Raad van beroep hoorde narigheden van mosselpelsters aan „Geen pessimisme over resultaten in 1962" Oud-leerlingen R.M.LS. te Goes bekeken Tholen AGENDA WALCHEREN N.H.-CLASSIS GOES WAARDEERT NIEUWE PSALMBERIJMING VERWAARLOZING VAN „HUISDIER" KOSTTE DE EIGENAAR 100,- MISNOEGEN OVER „R0NSELARIJ" DOOR SCH0UWSE INDUSTRIEËN KAPELSE GLASTUINDERS KRIJGEN STUDIEBEURZEN VAN VEILING Goese spekclubleden ontvingen vleespakket DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 5 VAN MAART TOT JUNI WERKELOOS HET ZOU voor talrijke Tkoolse mosselpelsters heel wat plezieriger zijn wanneer zij het hele jaar deze diertjes van hun schalen konden ontdoen, in plaats van rond negen maanden, zodat zij een deel van het jaar ongeveer van maart tot juni als zodanig werkeloos zyn. Dat bleek donderdag, toen enkele mossel pelsters hun moeilijkheden mochten voorleggen aan de raad van beroep, die in Middelburg onder voorzitterschap van mr. W. C. van Zwieten zitting hield. De beide mosselpelsters, mej. L. H. en mej. M. B., beiden uit de stad Tholen, had den volgens de bedrijfsvereniging voor de voedings- en genotmiddelen onvol doende geprobeerd werk te krygen gedurende de periode van maart tot juni In 1962. En deswegen had de bedrijfsvereniging hun werkeloosheidsuitkering na 12 maart 1962 niet uitbetaald. leden, was hij teruggekomen naar Zeeuwsch-Vlaanderen, waar hij nu huls slachtingen verrichtte. GETUIGE-VERKIARINGEN STONDEN LIJNRECHT TEGENOVER ELKAAR Daartegen waren de beide mosselpel sters, inmiddels sinds enkele dagen res- i H. -B. geworden in gegaan. Zij hadden wel degelijk beerd werk te krijgen: via het arl bureau namelijk waren zij bij de fabri kant A.T. te Tholen terechtgekomen. Die wilde de dames wel aannemen, tuige de opleiding lang en kostbaar is. Dat wilden de meisjes echter niet; zij wilden weer terug naar de mosse len, wanneer die er weer waren, waarbij ze bovendien veel meer konden verdie- tigde optrad voor mevrouw N., ver klaarde, dat zijn cliënte niet altijd werkeloos is in de betreffende pe riode, omdat zij dan vaak meegaat naar het bedrijf, waar haar vader werkt. De heer Rijtsma achtte me vrouw N. dan ook geen verzekerde, die regelmatig vrij-af is voor reke ning van het algemeen verzeke ringsfonds. Dat zijn cliënte zonder werk is, achtte pleiter een gevolg van de door de fabrikant gestelde arbeidsvoorwaarden. Vreemd De heer Rijtsma vond het verder wat vreemd, dat het Thoolse arbeidsbureau de meisjes naar een werkkring ge stuurd heeft waaraan een opleiding ver bonden was. Het arbeidsbureau wist im mers volgens pleiter, dat het voor tij delijk was, terwijl het ook wist, dat er op 12 maart werkgevers waren, die tij delijke krachten best konden gebruiken. Hjj meende dan ook, dat de uitkering ten onrechte geweigerd was. Volgens de gemachtigde van de be drijfsvereniging, de heer M. L. 't Hart, zou men in deze kwestie niet moeten treden in de bevoegdheden van het ar beidsbureau. De gevolgen van het zon der werk zijn achtte de heer 't Hart voor rekening van de beide meisjes te zijn. De uitkering kon volgens hem dan ook niet gedaan worden. In de zaak tegen de landbouwersknecht J. J. S. uit Biervliet stonden de getuige- verklaringen lijnrecht tegenover elkaar. Aan S. had dë bedrijfsvereniging voor het agrarische bedrijf een uitkering ge weigerd, omdat S. op 2. 3 en 4 augustus 1961 gewerkt zou hebben gedurende een periode, dat hö in de W.W. was. „Niet waar", verzekerde S. ten stellig ste tot mr. Van Zwieten, „ik heb alleen niet op 2, 3 en i augustus Geen eed Aanvankelijk dreigden er enkele moeilijkheden, omdat een der getui gen de landbouwer B., weigerde de eed af te leggen. „M'n geloof is er tegen en bovendien heb ik het nog niet gedaan", verklaarde B. Nadat mr. Zwieten de zitting een ogenblik geschorst had, vroeg hjj nogmaals of B. bereid was de eed af te leggen, waartoe deze na nog enig aandrin gen overging. Toen kon hij dan ook verklaren, dat S. op 9 augustus bij hem gewerkt had en niet op de andere dagen. Volgens de tweede getuige, de landbouwer A. van W. een buurman van B. had hij samen van S. op 2 en 3 augustus zijn buurman B. met stro- en vlasoogsten geholpen. „Die verklaring moet een vergissing zijn", meende B. en ook S. hield vol, dat hij alleen op 9 augustus gewerkt had, „Ik heb heide geven om niet Van VV. vervolgens, „maar ze hebben toch doorgezet. „Toen S. b\j me kwam met de mededeling: ,,'t Is mis geweest", heb ik hem nog de raad gegeven te erkennen als een vent", verklaarde Van \V. De derde zaak ging tegen de Oostburg- se inwoner P. J. W.t die eveneens door de bedrijfsvereniging voor het agrarisch bedrijf een uitkering op 20 en 23 november geweigerd was. omdat hij vrijwillig werkeloos zou zijn gewor den. w. ontkende dat: hij was eerst werkzaam geweest bij een toeleverings bedrijf van de Hoogovens te IJmuiden.; maar toen zjjn pogingen om vast werk bij de Hoogovens te krijgen schipbreuk Kerst- en nieuwjaarskaarten sf DE VEY MESTDAGH BELLAMYPARK 58 - VUSSINGEN Middelburg City: Uitvoering Juliana, 20 uur. Electro: Het zwaard van Zorro, 10.30 uur, 14 Jaar. Schouwburg. Voor stelling H.M.D.T., 20 uur. Schuttershof Feestavond buurtvereniging 't Zand, 20 uur. Van Benthem en Jutting. Expositie De Lussanet, 0—18 uur. Vlisslngen - Alhambra De rlmboevechtera van Birma, 20 uur, 14 Jaar: Luxor Jer ry nis hulsknecht, 20 uur, a.l. Goes - Grand. De rimboeverhtera van Bir ma: 20 uur. 14 Jaar: Prins van Oranje concert Kunsimaandorkcst. 20 uur; Cen traal: vergadering A.R.-kicsver., 20 uur. Bcrgen op Zoom Luxor: Huls der ontucht, 20 uur. 18 laar. Tcmeuzen Luxor: Cape Feare, 20 uur, 18 Jaar. Sas van Gent Olymplatheater Gevaarlij ke verhoudingen. 20 uur. 18 )aar. Zleriluce Concertzaal: Filmliga met „Wilde aardbeien"", 20 uur. Anna Jucobapolder Dorpshuls: Gezins avond Z.A.R. Tholen en St Phlllpsland. 19.15 uur. Vele beroepen Toen mr. Van Zwieten naar het be roep van W. vroeg, viel de voorzitter van de raad van beroep bH het ant woord van de ene in de andere verba zing. W. bleek metselaar te zijn. voorts timmerman, slager, landarbeider, chauf feur, havenarbeider en daartussen door werkte hij ook aan de wegen. „Dus U bent al straatmaker ook", vroeg mr. Van Zwieten in opperste ver bazing. Volgens de bedrijfsvereniging had W. echter by het bedrijf in IJmui den kunnen blyven. Hij had het risi co zelf genomen, zodat er geen uit kering gegeven werd. De controleur J. A. uit Terneuzen was door de bedrijfsvereniging voor over heidsdiensten een uitkering geweigerd, omdat hij onvoldoende getracht had werk te verkrijgen in de periode, dat hij niet als controleur voor de B.V.A.B. werkzaam kon zijn. Een maand of 3 moest hij daarom zonder werk over bruggen. Het arbeidsbureau had eer baan als grondwerker-sjouwer voor hem .evonden, maar omdat A. vond, dat lit werk hem niet paste en omdat het hem bovendien in contact bracht met mensen, die hij anders moest controle- i, ging deze baan niet door. „De mindere waardering van A. voor het werk als grondwerker-sjouwer kan ik gelukkig niet delen", meende de heer 't Hart als gemachtigde voor de bedrijfsvereniging. Hij bleef dan ook bij het besluit de uitkering niet te doen. MIDDELBURG VUSSINGEN Overzicht Nutsspaarbank in de maand november Het overzicht over de maand november van de Nutsspaarbank te Middelburg Iaat in het totaalbeeld een positief ver schil zien van 118.025,18, zodat het te goed in deze maand gestegen is van 19.209.426,39 tot 19.327.451,57. In to taal werden 223 nieuwe rekeningen ge boekt, terwyl 78 rekeningen werden af geschreven. Men telde eind november by elkaar 15.505 rekeningen. Het verschil tussen terugbetalingen en inleg bij het kantoor Middelburg is niet bijzonder groot, resp. 647.077,18 en 727.845,24, zodat het tegoed nu is ko men te staan op 16.320.403,86. Dit is 80.768,06 meer dan het tegoed aan het begin van de maand. Er waren 211 nieu we rekeningen tegen 62 afbetaalde re keningen. Ook in het bijkantoor Maas straat liepen de inleg- en terugbetalings bedragen niet veel uiteen. De inleg be droeg 21.964,67, de terugbetaling 21.322,19. Er waren vijf afbetaalde re keningen tegen dertien nieuwe inschrij vingen. Het bijkantoor Oostburg heeft thans 2029 rekeningen lopen, dat is één meer dan aan het begin. Het tegoed aan het eind van de maand bedroeg hier 2.967.550,76, waarvan de inleg 152.699,63) groter was dan de terug betaling 112.871,72). Ook hier dus een positief verschil, groot 39.827,91. Op de zitdag in Oostkapelle is aanzien lijk meer binnengekomen n.l. 11.222,17 dan terugbetaald 1.505.Het agentschap Kruiningen boekte een te goed van 39.496,95 waarbij een bedrag van 3.455,54 aan terugbetaling en 884,75 aan inleg. Er zijn daar vyf re keningen afbetaald, zodat het totaal nu op 57 is gekomen. De rekeningen bij het schoolsparen zijn gestegen van 1296 tot 1426. Toch laat het tegoed aan de eind van de maand - negatief verschil zien van 798,85. Gevonden voorwerpen Op het politiebureau In Middelburg zijn in lichtingen te verkrijgen over voorwerpen die in het tijdvak van 5 tot en met 11 de cember 1962 als gevonden zijn aangegeven. Dit zijn: verschillende wanten en handschoe- huis- en andere sleutels, portemonnees met en zonder inhoud, koperen gewicht van 500 gram. pakje met inhoud, ring met zwarte steen, dop van benzinetank, snelbinder, rol verbandgaas, paar zwarte regenpijpen, speel- goedkontjntje, nikkelen sigarenaansteker, zilveren ring met rode steen, paar zwarte balletschoenen, rechter kinderschoentje, bril in koker, speelgoedviaduct, bruine sjaal, doublé kinderringetje, zwarte damesschoen, grijze parapluhoes, hondenpenning, snoer gitten kralen, damespolshorloge met zwarte band, schoudertas met inhoud. „Verwaarlozing van dieren is iets, wat in deze tijd niet meer thuis hoort", merkte de officier van justitie, mr. Th. Lebret, donderdagmiddag tydens de zit ting van de politierechter te Middelburg op. „De foto's van uw hond, deden my denken aan platen uit onderontwikkel- Vail onze adverteerders Herbouwde winkel M. I. Houtzager heropend Na een veertien dagen vergende verbou wing heeft de heer M. I. Houtzager donderdag zijn levensmiddelenbedryf aan de Van Dishoeckstraat te Vlissin- gen heropend. Vroeger had de winkel een oppervlakte van ongeveer 25 vierkante meter. Met de verbouwing is daar 15 vierkante meter bijgekomen. De inrichting van de winkel is sterk verbeterd- De waren staan overzichtelijk gerangschikt in rekken langs de wand en in een toon- kast in het midden van de winkel ruimte. Men heeft ook een nieuwe ver lichting aangebracht. Relaties van de heer Houtzager hadden op de openings dag gezorgd, dat door middel van tal rijke bloemen de winkel een extra fees telijk tintje kreeg. SINT-LAURENS Raad komt bijeen De gemeenteraad van Sint-Laurens zal in de woensdag 19 december te houden vergadering een voorstel van b. en w. behandelen over de aankoop van twee percelen bouwgrond, die in het uitbrei dingsplan vallen. Voorts zal de raad de gemeenterekening 1961 vaststellen. De vergadering begint om kwart over vier. 10ES ZUID-BEVELAND Kerstactie van Leger des Heils De Goese Grote Markt ademt weer de sfeer van Kerstmis. Dit is het werk van het Leger des Heils, dat evenals vorig jaar voor het stadsgemeeuteliuis een rijk versierde boom heeft opgesteld, die tot. na de feestdagen zal blijven staan- Bovendien worden via een bij de boom geplaatst wagentje per grammofoon- Slaat kerstliederen ten gehore gebracht. >ok de traditionele kerstpot ontbreekt niet. Deze potten zullen aanstaande terdag en volgende week dinsdag en terdag eveneens bij het postkantoor en in de Klokstraat worden geplaatst. De bedoeling is de jaarlijkse kerstactie voor de Goese bejaarden, de kerstuitdeling aan behoeftige gezinnen, de kerstverras sing voor langdurige zieken en het kerstfeest voor de kinderen van de zon dagsscholen financieel mogelijk te ma ken. Dinsdagavond om zeven uur wordt in het gebouw van het Leger des Heils te Goes de kerstavond voor de bejaarden gehouden. Vergadering in „De Opril" Gemeente meer bewast van wat zij zingt De classis Goes van de Nederlandse Herv. Kerk, die donderdagavond on der voorzitterschap van ds. L. Blok In „de Prins van Oranje" te Goes bijeen kwam, heeft haar waardering uitge sproken voor do nieuwe psalmberij ming. De vergadering was van mening, dat de nieuwe berijming de gemeenten meer bewust, zal maken van hetgeen zjj zingen. Aan het begin van de vergadering herdacht de praeses het overlijden van koningin Wilhelmina. Dank sprak hij uit voor de begrafenis- dienst, die ons gehele volk mee heeft kunnen beleven. Hieruit sprak wel heel in het bijzonder de geest, die in haar woonde, aldus ds. Blok „Zij heeft het gewild, dat deze dienst feheel en al overlicht zou worden oor de opstanding van Jezus Chris tus". Een gedachten wisseling ontstond over het „schoolpastoraat" in verband met het geven van godsdienstonderwijs op verschillende scholen in de classis. Be sluiten werden niet genomen. teerd, dat bij de zeer bekende psalmen nogal wat weerstanden zijn tegen de nieuwe berijming. Op de vraag: „Moet de mogelijkheid niet worden overwogen om de oude als A-psalm te plaatsen?" antwoordde de classicale vergadering in grote meerderheid, dat dit niet gewenst De classicale vergadering achtte een nieuwe psalmberijming gewenst, maar meende, dat de aangeboden proe- op vele punten nog bewerkt moet worden. Psalmberijming Het belangrijkste punt op de agenda was de behandeling van de nieuwe psalmberMmlng. Praktisch alle gemeen ten van de classis hebben hieraan mee gewerkt door een bepaald aantal psal men te bezien. Ds. A. Siedcrs te Biezelinge, ds. R. Hol- werda te Nieuwdorp en ds. E. Hammin gs te 's-Heer-Abtskerke traden op als rapporteurs van hetgeen er aan opmer kingen In de gemeenten Is gemaakt. In een vijftal punten werd een algemene conclusie gelrokken. De classicale vergadering sprak haar waardering uit voor hetgeen de dich ters en allen, die bij de psalmberijming betrokken zijn geweest hebben verricht. Vastgesteld werd, dat in de nieuwe psalmberijming tal van woorden en zinswendingen voorkomen, die op dit ogenblik al zijn verouderd. Het geheel overziende meende de vergadering dat de nieuwe berijming meestal beter Is dan de oude. voorts werd geconsta- Advertentie Kerstdagen in het PALACE HOTEL NOORDWIJK AAN ZEE. Van maandag 24 december vóói het diner tot donderdag 27 decern ber né. het ontbijt 100,ppers (Kerstdiners inbegrepen). Elke dag langer 25, vol pension. Orkest HANS NTNABER met als bijzondere gast voor de beide kerstdagen de bekende Franse chanteuse ANN SANDRINE. Tel. 01719 - 2345 voor reservering en nadere details. Kapels kerstconcert naar Canada Donderdag 19 december a.s. om 8 uur 's avonds zal er in de herv. kerk in Ka- pelle een kerstconcert worden gehouden. Hieraan werken mee het Vrij Evange lisch Kerkkoor uit Goes, het Gemengc koor uit Rilland-Bath en de organist de heer G. de Kok uit Goes. Behalve liederen die deze koren zullen uitvoeren en orgelspel, zal er ook veel samenzang zijn. Dit concert wordt namelijk opgenomen de band en daarna direct verzonden r Brooks in Canada waar het zal worden uitgezonden in de kerk op de kerstdag. In dit gebied in Canada zijn namelijk veel Nederlanders die graag een Nederlands kerstconcert willen ho ren. Politierechter Middelburg „Matige" drinker dronk 19 glaasjes op een dag ..huisdier" van de landbouwer aange troffen in een veel te klein, kapot hok. Het dier was sterk verwaarloosd en on dervoed, zyn vacht zat vol ongedierte. De verdachte ontkende de ondervoeding van het dier. Hij zei dat er tweemaal per dag eten werd gegeven. Wat voor eten? Brood en de aardappelen, die tij dens het middagmaal waren overgeble ven. Conform de eis, veroordeelde po litierechter mr. B. S. Sieperda hem tot een geldboete van 100. Een gelijke boete werd geëist tegen de carrosseriebouwer P. T. H. uit Goes voor het rijden op een brom fiets onder invloed van sterke drank „Ik ben een matige drinker" beweer de de verdachte, „maar deze dag was ik uit de band gesprongen, dai geef ik toe." Hij was grondig uil de band gesprongen: op één dag borrels en twintig flesjes bier. De politierechter legde hem een boete van 75 op. Diefstal „Ik had geen werk" was het argument van H. K. uit Kapelle, verdacht van diefstal van vier bromfietsen. „Ik kan me nauwelijks voorstellen dat werk loosheid in deze tijd noopt tot diefstal' was het wederwoord van de officier, die een gevangenisstraf van 6 maanden eiste, waarvan 3 maanden voorwaarde lijk. De verdediger, mr. P. C. Adriaan- se, wees op het moeilijke milieu waar in verdachte opgroeide. De politierech ter vonniste conform de eis van de of ficier, die nog als bijzondere voorwaar de stelde: toezicht van de r.-k. reclasse- ringsvereniging in de proeftijd jaar. De verdachte W. uit Wemeldinge, bracht zichzelf in het nauw toen hij de tenlastelegging het toevoegen van scheldwoorden aan een brugwachter op zrjn broer afschoof. „Dan zullen we die eens als getuige horen", dreigde de officier, waarop verdachte niets meer wist te zeggen, 25 kostten de lelijke woorden hem. Ook de telefoniste G. P. uit Goes had zich niet kunnen bedwingen, was midden in de nacht uitgevaren tegen de beneden-buurvrouw van kennissen, die zij bezocht. Bij de uitleg tegenover de politierechter, waaróm zij was gaan schelden, wond ze zich weer helemaal op. En na het horen van het vonnis 35 lier ze kwaad de zaal uit, mompelenc „ik ga in hoger beroep". „Een mens moet wel in zyn woorden voorzichtig zyn" raadde de politierech ter ook de grondwerker J. R. uit 's-Heerenhoek. De verdachte was er zó zeker van dat een collega zijn duizend gulden had gestolen, dat hij het misschien niet helemaal positief rondvertelde in het dorp. „U had geen enkel bewys, en al had u dat, dan nóg zou u er over moeten zwijgen", meen de de politierechter, die hem een boete van 10 oplegde. De officier had 25 geëist. Karweitjes-actie voor „Het Dorp Leerlingen van de chr. h.b.s. voor Wal cheren te Middelburg, zullen zaterdag middag, wanneer het weer meewerkt, een karweitjes-actie -houden. De op brengst is bestemd voor Het Dorp. Van twee tot vijf uur gaan zij de huizen langs om te vragen of er karweitjes te verrichten zyn. Voorzitter Z.L.M. W. Zeeuwsch-Vlaanderen: Najaarsledenvergadering in Oostbmg ,Een ding is zeker. Het boeren wordt steeds duurder. Er is een voortdurende styging van pryzen en lonen, van ge bouwen en onderhoudskosten, van pacht en grondkosten en van de kosten van levensonderhoud". Tot deze conclusie kwam voorzitter I. de Bruyne, donder dagmiddag in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg, tydens de zeer druk bezochte najaarsledenvergadering van de Z.L.M.- kring West Zeeuwsch-Vlaanderen. De heer De Bruyne zag overigens geen re den om over de resultaten van 1962 een pessimistisch geluid te laten horen. Meteorologisch gezien is het jaar zelfs een buitenbeentje gebleken. De ver wachtingen waren mindergoed. Een lang aanhoudende vorst in het voorjaar, een zeer slechte zomer en een vroeg in vallende winter. De oogst is evenwel geweest en op tijd geborgen. Hoe wel de uiteindelijke bedrijfsresultaten eerst medio 1963 bekend zulien zijn, kan toch reeds worden gesproken van een gepaste dankbaarheid", aldus de kring voorzitter in zijn terugblik op het bijna afgelopen jaar. Over de ontwikkelingen in de land bouw zei de heer De Bruyne, dat men aanvankelijk in alle bescheiden heid meende, dat dit jaar de helft van het graan in los gestorte vorm zou worden afgevoerd. „Het is even wel 75 tot 80 procent geworden en volgend jaar wordt dit bepaald de volle honderd procent", zo voegde hij eraan toe. „Ook de aardappelen worden hoofd zakelijk in los gestorte vorm afge voerd". Het zal volgens de Z.L.M.-kringvoorzit- ter niet lang meer duren of de aard appel komt éérst in mensenhanden als hij op de sorteerband ligt, ter aflevering aan de consument. „De suikerbieten wa ren dit jaar vrijwel geheel voor de grote Zestigste jaarvergadering JUBILEUMVIERING OP 15 JUNI VOLGEND JAAR VOLGENS EEN RECEPT van enkele jaren geleden belegt de Vereniging van oud-leerlingen van de rijks middelbare landbouwschool te Goes haar algemene vergadering telkens in een andere streek van de provincie om daar dan tegelijk met een excursie om. zich heen te kijken en de ontwikkeling van het gast-gebied op de korrel te nemen. Gis teren, donderdag, had de ruim 400 leden tellende vereniging voor de zestigste jaarlijkse bijeenkomst in haar VOORZITTER COOP. LANDBOUWVERENIGING UITTE Beste krachten worden uit landbouw weggetrokken voorzitter van de coöperatieve land- bouwvereniging „C- et C." te Burgh, de heer P. L. Vis, heeft tijdens een^ dezer dagen gehouden algemene ledenvergade ring zyn misnoegen geuit over de ron- selarij van de firma Smit en Bolnes te Zierikzee en enkele zeepfabrieken. Deze werfacties zouden worden stopgezet, om dat. regelmatig de beste krachten uit de landbouw en van smederijen worden weggetrokken. „Op deze manier heeft ook de jeugd geen enkele animo meer voor de landbouw", aldus de heer Vis, die er overigens wel van overtuigd was, dat de lonen bij de industrie hoger lig gen dan in de landbouw en zelfs wel tot 16 procent. De heer Vis deelde vervolgens mede, dat de balans over dit jaar in vergelijking met 1961 niet ongunstig i3. In 1962 werd de structuur van de grond weer beter en ook de opbrengsten waren be hoorlijk Alleen de bietenopbrengsten vielen wat tegen. „De magere suiker wordt nu weer vet", aldus de heer "Vis. Ook de fruitteelt en de tuinbouw had den een goed jaar. De gemengde zand- Grotere ontwikkeling Om nieuwe teeltvorm grondig te bestuderen liet is de veiling In Kapelle-Biezeünge ernst met haar streven de glastuin bouw in dit gebied tot een grotere ont wikkeling te brengen. In net jongste nummer van de mededelingen van deze veiling wordt namelijk bekendgemaakt dat de mogelijkheid bestaat om van de veiling een studiebeurs voor de glas tuinbouw te bekomen Het doel hiervan is deze voor velen nieuwe teeltvorm grondig te bestuderen in de centra van ons land waar op bet ogenblik dezo teelt reeds grote opgang beeft gemaakt. In de eerste plaats moet daar de teelt van aardbeien onder glas worden ge leerd maar ook gaat net om de „na- teelten" die voor de glastuinder zeer belangrijk zijn. Men kan met medewerking van het studiefonds van de veiling Kapelle voor een jaar of een half jaar naar een der gelijk gebied worden uitgezonden en daarna dient men de glastuinders in Kapelle en omgeving de nodige voorlich- te geven op het bedrijf dat men heeft gesticht. De leden van de velling die voor °en studiebeurs in aanmerking wensen te komen moeten zich voor het einde van dit jaar opgeven bij de secretaris van de veiling, de heer A. Nijssen te Kapelle. In het nummer van de veilingmede delingen wordt verder gezegd dat het veilingkoelhuis begin december vol was. De voorraad fruit in het koel huis en de voorraad fruit bij de telers werd geschat op 25 procent van de totale hardfruitoogst. Omdat de aanvoer op het ogenblik niet groot is wordt er nu nog maar één keer per week geveild en wel op woens dagmiddag om 1 uur In de kerstweek wordt cr nelemaal geen veiling gehou den, zodat na 19 december de eerstvol gende veiling wordt gehouden op 5 januari. De telers die conference ïr het koelhuis hebben opgeslagen, beslo ten de verkoop te doen plaatsvinden door middel van poolvorming. Er is een commissie gevormd die in overleg met de directeur de afzet zal regelen. In de afgelopen weken heeft dc afleve ring plaatsgehad van dc knolselderij die dit voorjaar door bemiddeling van de veiling in Kapelle werd gecontracteerd. Hoewel enkele telers een minder goed resultaat behaalden, is over het alge meen deze teelt bevredigend geweest. Er werd een areaal van 15 ba gecon tracteerd. De opbrengst daarvan be droeg 428 ton. boerderijen waren niet rendabel. Verder tipte de heer Vis nog de garantieprijzen voor 1963 aan: voor de tarwe zou dit een verhoging betekenen met 2,40, voor de gerst 2,15, voor bieten 4,— en voor haver ƒ2,95. Deze bedragen moeten evenwel nog worden goedge keurd. Over het E.E.G.-verband deelde de heer Vis mede, dat de concrete aan passingsmaatregelen pas rondom april 1963 tegemoet kunnen worden gezien. In een commissie die de verhouding landbouw-recreatie zal bestuderen wer den gekozen de heren J. Friederichs, J. Dalebout, Jac. Steur, W. Capelle en W. de Vrieze. WINST De heer Vis gaf vervolgens een toe lichting op het jaarverslag van de coöperatieve aankoopvereniging, waar uit blijkt dat er weer uitstekende resul taten zijn geboekt De winst bedroeg 195.000,waaruit een nabetaling voor geleverde granen volgt alsmede een terugbetaling voor stikstoflevering. De heer M. O. Hanse deelde namens de kring mede, dat op 1 februari 1963 lag waarop tien jaar geleden de stormramp zich over Zeeland voltrok een geldsbedrag overgemaakt zal wor den voor de actie „Open het dorp". Hij vroeg tevens meer aandacht voor de toenemende uitbreiding en groei van de wilde haver en noemde de verdelging daarvan van groot belang. De lieer L. By de Vaate gaf tenslotte een overzicht van zijn rassenonderzoek op het proefbedrijf „De Scheldemonden" te Bruinisse. De inleider stelde, dat het ras Balder nog steeds het meest ver bouwde gerstras is, maar dat Cambrius een grote bedreiging gaat vormen reeds hogere opbrengsten Iaat zien. Bij de rondvraag bleek, dat er bij machinaal dunnen van bieten geen opbrengstder- ring ontstaat, doch zelfs een meer- brengst tengevolge had. De heer Bij Vaato illustreerde zijn inleiding met dia's van het proefbedrijf. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 12-12: Prins Wil lem van Oranje van Le Havre. Konny K van Thames. Equator van Liverpool, Appin- gedam van Le Havre, Deborah van Great Yarmouth, Senegal van Londen-Gent, Oost- kerk van Mombasa, Da Capo van Rotterdam, Antares van Middlesbrough. Kerksingel Vlaardlngen. 13-12: Francisca van Oslo, Pe gasus van Amsterdam, Superior Producer van Amsterdam, Paul Westers van Zee-Ter- neuzen, Hathor van Hamburg, Vlissingen gepasseerd van Antwerpen 12-12: Liberty naar Hull, Twee Gebroeders naai Belfast. Greta naar Ballingham, Velox naar Rotterdam, Memnon naar Amsterdam. Prins Willem II naar Rotterdam. 13-12: Geestdiep naar Boston. Jacaranda naar Harwich, Ire ne S naar Dundalk. Weonasari naar Rotter dam. Henny J naar Rotterdam. Hazewind ne S naar Dundalk, Wonasari naar Rotter dam, Rema naar Rotterdam, Margriet naai Rotterdam. Konny M naar Rotterdam Vlissingen aangekomen: Eemstroom van Amsterdam. Mado II van Londen. Hoogvliet van Antwerpen. Albert V van Antwerpen. Vlissingen vertrokken 12-12: Fram naar Fa- versham, Franz naar Ipswich. het eiland Tholen uitgekozen. In hotel „Zeeland" daar deed een gezelschap van ongeveer 25 man 's morgens de huishoudelijke zaken af en bereidde men zich voor op de tocht, later op de dag via een gedocumenteerde inlei ding van de heer Jac. Markusse over „De veranderingen op Tholen na 1953". Het bestuur smaakte van het zorg vuldig samengestelde programma voor deze dag meer genoegen dan vorig jaar, toen slechts één lid van de vereniging zich ter vergadering meldde. Overal was men geschrok ken, dat de tanende belangstelling zulke vormen aannam. Voorzitter N. Filius had zelfs een brief uit Nieuw- Zeeland ontvangen van een oud scholier, die het wel en wee van de vereniging met zorg volgde. Het dieptepunt van vorig jaar is daar entegen juist een stimulans geweest voor het bezoek aan de zestigste jaarvergadering in Tholen. Een bijeenkomst, waarin het bestuur mandaat kreeg van de leden om voor volgend jaar 15 juni een feestprogram ma samen te stellen voor de viering van het jubileum. Het ligt in de bedoe ling dan in Goes receptie te houden en een diner met gezellig samenzijn voor leden en dames te geven. De Goese school bestaat in 1963 zeventig jaar, maar een feestelijke herdenking wordt van die kant uitgesteld tot de drie kwart eeuw is volgemaakt. Brj het ver enigingsjubileum zal mogelijk de schoolclub en het L.J.G.-orkest uit eer van de Zeeuwse gewesten worden inge schakeld. Alles om de band tussen de oud-leerlingen te verstevigen. Secreta ris C. O. J. Hendrikse al meer dan veertig jaar bekleedt hij deze functie kon meedelen, dat het ledental in 1962 is toegenomen van 389 tot 403. KARAKTERISTIEK nu toefde men dus op Tholen. „Dit eiland heeft bewezen, dat er goede re sultaten zyn te bereiken, wanneer men wil samenwerken. De zwartkijkers heb ben ongelyk gekregen. 1953 betekende voor Tholen een nieuw begin en geen herstel van de oude toestand". Met deze woorden gaf de heer Markus- se; deskundige van de rijkslandbouw- voorlichtingsdienst op het gebied van de verkavelingen, een karakteristiek van wat zich in de achterliggende acht jaren op het eiland heeft afgespeeld. De herverkaveling heeft letterlyk en fi guurlijk het mes in het eiland gezet. Aanvankelijk keerde 97 van de be volking zich tegen de plannen, er kwa men protestvergaderingen en handteke ningenacties, er rezen honderd en één moeilijkheden, maar door het kweken van wederzijds begrip is Tholen worden zoals het er thans bijligt, vogelvlucht nam de heer Markusse een aantal belangrijke facetten van de ver anderingen onder de loep. Een volledig nieuw wegennet van 241 km lengte, een aangepast en vernieuwd stelsel van wa terlopen, egalisatie op grote schaal, ze venduizend kilometer nieuwe drainage, 400 panden aangesloten op elektriciteit en waterleiding, goede voorzieningen voor de tuinbouw, sanering van bedrij ven. Kortom een investering van ruim 60 miljoen, waarover dezelfde 97 van de belanghebbenden in de aanvang felle tegenstanders by de toedeling volkomen tevreden wa3. Met streekverbetering wordt sinds 1959 bevorderd uit al deze nieuwe voorzieningen het hoogste rende ment te halen. Aan de hand van kaartenmateriaal verduidelijkte de heer Markusse zijn uiteenzetting. Tijdens de gezamen lijke koffietafel ging het gezelschap nog dieper in op verschillende facet ten van de nieuwe ontwikkeling op Tholen. s Middags gingen de oud-leerlingen op stap voor een excursie over het eiland. Daarbij werd een bezoek gebracht aan de veiling te Sint-Annaland en de bouwen van de Coöperatieve Aan- Verkoopvereniging „Eiland Tholen" Sint-Annaland. Wat betreft de nieuwe impulsen voor de tuinbouw oriënteerde de vereniging zich in het bedrijf van de heer C. Slager, die het eerste „waren huis" in Sint-Annaland heeft opge richt. In Scherpenisse stapte men nog uit voor een bezoek aan het landbouw- bedryf van de heer D. C- Duynhouwer. dat in 1959 in herverkavelingsverband naar de polder werd verplaatst. bui binnen". Ook dit gewas heeft zeer sterk in het teken van de mechanisatie gestaan. Misschien zijn de ontwikkelin gen hier nog sterker dan in de aard appelsector, meende de heer De Bruyne. Stormachtig De West-Zeeuws-Vlaamse kringvoorzit ter zag trouwens een stormachtige ont wikkeling op het gehele landbouwgebied, zowel in de methodiek als in de capa citeit. „De eerste maaidorsers met een capaciteit van 8000 kg per uur zyn er en er bomen er nog meer bij. De meer- rijige aardappelrooiers hebben definitief hun plaats veroverd. Het bedrijfsleven getroost zich zeer grote investeringen om deze landbouwmachines te kunnen vervaardigen", aldus de heer De Bruy- De mechanisatie noemde de kringvoor zitter een noodwendige toepassing van de arbeidskrachtvoorziening door mid del van kapitaal. Hij meende in dit ver band toch een waarschuwend woord te moeten laten horen. Er komt namelijk in vele gevallen een destrueuze struc tuurverwording om de hoek kijken. De steeds groter wordende machines zijn in feite funest voor het perceel. „Bij de verdergaande mechanisatie zal gedacht moeten worden aan gebruik van machi nes in combinatie met anderen", was zyn mening. Ook pleitte hij voor verdere uitbouw van verwerkingsmogelijkheden op coöperatief gebied. Over de ontwik keling van de landbouw in Europees verband zei de kringvoorzitter, dat in 1962 de integratie weer iets verder is gegroeid. „De touwtjes in het beleid wor den steeds meer verlegd van Den Haag naar Brussel. Het nieuwe beleid op het gebied van de granen begint merkbaar te worden. Met de eieren en slachtvee- produkten is dit nog niet het geval", al dus de heer De Bruyne. volgens wie het gemengd bedrijf dit reeds aan de lijve heeft ondervonden. Van de kippenhoude- rij zei hg, dat deze vrijwel op de „slacht bank" ligt. Ander emplooi Op een gezegde van de Nederlandse minister van landbouw, dat de agra riërs niet te veel moeten willen de len in wat slechts voor weinigen is weggelegd, zei de voorzitter: „Laat hij ons dan wijzen waar en hoe voor ons ander emplooi is te vinden". Hij citeerde de woorden van de Z.L.M.- voorzitter, namelijk, dat de regering de moeilijkheden in de landbouw niet vol doende onderkent. „Eerst interne kracht tonen, alvorens naar buiten te treden", gde hij er aan toe. „Na de een wording zal eerst moeten worden beke ken of de Nederlandse landbouw het volle pond of slechts de kruimels ont vangt". Spreker noemde het noodzake lijk, dat binnen de organisaties wordt meegepraat over de toekomstige beleids lijnen. „Anders gaat het over ons maar zonder ons", zei hij. De begroting voor 1963, sluitend "met een postje onvoorzien van 20, werd goedgekeurd. De hoofdbestuursleden I. de Bruyne te Cadzand en A. Salomé te LJzendijke werden met respectievelijk 83 en 77 van de 93 uitgebrachte stem men herkozen. In de komende winter zal de Z.L.M. een juist gericht onderzoek naar de verhouding landbouw-recreatie aan de orde stellen. „Dit geldt in het bijzonder voor West Zeeuwsch-Vlaande ren". voegde de kringvoorzitter er aan toe. Verder zal de kring meewerken aan las cursussen, aan een cursus onderhoud tractoren en aan één in zaaitechniek en precisiezaden. Het ledental van de kring is kortgeleden de 700 gepasseerd. Tot slot deelde de heer De Bruyne nog mede, dat de algemene ZX.M.-vergadering zal worden gehouden op 17 december a-s. Daarin zal onder meer spreken de di recteur-generaal voor de landbouw. Na de uitdeling in Vlissingen is ook de Goese afdeling van de Eerste Zeeuwse Spekclub goed aan zijn trekken gekomen. Voor 87 leden lagen donderdagavond in de bovenzaal van „De Opril" in Goes in totaal 110 porties varkens- of rundvlees klaar: het resultaat van vijftig weken 0,50 sparen. De totale waarde van een portie vlees bedroeg dus 25,-. De lief hebbers van varkensvlees ontvin gen een oakket van ongeveer achteneenhalve kilo, de leden, die ie voorkeur gaven aan rundvlees, kregen ongeveer zeseneenhalve kilo vlees. Volgende week zyn de spekclub leden van nog drie gemeenten op Walcheren aan de beurt om een pakket vlees in ontvangst te ne men. Maandag aanstaande wor den 218 porties in Middelburg ver strekt, dinsdag is de uitdeling van 124 porties in Arnemuiden en Souburg sluit woensdag de rij met de uitreiking van 159 pakketten. Marktberichten COÖP. VELUWSE EIERVEILING Weekaanvoer ca 1.200.000 stuks, waarvan 464.771 in veiling werden gebracht. Handel rustig. Prijzen (per 100 stuks) eieren van 50—55 gram 12.81—13.24: 55—60 gram 13,34—13,72: 60—65 gram 13,78—14,01: 65—68 gram 14,14— 14,45. EIERVEILING S.B.E. Aanvoer 334.898 stuks, handel matig. Prijzen (per 100 stuks) eieren van 3642 gram 8.34— 10.62: 5253 gram 13.06 (een prijs): 5559 gram 13.25—13,57: 59—64 gram 13,55- 14.10: 66—67 gram 14,41 (een prijs); 71—75 gram 14.53—14.90. Eendeëieren: van 66—67 gram 10,63—10.93; van 69—70 gram 11,41. EIERMARKT Aanvoer 2.150.000 stuks, handel vlug. Prijzen (per 100 stuks) Eieren van 6165 gram 13,75—14.25, alg prijs 13.85, kiloprijs 2,22 op basis 62','a gram. henneëieren van 52—60 gram 13.00—13.60. kiloprtls 2.50—2.27. VISMIJN COL1JNSPLAAT. Exportgarnalen 2147 kg. 3.19—3.88. Schar 11 kg. Bot 62 kg. Wijting 24 kg Kabeljauw 8 kg Wulk 4 kg. Ongesorteerde vis 63 kg. VEILING SINT-ANNALAND. Uien middelsoort 22.30. bonken 21,50, drie lingen 32,10, pickles 36,80. stek 9,18. Aanvoer 53 ton. VEILING SINT-MAARTENSDIJK. Uien 1 bonken 22. middel 55-70 22.23. middel 40-55 23.50. drielingen SI. pickles 36,61, stek 8.21. Aanvoer 35 ton. GRAANBEURS ST.-MAARTENSDIJK. Tarwe 30—32. Gerst 23—29.50- Haver 24 26. Schokkers 6573. Kleine erwten 4552. Bruine bonen 90105. Maanzaad 6065.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5