PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT I I Storm stelde piratenzender buiten gevecht Frankrijk draagt niet genoeg bij tot N.A.V.0. DUITS SCHIP VERDWIJNT MET 23 MAN IN EEN ZIEDENDE NOORDZEE Zware storm richtte op land weinig schade van betekenis aan Oorlogsmisdadiger in Spanje gearresteerd Charles Laughton in V.S. overleden Zendinstallatie beschadigd K.V.P. aanvaardt leeftijdsgrens Verdeling Assistent van prof. Heyde Beschuldigd van moord op 100.000 mensen Overdracht in januari om eind te maken aan chaos DR. BRUINS SLOT NIET MEER IN TWEEDE KAMER Maandag 17 dec. 1962 Windkracht acht over Zeeland Pagina 2 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie; P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60, tel 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel 3841 Cb.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel, 6140 Cb.g.g. red. 7853, adv 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425. adm. tel 2094. Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv t 4.-. Inge2. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. f 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.O., Middelburg. „UIJLENSPIEGEL" BIJ CADZAND GESTRAND I 205e jaargang - no. 297 Bondgenoten ontevreden Dr. Bruins Slot zal een nieuwe kandida tuur voor de Tweede Kamer niet meer aanvaarden. Hij ziet zich, naar aanlei ding van een medisch advies, genood zaakt een 'einde te maken aan het ge lijktijdig vervullen van het lidmaatschap der Tweede Kamer en het hoofdredac teurschap van het dagblad „Trouw". Dit heeft de heer Bruins Slot medege deeld aan het centraal comité 'van de Anti-Revolutionaire Partij. In een communiqué zegt het centraal comité van deze partij het te betreuren, dat dr. Bruins Slot werd genoodzaakt tot deze keus, maar het geeft tegelij-; leertijd uiting aan zijn waardering voor. hetgeen de heer Bruins Slot als lid en als voorzitter van de a.r.Tweede-Kamer fractie voor land en volk heeft ver-' richt. De bekende, in Engeland geboren film ster Charles Laughton, die zich onder meer faam verwierf door het vervullen van de titelrol in de films „De gebochel de van de Notre Dame" en „Hendrik de achtste", is gisteren, op de leeftjjd van 63 jaar, te Hollywood aan kanker over leden. Aan zijn sterfbed bevonden zich zijn vrouw, de filmspeelster Elsa Lanchester en zijn broer Frank, die in Engeland een hotel bezit. Laughton was twee weken geleden uit het „Cedars of Libanon"-ziekenhuis in Hollywood, waarin hij werd verpleegd, naar huis teruggekeerd. Zijn vrouw zei dat Laughton gedurende zijn gehele lange ziekte steeds opge wekt is gebleven, hoewel hy zich vol ledig bewust was van de ernst van zijn kwaal. Binnenkort verschijnt zijn boek „This fabulous country", een bloemlezing van geschriften, waarin een beschrijving wordt gegeven van de Verenigde Sta ten. De schipbreukelingen van de „Uylenspiegel" konden gister avond in liet „schippershuis" van Freshens weer wat op hun ver haal komen. In het midden, met de handen in de zij geplant, ge zagvoerder Marcel van Massen hoven. Rechts naast hem machi nist Oscar van Torre en links kok Rogier DuMoleijn. Wn+n T> V. f I (Van een onzer verslaggevers) De Belgische piratenzender „Radio Uylenspiegel" is buiten gevecht gesteld. Niet door de maatregelen, die de Belgische regering juist de afgelopen week de illegale sender in het vooruitzicht had ge steld, maar door de zeer felle westerstorm die dit weekend vooral de Noordzeekust heeft geteisterd. Zondagmorgen om kwart over drie kwam de Uylenspiegel in acuut gevaar, doordat de luiken van het voor de Belgische kust opererende schip wegsloegen. Eerst veertien uur later strandde het logge schip op de West-Zeeuws- Vlaamse kust, tussen het Zwin en Cadzand, ongeveer tweehonderd meter ten zuiden van hotel Noordzee. De uit negen koppen bestaan de bemanning kon, zij het met veel moeite worden gered. Vijf van hen konden worden overgenomen door een reddings boot uit Zeebrugge, de vier an deren werden zondagavond te gen het invallen van de duister nis overgenomen door de in Breskens gestationeerde red dingsboot „President Wierds- ma". De vier volkomen ver kleumde, doornatte schipbreu kelingen waren gezagvoerder Marcel van Massenhoven (37) uit Heist aan Zee, machinist Os car van Torre (52) uit Zeebrug ge, de kok Rogier DuMoleijn (28) eveneens uit Zeebrugge en de technicus Paul van Bopk- staele uit Wilrijk bij Antwer pen. Het schip zelf had wel een ont stellende hoeveelheid over slaand water binnengekregen, maar was voor de stranding niet lek. De schade aan de zend- installaties is evenwel vau dien aard, dat de uitzendingen voor geruime tijd voor onmogelijk moet worden beschouwd. „Het zal ongeveer kwart over drie zijn geweest", zo vertelde ons kapi tein Van Massenhoven, „toen mijn twee wachtslieden alarm sloegen. Dat was evenwel niet meer nodig, want een paar vreselijke windstoten van naar schatting windkracht elf deden het radioschip sidderen. Toen wij aan dek kwamen, waren tal van luiken weggeslagen en het water liep zo snel naar binnen dat enkele bemanningsleden in hun hut tot knie hoogte in het water stonden. Vrijwel onmiddellijk daarna kwam de hele zendinstallatie naar beneden tuime len. Vermoedelijk zal er niets meer van bruikbaar zijn. De bemannings leden trachtten over te schakelen op de kleine zender, waarmee dagelijks boodschappen worden doorgegeven aan Ostende, maar ook die bleek de fect te zijn geslagen. Daar de ma chinekamer aanvankelijk droog bleef, konden de pompen in werking- worden gesteld, maar het duurde niet lang of die vielen ook uit door het binnendringende water. Toen vonden KUSTVAARDER PIKT SLECHTS ÉÉN OVERLEVENDE OP Nieuwe Russische kernproef gemeld Seismografen van het Zweedse minis terie van defensie hebben zaterdagmor gen een Russische kernexplosie in het gebied van Nova Zembla geregistreerd. Volgens het betrokken instituut was de ontploffing er een in de submegaton- klas (minder dan een miljoen ton t.n.t.) én werd zij zowel in Kiruna, Lapland, als in Stockholm waargenomen. De bestuursraad van de Katholieke Volks Party heeft zaterdagmiddag met 68 stemmen voor en 24 tegen het voor stel van het partijbestuur aanvaard om in het algemeen reglement een bepaling op te nemen waarin wordt vastgelegd dat degenen die op de dag van de ver kiezingen de 66-jarige leeftijd hebben bereikt, niet meer kandidaat gesteld kunnen worden voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer, de Provinciale Staten en de gemeenteraden. Voorts zal in het reglement een bepa ling worden opgenomen waarin wordt vastgesteld dat degenen die in enig or gaan of organisatieverband van de par tij een bestuursfunctie vervullen, deze zullen neerleggen by het bereiken van de 70-jarige leeftijd. Met betrekking tot de verkiezing van leden van de Tweede Kamer in mei 1963 is een overgangsmaatregel aan vaard, waarin wordt bepaald dat thans in de Tweede Kamer zitting hebbende K.V.P.-ers ongeacht htm leeftijd, voor de eerstkomende parlementaire periode, kandidaat gesteld kunnen worden voor het kamerlidmaatschap. RADIO- EN T.V.-TOESTEL GECOMBINEERD (Van een onzer verslaggevers). Een Nederlandse fabriek van ra dio- en t.v.-toestellen is op de markt gekomen met een t.v.-toe- stel, dat naast het televisiegedeel te vijf vaste afstemknoppen heeft voor een aantal van de meest po- pulaire radiostations. De fabriek deelt mede dat dit zijn: Hilver sum I en EC, Brussel Vlaams, Luxemburg en Veronica. Het toe stel is niet groter dan een nor maal t.v.-apparaat en slechts 25 centimeter diep. De prijs is slechts iets hoger dan die van een nor maal t.v .-toestel. Nederland hecht veel betekenis aan een multilaterale N.A.V.O.-atoomstrijd- macht, in het bijzonder om politieke redenen. Hiervoor moet namelijk een ultra-nationale vorm worden gevonden én een goede verdeling van de lasten wordt alleen bij een dergelijke vorm mo gelijk geacht. Nederland wordt wat de defensie-inspanning betreft in toene mende mate gunstig beoordeeld, zo werd verder in cónferentiekringen vernomen. Uit wat de Nederlandse minister van defensie, ir. S. H. Visser, by de be handeling van deze problemen heeft gezegd, blijkt, dat men het wat de verdeelsleutels betreft niet geheel eens is met wat de Amerikanen er over denken. De grote moeilijkheid is in deze kwestie dat naar het oor deel van de bondgenoten Frankrijk niet voldoende bijdraagt voor de de fensie in N.A.V.O.-verband. De ministers hebben, aldus het commu niqué, de permanente N.A.V.O.-raad uit genodigd, nieuwe procedures in overwe- weging te nemen om meer verband te brengen tussen de militaire behoeften van de N.A.V.O. en de nationale defen sieplannen en om tot een evenredige verdeling van de lasten te komen. TWEE GEVALLEN VAN NEKKRAMP IN HET LEGER In het centraal militair hospitaal „Oog in AI" in Utrecht zijn twee dienstplich tige soldaten opgenomen, waarvan er één lijdt aan epidemische meningitis (nekkramp). Van de andere soldaat vermoedt men, dat hy er aan lydt. De eerste, de 20-jarige soldaat A. Kra nendonk, is vrijdag naar „Oog in Al" overgebracht. Hij dient bij de B-com pagnie van het depot geneeskundige troepen in de Juliana-van-Stolbergka- zeme in Amersfoort. De ander, de 19- jarige huzaar H. C. Peters, is zaterdag in Utrecht opgenomen. Hij dient by het eerste regiment huzaren Van Sytzama in de Koning Willem Hl-kazerne te Amersfoort. De toestand van beide pa tiënten is redelijk goed. Soldaat Kra nendonk woont in Rijsoord en huzaar Peters in Roermond. Hun familieleden zijn ingelicht. De militaire autoriteiten hebben geen- quarantaine-maatregelen genomen. .Wel is de militairen van de twee genoemde onderdelen „sulfa" toe gedeeld. wij het hoog tijd om met een paar vuurpijlen dé aandacht op ons te ves tigen", aldus de kapitein, terwijl de Breskense arts J. van der Maas een door de gezagvoerder opgelopen hoofdwond verzorgde. Van de zes vuurpijlen lukten er vier, de andere twee deden het niet. In de zeer zware storm die zaterdagnacht en gistermorgen de Noordzee teisterde is het 3218 ton metende Duitse vracht schip „Nautilus" met 24 opvarenden vergaan. Slechts één man bracht het er levend af: de 26-jarige zeeman Lenhard Frey uit Bunde in Oost-Friesland. Hij werd opgepikt door het 239 ton metende Duitse scheepje „Gretchen von Allwoerder". Frei stapte gisteravond omstreeks half acht in IJmuiden aan land. Hij werd met een ambulance-auto van de Velzer ongevallendienst overgebracht naar het Anthonius- ziekenhuis te IJmuiden-Oost, waar hij onder de wol werd gestopt. De Nautilus zond voor het eerst om half zes gistermorgen een noodsein uit Om kwart voor zes ving men het laatste S-O.S.-sein op- Volgens redders moet het schip seconden later in de woedende golven verdwenen zijn. Reddingboten (twee) waren te water gelaten, maar een ervan kapseisde. Van tweede opblaasbare rubber dinghies blies er een zichzelf niet op. Lennard Frei was daarna met zijn zwemvest om te water gesprongen en had zich vijf en een half uur boven water weten te hou- Kapitein Ernst August von Allwoer der van de kustvaarder „Gretchen von Allwoerder", die Lennard uit zee oppikte, was met zijn schip in de buurt van Texel in het stormweer blijven liggen,toen het S.O.S. van de Nautilius werd opgevangen. Om streeks elf uur in de morgen ont dekte zijn bemanning wrakhout en. twee ronddrijvende mannen in zwem vesten. De stuurman van de Gretchen van All woerder slaagde er in om in het storm weer één man aan boord te hijsen, de andere was intussen verdwenen. „We hebben Lenhard Frei warm gewreven, gedroogd en cognac gegeven. Hij kwam heel gauw bij, hij was niet ge wond", aldus de kapitein van de Gret chen von Allwoerder. „Alles gute und schoen dank", riep Lenhard Frei tot de bemanning van de kustvaarder, toen hij in IJmuiden aan land stapte. Lenhard Frei is niet gehuwd én in het ziekenhuis was zijn eerste werk het aanvragen van een telefoongesprek met zijn moeder in Duitsland. Do motorreddingsboot Prins Hendrik met schipper Bot en de Groninger kust vaarder Banka van de N.V. Carebeka hebben gisteren in Den Helder de stof felijke overschotten van 17 bemannings leden aan land gebracht. De kranige bemanning van de Prins Hendrik vertelde gisteravond dat de schipbreukelingen moeten hebben ge tracht de reddingsloepcn te strijken, Er waren er vier aangetroffen, waar van van twee de voorsleven was weg gescheurd- Op die ogenblikken moet men gek van wanhoop zijn geweest, op de snel zinkende Nautilus. Niet veel later waren de schipbreukelin gen, die niet allen geheel gekleed waren, dood. Polshorloges van deze mensen stonden stil op tien minuten over zeven. Nimrod De 399 ton metende Nederlandse kustvaarder „Nimrod" kwam giste ren voor de kust van het Engelse graafschap Cornwall in moeilijkhe den. Het schip had een defect in de machinekamer en werd door de storm naar de kust gedreven. Een Indiaas en Brits schip kwamen te hulp. De Nimrod was zondagavond nog steeds op drift. Alle pogingen om een lijn op de Nimrod over te brengen hebben tot dusver gefaald. De storm heeft op het land betrekkelijk weinig schade van betekenis veroor zaakt. Men was op zijn hoede geweest én van zaterdag tegen middernacht af was er zowel op de dijken in het zuid westen van het land als op die bij Den Helder en langs de kust van Groningen gepatrouilleerd. Duizenden man perso neel van de politie, de B.B. en van het leger werden in staat van paraatheid gehouden voor het geval deze "beperkte dijkbewaking zou moeten veranderen in volledige dijkbewaking, hetgeen echter niet nodig is geweest- Niet boven 3 meter Nergens kwam de waterstandsver hoging hoven de diie meter, waar voor men in de buurt van de Water weg bevreesd was geweest. In het noorden van het land was de water stand zelfs nimmer onrustbarend.: Tekenend voor de situatie in het noorden is b.v., dat de veerdiensten van Harlingen op Ameland en Ter schelling niet onderbroken zijn ge weest en zelfs geen vertraging heb ben ondervonden. Bij Hoek van Holland woei een sluisdeur in de Krimpsloot stuk. In Koudekerk werden in aanbouw zijnde woningen door de felle rukwinden grootendeels vernield. In Amsterdam is van een houten noodschool een gedeelte van de zijkant en van het dak afgewaaid. Het plaveisel van de Scheveningse bou levard werd enigszins beschadigd. Op de scheepswerf van Van der Giessen te Krimpen aan de IJsel woei een grote torenkraan om- In de Biesboscli liepen enkele polders onder, hetgeen hier overigens een vrij regelmatig voorkomend verschijnsel is. Ook bij Oosterhout langs de Donge is het water over de dijk van een buiten polder geslagen. Tussen Dordrecht en Sliedreclit gebeurde dat ook bij pol ders, die tussen de Merwede en de Nieu we Merwede liggen. Enige gedeelt'- van Oud-Dordrecht kwamen onder water te staan. Op verzoek van de Westduitse regering, die om zijn uitlevering bad gevraagd, heeft de Spaanse politie in Barcelona dezer dagen de Duitser R. Vorberg, 58 jaar oud, gearresteerd. In afwachting van de uitlevering is Vorberg, die als oorlogsmisdadiger werd gezocht, opge sloten. Vorberg is vier maanden geleden uit West-Duitsland naar Spanje gevlucht omdat hij er lucht van gekregen had, dat de Westduitse justitie hem wilde ar resteren. Vorberg heeft tussen 1939 en 1944 in Duitsland en Frankrijk de ver antwoordelijkheid gedragen voor de euthanasie op geestelijk gestoorden. Hij was een medewerker van prof. Werner Heyde, die momenteel in West-Duitsland op berechting wacht- Hij zal in West-Duitsland terecht staan wegens medeplichtigheid aan dé moord op omstreeks honderddui zend geesteszieken. In Spaanse regeringskringen worden de van Westduitse zijde tegen Vorberg aangevoerde rapporten bestudeerd. Een regeringswoordvoerder in Madrid deelde mee, dat niet tot uitlevering zou wor den overgegaan dan na diepgaande be studering van de over Vorberg opgestel de rapporten. Dr. Heinliold Vorberg staat bekend als een van Heydes meest betrouwbare me dewerkers voor „raszuivering", het programma voor euthanasie op geeste lijk zwakken, ongeneeslijk zieken en be jaarden, waarvan de leiding bij Heyde berustte. Vorberg is medicus. Hij werk te al in 1939 met Heyde samen. PAPOEA-DELEGATIE: (Van onze verslaggever) In Nïeuw-Guïnea beleven we nu een chaos. Er is armoe onder de Papoea's nu de Nederlanders zyn weggetrokken en de meeste zaken zijn geliquideerd. Het aantal werklozen begint een probleem te worden en voor onze kinderen is er praktisch geen onderwys meer". Tot de ze uitspraak kwam in het Haagse hotel „De Hertekamp" de delegatie van vier Papoea's, die naar Nederland is geko men om de minister-president De Quay een petitie „namens het volk van Nieuw- Guinea" te overhandigen. In de petitie, die de afgelopen week reeds is overhandigd aan de V.N.-be- stuurder op Nieuw-Guinea, dr. Abdoh en president Soekarno, wordt een vervroeg de overdracht per 1 januari 1963 aan Indonesië bepleit. De delegatie, waarvan drie leden in Bonn zyn achter gebleven, omdat zij geen visum van de Nederlandse ambassade kregen, zal morgen doorreizen naar New York. De voltallige groep zal daar in kringen van de V.N. de petitie verspreiden. „Wij wil len de hele wereld van die chaos op de hoogte brengen", aldus de Papoea's, „omdat wy daarmee hopen steun te ont vangen voor een vervroegde overdracht". De petitie werd zaterdag aan de rege ring aangeboden. Vandaag zal premier De Quay de delegatie ontvangen,. Leids jongetje in vaart gevonden De tienjarige Leidse jongen Jacobus Nieuwpoort, die werd vermist, blijkt verdronken te zyn. Het is aan het ini tiatief van de buurtgenoten van het ge zin Nieuwpoort te danken geweest, dat het stoffelyk overschot van de jongen is gevonden. Nadat men in de afgelopen dagen de gehele omgeving had afgezocht, zijn zij vrijdagavond om half negen weer gaan dreggen in het water van de naburige Singel. Omstreeks kwart over één 's nachts vond men het stoffelijk over schot van de jongen op aanwijzingen van de paragnost, de heer Croiset. Nederland vóór „multi-nationale" atoommacht De conferentie van de ministers van buitenlandse zaken, defensie en financiën van de vijftien NAVO -landen, is zaterdag geëindigd met de goedkeuring van een slotcom muniqué. De ministers van defensie keurden op de vergadering van zaterdagochtend een rapport goed van de commissie die is ingesteld om middelen te zoeken voor verbetering van de samenwerking tus sen de lid-staten op het terein van de wapenproduktie en het speurwerk. Door dit rapport goed te keuren bevestigen de ministers hun wil tot samenwerking en hun bereidheid, om deze wil op ver schillend niveau om te zetten in daden, zo wordt hierover in het slotcommuni qué gezegd. De ministers zijn het eens over de noodzaak, de doelmatigheid van de conventionele strijdkrachten te ver hogen. Ook zijn zij het er over eens dat passende en uitgebalanceerde strijdkrachten, zowel nucleaire als conventionele, noodzakelijk zijn om het bondgenootschap de beschikking te geven over de grootst mogelijke verscheidenheid van tegenacties, on geacht welk gevaar zyn veiligheid bedreigt, aldus het communiqué. Kernmacht In conferentiekringen werd vernomen dat het er voornamelijk om gaat de con ventionele strijdkrachten te versterken en het evenwicht op het gebied van de kernwapens te handhaven. Geen paniek (Zie slot pag. 2 kol. 6) De mannen waren wel angstig, maar er was bepaald geen sprake van pa niek". Het leek wel een eeuwigheid eer wij eindelijk het aanbreken van de dag zagen", zo vervolgde de ge wonde kapitein zijn relaas. „Met veel moeite hebben we toen dekens en lakens uit de ondergelopen hutten weggehaald". Tussen tien en elf uur, een goed begrip van de tijd bleken de schipbreukelingen niet meer te hebben kwam een ferryboot van de dienst Zeebrugge-Folkestone op ons afgestoomd, maar meer dan „stand by" kon die niet verlenen. Wel moet hij hulp hebben opgeroepen, want kort na de middag kwamen de red dingsboot uit Zeebrugge en de Belgi sche sleepboot „Burgemeester van Damme" op ons af. Eerst hebben wij

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1