„Ziekenhuisverpleging" Beveland breidt aantal voorzieningen uit Statutenwijziging maakt ook collectieve overeenkomsten mogelijk ZUID-BEVELAND A.R.-KIESVERENIGING SPRAK OVER „E.E.G. IN DE WERELD" i AGENDA N.R.V. WALCHEREN JUBILEERDE MET RECEPTIE EN OPERETTE BINNENLAND IS BELANGRIJKSTE AFNEMER VAN HET FRUIT NOORD-ZEELAND RAAD KLOETINGE ACCEPTEERDE VOORSTEL STRATENAFSLUITING MAANDAG 17 DECEMBER 1962 WISSEL BEVELANDEN WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT e Enkele belangrijke wijzigingen zekerde 0.45 op J 0.30 gebracht. Tijdens de zaterdagmiddag in het „Schuttershof" te Goes gehouden buitenge wone algemene ledenvergadering van de vereniging voor ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland worden enkele belangrijke wijzigingen in het ver- zelceringsreglement aangebracht Deze wijzigingen betekeuen vooral voor de aanvullend verzekerden een uitbreiding van het aantal vergoedingen. Zo werd op voorstel van het bestuur besloten een vergoeding van 2,50 per verzorgingsdag. aan een aanvullend verzekerde toe te kennen, als deze van een erkend centrum voor kraamzorg kraamhulp heeft ontvangen, zulks op vertoon van de Kwitantie van hel kraambureau. Eveneens wordt' deze vergoeding ge geven als de bevalling heeft plaatsgehad in een erkend ziekenhuis op niet- medische indicatie op vertoon van de ziekenhuisnota. Deze vergoeding gaat in per 1 januari 1963 en zai alleen worden gegeven, indien het hoofd van het gezin of diens echtgenote tenminste tien maanden lid is van de vereniging of van een vereniging, waarvoor ook een vrijstelling van de wachttijd geldt. De voorzitter van de afdeling, de heer val wordt gebracht. Verder werd in- Reijnhoudt uit Kloetinge, gaf vooraf een toelichting op het voorstel. Dit was ont staan, doordat van de zijde-van het Cen trum voor Kraamzorg een verzoek in -uCiey j3311 3a 'ueepas sem rjsees ezop houdt wees erop, dat deze maatregel mede tot gevolg zou kunnen hebben, dat ook minder financieel draagkrachtigen van kraamhulp gebruik zullen kunnen maken. Naar schatting zal deze vergoe ding voor de vereniging een jaarlijkse last van ongeveer 7000.00 betekenen, waartoe de mogelijkheid echter aanwe zig wordt geacht. Op daartoe gestelde vragen vanuit de vergadering, die zeer druk was bezocht, werd van de zijde van het bestuur de toezegging gedaan, dat indien op een aanvraag aan een kraam bureau wegens gebrek aan krachten geen hulp kan worden verleend en dit verzoek tijdig werd gedaan, eveneens vergoeding verleend zal worden als op andere wijze kraamhulp wordt genoten. Daartoe zal efthter een verklaring van het kraambureau zijn vereist, daar bij normale hulp van een „baker" deze ver goeding niet verleend wordt. Voorts werden in dit reglement enkele wijzigingen aangebracht met betrekking tot de mogelijkheid van uitbreiding van de uitkeringstermijn van 70 dagen, die voor het ziekenfonds geldt. Machtiging De algemene vergadering machtigde het dagelijks bestuur vervolgens om, indien de minister van sociale zaken en volks gezondheid besluit tot verlenging van de uitkerlngstermyn voor de verplicht verzekerden tot 1 jaar per ziektegeval, de nodige wijzigingen in het verzeke ringsreglement aan te brengen. Deze wijzigingen zullen dan betrekking hpb- ben op de voorgestelde en door de ver gadering goedgekeurde verdere even tuele uitkeringen, die zullen bestaan uit: a: een vergoeding van 1.50 per dag aan aanvullend verzekerden voor ge zinszorg en gezinshulp (op vertoon van de kwitantie van het desbetreffend or- faan). Naar globale schatting zal dit e vereniging 9000-00 kosten; b: De extra-uitkering aan aanvullend verze kerden van 5.00 (respectievelijk 3.00 per dag) te doen ingaan op 51ste In plaats van 71ste dag en c: voor aan schaffing of brilmonturen aan aanvul lend verzekerden een vergoeding van 5.00, maximaal éénmaal 's jaars toe te kennen. Deze uitkeringen zullen alleen worden verstrekt vanaf het tijdstip, dat de uit,- keringstermijn op 1 jaar per ziektege- Collectief Teneinde de mogelijkheid te scheppen om collectieve verzekeringsovereenkom sten te kunnen afsluiten, ging de verga dering akkoord met een statutenwijzi ging. Opgenomen werd, dat lid van de vereniging ook kunnen zijn de natuur lijke personen en rechtspersoonlijkheid bezittende lichamen, die ten behoeve van derden een overeenkomst met de vereniging hebben gesloten. Zij die door derden op deze wijze zijn verzekerd, hebben dezelfde rechten en plichten, als de indivuele leden. Algemeen was men van oordeel, dat deze mogelijkheid open gesteld moet worden. Temeer, daar reeds diverse instellingen en bedrijven zich met een dergelijk verzoek tot het bestuur van de vereniging richtten. Ook ziet men door deze maatregelen de mo gelijkheid het draagvlak van de vereni ging uit te breiden. In samenhang met deze wijziging werd besloten aan ge noemde instellingen en personen, die een soortgelijke overeenkomst wensen af te sluiten, een korting op de ^jaarpre- mie te verlenen.. Deze korting zal slechts worden verleend indien per jaar vooruit, in de maand januari, de gehele premie wordt betaald en zal nooit meer bedra gen dan 10 van het te betalen bedrag. Indien dergelijke overeenkomsten ten gevolg zouden hebben, dat dit ledenver lies voor de bodes zal opleveren, zullen deze hiervoor worden gecompenseerd. Nauwlettend zal worden toegezien, dat het premiebedrag van de bodes geen daling te zien zal geven ten gevolge van deze maatregel. De voorzitter deelde tijdens deze verga dering nog mede, dat de voorlichtings ambtenaar van de vereniging, de heer P. Janssens te Goes, wegens ernstige ziekte niet in staat is zyn werkzaamhe den uit te oefenen en dat tot tijdelijk ambtenaar werd benoemd de heer A. P. Schouwenaar te Wemeldinge. KAPELLE Contactavond voor openbare lagere school De openbare lagere school in Kapelle heeft dezer dagen een contactavona ge houden, waarop een groot aantal ouders aanwezig was. Spreekster was me vrouw Van Duyne-Mensen over „Sexue- le opvoeding, iets over het wat, het hoe en het waarom". Zij betoogde dat de sexuele opvoeding reeds bij de kleuters kan beginnen. Steeds kan men een stapje verder gaan. Het kind krijgt dan ook in de schoolleeftijd een normale voorstelling en zoekt het niet in ge heimzinnigheden, wat de verhouding ouder-kind buitengewoon ten goede komt. Meestal uit schroom, stellen de ouders de voorlichting uit, dit afstel wordt uitstel met veelal nare, onprettige '~en. Deze keurige uiteenzetting 70ES LEERLINGEN OPENBARE ULO VERZORGDEN FEESTAVOND Tef gelegenheid van het gereedkomen van de nieuwe vleugel aan de Burge meester van Dusseldorpschool, de open bare school voor ulo te Goes, werd don derdag in het „Schuttershof" een feest avond van en door de leerlingen gehou den. Na een kort openingswoord van mejuf frouw Mien Toorenaar, lid van de feest commissie, brachten de scholieren eten rijk gevarieerd en aantrekkelijk amuse mentsprogramma voor Tiet voetlicht. Het programma vertoonde een bonte mengeling van zang, muziek, schetsjes, declamatie en voordracht. Rinus Anto- nisse kon een twintigtal onderdelen aankondigen. De heer B. W. Alink uit Wemeldinge, voorzitter van de oudercommissie, sprak in zijn slotwoord zijn grote vreuj de uit over de verwezenlijking van c nieuwe vleugel, wat een uitbreiding met zes lokalen betekende. Hierdoor is het mogelijk geworden, dat de leerlingen van de school weer onverdeeld hun eigen school kunnen bezoeken. Voor heen moest noodgedwongen les worden gegeven in de oude vakschool voor meisjes en in de lerarenkamer. Hoewel men in de kringen van de oudercommis sie blij is met de uitbreiding, is men nog niet geheel voldaan. Met spanning wordt nu uitgezien naar het stichten van een gymnastieklokaal aan de school. De heer Alink wees er voorts nog op, dat het positieve door de jeugd gebrachte programma duidelijk weer gaf, dat hierin de fijne geest was te proeven. Hij bracht dan ook dank aan allen die aan deze uitstekend .geslaagde feestavond medewerking verleenden. Onder de talrijke aanwezigen waren on der meer de inspecteur van het lager onderwijs L. F. J. H. Frantzen en echt genote alsmede een grote afvaardiging van de gemeenteraad. In de pauze werd een geslaagde torn- Inleiding door E.E.G.-medewerker Bezinning op politieke houding noodzakelijk Dc antirevolutionaire kiesvereniging ..Voor Nederland en Oranie" te Goes heeft zich vrijdagavond in hotel Cen traal te Goes uitvoerig beraden over het onderwerp „De Europese Economi sche Gemeenschap in de wereld, de po litieke sfeer die dit lichaam omgeeft in hartverwarmend GEZELLIGE MENSEN KOLEN Middelburg Cily: De rimboevechters van Birma, ZO uur. 14 Jaar: Electro Hel zwaard van Zorro, 19,30 uur, 14 J Van Benthem en Jutting: Expositie De Lussanet. 9—18 uur. Vllsshigen - Alhambra: De rimboeveehters van Birma. 20 uur. 14 Jaar; Luxor. Jer ry als huisknecht. 20 uur. a.l. Goes Grand: De rimboevechters van Bir ma, 20 uur, 14 Jaar; Prins van Oranje: Algemene vergadering Zeeuwse Land bouw Maatschappij, 10.15 uur. Bergen op Zoom: De koning der koningen, 20 uur. 14 Jaar. Sas van Gcni Olymplatheater: Gevaarlij ke verhoudingen. 20 uur, 14 Jaar. Axel Het Centrum: Meisjes langs de weg, 20 uur. 18 Jaar. Hulst Bioscoopgebouw: Overtreding art. 251, 20 uur, 18 Jaar. Zlcrikzcc Concertzaal: Kapo, 20 uur, lf Jaar Zaal Beddeweg- N.C.V.B.-kerstmid' dog voor bejaarden. 14.30 uur. Oud-Vosscmecr Hotel Mees; Vergadering Bond van Landpachteis èn Hypotheek- boeren. 19.30 uur. do zes aangesloten landen alsmede de niachtsinvloeden, clie er van uitgaan". Dc heer Si. Jonker, medewerker by de E.E.G. te Brussel, had dit onderwerp ■ren aan de aanwezige leden inge leid. De heer Jonker stelde, dat de E.E.G. een realiteit en een succes is en dat dit lichaam niet zuiver economisch gericht is, maar dat men eveneens te maken heeft met een politieke zaak: een politicum, zoals hy dit wilde noemen. Het beleid van de E.E.G. heeft directe gevolgen in politieke wereld. Interessant was ook het overzicht van de heer Jonker van de houding die de Verenigde Staten en Rusland tegenover de E.RG. aannemen. De Amerikanen zouden graag de idee van de Verenigde Staten van Europa verwerkelijkt willen zien en wel om voornamelijk sentimen tele redenen, ..omdat men bij een onder ling gekrakeel niet afzijdig kan blijven staan", aldus de inleider. De Russen grijpen de gelegenheid aan om onder meer infiltraties te plegen in de orga nen van de Europese Economische Ge meenschap en de landen achter het IJzeren Gordijn associatieschap te laten aanvragen: een frontale verandering van de communistische houding, die te danken ls aan de Italiaanse communis ten. Verder gaf de heer Jonker de aan wezigen nog een inzicht in de Politieke Unie, de vergroting en verdieping van de E.E.G. en de hulp aan onderontwik kelde gebieden. Voor wat betreft dit laatste verklaarde liy, dat het. een christelijke opgave is iets te doen voor deze landen. Hy was cr overigens van overtuigd, dat ge- schenkzendingen alleen niet „zaligma kend" kunnen zyn. Iljj was het niet eens met de mening, dat de westelijke landen zoveel mogelijk kunnen blijven produceren zolang er honger is in de wereld, omdat met name b|j het ver streken van overschotten de landbouw- produktie in die landen niet mag wor den verstoord. „Als wij beginnen met geschenkzendin gen moeten we ons realiseren ook de produkten van deze landen af te ne men". Na deze inleiding ontspon zich een drukke discussie- De heer A. v. d. Wey vestigde er de aandacht op, dat dc waardebepaling bij de volken in de on derontwikkelde landen geheel verschilt met die van de westerse. „Wij moeten als gereformeerden meer aan zending gaan doen", aldus de heer Van der Wejj. De voorzitter van de kiesvereni ging. de heer P. de Kam, sprak een openings- en een slotwoord. DRIEWEGEN Jaarlijkse uitvoering van „De jonge stem" Het kinderkoor „De Jonge Stem" te Kloetinge verzorgde dezer dagen een jaarlijkse uitvoering voor ouders, dona teurs en belangstellenden. Voor het voetlicht werd ditmaal gebracht de kin deroperette in 3 bedrijven: „Goudhaar tje en de Troubadour' van Geertruida van Vladeracken. De algehele leiding berustte bjj mejuffrouw I. Kousemaker uit Goes. Er werd aantrekkelijk ge speeld. bestemd was voor de actie „Ópen het Dorp". De opbrengst was f330. Tijdens de feestavond voor de leerlingen, die donderdagavond plaats vond, bracht de tombola f 137 op. WEMELDINGE Kerstfeest met de schipperskinderen Dezer dagen werd in het Jeugdgebouw te Wemeldinge kerstfeest gevierd met de schipperskinderen. Dit vroege kerst feest ging uit van de Ned. herv. zon dagsschool „De goede Herder" en de vrij. evang. zondagsschool, omdat de schipperskinderen, in de kerstvakantie met hun ouders meevaren. Een groot aantal kinderen en belangstellenden vierden dit feest mede. De algemene lei ding beruste by de hoer A. Dominicus, voorzitter der zondagsschool „De goede Herder". Verschillende kinderen droe gen gedeelte uit het kerstevangelie voor. Mej. T. Dominicus vertelde de kerstge schiedenis. Het vrijekerstverhaal werd uitstekend verteld door de heer C. Do minicus. De heer A. Dominicus sprak afscheidswoorden tot de kinderen die voorgoed de zondagsschool gingen ver laten en reikte hun de bijbel uit. Voorts waren er verrassingen voor alle kinde ren. De heer Jac. v. d. Berge, hoofd der schipperschool, sprak dankwoorden na mens alle varende ouders tot het zon- dagsschoolpersoneel en deelde op humo ristische wijze zogenaamde eretekens in de vorm van speldjes uit aan de leiders en leidsters, als dank voor het vele werk aan de schipperskinderen gedaan. Ds. Zoodsma, Ned. herv. predikant, ging aan het eind van deze bijeenkomst voor in dankgebed. 's-HEER-ARENDSKERKE Familieavond voor Landarbeidersbond De afdeling 's-Heer-Arendskerke van de Nederlands Christelijke Landarbeiders- bond hield vorige week een familiebij eenkomst in het verenigingsgebouw. Er was niet veel belangstelling voor deze bijeenkomst. Het hoofdbestuurslid, de heer Den Hollander hield een lezing over het motto: „Kunnen w(j het nog waarderen christelijk georganiseerd te zyn in deze tijd". Na afloop van deze in leiding volgde een filmprogramma. Voorzitter J. van Sabben bracht de spreker dank voor zijn uiteonzetting. In de middaguren kregen de kinderen van de leden een filmvoorstelling aangebo den. KATTEND1JKE Raad komt bijeen Tijdens de vergadering van de raad Kattendijke, die op dinsdag .18 december des avonds 8 uur wordt gehouden zal onder meer het voorstel tot vaststelling van de grondprijs in het uitbreidings plan van Kattendijke worden vastge steld. Ook zal de algemene politieveror dening in verband met het gebruik van zogenaamde knalpotten worden bespro ken. Verder staat onder meer nog op de agenda: de benoeming van een woon ruimte-adviescommissie voor 1963, de wijziging van een gemeenschappelijke regeling vleeskeuringsdienst, kring Goes en de wijziging van de gemeenschappe lijke regeling I.Z.A. KAMPERLAND Aanvoer suikerbieten Op de weegbrug van dc Coöp. vereni ging „De Eendracht" G.A. te Kamper land werd in dit seizoen totaal gewogen bruto 23.637.642 kg suikerbieten die be stemd waren voor de fabrieken Dlntel- oord Puttershoek en de centrale suiker maatschappij. Dat het gewicht wat is teruggelopen in vergelijking met het vo rige seizoen komt in dc eerste plaats doordat de opbrengst met 8 8 10 ton per ha minder was. Verder brachten enkele landbouwers hun bleten met vrachtau- tos rechtstreeks naar de fabrieken. De agenda van de dinsdagmiddag te houden vergadering van de gemeente raad van Meliskcrke bevat onder meer een voorstel tot' verbetering van dt keukens van tien woningwetwoningen een voorstel tot het verlenen van subsi die aan de christelijke lagere landbouw school te Oostkapellc en een voorstel tot zoutschadeherstel van het diénst- gebouwtje bij de begraafplaats aan de Meliskerkscweg. Ook zal de raad de gemeentebegroting 1963 en een eerste wyziging op deze begroting in behande ling nemen. vond bij de-talrijke ouders een aandach tig gehoor. Naast de gebruikelijke tentoonstelling van handwerken en handenarbeidpro- dukten, had mevrouw Van Duyne ook gelegenheid gekregen wat boekwerkjes uit te stallen van de Nederlandse ver eniging voor Sexuele Hervorming. Na de pauze konden de ouders in de lo kalen het werk van hun kinderen be zichtigen en met de leerkrachten van gedachten wisselen. DANKUITVOERING C.J.V. De C.J.V. „Obadja" heeft donderdag avond in het clubgebouw te Kapelle een jaarlijkse „dankdaguitvoering" gegeven. In verband met het overlijden van ko ningin Wilhelmina moest deze uitvoe ring worden uitgesteld op 28 november. Voorzitter H. Leendertse wees in zijn openingswoord op de taak van het C.J.V.-werk. Er is steeds een goede op komst bij de vergaderingen der C.J.V. in Kapelle. Zowel jongens als meisjes zijn hiervan lid. Na dit openingswoord traden dhr. D. Mallekote en zijn vrouw op en declameerde het C.J.V.-lid P. Snoep. Na de pauze met verloting ten bate van het plaatselijke werk werd het blijspel in drie bedrijven „Cupido in een speelse bui", geschreven- door Han de Beukelaer, opgevoerd. Ad Vermaire sloot deze avond. Hij deelde nog mede dat zaterdagavond het blijspel opnieuw ten tonele zal worden gebracht. UNIE-COLLECTE De collecte voor de Unie is dit jaar in Kapelle een groot succes geworden. Deze week werd de inzameling gehou den. Er kon een bedrag van f 462,bij een worden gebracht. Schakelcursus groenteteelt Begin januari zal in Kapelle worden be gonnen met een schakelcursus groente teelt, waardoor erkende fruittelers in het bezit kunnen komen van een erken ning als groenteteler. De mogelijkheid hiertoe is bij ministeriële beschikking getroffen en verwacht wordt dat hier voor in Kapelle een grote belangstelling zal bestaan. Voorwaarde om deel te ne men aan deze cursus is, dat men een di ploma heeft van tuinbouwschool, tuin- houwcursus of fruitteeltvakschool er een erkenning als fruitteler. Prijsuitreiking van polio winkelweek-actie De laatste prijstoekenning in de polio winkelweekactie van de middenstands- vereniging „Handelsbelangen" in Kapel le heeft dezer dagen plaatsgevonden. De volgende prijzen werden toegekend: 1. G. Ruissen-de Jonge, Kapelle (vaataf- wasmachine); 2. P. L. Minnaar, Katten- "jke; 3. R. Brouwer, Kapelle; 4. K. de 'ee, Kapelle; 5. C. J. Klap, Kapelle; 6. L. de Rijder, Kapelle (allen een elektri sche wasmachine); 7. J. van Sluis, Ka- Selle, (wandbureau); 8. J. Maas-de [oeyer, Yerseke (gereedschapskist); 9. P. van Liere, Kapelle (teenager wand- bureau); 10. A. Gijzel, Biezelinge; 11. Wed. J. M. van Hoorn, Zuidwegt, Ka pelle; 12. G. Eversdijk-Felius, Kapelle (allen elektrische wandklok); 13. J. Kant-Reyerse, Kapelle (keukenset);' 14. J. Dees, Kapelle (t.v.-tafel); 15. me vrouw Braam-van Liere, 's-Gravenpol- der (aktentas); 16. J. op 't Hof, Kapelle (metalen boeltenrek met boeken); 17. Mevrouw C. M. Ruisaard, Hansweert (casette); 18. Mevrouw A. Slotboom, Yerseke (elektrische straalkachel); 19. Traas, Kapelle (keukenklok). Collecte De dankdagcollecte in de Ned. herv. kerk te Westkapelle bracht 409,op de collecte voor „Open het Dorp" 269. „Ein Walzertraum" in Britannia Geslaagd optreden van Goese Operettevereniging Enkele honderden N.R-V.-ers uit Wal cheren en Beveland hebben zaterdag in „Britannia" te Vlissingen feestelyk het vijftigjarig bestaan van de afdeling Wal cheren van de Nederlandse Reisvereni- ging herdacht. Des middags was er een 1»men 's avonds gezellige receptie, „op reis" ging naar operetteland. De Goese Operettevereniging onder leiding van dirigent Jan Kousemaker bracht namelijk voor hen de bekende operette „Ein Walzertraum" van Oscar Straus. Het werd een geslaagde opvoering, waarvoor de uitvoerenden aan het slot een ovatie werd gebracht. Voordat het orkest de ouverture Inzette, was er eerst nog een kleine voortzetting van de receptie van 's middags. Na het Stille tijd op bedrijf In Goes en Krabbendqhe nog grote aanvoeren De Zeeuwse fruittelers zyn op het ogen blik in een periode die ze „de stille tijd" zouden kunnen noemen. De dagen zijn kort en het weer is dikwijls minder aan genaam voor liet werk ïn de boomgaard. Op verschillende bedrijven is men bezig met het onderhoud van de machines, een zeer belangrijk punt dat zeker niet ver waarloosd mag worden. DIkwyls is er ook een begin gemaakt met de snoei, een cuituurzorg op het fruitbedrijf die veel arbeidsuren vraaagt en van zeer grote invloed is op de oogst. Verder is het nu ook de tijd om de wa terhuishouding in orde té brengen op de bedrijven waar daar iets aan mankeert. Drainreeksen moeten soms opnieuw worden gelegd, andere worden schoon gespoten. Met het aanbieden van het fruit op de veilingen wordt regelmatig voortgegaan. Hierdoor waren er deze week met name in Goes en Krabbendijke nog grote aanvoeren, hoofdzakelijk be staande uit appels. Elders in het land worden in deze dagen overal de speciale kerstveilingen gehouden, waarop bet verpakte fruit in een rijke verscheiden heid wordt aangeboden. Voor het eerste klas fruit worden goede prijzen betaald, voornamelijk voor de binnenlandse markt. De export van appels en peren is het gehele seizoen nog sprake geweest van een moeizameuitvoer. Hierbij komt op dit moment nog dat on ze belangrijkste afnemer, West-Duits- land, met ingang van 10 december in- voer-beperkende maatregelen heeft ge troffen. Vooral voor Italië, de voornaamste fruit- leverancier van West-Duitsland, is dat hard aangekomen. West-Duitsland nam deze invoerbelemmerende maatregelen op grond van de richtlijnen voor de mi nimumprijzen van de ministerraad van de E.E.G. Reeds op 21 september sloot Frankrijk zijn grenzen voor de invoer van appelen en België deed dat op 7 de cember. OOSTERLAND Gemeenteavond Op de gemeenteavond van de leden der Ned. Herv. Kerk, te Oosterland werd de zer dagen met 27 tegen 10 stemmen be sloten, dat in het vervolg de lidmaten der gemeente kandidaten kunnen stellen voor kerkeraadsleden, wanneer zij 10 of meer handtekeningen verzamelen, zodat de oude toestand niet gehandhaafd blijft. Verder werd de heer M. J. Zeijler herko zen als notabele. Ten slotte sprak me vrouw Woldinga over het: „Wereldhon- ger probleem". SINT-PHILIPSLAND Van de van 28 november tot 5 december 1962 gehouden winkelactie te St.-Phi- lipsland door de plaatselijke afdeling van de Koninklijke Nederlandse Midden standsbond ten behoeve van het plaat selijke Groene Kruis werd dezer dagen de verloting gehouden in café 't Hoekje. Totaal waren er 48 prijzen en een troost prijs. De actie is buitengewoon goed ge slaagd. BROUWERSHAVEN JAARVERGADERING VAN IJSCLUB ,,'T WEELTJE" Dezer dagen hield de ijsvereniging ..'t Weeltje" te Brouwershaven teen jaar vergadering in hotel Ringelberg. De voorzitter, de heer J. Dekker betreurde het in zyn welkomstwoord, dat slechts vier leden van de 226 leden gehoor had den gegeven aan de oproep deze verga dering te bezoeken. „Juist omdat zoveel kritiek achteraf wordt geuit hadden we deze mensen ter vergadering ge zien", aldus de voorzitter. De heer Dek ker deelde vervolgens mee. dat in het bestuur nadere plannen zullen worden uitgewerkt om het volgend jaar de ijs baan onder profiel te brengen met de bedoeling, dat het voorste gedeelte een diepte krygt van plm. 25 cm water, waardoor bij vorst de kinderen reeds gauw kunnen schaatsen. Uitvoerig werd hierover gediscussieerd. De heer E. Prent is momenteel bezig de baan te ontdoen van overtollig riet, onkruid i De penningmeester kon in zyn verslag batig saldo rapporteren. Rekenin- werden goedgekeurd en in orde be vonden door de kascontrolecommissie leden, de heren E. Prent en J. B. Groot- jans. By de bestuursverkiezing stelden de aftredende leden de heren J. G. Jon ker en J. Koopman zich niet meer her kiesbaar. In hun plaats werden gekozen mejuffrouw Cath. Jonker en de heer E. Prent. De voorzitter dankte beide af tredende leden voor het vele werk, dat ze jarenlang in het belang der ijsver eniging hebben verricht en riep de nieu we leden een hartelijk welkom toe in het bestuur, hopende op een goede sa menwerking te mogen rekenen. Uitvoe rig werd van gedachten gewisseld over het punt vaststelling contributie. Met de bovenvermelde plannen voor ogen kan men niet aan een verhoging ontkomen. De contributie van deze vereniging, zegge f 1.per jaar, is echter zeer laag. Besloten werd deze te verhogen tot f 2,per jaar. Het bestuursvoorstel om ten bate van de plaatselijke actie voor „Open het Dorp" een gift ter be schikking te stellen in de vorm van twee paar schaatsen, werd met 6 stem men tegen en 5 voor, verworpen. BRUINISSE KAMPIOENSCHAPPEN „BRUSE TREKKER" Door de postduivenhoudersverenigin „Bruse Trekker" te Bruinisse zyn d kampioenschappen 1962 bekendgt Uitslagen: Vitesse duif: J. Bal, Bruinis se; 2. Ph. Steketee, Bruinisse; 3. Steketee, Bruinisse. Vitessehok: 1. Ph. Steketee, Bruinisse, 2. C. S. Capelle, Bruinisse, 3. A. S. Koning, Bruinisse. Midfond-duif: 1 P. Zandijk, Sirjans land, 2. P. Zandijk, Sirjansland, 3. Ph. Steketee, Bruinisse. Midfondhok: 1 Ph. Steketee, Bruinis se, 2. P. Zandijk, Sirjansland, 3. C. Bal, Sirjansland. Fondduif: 1. A. J. IJzelenberg, Bruinis- 2. W. A. Jumelet, Bruinisse, 3. A. S. de Koning, Bruinisse. Fondhok: 1. Ph. Steketee, Bruinisse, A. S. de Koning, Bruinisse, 3. W. A. Ju melet, Bruinisse. Jonge duif kampioen: 1, 2. en 3. A. S. de Koning, Bruinisse. Hok jonge duif: 1 A. S. de Koning, 2 C. Bal, Sirjansland, 3. A. J. IJzelenberg, Bruinisse. Generaal kampioen: 1. Ph. Steketee, Bruinisse, 2. A. S. de Koning, Bruinis se, 3. C. Bal, Sirjansland. KLOETINGE RAADSLID M. J. DE LOOZE LEGT ZIJN TAAK NEER De heer M. J. de Looze, heeft, in vev- band met zijn a.s. vertrek uit de ge meente Kloetinge, ontslag genomen als lid van de raad. De heer De Looze, die ruim vier jaar raadslid is geweest, had zitting voor de C.H.U. De opvolger op de c.h.-lijst is de heer S. Duvekot, die reeds eerder lid van de raad was, name lijk van 1 september 1958 tot 1 septem ber 1962. Zorgwekkend In Nederlandse tuinbouwkringen wordt de huidige situatie met betrek king tot de appelhandel binnen de Euromarkt ronduit zorgwekkend ge noemd nu deze grotendeels tot stil stand is gekomen. Op de pry'zen van het Nederlandse fruit heeft de invoer- belemmering van het buitenland niet veel invloed gehad onidat er toch reeds weinig export was. Deze week waren op de Zeeuwse veilin gen de beste kwaliteiten van rassen als Cox's Orange Pippin en Golden Deli cious zelfs weer wat duurder. De vei- lingprijzen stegen tot dicht tegen een gulden of zelfs iets er boven voor de Cox's Oranje Pippin en de mooie Golden Delicious deed al gauw tussen 70 en 80 cent per kg. Van beide rassen is het aan bod echter niet groot. De Cox's is een eind geruimd en de meeste Golden Deli cious heeft nog niet de kleur die bij dit ras behoort. Er is op de Zeeuwse fruitbedrijven nog genoeg Golden Delicious maar verwacht wordt dat eerst na half januari de aan voer van dit ras van betekenis zal wor den. Jonathan wordt er nogal wat aangebo den maar dit ras is dit jaar slecht op kleur gekomen en de groene partijen brengen lage pry'zen op. Mooi gekleurde Jonathan doet al gauw 50 tot 60 cent per kg, maar als er geen kleur op zit, en dat is meestal het geval, ligt de prijs tussen 20 en 30 cent per kg. Dat bete kent, dat de kostprijs niet wordt j maakt, want die ligt in deze tijd niet neden 25 cent per kg. Het aanbod van peren Is gering. Doyi né du Cornice is het meest gevraagd noteert regelmatig tussen 1,10 1,25 per kg. Er is ook een begin ge maakt met de verkoop van Conference uit de koelhuizen. Voor de goede kwali teiten grote maat ligt de prys tussen 60 en 70 cent per kg. Het aanbod van stoofperen is zeer ge ring. De prijs van Saint Remy blijft vrij stabiel op 25 tot 30 cent per kg., een prys die vanaf het begin van het seizoen is betaald. welkomstwoord van N.R.V.-afdehngs- voorzitter, de heer A. P. H. Goossen. oie o.m. burgemeester en mevrouw Kolff en vele hoofd- en afdelingsbestuurders uit overig Nederland kon begroeten, kwam ook de voorzitter van de Goese Operette vereniging, de heer G. P. van Eerten naar voren om mét zijn gelukwensen, nog een bloemstuk toe te voegen aan de talrijke bloemenattenties die het bestuur van de gouden afdeling reeds had ont vangen. De N.R.V. bleek met het engageren van de Goese operette voor hun feestavond een goede keus te hebben gedaan. Jan Kousemaker met zijn enthousiaste koor- groep en orkest hebben met de uitvoe ring van „Ein Walzertraum" een welis waar niet volkomen vlekkeloze vertol king gegeven men mag dat amateurs ook niet te zwaar aanrekenen maar toch een opvoering waarmee zy het pu bliek enkele uren plezierig heeft ge boeid. Het verhaal dat zich afspeelde aan het hof van een Duits vorstendom metje, waar zich de vorst beyverde om door middel van het uithuwelijken van zijn dochter aan een Weense officier, de dynastie te redden, was, zoals by de meeste operettes; pretentieloos. Maar de plaatsen waar alles zich afspeelde: een vorstelijk paleis, een tuin met muziek- paviljoens, vol met levenslustige mensen en daarbij vooral ook de meeslepende Straus-muziek, boden voldoende mate riaal om van het geheel een aantrekke lijk, kleurrijk spektakel te maken. De ze mogelijkheden zyn zaterdagavond dan ook ruimschoots benut en zo kan deze opvoering alleszins geslaagd heten. Een succes, waaraan de rijke kostume ring en de fleurige decors ook belang rijk hebben bijgedragen. Bij de solisten zagen we voornamelijk de oude, getrouwe kern op de planken, die weer voortreffelijk werk leverde. Annie Wijnands die over een goede stem be schikt, toonde haar hoofdrol als prinses Helene alleszins waard te zijn. Jo Beke- nes was als haar echtgenoot, luitenant Niki, in zang en spel een uitstekende partner. Victor Hopmans gaf een aardi ge creatie van de oude, goedmoedige vorst Joachim XHI en Jan Evers zorgde voor een kostelijke uitbeelding van de neef van de vorst, al was zijn spel af en toe wel eens wat té'gechargeerd. Een aparte vermelding verdienen zeker ook nog m.w. .Tannic Roose-den Butter, die de dirigente van een Weens damesor kestje met zwier uitbeeldde, Jan Roose die zich een trouw vriend van luitenant Niki toonde en mevrouw Annie Cardon- Kakebeeke, die als hofdame de moeilij ke situaties aan het hof kordaat hielp oplossen. Dirigent Kousemaker wist koor en or kest tot een behoorlijk tempo op te stu wen en bij het acteren was duidelijk merkbaar dat de regisseur, dokter C. Grièp. de touwtjes stevig in handen had. Aan het slot waren er naast dankwoor den voor de twee vrouwelijke hoofdrol speelsters, Annie Wijnands en Jannia Rooseden Butter nog smakelijke surpri ses. Een bal besloot deze feestdag. Receptie Op de receptie kwamen vertegenwoor digers van afdelingsbesturen en een de putatie van het hoofdbestuur uit alle delen van het land om het jubilerende bestuur te feliciteren. 3 de peter van de afdeling* Walche ren, het hoofdbestuurslid, de neer P. J. Kobben opmerkte, is de afdeling het twaalfde kind van de N.R.V. Zeeland telde per 1 januari 1962 het niet gerin ge aantal van 1171 leden. )e afdelingsvoorzitter, de heer A. P. H. Goosser., dankte het hoofdbestuurslid voor zijn vriendelijke woorden. Hij wees op de geografische moeilijkheden waar mee de afdeling te kampen heeft. Des ondanks was de voorzitter optimistisch gestemd over de belangstelling in Zee- and. De voorzitter van de afdeling Alkmaar, dr. P. Gootjes, sprak mede als hoofdbe stuurslid. Hij was van mening, dat het uitdragen van de N.R.V.-gedachte in Walcheren was geslaagd. Ieder be stuurslid bood hij hij een zilveren lepeltje aan met de afbeelding van Alkmaarse kaasdragers. Namens de 8-jarige afde ling Bergen op Zoom wenste de voor zitter de heer H. Zandvoort, dat de goe- nabuurschap steeds gehandhaafd zal Niet één, maar twee telwerken Burgemeester mr. H. N. Baron Schim- melpenninck van der Oije wijdde vrij dagavond in de raad Kloetinge woorden aan het verscheiden van prinses Wilhel mina. Hy memoreerde daarbij baar grote verdiensten ten opzichte van liet Nederlandse volk, inzonderheid haar be leid tjjdens de bezettingsjaren. Na deze woorden die staande werden aange hoord, werden enkele ogenblikken van stilte in acht genomen. Het gemeentebe stuur heeft een telegram van rouwbe klag gezonden aan de koninklijke fa milie. Bij het voorstel van b. en w. tot het vaststellen van een wijziging van de ge meentebegroting 1962 bleek, dat de fi nanciële commissie het beter achtte om inplaats van een schrijfmachine met voorsteekinrichting met één telwerk, een gelijke machine aan te kopen met twee telwerken. Inplaats van de voorge stelde f 3400,zal de aanschaf dar f7035,kosten, maar de commissie was van mening dat, met het ooj, toekomst, het beter en voordeliger" zal zijn, nu een goede koop te sluiten in plaats van een machine te kopen die spoedig zal blyken niet meer te passen in het steeds in omvang toenemende administratieapparaat. Deze suggestie werd door b. en vv. overgenomen, waar na de raad met een en ander akkoord ging- Een reeds eerder door b. en w. inge diend voorstel kwam nu gewijzigd tei tafel. Het betrof de afsluiting van de straten ten noorden van de Lewestraat, te weten Vijverweg, Schalklaan, Hem- straat en Groenedaal voor motorrijtui gen op meer dan twee wielen. In hun nieuwe voorstel was een andere redac tie gebruikt, waardoor kleinere samen stellingen als caravans en groentewa gens niet gehinderd zullen worden. De heer H. J. Colijn (a.r.) wilde nu wel' met b. en w. akkoord gaan maar vroeg bij volgende uitbreidingsplannen meer rekening te houden met de eisen van het moderne verkeer, wat hem werd toegezegd. Hierna werd het voorstel van b. en w. aangenomen. De onbewoonbaarverklarin^ van het pand Langeweg 2. kon worden opgehe ven omdat dit pand door verbouwing weer in bewoonbare staat is gebracht. De werkplaats voor gemeentewer ken, annex bergplaats voor de mu ziektent, is gereedgekomen, zodat de huurovereenkomst met de heer M. G. Gescliicrc voor bergruimte voor de muziektent kon worden opgezegd. Aan de heer W. Francke werd een schadevergoeding toegekend van f225 voor schade als grondgebruiker tijdens het leggen van rioolbuizen. De heer W. Beenhakker kreeg om dezelfde oorzaak f40. toegekend en de heer S. Goeree SUBSIDIEAANVRAGEN Afwijzend werd beschikt op het verzoek van de besturen van de Bond van Mobi lisatie-invaliden en van hun nabestaan den en van de stichting „De Nederland se Soldaat" te Drachten, om een eenma lige subsidie van 2 cent per inwoner ten behoeve van de oprichting van een tionaal monument. Ook het verzoek subsidie van het Revalidatiecentrum voor kinderen „Johanna Stichting" te Arnhem werd afgewezen, daar geen kinderen uit Kloetinge bij dit centrum m zorg zijn. Het bestuur van de Nederlands-Belgi sche Vereniging te Zeeland in Middel burg had de gemeente gevraagd lid te worden. (Jaarlijkse contributie f25,—). B. en w. schreven de raad dat zij wel sympathiseren met de doelstellingen van de vereniging, maar dat ze toch van mening zijn, dat het niet op de weg ligt van de gemeente om als lid toe te treden, maar dat ze hier meer een taak zien van het bedrijfsleven en van parti culieren. Hun voorstel om dan ook als gemeente niet toe te treden werd door le raad aanvaard. Te Katholieke Reclasseringsvereni- ging, afdeling Zeeland, te Middelburg, zal met ingang van 1961 een subsidie ontvangen van f10,per jaar voor elke inwoner van Kloetinge, die bij deze vereniging in het desbetreffende jaar zorg is geweest. De Zeeuwse Christelijke Boeren- Tuindersbond te Goes zal een jaarlijkse bijdrage ontvangen in de kosten, ver bonden aan het bezoeken van de chris telijke lagere landbouwschool te 's-Heer-Arendskerke door leerlingen uit Kloetinge en wel voor het cursusjaar 1961-1962 voor één leerling f20,en over het cursusjaar 1962-1963 voor één leerling f 40, Aan de Zeeuwse Stichting voor Revali datie te Goes-Middelburg werd een een malige subsidie van 5 cent per inwoner toegekend ten behoeve van de aankoop, restauratie en inrichting van het pand Dam 34 te Middelburg. De verordening tot verlening brandstoffentocslag aan minder draag- waarnaar do brandstoffentocslag wordt verstrekt werden hierbij opgetrokken. Het jaarlijks netto-inkomen beneden hetwelk de brandstoffentoeslag in het vervolg zal worden verstrekt werd nu vastgesteld voor een echtpaar op f 2700, vermeerderd met f 260 per jaar voor elk inwonend gezinslid en voor alleenstaan den op f2080. Ook de overige sprekers, vertegenwoor digers uit Zutphen, Den Helder. Haar lem, Amsterdam, Rotterdam en Den Haag, legden de nadruk op een steeds voortdurende goede samenwerking. Boekje uitgegeven over ziektebestrijding De rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst voor Zeeland en West-Noord-Brabant, heeft wederom in samenwerking met de planteziektenkundige dienst in Zeeland, een boekje voor de ziektebestrijding in de fruitteelt uitgegeven. Hierin worden adviezen gegeven voor het komende jaar en worden verder de ervaringen van het afgelopen jaar uiteengezet. In een voorwoord zegt de rijkstuin- bouwconsulent, ir. J. J. van Hennik, dat het boekje vooral gezien moet worden als basis en handleiding voor de waar- schuwingsdienst-ziektebestryding in het komende jaar. Behalve voor de ziekte bestrijding bij pit- en steenvruchten worden er in Zeeland nu ook waarschu- wingskaarten verzonden voor kleinfruit en boomkwekerijen. Ten aanzien van de algemene ervaringen in het afgelopen jaar wordt gezegd, dat debestrijding van ziekten en plagen in de fruitteelt op goed verzorgde bedrijven geen onover komelijke moeilijkheden neeft opgele verd. In het begin van het seizoen was er een zeer vroege schurftinfectie, maar door de droge weersomstandigheden is de aantasting erg meegevallen. De meeldauwaantasting was matig en trad vooral pas later in het seizoen op. De omstandigheden voor het optreden van kanker waren in de voorgaande jaren zeer gunstig en deze ziekte kwam ook in 1962 op grote schaal voor op de fruit bedrijven. Een andere belangrijke ziekte op de fruitbedrijven is „spint". Aanvan kelijk liep het hiermee wel goed en was de aantasting matig maar na het be ëindigen van de meeldauwbestrijding, kreeg deze parasiet plaatselijk nog' gele- eenhèid zich uit te breiden. Bij het ras „Golden Delicious" was veel verruwing van de vruchten te constate ren. De praktische fruitteler kan in dit boekje vele waardevolle aanwijzingen vinden. Alle mogelijke ziekten en plagen worden er in besproken en ook bestrij- dinesmogeliikheden worden erin aan gegeven. Het kleinfruit wordt er even eens in behandeld en er wordt wat aan dacht besteed aan de chemische bestrij ding van onkruid. Marktberichten COHP. TUrXBOUWVETLIVG ROTTERDAM Aardappelen 1317. Andijvie 67—79, Rode kool 1325. Gele kool 13—20, Groene kool 9—24. per kg. Sla IA 38—41, IC 15—19 per stuk. Spruiten IA 70—98. IIA 49—70, IB 63— 77. IIB 29—40, ID 84—S6. geschoond 87—1.34 per kg. Aanvoer 38.000 kg. Boerekool 10—23. Prei 32—51. per kg. Selderij 16—26. Peterselie 17—18 per bos. Grote Peen 714. Uien ge schild 26—33, Uien 16—25. Witlof IA 1.18— 1.31, IIA 77—1,19, IB 1,11—1,19, ITB 91—1.05 per kg. Aanvoer 23.000 kg. Black Alicante 1,48—1.77, Cox's Orange P. IA 83—1,02, IC 40 39. Golden Delicious IA 72—81. IIA 63—70, IIB 45—64. nc 28—38. Goudrenetten IA 52— 65, IB 4953. IC 4552. Glorie van Holland IA 4643, IB 40—44.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11