„Ziekenhuisverpleging" Beveland breidt aantal voorzieningen uit Statutenwijziging maakt ook collectieve overeenkomsten mogelijk WALCHEREN WAARDERING VOOR VLISSINGS 0.-NASSAU TIJDENS RECEPTIE Grote jeugdgroep zeer belangrijk j AGENDA N.R.V. WALCHEREN JUBILEERDE MET RECEPTIE EN OPERETTE BINNENLAND IS BELANGRIJKSTE AFNEMER VAN HET FRUIT ZEEUWSCH-VLAANDEREN GROEDE KAN WAT RUIMER OVER GEBRUIK FINANCIËN DENKEN" MAANDAG 17 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Enkele belangrijke wijzigingen Tyilens de zaterdagmiddag" in het „Schuttershof1! te Goes gehouden buitenge wone algemene ledenvergadering van de vereniging voor ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland werden enkele belangrijke wijzigingen in het ver zekeringsreglement aungebiaeht Deze wijzigingen betekenen vooral voor de aanvullend verzekerden een nitbieiding van het aantal vergoedingen. Zo werd op voorstel van het bestuur besloten een vergoeding van 2,50 per v^rzorgingsdag aan een aanvullend verzekerde toe te kennen, als deze van een erkend centrum voor kraamzorg kraamhulp heeft ontvangen, zulks op vertoon van de kwitantie van het kraambureau. Eveneens wordt deze vergoeding ge geven als de bevalling heeft plaatsgehad in een erkend ziekenhuis op niet- medische indicatie op vertoon van de ziekenhuisnota. Deze vergoeding gaat in per 1 januari 1963 en zal alleen worden gegeven, indien het hoofd van het gezin of diens echtgenote tenminste tien maanden lid is van de vereniging of van een vereniging, waarvoor ook een vrijstelling van de wachttijd geldt. De voorzitter van de afdeling, de heer val wordt gebracht. Verder werd Reynhoudt uit Kloetinge, gaf vooraf een toelichting op het voorstel. Dit was ont staan, doordat van de zijde van het Cen trum voor Kraamzorg een verzoek in -ufiavr J33XI aa ■utrnpoS sum }saa3 azap houdt wees erop, dat deze maatregel mede tot gevolg zou kunnen hebben, dat ook minder financieel draaglcrachtigen van kraamhulp gebruik zullen kunnen maken. Naar schatting zal deze vergoe ding voor de vereniging een jaarlijkse last van ongeveer 7000.00 betekenen, waartoe de mogelijkheid echter aanwe zig wordt geacht. Op daartoe gestelde vragen vanuit de vergadering, die zeer druk was bezocht, werd van de zijde van het bestuur de toezegging gedaan, dat indien op een aanvraag aan een kraam bureau wegens gebrek aan krachten geen hulp kan worden verleend en dit verzoek tijdig werd gedaan, eveneens vergoeding verleend zal worden als op andere wijze kraamhulp wordt genoten. Daartoe zal efthter een verklaring van liet kraambureau zijn vereist, daar bij normale hulp van een „baker" deze ver goeding niet verleend wordt. Voorts werden in dit reglement enkele wijzigingen aangebracht met betrekking tot de mogelijkheid van uitbreiding van de uitkeringstermijn van 70 dagen, die voor het ziekenfonds geldt. Machtiging De algemene vergadering machtigde het dagelyks bestuur vervolgens om, indien de minister van sociale zaken en volks gezondheid besluit tot verlenging van de uitkeringstermijn voor de verplicht verzekerden tot 1 jaar per ziektegeval, de nodige wijzigingen in het verzeke ringsreglement aan te brengen. Deze wijzigingen zullen dan betrekking heb ben op de voorgestelde en door de ver gadering goedgekeurde verdere even tuele uitkeringen, die zullen bestaan uit: a: een vergoeding van 1.50 per dag aan aanvullend verzekerden voor ge zinszorg en gezinshulp (op vertoon van de kwitantie van het desbetreffend or- faan). Naar globale schatting zal dit e vereniging 9000.00 kosten; b: De extra-uitkering aan aanvullend verze kerden van 5.00 (respectievelijk 3.00 por dag) te doen ingaan op 51ste in plaats van 71ste dag en c: voor aan schaffing of brilmonturen aan aanvul lend verzekerden een vergoeding van 5.00, maximaal éénmaal 's jaars toe te kennen. Deze uitkeringen zullen alleen worden verstrekt vanaf het tijdstip, dat de uit- kcringstermijn op 1 jaar per ziektege- gaande 1 januari 1963 de premie voor de individuele Sanatorium-verzekering met één derde verlaagd. De premie per ver zekerde gulden wordt hierdoor van 0.45 op 0,30 gebracht. Collectief collectieve verzekeringsovereen] sten te kunnen afsluiten, ging de verga dering akkoord met een statutenwijzi ging. Opgenomen werd, dat lid van de vereniging ook kunnen zijn de natuur lijke personen en rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen, die ten behoeve van derden een overeenkomst met de vereniging hebben gesloten. Zij die door derden op deze wijze zijn verzekerd, hebben dezelfde rechten en plichten, als de indivuele leden. Algemeen was men •an oordeel, dat deze mogelijkheid open gesteld moet worden. Temeer, daar reeds diverse instellingen en bedrijven zich met een dergelijk Verzoek tot het bestuur van de vereniging richtten. Ook ziet men door deze maatregelen de mo gelijkheid het draagvlak van de vereni ging uit te breiden. In samenhang met deze wijziging werd besloten aan ge noemde instellingen en personen, die een soortgelijke overeenkomst wensen af te sluiten, een korting op de jaarpre mie te verlenen. Deze korting zal slechts orden verleend indien per jaar vooruit, _.i de maand j'anuari, de gehele premie wordt betaald en zal nooit meer bedra- ;en dan 10 van het te betalen bedrag. Indien dergelijke overeenkomsten ten gevolg zouden hebben, dat dit ledenver lies voor de bodes zal opleveren, zullen deze hiervoor worden gecompenseerd. Nauwlettend zal worden toegezien, dat het premiebedrag van de bodes geen daling te zien zal geven ten gevolge van deze maatregel. De voorzitter deelde tijdens deze verga dering nog mede. dat de voorlichtings ambtenaar van de vereniging, de heer P. Janssens te Goes, wegens ernstige ziekte niet in staat is zijn werkzaamhe den uit te oefenen en dat tot tijdelijk ambtenaar werd benoemd de heer A. P. Schouwenaar te Wemeldinge. MIDDELBURG Verloting voor actie „Open het Dorp' O.- EN W.-SOUBURG Begrotingszitting raad Souburg Tijdens de morgen te Middelburg te houden avond voor de actie „Open het dorp" zal een verloting worden gehou den met als hoofdprijs een schilderij. Dit is ter beschikking gesteld door Louis Heijmans. Bovendien heeft het Goese fruitcorsocomité een tiental fruit manden ter beschikking gesteld. Er z-ijn 2000 loten, die door scholieren zullen worden verkocht, waarna het restant in de zaal aan de man zal worden ge bracht. Jabileamrevae ,,'t Zand" De buurtvereniging ,,'t Zand" hield vrij dagavond een bijzondere feestavond in Het Schuttershof te Middelburg. De avond trok extra veel leden, omdat dit jaar het 15-jarig bestaan van de vereni ging wordt gevierd. Het hoogtepunt van deze viering vormde de revue, die „De Zandkorrels" vrijdagavond opvoerden. Drie dames en vijf heren vormden sa men de toneelgroep, die een aantal vlot te en geestige sketches opvoerde. Aan dit programma onder de titel „Tus sen koper en zilver" werkten ook mee de balletgroep „De Telstars" o.l.v. mevrouw Pauli en De Ricardo's, die voor de mu ziek zorgden. Er waren weer vele prij zen beschikbaar gesteld voor de verlo ting, die in de pauze werd gehouden. Tot slot kon iedereen een dansje maken op de muziek van het orkest Jan Groe- newoud. BIJ 25-JARIG BESTAAN t voor hetgeen Oranje-Nassau in gelopen kwart, eeuw tot stand ge bracht hééft", getuigde onder meer wet- Veel waardering klonk door in de. toe spraken, die het bestuur van de Vlis- singse christelijke gymnastiekvereni ging Oraujc-Nassau zaterdag te beluis teren kreeg tijdens de receptie voor het 25-jarig bestaan, die in hotel „Delta" gehouden werd. Van zijn „grote waar- i x 1 hartverwarmend i GEZELLIGE MENSEN STOKEN Middelburg City: De rimboevechters van Birma. 20 uur, 14 Jaar; Electro zwaard van Zorro, 19.00 uur, 14 Jaar; Van Benthem en Jutting: Expositie De Lussanet. 918 uur. Vllsslngen Alhambrn: De rimboe vechters van Birma. 20 uur. 14 Jaar:.Luxor: Jer ry ais huisknecht. 20 uur. a.l. Goes Grand: De rimbocvechters van Bir ma. 20 uur. 14 Jaar; Prins van Oranje: Algemene vergndering Zeeuwse Land bouw Maatschappij. 10.15 uur. Bergen op Zoom: De koning der koningen. 20 uur. 14 Jaar. Sas van Gent Olymplatheater: Gevaarlij ke verhoudingen. 20 uur, 14 Jaar. Axel Het Centrum: Meisjes langs de weg, 20 uur. 18 Jaar. Hulst Bioscoopgebouw: Overtreding 251. 20 uur, 18 jaar. Zlerlkzec Concertzaal: Kapo, 20 uur. 18 Jaar. Zaal Beddeweg: N.C.V.B.-kerstmid dag voor bejaarden, 14,30 uur, Oud-Vossomeer Hotel Mees: Vergndering Bond van Landpaohters en Hypotheek- boeren. 19.30 uur. KOUDEKERKE Raad behandelt grondaankopen De gemeenteraad van Koudekerke, die aanstaande woensdag in openbare ver gadering zal bijeenkomen, zal de herzie ningen van de volgende uitbreidingsplan nen bespreken: Kom, Dishoek en het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gehele gemeente. foorts zullen b- en w. een voorstel indie- ien om grondaankopen te doen in plan- West. Tot dusver heeft men met drie grondeigenaren overeenstemming be reikt. De taxatieprijs bedraagt 51.102,25. Ook in het plan-Dishoek wil len b. en w. grond aankopen. Men heeft de waarde van de grond op 10.851 ge taxeerd. De Nederlands hervormde kerk te Kou dekerke zal gerestaureerd moeten wor den. De kerkvoogdij heeft gevraagd om een subsidie van 10.650. Dit is 15 van de geraamde kosten, die 71.000 bedragen. WESTKAPELLE Collecte De dankdagcollecte in de Ned. herv. kerk te Westkapelle bracht 409,op de collecte voor „Open het Dorp" 269. B1GGEKERKE Raad komt bijeen Vrijdagmiddag 4 uur komt de gemeente raad van Biggekerke bijeen. Op de agenda komt onder meer een voorstel voor tot benaming van straten: de Schuitvlotstraat vanaf Kerkplein tot Molenweg en de Schoolstraat vanaf Dorpsstraat tot Schuitvlotstraat. Voorts zijn er een aantal subsidieaan vragen, enkele begrotingswijzigingen en enige salarisveranderingen. GR1JPSKERKE Raad behandelt verkoop van perceeltje grond De raadsleden van Grijpskerke krijgen tijdens de openbare vergadering van a.s. dinsdag een verzoek van de heren C. J. Bierens, St.-Laurens en L. Mari- nussen te Grijpskerke te behandelen in zake de aankoop van een gedeelte van het perceel grond in het uitbreidings plan, ter grootte van ongeveer 230 vier kante meter. B. en w. stellen voor aan elk der belanghebbenden een stuk te verkopen voor de prijs van 2.per vierkante meter. Het college stelt de raad voorts voor om de heer K. Poppe en mej. A. C. de Bruyn van Melis- en BRU1NISSE KAMPIOENSCHAPPEN „BRUSE TREKKER" Door de postduivenhoudersvereniging .,Bruse Trekker" te Bruinisse zijn de kampioenschappen 1962 bekendge maakt. Uitslagen: Vitesse duif: J. Bal, Bruinis se; 2. Ph. Steketee, Bruinisse; 3. Ph. Steketee, Bruinisse. Vitessehok: 1. Ph. Steketee, Bruinisse, 2. C. S. Cai)elle, Bruinisse, 3. A. S. de Koning, Bruinisse. Midfond-duif: 1 P. Zandljk, Sirjans- land, 2. P. Zandijk, Sirjansland, 3. Ph. Steketee, Bruinisse. Midfondhok: 1 - Ph. Steketee, Bruinis se, 2. P. Zandijk, Sirjansland, 3. C. Bal, Sirjansland. Fondduif: 1. A. J. IJzelenberg, Bruinis se, 2. W. A. Jumelet, Bruinisse, 3. A. S. de Koning, Bruinisse. Fondhok: 1. Ph. Steketee, Bruinisse, 2. A. S. de Koning, Bruinisse, 3. W. A. Ju melet, Bruinisse. Jonge duif kampioen: 1, 2. en 3. A. S. de Koning, Bruinisse. Hoktjonge duif: 1 A. S. de Koning. 2 C. lalJrSirjansland, 3. A. J. IJzelenoerg, Bruinisse. Generaal kampioen: 1. Ph. Steketee, Bruinisse, 2. A. S. de Koning, Bruinis se, 3. C. Bal, Sirjansland. De gemeenteraad van Oost- en West- Souburg komt vrijdagmiddag a.s. in openbare vergadering bijeenter Mju- MtóSërke een premiV van 444,44 te deling van de gemeentebegroring 1-hkL verienen v00r verbetering van hun wo ning. Naast voorstellen tot vaststelling van de 9e wijziging op de begroting 1962 en de 2e wijziging van de beg™- ting van dat jaar krijgt de raad de meentebegroting 1963 met een eerste wijziging te behandelen. Verder stellen b. en w. voor om met ingang van 1 januari 1963 de straat naam Grijpskerkseweg te wijzigen in Oostkapelse weg. houder Ch. J. Gillissen Vorschage, die «1e gelukwensen van het gemeentebe stuur kwam aanbieden. Dat Oranje- Nassau een bloeiende vereniging is had de wethouder geleerd uit hot feit, dat het aantal leden sinds 1957 met rond 100 steeg. De grote groep jonge leden (500 van de bijna 700 in totaal) noemde de heer Gil lissen Verschage van niet te onderschat ten betekenis. Ook als voorzitter van de stichting Sportbelangen dankte de heer Gillissen Verschage de jubilerende gym nasten voor de medewerking, die zij al tijd verlenen. „Zo mogen we altjjd een byzonder gewaardeerd gebruik maken van de drumband", betoogde de wet houder. Namens het kringbestuur /.nid-west en het gewestelijk bestuur zuid van het K. N.G.V. feliciteerde de voorzitter, de heer Lobbezoo uit Bergen op Zoom. gezonde wind, die door onze kring waait) komt heel vaak uit de richting Vlissingen", merkte de heer Lobbezoo ip, die Oranje-Nassau ten voorbeeld telde voor het jeugdwerk. Ds. Y. van der Schoot, die namens de Ned. Herv. Kerk sprak, wees er op, dat er in de ontmoeting met de andere kerken nog bijster weinig schot zit. „Het is daarom nodig niet alleen de hersenen, maar ook de spieren te laten werken", meende de predikant, die de mogelijkheid opper de, dat Oranje-Nassau daar wellicht wat aan zou kunnen doen. Het wat losser maken van de geest achtte ds. Van der Schoot voor de toekomst van de ontmoeting zeker nuttig. „We hebben er een seniorenclub voor", adviseerde Oranje-Nassau-voorzltter C. van Vcenendaal alvast Oud-bestuurders Er was in „Delta" ook een tafeltje be zet door figuren, die in het leven van Oranje-Nassau een belangrijke rol ge speeld hebben, zoals oud-voorzitsters, oud-lelders enz., die het prille begin meemaakten, toen er na 2 maanden ai 100 leden ingeschreven stonden, voor wie 10 lesuren (in plaats van 1, zoals wh in ons blad van zaterdag meldden) uitgetrokken werden. Mede namens dc oud-bestuursleden sprak de eerste voorzitster van Ormije-Nassau, mevrouw Vader-Lagaay, die betoogde met name getroffen te zyn door de ka meraadschap en de goede geest in de vereniging. Oud-voorzitster me vrouw J. Kemeling-van Noorden legde in haar toespraak do nadruk op het feit, dat de groei van Oran je-Nassau voor een belangrijk deel te danken is aan „de warme harten, die altyd voor de vereniging ge klopt hebben". Namens alle leidsters, leiders, meisjes en jongens sprak tot slot de hoofdleider, dc hoer D. Weststrate, die hoopte, dat het bestuur nog vele jaren een „lichtend voorbeeld" voor de vereniging zal mogen zijn. Voorzitter Van Veenendaal dankte de sprekers tot slot voor do waarderen de woorden. Zoals gemeld heeft de gemeente voor 1963 een sluitende begroting met een post voor onvoorzien van 11500. Voor enkele voorzieningen zoals hogere sala rislasten en onderhanden kapitaalswer- ken zijn bedragen gereserveerd. Verder zal de begroting voor de instelling voor sociale zaken en voor het gemeentelijk woningbedrijf aan de orde komen. Omdat in een vorige raadsvergadering is gevraagd in de gemeentelijke instel ling voor sociale zaken een bestuurszetel in te ruimen voor een r.-k. vertegen woordiger. doen b. en w. het voorstel het aantal bestuursleden uit te breiden met één. Aan de orde komt voorts een wijzi ging van de gemeenschappelijke rege ling voor het I.Z.A. en een voorstel me dewerking te verlenen bij het herstel van de speelplaats van de» bijzondere school aan de Van Visvlietstraat. Verder wordt de raad voorgesteld een aantal percelen grond te kopen voor di verse doeleinden. Eveneens komt een voorstel ter tafel voor de verkoop vai: twee bouwterreinen in het plan „Mid denhof" aan de heer J. S. Bloos. Omdat de chauffeurs van „Streekvervoer Wal cheren" soms te laat de buspassagiers op de Nieuwe Vlissingseweg opmerken, stellen b. en w. voor een abri met ver lichting te plaatsen bij de halte ,,'t Wis sel". Gebleken is dat de prijs waarvoor de ge meente haar rioolslïb uit de beide zui- veringsinstalaltics aan particulieren ter beschikking stelt, aan de iage kant is. Voorgesteld wordt de prijs van slib dat de kopers komen afhalen te brengen op 5 per m3 en voor dat binnen een be paalde afstand moet worden bezorgd 7 per m3 in rekening te brengen. NIEUW- EN ST.-JOOSLAND Vergadering „Groene Kruis" In de algemene ledenvergadering van de vereniging „Het Groene Kruis" te Nieuw- en Sint-Joosland is breedvoerig gesproken over een voorstel van het be stuur om de ledencontributie met twee ;ulden per jaar te verhogen, nadat uit Ie begroting voor 1963 bleek in welke financiële moeilijkheden de vereniging verkeert. Pogingen door het bestuur in gesteld om door samenwerking met een naburige kruisvereniging de uitgaven te drukken, hebben tot dusver geen succes opgeleverd. Van bestuurszijde werd nog eens gewe zen op het belang van de arbeid van het „Groene Kruis" voor de gemeenschap, die dan ook de grootst mogelijke steun van de zijde van het gemeentebestuur verdient. Het voorstel is zonder stem ming aangenomen. De contributie zal vanaf 1963 op 12 gulden per jaar bracht worden, n.l. op het maximum door de algemene Nederlandse vereni ging „Het Groene Kruis" te Utrecht is voorgesteld. De begroting voor 1963 werd in ont vangsten en uitgaven vastgesteld op f 16.417,04. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren J. K. Mesu, secretaris en A. Moens werden met meerderheid van stemmen herkozen. In de plaats van de heer C. Dellebeke, die niet herkiesbaar was, is de heer C. P. Reijnoudt tot lid van de kascontrolecommissie gekozen. „Ein Walzertraum" in Britannia Geslaagd optreden van Goese Operettevereniging Enkele honderden N.R-V.-ers uit Wal cheren en Beveland hebben zaterdag in „Britannia" te Vlissingen feestelijk het vijftigjarig bestaan van de afdeling Wal cheren van de Nederlandse Reis vereni ging herdacht. Des middags was er een gezellige receptie, waarna men 's avonds „op reis" ging naar operetteland. De Goese Operettevereniging onder leiding van dirigent Jan Kousemaber bracht namelijk voor hen de bekende operette „Ein Walzertraum" ran Oscar Straus. een ovatie werd gebracht. Voordat het orkest de ouverture inzette, was er eerst nog een kleine voortzetting van de receptie van 's middags. Na het Stille tijd op bedrijf In Goes en Krabbenëjke nog grote aanvoeren De Zeeuwse fruittelers zyn op het ogen blik in een periode die ze „de stille tijd" zouden kunnen noemen. De dagen zijn kort en het weer is dikwyls minder aan genaam voor het werk in de boomgaard. Op verschillende bedryven is men bezig met het onderhond van de machines, een zeer belangrijk punt dat zeker niet ver waarloosd mag worden. Dikwyls is er ook een begin gemaakt met de snoei, een cultuurzorg op het fruitbedrijf die veel arbeidsuren vraaagt en van zeer grote invloed is op de oogst. Verder is het nu ook de tijd om de wa terhuishouding in orde te brengen op de bedrijven waar daar iets aan mankeert. Drainreeksen moeten soms opnieuw worden gelegd, andere worden schoon gespoten. Met het aanbieden van het fruit op de veilingen wordt regelmatig voortgegaan. Hierdoor waren er deze week met name in Goes en Krabbendyke nog grote aanvoeren, hoofdzakelijk be staande uit appels. Elders in het land worden in deze dagen overal de speciale kerstveilingen gehouden, waarop het verpakte fruit in een rijke verscheiden heid wordt aangeboden. Voor het eerste klas fruit worden goede prijzen betaald, voornamelijk voor de binnenlandse markt. De export van appels en peren is het gehele seizoen nog sprake geweest van een moeizameuitvoer. Hierbij komt op dit moment nog dat on ze belangrijkste afnemer, West-Duits- land, met ingang van 10 december in- voer-beperkende maatregelen heeft ge troffen. Vooral voor Italië, de voornaamste fruit- leverancier van West-Duitsland, is dat hard aangekomen. West-Duitsland nam deze invoerbelemmerende maatregelen op grond van de richtlijnen voor de mi nimumprijzen van de ministerraad van de E.E.G. Reeds op 21 september sloot Frankrijk zijn grenzen voor de invoer van appelen en België deed dat op 7 de cember. HULST Gemeenschappelijke 'advents- en kerstbijeenkomst Op woensdag 19 december heeft ei 's avonds om 8 uur een gemeenschappe lijke advents- en kerstbijeenkomst plaats van katholieken en protestanten, te houden in de basiliek van Hulst. Deze bijeenkomst wordt georganiseerd door de katholieke actie, in samenwerking met de hervormde gemeente van Hulst. Het programma luidt als volgt: opening door deken A. Koopmans; zang: Er is een roos ontsprongen; Het was een maghet reine; Chantons en ce jour de Noël; Nu zijt wellekome; In 't stedeke van Nazareth; lezing van Johannes 1 1-13; toespraak van ds. R. G. J. Tim- mers over Christus, het Licht der we reld; zang: Schönster Herr Jesu; Er is 'n Kindeke geboren; Bergers écoutez la musique; Hoe leit dit kindeke; lezing van Lucas 2 114; deken Koopmans spreekt over De Liefde is Mens gewor den; zang: Et natus est Emmanuël; Dormi, dormi bel banibin; Entre le boeuf et l'an gris; Noël. Sluiting met het gezamenlijk zingen van „Wij komen te zamen" (Komt allen te samen). De kerstliederen worden gezongen door het r.-k. Hulsters gemengde koor onder leiding van de dirigent, de heer Jo Ivens. GROEDE Toneelvereniging studeert nieuw stuk in De toneelvereniging „Groede" heeft het toneelstuk „De voetbalpool" in studie genomen. Men hoopt reeds op derde Kerstdag dit stuk voor het voetlicht te brengen. SAS VAN GENT Raad vergadert De raad van Sas van Gent komt woens dagavond a.s. om 7 uur in openbare ver gadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer enkele aanvragen om ge meentegrond in erfpacht te krijgen, hel verzoek van de stichting „Matthaus- Passion" te Hulst om een subsidie van f 75 en de vaststelling van enkele begro tingen. AXEL VOORLICHTINGSMIDDAG VISSERIJINSPECTIE Dezer dagen werd in „Het Centrum" te Axel de eerste voorlichtingsavond ven door de inspectie der visserij, heer E. Blok, technisch hoofdopziener van de visseryen hield een lezing over „Het water als levensruimte". Deze bij zonder interessante causerie, die door circa 50 bezoekers werd bijgewoond, werd verlucht met kleurendia's. Rode-Kruisdiploma's uitgereikt Dezer dagen werden in het wijkgebouw van het Groene Kruis te Axel door dok ter K. Boor en zuster A. Geleijnse, bei den uit Axel aan de volgende dames het diploma helpster tweede klas van het Rode Kruis uitgereikt: mevrouw P. Jan senVerschelling, mejuffrouw P. Mie- mejuffrouw A. Termont, mejufrouw de Feyter en mevrouw T. Mattelé Schepen. Schietwedstrijd politie In „Het Centrum" te Axel werd dezer dagen een schietwedstrijd gehouden voor de rijkspolitie en het reserve-per soneel van de groepen Axel, Koewacht en Zuiddorpe. Geschoten werd met re volver en karabijn. De uitslag was: 1. reserve-wachtmeester Leenknecht Zuiddorpe, 41 pnt., 2. wachtm. Draaijer, Axel, 41 pnt., 3, res.-wachtm. Schelleman te Axel, 40 pnt., 4. wachtm. Simons te Axel, 38 pnt., 5. res.-wachtm. Fermondt te Axel, 37 pnt., 6. res.- wachtm. De Block te Zuiddorpe, 36 pnt., 7. res.-wachtm. Van Meurs te Axel, 36 pnt., 8 res.-wachtm. De Schep per te Koewacht, 36 pnt., Burgemeester J. C. Everaars: Onrendabele schuld bedraagt f 202.000 „Na jaren van bezuinigen kunnen gelukkig weer eens wat ruimer over het gebruik van (le middelen donken", zei Groedes burgemeester J. C. Everaars vrijdagavond tijdens de behandeling van de gemeentebegroting voor het jaar 1963. De schuldpositie van de gemeente is momenteel gunstig. De onrendabele schuld bedraagt f 202.000, een resultaat, waarover burgemeester Everaars zich tevreden toonde. Omdat geen van de raadsleden behoefte voelde algemene beschouwingen te^hou- au de burgemeester tuksgewijze behandeling van de beert ting worden begonnen. Het P.v.d.A raadslid J. Vermeulen was van mening, dat de vergoeding voor de leden van de stembureaus van f 10 toch wel een ka rige beloning was. „Kan dat geen vijf tien gulden worden", vroeg hij. Het bleek inderdaad tc kunnen. Het college van b. en w. en de raadsleden maakten er zelfs f20 van. De heer J. Marijs (a.r.) vond dal de beloning aan de brandweerlieden ook maar aan de zui nige kant was gebleven. „Inderdaad" aldus de raadsvoorzitter, „maar hier is een vrijwel uniforme regeling voor ge heel Zeeland vnn toepassing". IIjj meen de evenwol een algemene tendens tot wachtm. De Clerk te Overslag, 35 pnt. 10. 'res.-wachtm. L. van Hetfne te Zuid dorpe, 34 pnt. De heer J. Francke reik te namens het gemeentebestuur de wis selbeker uit. het optrekken van deze beloning te heb ben waargenomen. In de loop van 1963 kan een voordracht worden venvacht voor de benoeming van een nieuwe B.B.-commandant, zo bleek uit een ant woord op een vraag van de heer Ver meulen. De heer Marijs vroeg waarom de ge meente Groene niet is verzekerd le gen wettelijke aansprakelijkheid. Volgens burgemeester Everaars is dit een „ontstellend" dure aangele genheid. Hy gaf'evenwel toe, dat het ontbreken van een verzekering een onbevredigend gevoel te weeg brengt. „Wij zullen de mogelijkheid nog eens onderzoeken", beloofde hij. Hierna werd de gemeentebegroting, sluitend met een post onvoorzien van bijna f4500, zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Voor de begroting 1962 was nog een wijziging nodig, om dat dringend behoefte bestaat aan een zandstrooier (ongeveer f500), terwijl de vergoeding voor de secretaris-penning- meester van het burgerlijk armbestuur werd verhoogd van f350 tot f500. De subsidie voor het Groene Kruis Groede werd verhoogd van f3 tot f4 per lid. Deze verhoging is noodzakelijk om de wijkzuster aan een auto te helpen. De Zeeuwse stichting voor Revalidatie te Midelburg kreeg van de raad een één malige bijdrage van 5 cent. per inwoner voor aankoop, restauratie en inrichting' lijk van 1 september 1958 tot 1 septem- van een pand te Middelburg. Iber 1962. ZUID-BEVELAND WEMELDINGE Kerstfeest met de schipperskinderen Dezer dagen werd in het Jeugdgebouw te Wemeldinge kerstfeest gevierd met de schipperskinderen. Dit vroege kerst feest ging uit van de Ned. herv. zon dagsschool „De goede Herder" en de vrij. evang;. zondagsschool, omdat de schipperskinderen, in de kerstvakantie met hun ouders meevaren. Een groot aantal kinderen en belangstellenden vierden dit feest mede. De algemene lei ding beruste bij de heer A. Dominicus, voorzitter der zondagsschool „De goede Herder". Verschillende kinderen droe- jedeelte uit het kerstevangelie voor. T. Dominicus vertelde de kerstge schiedenis. Het vrijekerstverhaal werd uitstekend verteld door de heer C. Do minicus. De heer A. Dominicus sprak afscheidswoorden tot de kinderen die voorgoed de zondagsschool gingen ver laten en reikte hun de bijbel uit. Voorts waren er verrassingen voor alle kinde ren. De heer Jac. v. cl. Berge, hoofd der schipperschool, sprak dankwoorden na mens alle varende ouders tot het zon- dagsschoolpersoneel en deelde op humo ristische wijze zogenaamde eretekens in de vorm van speldjes uit aan de leiders en leidsters, als dank voor het vele werk aan de schipperskinderen gedaan. Ds. Zoodsma, Ned. herv. predikant, ging aan het eind van deze bijeenkomst voor in dankgebed. KLOETINGE RAADSLID M. J. DE LOOZE LEGT ZIJN TAAK NEER De heer M. J. de Looze, heeft, in ver band met zijn a.s. vertrek uit de ge meente Kloetinge, ontslag genomen als lid van de raad. De heer De Looze, die ruim vier jaar raadslid is geweest, had zitting voor de C.H.U. De opvolgerop de c.h.-Hjst is de heer S. Duvekot, die reeds eerder lid van de raad was, Zorgwekkend In Nederlandse tuïnbouwkringen wordt de huidige situatie met betrek king tot de appelhandel binnen de Euromarkt ronduit zorgwekkend ge noemd nu deze grotendeels tot stil stand is gekomen. Op de prijzen van het Nederlandse fruit heeft de invoer- belemmering van het buitenland niet veel invloed gehad omdat er toch reeds weinig export was. Deze week waren op di Zeeuwse veilin gen de beste kwaliteiten van rassen als Cox's Orange Pippin en Golden Deli cious zelfs weer wat duurder. De vei- lingpryzen stegen tot dicht tegen een gulden of zelfs iets er boven voor de Cox's Oranje Pippin en de mooie Golden Delicious deed al gauw tussen 70 en 8C cent per kg. Van beide rassen is het aan bod echter niet groot. De Cox's is een eind geruimd en de meeste Golden Deli cious heeft nog niet de kleur die bjj dit ras behoort. Er is op de Zeeuwse fruitbedryven nog genoeg Golden Delicious maar verwacht wordt dat eerst na half januari de aan voer van dit ras van betekenis zal wor den. Jonathan wordt er nogal wat aangebo den maar dit ras is dit jaar slecht op kleur gekomen en de groene partyen brengen lage prijzen op. Mooi gekleurde Jonathan doet al gauw 50 tot 60 cent per kg, maar als er geen kleur op zit, en dat is meestal het geval, ligt de prijs tussen 20 en 30 cent per kg. Dat bete kent, dat de kostprijs niet wordt ge maakt, want die ligt in deze tijd niet De neden 25 cent per kg. Het aanbod van peren is gering. Doyen- né du Cornice is het meest gevraagd en noteert regelmatig tussen 1,10 ec 1,25 per kg. Er is ook een begin ge maakt met de verkoop van Conference uit de koelhuizen. Voor de goede kwali teiten grote maat ligt de prijs tussen 60 en 70 cent per kg. Het aanbod van stoofperen is zeer ge ring. De pry's van Saint Remy blijft vrij stabiel op 25 tot 30 cent per kg., een prys die vanaf het begin van het seizoen is betaald. G O" LEERLINGEN OPENBARE VLO VERZORGDEN FEESTAVOND Ter gelegenheid van het gereedkomen van ae nieuwe vleugel aan de Burge meester van Dusseldorpschool, de open bare school voor ulo te Goes, werd don derdag in het „Schuttershof" een feest avond van en door de leerlingen gehou den. Na een kort openingswoord van mejuf frouw Mien Toorenaar, lid van de feest commissie, brachten de scholieren een rijk gevarieerd en aantrekkelijk amuse mentsprogramma voor het voetlicht. Het programma vertoonde een bonte mengeling van zang, muziek, schetsjes, declamatie en voordracht. Rinus Anto- nisse kon een twintigtal onderdelen aankondigen. De heer B. W. Alink uit Wemeldinge, voorzitter van de oudercommïssie, sprak in zyn slotwoord zyn grote vreug de uit over de verwezenlijking van de nieuwe vleugel, wat een uitbreiding met zes lokalen betekende. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat de leerlingen van de school weer onverdeeld hun eigen school kunnen bezoeken. Voor heen moest noodgedwongen les worden gegeven in de oude vakschool voor meisjes en in de lerarenkamer. Hoewel men in de kringen van de oudercommis- sïe blij is met ae uitbreiding, is men nog niet geheel voldaan. Met spanning wordt nu uitgezien naar het stichten van een gymnastieklokaal aan de school. De heer Alink wees er voorts nog op, dat het positieve door de jeugd gebrachte programma duidelijk weer gaf, dat hierin de fijne geest was te proeven. Hij bracht dan ook dank aan allen die aan deze uitstekend geslaagde feestavond medewerking verleenden. Onder de talrijke aanwezigen waren on der meer de inspecteur van het lager onderwijs L. F. J. H. Frantzen en echt genote alsmede een grote afvaardiging van de gemeenteraad. In de pauze werd een geslaagde tom bola gehouden, waarvan de opbrengst bestemd was voor de actie „Open het Dorp". De opbrengst was f 330. Tijdens de feestavond voor de leerlingen, die donderdagavond plaats vond, bracht de tombola f137 op. DRIEWEGEN Jaarlijkse uitvoering van „De jonge stem" Het kinderkoor „De Jonge Stem" te Kloetinge verzorgde dezer dagen een jaarlijkse uitvoering voor ouders, dona teurs en belangstellenden. Voor het voetlicht werd ditmaal gebracht de kin deroperette in 3 bedrijven: „Goudhaar tje en de Troubadour" van Geertruida van Vladeracken. De algehele leiding berustte bij mejuffrouw I. Kousemaker uit Goes. Er werd aantrékkelijk ge speeld. welkomstwoord van f NJt.V.-afdelings voorzitter, de heer A. P. H. Goossen, die o.m. burgemeester en mevrouw Kolff en vele hoofd- en afdelingsbestuurders uit overig Nederland kon begroeten, kwam ook de voorzitter van de Goese Operette vereniging, de heer G. P. van Eerten naar voren om mét zijn gelukwensen, nog een bloemstuk toe te voegen aan de talrijke bloemenattenties die het bestuur van de gouden afdeling reeds had ont- :n. „,.R.V. bleek met het engageren van de Goese operette voor hun feestavond een goede keus te hebben gedaan. Jan Kousemaker met zijn enthousiaste koor- groep en orkest hebben met de uitvoe ring van „Ein Walzertraum" een welis waar niet volkomen vlekkeloze vertol king gegeven men mag dat amateurs ook niet te zwaar aanrekenen maar toch een opvoering waarmee zij het pu bliek enkele uren plezierig heeft ge boeid. Het verhaal dat zich afspeelde aan het hof van een Duits vorstendom metje, waar zich de vorst beijverde om door middel van het uithuwelijken van zijn dochter aan een Weense officier, de dynastie te redden, was, zoals bij de meeste operettes; pretentieloos. Maar de plaatsen waar alles zich afspeelde: een vorstelijk paleis, een tuin met muziek- paviljoens, vol met levenslustige mensen en daarby vooral ook de meeslepende Straus-muziek, boden voldoende mate riaal om van het geheel een aantrekke lijk, kleurrijk spektakel te maken. De ze mogelijkheden zijn zaterdagavond dan ook ruimschoots benut en zo kan deze opvoering alleszins geslaagd heten. Een succes, waaraan de rijke kostume ring en de fleurige decors ook belang rijk hebben bijgedragen. Bij de solisten zagen we voornamelijk de oude, getrouwe kern op de planken, die weer voortreffelijk werk leverde. Annie Wijnands die over een goede stem be schikt, toonde haar hoofdrol als prinses Helene alleszins waard te zijn. Jo Beke- nes was als haar echtgenoot, luitenant Niki, in zang en spel een uitstekende partner. Victor Hopmans gaf een aardi ge creatie van de oude, goedmoedige vorst Joachim XIH en Jan Evers zorgde voor een kostelijke uitbeelding van de neef van de vorst, al was zijn spel af en toe wel eens wat té gechargeerd. Een aparte vermelding verdienen zeker ook nog m.w. Jannie Roose-den Butter, die de dirigente van een Weens damesor kestje met zwier uitbeeldde, Jan Roose die zich een trouw vriend van luitenant Niki toonde en mevrouw Annie Cardon- Kakebeeke, die als hofdame de moeilij ke situaties aan het hof kordaat hielp oplossen. Dirigent Kousemaker wist koor en or kest tot een behoorlijk tempo op te stu wen en bij het acteren was duidelijk merkbaar dat de regisseur, dokter C- Griep, de touwtjes stevig in handen had. Aan het slot waren er naast dankwoor den voor de twee vrouwelijke hoofdrol speelsters, Annie Wijnands en Jannie Rooseden Butter nog smakelijke surpri ses. Een bal besloot deze feestdag. Receptie Op de receptie kwamen o digers van afdelingsbesturen en een de putatie van het hoofdbestuur uit alle delen van het land om het jubilerende bestuur te feliciteren. Zoals de peter van de afdeling Walche ren, het hoofdbestuurslid, de heer P- J. Kobben opmerkte, is de afdeling het twaalfde kind van de N.R.V. Zeeland telde per 1 januari 1962 het niet gerin ge aantal van 1171 leden. )e afdelingsvoorzitter, de heer A. P. H. Goosset, dankte het hoofdbestuurslid voor zijn vriendelijke woorden. Hy wees op de geografische moeilijkheden waar mee de afdeling te kampen heeft. Des ondanks was de voorzitter optimistisch gestemd over de belangstelling in Zee land. De voorzitter van de afdeling Alkmaar, dr. P. Gootjes, sprak mede a's hoofdbe stuurslid. Hij was van mening, dat het uitdragen van de N.R.V.-gedaehte in Walcheren was geslaagd. Ieder be stuurslid bood hij hij een zilveren lepelt je aan met de afbeelding van Alkmaarse kaasdragers. Namens de 8-jarige afde ling Bergen op Zoom wenste de voor zitter de heer H. Zandvoort, dat de goe de nabuurschap steeds gehandhaafd zal blijven. Ook de overige sprekers, vertegenwoor digers uit Zutphen, Den Helder, Haar lem, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, legden de nadruk op een steeds voortdurende goede samenwerking. Boekje uitgegeven over ziektebestrijding De rijks tuinbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeland en West-Noord-Brabant, heeft wederom in samenwerking met de plantezïektenkundige dienst in Zeeland, een boekje voor de ziektebestrijding in de fruitteelt uitgegeven. Hierin worden adviezen gegeven voor het komende jaar en worden verder de ervaringen van het afgelopen jaar uiteengezet. In een voorwoord zegt de rijkstuin- bouwconsulent, ir. J. J. van Hennik, dat het boekje vooral gezien moet worden als basis en handleiding voor de waar- schuwingsdienst-ziektebestryding in het komende jaar. Behalve voor de ziekte bestrijding bij Dit- en steenvruchten worden er in Zeeland nu ook waarschu- wingskaarten verzonden voor kleinfruit en boomkwekerijen. Ten aanzien van de algemene ervaringen in het afgelopen jaar wordt gezegd, dat de bestrijding van ziekten en plagen in de fruitteelt op goed verzorgde bedrijven geen onover komelijke moeilijkheden heeft opgele verd. In het begin van het seizoen was er een zeer vroege schurftinfectïe, maar door de droge weersomstandigheden is de aantasting erg meegevallen. De meeldauwaantasting was matig en trad vooral pas later in het seizoen op. De omstandigheden voor het optreden van kanker waren in de voorgaande jaren zeer gunstig en deze ziekte kwam ook in 1962 op grote schaal voor op de fruit bedryven. Een andere belangrijke ziekte op de fruitbedrijven is „spint". Aanvan kelijk liep het hiermee wel goed en was de "aantasting matig maar na het be ëindigen van de meeldauwbestrrjding, kreeg deze narasiet plaatselijk nog gele eenheid zich uit te breiden. Bij het ras „Golden Delicious" was veel verruwing van de vruchten te constate ren. De praktische fruitteler kan in dit boekje vele waardevolle aanwijzingen vindén. Alle mogelijke ziekten en plagen worden er in besoroken en ook bestrij dingsmogelijkheden worden erin aan gegeven. Het kleinfruit wordt er even eens in behandeld en er wordt wat aan dacht besteed aan de chemische bestrij ding van onkruid. Marktberichten COOP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM Aardappelen 1317, Andijvie 67—79, Rode kool 1325. Gele kool 1320, Groene kool 924, per kg. Sla IA 36—41, IC 15—19 per stuk. Spruiten IA 70—98, HA 49—70. IB 63— 77. UB 29—40, ID 34—86. geschoond S7—1.34 per kg. Aanvoer 38.000 kg. Boerekool 1023, Prei 32—51, per kg. Selderij 16—26. Peterselie 17—18 per bos. Grote Peen 7—14, Uien ge schild 26—33, Uien 16—25, Witlof IA 1.18— 1,31, HA 77—1,19, IB 1,11—1,19, IIB 91—1,05 per kg. Aanvoer 23,000 kg. Black Alicante 1,48—1,77, Cox's Orange P. IA 83—1,02, IC 40 49, Golden Delicious IA 72—81, IIA 63—70, IIB 4564, IIC 2838. Goudrenetten IA 52 65, IB 49—58, IC 45—52. Glorie van Holland IA 46—48. IB 40—44.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5