R.T.M. en A.M.Z. willen vergunning voor busdienst Oosterscheldebrug Bollen voor boten AGENDA WALCHEREN VLISSINGSE „ORANJE NASSAU" BESTAAT VIJFENTWINTIG JAAR Amerikaans epos over iunerlestrijd Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever neT""38 MARKTBERICHTEN „GEMEENSCHAPPELIJK BELANG" BENOEMDE TWEE ERELEDEN KERKDIENSTEN ZATERDAG 15 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT r. Aanvragen zijn ingediend R.T.M.lijn Zierikzee-Colijnsplaat A.M.Z.rechtstreekse uurdienst Goes VAN TWEE KANTEN hebben zich momenteel gegadigden gemeld voor het openen van een busdienst over de Oosterscheldebrug, zodra deze eind 1965 voor het verkeer zal kunnen worden opengesteld. De Rotterdamsche Tramweg Maatschappij wil haar huidige traject Zie- rikzeeVeerhaven „De Val" doortrekken tot Colijnsplaat en de Auto Maatschappij Zeeland heeft een aanvraag ingediend voor een fre quente dienst GoesZierikzee vice versa, waarbij men zich bereid verklaart de huidige concessie van de R.T.M. naar de veerdienst tussen Schouwen eu Beveland over te nemen. In een openbare ver gadering van de Commissie Vervoersvergunningen op 17 januari aan staande te Utrecht zullen beide verzoeken in behandeling worden ge nomen. Dan zullen ook de bezwaren tegen het verlenen van een vergunning aan de orde komen. Op het ogenblik wordt al van drie kanten tegen het voornemen van de R.T.3I. geageerd. Voordat de termijn gesloten zal zijn, hebben de gemeenten Kortgene en Wissenkerke en de kring Schouwen- Duiveland van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij in het kantoor van de rijksverkeersinspectie te Middelburg hun protesten gedeponeerd. Wanneer aan de R.T.M. een vergun ning wordt toegewezen om haar dienst van het station te Zierikzee naar de veerhaven „De Val" momenteel af gestemd op de vaarten van de Provin ciale Stoombootdiensten naar Kats te verlengen over de Oosterscheldebrug, zal Colijnsplaat het eindpunt zijn van deze lijn. In deze Noordbevelandse plaats moet dan worden overgestapt van of op een eventueel aansluitende dienst van de A.M.Z. naar Goes of in de richting Kamperland. Naar wij verne men heeft de directie van de R.T.M. onder meer als argument aangevoerd, dat de onrendabele lijn naar de veerboot PAUL K RUGERSTRAAT 41-43 VLI SS I N G E DEENSE KERSTCOLLECTIE servetten, lakens, lopers VANDAAG Middelburg City: De rimboevechters van Birma, 20 uur, 14 jaar; Electro; Het zwaard van Zorro. 19 en 21.15 uur, 14 jaar; Van Benthem en Jutting: exposi tie De Lussanet, 918 uur; Koorkerk- centrum: Instuif hei-vormde jeugdraad, soosavond, 20 uur. Vllssingen Alliambra: De rimboevechters van Birma, 19 en 21 uur, 14 jaar: Luxor: .Terry als huisknecht, 19 en 21 uur. a.l,; Britannia: Receptie Nederlandse Rei's- vereniging, afdeling Walcheren, ter gele genheid van het 50-jarig bestaan, 15.30— 17.30 u. Britannia: Feestavond Nederland se Reisvercniging afdeling Walcheren, 20 uur: Scheldekwartler: Concert „Ons Ge noegen", 20 uur: Noordzeeboulevard: Re ceptie woningbouwvereniging „St. Willi- brord" ter gelegenheid van 25-jarig be- Blaan, 16—17.30 uur; 't Anker: afscheids- ceptic J. Moll, 15.30—16.30 uur: R.-k. Militair Tehuis: bijenkomst r.-k. bouw vakarbeidersbond „St. Joseph". 15 uur: Concertgebouw: Filmavond afdeling Vllssingen Nedrlandse Ver. voor Sex, Hervorming. 20 uur: Delta: Receptie Oranje Nassau, ter gelegenheid van het 25-Jarig bestaan. 15—17 uur Goes Grand: De rimboevechters van Bir ma. 19 en 21 uur, 14 Jaar; Schuttershof: ziekenhuisverpleging Noord- en Zuld- Bcveland. 14.30 uur: Prins van Oranje: Gewestelijke vergadering P.v.d.A., 10 uur: Grote Markt: Start wandeltocht „Open het Dorp". 14 uur Tcrncuzen Luxor: Cape Fear, 20 uur, 18 Jaar; Concertgebouw: De revolvervech ters. 20 uur, 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater: Twee vrouwen. 19 cn 21 uur. 18 jaar. Sas van Gent Olymplatheater: De gebo chelde. 20 uur, a.l. llulst Bioscoopgebouw: Eddle slaat zich erdoor. 20 uur. 14 Jaar. Axel Het Centrum: Guerrilla's tegen Jap pen. 18.30 en 21 uur. 14 Jaar. IJzcndUkc HofZichttheater: Ontvoering uit Boedapest. 20 uur, 14 jaar. BrcsUcns Casino: Jubileumtentoonstelling dulvcnhoudersverenlging „Nog Sneller". Haamstede Bioscoop Bom: The lone ran ger, 20 uur. 14 Jaar. Rencsse Dorpshuls: Toneelver. „Op drirt" met „Het eenzame huis". 20 uur. St-Maartensdijk Bioscoop „De Gouden Leeuw": Voetstappen In de nacht, 19.30 uur. Bergen op Zoom Roxy: De koning der koningen, 20 uur. 14 Jaar: Luxör. Huls der ontucht, 18.45 en 21 uur, 18 Jaar. MORGEN Middelburg City: De rimboevechters van Birma, 11.30 en 20 uur. 14 jaar: Electro: Het zwaard van Zorro. 15.30 en 19.30 uur, 14 laar. Vllssingen Alhambra- De rimboevechters van Birma, 15. 19 en 21 uur. 14 Jaar: Lu xor: Jerry als huisknecht, 15. 19 en 21 Goes Grand: De rimboevechters van Bir ma, 15. 19 en 21 uur. 14 jaar. Tcmeuzen Luxor: Revolvervechters. 14 uur. 14 jaar: Luxor: Cape Fear, 16 30 en 20 uur. 18 Jaar: Concertgebouw: Revol vervechters, 20 uur. 14 Jaar. Oostburg Ledeltheater: Stormloop naar het westen. 14 uur. 14 jaar: Ledeltheater1 Twee vrouwen. 16.30 en 20 uur. 18 Jaar. Sas van Gent Olymplatheater De gebo chelde, 14.30 uur. a.l.: Olymplatheater Gevaarlijke verhoudingen. 17 en 20 uur. 14 laar. Axel Het Centrum: Guerilla's tegen Jap pen. 15.45 uur. 14 Jaar. He' Centrum Meisjes langs de weg. 20 uur. 18 jaar. Hulst - Bioscoopgebouw Eddie slaai zich erdoor. 15 en 17 15 uur. 14 laar: Hei Cen trum: Overtreding art. 251. 20 uur. 18 j Breskcns Casino: Jubileumtentoonstelling duivenhoudersvereniglng ..Nog Sneller" Bergen op Zoom Roxy: De wet van di prairie. 14.30 uur. 14 jaar: Roxy: De ko ning der koningen. 16 en 20 uur. 14 Jaar: Luxor: Karavaan der verdoemden. 14 uur. 14 Jaar: Luxor: Huls der ontucht 16. 18.45 en 21 uur. 18 Jaar. (Advertentie) Zondagsdienst Taxi's Middelburg TRIO TAX, telef. 2600 BLANKER, telef. 2865 in „De Val" op deze wijze een nuttig effect kan krijgen. De A.M.Z. heeft eer aanvraag ingediend voor een recht streekse busdienst van Goes naar Zie rikzee; daarbij denkt men aan ieder uui een rit. De directie zal daarbij nog moe ten onderzoeken of deze dienst bij het R.T.M.-station in Zierikzee zal eindigen, of ook in het centrum van de stad nog een halte kan worden opgenomen en of een combinatie van beide mogelijkheden uitvoerbaar zal zijn. Het momenteel onrendabele traject Zierikzee„De Val" wil de A.M.Z. graag als concessie over- schrift tegen de komst van de R.T.M. op Noord-Beveland ingediend. Zij achten de Auto Maatschappij Zee land de aangewezen vervoersonder neming voor een busdienst over de Oosterscheldebrug. Enerzijds omdat deze maatschappij reeds een traject naar Colijnsplaat exploiteert en anderzijds omdat de A.M.Z. ook tij dens het isolement van Noord-Beveland voor het gereed komen van de delta- dammen door Zandkreek en Veerse Gat steeds naar volle tevredenheid haar busdiensten op het eiland heeft uitge voerd. DOORGAANDE DIENST Bovendien zou met de komst van de R.TJM.-bussen in Colijnsplaat een derde vervoersonderneming haar intrede doen op Noord-Beveland. nu ook de N.V. Streekvervoer Walcheren over de Veer- se-Gatdam een lijn van Kamperland naar Middelburg exploiteert. Het kringbestuur van de Z.L.M. op Schouwen-Duiveland is ook fel tegen stander van een R.T.M.-busdienst naar Colijnsplaat. In zijn bezwaarschrift aan de rijksverkeersinspectie, wordt gepleit voor een doorgaande verbinding naar Goes vanuit Zierikzee en omgekeerd. Zowel in het belang van de reizigers van Schouwen-Duiveland naar Goes en de trein, als in het belang van het ver voersaanbod naar het eiland. Overstap pen in Colijnsplaat zal volgens het kringbestuur een remmende invloed op een vlotte verbinding hebben. MIDDELBURG J. Palmkoeck 25 jaar bij Streekvervoer De heer J. Palmkoeck. chef van de technische dienst van de N.V. Streek vervoer Walcheren, vierde donderdag het feit, dat hij 25 jaar aan dit bedrijf was verbonden. Tijdens een ontvangst in de directie kamer sprak de directeur, de heer J. P. L. van Manen, de jubilaris toe. Bij die ontvangst waren ook aanwezig de commissie van dagelijks toezicht en het bestuur van de personeelsvereni- ging- Jhr. mr. Rutgers van Rozenburg sprak namens de commissie van dagelijks toe-, zicht en bood de heer Palmkoeck een enveloppe met inhoud aan. Ook de heer J. van der Horst, voorzitter van de per soneelsvereniging bood de heer Palm koeck een geschenk aan en deed dit vergezeld gaan van enkele woorden, 's Middags werd aan het personeel en de relaties de gelegenheid gegeven de jubilaris in restaurant Wöhler te feli citeren. Alle leden van de kring Zuid van chefs van technische diensten van de doch terondernemingen van de Nederlandse Spoorwegen gaven acte de présance. De heren J. van Swelsen en Marsman voerden namens deze groep het woord en boden de heer Palmkoeck een ge schenk aan. Voor mevrouw Palmkoeck wax-en er bloemen. De heer Rtfn sprak namens de collega's en bood eveneens een cadeau aan. Onder de vele aanwezi- ;en waren onder meer ir. J. van de feene, directeur van het Centraal Autoherstel Bedrijf, de heer C. Bruins, voormalig directeur van S.W. en vele ■elaties van de jubilaris. „Juliana's" X-100 jachthoornkorps De jaarlijkse „grote avond" 1962 van het Middelburgs tamboers- en pijpers- korps vrydag in het Cit.vtheater is een min of meer historische uitvoc- ig geworden. Die avond heeft „het publiek" de resultaten van de actie „X-100" kunnen horen! Op het City- toneel verseheen namelijk net splinter nieuwe 11 man tellende jaehthoornkorps van „Juliana", terwijl voorts vice-voor- zitter W. S. Pouwer namens het actie comité „X-100" de jachthoorns, die aan geschaft konden worden dank zn de steun van het Middelburgse bedrijfsle ven een een aantal particulieren, over droeg aan voorzitter-directeur Joop van den Brink. En deze had woorden te kort om allen te danken, die deze uitbreiding hielpen tot stand brengen. Na de overdracht lieten de jachthoorn blazers onder leiding van hun instruc teur, hoofdagent van politie Piet Jonk heer, horen waartoe ze reeds in staat waren. Zonder overdrijving mag gezegd worden, dat het korps met de Fortunel- lamars glansrijk voor zijn „examen" slaagde. En als men dan weet, dat een jachthoorn 44 tonen kan voortbrengen (die uiteraard deze avond nog niet al lemaal gebruikt werden) dan xs het dui delijk, dat een dergelijk korps „brede' perspectieven voor „Juliana" opent. Öok het optreden van de band droeg een historisch tintje: tamboer-maitre Bas Bosch en zijn tamboers cn hoorn blazers bewandelden namelijk engzins anders wegen dan voorheen. Dat was na de mars „Merwedestad" in „Field of glory" al enigzins te horen, maar de Sresentatie van het nummer „Rocking lorse" (dat overigens niets met de be kende dans uitstaande had) was voor Zeeland nieuw. De blazersgroep blies driestemmig en in verschillende maat soorten en noewel de tamboers nog eni- ;e moeite hadden met de variaties zou- len bandleider Bosch en zijn mannen toch nog eens verder deze nieuwe weg kunnen aftasten. De Juliana-fluitisten lieten onder lei ding van directeur Van den Brink met name in „Lente-klanken" en de jubi leummars (voor volgend jaar als het korps 30 jaar bestaat) horen, dat zij een homogeen blazend ensemble vor men, ook onder leiding van Theo David- se. de assistent-dirigent. Na de pauze (waarin een verloting) en het jachthoornkorps-optreden presen teerde de Juliana-toneelgroep het blij spel „Het slippertje", een niemendalle tje over twee zakenvrienden, d' „roep" van de vrijgezellensoos een avondje niet kunnen weerstaan met alle gevolgen voor de achterblijvende echt genoten. Het stuk werd prettig gespeeld en een pluim verdient met name Jannie van Leerdam voor haar bijdrage als de dienstbode. De andere medespelenden waren Fien Glerum, Jopie van Leer dam. A. van Gemerden, F. Adriaansen en A. Wielemaker. De regie had de heer H. J. Schouwenaar. PROF. IR. UNK SPRAK VOOR NATUURKUNDIG GEZELSCHAP Voor de ledene zeischap te Middelburg hield pro1.. J. M. Unk uit Hilversum een voordracht over „Enkele aspecten van de tweede industriële revolutie". Zou men onder de eerste industriële re volutie kunnen verstaan het vervangen van de handarbeiders door machines, de tweede industriële revolutie betreft de vervanging van de witte boorden. Bij uitbi'eiding van industrie steeg ook het aantal gegevens, dat op één of andere manier verwerkt moest worden. Naar mate de snelheid van informatietoevoer steeg, steeg ook de behoefte aan snelle re informatieverwerking. Met mechani sche middelen werd spoedig de uiterste grens van de toelaatbare snelheid be reikt; met elektronisch-mechanische middelen werd deze snelheid weliswaar aanmerkelijk vergroot, doclx bleef in vele gevallen onvoldoende. Elektroni sche middelen bleken bij uitstek ge schikt te zijn voor snelle informatiever werking en nadat elektronische midde len hun intrede hadden gedaan, was er dan ook een sterke vooruitgang in de infoi'matietechniek te zien. Bij grote verwei'kingssnelheden bleek de betrouw baarheid van de elektronische middelen veel groter te zijn dan die van de me chanische middelen. Echter ook met de elektronica blijft men nog aan snel- Officiële publikatie VLIS8INGEN Gemeentebegroting 1963 Burgemeester en wethouders brengen tei openbare kennis, dat de begroting der plaat selijke inkomsten en uitgaven voor het Jaar 1963 met memorie van toelichting. alsmede die van de gemeentebedrijven op de secreta rie (le afdeling, kamer 81 voor een ieder ter lezing zijn neergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar worden Istcld. Sidderrog aangevoerd in Breskens De TX 8 heeft te Breskens een sidderrog aangevoerd. Deze vis soort komt in deze streken zelden voor. Hoofdzakelijk vindt men deze in de Middellandse Zee, At lantische Oceaan en aan de noordkant van Groot-Brittannië. Deze vis is voorzien van zoge naamde elektrische organen, die uit een 1000-tal vijf of zeshoeki ge prisma's bestaan met een doornsnede van een milimeter. Ze kan tot 60 kilogram zwaar wor den en een lengte bereiken van anderhalve meter. heidsgrenzen gebonden. Toch zijn er thans laboratoria, die voor een elemen taire bewerking tijden nodig hebben van de grootte van nanoseconde. Het invoeren van grotere verwerkings snelheden gaat in het algemeen met grotere kosten gepaard. Hierbij ziet men echter, dat bij volle belasting de prijs per eenheid van bewerking aan merkelijk daalt, tengevolge van het feit, dat de relatieve prijsverhoging niet evenredig verloopt met de snelheids verhoging. Dientengevolge zag prof. Unk in de naaste toekomst de ontwik keling van steeds groter wordende in formatieverwerkende systemen alom in de wereld toenemen. 'LISSINGEN BOEIENDE FILMS OP NUTSAVOND Het departement Vlissingen van Maatschappij tot Nut van het Algemeen heeft zijn leden donderdagavond in het Alhambra-theater een boeiend filmpro gramma aangeboden. Voor de pauze begon men met „Vijfen dertig jaar Filmjoürnaiistiek". Dezt film geeft een beeld van de ontwikke ling van de filmjoürnaiistiek txissen 1920 en 1955 en is vervaardigd door Poly goon. Daarna volgde een groot aantal i ragmen ten van tekenfilms die tussen 1906 en 1933 zijn vervaardigd. De toeschouwers kregen door de film fragmenten, die gemaakt zijn tussen 1896 en 1900, een beeld van de kwaliteit van de films uit de begintijd van de cinematografie. De hoofdschotel van het programma vormde de Russische film „Pantserkruiser Potemkin". Deze film werd in 1925 gemaakt en geldt als mijlpaal in de geschiedenis van de film kunst. Dit werk van de Russische regis seur Eisenstein gaat over de oktober revolutie van 1905. Coöp-huisvrouwen bijeenkomst De coöperatie „De Broederband" te Vlisingen organiseei'de donderdag een huisvrouwenbijeenkomst in zaal Kiviet met als onderwerp „Kleine kinderen worden groot, maar hoe?" Na een ope ningswoord van mevr. M. J. Overweel- de Jonge als centraal bestuurslid van coöperatie „De Broederband" Vlissin- Hendrikse-Florusse een propagandis- tischh woord namens het bestuur der coöpreaite „De Broederband" Vlissin gen. Mej. N. A. Weenink hield daarna een boeiende lezing over de problemen die zich kunnen voordoen bij de voe ding van de baby en de kleuter. De heer Barneveld vertoonde enkele zeer onder houdende films waarin de hoofdrollen door baby's en kleuters vervuld werden. Een en ander viel zeer in de smaak bij de aanwezigen. Met een quiz werd deze instructieve middag beëindigd; de ge lukkige winnaressengingen met 'n prijs naar huis. Gisteren werd het zelfde programma in Middelburg in de „Gouden Poorte" gegeven. Vanmiddag receptie Opgericht op 17 december 1937 De Vlissingse christelijke gymnastiek vereniging „Oranje Nnssau" bestaat op 17 december 25 jaar. Ter gelegenheid van dit vijfde lustrum zal de vereni ging vanmiddag, zaterdag recipiëren, in hotel „Delta". „Oranje. Nassau" werd in 1937 opgericht en telde toen 20 leden (16 dames en 4 heren). De vereniging is inmiddels uitgegroeid tot 600 leden. In de eerste jaren was het voorzitter schap van „Oranje Nassau" in handen van mejuffrouw L. Lagaay. Leiders waren toen mejuffrouw N. Roelse en de heer L. J. Jansen. De vereniging kwam eigenlijk pas na de oorlog tot grote bloei. Men had toen 8 leiders, die onder „oppergezag" stonden van hoofdleider P. van Limbergen, die deze functie tot 1960 heeft bekleed. Daax-na werd de heer D. Weststrate hoofdleider van de vereniging, die momenteel de beschik king heeft over 15 leiders. Van do ongeveer 600 leden dit „Oranje Nassau" heeft behoren er 25 tot de dames. 30 tot de aspirant- dames, 14 tot de heren. 12 tot de aspirant-heren, 50 tot de dames-se nioren en 17 tot de heren-senioren. Ongeveer 450 leden behoren tot de jeugdafdeling. „Oranje Nassau" kreeg in 1945 de be schikking over een drumband. Deze stond tot 1961 onder leiding van heer G. Gijsel. Daarna kwam de leiding in handen van de heer Bliek te Middel burg. De drumband behaalde in 1962 op de gewestelijke turndag te Gorkum een eerste prijs. De vereniging is aangesloten bij het Koninklijk Nederlands Christelijk Gym nastiek Verbond. „Oranje Nassau" is pas de laatste jaren meer aandacht gaan richten aan liet leveren van pres taties. Dit i'esulteerde in 1959 in een persoonlijk kampioenschap van kring Zeeland van mejuffrouw R. Munck en van de heer H. L. van Nop pen. Dit jaar werden zowel de dames als de aspirant-dames kampioen van de kring Zeeland. Had men in het eer ste jaar van het bestaan 1 uur per week voor de training uitgetrokken, dit jaar wordt in totaal 40 uur per week aan training besteed. Het huidige bestuur is als volgt samengesteld: voorzitter C. van Veenendaal, secretaris J. Adriaan- se, penningmeester J. Sanders, tweede secretaris A. Vermeulen, tweede pen ningmeester A. A. Wensïnk, lid en te vens technisch adviseur P. van Lim bergen, die ook voorzitter is van de technische commissie. Ter gelegenheid van het jubileum werd woensdagmiddag in 't Anker reeds een feestmiddag ge geven voor de kinderen van 6 tot 10 jaar. FILMS IN ZEELAND In drie bioscopen tegelijk. City (Mid delburg), Alhambra (Vlissingen) en Grand (Goes) is dit weekeinde de film „De rimboevechters van Birma" te zien, een epos van heldenverering, dat we te danken hebben aan de tweede wereld oorlog en aan regisseur Samuel Fuller. De laatste maakte van het gelijknami ge boek van zekere Charlton Ogburg jr. een oorlogsfilm, waarin een handje vol Amerikanen een Japanse overmacht in de pan hakt. De Amerikanen, die grote verliezen leidend tenslotte toch ze gevieren, worden aangevoerd door een generaal met een hartkwaal. Dat zij echter ondanks alles de overwinning zullen behalen ligt er reeds In het be gin van de film <lik bovenop. Jeff Chandler speelt de rol van de taaie ge neraal. De overige rollen In deze routi nefilm worden bezet door minder be kende Hollywood-flguren. Luxor (Vlissingen) vertoont de succes film „Jerry als hulsknecht" van Jerry Lewis, waarin de komiek als Herbert H. Heebert verzeild raakt in een meis jespension. Een rolprent vol kluchtige situaties. In Electro (Middelburg) is voorts een avonturenfilm te zien: „Het zwaard van Zorro", nieuwe belevenissen van de be faamde zwarte ruiter. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 13-12: Cremona Zee teruggekeerd; Idanel van Antwer pen; Maria van Gent: Equator van Antwer pen: Pegasus van Antwerpen. Vlissingen vertrokken op 13-12: Albert V naar Zee; Kvikkjokk naar Gent: Monte Ga- stello naar Wismgr: Cremona II naar Aarhus; Dunkery Beacon naar Antwerpen. 14-12: isus naar Rotterdam: Mado II naar Rot terdam. Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen 13-12: Zanzibar van Londen: Alberta van Ipswich- Terneuzen: Falco van Noordzee-Gent: Marie- kerk van Bremen: Schie Lloyd van Bremer haven; Embla van Zee. 14-12- Donau van Zee; Prinses Irene van Zee; Hoe Vinces van Zee-Gent. Vlissingen gepasseerd van Antwerpen op 13- 12: Prinses Wilhelmina naar Kopenhagen- Gent; Hathor naar Rotterdam: Gruno naar Schotland: Deborah naar Dublin: Batavier III naar Rotterdam: Senegal naar Nantes: Appingedam naar Rotterdam. 14-12: Star Point naar Delfzijl: Francisca naar Rotter- Van onze adverteerders Kunsthuis „De 4 windekes" in oude pand Lange Delft Achter het oude gerestaureerde gevel tje aan de Lange Delft naast de Gast- huiskerk, schuilt sinds vrjjdag de kunst- nijverheidswinkel „De vier Windekes" van de heer en mevrouw Dorleyn. Middags om twee uur opende de wethouder van Middelburg, drs. Th. J. Westerhout, dit door architect L. Beije opgezette pand, waarover in Middel burg zoveel te doen is geweest. De gevel en de kruisgewelven in de hal horen namelijk oorspronkelijk niet in de Lange Delft thuis. „Er zijn groepen onder de Middelburgse bevolking die zeggen: het past er niet, maar persoonlijk ben ik erg content", aldus drs. Westerhout, „dit pand is een bewijs van de synthese modern-antiek". Hij roemde voorts het initiatief van de heer en mevrouw Dorleyn om de hal en een grote hoek in de winkel, beschikbaar te houden voor exposities. De eerste exposanten, die tot half januari hun werken hebben uitgestald, zijn Dirk van Gelder uit Veere met een fraaie collectie gravures I en etsen en de pottenbakkers Jan van Stolk en Jaap Dommisse uit Ooster beek. De architect, de heer L. Beqe, bood een prachtige vloersteen aan met de afbeelding van een kompas door hem zelf ontworpen en door de Middelburgse kunstenaar Reynhout uitgevoerd. Vele vrienden wensten de eigenaars van dit prachtige, ruime en overzichtelijke kunsthuis geluk toe. SCHOUWS FRUIT OP ROTTERDAMSE VEILING Donderdag 13 december werd in Rotter dam in de grote aanvoerhal van de „Veiling der Zuid-Hollandse Eilanden" aan de Waalhaven de jaarlijkse kerst veiling gehouden. Voor deze veiling, waar het beste fruit van de eilanden wordt aangevoerd, bestond zowel van de zijde der kwekers als van de handel zeer grote belangstelling. Geen wonder, want op deze speciaalveiling mag alleen fruit in de extra- en in de eerste klasse aangevoerd worden. Het totaal was een aanvoer van 140 ton, waarvan ongeveer 20 ton uit de Westhoek kwam. De appels bestonden hoofdzakelijk uit de rassen Goudrenet en Golden Delicious, doch er was ook nog wat Cox's Orange en wat peren. De Cox's ging met de hoogste prijzen strijken en kwam tot 1.20 per kg. Ook de andere rassen brachten zeer goede prijzen op. Voor deze veiling wa ren nog al wat Schouwse kwekers naar Rotterdam getogen, om hun produkten te zien veilen. Sportavond voor de „actie sporthal" De Vlissingse boksvereniging DOS wil tegen 5 januari a.s. een sportavond or ganiseren, waarvan de opbrengst be stemd zal zijn voor de „actie sporthal" De judoschool Felix Jansen zal aan deze sportavond medewerking verlenen. Men wil voor de pauze een boksprogramma brengen en na de pauze judowedstrijden met judoka's uit Vlissingen, Middelburg, Goes en Noord-Brabant. De directie van het „Concertgebouw" heeft de grote zaal voor de sportavond gratis ter beschik king gesteld. De boksclub is verder be reid met andere sportverenigingen sa men te werken om het programma uit te breiden. {Advertentie) WONINGBOUWVERENIGING VLISSINGEN Secretaris W. de Ridder en opzichter S. Roose legden hun taak neer De woningbouwvereniging „Gértxeen- schappelijk Belang" te Vlissingen heeft donderdagavond In ,,'t Anker" te Vlis singen afschèid genomen van twee ve teranen der vereniging, de heren W. de Ridder en S. Roose, die door hun verge vorderde leeftijd hun taak van respec tievelijk 1ste secretaris en opzichter neerlegden. Voorzitter J. Marijs wees in zyn toespraak tot beide bestuursle den op hun belangrijke staat van dienst ten bate van de volkshuisvesting in het algemeen en de vereniging en de leden In het bijzonder. De heer De Ridder vervulde vanaf de oprichting in 1911 de taak van 1ste se cretaris, de heer Roose trad veertig jaar lang als opzichter van de vereniging op. De voorzitter overhandigde hen bij het afscheid een geschenk onder couvert en benoemde de heren tot erelid van de vereniging. Beide heren dankten het be stuur en de leden voor het in hen ge stelde vertrouwen. Bij de bestuursver kiezing werden de heren G. Doeland en en A, Minderhoud herkozen, terwijl de heren L. Jansen en J. J. de Ruijter de plaatsen van de scheidende functiona rissen zullen innemen. De heer W. J. Willems werd herkozen tot commissa ris en de heer I. de Waal werd nieuw commissaris. In zijn openingswoord memoreerde de voorzitter nog eens de ingebruikname van de eigen werkplaats. De vergade ring gaf vervolgens toestemming tot het eventueel aankopen van gronden voor de te realiseren bouwplannen in Paauwenburg. Dit in overleg met het gemeentebestuur van Vlissingen. Overzicht De voorzitter gaf vervolgens een over zicht van de voortgang der herstelwerk zaamheden in verband met de gevolgen der oorlogshandelingen, de zogenaam de „zoutschade". Met medewerking van de gemeente Vlissingen en het bureau Wederopbouw te Middelburg zijn tot nu Zeeverkenners van de Paul-Krugergroep uit Middelburg hebben vrijdagmiddag gratis oliebollen uitgedeeld in het be jaardentehuis in de Bachtenstene. Het was het startsein voor de oliebollen- actie, die de groep vrijdagavond en za terdag houdt. Vrijdagavond trokken de verkenners langs alle huizen om de eigen-gebakken oliebollen te verkopen. Zaterdag staan zijmet een stand op de Markt. De opbrengst is voor het boten- fonds van de groep. Vorig jaar ver kocht men 6500 bollen, maar dit jaar zijn de verwachtingen nog hoger ge spannen: Er waren al 9000 bollen ge bakken! toe tientallen woningen niet alleen her steld, maar is het ook gelukt grote ver beteringen aan de brengen, zodat de bewoners thans in het bezit zijn van een moderne woning. In hierover gestelde vragen over een vergoeding aan de bewoners, die gedu rende enkele maanden hun woning moesten ontruimeq,gaf de voorzitter uitvoerige inlichtingen en wees onder meer op de beslissing van de minister, dat hiervoor geen vergoeding kan wor den verstrekt. Daar de kwestie niet alleen Vlissingen betreft, doch ook Middelburg en Sou burg trachten deze verenigingen in fe deratief verband het standpunt te wij zigen in gunstige zin. Verschillende be sprekingen zijn hierover reeds gevoerd en er is onder meer door de Nationale Woningraad een schrijven gezonden aan Gedeputeerde Staten van Zeeland; re sultaat is tot heden echter uitgebleven. De voorzitter deelde tot slot mede, dat het einde van het herstel der zoutscha de nog niet in zicht is en nog wel enke le jaren kan duren. VEILING BERGEN OP ZOOM. 14 december. Andijvie 4169. Sla 1317. Kroten 5—16. Spruiten 25—350. Witlof 71— Waspeen 10—27. Prei 2045. Spinazie Sav. kool 7—24. Witte kool 7—10. Boe renkool 7—17. Rode kool 816. Bloemkool 24—86. Golden Delicious 22—79. Goudrenet 40—57. Saint Remy 10—27. Comtesse de Paris 625. VISMIJN BRESKENS In de weck van 3 december t/m 8 december zijn aan de gemeentelijke vismijn aange voerd: 493.468 kg haring; 9731 kg exportgaraalen: 130 kg bot: 1839 kg schar: 879 kg schol; 91 kg tong; 15 kg rog; 9932 kg kabeljauw: 31.279 kg wijting; 27 kg wulken; 92 kg tor: 9 kg ham; 10 kg tarbot; 111 makreel: 32 kg ongesorteerde vis: 2842 kg sardijn: 25 kg zalm: 69 kg kongeraal; 1 kg sidderrog: 283 kg onverkochte vis. COÖP. TUINBOUWVEILING ROTTERDAM Aardappelen 915. Andijvie 6389, Rode kool 18—24. Groene kool 10—26 per kg. Sla IA 27—33 per stuk. Spruiten IA 7693. IIA 60—74. IB 62—77, HB 40—53. IC 33—41. ID 80 —1.06, Prei I 46—56 per kg. Selderij 7—15, per bos. Peterselie 13—16 per bos. Grote Peen 12—16. Kroten 20—24, Uien geschild 2935. Uien 19 —28. Sjalotten 82—86. Witlof IA 1.08—1,17, HA 91—1,10. IB 94—1.07. IIB 90—1.00 per kg. Aanvoer 26.000 kg. Black Alicante 1,70—1,92, Boerenkool 17—22 per kg Cox Orange Pippin IA 801.10, IB 5374, IC 40—53. IIA 79—93. HB 4054. Golden De licious IA 66—83. IB 59—71, IC 43—58. HA 54 —67. IIB 42—56. IIC 2842. Goudrenetten IA 50—76. IB 47—56. IC 43—49. HA 43—62. KB 44 —46, HC 4143. Jonathan IA 51—66. IB 55 63. IC 43—56. KA 44—56. nB 40—46. KC 24— 39. Glorie van Holland LA 4258, IB 3655. IC 3048. Lomb. Calville IA 4654, IB 39 44, IC 3550. Beurré Alex. Lucas IA 3536, IB 32—38, IC 22—34. Comtesse de Paris IA 26—45. IB 10—16. IC 6—13. Légïpont IA 53— 70, IB 45—56, IC 2944. Conference IA 65—74. VEILING MIDDELBURG. 14 december. Appelen. Winston 60-70 27. 55-65 23, 2D 10, 3 grof 18. Cox O. Pippin 60-70 80, 55-60 33—62, 2D 14—35. 3 fijn 13. Golden Delicious 75-80 7375. 70-75 6577. 65-70 57—74. 60-65 52—67, 55-65 50. 2D 29— 45. 3 fijn 11—39. 3 grof 18—54. Jonathan 70-80 45—50, 70-75 50. 65-75 36—48. 60-65 11—41, 2D 11—22, 3 fijn 13—19, 3 grof 20—26. Goud renet 80-op 48. 75-80 47, 70-75 47, 65-70 45 43. 3 fijn 37—47, 2D 3940, 3 grof 4548. Peren. St. Remy 75-80 25. 2D 22, 3 fijn 21—23. Groenten: Boerenkool 8 Sav. kool A2 39. Prei A2 39.50. Sla 7. Glassla 7—19. Andijvie 7—15. Glasandijvie 39—75. Wijnpeen 6—9. Witlof 88124. Spruiten ongesch. 15—36, geschoond 46110. Rode kool 1224. Uien 4—12. Veldsla 76—162. Knolselderij 4—18. Kroten 11—26. Witte kool 6—12. Bloemkool 6 per kist 4674, 8 per bist 1750, 10 per kist 15—16. Waspeen 24—33. Bospeen 69. VEILING GOES. 14 december. Per stuk: Bloemkool B2 43, afw. 1333. Knolselderij 1 16. Per bos: Sel derij H—14. Per kg: Spruiten 1 5259, A2 48—51, BI 25—41, B2 20—30, afw. 15. Witlof Al 107—115. A2 90—108, BI 91—110. Prei Al 37—47. A2 26—35. afw. 32. Andijvie 1 79. Knolselderij 1 23. Uien afw. 10. stek 7—8. Selderij 48—50. Waspeen 2 13—16. Peen BI 6—12. Veldsla 1 121—123. 2 57. Boerenkool 1 18—21. BI 17. Witte kool 1 15, BI 8—12. Rode kool 1 23—25, Bl 15—17. Groene sav. kool 1 21—25, Bl 20—21. Burgerlijke stand VLISSINGEN Bevallen: J. S. van Gijs-Brakman, z.; M. M. Snelders—Thiel, z.: W. B. Moes—Bronke, z.; M. F. Schrooten—Neijenbuur, z.: C. Grims van Belzen, z.; O. E. HollenbergSprey, d.; J. F. M. Roosvan Betten, d.: P. M. Maas Theune. d.: N. Loesbergde Rooij, z. Ondertrouwd: H. G. van Jaarsveld, 22 j. en B. C. Weststrate, 25 j.; A. A. van Dijke, 19 j. en N. D. Flipse, 22 j.; B. van Mourik, 24 j. en T. Vijfwinkel, 24 i.: R. G. van Casand, 24 j. en A. C. Janse, 18 J. Getrouwd: M. C. Meijers, 23 j. en P. M. Vreeke. 23 j.; B. G. H. Holthuis, 29 j. en C. M. de Nijs, 21 j.; J. E. C. Huijsman, 22 j. en R. E. Paulinksky, 30 j. Overleden: H. Nagtegaal, 77 j. e.v. T. van der Kuijl; F. Sijnke. 68 j. wedn. van A. C. Dobbelaar: C. Reijnhoudt, 73 j.; H. J. Brug man, 77 j. e.v. A. H. Kamermans: A. Simon- se, 78 j. wedn. v. K. Houmes. ZATERDAG 15 DECEMBER. Adventkerk. Vlissingen 9 ds. Reith, 10 Bijbelstudie; Middelburg 10 Bijbelstudie, 11 ds. Reith. Interkerkelijk Avongebed. Vlissingen (Engelse Kerk) 7.308 uur. ZONDAG 16 DECEMBER. Ned. Herv. Kerk. Aagtekerke 10 ds. Duisterhof, 2.30 ds. Oosthoek; Arnemui- den 10 en 2.30 ds. Lindenberg; Bigge- kerke 9,30 ds. Odé, 2 ds. v. d. Schoot; Domburg 10 en 7 ds- Van Vliet: Gapinge 2 ds. De Boer; Grijpskerke 10 ds. Van Loon, 2.30 ds. Wapenaar; Kieverskerke 10 ds. Wieringa; Koudekerke 9 ds. Alte- na. 2.30 ds. v. d. Schoot, 7 ds. Van Her waarden. Lammerenburg; 't Zandt 10.15 ds. Van Herwaarden, 10.15 jeugdk.. 7 ds. Altena; Meliskerke 2.30 ds. Rothfusz; Middelburg Nieuwe Kerk 10 ds. Enker, 7 ds. Wïeringa; Engelse Kerk 10 ds. Snoep (jeugdk.). i ds. Lindenburg; Koorkerk 10 ds. Van Santen; Oostkerk 10 ds. Van Boven; Nieuw- en St.-Joos- land J.0 en 2.30 dr. Van Haaislem; Sou burg Kerk 10 ds. Van Duijne, 7 ds. Odé. West 9.30 ds. Rothfusz. Rehoboth 9.30 jeugdk.; Oostkapelle 10 ds. Wapenaar. 7 ds. Snoep (ieugdd.); Serooskerke 10 ds. v. d. Wind. 2.30 ds. Richard: St.- Laurens 10 ds. Kok, 2.30 ds. v. d. Wind; Veere 2 ds. Nauta; Vlissingen St.-Ja- cobskerk 10 ds. Rothfusz, 5 ds. Kwast; 't Anker 9.30 jongerendienst: Johannes- kerk 9.30 ds. Kloosterman. 7 ds- Kwast Havendorp 10 ds. Kwast: Engelse Kerk 9.30 jeugdkerk; Bejaardentehuis 7 ds. Cornet; Vrouwenpolder 10 ds. De Boer; Westkapelle 2.30 ds. Duisterhof. 7 ds- Bartlema (jeugdd.); Zoutelande 9.30 en 2.30 ds. Van Dullemen. Eglise Wallonne. Middelburg 10.30 Pas teur Boiten- Filadeifia Volle Evang. Kapel. Vlissin gen (Vrouwestraat) 10 dienst. Geref. Gem. in Ned. Middelburg (Bo- gardzaal) 10. 2.30 en 7 leesdienst. Herv. Evang. Westkapelle 9.45 en 2.45 de heer Faasen, Volle Evang. Gemeente. Middelburg 10 dienst. Bethel Temple (Pinksterkerk). Vlissin gen (Havendorp) 4 de heer Davidsz. Geref. Kerk. Arnemuiden 10 en 2.30 ds. Van Wouwe; Domburg 10 ds. v. d. Bom, 2.30 ds. Van Ulden; Gapinge 9.30 en 2 ds. Boot: Grijpskerke 10 en 2.30 ds. Verschoor; Koudekerke 10.30 en 7 ds. Elshout; Meliskerke 10 en 2.30 ds. Van Heesen; Middelburg Hofpleinkerk 9.30 prof. dr. Brillenburg Weerth, 2.30 ds. Richel. 5 ds. Van Til; Noorderkerk 9.30 ds. Richel, 5 prof. dr. Brillenburg Weerth; 'tZand 8.45 ds. Van Til; Oost en West-Souburg 9.30 en 2.30 ds- Ba- vinck; Oostkapelle 10 en 2.30 ds. Gom- mer; Serooskerke 10 en 2.30 ds. Donner; St.-Laurens 10 en 2.30 ds. Bakker: Veere 10 cn 2.30 dienst; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Couvée; Vrouwenpolder 10 en 2.30 ds. Van Til; Westkapelle 10 ds. Van Ui- den. 2.30 ds. v. d. Bom. Geref. Kerk (Vrijgem.). Souburg 9.30 leesd.; Middelburg 8.30 eredienst, 4.30 ds, Wiskerke; Vllssingen 4.30 leesd.; Vrouwenpolder 9.30 en 2.30 ds- Van Be- veren; Zoutelande 10.45 en 2.30 ds. Wis kerke. Geref, Gemeente. Aagtekerke 9.30, 2 en 6 leesd.; Arnemuiden 9.30, 2 en 6 leesd.; Meliskerke 9.30, 2 en 7 leesd.; Middel burg 9-30, 2 en 6.30 leesd.; Oostkapelle 10 en 2.30 leesd.; Vlissingen 9.30, 2.30 en 6.30 leesd.; Westkapelle 9.30, 2 en 6 stud. Bregman; Zoutelande 10 en 2.30 Chr. Geref. Kerk. Middelburg 9.30 leesd., 3 ds. Drechsler; Vlissingen 9.30 en 5 ds. Drechsler. Ver. van Vrijz. Herv. en Rera. Kring. Middelburg 10 ds. Van Santen; Vlissin gen 10-15 ds. Van Beek. Evang. Luth. Gemeente. Middelburg 11.15 ds. Visser; Vlissingen 9.45 ds. Vis ser. Doopsgezinde Gemeente. Vlissingen 10 ds. duider- Herst. Apost. Zendingsgemeente. Vlis singen (Bakkersg.) 10 en 4.30 dienst. Herst. Apost. Zendingskerk. Vlissingen (Kasteelstr 10 en 5 dienst. Leger des Heils. Middelburg 10 Inzege ning, 7 Bidstond, 7.30 Verloss. samenk. o.l.v. kapte. Betgen; Vlissingen 10 HeiL samenkomst. Evang. op G.G. Vlissingen (Kazerne Willem m) 10 en 5 de heer Kroon. ZONDAGSDIENSTEN ARTSEN Middelburg: dokter W. W. Stevens. Populie renlaan 9. tel. 2011. Apotheek Middelburg: A. Ringeling. Lange Delft 133, lel. 2538. Vlissingen: dokter W. J. du Fossé. Koude- kerkseweg 78a, tel. 2525. Apotheek Vllssingen: J. M. H. van de San- de. Badhuisstraat 22-24, teL 2066. Koudekerke, Zoutelande en Westkapelle: dokter M. Huygens, De Casembrooistraat 26 te Westkapelle. teL 01187—234: Veere, Se rooskerke en Oostkapelle: dokter G. Schep. Dorpsstraat 46 te Serooskerke. tel. 01189212. Nagekomen advertentie Heden ls onverwacht van ons heengegaan, onze beste vader, be huwd- en grootvader ADRIAAN SIMONSE, in de ouderdom van 78 jaar. E. W. Simonse. J. M. Simonse- Platteeuw. Evert en Annemarie. Vlissingen, 'Z96T Jaquxaoap tl Koudekerkseweg 75. De teraardebestelling heeft vrijdag jJ. in alle stilte plaatsgehad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5