PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VENUS GEEFT HAAR GEHEIMEN PRIJS „Stem" van Mariner-II goed verstaanbaar bij passeren van planeet ATOOMMACHT TER ZEE VOOR EUROPA Papoea-delegatie vlucht voor de pers Voor 7 miljoen waterschapswerken op Zuid-Beveland TWEE MENSEN OMGEKOMEN BIJ WERK AAN VAN BRIENEN00RDBRUG Successtukhen uit vroeger jaren Dode en gewonden bij vuurgevecht in Nieuw-Guinea Geen ontmoeting op Schiphol Als NAVO-landm zelf alles betalen Vliegtuig met 50 mensen wordt vermist „Mona Lisaop weg naar V.S. VRIJLATING IN SPIEGEL-ZAAK Geen verhoging dijkgeschot Veranderende tijden 205e jaargang - no. 296 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: F. van de Velde, F. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. 0 Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vllssingen: Walstraat 58-60. tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g, red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2. tel. 6140 tb.e.g., red. 7853, adv. 5213); Oostburg: tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911: Zierüzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv. t 4.-. Ingez. med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Zaterdag 15 dec. 1962 Hongaar kwam (in Terneuzen), zag, won en verloor KERSTDRUKTE IN ENGELSE POSTKANTOREN JN ÉÉN UUR WAARSCHIJNLIJK MEER KENNIS VERGAARD DAN IN DUIZENDEN VOORAFGAANDE JAREN" Het Amerikaanse ruimtevaartuig Mariner-II is gisteravond in de buurt van de planeet Venus gekomen en begon vandaar de eerste gegevens die de mens ooit uit de omgeving van een andere pla neet heeft verkregen, naar de aarde te zenden. Functionarissen van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart zeiden om acht uur op een persconferentie dat men bezig was met het nauwkeurig opnemen van de signalen van het ruimtevaartuig. Zij deelden mee, dat de Mariner-II, die 109 dagen geleden is gelan ceerd, nu 293 miljoen kilometer heeft afgelegd en een snelheid heeft van 24.000 kilometer per uur. Een twintig ton wegende stalen mal, die gebruikt wordt bij het be ton storten, heeft gisteravond twee mensen tijdens werkzaamheden Het hoofd van de NASA, James E. Webb, noemde dit een belang rijk uur, „waarin wij wellicht meer nieuwe kennis over de planeet Ve nus zullen vergaren dan in al die duizenden voorafgaande jaren opgedaan". Door de natuurkundi ge verschijnselen op Venus te ver gelijken met die van de Aarde, kunnen wij mogelijk een nieuw ge bied betreden voor een beter be grip van onze eigen moeder-pla neet, aldus Webb. „Dit is vermoedelijk zo'n uur waar wij later met onze kleinkinderen nog over zullen praten, en er dan aan zullen te rugdenken hoe we deelnamen aan een historisch wetenschappelijk gebeuren, zelfs al zijn wij er miljoenen kilometers van verwijderd". Wat wij over Venus te weten zullen komen, zal aan alle mensen en alle landen worden medege deeld om een zo groot mogelijke voor- Wetsontwerp voor verplichte ziekteverzekering Minister Veldkamp heeft gisteren een wetsontwerp ingediend waarbij wordt voorgesteld de invaliditeitsrentetrekkers die krachtens de ontwerpen interimwet invaliditeitsrentetrekkers recht krjjgen op een bjjslag, onder de verplichte zie kenfondsverzekering te brengen. Voorts worden herzieningen voorgesteld tot verplichte ziekenfondsverzekering van werkll'eden en gepensioneerden van mijnondernemingen. De eerste groep valt thans gedeeltelijk onder de verplichte ziekenfondsverzeke ring, ae tweede bezit tot dusver een eigen regeling. Zeven doden in Westduitse mijn Door een ontploffing in de steenkolen mijn Adolf in Merkstein, nabij Aken, zijn gistermorgen zeven mijnwerkers gedood en ook zeven gewond. Door de ontploffing werden 40 mijnwer kers ingesloten, van wie velen zichzelf konden bevrijden. Dit was het tweede mijnongeluk in. West-Duitsland in twee dagen. Donderdag kwamen bjj een ont ploffing in een steenkolenmijn nabij Hamm zes mijnwerkers om, terwijl er vijf zwaar gewond werden. Om 21.01 uur passeerde het ruimte vaartuig de planeet op de korste af stand: 33.957 kilometer. De „Mariner- II" had toen een snelheid van 24.000 kilometer per uur ten opzichte van Ve nus en van 141.440 kilometer per uur t.o.v de zon. Dr. Newell zei dat hij voor al antwoord hoopte te krijgen op de vragen hoe hoog de temperatuur op Venus is en of er water op de planeet aanwezig is. „De kwestie waar de geleerden zich het meest voor interesseren en zich het hoofd over breken is de kennelijk hoge temperatuur aan de oppervlakte van Venus", zo zei hij. „Daar het smeltpunt van lood even boven de 315 graden Celsius ligt, is het duidelijk dat dit een zeer belangrijke kwestie is met het oog op toekomstige pogingen voor een landing op de planeet". SUCCESstukken uit vroeger ja ren vullen een groot gedeelte van liet toneelrepertoire in dit seizoen. Onder het motto „In en om het theater" (op pagina 12) een be schouwing over dit verschijnsel. Voorts in dit twintig pagina's tel lende nummer o.m.: Pagina 2: Feest bij de Vitrite en Vechtlustige Hongaar. Pagina 3: Boekwerk voor prof. Oud en Film over prins Bernhard. Pagina 4; Ontstellende mishandeling van kind. Pagina 5: Strijd om de bus dienst óver Oosterscheldebrug. Pagina 6; „De Lange Dag" als Boek van de Maand in Zeeland en in het Pagina 11: „Cambodja, land met toekomst" en een artikel over ivoorbcwerking. Pagina 12: Hans Warren bespreekt de roman „De Verwondering" van Hugo Claus; >rln en om het. theater" en een artikel over de invloed van Mar tha Graham op het ballet. Pagina 13: Bcroepsvoorlichting en jeugd op de Zigzag-jeugdpagina plus een verhaal over Goesenaren, die een paard (voor de sport) koch ten. Pagina 15: Fotoreportage over het Vlissingse Havendorp-in- afbraalc; een radio- en t.v.-artikel over de musichall van Karei Prior en de puzzel. Pagina 17: De ru briek Kerken en Maatschappij met ,fKerk en t.v.- een experimen tcel plan" en Stemmen uit de Kerken over t,Vast gevroren" R.-K Kerk kwam in beweging". Pagina 19: Kroniek van Zwin tot Zijpe feuilleton en Amsterdamse Beurs uitgang op wetenschappelijk gebied te bewerkstelligen, zo zei hij. Vreemde stem N.A.S.A.-functionarissen zeiden, dat de „Mariner-II" belangrijke gege vens" had doorgegeven. De „stem" van het ruimtevaartuig liet men óp een persconferentie horen; een vreemd geluid als dat van een oos ters muziekinstrument. De signalen kwamen met lange, regelmatige pe rioden door, met verschillen in toon hoogte. Dit laatste werd veroorzaakt door het overschakelen van het ene instrument op het andere. Hoewel de „Mariner-II" sinds de lan cering op 27 augustus 293 miljoen kilo meter heeft afgelegd, bevindt zij zich toch „slechts" op ongeveer 58 miljoen kilometer van de aarde, doordat de aarde een baan om de zon beschrijft en dus in zekere zin met het ruimtevaar tuig is „meegetrokken", zo zeiden des kundigen op de persconferentie. Kortste afstand aan de Van Brïenenoordbrug ver pletterd. Op het ogenblik van het ongeluk waren nog twintig arbei ders aan het werk. Van hen werd niemand gewond. De twee slachtoffers zijn de 35-jarige heier J. van Oort uit Dehvijne, gemeen te Kerkwijk, in Gelderland en L. Belzen, 37 jaar, opzichter van rijkswaterstaat uit Krimpen aan de IJsel. Omtrent de oorzaak van het ongeluk heeft men nog geen volledige zekerheid gekregen. Men vermoedt dat de felle wind vat op het gevaarte heeft gekre gen, waardoor twee tuidraden zijn ge knapt. De kolos kantelde en stortte neer met het noodlottige gevolg. Het lichaam van een slachtoffer kon men met be hulp van een krik onder de verwrongen staalmassa uithalen. Meer moeilijkheden leverde het ber gen van het lichaam van het tweede slachtoffer op. Vier takelwagens wa ren nodig om de twintig ton staal van de grond te krijgen waardoor men ook dit lichaam kon bevrijden. De arbeidsinspectie zal een onderzoek instellen naar de oorzaak van het ongeval. Engeland, het land bij uitstek van de kerstman, beleeft op het ogen blik zijn topdagen, wat de drukte op de palcketafdeling en van de postkantoren aangaat. Een kijkje in het hoofdpostkantoor van Lon den, ivaar de stapels pakjes doen denken aan de nachtmerrie van een postbode... Bij een incident op het eiland Sorong Doom werd woensdag een Papoea- politicagent gedood en werden vier agenten en twee Nederlanders gewond. Als de namen van de Nederlandse ge wonden werd opgeheven Van den Dosch en H. Rusche. Zjj zjjn in een zieken huis opgenomen. Volgens de officiële lezing van het inci dent ontstond een vuurgevecht tussen de politie en een groep Indonesische militairen, nadat de politie een militair had aangehouden. Tijdens dit vuurge vecht is een Papoea-politieagent omge komen, vier agenten werden gewond. Twee Nederlanders die toevalli! plaatse waren, werder per raakt. Verzoek op zak voor snellere overdracht van Nieuw-Guinea Vier van de zeven Papoea's, die als delegatie uit Djakarta via Bonn naar Nederland zijn gekomen am bij de regering op vervroeging van de overdracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië aan te dringen, heb ben gisteravond een groot aantal journalisten, fotografen en t.v.- cameraoperateurs op Schiphol te vergeefs laten wachten. Gistermiddag had de Amsterdamse cor respondent van het Indonesische pers bureau Antara enkele dagbladen laten weten, dat de Papoea's per auto uit Bonn waren vertrokken en dat zij regel recht naar Schiphol zouden rijden om daar in een persconferentie hun wensen ten aanzien van de vervroegde over dracht kenbaar te maken. Lopend vuurtje Het nieuwtje ging als een lopend vuurtje rond en Schiphol wachtte in spanning hun aankomst af. Die span ning eindigde met een anti-climax, toen van de portier het bericht kwam, dat de Papoea's omstreeks half acht aan de hoofdingang waren gearri veerd, doch daar rechtsomkeer had den gemaakt, toen de portier hun had gevraagd, of zij kwamen om de binnen wachtende pers te ontmoeten. Op Schiphol bevond zich onder de wach tenden ook de president van de Neder landse Staatkundige Studenten Federa tie, de heer J. N. Schollen, die in de af gelopen zomer steeds nauw contact heeft gehad met die Papoea's in ons land, die Indonesisch gezind waren. Volgens de heer Scholten zijn de Pa poea's de voorzitter van de Parna, Wa- een soort ballingschap in Nederland verblijvende Nicolaas Jouwe, voormalig lid van de Nieuw Guinea Raad en Had ji Ibrahim-Blauw. Volgens de heer Scholten hebben zij een officiële ver klaring bij zich voor premier De Quay. De heer Scholten liet gisteravond Iaat weten, dat lijj de verdwenen Pa- C:a's telefonisch had weten te achter en. Hjj had met. hen geregeld, dat zjj vanmiddag alsnog de persconferentie zouden geven die zij gisteravond om niet geheel duidelijke redenen schuwden. AMERIKA GEEFT TOCH TOE De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Rusk, heeft giste ren op de NAVO-conferentie te Parijs meegedeeld, dat de Ameri kanen geen bezwaren hebben tegen een multinationale atoomstrijd macht, indien de Europese landen dat wensen. Aldus werd gisteren in Parijs vernomen. Dit zou dan een strijdmacht ter zee moeten zijn met duikboten en andere schepen en met personeel van de ver schillende N.A.V.O.-landen. Minister Rusk heeft gezegd, dat de Europese landen echter zelf moeten uit maken, hoe de politiek en militaire controle moet worden geregeld. Boven dien moet deze zeer kostbare strijd macht gezamenlijk door hen worden betaald. De behandeling van de militaire onder werpen heeft zoveel tijd gevergd, dat men niet, zoals aanvankelijk de bedoe ling was, gistermiddag met de andere onderwerpen kon door gaan. Behalve Rusk heeft ook de Amerikaanse mi nister van defensie, McNamhra het woord gevoerd. Militaire rapporten De militaire bevelhebbers van de N.A.V.O. in Europa, generaal Nor- stad, in het kanaai, admiraal Bing- ley, en op de Atlantische Oceaan, admiraal Dennïson, en de Ameri kaanse vertegenwoordiger in de per manente groep van de N.A.V.O. in Washington, generaal Strother, brachten rapport uit. Van Amerikaanse zijde is gisterochtend ter conferentie ook aangedrongen op versterking van de conventionele strijd krachten. De officiële woordvoerder van de N.A.V.O. onthield zich gisteren de ochtendvergadering van elke mede deling over wat de ministers hadden Tien procent meer Wel zei hij dat het jongste jaarlijkse onderzoek heeft aangetoond, dat de N.A.V.O.-landen in 1962 in totaal tien procent meer in de defensie hebben bijgedragen dan in 1961. Van andere zijde werd vernomen, dat Nederland bij het onderzoek, dat in november werd gehouden, goed uit de bus gekomen is. Het is voor de eerste maal dat bjj het jaarlykse onderzoek de mogelijkheden van de landen tot bijdragen zijn be schouwd in het kader van plannen over een termijn van drie jaar. Tot dusver werden voor elk jaar apart de vereisten gesteld en de feitelijke bijdragen ge controleerd. Nu zal eens in de drie jaar de koers worden uitgezet. Wel zal elk jaar een onderzoek naar de stand van zaken worden ingesteld. De aarnemend secretaris-generaal prins Colonna di Paliano, heeft gisteren op de conferentie de nieuwe procedure uiteen gezet. Een Braziliaans vliegtuig van de Pau- air do Brasil met vijftig mensen aan boord wordt vermist. Een bericht, dat het vliegtuig een veilige noodlanding zou hebben gemaakt op een eiland in de Amazone nabij Manaus, is door een woordvoerder van de Braziliaanse re gering tegengesproken. Vier vliegtuigen zyn opgestegen om naar het vermiste toestel te zoeken. De „Mona Lisa", het wereldbe roemde schilderij van Leonardo da Vinci, is gisterochtend haar reis naar de Verenigde Staten begon nen. Een alumininmkist met het schilderij en een houten kist met de lijst werden met een kogelvrije bestelauto, begeleid door negen auto's en vier motoren van de politie naar Le Havre vervoerd. Na de formaliteiten in het door vijftig politiemannen afgezette douanekantoor werden de twee kisten met een speciale schokvrije wagen aan boord van het passa giersschip „France" gebracht, waar de meest luxueuze hut voor de „Mona Lisa" was gereserveerd. föanthjti De koopman Paul Conrad, die twee we ken geleden gevangen was gezet in ver band met de Spiegelaffaire, is gisteren in vrijheid gesteld. Conrad, een Duitser die als Tunesisch consul optrad zonder diplomatieke im muniteit te genieten in West-Duitsland, stond onder vérdenking de redactie van Der Spiegel te hebben geholpen geheime defensiegegevens te verkrijgen. De „Florence Nightingale" van de ge vangenis van Seria is de eervolle bij naam, die de Schotse verpleegster Jean Scott (foto) uit Glasgoio verdiende door haar optreden tijdens de opstand in Broenei. Zuster Jean vertelde de rebel len dat zij hun gewonden niet zou ver zorgen als zij niet de gevangen geno men vrouwen en kinderen vrij zouden laten. De opstandelingen gingen door de knieën, maar hielden met de man nen ook de dappere zuster gevangen. De mannen en mej. Scott toerden na niet al te lange tijd uit de gevangenis van Seria bevrijd door eenheden van de Queens Own Highlanders, die de rebel len verjoegen. BEGROTING 1963 „BREDE WATERING" Het waterschap „De brede wa tering van Zuid-Beveland" heeft voor het jaar 1963 voor niet minder dan ruim f 5.000.000 aan kapitaalswerken op de be groting staan. In feite zal in 1963 zelfs voor f7.000.000 aan waterschapswerken worden uit gevoerd op Zuid-Beveland, want de waterkering van de calami- teuze Borsselepolder neemt vol gend jaar een project van f2.000.000 onder handen. Het leeuwendeel van deze bedragen komt voor rekening van enkele Deltawerken. Op de pas ver schenen begroting voor 1963 zijn gelden uitgetrokken voor de volgende werken: dijkverhoging Hoedekenskerke Willem Annapolder, waarin vallen de Boonepolder, de Ooster Zwake, de 's Heer Janspolder en het westelijk deel van de Willem Annapolder. De totale lengt© is 2300 meter, de kruin hoogte 7,50 meter N.A.P. Op de begroting is hiervoor uitgetrokken 13.425,:- f l.( ,17; 0 verhoging dijkvak gemeentehaven Hoedekenskerkeprovinciale haven Hoedekenskerke over een afstand van 1000 meter, met een kruinhoog te van 7,50 -f- N.A.P. Begroot op f 1.153.218,01. Tevens omvat dit werk de aanleg van een zandbaan voor een gedeelte van de provinciale weg te Hoedekenskerke. Als gevolg van deze dijkverhoging en -verzwaring zal de persleiding van het gemaal „Groenewege" moeten worden ver lengd; voltooiing van het 2700 meter lan- gedijkvak Waarde, waardoor in 1963 nog een bedrag van f 1.746.769,41 is uitgetrokken; verhoging van de zeewering van de Borsselepolder voor een bedrag van rond f 2.000.000,Het besluit tot verhoging van deze zeewering is onlangs genomen door de djjkraad van de waterkering van de calami- teuze Borsselepolder, behorende tot het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland". Dit werk zal twee jaar duren. De totale kosten zijn globaal geraamd op f 4.000.000. De lengte bedraagt 2200 meter. De nieuwe dijk krijgt een kruinhoogte oplopend van 9.50 N.A.P. tot 11.50 -f- N.A.P. Dit in verband met de windrichting en de golfopslag. Met een hoogte van 11.50 nieter -j- N.A.P. zal de zeewering te Borssele mét die van Zoutelande de hoogste worden in Zeeland. Kasgeldleningen zullen worden aan gegaan voor de tijdelijke financiering van de kosten van uitvoering van deze werken. Aan de vergadering van hoofdingelanden, die vrijdag 21 de cember a.s. in Goes zullen vergade ren, wordt een voorstel gedaan tot 't aangaan van kasgeldleningen in 1963 tot een bedi-ag van maximaal f 8.000.000,In deze vergadering zal voorts de begroting voor 1963 aan de orde worden gesteld. Ondanks het feit, dat nog steeds niets bekend is over de indiening van het ontwerp bij dragewet Deltawerken, houdt het waterschap „De brede watering van Zuid-Beveland" zich precies aan het enkele jaren geleden door Gedepu teerde Staten van Zeeland opgestelde urgentieschema voor verhoging van de Westerscheldezeedijken. Gezien het feit. dat het waterschap jaarlijks voor vele miljoenen guldens aan Del tawerken uitvoert, wordt het steeds dringender, dat spoed met de bijdra- gewet wordt betracht. Op de begroting van het waterschap zijn voorts gelden uitgetrokken voor (Zie slot pag. 2 kol. 6) De tijden veranderen: het is een vaak uitgesproken gemeenplaats, die we hebben aanvaard zonder ons nog te ver wonderen. Af en toe worden we echter met de neus op die veranderingen ge drukt en eerst dan realiseren we ons goed hoe zeer tijden en gewoonten zich hebben veranderd vergeleken bij enige tientallen jaren geleden. Een wel heel duidelijk voorbeeld daarvan was de ma nier, waarop het Nederlandse volk heeft kennis genomen van de bijzetting, vorige week zaterdag van wijlen koningin Wil- helmina in Delft. Wanneer men dat ver gelijkt met bijvoorbeeld de verslagge ving rond de vorstelijke begrafenissen van 1934, dan moet men erkennen, dat de veranderingen inderdaad bijzonder opvallend zijn. In 1934 had de pers het primaat van alle berichtgeving: men nam kennis van wat zich in Den Haag en Delft had afgespeeld uit hetgeen de kranten daar over schreven. Dat deden zij uitvoerig en minutieus en geen militair onderdeel van de afzetting werd weggelaten. De radio had bij dit alles een aanvullende taak, evenals het bioscoopjournaal. Vo rige week zaterdag echter lag dat vol strekt anders: het primaat was overge gaan op de televisie en de meeste kran ten gaven geen uitputtende, maar meer samenvattende verslagen met uitvoerige fotopagina's. Deze wijze -van redigeren was aangepast aan de realiteit van een di recte t.v.-reportage, uitgezonden boven dien op een zaterdag, waarop uiteraard een kranteloze zondag volgde. Die realiteit was, dat vrijwel iedereen in Nederland, die in de plechtigheid belangstelde, haar van zeer nabij had meegemaakt. De dagbladen gaven daarom verslagen, die (mede) tot taak hadden het zelf-geziene bij de t.v.-kijker in herinnering te roepen en de plechtigheid hem te doen her-bele ven. De trant van de verslagen was daarop afgesteld, terwijl de vele foto's er voor zorgden dat men alles ook vi sueel weer meemaakte. De functie van de dagbladen was een andere dan in 1934: zij zorgden er niet in de eerste plaats voor, dat de lezer van feiten kon kennis nemen, maar veelmeer voor de „schok der herkenning". Iedereen had de plechtigheid van nabij meegemaakt, zo schreven wij hier boven. Ook dat is een realiteit: de mo derne apparatuur werkt met sterke te lelenzen, die een dichte benadering van het gebeuren mogelijk maken, dichter zelfs dan voor de aanwezigen denkbaar is. Maar er is meer: doordat de camera's op uitgezochte plaatsen zijn opgesteld en tegelijkertijd werken, kan een regis seur die het geheel via monitors overziet er voor zorgen, dat steeds het meest essentiële beeld wordt uitge zonden. Wij hebben dat ervaren bij ken nisneming van de heruitzending van de t.v.-reportage: het .moment waarop het stoffelijk overschot van de overleden vorstin de kelder werd ingedragen von den we haast aangrijpender op het scherm dan in de kerk. Waarom Om dat op hét ogenblik van het afscheid de camera in staat was al het overbodige weg te laten: er was alleen dat vorste lijk gezin achter de blank-eiken kist. Verder niets. Een zo verinnigde beleving was zelfs voor de aanwezigen in de kerk onmogelijk, hoewel men daar sterker de collectieve ontroering, de emotie van de gemeenschap onderging. Dit laatste brengt ons op de functie van de aanwezigen in de kerk. Vroe ger laten we zeggen in 1934 wa ren allen die een plechtigheid als deze mochten bijwonen, uitverkorenen. Alleen al het simpele feit, dat zij namens de natie deze bijzetting konden bijwonen, stempelde hen tot de uitzonderlijken. Maar ditmaal, afgelopen zaterdag dus, was in feite het gehele volk aanwezig doordat de Nieuwe Kerk via de t.v.-ca- mera's op hetzelfde moment heel het land omvatte. En daardoor werd de functie van feitelijke aanwezigen nog weer een andere dan in vroeger dagen. Toen waren zij inderdaad de uitsluiten de representanten van het volk, maar nu fungeerden zij ook als deelnemers, als het is niet denigrerend bedoeld figuranten bij dit indrukwekkende af scheid. Langs de weg, die de stoet volgde, stonden in vergelijking alweer met vroeger betrekkelijk weinigen. Drie oorzaken werden daarvoor opge somd: de kou, de verkeersmaatregelen en de televisie. Wij geloven dat het ac cent op het laatste valt. Want tegen de presentatie van dit medium kan zelfs paradoxaal genoeg de werkelijk heid niet meer op. Immers, de camera's hebben een opstelling, die beter is dan welke plaats ook, zij zijn in groot aantal aanwezig, zodat zij een gebeurtenis steeds weer van een andere hoek uit kunnen tonen, zij beschikken over de techniek van de close-up, kortom, de man in de huiskamer heeft op het luttel aantal vierkante centimeters van een oplichtend scherm meer te zien dan iemand, die ergens achter een afzetting het geheel slechts fragmentarisch kan volgen. Bovendien is er het voordeel van een goede beeldcompositie, het kunnen scheiden van de hoofd- en bijzaken. De tijden veranderen: een uitzending als van vorige week zaterdag heeft het aangetoond. En als we ons dan te gelijkertijd realiseren, dat sommige des kundigen ons voorhouden, dat allerlei nieuwe mogelijkheden nog slechts aan het begin staan van hun ontwikkeling, dan beseffen we dat in de toekomst al lerlei veranderingen nog feller en sneller op ons aan zullen stormen. De tijden veranderen en zo luidt het vervolg van deze zegswijze wij met hen. Vaak dringen de wijzigingen van de tijd zelfs niet meer tot ons door. Zou dat ook het geval zijn met de veranderingen, die wij zelf ondergaan? Soldaat stierf aan ontsteking van hartspier De voorlopige conclusie van de Utrecht se hoogleraar die sectie heeft verricht op het- stoffelijk overschot van soldaat J. C. van Deuren is, dat de man is over leden tengevolge van een ontsteking aan de hartspier. Het onderzoek duurt nog voort. De fa milieleden van de overleden soldaat zijn van deze voorlopige uitslag van het on derzoek naar de doodsoorzaak op de hoogte gesteld. Soldaat Van Deuren werd donderdagochtend bij de reveille le venloos op zijn bed aangetroffen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1