overhandigen van geschenken, persoonlijke gif ten en andere bijdragen weer een aantal steentjes aan te dragen voor de bouw van het dorp voor gehandicapte kinderen. De spon tane actie geschiedde onder het motto „Het Dorp moet klaar". Zeeuwse t jullie in de krant", zei de Vlis- singer complimenteus tegen een onzer redacteuren. „Mooi is alles buiten, als er zo'n dunne, witte laag op ligt. Zo'n mooie, witte wereld". Dat beaamde onze redacteur. „Mooie kans voor jullie fotogra fen om dan snel van de gelegen heid gebruik te maken", ging de Vlissinger verder. „Inderdaad", beaamde onze re dacteur. ,£o gaat dat. Als er zich zo'n gelegenheid voordoet laten de fotografen zich die kans niet voorbijgaan". „Gaan die fotografen er dan al tijd meteen op uit om die foto's te maken f" wilde de Vlissinger nog weten. Onze redacteur wilde een zo le vendige belangstelling voor het krantenbedrijf wel tegemoetko men. Uitvoerig schetste hij het leven van bedrijvige persfotogra fen, die als de vorst een laagje witte rijp over de wereld heeft gelegd, onmiddellijk naar de ca mera grijpen om de situatie in ge voelige platen vast te leggen. Maar het ging de Vlissinger eigenlijk niet om al die details. En onze redacteur vergat erbij te vertellen dat de fotografen er ook nog een archief op na houden ,jlus die platen zijn enkele dagen geleden meteen gemaakt t" vroeg de Vlissinger belangstellend ver der. Natuurlijk", zei onze redacteur welgemoed. „Och", zei de Vlissinger na denkend, ,,dat wilde ik maar even weten. Mijn huis stond er ook op, zie je. En achter de ramen zag ik gordijnen hangen van de mensen die voor mij in dat huis woonden. En die zijn er vorig jaar al uit gegaan 'in een openingswoord mocht de heer H. j Mennes die met de heer C. Hordijk en de directie van het City-theater het initiatief tot deze avond nam een na genoeg uitverkochte zaal welkom heten. „We gaan niet na-apen spelen, maar in een spontane actie onze eigen bijdrage leveren voor een goed doel", zo zei d< heer Mennes. Het speet de heer H. G. H. Ras van de stichting d'Oprechte Amateur uit Hil- versum'wel een beetje, dat hij de char mante ijveraarster van de landelijke ac tie niet kon verwelkomen. Zij was door drukke werkzaamheden voor de Open het Dorp-actie verhinderd. Wel kopden de vele geestdriftige be langstellenden, die de spontaan opgezet te ontspanningsavond meemaakten een telefoongesprek beluisteren. Mies Bouw man, geïnteresseerd in het verloop van deze actie zocht namelijk in de loop van de avond contact met het City-theater. Een van de charmante gastvrouwen van deze avond, de 17-jarige Marijke Cas- tenmiller, kreeg haar aan de lijn. Marij ke en-de 23-jarige Ineke Olieslagers na men dinsdag voor een respectabel aan tal uren de taak over van Mies, namén enveloppen in ontvangst, pakten zilver geld aan van gulle gevers en geefsters en stonden de woordvoerders van de tientallen deputaties te woord. Muisstille zaal In haar gesprekje tot de muisstille zaal zei Meis Bouwman onder meer: „Lieve, lieve mensen, alvast heel hartelijk be dankt voor uw hulp en steun. Ik ben erg blij, dat U, na wat U reeds hebt ge daan voor Het Dorp, weer spontaan ge reageerd hebt op deze Zeeuwse actie". Tijdens een gesprek, dat de heer Ras tevoren over deze actie met Mies had, had deze zich afgevraagd of het streef bedrag dat men had gepland op 5000 wel zou worden bereikt. Het zag er gisteravond om half negen al naar uit. Reeds kort na aanvang van de voorstel ling verdrongen zich massa's mensen bij de trap, die toegang gaf tot het fees telijk versierde podium. Bij de eerste pauze was de verzameling binnenge komen bedragen uitgegroeid tot een be drag van ƒ3463,20. Omstreeks half tien werd het streefbedrag overschreden. Tussen het Incsasseren van grote en kleine bedragen door trad een keur van artiesten, zowel uit Zeeland als van bui ten de provincie voor het voetlicht. De artiesten verleenden belangeloos mede werking. Het ensemble Baby den Toon der. dat een gedeelte van de avond voor de muzikale omlijsting zorgde mocht het spits afbijten. Vervolgens kwamen voor het voetlicht en voor de bedrijfs-TV-camera- die de gebeurtenissen in de zaal registreerden om via de televisietoestellen in de Lan ge Delft de aandacht op de provinciale actie te vestigen onder meer het accordeonensemble „Animato" van Jan Groenewoud, declamator Simon Berre- voets, gitarist Geert Overman, het Mid delburgs Kamerkoor van Bart Leijnse, zanger Co de Vos, mondharmonicaspe ler Jan Verwey en Kees van Hoek. die de zaal een driefwerf hoera voor Mies Bouwman ontlokte, dat de zaal op zijn grondvesten deed sidderen. Hoogtepunten fruitfee. die een van haar hofdames naar Middel burg was gekomen om een twintig tal fruitmanden aan te komen bie den. deels voor verkoop in de zaal, deels voor een verloting. De fee werd ingehaald met het Zeeuwse volkslied. Geschenken werden er dinsdagavond ook aangeboden. Kon na de eerste pauze het door de kunstenaar Louis Heijmans beschikbaar gestelde schilderij na ver loting aan een gelukkige winnaar wor den overhandigd, het actie-comité mocht eveneens van een onbekende invalide gever 'n invalidenwagentje in ontvangst nemen. Het publiek was gul met ap plaus; deze geste werd echter met een ovatie beloond. Het aanbieden van som men geld hield gestadig aan. Ook het optreden der artiesten. Conferencier Wim de Graaff mocht onder meer nog aan kondigen: de zangeres Riet Gabriëlse, het duo Suus en Emma, Dries van Baa- re, goochelaar Ali Ben Lux en het ko mische mondharmonicatrio „The Reil- lysons". Op de standenlyst van de telcommissie bestaande uit notaris J. A. Janse-de Jonge, kandidaat-notaris mr. J. W. de Bejjl en notarisklerk, de heer A. S. Itoth stond vannacht omstreeks half één het bedrag 7583,12. In de vroege uren de liefdadigheidsvoorstelling werd na middernacht nog een tydje voortgezet liep dit bedrag met nage komen giften op tot 8210. M.S. „WIELDRECHT" OP 5 JANUARI TE WATER Op 5 januari des middags om twaalf uur zal bij de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen.. het motorvrachtschip „Wieldrecht" te wa ter worden gelaten. Het schip is in aan bouw voor rekening van Phs. Van Om meren N.V. te Rotterdam. De doop plechtigheid zal worden verricht door mevrouw Y. Matthijssen-Scholten. De „Wieldrecht" heeft een lengte van 157,40 meter, een breedte van 20 meter en een diepgang van 9,31 meter. Het draagvermogen is 14.800 ton. Het schip zal worden voortgestuwd door een zes cylinder Schelde-Sulzer hoofdmotor met een maximum vermogen van 6600 a.pkl Controle op geldelijk beheer en boekhouding Ged. Staten van Zeeland stellen de sta ten voor een deskundige aan te wijzen voor de controle op het geldelijke be heer en de boekhouding van de alge mene dienst en van de takken van dienst van de provincie. Tevens moeten regelen over de controle worden vastgesteld, die in een ontwerp-besluit worden aar boden. Advertentie Zo makkelijk - 18 fraaie houttintcn I llfmWll I UIJ I W Financiële commissie Goes over „verschrijvingen" Twee leden van de commissie voor de financiën en het grondbedrijf uit de ge meenteraad van Goes zyn van oordeel, dat een objectieve buiten de dienst staande deskundige een onderzoek dient in te stellen naar de onjuiste boekingen in de financiële administratie der ge meente sedert 1955. Zoals bekend hebben Ged. Staten van Zeeland b. en w. van Goes verzocht een opgave te doen van de veelbespro ken „verschrijvingen". In de 25e wijzi ging van de gemeentebegroting voor 1962 zijn een aantal „verschrijvingen" opgenomen over het jaar 1955. In hun vorige week vrijdag gehouden vergade ring heeft de financiële commissie uit de gemeenteraad van Goes deze aange legenheid besproken. Twee leden drongen toen aan op een onderzoek door een buiten de dienst staande deskundige. Eén lid betoogde op de vergadering daarvan het praktische nut niet te kunnen inzien. Het vierde lid van de commissie wilde zijn oordeel aanhouden tot b. en w. een nadere toe lichting hebben gegeven. Het vijfde lid van de financiële commissie, de heer A. G. Heijboer, woonde de vergadering niet bij. is de titel van de premie-uitgave van ons blad, een prachtig fotoboek, samengesteld door DAVID WIJNBEEK Reeds jaren werkt deze Oranjekenner aan een uitgebreid overzicht in woord en beeld van het veelbewogen leven van koningin en prinses Wilhelmina. MEER DAN 200 ZELDZAME FOTO'S zijn in het boek opgenomen waaronder tal van niet eerder gepubliceerde. Slechts 2,25 zal de prijs zijn van dit waardevolle, geheel in twee kleuren gedrukte album. Zolang de voorraad strekt uitsluitend verkrijgbaar bij on ze kantoren te Middelburg, Vlissingen en Goes. In alle andere plaatsen kan men het boek bij onze agenten bestel len. Directie P.Z.C. De Middelburgse „Volksstem" gaf dins dagavond in de Concert- en Gehoorzaal zijn jaarlijkse uitvoering, waarvoor een uitgebreid programma was samenge steld, dat niet alleen koorzang van dt „Volksstem" bevatte, maar tevens het optreden van Suus en Emma Francke uit Souburg, de ie prjjswinnaressen van de landelijke finale van „d'Oprechte Amateur", en van de meisjesklas van de „Kleine Stem". Dirigent Ab Lichtendahl heeft in het af gelopen jaar weer hard met zijn koorle den gestudeerd, daaraan mag niet ge twijfeld worden. Toch moesten we con stateren, dat de „Volksstem" de opgaari- de lijn, die enkele jaren terug werd in gezet, ditmaal niet volledig heeft kun nen voortzetten. Met name in het pro gramma van vóór de pauze werd dat duidelijk: hier was met koorwerken als „Te Deum" van Mozart, „Der Sturm" van Haydn en „Zigeunerleven" van Schumann iets te hoog gegrepen, het- ;een ten koste ging van de koorklank. Vil het koor nieuwe paden zoeken en men heeft er blijk van gegeven dit voor te staan dan moet men het zoe- in simpele melodieën, waarvan wel koor als toehoorders meer plezier zullen beleven. Bij dit alles wilten wc er zeker rekening mee houden dat het koor door de afwe zigheid van enkele zieke leden gehandi capt was, maar zelfs rekening houdend met de omstandigheid, dat de Volks stem-gelederen behalve deze „ziekte- pech" wat gedund waren, willen we toch pleiten voor een ontwikkeling via ande re paden, Wanneer we toch spreken van een slaagde uitvoering geldt dit voorname lijk met betrekking tot hc't deel na de pauze, waarin enkele strijd- en operette klanken de koorleden veel beter bleken te „liggen". Met name „Ein walzer- traum" van Oscar Straus en tot be sluit „Rheinwalzer" van Carl Zeiler vormden de hoogtepunten van dit op treden. Hier was een enthousiaste groep aan het werk, die begreep en aankon wat gezongen werd. Traditiegetrouw zorgde pianist Leen Zletse voor een voortreffelijk vertolkt en stemmig mu zikaal decor. Hij begeleidde vaardig en ad rem. Wanneer we de gasten, Suus en Emma Francke, voor het, laatst bewaard heb ben, geldt in dit geval „lest-best". Want ongedwongen en charmant hebben de Souburgse meisjes hun vocale talenten (reeds in hoge mate aanwezig en nog steeds groeiende) tentoon gespreid. De meisjesklas zong enkele goed in het ge hoor liggende melodietjes; wanneer dit negental zich wat meer durft geven kan Ab Lichtendahl er nog veel plezier mee beleven. Auto's botsten Twee personenauto's botsten maandag middag op het kruispunt Pres. Roose- veltlaan-vredehoflaan in Vlissingen. Het ongeval ontstond omstreeks 2 uur. Beide vagens kregen enige materiële schade. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De botsing ontstond toen de heer P. de K. in zijn auto geen voor rang verleende aan de auto van L. F. Naar wij vernemen, ligt het in de bedoeling om liet zondag op liet strand van Cadzand geworpen zenderschip „Uilenspiegel" tc bergen. liet tijdstip u aarop dit zal kunnen geschieden, zal vanzelfsprekend ook sterk afhanke lijk zijn van de weersomstandigheden. Daar liet schip l>ij een zeer hoge waterstand is gestrand, zal zeker een hoog tij nodig zijn om de „Uilen spiegel" weer vlot te krygen. Intussen heeft mr. F. K. Adriaanse, advocaat en procureur tc Middelburg, die optreedt namens de verzekeraars van de „Uilenspiegel", dinsdag aan de burgemeester van Cadzand verzocht, nog enige tijd als strandvonder het beheer over het schip te blijven voeren, overeenkomstig de geldende wettelijke bepalingen. Dit houdt onder meer In, dat de bewaking van het schip door de rijkspolitie voorlopig gehandhaafd blijft. Geruchten dat met het onbemand stranden van het schip dc eigendoms rechten voor de eigenaar verloren zouden zijn gegaan, zijn niet juist. In de wet op de strandvonderij blijven de rechten van de eigenaar gewaar borgd. Kapelle krijgt een gemeenteschilder Jiapelle krijgt een gemeenteschilder. De raad heeft hiertoe dinsdagavond beslo ten. Alleen de heer J. Slabbekoorn (s.g.p.) stemde tegen dit voorstel van b. en w. Enkele weken geleden stond do meerderheid van de raad afwyzend te genover de aanstelling van een schilder in gemeentedienst. Toen werd het voor stel aangehouden. Nu waren vijf raads leden „omgegaan" op de argumenten die zowel burgemeester H. G. van Sujjle- ltom als gemeenteopzichter C. A. Potter naar voren hadden gebracht. De heer. Potter gaf een overzicht van het werk dat: 'de schilders door de ge meente in maart was opgedragen, waar van .momenteel nog niet de helft ls vol tooid.-Ook is een gemeenteschilder no dig voor onderhoudswerkzaamheden. De heer A. de Schipper (vr(|e lijst) was benieuwd naar de werkzaamheden van de functionaris wanneer er niet buiten geschilderd kan worden en hij toonde zich ongerust, dat er bij benoeming weer iemand van buiten de gemeente zou komen, wat bjj meer gemeente functies het geval is geweest. Het is „moreel niet verantwoord" de toch reeds niet sterke bezetting van de plaatse lijke schilders nog verder te verzwak ken, zo kreeg hij als antwoord. Ruim 45 jaar onderwijs gediend Mej. De Graaff nam afscheid van hervormd onderwijs In een met dennetakken versierde grote zaal van de „Prins van Oranje" te Goes heeft mejuffrouw N. de Graaff afscheid genomen als onderwijzeres van de her vormde Ireneschool na meer dan 45 jaar het onderwijs te hebben gediend. Het bestuur van de hervormde schoolvereni ging „Het Mosterzaad" belegde dinsdag avond een bijeenkomst, waarop de schei dende onderwijzeres werd begiftigd met de eremedaille in good, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Het was de wethouder van onderwys, mr. J. G. v. d. Burgt, die haar de onderscheiding opspeldde. welkomstwoord werd gesproken door de voorzitter van het schoolbestuur de heer C. Post, die de verdiensten van mejuffrouw De Graaff schetste. „De hervormde scholen in Goes zonder me juffrouw De Graaff zijn haast ondenk baar", aldus spreker, die de scheidende onderwijzeres een bescheiden en begaaf de vrouw noemde. In het bijzonder wees hij op haar grote liefde voor het kind. Ook tal van andere sprekers haalden dit aspect uit het onderwijsleven van de scheidende onderwijzeres naar voren. Mr. J. G. v. d. Burgt sprak woorden van waardering namens het gemeen tebestuur van Goes. Hij verklaarde, dat mejuffrouw De Graaff een grote reputatie heeft opgebouwd. Vervol gens speldde hij haar de eremedaille in goud op de borst. De inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Goes, de heer L. F. J. H, Frantzen roemde dè trouw en toewijding, van mejuffrouw De' Graaff aan haar school. „Rond U iseen sfeer van blij heid, goedheid en geluk", meende de in specteur, die voorts zijn dank en waar dering overbracht. Namens het perso neel en de kinderen van de Ireneschool sprak de heer H. van Delfsen het hoofd der school, de heer L. C. Velt- huizen was wegens ziekte verhinderd de scheidende onderwijzeres toe. Hij haalde enkele voorvallen uit het school leven van mejuffrouw De Graaff op, waarbij hjj met name wees op haar ilichtsbesef, ijver en liefde voor 't kind. 3én leerling uit elk van de acht klassen van de school was aanwezig om in een gezamenlijke voordracht afscheid te ne men van de onderwijzeres. Voorts werd nog het woord gevoerd door mevrouw Slot van pag. 2 Becu sprak de hoop uit, dat het gemaal in het najaar van 1963 kan gaan draal en. Het waterbeheersingsplan is niet volledig uitgewerkt. Het gehele 0_ bied van de uitlozing Cadzand-haven, Nieuwe Sluis en Nummer Zeven ligt ge reed om door de Nederlandse Heide maatschappij te worden uitgewerkt. De uitlozing van het gebied bij Nummer Een komt het laatst aan de beurt. De uitwatering van de Angelina-polder via een nieuw kunstwerk naar de Braakman is administratief rond en zal in 1963 ge stalte krijgen. De Provinciale Water staat is druk bezig in overleg met an dere instanties een passende sluis te Nummer Zeven zo spoedig mogelijk te realiseren. De verwezenlijking van het gemaal Nieuwe Sluis is nog niet zo dichtbij als men had gewenst. De eerste grondaankopen voor reali sering van het. plan Nummer Een zijn afgesloten. Provinciale Staten heb ben dit. plan reeds goedgekeurd. Dc aanbesteding van dit werk in 1963 noemde de dykgraaf niet uitgesloten, voorlopige subsidie bedraagt 70 procent. Waterkering Over de verbetering van de waterkering bij de Handelshaven te Breskens zei de heer Becu ln 1963 overleg te verwachten met rijkswaterstaat, provinciale water staat en de betrokken polders. Er is enige vertraging in de plannen ontstaan, omdat de laatste Delta-gegevens ter plaatse een hogere kade aangeven. Over de financiële positie van het waterschap zei de heer Becu, dat de begroting voor 1963 veel zorgen heeft veroorzaakt. Met tegenzin is hel voorstel opgenomen het dijkge- schot met tien gulden per hectare te verhogen. Wtj zullen ons moeten be raden over wat nodig en bereikbaar is, vervolgde de heer Becu, die van mening was, dat in de eerste plaats gezorgd moet worden, dat het water- schapsgebied zo spoedig mogelijk Delta-veilig wordt gesteld. Verder zal in ieder geval het vastgestel-1 de wegenplan ten uitvoer moeten wor den gebracht. Daarna volgt de realise ring van de waterbeheersing en dan zal moeten worden gedacht aan een be tere ka vel vorming met nieuwe draina ges. „Dit alles in een tiental jaren uit voeren zou ons financieel te gronde richten", aldus de heer Becu. Met betrekking tot dc uitvoering van de Delta-werken zei de dijkgraaf, dat dc fi nancieringswet nog steeds is uitgeble ven. Dc 25 die volgens de ontwerp- wet de streek moet betalen, noemde hij te hoog. „Ik hoop, dat in de toekomst de knellende pachtwet zal verdwijnen", zo zei h(j. Wegaansluiting Dc dijkgraaf sprak voorts de wens uit, dat in 1963 de wegaansluiting Oostburg- Sint Margriete kan worden uitgevoerd. De begroting voor het jaar 1963 werd na een uitvoerige behandeling zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Het voorstel om het dykgeschot tc verhogen van 60 tot 70 per hec tare ondervond enige weerstand. Een der aanwezigen vroeg waar de grens zou komen te liggen. Volgens hem ls in bepaalde gevallen de verhouding tussen de pachtopbrengst en de pol- derlnsten scheefgetrokken. Sommige gronden beginnen waardeloos te worden, zo meende h(j. Ook had deze hoofdingeland bezwaar tegen dc classi ficatie van de gronden. „Wij zijn door drongen van de moeilijkheden", aldus de heer Becu, „maar wij zyn niet geslaagd die te ondervangen". Tenslotte bleken van de 48 stemgerechtigden er 38 voor en 10 tegen verhoging van het dijkge- schot. Het dagelijks bestuur- kreeg van dè hoofdingelanden machtiging om, in ver band met de realisering' van het water beheersingsplan, op bescheiden schaal aankopen tc doen (percelen, die de uit voering ln de weg staan). Tijdens de rondvraag werden tal van waarderende woorden gericht tot dijk graaf Becu, de leden van het dagelijks bestuur en net waterschapspersoneel. Op een aandrang tot spoed bij d- uit voering van do zecweringswèrkon ze» dijkgraaf Becu, dat voor Zeeuws-Vlaan- derens kust honderd miljoen gulden is bestemd. „U zult willen begrijpen, dnt aan een dergelijk kostenhedrag een uit voerige studie dient vooraf te gaan", zo voegde hij er aan toe. DE HEER C. PAAUWE 25 JAAR POSTBESTELLER De heer C. Paauwe te 's-Heerenhoek was dezer dagen 25 jaar in dienst bn de P.T.T. als brievenbesteller. Hiervan heeft hy 17 jaar in 's-Heerenhoek ge werkt. 's Middags kwam de directeur van het postkantoor te Goes, de heer J. P. van Laar. de jubilaris thuis verrassen met een cadeau onder couvert. Ook kreeg de heer Paauwe het zilveren P.T.T.-in- signe voor 25 jaar trouwe dienst. Mej. N. de Graaff heeft gister avond afscheid genomen van het hervormd onderwijs te Goes, dat zij .'f5 jaar als onderwijzeres heeft gediend. Op de foto: de wethou der van onderwijs van de gemeen te Goes, mr. J. G. v. d. Burgt, feliciteert de scheidende onder wijzeres, nadat hij haar de ere medaille in goudverbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, heeft opgespeld. J. Wisse-Nijsse. onderwijzeres aan de Beatrixschool, die een aantal jaren ge leden bij mejuffrouw De Graaff in de klas zat, het hoofd van deze school, de heer M. Allewijn namens oud-collega's, de adjunct-directeur van de christelijke kweekschool in Middelburg, de heer N. Verboon, de oud-voorzitter van de schoolvereniging de heer C. van Zwee- den, een oud-collega, mejuffrouw Gle- rum en de heer D. Meeuse namens de oudercommissie. Tal van sprekers boden een geschenk aan. De afscheidsbijeenkomst werd op geluisterd door muziek, zang en voor dracht van oud-leerlingen. De heer J. H. Korpel, hoofd van de Margrietschool, besloot de avond met gebed. (Van onze parlementaire redacteur) lil de dinsdag gehouden vergade ring van de Tweede Kamer heeft de heer Van der Peyl (cli) uit Goes er hij de behandeling- van de begroting van volkshuis vesting en bouwnijverheid na drukkelijk op gewezen, dat Zee land door de uitvoering van de Deltawerken een nieuwe fase is ingetreden, ook wat betreft de noodzakelijke woningbouw. Volgens het Economisch-Techno- logisch Instituut in Zeeland moet een jaarlijkse aanbouw van 1800 woningen absoluut als een minimum beschouwd wor den, 'zo deelde hij mee. Thans is daarvoor nog capaciteit in Zeeland aanwezig. Er zijn 4400 bouwvakarbeiders, zodat er ze ker 2400 woningen per jaar kunnen worden afgebouwd, zelfs als men rekening houdt met andere bouwactiviteiten. De heer Van der Peyl verwachtte, dat volledig aandacht aan Zee land geschonken zal worden. Hij vestigde er de aandacht op, dat reeds vele bouwvakarbei ders pendelen naar België. {Advertentie WISSELEND BEWOLKT. Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Mntige tot krachtige wind tus sen west en noordwest Ongeveer de zelfde temperaturen nis gisteren. ZON EN MAAN 20 december Zon op 8.45 onder 16.30 Maan op 1.27 onder 13.42

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2