PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KRITIEK VAN KENNEDY OP HET EUROPEES DEFENSIEBELEID „Zeeuwsch-Vlaanderen nog niet Delta-veilig" President voelt niets voor aparte kernmacht Trots record voor de haven van Rotterdam VERTEGENWOORDIGERS VAN V.N. WORDEN IN ANGOLA TOEGELATEN Deart Rusk heeft enkele belangrijke werkdiners Leonard Frei nam afscheid van de verpleegsters Opnieuw: Eurotel 205e jaargang - no. 299 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Loss Walstraat 68-60, tel. 2355 <b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643), Middelburg: Markt 51. tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 23! 2911; Zierlkzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv 4,-. Ingez. med. 3 s tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. 15 ct. Bureaus: Vlisslngen: Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. eer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Woensdag 19 dec. '62 Uilenspiegel en het gerucht Pagina 2 PESSIMISME OVER SKYBOLT-PROJECT President Kennedy heeft, aan de vooravond van het overleg met de Britse premier Macmillan op de Bahama-eilanden, in een interview voor de Amerikaanse televisie krachtige kritiek geleverd op het Europese defensiebeleid. De president zei: „Wij voelen niets voor het bestaan van zes of zeven kernmogendheden in Europa, die hun gelden aan kernwapens besteden, zolang de V.S. over zo'n reusachtig arsenaal beschikken". President Kennedy toonde zich evenmin erg ingenomen met het aandeel van West- Europa in de verdediging van het Westen. Over de kwestie van de verschillende kernmogelijkheden zei Kennedy nog, dat de V.S. de betrokken landen, als zij een eigen kernmacht willen gaan vor men, niet zouden tegenhouden. Hy acht te het echter niet in het belang van de wereldvrede als vele landen over eigen kernwapens zouden beschikken en dan hun eigen criteria zouden kunnen aan leggen inzake de omstandigheden, die tot het afvuren van deze wapens aanlei ding geven. Volgens waarnemers heeft de presi dent nog nooit in zulke krachtige be woordingen gesproken over de in zijn ogen ongelijkwaardige inspanningen van de V.S. en Europa. Een speciale betekenis werd gehecht aan het feit, dat hij dit deed vlak voor zijn ge sprek met Macmillan. Skybolt President Kennedy liet zich voorts niet bepaald optimistisch uit over de vooruit zichten van het Skybolt-project. Hoewel hij niet direct zei, dat men het werk aan de raket zal staken, merkte hij wel op. dat de kosten van dit project naar zijn mening geen evenredig rendement voor de nationale veiligheid zouden op leveren. „Ik weet, dat er mensen zijn, die er een andere mening op na houden, maar zo den Ren wij erover", aldus de president. De president, gaf anderszyds ook te ken nen, dat bij afgelasting van het pro gramma duizenden mensen zonder werk zouden komen. President Kennedy op Bahama-eilcnden gearriveerd De Britse minister-president. Harold Macmillan begroette gistermiddag glim lachend president Kennedy op liet vlieg veld van Nassau, de hoofdstad van de (Britse) Westindlsche eilanden groep der Bahama's. „Ik hoop, dat onze be sprekingen nuttig en vruchtbaar zullen zyn", aldus Macmillun in zyn welkomst woord. Aan Macmillans zijde bevonden zich minister van buitenlandse zaken lord Home en de minister van landsverdedi ging Peter Thorneycroft. Macmillan sprak over de „nauwe sa menwerking" tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten. Kennedy ant woordde: „Ik ben er niet zeker van dat de wereld er na onze vroegere bespre kingen zoveel beter op is geworden, maar als president weet ik dat het vroe gere overleg mij geholpen heeft. Ik ben er in sterke mate door in staat geweest voordeel' te trekken van uw raadgevin gen en van de vriendschap, die U steeds jegens mij aan de dag hebt gelegd". H.K.IJ. prinses Irene heeft dins dagmiddag op Schiphol haar vriendin Avecita Lopez Mateos begroetenig dochter va-n de Mexicaanse president. Mei. Lopez Mateos was op doorreis naar ■Mexico. Foto: de vriendinnen op het aure platform op weg naar het vlieg tuig. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie zei naar aanleiding van de woorden van de president, dat men met de ont wikkeling van de Skybolt minstens twee jaar óp het schema ten achter is en dat de wapens niet voor 1966 beschikbaar zouden zijn. Operationeel Welingelichte kringen in Washington merkten echter op, dat de Amerikaanse verenigde chefs van staven unaniem van mening zyn, dat men de problemen rondom het project te boven kan komen en dat er een zeer goede kans bestaat, dat de Skvbolt-raketten toch nog op de voorgenomen datum eind 1964 operationeel kunnen worden. Wat de internationale vraagstukken be treft zei president Kennedy in het inter view, dat Berlijn nog steeds een „ge vaarlijke kwestie" is, maar dat hij ge loofde dat Kroesjtsjew in dezen wel de nodige voorzichtigheid zal betrachten om een rechtstreeks treffen met de V.S. te vermijden. Een topconferentie met Kroesjtsjew achtte de president slechts opportuun als er op enigerlei gebied een wezenlij ke vooruitgang zou zyn geboekt. DR. KORTENHORST ZIEK (Van onze parlementaire redacteur) Wegens ziekte was dr. Kortenhorst gis teren niet in staat de vergadering van de Tweede Kamer te presideren. In zijn plaats deed dit de tweede voorzitter de heer Bommer. Wy vernamen dat de ziekte van de heer Kortenhorst niet van ernstige aard is. OOK IN MOZAMBIQUE EN ANDERE GEBIEDEN Portugees aanbod in algemene vergadering Portugal heeft er gisteren voor liet eerst mee ingestemd dat vertegen woordigers der V.N. Angola en Mozambique bezoeken om met eigen ogen te zien hoe de politieke, economische en sociale omstandig heden in de Portugese provincies in resp. West- en Oost-Afrika zijn. Tevens zullen de V.N.-functiona- rissen, die overal vrijelijk kunnen reizen en met iedereen praten, kunnen gaan naar „al onze andere gebieden, indien zij dat nodig ach ten". De Portugese afgevaardigde dr. Vasco Garin maakte dit besluit in de algemene vergadering der V.N. bekend, enkele minuten nadat een resolutie was goed gekeurd waarin de veiligheidsraad wordt verzocht „passende maatregelen, met inbegrip van sancties", tegen Por tugal te nemen om beëindiging van de Portugese „koloniale oorlog" in Angola af te dwingen en de onmiddellijke onaf hankelijkheid van dat gebied te bewerk stelligen. De stemverhouding was 57 voor, 14 tegen bij 18 onthoudingen. Vertegen woordigers van 21 landen waren afwe zig. Tot de tegenstemmers behoorden Nederland, de V.S., Engeland, Frank rijk, Italië en België. Het Sowjet-blok stemde voor. In de resolutie wordt alle leden gevraagd iedere steun welke de onderdrukking van het Angolese volk in de hand kan werken, aan Portugal te onthouden, in het bijzonder de leve ring van wapens. Vertegenwoordigers De Portugese afgevaardigde ging na de aanvaarding in op een Ameri kaans voorstel dat der V.N.-vertegen- woordigers Angola en Mozambique zouden bezoeken. Dr. Garin zei dat de V.N.-vertegenwoordigers, een voor elk gebied, zouden worden toegelaten omdat daardoor objectieve, feitelijke en gedetailleerde rapporten zouden kunnen ontstaan over de toestand in de overzeese provincies, gebaseerd op gegevens die zijn „verzameld in de gebieden zelf". Hij protesteerde krachtig tegen de in houd en termen van de aangenomen re solutie, die niet in overeenstemming zouden zijn met de feiten, terwijl boven dien de wereldorganisaties niet denkt aan sancties tegen „werkelijke agres sors of tegen verscheidene landen die geweigerd hebben zich aan resoluties te houden". De perschef van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft meegedeeld dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Dean Rusk niet aan het overleg tussen Kennedy en Macmillan op de Ba hama-eilanden deelneemt, „omdat hy in Washington belangrijke werkdiners moet bijwonen". j^anthj: De 26-jarige matroos Leonard Frei uit Munde, de enige overlevende van de ramp met het DuAtse vrachtschip Nau tilus" op de Noordzee, is uit het Anto- niusziékenhuis in IJmuiden ontslagen. Foto: Leonard Frei neemt afscheid van de verpleegsters. Arbeiders bedolven in ondergrondse raketinstallatie Een viertal arbeiders is maandag bij de bouw van een ondergrondse raket installatie op de basis van Tullahoma in de Amerikaanse staat Tenessee levend bedolven onder een grote hoeveelheid pas gestort beton. Een van de wanden van de put met een doorsnede van bijna tachtig meter was plotseling ingestort, waardoor over de zich in de put bevin dende mensen een 840 ton beton werd gestort. De kans, dat er nog overleven den zullen worden gevonden, wordt ge ring geacht. Reddingsploegen zyn direct na het on geluk in actie gekomen, maar het red- ingswerk vordert slechts langzaam ornaat men vreest, dat ook de andere wanden van de 60 meter diepe put het zullen begeven. Men heeft met een vrachtwagen suiker laten aanrukken om die te vermengen met het- beton en te voorkomen dat het hard wordt. Twee kernproeven in de Sowjet-Unie De Amerikaanse commissie voor atoom energie heeft meegedeeld, dat de Sow jet-Unie gistermorgen twee kernproe ven in de dampkring heeft -genomen. HAAGSE POLITIE WENST JEUGD „EEN PRETTIGE VAKANTIE" Het bureau voorlichting van de Haagse politie heeft de jeugd van de lagere scholen in de residentie in een briëfje opgewekt de kerstvakantie nuttig te besteden. „Laat moeder ook eens vakantie hebben en help haar in het huishouden. Ruim je eigen kamer eens op, of maak eens een fietstocht door de duinen of een strandwandeling. Geniet van je vakantie en zorg er voor, helemaal uitgerust en uitgewaaid straks weer op school terug te komen. Zorg er ook voor, dat je je niet gaat vervelen, dan ben je alleen maar jezelf en anderen tot last", zo schrijft het bureau voorlichting. Het briefje eindigt met de wens: „prettige vakantie, prettige feestdagen en een gelukkig nieuwjaar". Als tegenprestatie houdt de Haagse politie op 29 december de hele dag rondleidingen door het hoofdbureau. Er zullen ook enige films worden vertoond. De achtergrond van deze circulaire aan de Haagse jeugd is dat de weken van de kerstvakantie altijd een top van baldadigheid vertonen. Er wordt vuurwerk afgestoken en er worden kerstbomen verzameld en vuurtjes gestookt. De Haagse politie hoopt nu met deze opwekking de jeugd tot nuttiger zaken te brengen. Na weken van spanning Rotterdam heeft gisteren het moment bereilït, waar de Maasstad wekenlang in spanning en met begrijpelijke trots naar heeft uitge zien: om even over half zes gisteravond dook uit de duisternis boven de Nieuwe Waterweg het silhouet op van de 9577 brt. metende Zweed se erts-olietanker „Tosterö" die door Dirkzwagers meldingspost bij Maassluis werd geregistreerd als het schip, dat voor Rotterdam voor de eerste keer in de geschiedenis het fiere, ronde getal van 25.000 binnengekomen zeevaartuïgen in één jaar tijds vol maakte. Tanker „Tostero" 25.000ste schip van dit jaar Een nieuw record en een mijlpaal, die r de Maasstad het uitgangspunt wordt by de verdere ontwikkelingen. Veel is er gevergd van het geduld van allen, die bij het havenwerk betrokken zijn. Want de „Tosterö" had al enige tyd eerder binnen kunnen zijn, als er op zee maar voldoende loodsen beschik baar waren geweest. Bij schip nr. 24.998 was de voorraad echter op. Het duurde ruim een uur voor de loodsboot weer haar gidsen kon overzetten op de zee schepen. Het nieuws van het binnenlopen ging een lopend vuurtje door het haven- 0_..ied. Bij vele bedrijven waren de vlag gen dan ook uit toen de „Tosterö" een uur later met een grote krans op de neus ter hoogte van Maassluis aan gebracht namens de stichting Havenbe- langen bij steiger 1 van de nieuwe Matex in de Botlek afmeerde. Geschenken Voor de gezagvoerder en de beman ning van de tanker, die in ballast uit Gothenburg kwam, was de aankomst in Rotterdam als een lot uit de lote rij. Een lot met een hele reeks van prijzen, want heel wat Rotterdam mers, die hun hart aan de haven ver pand hebben, kwamen met geschen ken aandragen. Het belangrijkste cadeau wordt van ochtend om half twaalf aan boord over handigd door mr, A. Blussé van Oud-Al- blas, de voorzitter van de stichting Ha- venbelangen. Wat dat wordt, is nog niet bekend. Feijenoord-doelman Eddie Pieters Graaf land, de „held van Deurne", komt met een volledige voetbaluitrusting voor het zoontje van de gezagvoerder zo die er een heeft en als die voetbalt Een belangrijk moment wordt ook de ontvangst ten stadhuize voor de gezag voerder en een deel van zijn bemanning, die voor vanmiddag half vier is vastge steld. De begrotingsdebatten, waarin de gemeenteraad van de Maasstad nog steeds is gewikkeld, zullen daarvoor worden geschorst. Bij de ontvangst zal de gehele raad aanwezig zyn. Amsterdam wil nog drie bossen Amsterdam heeft bij het provinciaal be stuur een plan ingediend voor de aanleg van drie bossen aan zijn grenzen. Eén bos is geprojecteerd tussen Lands meer en Oostzaan. Een tweede bos, gro ter dan het Amsterdamse bos, wil men aanleggen tussen Haarlem en zy kanaal F, langs de spoorlijn Amsterdam-Haar lem. Het derde bos, „Het Uilenbos", is geprojecteerd in het nieuwe IJ-meer, ten oosten van Amsterdam. Dit is gisteravond bij de behandeling van het begrotingshoofdstuk publieke werken in de Amsterdamse gemeente raad medegedeeld door wethouder drs. J. M. den Uyl. Drs. Den Uyl betoogde dat de stadsbe volking er recht op heeft op korte af stand van het woongebied rust en re creatie te kunnen vinden. Communistisch-China en Albanië hebben in Tirana een overeenkomst getekend voor culturele samenwerking, zo meldt het Al banese persbureau A.T.A. De overeenkomst geldt voor de Jaren 1963 en 1964. Dijkgraaf Becu op vergadering „Het Vrije van Sluis": COMMISSIE HEEFT TOESTAND WATERKERINGEN IN STUDIE ,ALS MEN mij zou vragen of ik bij een superstorm, zoals die van 1 februari 1953, in hotel „Noord zee" op het duin bij Cadzand zou durven slapen, dan zou ik stellig antwoorden: Nee! Maar dat zou ik ook niet doen in een hotel op de Scheldekade in Breskens, in een woning in de Elizabeth- of Pauli- napolder en zelfs niet op mijn eigen boerderij in Groede". Dit zei dijkgraaf J. B. Becu dinsdagmor gen tijdens do algemene vergade ring in Oostburg van het water schap „Het Vrije van Sluis". „Zeeuwsch-Vlaanderen is namelijk helemaal nog niet Deltaveilïg", zo voegde de heer Becu er aan toe. De dijkgraaf doelde hij deze nitspraak op wat hij zelf noemde de tenden tieuze berichten in pers, radio en televisie over de schade aan het duingebied te Cadzand in het alge meen en over de schade, die hotel „Noordzee" tijdens de storm van enkele weken geleden zou hebben opgelopen. „Wy laten ons niet voor dit tendentieu ze karretje spannen, doch 7,ullen bij U, bij ryk en provincie mot voorstellen ko men zo gauw wij het rapport van de be treffende werkcommissie binnen heb ben", aldus de dijkgraaf. Die commissie, bestaande uit vertegenwoordigers van rijk, provincie en tecnnishcè dienst van liet waterschap bestudeert momenteel de toestand van duinen, strandhoofden en vooroever ten westen van Cadzand- haven. Uitvoerig ging dijkgraaf Becu in op dit probleem. In het tijavak 1S90 tot 1930 is in het betrokken gebied een aanzanding van duinen, strand en vooroever gecon stateerd, zodanig, dat de paalhoofden in een vroegere aanval van de zee op de kust totaal onder het zand verdwenen. Sedert 1930 werd een verlies' aan zand geleden, totdat in 1953 bij de ramp veel zand verloren ging. Het strand is ter plaatse lager geworden en buiten de koppen van de hoofden trad oen verdie ping op. Herstel Sedert 1956 is weer een gering herstel ingetreden. Het op Delta-sterkte bren gen van dit gebied is op het urgentie schema van rijkswaterstaat ingedeeld in een tijdstip na 1970. „Ik verwacht van de commissie het advies om op korte termyn de hoofden, die versleten zijn te vernieuwen of, indien dit meer rationeel lijkt enkele nieuwe hoofden aan te leg gen met behoud van de koppenlyn, al dus dijkgraaf Becu. Bezien zal worden of de resultaten hier van voldoende zijn om het duin in de huidige toestand te houden tot de Delta verhogingen. Misschien zal het nodig en verantwoord zyn hierop vooruitlopend een duinvoetverdediging aan te leggen, die in dat geval als basis kan dienen voor de latere duinverhoging. „Eerst dan zullen wij bekijken of al thans trachten tc doen of het wel mogelijk en logisch zal zijn het op het Over het beleid van het Waterschap in deze kwestie zei de heer Becu, dat even tuele werken ten behoeve van het duin gebied Cadzand geen vertraging mogen veroorzaken van de werkzaamheden aan dijkvakken, die in Delta-orde in een vroeger tydscliema zijn ingepast. De schade veroorzaakt door de storm van enkele weken geleden en van het afge lopen weekeinde blijken meegevallen. Aan de duinen is wat zand weggeslagen, dat de afgelopen zomer werd gewonnen, terwijl zaterdag jl. ook wat rijsscher- men zyn vernield. Op kosten van rijkswaterstaat is de Zwingeul weer verlegd. De geul was na melijk weer westwaarts op pad. Het delfplan 1962 is nu zo ver gevorderd, dat dit in het vroege voorjaar van 1963 gereed kan zijn. Het duinpadenplan Cad- zand-Retranchement zal-in dezelfde tijd worden voltooid. Gemaal Voor het nieuwe gemaal te Cadzand is reeds een pomp besteld ter waarde van 300.000. Aan een ontwerp voor het pompgebouw wordt gewerkt. Dijkgraaf (Zie slot pag. 2 kol. 5) Het omstreden Eurotel op Walcheren er is nog geen steen van gelegd is opnieuw in het nieuws: de raad van Vrouwenpolder heeft gisteren be sloten het provinciaal bestuur te ver zoeken een partiële herziening van het streekplan te bevorderen. Als dat ge beurt zullen er namelijk geen formele bezwaren meer bestaan tegen realise ring van het Eurotel-plan. Men kent de voorgeschiedenis: begin september van het vorig jaar werd bekend dat er plannen bestonden voor de bouw van een soort hotel van zestien verdiepingen. Het beheer zou berusten bij een organisatie Italiaans van oor sprong die reeds in diverse toeristen gebieden van Europa soortgelijke „euro- tels" heeft gesticht. De plannen konden echter niet onmiddellijk worden gere aliseerd omdat allerlei formele bezwaren de uitvoering in de weg stonden. Zo bleek dat het terrein, waarop men het gebouw wilde zetten, in het streekplan Walcheren was aangegeven als „water wingebied", terwijl het terrein bovendien viel onder de meldingsplicht voor het Nationale Plan. In zulk een geval kan de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid tegen de bouw bezwaar maken. Daarom heeft hij zich enige maanden geleden ter plaatse- op de hoogte gesteld van de stand van zaken. Sinds het bekend worden van de plan nen is er een fikse storm rond dit Eurotel Vrouwenpolder opgestoken. Ook die „storm" is een element van deze historie. Er werden namelijk vele be zwaren geuit, waarbij echter niet altijd helemaal uit de verf kwam of men tegen de bouw was uit een oogpunt van na tuurbescherming dan wel omdat men Walcheren liefst maar wil handhaven als een toeristengebied, waar moderne vormen van vreemdelingenverkeer niet thuishoren. De na tuurbeschermers zijn het felst in het ge weer gekomen. Zo is enige tijd geleden in het jaarverslag van de commissie voor natuur- en land schapsbescherming nog weer ruime aan dacht aan dit project besteed. Uit het verslag blijkt, dat de commissie de bouw om landschappelijke redenen fu nest acht. „Het silhouet van Walcheren met de kerktorens van Middelburg en Veere zal immers hierdoor worden aan getast, terwijl een dergelijk hoog bouw element ook van bijzondere invloed zat zyn op het landschap van het natuur- en recreatiegebied van Veerse Gat en Zandkreek", aldus de commissie. Wij hebben ons echter afgevraagd of er van de zijde van de natuurbescherming geen betere argumentatie op tafel kan wor den gelegd. Het -silhouet van Walcheren met de torens van Middelburg en Veere zal dus worden aangetast, zo meent zij. Is dat zo? Door één hoog gebouw in de duinen van Vrouwenpolder Er zijn toch wel meer hoge punten zonder dat zij storend werken: de watertoren van Domburg bijvoorbeeld en niet te verge ten de hoge kranen van „De Schelde" te Vlissingen. Wanneer deze kranen er op dit ogenblik niet 20U(len zijn en er zouden plannen bestaan om er een aan tal op te richten, dan zou men zonder de minste twijfel óók aankomen met de argumentatie van ;,silhouets-verstoring". Maar nu ze er eenmaal staan, praat nie mand er over, integendeel, de yiissingse Scheldekranen zyn zelfs karakteristiek voor het landschap. Zo hebben ook de silo's een plaats gekregen, zonder dat zij echter té zware accenten hebben ge legd: het zijn markante punten in een agrarische provincie, waaruit een mo dern boerenbeleid spreekt. Nee, het zal met de aantasting van het Walcherse silhouet door één Eurotel wel meevallen: er is een immense ruimte onder de hoge Zeeuwse lucht en de „schaal van het Walcherse landschap" lijkt ons minder gevoelig dan de commissie natuurbe scherming meent. Hoe men echter over dit alles ook moge denken, het belangrijkste is, dat over de plannen nu eindelijk eens een definitief besluit wordt genomen. Minister Van Aartsen heeft enige maan den geleden tijdens zijn bezoek erkend, dat betrokkenen recht hebben op een spoedige beslissing maar hij heeft er op gewezen, dat eerst alle zaken formeel in orde moeten zijn. Dat wil dus zeggen: zowel het uitbreidingsplan Vrouwenpol der als het streekplan Walcheren die zich strikt genomen verzetten tegen de bouw behoren te worden gewijzigd. Het besluit van de raad Vrouwenpolder, gisteren genomen, is derhalve de eerste stap om het plan ook formeel in de voorschriften in te passen. Het woord is dus nu aan het provin ciaal bestuur, waarbij met name het advies van de Vaste Commissie van de planologische dienst zal meetellen. Vermoedelijk zal men daar moeilyk kun nen tegenstribbelen, want in een vroeger stadium heeft de commissie zich al met het plan verenigd. Ook Gedeputeerde Staten zo is bekend geworden zou- •den bereid zijn het project te steunen, zodat een wijzigingsvoorstel van het streekplan hunnerzijds zeker niet on mogelijk is. Uiteraard moet dan nog een uitgebreide procedure worden gevolgd, ter inzagelegging enz., zodat er nog wel enige tijd mee is gemoeid vóórdat aan alle formele voorwaarden is voldaan. Mocht men daarin slagen, dan kan al leen de minister (eventueel op advies "an het Nationale Plan) de uitvoering an de plannen verhinderen. Maar zo hij dat zou willen, zal hij dat op goede gronden moeten doen. De tot dusver gebruikte argumentatie is naar onze mening niet toereikend. Een opmerking tot slot. Toen vorig jaar een Rotterdams jurist in een brief aan Ged. Staten zijn ongerustheid kenbaar maakte over het voornemen een Eurotel op Walcheren te bouwen, hebben wij verschillende Zeeuwen naar hun mening gevraagd. Onder hen was ook de voorzitter van het Zeeuwse Land schap, mr. dr. graaf Van Lynden. Hij was niet erg gelukkig met de plannen, zo erkende n(j, maar hij voegde er on middellijk aan toe: „Dit is de gedachte van het ogenblik. Het is de vraag of men in de toekomst geen berouw zal hebben van een dergelijke negatieve re actie". Later kwam ons een artikel on der ogen van ir. M. A. Geuze in het Zeeuws Tijdschrift over de veranderin gen in het Zeeuwse landschap, van welk artikel het slot uitmuntend aan sluit op de opmerking van mr. Van Lynden. Dit is het slot: ,»Het heden vraagt van ons een eigen vormgeving, aangepast aan onze moderne tijd, doch deze vormgeving kan tevens inhouden een eigen Zeeuws landschap, eigen als vanouds". Een Eurotel verzet zich dunkt ons daar niet tegen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1