SKODA Akkoord salaris ambtenaren Nog geen C.A.0. metaal Bundel „Liberale Gedachten" aangeboden aan mr. P. J. Oud Particulieren willen verkeer controleren „Ideaalcrediet" inde, maar betaalde niet O0! Samengesteld bij 75ste verjaardag OPSTELLEN VAN VOORAANSTAANDE LIBERALEN MET EEN OPDRACHT VAN MINISTER KORTHALS Organisaties staan afwijzend tegenover „0 Elf Directeur in arrest Aanvragen uit hele land kwamen in Maastricht binnen Sergeant gooit soldaat oog uit met geweer UITZENDING VIA „RELAY" WERD UITGESTELD FILM OVER PRINS BERNHARD EIND VOLGEND JAAR GEREED Slag om Arnhem hoogtepunt in documentaire ZATERDAG 15 DECEMBER 1962 PROVINCIALl i1 E U W S E COURANT (Van onze Haagse redactie). Tijdens een stijlvolle bijeenkomst in hotel Wittebrug te Den Haag is gisteravond aan prof. mr. P. J. Oud een in bijzondere uitvoering ver vaardigd exemplaar van het boek „Liberale Gedachten" aangeboden. Dit boek onlvat een bundel opstellen van vooraanstaande liberalen en werd samengesteld ter gelegenheid van de 75ste verjaardag van de veelzijdig begaafde liberale leider en parlementariër. Het opstel van prof. mr. D. Simons is gewijd aan Oud als schrijver over staatsrecht en staatskunde. Mr. H. van Riel heeft zijn opstel tot titel ;egeven „Politieke partij en beginsel in 962". De schrijver zegt de laatste te zullen zijn om te ontkennen, dat de Goddelijke openbaring, de Heilige Schrift en Gods soevereiniteit en ook het ker kelijk leergezag, waardevolle en zelfs onmisbare rechtsnoeren kunnen ople veren voor de mens, die het staatkundig handelen als levensroeping koos. Ditzelf de geldt ook bij het opstellen van een staatkundig program. Wat mr. Van Riel echter betwijfelt is of dergelijke uiterst algemene formuleringen iets zeggen om trent de beslissing, zoals die in de con crete bepaaldheid van iedere politieke situatie valt. Mr. Van Riel wil voor de liberale partij een zeer gedefinieerd werkprogram. „Indien wij tot het besluit komen het Nederlandse volk geen vage begrippen of idealen voor te houden, omdat wij dat als systeem niet verantwoord vin den, moeten wij wel daartegenover pre cies zeggen wat wij trachten te berei ken". Drs. H. A. Korthals, de liberale minister van verkeer en water staat, schreef de opdracht in het boek, dat werd uitgegeven door Nijgh en Van Ditmar. „De geschiedenis leert hoezeer het par lement steeds gedragen wordt door en kelen. Het zijn slechts enige grote fi guren, die daarin overwegende invloed uitoefenen door hun persoonlijkheid en voor het grote publiek de betekenis daarvan bepalen.. Eén dier groten is prof. mr. P. J. Oud", aldus begint mi nister Korthals zijn opdracht. Na ge constateerd te hebben, dat prof. Oud reeds voor de tweede wereldoorlog een parlementariër van grote bekendheid en minister was, die in een der moeilijkste tijden zijn bekwaamheid als zodanig be wees, wijst drs. Korthals erop, dat Oud na de oorlog als voorzitter zowel van de liberale fractie in de Tweede Kamer, als van de liberale partij tot een der grootsten is gegroeid. „Zijn geestverwanten weten hem dan ook veel dank verschuldigd. Voor hen is hij de leidsman, die zijn stempel heeft gedrukt op de partij. Voor hen is hy de man, die de beginselen opnieuw formu leerde en een praktische politiek op bouwde welke geheel op de eigen tijd was toegespitst". Na nog een korte schets te hebben gegeven van Oud als liberaal parlementariër, spreekt drs. Korthals de hoop uit, dat hij het boek zal mogen zien als „een monument, op gericht door hen, die met groot respect denken aan hetgeen Oud als liberaal leider met ongeëvenaarde werkkracht en de grootste bekwaamheid tot stand heeft gebracht". Portret De reeks opstellen wordt dan ge opend door de parlementaire redac teur A. W. Abspoel met een „Poli tiek portret van een groot parlemen tariër, waarin Oud wordt getekend als staatsrechtsgeleerde en praktise rend politicus, een combinatie, die althans in de Tweede Kamer, niet zo heel veel voorkomt. in die dolle lange winteravon den uitten, geketend aan krant, beeldbuis of bridgé, of onder dé kreet Uit is góed voor ons.... ja, gezellig!" de straat op en de stad m rennen, is het niet-onnuttig dit stukje uit de Camera Obscura te herlezen: Tot de edele kunst van vergul den, ook wel, met een bij alle koehebakkers voor beleedigend gehouden naam „plakken" ge noemd, zijn vier dingen nooaig, alsde koek die verguld moet worden, het verguldsel zelf, een nat penseel en dat gedeel te van een hazen- of ko'hijnen- vacht, hetwelk jagers de pluim, en gewone menschen den staart noemen, en dat in dit bijzonder geval dient om het opgelegde goud aan te dringen om vast te drukken. Om alles geregeld in zijn werk te doen gaan, zat aan het eene einde van de tafel het lieve Baartje, die de verschillende sinterklaaskoeken uitdeelde, welke de bewerking moesten ondergaan: vrijers,' vrijsters, schepen, paradijzen, dagbroers, ruiters, rijtuigen, allen meestal van de eerste grootte; terwijl aan het tegenovergestelde ein de moeder de Groot, die ook de thee schonk, boekjes bladgoud in breeder en smaller reepen knipte, om daarvan ieder be hoorlijk te voorzien, de tafel met kopjes met water bezaaid was, en elk der genoodigden met een penseel en een konij nepluimpje was uitgerust. Men voorzag ook mij hiervan, en bij ieder materiaal ot instru ment, dat ik in handen nam, proestte men 't uit van 't lachen en ging een kreet van verba zing op. Weet U nog welf Het verguld avondje. Ik herinner mij de sjoelbakde legpuzzel, halma, ganzenbord, woordenmakenwoorden-schaken en andere tijdpasseringen bij thee en melkchocolade en ik herinner mij niet dat iemand dan uitriep: „hé-, ik wou dat se nu maar op schoten met het uitvinden van ae televisie!", of: „ik wou dat Wim Sonneveld en Rudy Carrell al be stonden!" raam uitkiepert om in 't vervolg ongestoord uw avonden aan t vergulden of plakken te gaan wij den. dat ligt voor de hand, maar eerlijk zeggen lijkt zo'n avondje met moeder de Groot en 't lieve Baartje U eigenlijk niet nét zo gezellig als een 'met Ageeth, Cammelbeeck of W. F. Hermans f Het is maar een vraag en U be hoeft er niet onmiddellijk op te antwoorden. Denkt U er maar eens mistig over na. Wat mij betreft, ik ben een vurig beeldhuxzerd er ik zou het be paald héél erg vinden Het Ding te moeten missen, maar bijvoor beeld éénmaal per week een avond geen uitzending, opdat wij ons aan 't vergulden kunnen wijden lijkt mij niet iets om direct af te wijzen. Wij, geweldige modemelingen, zijn geneigd medelijdend te glim lachen om zo'n tafereeltje uit de Camera en mevrouw de Groot, 't lieve Saartje en al heur tijdgeno ten te beklagen om wat wij wél en zij niet hebben. Maar U moet het dan toch even heel goed tot U laten doordringen dat uw achterkleinkinderen pre cies zo medelijdend om uw avond je zullen glimlachen als wij om die van onze overgrootouders. FjU de tijd gaat maar voort. Wat zouden ze over vijftig jaar be dacht hebben tegen de verveling ELIAS. Vrijheid Dr. J. F. van Ro.ven bespreekt in zyn opstel de geestelijke vrijheid en ver draagzaamheid, terwijl de bijdrage van prof. mr. J. V. Rijpperda Wierds- ma handelt over het hedendaags staatsrecht. De toekomst van rechtsstaat wordt besproken door prof. dr. E. H. s'Jacob, waarna de liberale minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus schrijft over de territoriale decentralisatie in de tegenwoordige tijd. Mr. Toxopeus is van mening, dat men zich bewust moet stellen op het stre ven naar decentralisatie. Wanneer de rijksoverheid zich bij voortduring duide lijk voor ogen houdt, dat iedere stap in de richting van centralisatie behoort te zijn voorafgegaan door een ernstig on derzoek naar de vraag of zulks waar lijk onvermijdelijk is, omdat decentra lisatie de voorkeur geniet, is er een ef fectieve rem op het maar meedrijven op de stroom van ontwikkeling die nu een maal centraliserend werkt. Een perma nente raad, als opvolgster van de com missie territoriale decentralisatie, lijkt mr. Toxopeus een nuttig en nodig in strument om ten dele die taak, van voortdurend bewust zich op het pro bleem bezinnen, te vervullen. „Conservatief' Het opstel van prof. dr. N. E. H. van Esveld draagt tot titel: „De vrijheid in het sociaal-economisch leven" en omvat niet minder dan 35 pagina's. Hij stelt vast, dat conservatief of „reactionair" duidelijk heel wat anders is dan liberaal. Prof. dr. H. J. Witteveen, die waar schijnlijk de opvolger wordt van prof. Oud als voorzitter van de V.V.D., geeft aan zijn opstel de naam „Perspectieven der economische politiek". Hij bespreekt de conjunctuurpolitiek, de groeipolitïek, de verdelingspolitiek en tenslotte de me- dedingingspolitiek. Ten aanzien van dt groeipolitiek is de hoogleraar van me ning, dat de overheid zich dient te ont houden van maatregelen, waardoor de stimulansen voor het ondernemersinitia tief te zeer worden beperkt of de bewe gingsvrijheid der ondernemers te sterk wordt belemmerd. Andere bydragen zijn van dr. K. Dijk over „Geiykheid-ongelykheid", vrouw drs. J. F. Schouwenaar-Franssen over „Opvoeding en onderwijs", terwijl tenslotte mr. F. G. van Djjk in zijn op stel de plaats van de liberale fractie vorming in de Europese democratie be spreekt. Initiatief in Sittard (Van een onzer redacteuren) Moeten leken zich bezighouden niet het aanbrengen van verkeers- zondaars bij de justitie? De vraag is actueel nu in Sittard een organi satie is opgetreden, die de ver keersveiligheid wil bevorderen door toezicht te houden op mede weggebruikers en hen bij herhaal de overtredingen bij de justitie aan te geven. Hoewel men bij het ministerie van jus titie zegt geen enkel contact te hebben gehad niet de Sittardse initiatiefnemers, men er wat huiverig ten opzichte van voorgestelde methode. r A.N.W.B. is bevreesd, dat ram weggebruikers in de nieuwe organisatie een prachtig middel zullen vinden om anderen dwars te zitten. Beide instanties z\jn overigens zo verklaren zij overtuigd van de goed willendheid van de intiatiefnemers. Maar zegt de A.N.W.B. het gaat niet aan, dat particuliere weggebruikers zich zonder vooropleiding of speciale kennis opwerpen als werkelijke des kundigen. Ten onrechte wordt de toeris tenbond genoemd als instantie, die het Sittardse initiatief vorm gekregen hebbend in de organisatie van wegge bruikers „O Elf" steunt. Naar wij er vernemen, heeft men er pas gisteroch tend officieel weet gekregen van het be staan van de nieuwe vereniging. Het Verbond voor Veilig Verkeer laat weten, dat het evenmin in de plannen van „O Elf" is gekend. Afwijzend Het beschikt nog niet over voldoende informatie om een sluitend oordeel te kunnen geven. Als landelijke orga nisatie spreekt het echter togen, dat de nieuwe organisatie „met zijn medewerking en steun" tot stand is gekomen. Slechts de afdeling te Geleen heeft ver klaard in eerste instantie niet nfwyzend te staan tegenover „O Elf". Voor het overige sluit het zich aan by het stand punt van «Ie A.N.W.B. en by de afwij zing. die iuniiddels ook van de zyde van de K.N.A.C. is gegeven. Veilig Verkeer stelt, dat een weggebrui ker die zelf betrokken is geweest bij een verkeersovertreding onmogelijk objectief TWEEDE N.T.S.-JOURNAAL OP I JANUARI 1963 Met Ingang van 1 januari 1963 zal er dagelijks een tweede N.T.S.- journaal worden uitgezonden na afloop van het gewone televisie programma. Tot 1 oktober 1963 zal dit geschieden in de vorm van een kort bulletin, onder meer aan de hand van kaarten en foto's ge bracht door een nieuwslezer. In principe zullen de uitzendingen geen film bevatten. Na 1 oktober, wanneer intussen de personeelsbe zetting is uitgebreid, zal deze tweede uitzending grotere over eenkomst vertonen met die van het eerste journaal. De Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart heeft als zijn mening te kennen gegeven, dat het verongelukken van eer Electra van de Nortwest Airlines in septem ber 1961 bij Chicago vermoedelijk te wijten was aan een mechanisch defect als gevolg van gebrekkig onderhoud. Bij dit ongeluk kwamen 37 mensen om het leven. Staande op een pantservoertuig „er gens in de Negev-woestijn" fop de fo to linksheeft de Israëlische eerste mi eenheden toegesproken aan het slot van nister Ben GoerionIsraëlische pantser- hun wintermanoeuvres. Tijdens deze toe spraak waarschuiode Ben Goerion Sy rië. dat Israëlische troepen een actie diep in Syrische gebied zullen ontkete nen, als de Syriërs doorgaan met hun aanvallen op Israëlische nederzettingen het grensgebied tussen beide landen. kan oordelen over een andere wegge bruiker in de gegeven situatie. Het ver wijst voorts naar de wet, die zegt, dat men voor het bezitten van opsporings bevoegdheid onbezoldigd veldwachter mQet z(jn. Selectie Van de z(jde van het bestuur van de nieuwe organisatie vernemen wij, dat een selectiecommissie al bezig is de aanvragen voor het lidmaatschap te beoordelen. Maatstaf daarvoor ls in het algemeen een onberispelijke repu tatie als weggebruiker. Dit impli ceert, dat een lid, zelfs een bestuurs lid uit de organisatie heen moet gaan, wanneer hij zich schuldig maakt aan een belangrijke verkeers overtreding. Kandidaten voor het lidmaatschap moe ten kunnen verwijzen naar een rijerva ring van twee jaar, e.q. van vijftigdui zend kilometer. Naar uit inlichtingen uit hun omgeving dient te blijken, moeten zy op de hoogte zijn van de verkeers regels en gclykmatige rijders genoemd kunnen worden, die niet snel opgewon den raken. Vermoedelijk zal ook de eis 'an scliadevry rijden worden opgelegd. De organisatie heeft een centraal bu reau in Voorburg, dat echter zo deelt men ons mede zo anoniem mogelijk moet blijven om inmenging en beïnvloe ding van buiten uit te sluiten. Dit bu reau is al gevestigd en aan het werk. Als verdacht van oplichting is gis teren in Maastricht de 61-jarige F. T. J. G. uit Geleen, directeur van de financieringsinstelling „Ideaal crediet" te Maastricht, aangehou den en, na voorgeleiding aan de of ficier van justitie, in het huis van bewaring opgesloten. „Ideaalcrediet" is in het handelsregister van de Maastrichtse Kamer van Koop handel ingeschreven. De instelling ad verteerde in tal van Nederlandse kran ten onder aantrekkelijke voorwaarden gelden beschikbaar te stellen voor ieder een en voor elk doel. Er is sedert mei van dit jaar uit alle delen van Neder land een stroom van aanvragen tot „Ideaalcrediet" te Maastricht gericht. De aanvragers moesten voqr „onkosten" èen bedrag van 16,- storten 21,- voor een spoedaanvraag) Bij het politieonderzoek van de zeer onvolledige boekhouding is gebleken, dat zeker 350 aanvragen zijn ont vangen door „Ideaalcrediet" voor een totaal aan kredieten van 7834.000 gulden. In totaal betaalden de aan vragers bijna 58.000 aan „onkos ten". Voor zover de politie bij het boeken onderzoek heeft kunnen vaststellen, zijn slechts in drie gevallen kredieten ver strekt en wel tot een totaalbedrag van 5600. Alle andere aanvragers kregen een briefje, dat de kredietaanvraag was afgewezen, slechts in een heel beperkt aantal gevallen was er ook nog een motivering aan toegevoegd, welke ech ter voor de betrokkene duidelijk maakte, dat er geen enkel onderzoek naar zijn financiële positie was ingesteld. Deze verhouding van afwijzen en inwil ligen van kredietaanvrage was voor de officier van justitie aanleiding tot ver denking van oplichting op grote schaal. DEPRESSIES MET REGEN (Van onze weerkundige mede werker). Ten noorden van een sterk hoge- drukgebied. bij de Azoren heeft zich boven de oceaan een krachti ge westelijke stroming ontwik keld. Daarmee trekken een aan tal actieve stormdepressies naar de Britse eilanden en West-Euro pa. Hiermee wordt tevens een grote hoeveelheid zachte lucht aangevoerd, waarin de tempera tuur bij ons tot 8 a 9 graden zal stijgen. Gedurende het weekeinde ls een harde tot stormachtige wind te verwachten met nu en dan enige regen. Deze ontwikke- ling duwt de koude lucht weer naar Oost-Europa terug. Vooral in Scandinavië is het de laatste twee dagen bijzonder koud ge- weest met meer dan 25 graden vorst. Op vrijdagmiddag werd in i Noord-Zweden de gehele dag nog 20 tot 25 graden vorst gemeten. In de meeste landen komt de temperatuur in de komende dagen weer boven normaal te liggen. De centrale commissie voor geor ganiseerd overleg in ambtenaren zaken heeft zich akkoord ver klaard met het voorstel van de re gering over het jaar 1963 een al gemene salarisverhoging van 2 pet. te geven, met dien verstande, dat de verhoging van de loongroepen 1, 2 en 3 gelijk zal zijn aan die voor de loongroep 4. Dit is door het ministerie van binnen landse zaken bekendgemaakt na een gisteren gehouden vergadering van de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken, waarbij de minister van binnenlandse zaken aan wezig was. Een nacalculatie van de voorgestelde verhoging, zo werd verder meegedeeld, zal op zo kort mogelijke termijn ge schieden na het bekend worden van de loonsverhogingen in het vrije bedrijf, die bepalend zijn voor de vaststelling van de „trend" voor het overheidsper soneel. Overeenkomstig de maatregelen ter zake in het bedrijfsleven zullen ter compensatie van de 'verhoging van de A.O.W.-premie de salarissen met 1 pro cent worden verhoogd over een maxi mum bedrag van 9000, terwijl het maximum van de huidige compensatie A.O.W. ad 5.6 pet zal worden gebracht van 38,50 op 42 per maand. Verder zullen met ingang van 1 janua ri a.s. de compensaties voor de huurver hoging van 1960 en 1962 in de pen sioengrondslag worden opgenomen. Het Wereldgebeuren Skybolt of Polaris De Amerikaanse minister van defen sie Robert MacNamara drong gis teren in Parijs bij de Europese bondge noten van Amerika aan op een verster king van de conventionele strijdmidde len. De minister sprak op de tweede zittingsdag van de N_A.V.O.-ministers- conferentie, die over het algemeen in heel wat eendrachtiger sfeer is ver- n dan de voorgaande vergadering, toen de meningen vooral verdeeld wa ren over het Amerikaanse verlangen naar nieuw overleg met de Russen. Frankrijk was toentertijd de spelbreker. President de Gaulle, die zich niet graag door de Amerikaanse N.A.V.O.-partner laat leiden, had bezwaren tegen onder handelingen met Moskou. Hij vreesde, dat het westen door het nemen van ini tiatief de waan bij de communisten zou wekken, uit zwakheid te handelen. Na het Amerikaanse optreden in de kwes tie Cuba behoeft het westen daarvoor thans niet meer bang te zijn. De vraag of al of niet met de Russen moet worden gesproken is dan ook een probleem meer van de eerste orde. 'aarentegen zijn er andere belangrijke zaken, die de eenheid binnen de N.A.V. bedreigen. In de eerste plaats is nog steeds geen oplossing gevonden voor de kwestie van de atoomkernbe wapening. In Europa zijn een aantal regeringen van bij de N.A.V.O. aange sloten landen van mening, dat er een eigen kernmacht in Europa moet ko men, die niet uitsluitend onder de su- iervisie van Amerika staat. Met name Fransen, president de Gaulle en zijn naaste"medewerkers, willen zelf iets in de melk te brokkelen hebben. Strevend naar nieuwe lauweren voor Marianne, meent de Gaulle, dat Frankrijk al3 zich zelf respecterende wereldmacht-in-we- deropkomst niet zonder een eigen atoomstrydmacht kan. Premier Pompidou van Frankrijk heeft reeds verklaard, dat Frankrijk aan de opbouw van deze kernmacht de grootst mogelijke prioriteit zal gever.. Het ziet er naar uit. dat de Gaulle ook op dit punt weer zijn zin zal krijgen. Tegen half tien gisteravond is het voortgezet gesprek over de ver nieuwing van de collectieve ar beidsovereenkomst voor de me taalindustrie voor de tweede maal onderbroken. Het zal woensdag 19 december 's avonds worden voort gezet. Van de zyde van de F.M.E., de Fede ratieve Organisatie van Werkgevers in de Metaal- en Elektrotechnische Indus trie, is meegedeeld dat van werknemers kant in het overleg van gisteravond een nieuw element van formele aard is te berde gebracht op basis van het advies van de Sociaal-Economische Raad over de begrenzing van de stijging der loon kosten. Onbekend is wat dit element be helst. De voorzitter van werknemerszijde in de vakraad, de heer I. Baart, zei dat er geen wezenlijk verschil is gekomen in de aard van het tot dusverre gevoerde ge sprek. Hij was niet bereid enige ver dere mededeling te doen. Desgevraagd zei hij nog dat hem niet bekend is dat werknemers een nieuw element van formele aard ter tafel heb ben gebracht. Op de schietbaan in Wittem (gem. As sen) is de 19-jarige dienstplichtige sol daat A. Roze gistermiddag een oog uit gegooid. Hij kreeg de tromp van eer geweer in zyn rechteroog, toen dit ge weer hem werd toegeworpen door een sergeant. De soldaat is opgeno het Wilhelminaziekenhuis in As Soldaat Roze behoort tot de C-compag- nie van het 43ste bataljon infanterie. Hij is ongehuwd. Hy woont in Koekan- ge. De artsen, die soldaat Roze in het zie kenhuis te Assen behandelen, konden zijn oog niet behouden. Ze hebben het moeten wegnemen. van een Europese kernmacht, maar dit land is bereid mee te werken aan de opbouw van een atoommacht, die on der bevel van de N.A.V.O. zal staan. In West-Duitsland is overigens de voor naamste pleiter voor een atoomleger, ex-minister Strauss van het eerste plan verdwenen en zijn opvolger Von Hassel is een politicus, die evenals de Ameri kanen voorshands meer waarde hecht aan een conventionele bewapening. Intussen hebben de Amerikanen naar het schijnt toch besloten een concessie te doen aan hun Europese partners. Na minister MacNamara kwam gisteren de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Rusk aan het woord en deze deed de mededeling, dat Washington bereid is West-Europa een „multinationale" atoomstrijdmacht te geven, „indien de Europese landen dat wensen". De atoomwapens zouden zich dan naar Amerikaans idee moeten bevinden op •aqos aaapuB ua ua^oqqmp hba loopv uaa SKODA Combi staat altijd vooru klaar een veilige keuze H. ENGLEBERT N.V.-DOBBEWEG-VOORSCHOTEN TEL:(01717)2010* DEALERS: Garage I. J. ADRIAANSEN. Oude Stad 16, Oostburg, tel. 2679 Garage C M G CAPPENDIJK Axelsestraat 174 lerneuzen iel 203C Autobedrijf IJ. I. WANDEL, Zuidstraat 10, Nieuwerkerk, fel. 482 De proefuitzendingen tussen de V. S. en Europa via de nieuwe com municatiekunstmaan „Relay", die gisteravond zouden plaatshebben, moesten door het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart worden uitgesteld, als gevolg van moeilijkheden met de apparatuur voor energie-ontwikkeling in de kunstmaan. De eerste door de „Relay" naar de aar de gezonden gegevens wezen erop, dat de energiebron van de satelliet „iets minder krachtig was dan zy normaal zou moeten zijn", aldus deelde de NASA mede. Geen biografie, maar „aanvullende documentaire" (Van een onzer verslaggevers) De film over prins Bernhard naar de door Alden Hatch ge schreven biografie zal pas over een jaar gereed zijn. Dit schatte gistermorgen in Amsterdam de initiatiefnemer Paul Kijzer op een persconferentie, die voorna melijk negatieve feiten aan het licht bracht. Er zijn nog geen auteurs voor het draaiboek, er is nog geen regisseur er wordt niet gerekend op subsidie bij de produktie, het is niet de bedoeling dat er voor deze pro duktie iets wordt geënsceneerd maar evenmin weet men of er nieuwe opnamen in zullen ko men van de prins. Zelfs is niet bekend of het eindresul taat zal worden geautoriseerd, zoals wel gebeurde bij het boek. Paul Kijzer vond dit trouwens „niet van belang". Verder bleef een raadsel op welke w(jze de film zal worden gerealiseerd. Paul Kijzer deelde mee al zes maan den te hebben gewerkt aan de voor bereidingen. Er ligt voor het draai boek al een stramien gereed. Alden Hatch heeft dat was al bekend toegezegd medewerking te zullen verlenen aan het schrijven van het script, waarover inmiddels bespre kingen zyn gevoerd op Soestdijk. Paul Kijzer, directeur van een film verhuurkantoor, spreekt zelf over een „avondvullende documentaire", waarin nooit vertoonde documenten zichtbaar zullen worden gemaakt: „ik zeg niet wat er allemaal wordt onthuld: dat moet ee blijven". Na lang aandringen was hy bereid te vertellen dat de film geen biografie gaat worden maar een beeld zal ge ven van de betekenis van prins Bern hard voor Nederland. „Vooral zijn economische missies komen er in aan bod. Het is niet onmogelyk dus dat voor dit deel opnamen zullen worden gemaakt in byvoorbeeld Zuid-Ameri- ka. De film zal daar ook worden ver toond. We maken van het gesproken commentaar ook versies in het En gels en het Spaans. Het buitenland heeft nu al grote be langstelling. Dit is een unieke kans voor de export van een hoofdfilm over Nederland". Na nog verder aan dringen om meer concrete mededelin gen werd bekend dat een hoogtepunt in deze film zal worden: de slag om Arnhem. Het conflict tussen prins Bernhard en Montgomery zal waar schijnlijk buiten beschouwing blijven. Er wordt by dit onderdeel gebruik gemaakt van journaalopnamen en ander bestaand materiaal. In de film worden ook enkele authentieke beel den gebruikt uit de jeugd van prins Bernhard. Elke dag trouwens komen berichten binnen over nieuwe bronnen. Een Nederlandse landmachtkapitein bij voorbeeld heeft destijds het binnen komen van de eerste eigen troepen in ons land op tachtig meter smal film vastgelegd. Hij stelde die unieke beelden ter beschikking. Paul Kyzer denkt dat ook het verzet een belangryk aandeel zal krygen. En dan natuurlijk ook de Bilderberg- conferenties. „Ik heb precies in mijn hoofd hoe de film gaat worden". Paul Kijzer dacht dat er wel een be kwaam regisseur te vinden zou zyn die bereid is te werken naar de zeer uitgesproken opvattingen van de pro ducentTrouwens, het schryven van dat draaiboek is het meeste werk". „Er komt ook heel wat research aan te pas: wij zoeken de feiten achter de feiten, ziet U in totaal gaan hier mee wel zes of zeven maanden heen. Dan is eigenlijk 70 procent al klaar". Volgens Paul Kijzer dwars boomt dit project geenszins de plan nen voor het maken van een docu- nentaire over het leven van konin- "ri" W'ilhelminn. Minister Rusk verklaarde, dat de Euro pese N.A.V.O.-partners zelf de militaire en politieke controle dienden te regelen. Ook de kosten zouden voor rekening komen van de deelnemende landen. De Amerikaanse minister waarschuwde, dat het een kostbare geschiedenis zou worden, die extra lasten zou meebren gen voor de Europese bondgenoten. De mededeling van minister Rusk zal vooral in Engeland met belangstel ling zijn ontvangen. Een conflict tussen Londen en Washington over een be langrijk facet van de Britse bewape ning verhitte juist deze week de gemoe deren in- de Britse hoofdstad. Minister MacNamara had op doorreis naar de ministersconferentie in Parys een kort bezoek gebracht aan Londen. Daar zei hy iets dat de Britse kranten een week lang stof gaf voor opgewonden artike len. Minister MacNamara vertelde na melijk, dat de Verenigde Staten van plan waren de produktie van Skybolt- raketten stop te zetten. Het project kost Amerika te veel geld. Deze verklaring van MacNamarra was een slag voor de Britten. Engeland had zyn defensie voor een belangrijk deel gebaseerd op deze Skybolt, een raket met een draagwijdte van 1600 kilome ter, die kan worden afgevuurd uit bom menwerpers. Afschaffing van de Sky bolt betekent, dat de Britse verdediging op losse schroeven komt te staan. Er is binnenskamers dan ook heel wat over te doen geweest, deze week in Londen. Aan Britse zijde vocht minister van de fensie Peter Thorneycroft fel voor het handhaven van de Skybolt. Het ging hard tegen hard en geen van beide par tijen gaf zich gewonnen. De Britten hadden aan Thorneycroft een goede pleitbezorger. Deze Brit se minister is een geboren onderhande laar met groot zakelyk inzicht. 42-jarige leeftyd was hij het jongste van het eerste na-oorlogse conser vatieve kabinet. Sir Winston Churchill benoemde hem in 1951 tot minister van handel. Daarvoor had hij reeds een be langrijke functie gehad op het ministe rie van oorlog. Thorneycroft heeft al- tyd georganiseerd. In zijn diensttijd ge durende de tweede wereldoorlog had hij een belangrijk aandeel in de voorberei ding van de geallieerde landingen in Noord-Afrika. Als minister van handel werkte hij nauw samen met premier Macmillan bij het leggen van economi sche contacten met overig Europa. Minister Thorneycroft reisde donderdag evenals minister MacNamara naar Pa rijs en men neemt aan. dat de discussie tussen de beide ministers in de Franse hoofdstad is voortgezet. Volgens verscheidene Britse kranten is het voorstel van minister Rusk voor een atoomstrrjdkracht ter zee het offi ciële Amerikaanse antwoord aan minis ter Thorneycroft. Engeland zou in de plaats van zijn bommenwerpers met Skybolt-raketten atoomduikboten met Polaris-raketten kunnen krygen. In de Britse pers is vrij gunstig gerea geerd op dit idee van atoomduikboten. De Daily Mail schatte de extra kosten op ongeveer 25 miljard gulden, maar daar staat, aldus deze krant, tegen over, dat Engeland de schepen zelf kan bouwen. De om werk verlegen Britse scheepswerven zouden op die manier voor enige tijd aan orders worden ge holpen. Wellicht accepteert Thorneycroft dit Amerikaanse voorstel en dan loopt het Skybolt-incident toch nog goed af, zon der schade te hebben gedaan aan de Brits-Amerikaanse vriendschap. MINISTER THORN EifCROFT ...geboren onderhandelaar...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3