Waterleiding „Schouwen-Duiveland" vlast op extra recreatie-subsidie LUXE BOUWDOOS VOOR PRACHTIG TANKSTATION Voot Uw2m,! „WEST-Z.-VLAANDEREN LAATSTE JAREN STAGNEREND GEBIED" KWART VAN LANDBOUWSCHUREN IN ZEELAND NA 1940 GEBOUWD RAMPMONUMENT IN ZIERIKZEE ZATERDAG 15 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 'niemeter" Hebt u nog vragen? Schrijf dan aan Niemeyer Adviescentrum voor Pijprokers, Postbus 41, Groningen. „We zijn op zoek naar de pot Beslissing over oude verliezen kan nu op korte termijn afkomen DE GROTE INVESTERINGEN, die de N.V. Waterleidingmaatschap pij „Schouwen-Duiveland" in de nabije toekomst moet doen voor het opvangen van de hoge pieken in het verbruik tijdens de zomermaan den, wettigen volgens de raad van beheer de aanspraak op een spe ciaal subsidie van rijkswege in verband met de recreatie. „Wij zijn op zoek naar de pot, waaruit dit kan komen, maar op het ogenblik heb ben we de weg erheen nog niet gevonden". Met deze opmerking in de aandeelhoudersvergadering, gisterenmiddag in hote! „Van Oppen" te Zierilczee, onderstreepte de voorzitter, burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester nog eens de bijzondere positie, waarin de maatschappij ver keert. Wanneer liet eiland eenmaal zijn vaste verbindingen naar het noorden en het zuiden heeft, wordt algemeen een grote toename van het aantal recreanten ver wacht. De produktie van de waterlei dingmaatschappij moet de belangrijke stijging in het verbruik tijdens het top- seizoen kunnen bijhouden. Dit vergt kostbare voorzieningen, die echter maar enkele maanden per jaar hun nut afwer ken en daarna „renteloos" zyn. De raad van beheer verwacht daarom, dat het rijksinstituut voor driykwater- voorziening oog zal hebben voor deze ongunstige wissel op de exploitatie. Op het ogenblik is de Schouwse Waterlei dingmaatschappij ook nog steeds het zorgenkind van het instituut. omdat men nog heeft te kampen met grote verliezen uit de jaren na de ramp in 3953. Deze zijn inmiddels opgelopen tot 855.000. Een regeling daarvoor is nog steeds niet afgekomen. De voorzitter kon de aandeelhouders overigens giste renmiddag wel toezeggen, dat op korte termijn van de minister van sociale za ken een beslissing in deze is te verwach ten. De zaak is destijds in handen gege ven van een interdepartementale com missie, die rapport heeft verzocht aan de Centrale Accountantsdienst. Er is daar op een diepgaand onderzoek ingesteld. Een regeling kan nu elk ogenblik uit de bus komen. „We moeten ons daarente gen geen illusies maken", aldus mr. Dijckmeester. „Het zal noodzakelijk zijn om ons opnieuw goed rekenschap te geven van de positie van ons bedrijf". T ransportleiding Wat de resultaten van het bijna aflopen de jaar betreft: de waterafgïfte ligt on geveer 2i/2 procent hoger dan in 1961. De stijging is kleiner dan het voorgaan de jaar, maar dit is te wijten aan een kort voorjaar en een vrjj geringe acti viteit op het terrein van grote bouwwer ken. In totaal is in het afgelopen jaar 8'/2 km hoofdleiding gelegd. De nieuwe transportleiding van 2/i km lengte langs de rondweg om Zierikzee is deze week gereedgekomen. „Voor de druk op het leidingnet ip Dui- veland en Bruinisse is dit nieuwe type buis met een diameter van 30 cm van groot belang. In het wingebied bij Haam stede is begonnen met het slaan van acht nieuwe putten. Het is de bedoeling, dat deze bronnen, inclusief de buizen en automatische voorzieningen voor het nieuwe recrcatieseizoen gereed zullen zijn. In 1962 heeft de maatschappij voor 250.000 geïnvesteerd. Voor het komen de jaar is een bedrag van 3 Vt ton ge raamd. Afgezien nog van de bouwplan nen voor een nieuw kantoor. In de pro cedure daarvoor zit op het ogenblik nog maar weinig gang. Aanvankelijk kon het rijksinstituut zich wel verenigen met de schetsen, maar enkele maanden gele den wilde men plotseling de tekeningen afmeten naar de personeelssituatie. Het bureau organisatie van het mi nisterie van sociale zaken heeft de personeelssterkte van het bedrijf toen grondig bekeken. In een rapport wer den de grondslagen van de perso- neelsopbouw bevestigd. „We hopen, dat dit een aanleiding zal zijn om tot een spoedige beslissing over de nieuwbouw van het kantoor te ko men", zo zei mr. Dijckmeester. Fluoridering Over de wateropbrengsten kon hij nog meedelen, dat deze in het aflopende jaar ongeveer 25.000 hoger zullen lig- Bruto resultaten Zeeuwsche Confectiefabrieken iets lager De directie van de N.V. Zeeuwsche Con fectiefabrieken deelt het volgende mede: „Zoals de laatste jaren gebruikelijk, ver strekten wH in juli van dit jaar een summiere tussentijdse bedrijfsmedede- ling over de eerste zes maanden van 3962. Het streven is er op gericht begin februari 1963 de jaarvergadering te hou den. Hierop vooruitlopend delen wij U mede, dat het zich laat aanzien dat de bruto resultaten over 1962 iets lager zullen zijn ten opzichte van die over 1961, onder meer ten gevolge van geste gen kosten, hogere lonen, verkorte werkweek, het ongunstige voorjaarssei zoen en de voortdurend krappe arbeids markt. Desalniettemin mag worden verwacht, dat het dividendvoorstel over 1962 min stens geltyk zal zijn aan het over de laat ste zes jaren gedeclareerde basis-divi dend van 15 Over 1961 werd 17 dividend in contanten uitgekeerd. Mutatie bij belastingdienst De heer R. W. Dekker, adjunctcommies van 's rijksbelastingen en werkzaam op het kantoor der directe belastingen en accfjnzen te Goes, werd bij beschikking van de staatssecretaris van financiën met ingang van 1 januari a.s. verplaatst naar de inspectie invoerrechten en ac cijnzen te Vlissingen. gen dan in 1960. De voorzitter haakte op deze gegevens in met dg opmerking, dat er hier en daar ongerustheid blijkt te bestaan over het feit, dat deze verho ging van de opbrengsten zou voort vloeien uit het nieuwe tariefstelsel. Hij haastte zich evenwel te verklaren, dat de directie de verwachting heeft, dat er geen verschil in hoogte wordt geregis treerd ten opzichte van het oude tarief. Het nieuwe systeem is alleen gehanteerd om een betere verdeling van de kosten over de verbruikers te bewerkstelligen. Een beslissing over een voorstel van de raad van beheer tot fluoridering van liet leidingwater bleef deze middag nog uit. Het bleek namelijk, dat nog niet alle ge meenteraden het standpunt ten aanzien van deze zaak hebben bepaald. Aange zien de raad van beheer het nuttig vond, dat de vertegenwoordigers in deze met een omlijst mandaat ter vergadering verschijnen werd het ontwerp van d( agenda afgevoerd. De raden van Westerschouwen en Zie rikzee hebben zich voor fluoridering uitgesproken. Duiveland, Middenschou- wen en Bruinisse zijn er tegen. Brou wershaven heeft nog geen standpunt be paald. Bij een informele bespreking van het onderwerp bleek nog, dat de kosten voor investering bij fluoridering van lei dingwater moeten worden geraamd op 94 cent per inwoner en de exploitatie op 16 cent per inwoner per jaar. De jaar stukken werden in deze vergadering zonder verdere opmerkingen vastgesteld. Dr. C. de Galan voor Z.L.M.-kring: Groei in de streek is achtergebleven ,Hoe is het met Zeeuwsch-Vlaanderen n met de landbouw in dit gebied?" Op een korte, maar kernachtige wyze heeft dr. C. de Galan, adjunct-directeur van het E.T.I. voor Zeeland dondèrdagmid- te Oostburg zijn visie gegeven op deze onderwerpen, hem voorgelegd door de Z.L.M.-kring West-Zeeuwsch-Vlaan- deren. „Het kan voor U een beetje on vriendelijk klinken, maar uw streek is de laatste jaren eigenlijk een stagnerend gebied geweest", zo begon dr. De Galan zjjn lezing. „In groei is de streek achtergebleven ten opzichte van andere gebieden. Slechts een klein deel van de gemeenten groeit in inwonertal. De werkgelegen heid is in de periode 1947-1960 met 10 procent achteruit gegaan. Een gevolg daarvan is onder meer, dat vele jonge ren zijn weggetrokken en dat het per centage mensen boven de 65 jaar groot is, namelijk 13 tegen geheel Zeeland 12 en Nederland 9. Ook de welvaartsgroei is sterk achtergebleven. Hier zijn de cij fers voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen 43, voor Zeeland 63 en voor Nederland 'j de bevolking nemen de eisen voor betere leefbaarheid toe. Eisen waaraan de plaatselijke overheden, on derwijsinstellingen en dergelijke niet meer kunnen voldoen". Dr. De Galan zag een oplossing schaalvergroting, meer gaan denken in streekverband.- Hetzelfde zou kun nen worden toegepast in de agrari sche sector. Typisch goede voorbeel den van schaalvergroting noemde hij onder andere het waterschap „Het Vrije van Sluis", het industrieschap tussen de gemeenten Breskens, Groe- de. Schoondijke en Hoofdplaat en bij voorbeeld ook de centrumpositie van Oostburg- Hij noemde.het jammer, dat de ontwik- kelingscommissic West-Zeeuwsch- Vlaanderen zich niet méér op dit gebied heeft ontplooid. Ov$r een eventuele groef toonde dr. De Galan zich niet optimis tisch. Op het gebied van de industriali satie kunnen hoogstens kruimels worden Opgevangen van de omringende gebie den. Wel zag hij mogelijkheden in het vormen van woonkernen in de streek en het pendelen naar dichtbij gelegen in dustriegebieden. De landbouw noemde hij een zeer sterke bedrijfstak met goede gronden en met een uitstekend klimaat. De opvolgingssituatie is gezond, terwijl de vakbekwaamheid en het onderwijs op hoog niveau staat. „Toch dreigt ook de landbouw in de knel te komen, omdat de werkgelegenheid snel achteruit gaat (2% procent per jaar). Daar zal iets op moeten wórden gevonden", zei dr. De Galan. De wel vaartspositie noemde hrj de laatste jaren niet best. „De verdiensten zijn de afge lopen tien jaar vrijwel stabiel gebleven, hetgeen minder is dan in de andere be drijfstakken". Als de kapitaalspositie niet verbetert, zal het zijns inziens moei lijk zjjn de mechanisatie verder uit te breiden. Als mogelijkheden voor de toekomst noemde bij onder meer het kiezen van een ander beroep door de jongeren, om schakeling naar het toerisme en meer afzet van tuinbouwprodukten, met name naar de industriegebieden. „Het is goed om zo af en toe eens met al deze dingen te worden geconfronteerd", zo besloot J~ De Galan zijn interessante lezing. „De ontwikkelingen in de tuinbouw zien er gunstig uit, maar zullen geen groei van de bevolking brengen. Hoogstens het vasthouden van een aantal mensen, die anders zouden wegtrekken", aldus dr. De Galan. Als gevolg van het snel toenemende toerisme zag hij even een bevolkingsgroei, wel een grotere welvaart. „Gebleken is, dat in het toeristenseizoen evenveel mensen de West-Zecuws- Vlaamse kust bezoeken, als er in heel West-Zeeuwsch-Vlaanderen wonen. West-Zeeuwsch-Vlaanderen mag blij zijn als in de komende 10 jaar de bevolking stabiel blijft", aldus dr. De Galan, die verder van mening was, dat de wel vaartspositie bepaald niet rooskleuriger zal worden. „Vergeet niet", aldus de in leider, „dat heel West-Zeeuwsch-VIaan- deren in feite slechts even veel inwoners heeft als een klein provinciestadje. Bij het maken van plannen moet men daar van uitgaan". Jeugdschaatswedstrijden Zeeland te Zierikzee Het ligt in de bedoeling van de Zierik zeese ijsvereniging om in het komende seizoen, ijs-en-weder-dienende, voor de eerste maal de provinciale jeugdkampi oenschappen op de schaats te organise ren op de baan bij het Kaaskenswater- Het gaat hier om een nieuw deel van het wedstrijdprogramma. Tot op heden na men de junioren ook deel aan de alge mene provinciale kampioenschapper vorig jaar eveneens in Zierikzee zijn verreden. De nieuwe wedstrijd splitst de deelne mers in twee categorieën: a. 16 en 17 jaar en b. 18, 19 en 20 jaar. Donderdag avond heeft de vereniging tijdens een algemene vergadering in het „Huis van Nassau" te Zierikzee de organisatie en opzet van deze jeugdwedstrijden bespro ken. Het bestuur zal maatregelen tref fen. dat bekers en medailles zo snel mo gelijk beschikbaar zijn. Voorzitter B. J. Franke deelde de aanwezige leden mede, dat de kampioenschappen sclioonrijden dit seizoen in Veere en die van hardrij den in Middelburg zullen worden gehou den. Hij attendeerde nog op de voor waarde voor deelname: het schaatspas poort. Dit document waarvoor medische keuring is vereist kan worden aange vraagd bij de afdelingssecretarissen. Ook de K.N.S.B. krijgt een onderdeel uit de Totopot. Een van de bestuursleden, de heer Pomper, volgt op het ogenblik een cursus schaatstraining. Wanneer het bedrag uit de totopot voor Zeeland mee valt zal deze vereniging pogen een eigen training op Schouwen-Duiveland te or ganiseren. ..Het ledental steeg van 427 tot 438", zo deelde secretaris R. A. Huneman in zijn jaarverslag mee- Penningmeester Mast moest een nadelig saldo 325,99 rapporteren. Aan bezitting be schikt de vereniging over 3980,68. De baancommissie zal met drie man wor den uitgedreib. het winterprogram ver meldt een wedstrijd voor clubleden en een ijsfeest (gecombineerd). wat ruikt dat lekker! maar ik rook ook lekker! Voortrekkers is de lichte, door-en-door rijpe tabak, die het pijproken tot een puur genoegen maakt.Voor u - en door zijn geur ook voor anderen! Voorlichting over Canada voor Chr. Emigratie Burgemeester A. de Kam uit Vrouwen polder, voorzitter van de Zeeuwse af deling van de Christelijke Emigratie- centrale heeft donderdagavond in hotel „Centraal" te Goes een voorlichtings praatje gemaakt over Canada. De heer De Kam, die een reis van zes weken door dit land heeft gemaakt, verklaar de, dat er voldoende werk is voor de emigranten. „Er is gebleken, dat slechts 2 van de Nederlandse emigranten werkloos is en dat dit vaak mensen be treft, die er nog niet lang zijn", aldus spreker. De plaatsingsmogelijkheden noemde de heer De Kam erg groot. De lonen liggen hoger dan in Nederland en dé bestedingscapaciteit is ruim 2Vz maal zo groot, merkte hij op. De inleider wees er op, dat de grote ontwikkeling van Canada vooral na de laatste oorlog is begonnen. De korte inleiding werd gevolgd door de vertoning van talrijke dia's over Canada. In zijn openingswoord wees de voorzit ter op de geringe belangstelling voor emigratie in verband met de toenemende welvaart. Hij achtte het echter zaak om aan degenen, die willen emigreren een verantwoorde voorlichting te geven. Auto vernield bij slippen te Kloetinge Donderdagmorgen omstreeks negen uur heeft zich by het viaduct te Kloetinge een verkeersongeval voorgedaan, wj bij een bestelauto totaal werd vernield. De bestuurder, de marktkoopman M. de J. uit Eindhoven werd uit de auto ge slingerd. Hy liep lichte verwondingen op. Zyn echtgenote, die naast hem zat, kwam met de schrik vrij. Het ongeluk gebeurde, toen de auto, die uit de richting Kapelle kwam, door de gladheid van ae weg in een bocht begon te slippen en tegen een betonnen paal tje schoof. De bestelauto sloeg over de kop en bleef op de grasberm tussen het rijwielpad en de rijbaan liggen. De ver nielde wagen werd door een takelauto verwijderd. Maar 90 pet. van gebouwen in „traditionele" schuur De rljkslandbouwvoorlichtingsdienst oor de Zeeuwse eilanden heeft een boekje uit doen geven over de mogelijk heden, die er zyn bij de verbouw of nieuwe indeling van bedrijfsgebouwen. De uitgave is onder de titel „De land- bouwschuur aangepast aan modern ge bruik" verschenen. Aanleiding hiertoe vormde de toenemende vraag naar voor lichting op dit gebied, die zijn oorzaak vindt in de veranderingen van de ar- beidsmethoden en de uitbreiding van het machinepark. Bovendien speelt de ver anderde wijze van bewaren van land bouwproducten een rol. By de inventarisatie van mei 1960 bleek, dat 75 van de bedrijfsgebouwen in Zeeland vóór 1940 is gebouwd. Vele landbouwschuren van na 1940 werden gebouwd volgens de plattegrond van vroeger. Daarom moet ongeveer 90 van deze gebouwen gerekend worden tot de traditionele schuur van het Zeeuwse langgeveltype. nèt echt, met plastic deuren, ramen, Esso-pompen, enz.! Precies op maat voor meeste speelgoed-autootjes. O Slechts V.UU Vele Esso-dealers kunnen u uit voorraad leveren. En u weet het: MET ESSO BENT U BETER UIT! BOEKJE VAN VOORLICHTINGSDIENST Cijfermateriaal in het boekje toont dat er in Zeeland vergelijkenderwijs na 1940 belangrijk meer is gebouwd dan landelijk. Van de 6200 hoofdbedrijfsge- bouwen, die Zeeland nu bezit, werden er 1564 of 25 na 1940 gebouwd. Het to tale aantal bedrijfsgebouwen in ons land bedraagt 163.125. Daarvan zijn er 26.050 of 16 vanaf het begin van de oorlog rezen. Dit verschil valt te verklaren uit het herstel van de oorlogsschade en de vernieuwingen na de ramp van 1953. In het boekje worden mogelijkheden tot uitbreiding of indeling van de vier meest voorkomende typen van bedrijfsgebou wen behandeld. Het is samengesteld door de heer W. P. Balkenende van rijkslandbouwvoorlichtingsdienst' Goes. Volkskerstzangdienst in Goese veiling Voor het eerst zal op zaterdagavond 22 december in de nieuwe veiling aan de Fruitlaan te Goes een volkskerstzangbij- eenkomst worden gehouden, georgani seerd door een interkerkelijk comité, rin leden van vrywel alle kerkge nootschappen samenwerken. Aan deze zangdienst zullen niet minder dan zes zangkoren en de muziekkorpsei „Euphonia" en „Hosanna" medewerking verlenen, onder meer ter ondersteuning van de samenzang. De burgemeester van Goes, mr. F. G. A. Huber, zal het kerstevangelie voorlezen. Deken C. P. M. Holtkamp (r.-k. kerk) ds. H. M. Strating (N.-h. kerk) en ds. E. Jansen (geref. kerk) zullen korte toespraken houden. Ten gerieve van de bezoekers aan deze bijeenkomst zullen vanaf diverse plaatsen uit de stad tou ringcars naar de veiling rijden. Ook zal er een pendeldienst zijn tussen het stati on N.S. en de veiling. In de ideeënbus van Zierikzee is een suggestie gestopt een passend monu ment op té richten voor de ramp en oor logsslachtoffers. Het voorstel was on dertekend door L. H. A. de Jonge die daarvoor een beloning van 25.kreeg toegekend. B. en w. verschillen alleen op het punt van de plaats voor een of twee monumenten met inzender van mening. Het college voelt meer voor situering in het centrum van de stad, bijvoorbeeld op het Havenplein of in het nieuwe plant soentje aan het Kraanplein. Daar heeft ook reeds het Jumaelage-monument van Saint Hilaire du Harcourt een plaats ge kregen. Ten aanzien van de r.-k. oor logsslachtoffers zou ook meer recht worden gedaan op deze plaats dan op de Algemene Begraafplaats. RoKin 16, Amsterdam. Telefoon: 62188. Lou van Burg, die zich op het ogenblik in Wenen, na zijn nogal omstreden televisieactiviteitèn van de laatste maanden, bezig houdt met filmen, is door het televisiekijkend publiek aller minst vergeten. Elke dag ont vangt. hij vele brieven en tele grammen van kijkers die hem vragen terug te keren voor de televisiecamera's. De foto toont hou met een arm vol telegram men. HOOG EN LAAG WATER 16 december -f nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 4.59 1.88 17.32 2.03 11.38 1.99 23.42 1.67 Tcrneuzen 5.31 2.04 18.01 2.19 12.09 2.15 Hansweert 6.01 2.15 18.35 2.32 0.05 2.11 12.42 2-29 Zierikzee 6,13 1.39 18.49 1.62 12.15 1.68 Wemeldinge 6.44 1.63 19.10 1.88 0.10 1.66 12.34 1.89 17 december nap nap nap nap uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 5.47 i.70 18.21 1.83 12.25 1.87 Terneuzen 6.19 1.86 18.49 1.99 0.11 183 12.54 2.03 Hansweert 6.46 2.00 19.20 2 15 0.44 1.97 13.25 2.17 Zierikzee 658 1.26 19.35 1.49 0.32 1.33 13.02 1.60 Wemeldinge 7.28 1.48 1955 1.72 0.53 1.54 13-19 1.80 Advertentie

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 9