Studiedag voor de landbouwers uit Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter neuzen Oud-ijzerkoopman in gevaai ZEEUWSCH-VLAANDEREN AGENDA Ontstellende sbeling in stuurinrichting Man...man...wat 'n Manchester! USUI MARKTBERICHTEN Gemeente Wissenkerke treedt toe tot keuringskring Goes GRIJPSKERKSEWEG WORDT IN 00STKAPELSEWEG GEWIJZIGD WOENSDAG 19 DECEMBER 1962 Wissel Zeeuws-Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Drie inleidingen Belegd door de landbouwstudieclubs en rijkslandbouwvoorlichtingsdienst „Op de landbouwbedrijven neemt het aantal arbeidskrachten voortdurend af. De akkerbouwbedryven worden steeds meer gezinsbedrijven. De mechanisatie stelt hoge eisen, vooral op het gebied van de investeringen". Deze conclusie trok dinsdag ir. J. A. H. Haenen, rjjkslandbouwconsulent te Axel in het Luxor- theater te Terneuzen tijdens een bijeenkomst belegd door de rjjkslandbouwvoor- lichtingsdienst in Zeeuwsch-Vlaanderen in samenwerking met de landbouw studieclubs. Tijdens deze voorlichtingsdag heeft een groot aantal Zeeuws-Vlaam- sc cii zelfs Belgische landbouwers zich aan de hand van drie inleidingen op de hoogte kunnen stellen van de ontwikkeling van de akkerbouwbedrijven in Gro ningen, de Hoeksche Waard en de Noordoostpolder. Op enkele facetten uit de inleidingen werd nog eens dieper ingegaan door een forum, dat tot slot van de geslaagde studiedag een aantal vragen beantwoordde. Na het openingswoord van de voorzit ter van de lanabouwstudieclubs, de heer A. Ra mondt, sprak ir. M. Sanders, rjjks landbouwconsulent voor noordelijk Gro ningen over de ontwikkeling in zyn con sulentschap. In deze streek onderscheidt men twee gebiedende noordelijke bouw- streek en het Oldambt. Het eerste gebied bestaat overwegend uit zavel en lichte kleigronden. De mid delgrote bedrijven vormen daar het overheersende bedriifstype. De verbouw van granen neemt de grootste plaats in (64 procent van het bouwland). De han del en de industrie zijn er in hoge mate gebonden aan de agrarische sector (strokartonfabrieken). Overigens was ir. Sanders van mening, dat noordelijk Groningen niet lang meer in hoofdzaak een landbouwstreek zal zijn. Hij ver wachtte dat over 10 jaar het gebied de grootste mijnstreek van ons land zal zijn (zout en gas). ,,De arbeidsbezetting is nog ruim, mede door de omvangrijke deelbouw. De mechanisatiegraaa is daardoor echter gering", aldus ir. San ders. Een probleem noemde hij het ach teruitgaan van de bodemvruchtbaarheid, waardoor men een lage opbrengst krijgt bij betrekkelijk hoge kosten. Het Old ambt bestaat hoofdzakelijk uit zeer zwa re veelal kalkarme klei. Het is een ty pisch akkerbouwgebied (85 procent bouwland) met grote bedrijven (54 pro cent boven 30 ha, waarvan 25 procent boven 50 ha). „De bedrijven zijn echter alle in lange, smalle opstrelckende heerden gelegen tot een lengte van 5 kilometer en meer. Naast granen (70 procent van het bouw land) worden er nog zaadbieten, karwij, lucerne en dergelijke verbouwd. Er ko men weinig hakvruchten voor in ver band met de verkaveling en de grond soort. De bedrijfsvoering is geheel in gesteld op losse arbeidskrachten", aldus spreker. „Nu deze steeds moeilijker zijn te krijgen, zien we een snelle opkomst van de maaidorser, die vele problemen meebrengt ten aanzien van de stro winning en het drogen en bewaren van de kon-el", aldus ir. Sanders. Verande ring van oogstmethode noemde hij van ingrijpende betekenis voor het gehele bedrijf en voor de strokartonindustrie. De financiële bedrijfsresultaten in noor delijk Groningen achtte ir. Sanders de slechtste van geheel Nederland. Narigheid Vervolgens richtte Terneuzens burge meester nir. H. Rypstra het woord tot de aanwezigen. Hy zei onder meer, dat de gemeente zich genoodzaakt heeft ge zien 135 ha landbouwgrond een andere bestemming te geven. „Wij zyn ervan overtuigd, dat wij daarmee een hele- boel last en narigheid bezorgen: Wij zullen echter geen nodeloze maatrege len nemen", zo beloofde hy. De heer J. J. van Gastel van het rijks- landbouwconsulentschap zuidelijk Zuid- Holland zei over z(jn streek onder meer, dat het bouwland (70 procent van de oppervlakte) overwegend bestaat uit goed ontwaterda kalkrijke klei en zavel grond. Het bouwplan van de Hoeksche Waard bevat gemiddeld 20 procent aard appelen, 20 procent tarwe, 20 procent suikerbieten. 20 procent zomergerst en 20 procent overige gewassen. „Als ge volg van de grote arheidsbehoefte in de industrieën van de randstad Holland is het aantal vaste arbeidskrachten in de laatste 15 jaar teruggelopen met 45 pro cent. Naast het schaarser worden var dc arbeidsvoorziening spelen ook de ar beidskosten een bclangri.lqke rol. In ver houding stijgen deze sterker dan de ove rige kosten. Als gevolg daarvan wordt het bedrijfsplan steeds meer ingesteld op machinaal werken. Er staat verder nog een behoorlijk werktuigenpark van loondorsers ter beschikking", aldus de heer Van Gastel. Voor de individuele boer in de Hoeksche Waard noemde de heer Van Gastel het een probleem te komen tot een bedrijfsvoering met een zo gunstig mogelijke verhouding tussen opbrengst en kosten. Het verkrijgen van betere bedrijfsresul taten moet volgens de spreker in de eerste plaats worden gezocht in een ho gere opbrengst, niet in het drukken van de kosten. Om echter de kosten toch op een re delijk peil te houden is het doorgaan met investeren aan grenzen gebon den. Dit heeft tot gevolg, dat afhan kelijk van de bedrijfsomstandigheden, in toenemende mate gebruik moet worden gemaakt van de mogelijk heden van samenwerking, inschake len van loonwerkers en het vereen voudigen van het bedrijfsplan", was de mening van de heer Van Gastel. Geïntensiveerd Volgens de heer A. P. Th. Willems, van het rykslandbouwconsulentschap voor Noordoostpolder cn Flevoland is ook in zyn streek de arbeidsbezetting sterk gedaald. Het bouwplan is desondanks na 1957 sterk geïntensiveerd. Dit in tegen stelling met de meeste overeenkomstige akkerbouwgebieden in Nederland. „In 1962 bestond het gemiddelde bouw- Elan in dit gebied voor 51 procentuit akvruchten (inclusief uien), voor 35 procent uit granen en voor 14 procent uit handelsgewassen", aldus de heer Willems. Hij zei verder, dat de mechani satie in de Noordoostpolder ver is door gevoerd. Het aantal trekkers was in 1961 4 voor 100 ha cultuurgrond. Ook de loonwerkersstand (20 bedrijven) heeft zich op het punt van mechani satie sterk ontwikkeld. „De gehele ont wikkeling in de afgelopen jaren heeft geleid tot een krappe arbeidsbezetting. verder is er sprake van een sterk toe nemende kapitaalsbehoefte, waardoor aan de financiering van het bedrijf steeds hogere eisen worden gesteld. Ten slotte heeft de kostenstructuur zich ge wijzigd, waarbij met name de werktui- genkosten zijn gestegen. In verband daarmee vertonen de bewerkingskosten na 1957 een sterke stijging", besloot de heer Willems. Na afloop van de drie inleidingen, wj van de laatste werd gehouden na middagpauze, vormden de drie sprekers een forum, dat onder leiding stond van ir. Haenen. Uit het antwoord op een van de vragen bleek, dat de Zeeuwse boer het in Gro ningen moeiljjk heeft met de aanpas sing. „Zn komen niet op het beste be drijf en kunnen dan het bouwplan, dat zy gewend zjjn, niet handhaven", zo ver duidelijkte ir. Sanders. Over de rentabi liteit van het vlas ten opzichte van de granen in de Noordoostpolder zei de heer Willems, dat deze de laatste jaren in het voordeel van de granen is uitge vallen. SCHOONDIJKE Gewijzigde contributie „Het Groene Kruis" OOSTBURG Bromfietser tegen auto VANDAAG. Middelburg City: De vreemdeling. 8 uur, n.l. (C.F.A.). Electro: Une femme est une femme. 7.30 uur. 18 jaar. (Z.V.U.). Conc.- en Gehoorzaal: kerstavond Jeugd en Muziek, 8 uur. Gouden Poorte: kerst viering Ned. Ver. v. Huisvrouwen, 2.00 uur. Van Bcnthem en Jutting: expositie De Lus8anet, tl—18 uur. De Vier Winde- kes: expositie ceramiek, gravures en Vllxslngcn Alhambra: Roekeloos avon tuur. 20 uur. 1-1 jaar. Luxor: Met donde rend geweld. 20 uur, 14 Jaar. Goes Grand: Nacht der vergelding. 20 uur. 14 Jaar. Prins van Oranje: kerstavond Christelijke Vrouwenhond, 19.30 uur. Ilcrgen op Zoom Luxor: Als de vrouw zwak is, 20 uur. 18 Jaar. Roxy: Koning der koningen. 20 uur. 14 jaar. Terneuzen Luxor: Cape fear, 20 uur, 14 Jnar. Oostburg Ledelthenter: Stormloop naar Op de provinciale weg Oostburg-Zuid- zande is dinsdagmorgen de bromfietser H. uit Schoondijke tegen een vracht auto gereden. Het ongeval ontstond om streeks 7 uur. De vrachtauto met aan hangwagen stond rechts van de weg ge parkeerd. Een Oostburgse arts verleen- te eerste hulp. De bromfietser is met vermoedelijk een lichte hersenschudding .er ambulance overgebracht naar het it.-Antoniusziekenhuis te Oostburg. SLUIS Geslaagde uitvoering Willen is kunnen" De gymnastiekvereniging „Willen is Kunnen" gaf in het r.-k. parochiehuis te Sluis de najaarsuitvoering onder lei ding van de heer P. Fraanje. Voorzitter W. Kapsenberg was door ziekte afwezig. Mejuffrouw A. Ohms verwelkomde daarom de aanwezigen onder wie bur gemeester P. F. van Hootegem. wethou der J. Gevaert en pastoor J. Lavryssen Het programma bestond uit vrije oefe ningen, brug-, paard- en evenwichts- balkoefeningen. Er was een loterij om de kosten te dekken. WATERLANDKERKJE Uitvoering N.H. Jeugdactie De Nederlands hervormde jeugdraad van Waterlandkerkje heeft zaterdag avond een uitvoering gegeven. Voor de .auze stonden er volksdansen, zang en leclamatles op het programma. Na de .auze voerden leden van de jeugdactie iet toneelstuk „Sterrenkind" van G. van Harlem op. RAAD KOMT BIJEEN De raad Waterlandkerkje komt vrijdag 21 december des avonds om half acht in openbare vergadering bijeen. Op agenda staan onder meer een wijzig w van de gemeenschappelijke ziektekosten verzekering I.Z.A. alsmede een voorstel tot wijziging van de verordening op rioolrechten. Tevens komt er een voor stel aan de orde deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling Zeeuwse Muziekschool. Tydens deze vergadering zal voorts de gemeentebegroting dienst 1963 worden behandeld. IJZENDIJKE Bonte avond van Flandria met „De Mounty's" De aangekondigde Bonte Avond van het Zeeuws-VIaamse accordeonorkest „Flan dria" is een groot succes geworden. Het verheugde voorzitter C. Marte(jn, dat h(j in zjjn openingswoord ook burgemeester Ficq en wethouder Termote kon verwel komen. Nadat hij de vele successen van Flandria de revue had laten passeren, zette dirigent Anthonisse de avond met een pittige mars in. Hierna kondigde conferencier John Plms de „Mounty's" aan. Deze komieken waren vooral voor de t.v.-bezitters geen onbekenden, bleek wel uit het daverend applaus wat hen bU opkomst ten deel viel. In een sneltreintempo werd een bont program ma afgewerkt, waarbij zij vooral voor de nummers „Die Czardas Fürstin" en de beide nummers waarvan een gram mofoonplaat is gemaakt, te weten „de Musettewals „Pale-Ale" van Frans Bon ne en de tango van Maiando „Noche de Estrellas" een ware ovatie in ontvangst mochten nemen. De „Mounty's" hadden het publiek al direct op hun hand en de conferencier wist op voortreffelijke wij. ze het geheel aan elkaar te praten. Aan het slot nam de voorzitter afscheid van de soliste mevrouw Ramondt-Vcr- meulcn, die door vertrek naar Den Haag de vereniging gaat verlaten. In welge kozen woorden schetste h(j de verdien sten van haar in de acht jaren van haar lidmaatschap. Hij zei bijzonder trots op haar te zijn geweest b(1 het behalen van haar kampioenschap van Nederland. Als aandenken werd haar de eerste gram mofoonplaat van het orkest aangeboden. ..Flandria" kan op ccn buitengewoon geslaagde avond terugzien. Uitvoering van de „Zangvogeltjes" Het kinderkoor „De Zangvogeltjes" gaf onder leiding van de heer J. Hekhuis, dezer dagen een uitvoering in het her vormd jeugdgebouw te Westkapelle. Na een openingswoord van de heer C. Ka- land, zongen de kinderen in twee groe pen, jongeren en ouderen, vele liedjes. Na de pauze werd het zangspel „Profes sor Knap knapt het op" opgevoerd. KERKNIEUWS GEREFORMEERDE GEM. Beroepen tc 's-Gravenpolder ds. P. Blok te Dirksland. Beroepen te Oostkapellc H. van Gilst te Lisse. De afdeling Schoondijke vi ging „Het Groene Kruis" m de vereni- kwam dezer een buitengewone algemene vergadering bijeen. De vergadering had tot doel te komen tot een nieuwe vast stelling der contributie. Het voorstel van het bestuur, dat na uitgebreide dis cussie werd aangenomen, behelsde het volgende: alleenstaanden, contributie 7,50 per jaar; groep 1, contributie 10 per jaar; groep 2, contributie 12,50 Ëer jaar. ►it voorstel werd aanvankelijk sterk bestreden, daar men de contributie van 7,50 voor alleenstaanden te hoog vond. Nadat het bestuur de toezegging had fedaan het volgende jaar deze zaak na- er te zullen bezien, en tevens had ver klaard dat ze elk ander voorstel on aanvaardbaar achtte, werd het voorstel met algemene stemmen aangenomen. WALCHEREN VL1SSING EN Vijftienjarig bestaan N.V.S.H. Vlissingen De afdeling Vlissingen van de Neder landse Vereniging voor Sexuele Her vorming heeft dezer dagen haar 15- jarig bestaan gevierd in het Concert gebouw te Vlissingen. Zij is in de 15 jaren dat zij te Vlissingen werkzaam is, uitgegroeid tot een afde ling waarvan plm. 1300 gezinnen lid zijn. De heer J. Martijn die 15 jaar als cretaris werkzaam was, kreeg namens het bestuur van de afdeling een passend geschenk aangeboden. Voor mevrouw Martijn waren er bloemen. Namens het hoofdbestuur sprak de heer J. Muil wijk. De heer P. van Huet trad op als inleider voor de te vertonen film „Papa waar komen de kindertjes vandaan". In deze Franse speelfilm waarin de gro te Yves Montand en de kleine Yves Noël de hoofdrollen vervullen, wordt op open hartige wijze een belangrijk probleem aangepakt, namelijk de voorlichting aan jonge kinderen. Na afloop van deze film was er een ge zellig bal met muzikale medewerking van het kwartet „Theo Sohïer" en onder leiding van de heer Steenaard. Vakantiebesleding voor Vlissingse schooljeugd De Vlissingse Jeugdraad heeft voor de gehele Vlissingse schoolgaande jeugd een vakantiebesteding op touw gezet, dat wil zeggen een serie feestmiddagen in alle delen van de stad waar de kin deren kunnen genieten van een film en het optreden van de bekende Ali Ben Lux met een kindershow. Ook zal er een talentenjacht worden gehouden waaraan iedereen kan meedoen. Hetzelfde programma zal achtereen volgens worden gegeven in de Noor derkapel bij de Johanneskerk aan de Bonedijkestraat, in de St.-Petrus- school aan de Adr. Coortelaan, in het gereformeerde jeugdgebouw Rochus- senstraat 1, in het clubhuis „De Glo be" Bellamypark 15, in het clubhuis „Don Bosco" Palingstraat 25 en in „De Zonnebloem" in het Havendorp. Iedereen die aan deze kerstvakantiebe steding wil deelnemen moet één gebouw uitkiezen voor bijwoning van de feeste lijkheden. Vooral voor de talentenjacht is deelneming van de schooljeugd ver eist. Iedereen kan meedoen om een van de mooie prijzen te winnen voor de bes te zanger, muzikant, voordrachtskunste naar enz. Voor deze talentenjacht kan men zich ter plaatse aan de zaal opge ven. De dagen waarop de bestedingen worden gehouden zyn 27, 28 en 29 december. In de weekprogramma's in de dagbladen zullen de dagen waarop de bestedingen worden gehouden nog eens extra worden aangekondigd. MIDDELBURG Feestavond buurtvereniging Zaterdagavond hield de buurtvereniging Schuitvlotstraat-Singelstraat haar jaar lijkse feestavond in „Mercurius" te Mid delburg. De .toneelvereniging van de buurtvereniging Bagijnhof voerde voor die gelegenheid een cabaret op, dat erg in de smaak viel. Na afloop was er een gezellig samenzijn. Koudekerke I 2 2 0 0 4 14 Middelburg m x 2 1 1 0 3 13% Goes m x 2 1 1 0 3 11 Vlissingen m x 2 0 1 '1 1 8% Goes II 2 0 0 2 0 6 Middelburg TV x 2 0 0 2 0 5 Kantongerecht Terneuzen „Als U nog eens ooit met zo'n wagen op de weg komt, dan is ie meteen weg, en wordt liy verbeurd verklaard. Met zulke mankementen zyn dodelyke ongevallen niet uitgesloten", zo oordeelde officier van justitie, nir. T. Lebret dinsdag op de zitting van het Terneuzense kanton gerecht over de 32-jarige oud-ijzerkoop man G. A. M. uit Hulst. Deze had op 14 november op de weg Hulst-Graauw gereden met een personenauto, waarvan de speling van de stuurinrichting meer dan 110 graden groot was, terwijl die naar de mening van de kantonrechter, mr. H. v. d. Belt, met inachtneming van slijtage 25 tot 30 graden had kan nen zijn. „Ik heb er geen verstand van", zei M. „Ik had 'm trouwens pas een week. Het is een tweedehands wagen van 't bouw jaar 1950". De officier vroeg of M, ver zekerd was. Daar moest ae koopman een negatief antwoord op geven. „Het is merkwaardig", zo zei mr. Lebret. „dat men tegenwoordig nog met een totaal onverzekerde wagen op de weg durft te komen". Hij zei verder dat M. een gevaar voor het verkeer had betekend en eiste daarom een boete van 100 De kantonrechter maakte er f 75,- subs. 15 dagen van. Voor de beurt Schipper P. G. uit Terneuzen was in de nacht van 26 september met zyn schip bij de Westsluis te Terneuzen „voor zijn beurt" gegaan. Toen een sluisknecht hem sommeerde om plaats te maken voor andere schepen, weigerde hy dit. De rivierpolitie was er aan te pas geko men. Voor de kantonrechter gaf de ge tuige, de 57-jarige sluisknecht C. M. L. te Terneuzen. nog eens een lezing van de toedracht. Hij kon daar nog by ver tellen, dat schipper G. toen meer dan een uur de doorgang had belemmerd. Later verhaalde hij, na de komst van de politie, het schip. Deze wijze van hande len leverde G. een boete van 25, subs. 5 d. voor het naar voren varen en 40,subs. 8 dagen voor het weigeren op. De officier had voor het naar voren varen 30,subs. 6 dagen en voor het weigeren 50,subs. 10 dagen geëist. De zaak van de 33-jarige kruidenier F. L. L. uit Zuiddorpe die op 23 januari een driewielig motorvoertuig op de weg Zuiddorpe-Overslag onbeheerd had laten staan met stationair draaiende motor, werd aangehouden. L. beweerde name lijk, dat de politie niet precies wist tot welke categorie voertuigen zyn voertuig behoorde. „Ze konden niet zeggen of het een motor, een motorvoertuig of een ge- motriseerde handwagen was meende L. Deze zaak zal nog nader onderzocht worden en eerst tijdens de eerste zitting in het nieuwe jaar op 15 januari in be handeling worden genomen, Ook de zaak van de 58-jarige expediteur W. A. W. uit Terneuzen werd aangehouden. B. en w. van Terneuzen hadden W. reeds in juli schriftelijk verzocht om zyn wo ning en erf op behoorlijke wijze van de openbare weg af te schelden. Toen de gestelde termijn voor het aanbrengen van deze afscheiding op 15 september verstreek, was er aan deze kwestie ech ter nog niets gedaan. W. zei. niet on willig te zijn geweest om een afscheiding te maken. Hij was het alleen niet eens met de regeling van het gemeentebe stuur, die inhield, dat hij slechts een gat van 2,40 meter mocht uitsparen een inrit. Ook had hij de inrit graag op een andere plaats gezien. „U had het wel wat eerder kunnen vertellen", meen de de officier, die een boete van 25, subs. 5 dagen op zijn plaats achtte. De kantonrechter voldeed echter aan het verzoek van W, om hem nog even uitstel te verlenen om te trachten een nieuwe overeenkomst met b. en w. aan te gaan. Op 19 februari mag de expediteur ko men vertellen wat het resultaat is van de besprekingen. Botsing in de bocht Bij het nemen van een hpcht te Axel had de 33-jarige ambtenaar J. B. uit Axel op 20 augustus met zijn auto niet genoeg rechts gehouden. Dat was de oorzaak van een botsing met een andere auto. De bocht is behoorlijk te nei zei de kantonrechter, die het een 'verantwoorde manoeuvre noemde. Hij vonniste 40,subs. 8 dagen conform de eis. „Was U zo diep in gedachten verzon ken", zei mr. H. v. d. Belt tot de 49- Jarige H. M. E., zonder beroep, uit Sluis- dl. Deze had in de nacht van 8 oktober na het verlaten van een café, zijn fiets onbeheerd achtergelaten. Hij was niet eens van mij, zei E„ die helemaal niet meer aan het rijwiel had gedacht, maar frites was gaan kopen en enige kennis sen had bezocht. De officier eiste een boete van 5 subs 1 dag. De kanton rechter was het daarmee eens. De 36- jarige landarbeider M. S. uit Terneuzen hoorde een boete van 25 subs. 5 dagen tegen zich eisen, omdat hy op 10 okto ber te Sas van Gent met een landbouw- tractor had gereden, waarvan een rich tingaanwijzer niet meer zichtbaar was en de andere geen licht meer uitstraal de. Het vonnis luidde: 20 subs. 4 dagen. De bestuurster M. van R. van een perso nenauto, die op 15 augustus te Axel door niet voldoende rechtshouden een fietser A. van R. had aangereden, werd by verstek veroordeeld tot 40 subs. 8 dagen conform de eis. De 49-jarige landbouwer R. E. de S. uit Philippine had op 27 november op de weg Philippine-Zandstraat bjjna 10 km boven de maximum snelheid gereden met een landbouwtractor. „Ik vind liet wel veel", zei de S. „Wat vindt U veel" informeerde mr. v. d. Belt. „Nou, dat ik 25 boete kryg. ..Nou dat weten we nog niet hoor. dat moeten we nog zien", vond de kantonrechter. De officier eiste voor deze overtreding 25 subs. 5 dagen. De kantonrechter maakte er 20 subs. 4 dagen van. Dc 26-jarige fabrieksarbeider L. S. uit Terneuzen kreeg een boete van 15 subs. 3 dagen, omdat hy op 27 november in de Axselsestraat met zijn bromfiets te hard had gereden. De officier had 25 subs. 5 dagen geëist. Wachtverbod Een andere zaak, die aangehouden werd, was die van de 41-jarige melkhandelaar T. A. de S. uit Philippine, die zyn drie wielig voertuig had geparkeerd op een plaats waar een wachtverbod geldt. Vol gens het politicrapport had de bestel wagen voor de denr van de melkhande laar gestaan, zonder dat er geladen of gelost werd. Na drie minuten was er een procesver baal opgemaakt. „Ik kan onmogelijk binnen drie minuten terug zyn van mijn koellokaal", verweerde S. zich. „Onmid- dellijk laden is toegestaan" zei de offi- W-r 1 QUIZ YVHKE.U7MJS| WËt IADYROY GENTLEROY PEAU DE PÊCHE - REAL-HAND- EN ORBISDRUK KONINKLIJKE TEXTIELFABRIEKEN SEROOSKERKE (W.) Opvoering toneelstuk „Schip op strand" Zaterdagavond gaf het reciteergezel- schap „Serooskerke" in het verenigings gebouw te Serooskerke (W.) een op voering van het tonéelstuk „Schip of strand" van B. v. d. Veen. Het stuP speelt op een eiland, waar de bewo ners in rust en vrede hun werk ver richten, tot het moment dat vakantie gangers het eiland bezoeken en door hun moderne levenswijze een tegenstelling vormen met de eilanders, waarvan de jeugd de stadsmanieren wil nadoen wat de nodige verwikkelingen meebrengt. Het stuk genoot een verdienstelijke ver toning. De regie was in handen van de heer M. de Pagter. terwijl de grime werd verzorgd door de heer I. Lorier uit Mid delburg. Zeeuwse schaakcompetitie Vlissingen III voorlopig gelijk tegen middelburg UI De laatste wedstrijd uit de tweede ron de van de Zeeuwse schaakcompetitie in de tweede klas A werd maandag ge- eeld tussen Vlissingen m-Midde!burf welke een voorlopige uitslag te zier geeft van 4%—4%. De gedetailleerde uitslagen luiden: J .A. Smits-W. Schelling 0-1; J. Wijnen- J. Hietbrink 1-0; P. Benski-H. J. Ma- tena 1-0; D. J. Blom-H. D. Portier afg.; A. de Ridder-H. Vermeulen %-%; J. den Engelsman-D. P. Cornelisse 0-1; J. Pattenier-M. de Heer 1-0; A. Vijfhuizen- P. de Rijke 0-1; J. Hofman-M. J. de Vries 0-1; W. Mesman-C. M. v. d. Kuyl 1-0. Totaal 4%-4 DE STAND Jo de Roo werd tweede sportman van het jaar (Van onze radio- en t.v.-medewerker). Amsterdam is dank zy de sportieve pres taties van enkele van baar inwoners en inwoonsters benoemd tot „Sportstad van het jaar", vóór Den Haag en Rotterdam. Sjoukje Dijkstra een inwoonster van Amstelveen overigens, en niet van de hoofdstad des lands, werd voor de vier de maal door het college van 40 spor tieve- kiesmannen gekozen tot sport vrouw van het jaar. In de radiouitzen ding van de A.V.R.O- waarin dit werd bekendgemaakt, was even contact met Stratham bij Londen, waar Sjoukje te gast was. Tweede werd het zwemstertje Adrie Lasterie uit Hilversum, die op tournee is in Australië en derde de athlete Ger- da Kraan, politieagente in Den Haag. Sportman van het jaar werd wielrenner Henk Nijdam, wereldkampioen achter volging, tweede, wegrenner Jo de Roo lerde de zwemmer Johan Bontekoe. EIERNOTERING GOES. Bericht van handelaren. KiDpeêieren 14 cent, kleine eieren 10 Vi cent. BEURSBERICHT MARKT GOES. 18 december. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17%, boerenschoon af boerderij f 27—f 29,25 per 100 kg. Tarwe, basis 17%, boerenschoon af boerderij f 29—f 31.75 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij f 40—f 47.50 per 100 kg. Schokkers, boerenschoon af boerderij f 50—f 65 per 100 kg. Bruine bonen, boerenschoon af boerde rij f 65f 117 per 100 kg. Kapucijners, boe renschoon af boerderij f 55f 65 per 100 kg Karwijzaad, boerenschoon af boerderij f 100 -f 115 per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw.. binnen landse sortering f 10—f 11 per 100 kg. Naar Bintje voor export bestaat weinig vraag. Le vering aan de sorteerinrictating, sorteerkos- )or rekening van koper. Voederaardap- noteerden f 4—f 4.75 per 100 kg. tüen. De prijs van uien bedroeg 22 cent per kg. onafgestaart geleverd aan de sorteerin- richting. Hooi. Lucernehooi, geperst uit de ruiter f 170—f 180 per ton. Weidehooi. f 130—f 140 per ton. Veldbeemd. andere beemdsoorten en raaigrassen, f 80—f 90 per ton. Roodzwenk. f 60—f 65 per ton. Gerstestro. f 70—f 75 per ton. Tarweslro. f 57.50—f 62.50 per ton. Erw tenstro. f 120—f 130 per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 2026 cent per kg, levering op auto. Voor jerepeld vlas geldt een notering van 23—30 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald- Eieren. De eierprijs bedraagt f 2.22 per kg. VEILING KRABBENDIJKE. 18 december. Appels. Golden Del. I 85-90 67 70, I 80-85 68—74, I 75-80 73—77, I 70-75 72— I 65-70 65—73, I 60-65 55—60, H 85-90 63— 67. H 80-85 59—70, II 75-80 57—73. II 70-75 55—73, II 65-70 43—68, II 60-65 34—57, II D 16—37, Hl grof 53—60, Hl fijn 28—34, kroet 2731. Jonathan I 80-85 55, I 75-80 60. I 70- 75 64. I 65-70 60, I 60-65 42. II 80-85 3611. II 5.8O 3443. II 70-75 33—44, II 65-70 2442. H 60-65 19—37. H D 15—22, III grof 21—36. Hl fijn 16—23. kroet 20—26. Cox Or. Pippin I 80-85 1.04, I 75-80 82—1.07, I 70-75 83—1.05, I 65-70 75—90, I 60-65 58—67, I 55-60 35—48, H 65-70 71. II 60-65 55, II 55-60 32, II D 19, III grof 48—78, III fijn 23—36. kroet 20—26. Goudrenet II 85-90 51. II 80-85 50, II 75-80 II 70-75 46, H 65-70 43, II D 35, III grof III fijn 37, kroet 26. Lomb. Calville II 75-80 27. II 70-75 27. II 65170 20. II 60-65 16. Hl grof III fijn 14. Zoete Ermgaard II 65-75 69. II 55-65 58, I D 26. Conference I 65-70 65. I 60-65 61. I 55-60 52, U 65-70 62. II 60-65 61. II 55-60 49. H D 36—37, IH grof 52, Hl fijn 35. kroet 17—19. Verpakte appels. Laxton Sup. I 85-90 59. I 58 62. VEILING BERGEN OP ZOOM. december. Andijvie 39—53. Waspeen 10— 13. Rode kool 12—18. Witte kool 9—14. Prei 12—38. Savbbiekool 7—16. Spruiten 201.23. Witlof 1.161.25. Boerenkool 10—17. Kroten 820. Spinazie 49. Sla 10—19. Golden Deli cious 40—62. Goudrenet 4755. Jonathan 29— 40. Saint Remy 20—27. Comtesse de Paris 8— 17. Beurre Alex Lucas 2519. Voor Algerije De collecte ten bate van Algerije heeft in het dorp 's-Heer-Hendrikskinderen 151.85 opgebracht en 5 dekens. RIOLEREN EN DEMPEN VAN WATERLEIDING Subsidie aan chr. lagere landbouwscholen van C.B.T.B, De raad Wissenkerke heeft tijdens zijn maandagmiddag gehouden vergadering besloten de gemeenschappelijke regeling tot uitvoering van de vleeskeuringswet 1910 op te heffen en toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor de keuringsdienst van slachtvee en vlees van de keuringskring Goes. Ook de ge meente Kortgene heeft zich vóór di dienst Goes verklaard. Burgemeester P- Wisse van Wissenkerke zal worden op genomen in een commissie van de kring van de raad. Een mogelijke verschui ving van de vergadertijden zal nog na der worden bestudeerd. De raad ging vervolgens akkoord met het voorstel van b. en w. zes aandelen ad 250.te kopen van de N.V. Bouw fonds Nederlandse Gemeenten met een verplichte storting van 10% op elk der bedragen. Eveneens welwillend beschik te de raad op het subsidieverzoek van de Zeeuwse C.B.TJ.B. voor de christelij ke lagere landbouwschool te Oostkapel- le en verhoging van het subsidie aan de christelijke lagere landbouwschool te 's Heer Arendskerke; beide voor 40, De gemeente heeft inmiddels een be gin gemaakt met het rioleren en dem pen van een gedeelte van de waterlei ding langs de kom Geersdijk en een ge deelte van de leiding langs de Oost- en Westhavendijk te Kamperland. Het be stuur van het waterschap „Noord-Beve land" heeft zich bereid verklaard de wa terleiding langs de kom Geersdijk, groot 608 m2, te verkopen voor de prijs van 1,Een gedeelte van de water leiding te Kamperland zal voor een zelf de bedrag worden verkocht. Het onderhoud van de weg langs de Banjaard en van de riolering langs deze reg zal worden overgenomen van het •aterschap Noord-Beveland. De jaar lijkse onderhoudskosten van dit wegge deelte bedragen 200. en die van de wa terleiding 135. De raad stelde voorts een wijziging van het algemeen amb tenarenreglement vast in verband met cïer. „Nou ik was net bezig om leeg goed te lossen", vervolgde De S. „Maai de afstand is veel tc groot. Ik kan on mogelijk zo gauw a.1 terug zijn", .Als waarschuwing eiste de officier een boe te van 3 subs. 1 dag. Raadsman mr. W. Wabeke meende, dat er nog heel wat consequenties aan vast zitten. „De S. moet soms zes keer melk laden of los sen". Hy wees er op. dat De S. de melk alleen mag plaatsen in het koellokaal of in de wagen. „Anders komt hy direct in conflict met de warenwet". Voorts vestigde hy de aandacht op de moeilijke situatie binnen en de smalle doorgang naar de opslagruimte. De kantonrechter bepaalde, dat deze zaak opnieuw zal worden onderzocht en over onbepaalde tijd behandeld zal worden. een nieuw verplaatsingskostenbesluit, dat ook van toepassing is op het onder wijzend personeel. Aan het daarvoor in aanmerking komende gemeenteperso- neel zal een uitkering ineens worden verstrekt over het jaar 1962. Vervolgens keurde de raad een wijziging inzake de verhoging van de bijdrage van gepen sioneerden aan de IZA-regeling goed. De beperking van het bedrag waarover de bijdrage wordt berekend, zal worden verhoogd tot 15000. Een rekening-cou rantovereenkomst zal worden aange gaan met de coöperatieve boerenleen bank te Kamperland, groot 50.000. Vervolgens deelde de burgemeester me de, dat de gemeente Wissenkerke drie woningen toegewezen krijgt. Tijdens de rondvraag informeerde de heer J. M. Filius (a.r.) naar vorderin gen buiten de Onrustpolder in verband met het recreatiegebied. Burgemeester Wisse deelde mede, dat in een van de eerstvolgende vergaderingen een plan ter tafel zal worden gebracht, waarin de bestemming van de gronden zal wor den geregeld. Daarna zal er een plan in onderdelen verschijnen. De heer P. G. A. de Lange (c.h.) vroeg de aandacht voor het verwijderen van slib in de ha ven van Kamperland, hetgeen met me dewerking van het rijk kan geschieden. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 2802. Weekaanvoer 5678. Vet te koeien en ossen 250. Gebruiksvee 625. Vette kalveren 340. Graskalveren 302. Nuch tere kalveren 840. Varkens 8. Lopers 28. Big gen 51. Paarden 46. Veulens 2. Schapen of lammeren 281. Bokken of geiten 29. Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) (in cents per kg) Vette koeien 260—290 230—260 210—230 Vette kalveren 300—330 270—300 250—270 Slachtpaarden 225 200 180 Prijzen (resp. voor le, 2e en 3e kwaliteit) (in guldens per stuk) Graskalveren 300 235 200 Nuchtere kalveren 170 150 140 Lopers 100 90 75 Biggen 55 43 42 Schapen 125 110 90 Lammeren 135 115 90 Kalf- en melkkoeien 1075 975 775 Vare koeien 690 590 480 Vaarzen 800 700 500 Pinken 500 375 325 Vette koeien aanvoer iets meer. handel kalm, prijzen als vorige week. Vette kalve ren aanvoer ruimer, handel willig, prijzen wat stijver, prima's boven notering. Gras kalveren aanvoer even groter, handel goed, prijzen constant. Nuchtere kalveren aanvoer kleiner, handel kalm. prijzen onveranderd. Lopers en biggen aanvoer matig, handel ta melijk. prijzen als vorige week. Slachtpaar den aanvoer iets meer, handel matig, prijzen goed prijshoudend. Schapen en lammeren roer even korter, handel tamelijk, prijzen constant. Kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel tamelijk, prijzen prijs houdend. Vare koeien aanvoer klein, handel redelijk, prijzen ruim prijshoudend. Vaarzen en pinken aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen onveranderd. VEILING STAVENISSE Uien. middel 26.80; bonken 25.70: drielingen 32.80; pickles 37.90. Aanvoer 85 ton. VEILING „WALCHEREN" G.A. MIDDELBURG. december. Appelen: Golden Delicious 75- 80 80—33. 70-75 72—78, 65-70 42—74, 60-65 42— >5-60 48—30. II D 43. III fijn 32, III grof 57. Jonathan 75-op 47, 65-75 4355. 60-65 61, Hl fijn 13—21. III grof 21—24. Goudrenet 80- op 49—51. 75-80 47—52. 70-75 45—51, 60-65 41 —46, II D 41, IH fijn 38—39, III grof 40—42. Peren: Comtesse 65-75 46, 55-65 22—39. III fijn 9—18, III grof 18—29. Groenten: Glas veldsla 44—1.51. Glassla 10—20. Witlof 92— 1.14. Andijvie 25—62. Uien 4—20. Glasandij- vie 72—90. Rode kool 15—24. Waspeen 4—33. Knolselderij 5—23. Kroten 25—27. Bospeen 10. Boerenkool 9. Savooiekool 22—25.50. Prei 37.50. Bloemkool 6 per kist 60. S per kist 30. Breekpeen 8. Spruiten ongeschoond 49—35. Spruiten geschoond 63—94. Herfstrapen 12— 17. Witte kool 9--15. Wijnpeen 6li. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 3293 kg 2.44—3.60: schar 68 kg: bot 168 kg: wjjting 194 kg: kabeljauw 14 kg: sprot 499 kg: wulk 10 kg; ongesorteerde 87 kg. VEILING ST.-ANNALAND. Uien middel 26.34, bonken 25.51. drielingen .29. picklers 37.70. stek 6. Aanvoer 133 ton. VEILING GOES, december Coxs Orange Pippin KL l 80-85 104—115. 75-30 164—111. 70-75 99—112. 65-70 86—95. 60-65 66—74. 55-60 42-^60. KL II 65-70 "5-60 32. H D 18—29. grof 66-72. fijn 32— 46. Goudrenet KI. I 90-95 57. 85-90 55—66. 80-85 53—66. 75-80 51—62, 70-75 49—56. 65-70 47—18. KI. H 80-85 55, 75-30 53. 70-75 52. 65-70 II D 41—42. grof 47—52. rijn 37—40. kroet 17. Jonathan KL I 80-85 51—60. 75-80 55—64. 70-75 54—67. 65-70 49—60. 60-55 38—47, II D 18—25. KL II 80-85 27—35, 75-80 31li. 70-75 29—43. 65-70 27.56—31. 60-65 19.60—20, grof 15—29, fijn 17.70—27. Golden Delicious KI. I 85-90 73—80. 80-85 70—84, 75-80 73—30, 70-75 71.10—37. 65-70 60—81, 60-65 41—67. II D 23— 52. KL II 85-90 58, 80-85 62—72. 75-80 66—71. 70-75 67—72, 65-70 57—65. 60-65 49—54, grof 3164. fijn 16—40. Lombarls Calville KI. I "5-80 45—52. 70-75 47—50. 65-70 42, 60-65 32— 34. II D 16—18. K1. H 75-80 32—39. 70-75 37. 65-70 29—32. 60-65 22—26. grof 23—26, fijn 17. Winston KI I 75-80 43. 70-75 4018. 65-70 38 —15. 60-65 30. KL II 75-80 34. 70-75 36. 65-70 60-65 21. II D 15. grof 17—21. fijn 16. Zoe te Ermgaard KL I 60-65 74—75. 55-60 60—64. II- D 3138, fijn 2022. Doyenne du Cornice KL I 85-90 107. 80-85 116, 75-80 122—123. 70-75 65-70 120—1222, II D 104. KI. II 80-85 107, 75-80 115. 70-75 121. 65-70 114, grof 98, lijn 82. Saint Remy KI. I 75-85 29. 65-75 28. H D 22— 25. KI. II 75-85 27. 65-75 26. grof 22—25. fijn 18—22. Comtesse de Paris KL II 70-75 21. 65- 70 20, 60-65 18—22. 55-60 13—16. grof 14—17, f(jn 10—13. Gieser Wildeman KI. I 60-70 60— 62. 50-60 4761, II D 2643. grof 2144. fijn 16—25- Legipont grof 38. fijn 13. Conference II D 42—43. grof 54—60. fijn 42—44. Div. ap pels kroet 17, val 14." nonster: Conference KL I 65 mm en op 0-65 61—63. 55-60 52—53. Legipont KI I m en op 54—55. 60-65 47—IS. 55-60 33—30. fruitveiling op dinsdag 8 januari 1963. Aantal kisten 18.200 stuks. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Uien I bonken 25.92. middel 55-70 25,90, mid del 40-55 27.51, drielingen 33.46, picklers 37.80, stek 7.21. Aanvoer 85 ton. Peen B 12. C 12. Aanvoer 15 ton. Raad besloot Geen hogere subsidie voor de kraamcentra gemeenteraad van Grjjpskerke heeft dinsdagmorgen tydens zyn vergadering onder voorzitterschap van waarnemend burgemeester A. XV. Ce vaal besloten om de naam van de Grypskerkseweg te eranderen in Oostkapelseweg. De oude laarn leverde namelyk nog al eens moei lijkheden op, omdat het in de gemeente Oostkapelle gelegen deel van aeze weg eveneens Grypskerkseweg heet. Zo wa ren er bijvoorbeeld twee nummers 14 op deze weg, het ene aan de Grijpskerkse weg onder Grijpskerke, het andere aan de Grypskerkseweg onder Oostkapelle... De raadsleden kregen deze morgen ver schillende subsidieverzoeken te behan delen. Hoewel de commissie voor de hy giëne van het kind in Zeeland te Goes verzocht had de subsidie tc verhogen van 25 cent tot 2 gulden, besloot de raad op voorstel van b. en w. de bijdrage op het oude bedrag te handhaven. Men was van mening, dat een dergelijke drasti sche verhoging voor de Walcherse kraamcentra niet noodzakelijk was. Het I bestuur van de Zeeuwse stichting voor revalidatie te Middelburg mag uit Grijpskerke rekenen op een éénmalige subsidie van 5 cent per inwoner voor de aankoop, restauratie en inrichting van het kantoor van de stichting. De subsidie voor de Dienst voor de Gees telijke Volksgezondheid in Zeeland werd verhoogd van 3 tot 5 cent per inwoner. Ook de commissie voor huishoudelijke voorlichting ten plattelande kreeg voor haar cursus in Grijpskerke een subsidie: een avond per week wordt de kleine zaal van het verenigingsgebouw kosteloos voor dit doel ter beschikking gesteld. Op het verzoek van het bestuur van de Nederlands-Belgische vereniging toe te treden als lid gingen de raadsleden, eveneens op voorstel van b. en w. niet in. In de commissie tot wering van school verzuim werden benoemd de heren A J. Boogaard. Joh. Boogaard, F. Dron- £ers> J- G. de Voogd en A. Geschiere Spz. In de rondvraag beloofde burge meester Cevaal in antwoord op een op merking van de heer W. Coppoolse Wzn. (s.g.p.) dat het Wegschap Walcheren geattendeerd zal worden op het strooien op gladde wegen. De heer Coppoolse wees er namelyk op, dat de weg naar Aagtekerkc gedurende de afgelopen vorstperiode zeer glad was geweest.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 17