Twaalf Vitrite-jubilarissen en acht gepensioneerden gehuldigd ALMANAK A. I. CATSMAN TE AARMNW1RG TOT EREBURGER BEWEMD Hongaar deeMe rake klappen uit in Terneuzen S AWE MA NV B. EN W. VAN TERNEUZEN OVER SUBSIDIE VOOR MUZIEKSCHOOL Vlissingen krijgt De Ruyterraam KUNSTMAANDORKEST GAF VOOR HET EERST CONCERT IN GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 15 DECEMBER 1962 VAN NATTE KANTTOT HANDPERSUKKER CHEF VERVOER P. MEUEFSTE 40 JAAR BIJ MIDDELBURGS BEDRIJF BIJNA DE GEHELE dag heeft de Middelburgse N.V. Vitrite Fabriek in het „huldigingsteken" gestaan: van 's morgens 10 uur tot 's avonds 5 uur zijn twintig personeelsleden van het bedrijf wegens hun 40- en 25-jarig jubileum of wegens hun pensionering in het middelpunt van de belangstelling gezet. Tijdens deze huldiging werd van vele zijden de goede samenwerking geaccentueerd en haalden directieleden, be drijfsleiders en jubilarissen talrijke herinneringen uit het Vitrite- bestaan naar voren, 's Morgens werden in de vergaderzaal van het bedrijf twee beambten gehuldigd: de heer F. Meliefste, chef van de afdeling vervoer, was 40 jaar bij de onderneming werkzaam, de heer J. R. Boone, assistent-chef van de afdeling kwaliteitscontrole, „liep" 25 jaar mee. De technisch directeur van de Vitrite, ir. J. P. Berdenis van Berlekom, noemde het een bijzonder feit, dat de heer Me- liefste nu zelf jubileert, nadat hij reeds vele jubilea van personeelsleden mee maakte en daarbij als gevolg van zijn centrale positie in het bedrijf een actieve rol speelde. „Juist de belangstelling voor het sociale leven en voor het lot van de werknemers hebben er voor gezorgd, dat wij het altijd gewaardeerd hebben, dat U bij ons werkzaam is", betoogde ir. Berdenis van Berlekom, die er op wees, dat in de afgelopen 40 jaar het accent van de heer Meliefstes verdien sten in het sociale vlak liggen. „Uw goede verstand en wilskracht heeft U benut voor zaken, die ook boven het belang van de Vitrite uit gingen", voegde de directeur er aan toe. De heer Berdenis van Berlekom verklaarde, dat de heer Meliefste na zijn tewerkstelling bij de afdeling vervoer zijn activiteiten ook buiten het bedrijf ontplooid heeft: hij her innerde daarbij aan het raadslidmaat schap van de jubilaris en aan het statenlidmaatschap, dat de heer Me liefste thans nog bekleedt, voorts zijn vele werk voor de woningbouw en voor talrijke verenigingen. De direc teur noemde de jubilaris een centrale figuur in het Vitriteleven. waarbij directie en personeel wisten, wat zij aan hem hadden. ACTIEVE ROL Evenals ir. Berdenïs van Berlekom schetste oud-directeur B. A. Hesselink de verdiensten van de heer Meliefste in het sociale vlak. De heer Hesselink sprak daarbij met name over de actieve rol, die de jubilaris gespeeld heeft in de ondernemingsraad, waarvan hy 8 jaar voorzitter was. „Het wantrouwen, dat er vroeger altyd was, veranderde mede daardoor in een veel betere verstandhou ding tussen directie en personeel", be toogde de heer Hesselink, die verklaarde groot respect te hebben voor hetgeen de heer Meliefste bereikt heeft. Nog talrijke andere bedrijfsfunctionaris- sen richtten zich onder aanbieden van geschenken tot deze markante figuur bij de Middelburgse onderneming. De Advertentie waren er twee feestelijke bijeenkomsten in de kantine van het bedrijf. Daar werd vier werkne mers, die 40 jaar bij de Vitrite ge werkt hadden, en zes werknemers, die er 25 jaar hadden „opzitten", als mede acht gepensioneerde werkne mers, hartelijk dank gebracht voor hun vele jaren trouwe dienst. Zij werden daarbij toegesproken door di recteur ir. Berdenis van Berlekom, oud-directeur Hesselink, en door di verse bedrijfsleiders, voorlieden en collega's, die hun felicitaties verge zeld lieten gaan van ontelbare ge- .schgnken. De vier 40-jarigen zijn de heren „Kees" "an Belzen, die het van het „afsteek- WALSTRAAT 66, VLISSINGEN, TEL. 2167. Zeeuwse Wensen Zo langzamerhand komen we weer in de periode van de beste wensen. De beste voor kerst en de beste voor nieuwjaar. Van ieder een, voor iedereen, maar een teder doet het toch verschillend. De een stuurt een kaartje, een simpel wit kaartje, met ,^P.}."; een ander daarentegen rust niet voor en al eer hij de mooiste kerstkaart uit de hele collectie van de kerst kaartenhandelaar heeft gevonden en een derde schrijft een briefje. Weer anderen, de inventieve en artistieke geesten onder ons, te kenen zelf een fraaie kaart en zo kan men „de beste wensen" op velerlei wijze kenbaar maken. Deze regelen vloeiden voort uit het feit, dat wij van de gemeente Terneuzen een bijzonder mpoie kaart ontvingen. Wij weten eigenlijk niet of het de gewoonte is van gemeenten om aan relaties wenskaarten toe te zenden en als dat niet 't geval is, is 't van Ter- neuzen in ieder geval een loffelijk initiatief. Bovendien heeft deze gemeente er wel voor gezorgd, dat er van de kaart een sugges tieve propagandistische werking uitgaat Men ziet er namelijk, uitgevoerd in wit en blauw, de grootsteedse entree van Terneu zen op: een brede allee, gemar keerd door tientallen lichtmasten, op de achtergrond de contouren van gebouwen en rechts op de voorgrond het plaatsnaambord Terneuzen(50 km). De binnenkant van de dubbele kaart is wit gehouden, met rechts onderin in kleuren het wa pen van Terneuzen, de handteke ningen van burgemeester en se cretaris en linksboven „Onze bes te wensen voor Kerstmis en nieuwjaar". Een geslaagd voorbeeld van wat men kan zien als een vorm van „public relationswerk"Eenvou dig en doetreffend. heer J. J. Claas, de administrateur, wees op het actieve aandeel, dat de heer Me liefste heeft bij de bredere opzet van het pensioenfonds, de heer J. Sinke sprak namens de expeditieafdeling, voorman J. Zwemer namens de vervoersafdeling, de heer A. Kempe namens de admini stratie, de heer H. G. de Ru namens de ondernemingsraad en het onderling on dersteuningsfonds, de heer A. C. Ber nard namens alle beambten, ir. J. W. Evertse namens de redactie van het be drijfsorgaan „De Schakel", waarna ir. Berdenis van Berlekom als oud-voorzit ter van het departement Zeeland van de Mij voor Nijverheid en Handel de ver diensten van de heer Meliefste onder streepte met de aanbieding van het ge tuigschrift van de maatschappij. DE HEER BOONE De heer Berdenis van Berlekom schetste voorts de heer Boone als een nauwkeu rig, rustig en toegewijd werker, die bij zonder op de hoogte is van de kwaliteit der produkten in al hun geledingen. Ook aan de heer Boone reikte de directeur bet getuigschrift van Nijverheid en Handel uit. De heer C. Bakker, assistent-bedi-ijfs- leider van de produktieafdeling, merkte op, dat de heer Boone op rus tige wijze conflicten uit de weg ruimt zonder echter daarbij zijn standpunt prijs te geven. „Een kwahteitsman heeft het vaak niet gemakkelijk", be toogde de heer W. C. Rouwendal, de chef van de kwaliteitscontrole, die echter de „goede rol" van de heer Boone memoreerde in vele moeilijke situaties. Voorts werd gesproken door de heren A. van Schelven, namens de collega's, Bernard, namens de ondernemingsraad en W. C. Kunst, namens de beambten. Zowel de heer Meliefste als de heer Boone dankten na afloop voor de waar derende woorden, die tot hen gericht waren. De heer P. Meliefste, chef van de afdeling vervoer, was gisteren een van de vele werknemers van de N.V. Vitrite Fabriek in Middel burg, die gehuldigd werden: hij was 40 jaar bij de onderneming werkzaam. Met echtgenote neemt de heer Meliefste middenhier een huldeblijk in ontvangst. (Foto P.Z.C. Duitse coaster liep op Hansweertse havendam De Duitse, 800 brt. metende coaster „Ellen-M", die met een lading hout van Finland op weg was naar Luik (B.), is vrydagavond omstreeks kwart over ze ven bij het uitvaren van de haven te Hansweert op de oostelijke havendam gelopen. Pogingen van het bergings vaartuig „Inktvis" nit Hansweert en nog een andere sleepboot om het schip in de loop van de avond vlot te trekken, leverden geen resultaat op. Getracht zal worden het schip hedenochtend in alle vroegte by hoog water vlot te kry- gen. Van bromfiets gevallen Op de Langeviele-buitenbrug in Middel burg is donderdagmiddag de 51-jarige bromfietser A. P. L. door onbekende oorzaak gevallen. Hij brak daarbij het linker onderbeen en kreeg verscheidene schaafwondten aan het hoofd. De kleine verkeersopstopping die door dit onge luk ontstond, was vrij spoedig wegge werkt. bankje" in de hulzenfabriek in die lan- ;e periode tot volslagen glasovenstoker tracht; A. A. Clement, die 26 jaar in de voormalige pletterij stond en daar al les kon; bankwerken, draaien, rondslij- pen en reservemachinist was, en ten slotte het toezicht op de glasvoorberei ding in Arnemuiden kreeg; P. van Gee- len, die 25 jaar de poetsmachine be diende en vervolgens 15 jaar op de beit- serij werkzaam was; en H. G. Schot man, die na de poetsmachine en de beit- serij 25 jaar weger in het „kookhok" bij de hulzenfabriek was, terwijl hij nu wachtsman is. KWART EEUW expeditiehulp, glasovenstoker W. D. j. Korstanje, M. Meulmeester uit de hul zenfabriek, H. de Meulmeester van de afdeling finishing, W. K. Net („dokter Net", de E.H.B.O.-man), en A. Vogel, eveneens van de hulzenfabriek. Hier werden herinneringen oj aan „favoriete plaatsen" als de „natte kant" (waar voorheen de bewerking van lampvoeten in zeepsop en water ge schiedde), het „kookhok", de poetsma chine, de expeditie, de glasoven, de stookplaat, de hulzenfabriek, de ver- nikkeiinrichting, de glasperserij en de .likker" van de handpers. De laatste bijeenkomst droeg eén beetje „weemoedig" karakter, want die werd ter ere van de gepensio neerden gehouden. Met pensioen gin- TIJDENS AFSCHEIDSBIJEENKOMST Raad huldigde scheidende waarnemend burgemeester Tjjdens een bijeenkomst in het gemeen tehuis te Aardenburg heeft de gemeen teraad vrydagavond afscheid genomen van de heer A. I. Catsman, die sedert het ontslag van burgemeester J. M. A. C. vanv Dongen optrad als waarnemend burgemeester. Wethouder E. Lansu be gon zijn afscheidsrede met een woord van dank aan mevrouw Catsman bood haar namens het gemeentebestuur bloemen aan. Spreker roemde de prin cipiële houding en vastberadenheid van de scheidende functionaris. Ook dankte hij hem voor het vele werk, dat hii voor de gemeente Aar denburg had verricht. Als blijk van waardering bood de wethouder de heer Catsman het ereburgerschap van de gemeente aan en speldde hem de gouden erepenning op de borst. Tevens werd hem de daarbij behorende oorkonde overhandigd. Het lid van Gedeputeerde Staten, de heer J. M. A. C. van Dongen sprak over het prachtige teamwork dat me de door toedoen van de heer Catsman tijdens zijn zittingsperiode als wethou der tot stand kwam. Spreker hoopte, schenken en blijken van waardering. De dat deze prettige sfeer en goede sa menwerking ook in de toekomst besten digd zal kunnen blijven. Het raadslid mevrouw E. J. van den Broecke-de Man (p.v.d.a.), die de heer Catsman tijdens zijn gehele zittingsperiode als raadslid vanaf 1927 heeft meegemaakt, wees op de prettige en droevige dagen, die zij in die tijd hebben doorgemaakt. Ook sprak zij over de tijd dat de heer Cats man gedurende de oorlogsjaren enige tijd als gijzelaar in St. Michielsgestel zat opgesloten. Namens de r.-k. fractie Aardenburg sprak de heer A. Paridaen, terwijl ook de heer J. P. Slager (pro testantse fractie) en de heer R. Buijck namens de r.-k. fractie Eede het woord voerden Gemeentesecretaris J. M. Pari daen sprak namens het gemeenteperso- neel en leden van de vrijwillige brand weer. Ook hij wees op de prettige sfeer, die de heer Catsman steeds om zich heen wist te scheppen en de gemoede lijkheid, waarmee hij steeds met het iersoneel omging. Ten slotte bracht de heer Catsman allen dank voor de ge sproken woorden en de ontvangen ge- heer Catsman, ruim 76 jaar oud, woont sinds 46 jaar in Aardenburg. Hij was sedert 1927 gemeenteraadslid voor de A.R. partij. Tevens was hij van 1927 tot 1937 wethouder. Na de bevrijding bekleedde hij de functie van adjudant chef staf van de O.D. en werd hij op 23 oktober 1944 weer wethouder. Sedert van geboorte, maar wonende in Dene marken, heeft de afgelopen dagen door het toedienen van een aantal opvallend harde klappen aan collega's, veel last bezorgd aan de Terneuzense politie en enkele plaatselijke jongeman, opvarende van het in één van de dokken liggende Deense schip „Jews Toft" uit Kojienhagen, kreeg dinsdagavond in een Terneuzens café verschil van mening met de Noorse ma troos E. Olsen. De beide zeelui konden blijkbaar moei lijk overeenstemming bereiken. De Hon gaar nam dat niet, greep een tfolle fles jenever en sloeg die finaal aan digge len op het hoofd van de verbouwereerde Noor. De getroffen Noor liep een ern stige hoofdwond op en ging „groggy". Dokter T. Bos moest er aan te pas komen om de Noorse zeeman weer een beetje op te lappen. De agressieve Hon- ;aar werd aangehouden en zoals dat ieet „ter ontnuchtering" ingesloten. Na dat tegen hem proces-verbaal was op gemaakt, werd S. aan boord bij de ge zagvoerder van het Deense schip afge leverd. De Hongaar was echter nog niet uitgeraasd. Woensdagavond ging hij opnieuw passagieren en weer dronk hij veel meer. dan hij kennelijk kan ver dragen. Deze keer zocht en kreeg hij onenigheid met de messbov van zijn eigen schip, de 24-jarige Deen J. V. Hassen. De Hongaar wilde blijkbaar opnieuw zijn capaciteiten als vechter tonen, plaatste een onverwachte, di recte rechtse op de kaak van de mess boy, die k.o. king, twee kiezen verloor en een kaakfractuur opliep. Na een eerste hulpverlening door tandarts G. Vermeulen werd de" messboy naar het Julianaziekenhuis overgebracht, waar hij vermoedelijk zes weken zal moeten verblijven. De vechtlustige Hongaar werd opnieuw ingesloten. Nu evenwel niet voor één nacht. Dezer dagen zal hij worden voorgeleid aan de officier van justitie te Middelburg om zich voor zijn daden te verantwoorden. Centrale verwarming Nederstraat 19 - Middelburg - Tel. Ó1180-2962 gen dan: metselaar A. Bodbijl, die 43 dienstjaren achter de rug had, glasovenstoker C. van Belzen met 40 dienstjaren, hulzenbewerker K. de Nooijer met 38 dienstjaren, glas voorbereider P. J. Wolf met 40 dienstjaren, reparateur H. v. Eenen- naam met 19 dienstjaren, corveeëi T. Wong met 15 dienstjaren en do- zenmaker W. G. F. Dunnes met 10 dienstjaren. Ook zij moesten toespraken in ont vangst nemen van directeuren en de an dere sprekers, waarbij ir. Berdenis van Berlek ze een voor een „onder de loep' "-in. De heer Hesselink sprak de manni n nog een bemoedigend woord toe „om het nensioneringsleven wat gemak kelijker te maken". Hij betoogde, dat de scheidende personeelsleden meege werkt hebben aan de opbouw van een moeizaam na-oorlogs begin tot wat de Vitrite Fabriek thans is. Aan de heren Bodbijl, De Graaf en Nooijer overhandigde ir. Berdenis Berlekom tot slot nog een verrassing voor de jaren, die zij boven de 25 of 40 bij het bedrijf werkten. Wellicht ten overvloede zij nog vermeld, dat alle ju bilarissen van directiezijde een gratifi catie ontvangen, terwijl er voor de da mes bloemen waren. Kanaal Goes-'t Sas wordt uitgebaggerd Het zes kilometer lange kanaal van Goes naar het Sas wordt momenteel uitgebaggerd tot een diepte van 1,70 meter beneden N.A.P. Dit gebeurt in het kader van de infrastructuurverbe tering ter bevordering van de industria lisatie. Tot dit werk behoort ook de aan leg van een uitwijkplaats voor sehepen ten zuiden van Wilh-dmlnadorp. Omdat deze uitwijkplaats moet worden aangelegd op grond van de Kon. Mij. „De Wilhelminapolder" zijn b. en w. van Goes in onderhandeling getreden met de eigenaresse. Het college stelt de raad voor de benodigde grond 700 m2 in erfpacht aan te nemen tegen een jaarlijkse canon van f 50.en de mogelijkheid deze canon om de vijf jaar te herzien. Geslaagd Aan het Mode Instituut van mevrouw Cuppens-Geurs slaagden de volgende dames voor het diploma kostumière en coupeuse: MDekker, Zoutelande en P. Davidse te Meliskerke. (Advertentie) BEDRIJFSZEKERHEID: LUISTERRIJK! GELUIDSWEERGAVE: Asymmetrisch 5-standaard apparaat! TV 205 B: 59 cm apparaat, waarmee U alle ontvangstmogelijkheden in Uw woonplaats kunt benutten. Met UHF. Zeer ver geautomatiseerd. 1295,- In van antwoord „De Terneuzense was er eerder dan de Zeeuwse" l. en w. van Terneuzen betreuren het •oorstel Van Gedeputeerde Staten van 'eeland tot intrekking van de provin ciale subsidie aan de Stichting Terneu zense Muziekschool. Te meer, omdat de ze muziekschool niet alleen een plaatse lijk karakter draagt, maar ook wordt bezocht door kinderen uit de omgeving van Terneuzen. Dit sehryven b. en w. van Terneuzen in de memorie van ant woord op het voorlopig verslag van het afdelingsonderzoek van de ontwerpbe groting voor 1963. Het college merkt op, dat in de bestuurssamenstelling re kening is gehouden met samenwerking met de Zeeuwse Muziekschool. ,Een m vertegenwoordiger van de Zeeuw- Muziekschool heeft namelijk zitting het bestuur van de Stichting Terneu- ïse Muziekschool en omgekeerd. Ove- jens mag niet worden vergeten, dat de Terneuzense Muziekschool reeds eni ge jaren bestond toen de Zeeuwse Mu ziekschool werd opgericht", aldus o. en w. van Terneuzen. Over de stand van zaken met betrek king tot het nieuwe politiebureau mer ken b. en w. in de memorie van ant woord op, dat het ontwerp nogal wat tijd van voorbereiding vergt voor wat betreft het programma van eisen. Er is intensief overleg gaande met architect ir. Gouwetor en de afdeling politie van het ministerie van binnenlandse zaken. B. en w. verwachten, dat over enkele maanden een eerste schetsplan kan worden voorgelegd. De schietbaan is thans definitief ge projecteerd op een strookje grond aan de Industrieweg, zo blijkt uit de memorie van antwoord. Het wachten is op de rijksgoedkeuring voor de bouw, welke, naar het col lege hoopt, in 1963 zijn beslag zal krijgen. Als antwoord op een vraag in het voor lopig verslag of er al vorderingen zijn gemaakt bij deplannen tot hét tref fen van blusvoorzieningen voor de sche pen, delen b. en w. mede, dat van parti culiere zijde in de afgelopen week, met medewerking van de inspectie voor het brandweerwezen, een proef is genomen met een op een schip geplaatste brand- bluöinstallatie. De kwestie of een magi- rusladder dringend moet worden aange schaft, zullen b. en w. nogmaals voor leggen aan de inspecteur voor het brandweërwezen. De bouw van het nieuwe zwembad in de voormalige Oesterputten vordert zo danig, dat de opening bij het begin van het nieuwe seizoen zal kunnen plaatsvinden. Voor wat betreft eventueel restaurant hebben zich nog geen serieuze gegadigden gemeld", al dus b. en w Over het plan voor de aanleg van sport velden te Sluiskil denken b. en w. het volgend jaar met voorstellen te komen. De plannen voor de aanleg van een af valwaterleiding worden momenteel be- steksklaar gemaakt. Over de aanbeste ding van de verbouwing van de openba re uloschool wordt onderhandeld. Zodra die onderhandelingen tot een goed re sultaat hebben geleid kan op een rijks goedkeuring worden gerekend. Pas na lat de verbouwing is voltooid zullen b. :n w. de huisvesting van de openbare bibliotheek en leeszaal onder ogen zien. Het schetsontwerp voor de bouw van een openbare kleuterschool te Sluiskil is momenteel bij de inspectrice voor het kleuteronderwijs ter beoordeling. Het aantal kinderen op het internaat van de schippersschool bedraagt momenteel 50. Omdat de huidige accommodatie als on voldoende wordt aangemerkt, wordt de bouw van een nieuw internaat door de Stichting Schoolfonds voor Schippers kinderen onder ogen gezien. Wat betreft de aanstelling van een func tionaris voor sport, onderwijs en cul turele zaken merken b. en w. op, dat deze medewerker niet slechts een admi nistratieve taak zal moeten worden toe gewezen, maar dat hij in een volstrekt nieuwe oriëntering inventief en crea tief mee moet denken over problemen, die worden opgeroepen door de indus trialisatie. Uittreding In de memorie van antwoord staat ver der, dat ter uitvoering van het raads besluit tot uittreding c.q. opheffing van de gemeenschappelijke regeling tot cen tralisatie van het bouw- en woningtoe zicht en van de dienst van gemeente werken in Oost Zeeiiwsch-Vlannderen reeds stappen zijn gedaan. „Op korte termijn zal daarover overleg plaatsvin den met het dagelijks bestuur van de dienst", aldus het college van b. en w. van Terneuzen. GY OPE.MT OP, 5 DORP ember in Middelburg een spet vond voor „Het Dorp" zal worden ouden, o.a. met medewerking van ae AVRO. Bovenstaande tekening is even eens een „dienst aan het Dorph. De Mid delburgse kunstschilder Louts Heymans was namelijk door de actie van Mies Bouwman zo getroffen, dat hij nog tij dens de t.v.-uitzending een tekening ontwierpdie hij ons blad aanbood. Ilij verzocht ons deze prent te willen plaat sen in het kader van de Middelburgse Het werkcomité, dat te Vlissingen actief is voor het plaatsen van een gebrandschilderd De Ruyterraam in de Jacobskerk heeft vergaderd onder leiding van de heer J. W. Hupkes, voorzitter van de Schelde- directle te Vlissingen. In deze ver gadering kon vastgesteld worden, dat weliswaar nog een belangrijk bedrag moet worden ingezameld voor net dekken van de kosten, maar dat men toch reeds kon be sluiten tot het geven van een op dracht aan de heer P. A. Hofman, bekend glazenier te 's-Gravenhage, die een ontwerp voor het raam vervaardigde. Het is dus nu zeker, dat het De Ruyterraam er zal ko men, waardoor de stad Vlissingen Het raam zal de herinnering le vend houden aan onze grote vloot voogd en daarnaast zal Vlissingen en de provincie Zeeland dan een specimen krijgen van glaze nierskunst, waaraan deze stad en provincie tot op heden bepaald niet rijk zijn. Onder directie van Anton Kersjes Enthousiast en jeugdig ensemble Het Goese niuzieklievende publick heeft vrydagavond kunnen kennis maken met het Kunstmaandorkest onder directie van Anton Kersjes. Deze kennismaking is, zoals al eerder in verschillende Zeeuwse gemeenten, een alleszins ple zierige gebeurtenis geworden. Het Kunstmaandorkest (15 februari 1953 opgericht) heeft zich in de bijna tien jaar van zijn bestaan een goede naam verworven. Het is een jong, levendig en enthousiast ensemble, dat onder de energieke dirigent veel succes heeft ge oogst. Het heeft voor velen, die niet zo ge makkelijk de „drempel" van de con certzaal overstappen, via de televisie een pleidooi gehouden voor de „klassie ke" muziek. Er is soms een duidelhke reactie te vernemen óp dit pleidooi. Wij stellen ons voor. dat ook in de zeër goed bezette grote zaal van „De Prins van Oranje" te Goes vrijdagavond ver scheidene t.v.-kijkers aanwezig waren, die de kennismaking met het Kunst maandorkest voor de eerste maal voort zetten in de concertzaal. actie, aan welk verzoek wij gaarne vol doen. „Er moet onder staan. Zeeuwen uitgezonderdde jeugd reageren aanvankelijk bedachtzaam, maar een maal los, dan..." zei Heymans. Hij vond de aanvankelijke reactie uit dit De tekening stelt een „brandend hart" voor, brandend voor het gehandicapte kind. En onder dat hart wankelen de suilen... Voor 7 miljoen waterschapswerken op Zuid-Beveland (Slot van pag 1 de voorbereiding van enkele dijkver zwaringen. namelijk f 10.000 voor de voorbereiding van het plan dijkver zwaring Van Citterspolder en f 16.000 voor het plan verhoging zeedijk Em- manuelpolder, mét een gedeelte van de polder Waarde. Gelijk geschot Op het gebied van de polderlasten zal in 1963 een rustpauze intre den. Voor tie tweede maal sedert 1 januari 1959, toen de concentra tie van polders- en waterschappen op Zuid-Bevcland een feit werd, zal het dykgeschot voor onge bouwd niet worden verhoogd. Het bestuur van het waterschap is van mening, dat onder de gegeven om standigheden een rustpauze ge wenst is. Sedert in januari 1959 is het gemid delde dijkgeschot gestegen van f45 per hectare voor het ongebouwd tot r 64 per ha, een stijging derhalve met meer dan 40 Het dijkgeschot. voor 1963 blijft thans ongewijzigd gehand haafd op gemiddeld f 64 per ha. In middels zijn de voormalige polders cn waterschappen al enigszins naar elkaar toegegroeid, hoewel tussen de hoogste en laagste last nog een aan zienlijk verschil is, namelijk resp. Itjk- Dc hoogte van liet dijkgeschot in de toekomst hang! af van de stijging van lonen en prijzen en van een spoe dige indiening van de bijdragewet en de wel uitkering wegen. Ook ten aanzien van dit; voor duizenden be langhebbenden zo belnngryke punt is het dus zaak, dat beide wetten spoe dig worden ingediend. Tydens eei toelichting, welke de dykgraaf vai het waterschap, de neer P. J. J. Dek ker. ons gisteren op de begroting voor 1963 gaf, stelde hij, dat in ver band met liet inhalen van de achter stand in openbare werken in 1962 vele werken zijn uitgevoerd. De hoog- wnterkeringen, de waterafvoerknna- len, de suatiesluizcn en de wegen ver keren in een redelijke staat. Dit is mede één van de motieven geweest om in 1963 hetzelfde dijkgeschot van 1902 aan te houden. Dubbelconcert Voor de pauze vormde het dubbelcon cert in d kleine terts van Bach het hoogtepunt. Het werd een aantrekke lijke uitvoering van een „jeugdig" stuk muziek, waarvan de uitvoering echter meermalen vervalt in een zeker forma lisme. Het Kunstmaandorkest, aange voerd door Anton Kersjes, maakte er echter een fris, opgewekt stuk van, waarbij het gevaar van virtuositeit ver re bleef. Solisten in dit concert voor twee violen en strijkorkest waren Jacques Holtman en waiter Ellegiers, respectievelijk sinds september 1961 en 1955 eerste concertmeester van het en semble. Brahms meesterschap blijkt duidelijk uit de variaties, die hij maakte op een thema van llajdn, opus 56a: het Sankt Antoni Choral, zoals Haydn het ver meldde. Er zyn twee versies van deze variaties hekend, één voor orkest „sec" en één voor 2 piano's. Het Kunstmaand orkest gaf een uitvoering van de eerste variaties. Overigens zou het thema van Haydn al uit vroeger jaren dateren. „Chorale St. Antoni plaatste hij als opschrift boven het andante uit zijn divertimento voor blazers. De variaties van Brahms zijn bijzonder muzikaal en harmonisch, geniaal. Er ontstond een goed „samenspel" van di rigent en orkest in dit stuk. Slavische dansen De romantische Slavische dansen van A. Dvorak kregen een waardige ver tolking. waarbij men niet verviel in een te groot enthousiasme, wat zeer wel mogelijk is in vooral de dans nummer acht, waarbij het beginthema in mineur voortdurend markant terugkeert na rus tige delen. Er was echter een zekere beheersing op te merken. Het eerste programmapunt was de derde symfonie (in D grote terts) van Schubert, de eerste grote romanticus, die dit onbe wust was. Het was zijn natuur. Gevoel, verlangen, geheimzinnigheid, het zijn allemaal kenmerken, die tot uitdruk king komen in zijn derde symfonie. Het „keurslijf" van de klassieken is geheel losgelaten. De uitvoering van dit stuk wés romantisch. Er was een langdurig ovationeel applaur van het publiek voor dirigent, solisten en orkest. Vrijdagmiddag had het Kunstmaand orkest al een jeugdconcert voor leer lingen van middelbaar-, ulo- en nijver heidsonderwijs verzorgd. Dc concerten waren georganiseerd door de Z.V.U. Dekenactie Algerije De dekenactie van de vrouwenvereniging „Elthcto" te Wilhclmlnadorp voor Alge rije heeft een bedrag van 113,25 opge bracht. (Advertentie) De speciaalzaak voor uw bril VERWACHT. ONBESTENDIG. Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen of motregen. Krachtige in de kustprovincies tijdelijk stormachtige wind tussen zuidwest en west. Iets ho gere niiddagtemperaturen. ZON EN MAAN 16 december Zon op 8.42 onder 16 29 Maan op 22.09 onder 12.19 17 december Zon op 8.43 onder 16-29 Maan op 23.16 onder 12.43

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2