RITMEESTER Bouwnota '62 - betrouwbare bron voor beleidsvorming Zware straffen voor Goese zagerspitters KATS HULDIGDE „ZILVEREN" BURGEMEESTER A. A. SCHUIT G.S. WILLEN SUBSIDIEVOORSTEL VOOR HEDENESSE HANDHAVEN Behandeling in Statenafdelingen SAMEN NAAR DE FILM- JA, GEZELLIG Kerst- en nieuwjaarskaarten van comité kinderpostzegels GOED MATERIAAL AANGEVOERD OP PAARDENKEURING TE GOES VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT t „Meer evenwichtig beleid" „ZORG VOOR OPDRACHTEN NA WEGVALLEN VAN WONINGNOOD 11970)" Niet de regering, maar een door belanghebbenden gesticht weten schappelijk bureau, publiceerde het voor de beleidsvorming zo be langrijke document, dat wordt aangeduid als bouwnota '62. Vooral het vraagstuk van de woning voorziening is hierin uitvoerig geanaly seerd. Het Economisch Instituut voor de Bouwnijverheid te Delft verschafte daarmee aan alle betrokkenen vooral ook de politici een betrouwbare bron. Directeur dr. A. Hendriks zei er zelf dit van: „Geen enkele beschouwing be hoeft nu meer mank te gaan door ge brek aan kennis. We weten nu eindelijk precies wat er moet worden gebouwd. Het hoe is daarbjj buiten beschouwing gelaten". Rijkssteun voor bouw van 2860 premiewoningen aan woningbouwcorporaties De minister van volkshuisvesting ei bouwnijverheid mr. J. van Aartsen, deelt in de memorie van antwoord betreffen de zyn begroting aan de Tweede Kamer mede, dat van januari tot en met okto ber 1962 aan woningbouwcorporaties rijkssteun is toegekend voor de bouw van 2860 huurwoningen in de a-sector (premiewoningen), waarin begrepen 204 woningen bestemd voor de huisvesting van bejaarden en van alleenstaanden. De verdeling van deze woningen over de provincie Zeeland is als volgt: totaal 8, waarvan 8 met gemeentelijke garantie tegen een aantal van 100 wo ningen met gemeentelijke garantie over 1961. Per 1 november 1962 wachtten in Zee land nog op afdoening van de aanvragen om premie, respectievelijk rijksgoedkeu ring met betrekking tot de hieronder genoemde aantallen woningen: premie woningen en eigen woningen categorie a: 1244; categorie b: 62 woningen; huur woningen categorie a: 200; categorie b: 1 en categorie c eveneens 1. Het aantal ongesubsidieerde woningen bedroeg 622 woningen. De spreiding over de provincies van de ongesubsidieerde woningen. waarvoor een bouwvergunning werd verleend in de eerste tien maanden van 1962 be draagt voor Zeeland 220 woningen. Het totaal aantal bedraagt 13.334 woningen. Aangezien er steeds een zekere „na ijling" bestaat van de aan het Centraal Bureau voor de Statistiek gemelde bouwvergunningen bij de verlening van de rijksgoedkeuringen, heeft de' minister tevens een overzicht van de in de eerste tien maanden van 1962 verleende rh'ks- goedkcuringen gegeven. Het totaal aan tal verleende rijksgoedkeuringen be draagt in Nederland 17.398. In Zeeland werden er voor de bouw van 264 wo ningen rijksgoedkeuringen verleend. Provinciale quiz van „Perlaboc" De personeelsvereniging van het Land bouwcentrum Zeeland „Perlaboc" hield woensdagavond een quiz-avond. Acht van de personeelsleden kwamen tegen elkaar uit in een persoonlijke quiz. De onderwerpen hiervoor waren aardrijks kunde. geschiedenis en algemene ontwik keling. Winnaar van deze persoonlijke quiz werd de heer Jac. J. Geldof, met als prijs een konijn. Hierna werd een groepsquiz voor groe pen van personeelsleden gehouden. De vier hiertoe gevormde groepen, elk van 5 personen waren „Potpourri", „De Ka- ninefaten", .Nozempjes" en „Luctor et Emergo". „Potpourri" kwam hier als overwinnaar uit de striid. De deelnemers ontvingen allen een aardig gebruiksvoorwerp. Ten slotte kwamen de echtgenoten van de personeelsleden, in een groepsquiz over het onderwerp huishoudkunde, te gen elkaar uit. Hier hadden zich ook vier groepen gevormd n.l. „De keuken prinsessen", „Zeepkloppers", „De Pot- tenkijksters en „Stoffer en blik". De winnaar hiervan. „Stoffer en blik" moest nog kampen tegen „De Naai- krans" cc-i speciale groep van „dames". De dames van deze laatste groep ver overden direct bij hun entree in do kan tine. waar de quiz werd gehouden, de harten van alle aanwezige heren. De groep „De Naaikrans" kreeg welver diend dc overwinning, doch sportief als deze „dames" bleken te zijn. cisten zij uitsluitend een eervolle vermelding en kenden de nrijzen toe aan de verliezen de groep Stoffer en Blik". Tegen middernacht was de quiz ten ein de en werden de prijzen uitgereikt. De jury bestaande uit mevr. v. d. Werff en dr. ir. C W. C. van Beekom en dr. ir- W. H. Ubhink werd het niet gemakke lijk gemaakt door de groeD „De Naai krans". maar op voortreffelijke wijze kweet zij zich van deze toch niet gemak kelijke taak. Bijzonder aardig was ook de groep „Nozempjes" die zich op deze wijze had verkleed. De organ'-atoren van deze quiz kunnen terugzien op een zeer geslaagde avond- Onlangs werd de miljoenste na-oorlogse woning betrokken in Zwolle. Bij die gelegenheid is al voorspeld dat de wo- ningnood zou zijn opgeheven rond 1970.' Dan kan de achterstand zijn ingehaald, terwijl toch de normale aanwas is bijge houden en ook de krotopruiming voort gang vond. De bouwnota gaat daarvan uit en rekent zijn lezers voor dat hiertoe tussen 1960 en 1970 in totaal 1 miljoen huizen moeten worden gezet. (Rekening houdend met een verdere voortzetting van de zogenaamde gezinsverdunning- minder mensen per huls). De huidige bouwcapaciteit zou voor deze krachtsinspanning voldoende zijn. Dat cijfer heeft overigens niemand doen verbleken het was al bekend, zoals trouwens meer uit deze bouwnota '62, Tijdens de persconferentie werd woens dag zelfs gesproken over het intrappen van open deuren. Wel interessant bleek de vaststelling van de werkelijke grootte van de wo ningnood, op de „bodem" van dit rap port: het jaar 1960. Er waren toen 280.000 huizen te weinig, drie maal meer dan het door de overheid gehan teerde begrip „statisch woningtekort" met een totaal van slechts 85.000. In de nota wordt ook de vinger gelegd op het beduidende verschil tussen het verstrekte programma en de mogelijk gemaakte realisering daarvan: een ge brek aan overleg en samenwerking tus sen de diverse departementen? Veel belangstelling wordt voorts natuur lijk besteed aan de problemen van de bouwcapaciteit. De huidige achterstand in de voorraad bouwwerken heeft er een gunstige invloed op. Maai- het tekort aan bouwvoorzioningen berokkent voort durend schade aan de totale economie en moet dus worden opgeheven. Maar wat gaat er daarna gebeuren? Geen waarborgen Misschien wel de belangwekkendste conclusie van de nota luidt dan ook „Voor het handhaven van de produk- tieomvang na het opheffen van ons woningtekort zijn geen waarborgen aanwezig". saneren van grote steden, waarbij de hoofdstad als voorbeeld wordt genoemd. Amsterdam heeft zowel absoluut als re latief de meeste oude woningen: 38 pro cent dateert van voor 1906. Bedrijfsleven en overheid zullen geza menlijk aan het „plannen" moeten slaan, zodat aldus de basis kan worden ver schaft voor een maatschappelijk vol doende bouwcapaciteit, nu en in de toe komst. Het tijdig onderkennen van de behoefte aan bouwwerken vormt een sentiële voorwaarde om in een groeiende economie op evenwichtige wijze aan de ze behoefte te kunnen voldoen. Voorzitter A. in 't Veld van de Nationale Woningraad sloot hierop aan, toen hij zei: „Er is heel veel aan gelegen dat ran overheidswege een meer evenwich tig bouwbeleid kan worden gevoerd. In de bouwnijverheid bleef tot op heden het beeld vaag er is alleen maar „kortzicht". Daardoor worden wy ge leid in plaats van zelf te besturen". Staten dringen aan op hogere subsidie voor E.T.I.-Zeeland Iu de statenafdeling is by de behande ling van het subsidievoorstel voor het E.T.I. voor Zeeland aangedrongen op een hoger subsidie voor dit instituut, wel van de provincie als van het ryk de gemeenten. In hun antwoord op het algemeen verslag delen Gedeputeerde Staten mee, dat zij de minister van eco nomische zaken om een hogere bijdrage gevraagd hebben, terwyl tegelijk aan de Gedeputeerden van andere provincies, voor zover die in gelyke omstandighe den verkeren, gevraagd is adhesie met het schryven aan de minister te betui- Wat betreft het in rekening brengen van vergoedingen voor aan gemeenten en aan particuliere ondernemingen ver strekte diensten delen G.S. mee, dat dit zoveel mogelijk wordt nagestreefd, hoewel de mogelijkheden daartoe be perkt zyn. Gedeputeerde Staten zijn met het E.T.I. van oordeel, dat het in het algemeen niet wenselijk is om de financiële band met het bedrijfsleven te strak aan te halen. Het E.T.I. is bijvoor beeld sterk betrokken bij het advies over de woningverdeling en moet hierin vol- fens het college geheel vrijstaan, xtra werk voor de gemeenten moet worden gehonoreerd, maar ook in dit geval dient maat betracht te worden, omdat het instituut de opdrachten zo veel mogelijk moet spreiden en zich niet terwille van financieel aantrekkelijke voorstellen aan bepaalde gemeenten mag binden. Gedeputeerde Staten betreuren het dat ook de by dragen van de ge meenten niet zijn verhoogd in evenredig heid tot de gestegen uitgaven. In 1948 bedroeg de gemeenteijke bijdrage 5 cent per inwoner, thans meestal 7 cent. Gedeputeerde Staten zijn voorts in antwoord op één der opmerkingen in de statenafdelingen van mening, dat de bemoeiingen van het E.T.I. niet te ver gaan. Zy merken daarbij nog op, dat het E.T.I. zelf niet regelend optreedt. Tot slot verklaren zij met de Kamer van Koophandel en Fabrieken contact te zullen opnemen over het opnemen van vertegenwoordigers van werknemers organisaties in het algemeen bestuur van het E.T.I. RECEPTIE IN „WAPEN VAN KATS" In 1940 in zelfstandige gemeente Kats benoemd De inwoners van Kats hebben donder dagavond tijdens een door het gemeen tebestuur van Kortgene belegde receptie in „Het Wapen van Kats" spontane hulde gebracht aan hun zilveren burge meester A. A. Schuit. Het was de eer ste van de drie recepties ter gelegen heid van het- 25-jarig ambtsjubileum van burgemeester Schuit. Vanavond vrjjdag recipieert de jubilerende eer ste burger van Kortgene in hotel „Zee- Iandia" te Colynsplaat en morgen zaterdag zal burgemeester Schuit in Kortgene worden gehuldigd tijdens een speciale raadsvergadering. Talrijke inwoners van Kats. onder wie vele bestuursleden van de In totaal twintig plaatselijke verenigingen kwa men burgemeester en mevrouw Schuit feliciteren. De burgemeester was in ge zelschap van de beide wethouders, de heren P. J. Bom en Joh. Breure. Als eerste voerde wethouder Bom het woord tjjdens de receptie, Hy schetste uitvoerig de loopbaan van burgemeester Schuit, die als volontair op de gemeen tesecretarie van Kortgene zijn ambte lijke carrière heeft aangevangen en die INTERIM-DIVIDEND BIJ „HOOGOVENS" ONVERANDERD De directie van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. deelt mede dat met goedkeuring de raad van commissarissen is be- sloten over 1962 een interimdividend van 6 procent (onv.) uit te keren. De directie van Breedband N.V. deelt mede dat niet goedkeuring van de raad van commissarissen is besloten over 1962 een intcrimdividcnd van 5 procent uit te keren. 'Over 1961 werd geen, over 1960 zes procent interim-dividend uit ge keerd). 1 december 1937 tot burgemeester van deze gemeente werd benoemd. Voorts herinnerde spreker aan de oorlogsjaren, toen de jubilaris ontslag kreeg in ver band met zijn pro-Engelse houding. Ook de kritieke dagen tijdens de ramp van 1 februari 1953 liet hij de revue pas seren. Namens alle verenigingen en de be volking van Rats richtte de heer M. W. van Arenthals zich tot bur gemeester en mevrouw Schuit. Hij wees er op, dat de heer Schuit op 15 oktober 1940 werd benoemd tot burgemeester van de zelfstandige gemeente Kats. Een jaar later wer den Kats, Colijnsplaat en Kortgene tot één gemeente samengevoegd. Bijna een jaar lang heeft de heer Aren thals als wethouder van Kats nog sa mengewerkt met burgemeester Schuit. Hij betoogde, dat de heer Schuit zijn beste krachten heeft gegeven. „U hebt 25 jaar lang opengestaan voor de wensen en verlangens van de bevolking van Kats", besloot spreker. Als bljjk van waardering overhandigde hij na mens de bevolking een fauteuil. Namens de muziekvereniging „Excel sior" sprak voorzitter C. Kramer woor den van felicitatie. Hij verklaarde, dat dc heer Schuit in zijn 25-jarige loop baan blijk heeft gegeven een warme belangstelling te hebben voor het ver enigingsleven. De burgemeester sprak, een slotwoord, waarin hij erop wees, dat het de taak van de burgemec-' «r is om te dienen. Hij dankte de as I izigen voor de hulp en de steun, die zij nem hebben gegeven. Velen maakten daarna van de gelegen heid gebruik burgemeester en mevrouw Schuit persoonlijk te feliciteren. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben zich naar aanleiding van het algemeen verslag van de statenafdelingen nog eens heraden over dc subsidieaanvraag van het vormingscentrum Hcdencsse. Enerzijds waren namelyk statenleden van mening, dat de Ned. Herv. Kerk wat dc financiële steun aan hot vor mingscentrum betreft in gebreke blijft, anderzijds waren statenleden van oor deel, dat diezelfde Kerk toch wel een belangrijke bijdrage aan mankracht In brengt ten behoeve van dc Zeeuwse be volking. Mede daarom werd gcpjelt voor een verhoging van do provinciale bij drage. In hun antwoord geven G.S. de staten een beeld van de financiële omstandig heden, waarin het vormingscentrum eind 1961 verkeerde. Mede door de vaststel ling van een nieuw afschrtjvingsplan voor de gebouwen vertoont de resulta ten-rekening een nadelig slot van bijna 3000 gulden. Het bestuur van het cen trum heeft bij zijn subsidieverzoek de exploitatiebegroting voor 1963 overge legd. waarbij rekening is gehouden met het in gebruik nemen van een nieuw In ternaat voor volwassencnwcrk tc Bres- kens. NIET VERANTWOORD Realisering van deze plannen zou een flinke stijging van de lasten we gens rente van geldleningen, hypo theken en afschrijvingen tengevolge hebben. G.S. achten het niet verant woord om de provincie in deze lasten te laten bijdragen met een bedrag gelijk aan 20 procent van het rijks subsidie 27.607 per jaar), een be drag. dat naar de ervaring leert, toch weer geleidelijk zou moeten worden verhoogd. Volledige inwilli ging van hot verzoek achten G.S. bo vendien onbillijk met betrekking tot andere subsidieaanvragers. Daarbij komt nog. dat ook de subsidiëring van het bijzondere jeugd- en volks ontwikkelingswerk over enkele jaren naar alle waarschijnlijkheid aanzien- HJke uitgaven zal vergen. Gedeputeerde Staten willen daarom niet verder gaan dan zoals zij ook eerder voorstelden een verhoging van 4500 naar 9000. Op. een informatie, of het uit financieel oogpunt niet beter zou zijn indien Hedenesse zich zou inscha kelen bij het Volkshogeschool werk, gaan G.S. niet nader In. Wel delen zjj mee, dat het college het subsidiebeleid volgend jaar in ogen schouw wil nemen, waarbij ook een nieuwe verordening zal worden overwo gen. (Advertentie) De brug die vereende en brak w De jungle van Birma. De broeihitte, daarin: de brug over de Kwai. Inzet van een dramatisch oorlogsspel. Triomfboog voor commandant Alec Guinness, die in de hel van het Jappenkamp het leven van zijn gevangen mannen draaglijk maakt. Door zijn eigen leven op het spel te zetten. Door hun een doel te geven: de brug over de KWAI. Waarover tenslotte de dood moet reizen, om de vrijheid een weg te banen. Ziedaar, film in zijn volle grootheid. Zulke films ziet U alleen in de bioscoop. Zij brengen avontuur in het leven van elke dag. Daarom gaan dagelijks ruim 140.000 mensen naar de film. Zij kiezen uit dat rijke bioscoopprogramma, dat elke week wordt geboden. GODS GEUZEN OP KAMERS BIJ DIE VROUW I CLEO DE 5 A 7 I DE MAN DIE LIBERTY VALLANCE DOODDE I VROEG RIJP OPTREDEN EDITH PIAF GROOT SUCCES Het eerste optreden na veertien jaar in Nederland van de Franse zangeres Edith Piaf, gisteravond in Rotterdam, is een groot succes geworden. In een nagenoeg uitverkocht „Luxor" Theater kende het enthousiasme aan het einde van het concert haast geen grenzen. Opgewonden theaterbezoekers gaven met handen en voeten op luidruchtige wyze blijk, hoe ze het optreden van de populaire Franse zangeres op prijs stel den. Aan het programma, aat voor de pauze bestond uit een internationale artiestenshow, werkte ook Theo Sarapo, de echtgenoot van Edith Piaf, mee. SAMENWERKING PHILIPS- COLUMBIA RECORDS Columbia Records, de grammofoonpla- tenafdeling van Columbia Broadcasting System Inc. in New York, en Philips Phonographic Industries in Baarn heb ben een nieuwe samenwerking bekend gemaakt voor Denemarken, Noorwegen, Zweden en Finland. Deze samenwerking voorziet in de introductie van C.B.S. grammofoonplaten in dit gebied. Opbrengst wordt verdeeld onder kinderinrichtingen Het comité voor kinderpostzegels in Middelburg, Vlissingen en Goes is reeds geruime tyd bezig met de verkoop van kinderpostzegels. In verband daarmee zijn in de hal van de postkantoren in deze drie plaatsen stands ingericht, waar nu ook kerst- en nieuwjaarskaar ten worden verkocht. Het doel is be kend: de opbrengst zal worden Verdeeld onder alle Nederlandse inrichtingen waar misdeelde of gehandicapte kinde- worden verpleegd, hierboven afgebeelde kerstkaart toont het kindeke Jezus in de kribbe, met daarnaast in diepe devotie neerge knielde herders: een gevoelig getekend tafereel uit de kerstgeschiedenis. De kerstkaarten en kinderzegels worden erkoclit tot 31 december. Politierechter Middelburg Nieuwe zagerspit-„sler" zocht schelpjes Enkele leden van de „zagerspit-familie" De K. uit Goes waren donderdagmiddag weer op de zitting van de politierech ter, mr. B. S. Sieperda, aanwezig. Dit maal waren het de beide broers Th. de K. en F. Th. de K. die voor het hekje kwamen te staan. Zij zonden op 19 ok tober in Wemeldinge opzettelijk mossel percelen hebben vernield. Traditiege trouw bleven beide verdachten ontken nen. Een opzichter van de visserijpolitie, P. C. A. legde een getuigenverklaring af, waarin hij vertelde dat hy duidelijk zes mensen had zien spitten. Toen de visserijpolitie naderbij kwam, gingen de spitters op de vlucht. Twee mannen en twee vrouwen verdwenen in een boot, twee anderen stonden op een vlot. Dui delijk had de getuige de twee mannen herkend als Th. en F. de K„ ook de namen van de vrouwen kon hij vrijwel met zekerheid noemen, maar dit wilde hij niet. Diezelfde dag kon de visserijpolitie de spitters niet te pakken krijgen, maar de volgende dag werd tegen hen proces-verbaal opgemaakt. ,.We zijn er niet geweest" bleef F. de K. volhouden „maar de boot was wel van ons". Op de vraag van de poli tierechter wie er dan in die boot zaten, antwoordde hjj „Daarvan heb ik wel een sterk vermoeden, maar dat kan ik niet uitspreken". De officier van jnstitie, mr. Th. Lebret. eiste tegen F. de K. een zware straf onvoorwaardelijke gevangenisstraf van 4 maanden omdat volgens hem F. de K. misbruik heeft gemaakt van alle goodwill. Tegen Th. de K. vorderde hij een onvoorwaardelijke gevangenis straf van een maand. „Ik kryg in januari waarschijnlijk werk, dat gaat met zo'n gevangenisstraf waarschijnlijk niet door", was het commentaar van F. de K. op deze eis. De politierechter vonniste F. de K. met 4 maanden, waarvan 2 voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Th. de K. (Advertentie) dan rookt u er goed van. Immers het puikje van de tabaksoogsten wordt steeds weer voor Fiat gereser veerd. Fiat: een echt fijnproevers - model! VOOR 1%-JARIGE MERRIES EN HENGSTEN Kwaliteit bij kopnummers merries was uitstekend De jaarlijkse premiekeuring van 1 jarige hengsten en merries heeft d derdag het beeld bepaald op de Grote Markt te Goes, waar in de ochtenduren enkele tientallen jonge paarden in de ring verschenen. Vooral bij de merries werd goed materiaal aangevoerd. Van uitstekende kwaliteit waren de kop nummers, zo was het oordeel van ju ryleden A. J. E. Temmerman uit Hoofd plaat, Al. Serrarens uit Ossenisse en A. J. Termote uit IJzendijke. De indruk over de aangevoerde hengsten omschre ven de juryleden als „matig". Kampioen merries werd „Fresia" van de heren A. L. Schrier te Kapelle-Bie- zelinge en B. de Maaker te Wolphaarts- dijk. Rijp beraad van de jury ging aan deze beslissing vooraf, want de drie voor de titel in aanmerking komende merries deden weinig voor elkaar on der. „Zorro van Oost-Hoeve", eigenaar de heer J. der Weduwen uit Kerkwer- ve, legde beslag op het kampioenschap bij de hengsten. De aanvoer en de be langstelling voor deze door de samen werkende bonden van paardenfokkers boven de Westerschelde georganiseer- bevreaigend. de premiekeuring waren 1 Resultaten De resultaten van de in Goes gehouden pre miekeuring voor Ui-jarige merries en hengsten zijn: Hengsten kleine maat. Kampioen Zorro van Oost-Hoeve, eigenaar J. der Weduwen. Kerkwerve (beker van samenwerkende bon den) eerste prijs: Frank van Nieuwerkerk, eigenaar Iz. de Buck, Grijpskerke tweede prijs: Prins, eigenaar J. Maljaars, Oostkapel le. Merries kleine maat. Eerste prijzen. Frida Lindonk. eig. stallen Brooymans. Sint- Annaland en O. en N. Vossemeer; Corrle de „Vlaeke", eig. J. C. Jonker. Duiven- dijke; Silvia van Bleyendaal, eig. stallen Brooymans. St. Annaland en O. en N. Vos- er: tweede prijzen: Flora van Weizicht, eig. P. C. Dleleman, Ritthem; Marieke, eig. "e Buck, Grijpskerke; Telma van Stcen- m, eig. A. N. Steemdijk. Nieuwerkerk; derde prijzen: Nellie van Essenhot, eig, S. de Visser, Gapinge; Thea van Steenzwaan, eig. A. N. Steendijk. Nieuwerkerk; Silvia Altijd Zorg. eig. J. Louwerse. Seroos- kerke: Fabiola van Nisse. eig. J. P. Nijsse. Nisse. Middelmaat: kampioene Fresia, eig. A L. Schrier. Kapelle-Biezelinge en B. de Maa ker. Wolphaartsdijk (beker van samenwer kende bonden); eerste prijzen: Tosca van Steenzwaan. eig. A N. Steendijk. Nieuwer kerk: Astrid van Nieuw Zoetendale. eig. H. J. Allaart en Zn.. Serooskerke: tweede prlj- Jacqueline, eig. stallen Brooymans, St - Annaland en O. en N. Vossemeer; Leonards Nieuw Zoetendale, eig. H. J. Allaart en Zn.. Serooskerke; Udtne van de Linge. eig. Iz. de Buck, Grijpskerke; Marijke van 't Pauwhof, J. Maljaars, Oostkapelle: derde prijzen: Quinta van Overhof, eig. W. Aar- noutse, Kloetinge: Charlotte van de Zwaan- weg, eig. L. de Witte en Zn.. Koudekerke; Irma van Waarde, eig. C. Mol. Waarde; Blanco van Molenzlcht, eig. G. Geertse, Grijpskerke. Grote maat: Eerste prijzen: Irma, eig. P. van Sabben jr.. Oudelande; Linie v. d. Werrie- laan. eig. C. J. v. d. Dries, '6-Heerenhoek; Jenny. eig. P. Wagenaar Izn.. Kloetinge; tweede prijzen: Lieske van 't Vlijhof, eig. J. Maljaars. Oostkapelle: Caline van Groot Cambron, eig. A. Wattel. Oostkapelle: Irma, eig. stallen Brooymans. St.-Annaland en O. N. Vossemeer: derde prijzen: Josee. eig. C. Padmos. Eikerzee: Veronica van Onder de Lindeboom, eig. A. Zandee. Wemeldinge; Nia, eig. C. Padmos. Eikerzee. Stalgroepen: eerste prijzen: Silvia van Bley endaal. Paula en Irma. eig. stallen Brooy- is, St.-Annaland en O. en N. Vossemeer: Telma. Tosca en Thea van Steenzwaan. eig. A. N. Steendijk. Nieuwerkerk. Premies in nieuwe ziekenfondswet Op verzoek van do bijzondere commis sie uit de Tweede Kamer, die het wets ontwerp ziekenfondswet bestudeert, heeft minister Veldkamp (sociale zaken en volksgezondheid) de Kamer nadere ge gevens gezonden over de geldmiddelen voor de vrijwillige verzekering. Met name wordt mededeling gedaan over de •oorgenomen wyze van indeling in ta- iefklassen van vrijwillig verzekerden, over het aantal klassen, over de inko mensgrenzen van die klassen en over de premiehoogte. De bewindsman raamt dal by een aan tal verzekerden van 1281 miljoen, het totaal aan kosten ruim f 121 miljoen zal bedragen en dat de gemiddelde kosten per verzekerde in de toekomstige vrij willige verzekering op basis van het kostenpeil 1963 geschat worden op f 94,80. De weekpremies voor de in het ontwerp van wet beoogde vrijwillige zie kenfondsverzekering zullen, op basis van globale schattingen, variëren van f 2,20 tot f 4,voor alleenstaanden en van f 4,40 tot f 7,30 voor gezinnen. Inge volge het huidige premiestelsel van de vrijwillige verzekering variëren deze premies thans tussen f 2,25 tot f 3,75 voor alleenstaanden en tussen f 4,50 tot f7,50 voor gezinnen. De invoering van het premiestelsel zal neerkomen op een verschuiving van de premielast, zo deelt minister Veldkamp mee. Hy concludeert, dat de verschuivingen van de premielast zich zouden kunnen voltrekken binnen de grenzen van de on der het huidige stelsel te betalen bedra gen en dat het beoogde doel uit sociaal punt als een verbetering kan worden werd veroordeeld tot 12 weken gevan genisstraf waarvan 10 voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar. Schelpen zoeken Mejuffrouw C. R. H. uit Goes, die nauw betrokken is bij de familie De K., moest ook voor de politierechter verschijnen, verdacht van zagerspitten op mossel percelen in Kortgene. Getuige A. M. de J. van de visserijpolitie had duidelijk twee mensen gezien. Hij kon niet ont dekken of ze spitten, maar wél zag hij ze bewegingen maken. Hoewel de ver dachte voor de politie verklaarde wél gespit te hebben, hield ze nu vol dat ze op de percelen had gewandeld maar er niet had gespit. „Ik heb er schelpen opgeraapt voor mijn verzameling", verklaarde zij. De officier hechtte méér waarde aan de verklaringen van de twee iretuigen en eiste een r I 'boete van f 75 plus een voorwaardel .,ke gevangenisstraf van een maand met de proeftijd van twee jaar. De politierechter liet de geldboete weg cn legde alleen een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee weken op. VOOR ALGERIJE DEKEN-ACTIE Over de geweldige nood die er heerst in de vluchtelingenkampen in Algerije door de zo plotseling en vroeg ingeval len koude, heeft men enkele weken ge leden kunnen lezen. Elke nacht sterven er in de Algerijnse kampen mensen van de koude. „Hier ligt een taak voor de oecumeni sche raad van kerken. Er moet gehol- Jen worden", heeft deze raad voor Ne erland gezegd. In verband daarmee is een beroep ge daan op de organisaties van de christe lijke vrouwenverenigingen in Zeeland om op zeer korte termijn voor dit doel een actie te voeren, opdat nog voor de kerstdagen de eerste zendingen dekens naar Algerije kunnen worden verzon den. Deze dekenactie is in Zeeland voorbereid door de hervormde vrouwen dienst waarvan mevrouw Jebbink-Paap te Kapelle presidente is en mevrouw Kuiper te Goes secretaresse. De actie in Zeeland ontwikkelt zich goed. Men heeft goede hoop dat voor de kerstdagen nog een flink aantal dekens uit Zeeland naar Algerije verzonden kunnen worden. Overal zijn interkerkelijke comité's ge vormd die de actie organiseren. Zater dag zal er in Goes een grote deken actie worden gehouden. Omdat er zo op korte termijn gehol pen moet worden, moet het een blik semactie worden. Alle hervormde pre dikanten in Zeeland hebben richtlijnen omtrent deze actie gekregen. Waar men nog niets heeft gehoord over deze dekenactie kan men zich met de de dames van de hervormde vrouwen- hervormde predikant ter plaatse of met dienst in verbinding stellen. Nagekomen advertenties Heden is zacht en kalm van ons heenge gaan onze lieve man, vader, behuwd- groot- en overgrootvader LEIN GOEDBLOED, in de ouderdom van 89 jaar. Vlissingen A. Goedbloed- de Voogd. L. Goedbloed. N. Goedbloed- Poppe. Den Haag J. Goedbloed. L. S. Goedbloed- Hollebrandse. Amsterdam J. Goedbloed- Verijzer. Vlissingen M. Braam- Goedbloed. A. Braam. Gorinchem J. Goedbloed. J. Goedbloed- Dubbeldam Klein- en achter kleinkinderen. Vlissingen, 13 december 1962. Koudelterkseweg 75 De teraardebestelling zal plaatshebben op maandag 17 december a.s. Vertrek Koude- kerkseweg 75 des n.m. 2 uur. Heden overleed te Vlissingen na een kortstondige ziekte zacht en kalm onze geliefde broeder en be- huwdbroeder LEIN GOEDBLOED, in de ouderdom van 89 jaar. Uit aller naam, C. Dekker-Goedbloed te Veere.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7