XV*S DE VOORLOPIGE EINDCIJFERS VAN DE VOLKSTELLING 1960 Eigenaar piratenzender Uilenspiegel overleden 16 et Het leger moet lopen want benzine is op B.B.-bemanning dient te worden uitgebreid Verdeling naar kerkelijke gezindte Aantal onkerkelijken steeg het sterkst tot 18.4 procent BEVOLKINGSCIJFERS OVER 1960 KWALITATIEF t SUPER GEEN SCHOT IN P.B.O. MEENT TWEEDE KAMER Op dag dat wet tegen reclameradio werd goedgekeurd Onderdelen waren dit jaar niet zuinig genoeg Minister Toxopeus ontevreden Systeem dijkbeheer heeft niet gefaald bij ramp 1953 Journalisten in Italië staken VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 (Van onze Haagse redactie). Nederland telde op 31 mei 1960, op een totale bevolking van bijna 11V2 miljoen, ruim 4,6 miljoen rooms-katholieken of 40,4 procent; ruim 3 miljoen nederlands-hervormden of 28,3 pet.; voorts ruim 1 miljoen of 9,3 pet gereformeerden, waartoe gerekend worden dege nen, die opgaven te behoren tot de Gereformeerde Kerken, de Ge reformeerde Kerken (Vrijgemaakt), de Christelijk Gereformeerde Kerken, de Gereformeerde Gemeenten en de Oud-Gereformeerde Ge meenten. Het gezamenlijk totaal voor de overige, kleinere kerkgenootschap pen en godsdienstige gemeen schappen bedroeg bijna een half miljoen of 3,6 pet. Ruim 2 miljoen personen of 18,4 procent wensten niet tot een kerkgenootschap te worden gerekend. Grote groei Aldus luiden de, op grond van de reeds voor de afzonderlijke gemeenten be schikbare cijfers, thans ook voor Neder land als geheel gereedgekomen voor lopige eindcijfers over de verdeling van de bevolking naar kerkelijke gezindte bij de volkstelling van 31 mei 1960. Deze cijfers zijn thans door het Cen traal Bureau voor de Statistiek ter be schikking gesteld. sjaals •ste be- Gezindten 1947 1960 toen. in pet. percent. '47 '60 Rooms-Kath. 3.703.572 4.634.470 25.1 38.5 40.4 Ned. Herv. 2.988.839 3.240.490 8.4 31.0 28.3 Gereform. 935.956 1.068.590 14.2 9.7 9.3 Overige kerk. gez. 355.918 416.180 16.9 3.7 3.6 Geen kerk. gez. 1.641.214 2.102.230 28.1 17.1 18.4 Totale bevolking 9.625.499 11.461.960 19.1 100 100 HET IS TIJD dat ik, op deze wijze een bedankje doe toe komen aan de aardigerds en de lieverds, die sinterklaas opdracht hebben gegeven mij met een ge schenkje te bedenken. Anonimi en •mae, aanvaardt mijn welge- mcend-hartelijke dank. Gij die mij chocoladeletters hebt geschonken. Die dame van de ge breide handschoenen. Die huisvlijtster die mij een hart je van een inktlap stuurde, die mij dnngt mijn balpunt te ver vangen door d aloude ganzeveder. De drie mooie zakdoeken. Het wonderlijke handwarmertje. De twee pocketboeken. Allemaal even aardig. Reuzelief van U. Als ik wist wie U ivas en waar U woonde, zou ik U een te gengeschenk van grote waarde aanbieden door U persoonlijk te komen omhelzen. Ook voor die doos met zeep. vergeten hebben, of die niet durf den vanwege de mist: allemaal even hartelijk bedankt voor de goede bedoeling voor U heb ik een, naar ik mag aannemen aardige verrassing: U moogt het alsnog sturen, het zal allemaal, al is het wat laat, tóch en even blij moedig worden geaccepteerd. Ik zal een oogje dicht doen, omdat ik begrip heb voor uw lastig par ket. Maar misschien mag ik daar toch even een paar kanttekeningen bij maken: Stuurt U mij liever ge of dassen meer; van de zit ik er zes en in een lang dankbaar leven heb ik een das- senarsenaal van ruim tien do zijn opgebouicd; een lust voor liet oog, maar ik heb al de grootste moeite met het parkeren.' Boter-, banket- en chocoladelet ters zijn heel lief en vriendeijk. maar eerlijk is eerlijk: ik kan zé niet meer zien. En de televisie heeft mij 't lezen verleerd; dus ook geen boeken meer. Zeep heb ik tot 1989. Cologne for Men tot 2010 (even als pro- en aftershave). Met deze restricties mag ik het verder wel helemaal aan U en uw inzichten overlaten om alsnog te doen wat U zich had voorgenomen te doen. Ik gee] U die gelegenheid tot en met 2J) december. U ziet dat ik ook in dit opzicht ruim denk. Bent U ook al bezig voor Kerst misf Al voor iedereen wat uitgezocht f Heerlijke maand, december. En dat er dan nog mensen zijn die zeggen: „ik wou dat het al 2 januari was". Het is nauwelijks te geloven, maar zó zijn er. EL1AS. Deze aantallen zijn belangrijk hoger dan die van de volkstelling van 31 mei 1947. Dit ligt voor de hand. Tus sen beide tellingen vermeerderde de gehele bevolking met bijna 2 miljoen of met bijna 20 procent, nl. van 9.625.499 tot 11.461.960. Voor de afzonderlijke kerkgenootschap pen vertoont de toeneming vrij belang rijke afwijkingen van dit algemeen ge middelde. Voor de rooms-katholieken bedroeg het toenemingspercentage 25. De Nederlands hervormden namen met 8 pet. de gereformeerden met 14 pet en de overige gezindten met 17 pet toe. Het aantal niet tot een kerkgenoot schap behorende personen vermeerder de met 28 procent. Grootste groepen De rooms-katholieken vormen in Lim burg en Noord-Brabant met resp. 94 en 89 procent de grootste groep. Drente is de provincie met het hoogste percen tage (56) Nederlands hervormden. De gereformeerden komen in Friesland tot een maximum van 24.1 pet. Voor de gezamenlijke overige kerkelijke gezind ten was dit het geval in Noord-Holland met 5.9 pet. Het is eveneens Noord- Holland waar een groter deel van de bevolking dan in andere provincies, n.l. 36.7 pet, opgaf niet tot een kerkgenoot schap te behoren. Verschuivingen Kijkt men naar de verschuivingen tus sen 1947 en 1960 dan blijkt onder meer, dat het percentage rooms-katholieken in Noord-Brabant en Limburg niet is toegenomen en zelfs een weinig is te ruggelopen. Verder is voor de gerefor meerden de teruggang beperkt tot de drie noordelijke en de drie kustprovin cies. Voorts is de daling voor de overige gezindten praktisch geheel veroorzaakt door een teruggang in Noord-Holland en is voor de overige provincies, be houdens Utrecht, zelfs van een geringe toedeming sprake. Onderstaande staat geeft de verdeling va weer bij de volkstellingen van 1947 en 19( de bevolking naar kerkelijke gezindte De volgende staat geeft een procentuele verdeling van de bevolking naar ker kelijke gezindte in 1947 en 1960 in elke provincie. Rooms-kath., Ned. herv., Gereformeerden, Overige kerk gez., Geen kerkel. gez. Groningen Friesland Drente Overijsel Gelderland Utrecht N.-Holland Z.-Holland Zeeland N.-Brabant Limburg 31.5 29.3 24.5 25.7 31.9 39.3 32.0 30.6 25.3 1947 41.6 39.7 60.2 41.4 44.2 38.8 22.7 39.0 45.5 6.5 1960 39.2 38.2 55.8 37.4 40.2 35.7 20.2 36.4 43.1 6.3 2.9 1947 21.2 24.4 16.0 11.6 1960 1947 1960 20.4 4.2 4.6 24.1 5.2 5.5 15.5 3.8 4.8 12.2 3.3 3.5 8.0 2.6 3.1 11.0 11.1 4.8 4.7 6.9 6.6 6.9 5.9 11.6 11.1 3.8 3.9 20.6 20.0 2.0 2.2 2.0 2.0 0.6 0.8 1947 27.0 23.4 13.0 13.4 7.4 13.9 34.2 21.1 (Advertentie) g§|§| 'n lekker sigaartje ÉÊL SENORITAS ■m Het Wereldgebeuren Voorlichting over a.s. studenten Het bureau volkshogescholen en voor lichting van de Nederlandse Studenten houdt in de komende kerstvakan- reer voorlichtingscursussen voor studenten. De cursussen du- drie dagen en staan open voor ïeder- die overweegt te gaan studeren aan hogeschool of universiteit. De cursussen worden gehouden op .Olaertsduyn" te Rockanje (20-22 de cember), „Geerlingshof" te Valkenburg- Houthem (20-22 december), „Bergen" te Bergen (3-5 januari), „Allaardsoog" te Bakkeveen (3-5 januari) en „Diepen- daal" te Markelo (3-5 januari). Naast de cursussen worden voorlichtingsdagen op de universiteiten gehouden. De voorlichtingsdag van de Leidse uni versiteit valt op 5 januari 1963, die van de Groningse universiteit op 30 maart en 6 april 1963, de universiteit in Utrecht van 1 t/m 5 juli 1963, universi teit van Amsterdam op 20 april 1963, vrije universiteit te Amsterdam op 20 april 1963, katholieke universiteit te Nijmegen op 22 april 1963, de technische hogescholen te Delft en Eindhoven op 6 april 1963. De beide laatste hogescho len houden ook een voorlichtingsbijeen komst in Goes op 6 april. De voorlich tingsdag van de landbouwhogeschool in Wageningen is op 20 april 1963, die van de Nederlandse economische hogeschool in Rotterdam op 18 en 19 april 1963 en die van de katholieke economische hoge school in Tilburg op 18 april 1963. (Van onze parlementaire redacteur) Er stond gisteren in do vergaderzaal van de Tweede Kamer een bord opgesteld, waarop was aangegeven, welke bedrijf schappen in Nederland zijn opgericht. De staatssecretaris belast met de za ken van de publiekrechtelijke bedrijfs organen, drs. Schmelzer, had het er la ten neerzetten. Verscheidene afgevaardigden dromden om het bord heen bij de behandeling var de afdeling bezitsvorming en de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie, onder deel van de begroting van algemene za ken. Het bouwbedrijf ontbreekt nog, merkte een hunner op. Drs. Schmelzer moest het toegeven. De heer Aantjes van de A.RJP. wilde de staatssecretaris geen verwijt maken van de trage gang van zaken. De pu bliekrechtelijke bedrijfsorganen zijn or ganen van het bedrijfsleven en zij moe ten dus uit het bedrijfsleven voortko men, zei h(j. Deze afgevaardigde zag de oorzaak van de vertraging in de oprich ting van nieuwe bedrijfschappen vooral in de tegenstand van de werkgevers, die huiverig zijn voor de inschakeling van de werknemers, hoewel zij, als het om de regeling van de lonen en de an dere arbeidsvoorwaarden gaat de werk nemers uitstekend weten te vinden. De heren Brouwer van de K.V.P. en En gelsman van de P.v.d.A. waren van oor deel, dat opgeschoten moest worden en dat „zachte" dwang kwaad kon. De heer Brouwer waarschuwde zeer nadruk kelijk tegen de stemmen, die opgaan voor uitholling van de publiekrechtelijke bedrijfsorganen: minder of geen publiek rechtelijke bevoegdheden en meer sa menwerking op privaatrechtelijk terrein. De liberale heer Geertscma, die het minst voor de bedrijfschappen voelt, vond dat de staatssecretaris ver genoeg gegaan is. De staatssecretaris voelde niets voor dwang bij de oprichting van schappen en wenste vast te houden aan de tot nu toe gevolgde beleidslijn. De Tweede Kamer nam de begroting van algemene zaken zonder hoofdelijke stemming aan. Stichter van „Radio Kerkske" Op dezelfde dag, waarop de Belgi sche Kamer van Volksvertegen woordigers het wetsontwerp tot bestrijding van „piratenzenders" heeft goedgekeurd, is de eigenaar in de Belgische reclamezender „Uilenspiegel", de 73-jarige Georges de Caluwe, overleden. De heer De Caluwe werd verpleegd in een ziekenhuis in Antwerpen, waar hij kortgeleden een operatie onderging. Hij beschouwde zijn zender als de opvolger van „Radio-Kerkske", waarmee hij voor de oorlog uitzendingen verzorgde uit een toren van een Antwerps kerkje. Na de oorlog, toen het Belgische radiobe- stel werd gewijzigd en hij geen zendver gunning meer kreeg, dreigde hij jaren- In het Kvrhatis te Scheveningen heeft de oud-directeur van de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, dr. ir. H. TV. van Tijen xooensdag zoals gemeld de erepenning 19G2 van de afdeling voor werk tuigkunde en scheepsbouto van het Koninklijk Instituut van In genieurs in ontvangst mogen ne men. Op de foto: de vice-president van de afdeling ir. M. L. Kalff (links), overhandigt de erepen ning aan dr. ir. Van Tijen. lang een reclamezender op een schip te zullen installeren, indien hij in België zelf niet meer zou mogen uitzenden. Zijn tientallen rekesten om weer een ver gunning te krijgen, bleven echter zon der resultaat. Ruim twee maanden geleden begon zijn nieuwe zender, de „Uilenspiegel" in de ether te komen. Het schip, een omgebouwd Frans bevoorradings- gische S teren te Geen sprake van een „stop" (Van onze Haagse redactie). Troepen-commandanten van ver scheidene onderdelen van de Ko ninklijke Landmacht hebben zich genoodzaakt gezien oefe ningen van hun onderdelen af te gelasten, omdat zij reeds begin december de benzine die hun tot het eind van het fiscale jaar was toegewezen, vrijwel hadden opgebruikt. Aanvragen die via de staf eerste leger korps en via de territoriale bevel hebber bij de generale staf zijn inge diend, om toewijzing van extra ben zine, zijn afgewezen, overeenkomstig een vroeger dit jaar tot de comman danten gerichte waarschuwing, van de nieuwe chef van de generale staf, die niet bereid is genoegen te nemen met de vrijwel in de Koninklijke Landmacht gewoonte geworden over schrijding van de benzinetoewijzing. Geen „stop" In vragen aan de minister van defensie heeft het liberale Tweede-Kamerlid, lt.gen. b.d. H. J. Couzy, inlichtingen gevraagd over wat hij noemde een „benzinestop" by de K.L. In afwach ting van het antwoord van minister Visser aan zijn partijgenoot Couzy, moeten de officiële woordvoerders zich het geven van inlichtingen ont houden. Uit de door ons ingewonnen informaties blijkt, dat van een formele benzine stop, een bevel om oefeningen af te gelasten om benzine te sparen, niet kan worden gesproken. Maar de ge nerale staf van de Koninklijke Land macht heeft de verzoeken om extra benzinetoewijzingen ten behoeve van oefeningen die nog op papier staan, onverbiddelijk afgewezen, zodat het resultaat wel is, dat een aantal oefe ningen niet meer zal worden gehou den. Alleen landmacht Dat wil niet zeggen, dat er bij de ben zine-depots van de K.L. geen benzine meer zou zijn voor het geval de landmacht plotseling in beweging zou moeten komen. Wel, dat de troepen commandanten van die benzine af moeten blijven voor hun normale oefeningsprogramma, als zij geen wijzingen meer kunnen overleggen. Het blijkt een situatie te zijn. die alleen bij de Koninklijke Landmacht bestaat. Bij luchtmacht en marine, zo vernamen wij. doet zich geen en kele moeilijkheid voor. Wij hebben benzine genoeg, aldus een lucht macht-zegsman. Dc vraag wordt thans gesteld of deze gang van zaken verband houdt met het feit, dat minister Visser op de defensiebegroting 1963 een vermin dering van het bedrag voor benzine olie en smeermiddelen van bijna 10 procent ten opzichte van 1962, heeft voorgesteld. Terwijl de uitgaven in 1961 ongeveer 21.4 miljoen bedroe gen, en voor 1962 ruim 21.5 miljoen voor deze post werd gevraagd en werd toegestaan, is de Kamer voor 1963 slechts 19.6 miljoen gevraagd. ter hoogte van Zeebrugge. En kele weken geleden maakte het en kele bange uren door als gevolg van een hevige storm, waardoor de uit zendingen moesten worden onderbro ken. Bjj de behandeling van het wetsontwerp tot bestrijding van „piratenzenders" bleek in de Kamer van Volksvertegen woordigers de „Uilenspiegel" een aantal verdedigers te hebben. Zo merkte een katholiek parlementslid op, dat de uit zendingen van deze zender „de enige zijn, die aan de Belgische kust bijval oogstten". Het wetsvoorstel werd na een kort debat goedgekeurd met 123 tegen 35 stemmen, bij vijf onthoudingen. Het wetsontwerp, dat al door de Bel gische senaat is goedgekeurd, stelt straffen van ten hoogste een jaar hech tenis en een boete van 100.000 Belgische frank op het exploiteren van zenders zonder vergunning, alsmede voor me dewerking aan uitzendingen van „pira tenzenders" door het leveren van mate riaal, diensten en het financieren daar van door het bemiddelen ran reclame uitzendingen. Bureau voor de schooltelevisie bij K.R.O. Binnen de KJt.O.-televisiedienst is, tussen de N.T.S. en de omroepen e zijds en het onderwijs anderzijds een overeenkomst is tot stand gekomen in zake schooltelevisieprogramma's, op gericht een bureau schooltelevisie. Dit bureau zal onder de algemene ver antwoordelijkheid van het hoofd televi- siedienst worden geleid door de heer H. J. A. Nijkamp. Deze zal naast de func tie chef bureau schooltelevisie die van chef afdeling schoolradio van de K.R.O. blijven bekleden. „RELAY" GELANCEERD De Verenigde Staten hebben donderdag een tweede communicatie-kunstmaan, „Relay" genaamd gelanceerd, waarmee opnieuw directe intercontinentale tele visie- en radiouitzendingen zullen wor den KAMER KEURT HET REGERINGSBELEID GOED (Van onze parlementaire redacteur) De minister van algemene zaken, prof. De Quay en zijn ambtgenoot van binnenlandse zaken mr. Toxo peus, kregen gisteren in de Twee de Kamer de instemming ook van de P.v.d.A. en de K.V.P. voor hun beleid op het terrein van de civiele verdediging en de Bescherming Be volking. In het algemeen had de Kamer waar dering voor wat in het afgelopen jaar tot stand gebracht is. Men was van oor deel, dat in belangrijke mate rekening was gehouden met de verleden jaar ge uite kritiek. Minister De Quay zette uiteen, dat de te treffen maatregelen zijn ontworpen tegen de achtergrond van de veronder stelling van het gebruik van de zwaarste wapenen in een eventuele oorlog. Hij constateerde, dat de belangstelling van de bevolking voor de civiele verdediging en de B.B. toeneemt. H(j deelde voorts mee, dat er plannen bestaan om het aantal noodbedden uit te breiden en dat het verplegend personeel kan worden aangevuld met hulppersoneel. Het is de opzet van de regering om alles wat wettelijke regeling behoeft, ook werkelijk bij de wet te regelen en ,geen plannen te dien aanzien in portefeuille te houden. Binnenkort zal een ontwerp-havennoodwet kun nen worden ingediend. De regering heeft er mee gewacht totdat de ver- voersnoodwet tot stand gekomen was. Wat de oorlogswet betreft hoopte de minister dat in het lopende zittings jaar de memorie van antwoord kan worden ingediend. Rijksplan „papierwinkel" waarover geklaagd was, zal worden teruggebracht tot een enkel boekdeel onder de titel „Rijks plan voor organisatie Bescherming Be volking". De minister kon het eerste exemplaar ervan tonen. Dit „rijksplan" dat dienstgeheim is, vervangt alle cir- fgelopen J-\ „ramp". nog g leek MINISTER KORTHALS: In zyn memorie ran antwoord op het in november 1958 door de vaste com missie voor verkeer en waterstaat uit de Tweede Kamer uitgebracht voorlo pige verslag over het in mei van dat jaar ingediende wetsontwerp tot wijzi ging van de paragrafen 11 t.m. 16 van de waterstaatswet 1900, deelt de mi nister van verkeer en waterstaat mede tot de slotsom te zijn gekomen dat voor wijziging van het geldende systeem van beheer, toezicht en oppertoezicht op de d(jken vooralsnog geen aanleiding be staat. De minister deelt mede er zich van be wust te zijn dat vraag noch antwoord nieuw zijn. De Staten-Generaal hebben reeds vele malen van hun standpunt doen blijken en de regering heeft hier op vele malen geantwoord ten gunste van het bestaande systeem. In de Staten-Generaal is een duidelijke voorkeur gebleken voor een behoud in beginsel van het bestaande systeem van decentralisatie van het dijkbeheer. Ook bij de behandeling van de Deltawet is een duidelijke voorkeur voor de hand having van het bestaande systeem ge bleken. Indien wat de watersnoodramp 1953 betreft gesproken zou mogen worden van tekortkomingen, dan zijn deze niet zozeer voortgesproten uit het falen van het systeem als zodanig, aldus de mi nister. Toenmaals recente wetenschap pelijke gegevens hadden reeds geleid tot het hechten van een andere waarde aan het gewicht van het gevarenrisico. Zij hadden tot het inzicht geleid dat uit voering van werken ter vermindering van dat risico in de naaste toekomst noodzakelijk zou zijn. De ramp is die uitvoering echter te snel af geweest. Als het bestaande systeem lacunes ver toonde ligt de oorzaak niet in dat sys teem maar in de toepassing daarvan. De journalisten in Italië zijn gisteren in staking gegaan omdat besprekingen met de dagbladdirecties over een verbeterd arbeidscontract geen resultaten hadden opgeleverd. De staking, die acht dagen zal duren, zal zondagmiddag worden on derbroken wanneer de journalisten tot en met dinsdag het werk hervatten. Het congres reist Tot de reislustigste Amerikanen beho ren de leden van de Amerikaanse volksvertegenwoordiging. Dat komt omdat senatoren en congresleden hun reislust mogen bevredigen op kosten van de Amerikaanse schatkist. Ieder jaar, wanneer senaat en congres op re ces gaan, pakken tientallen parlemen tariërs hun koffers om óf alleen, óf in psverband met de collega's de Sta le verlaten voor een reisje rond de voorts levert het ministerie van defen sie de transportmiddelen doorgaans vliegtuigen van de luchtmacht en tenslotte zorgt het departement van fi nanciën voor een zakcentje. Het is niet precies bekend hoeveel deze reisjes de Amerikaanse schatkist kos ten. Wei weet men dat een democrati sche afgevaardigde uit de staat Mary land het eens wat bont heeft gemaakt. Omdat uiteindelijk niet alles van één kant kan komen, doen de geachte afge vaardigden tijdens deze wereldreizen doorgaans hun best tussen alle de belangen van het vaderland te be- „sight-seeing"-bezigheden door ook nog hartigen. Zo deed ook bedoelde afge vaardigde uit Maryland. Zijn reis om de wereld heette daarom een „inspectie reis". Het kan niet anders of hij was een zeer plichtsgetrouwe politicus, die zijn taak zeker niet licht nam en die de „inspectie" grondig uitvoerde. Hij had er althans bijna zeshonderd gulden per dag voor nodig. Van dit bedrag decla reerde hij ongeveer honderdvijfendertig gulden voor maaltijden en honderdzes tig gulden voor extra-uitgaven. Toch is er zolang dit soort parlemen taire snoepreisjes Amerika alleen maar geld kost, in Washington geen vuiltje aan de lucht. Dat wordt pas anders als het reizende congreslid en de toe rende senator zich in het buitenland met politiek gaan bezighouden. Wan neer zij menen bij de Amerikaanse be lastingbetaler in de schuld te staan en om deze schuld af te lossen koste wat het koste op eigen houtje politiek wil len bedrijven, loopt het vaak verkeerd. Dan richten zij soms grotere schade aan, dan wanneer zij bij hun inspectie uitsluitend restaurants en nachtclubs als doelwit kiezen. week gebeurde zo'n De regering in Washing ton werd" in grote verlegenheid ge bracht door een reizende senator, die op reis door Afrika de economie van de bezochte landen vergeleek met die van zijn eigen land en daarbij hardop zijn conclusies verkondigde. Had hij zijn me ning niet luidop voorgedragen, maar in stilte vastgelegd in zijn rapport aan de Amerikaanse regering, dan zou er waarschijnlijk niets zijn gebeurd. In Washington zou men er niet van zijn geschrokken, want helemaal onjuist waren de bevindingen van senator Al len Joseph Ellender (71) niet en ze zullen de Amerikaanse president en diens adviseurs wel niet vreemd in de oren hebben geklonken. De democratische Ellender namelijk liet zich na verschillende Afrikaanse staten te hebben bezocht in Salisbu ry, de hoofdstad van Zuid-Rhodesië, een paar ongelukkige opmerkingen ontval len. Hij zei kortweg, dat hij tot dusver nog geen enkele Afrikaanse staat had gezien, die rijp was voor zelfbestuur en geen enkele Afrikaan, die in staat om zonder blanke hulp leiding te geven. Dat was een korte uitspraak, die echter grote gevolgen had. Want toen een C-47 van de Amerikaanse luchtmacht enkele dagen later met senator Ellender aan boord neerstreek op het vliegveld van Dar es Salaam in Tanganyika kreeg de Amerikaanse bezoeker met eens de kans het toestel te verlaten. Nauwelijks stond het vliegtuig stil of een immigra tie-ambtenaar beklom het toestel, liep op Ellender af en overhandigde hem een briefje. „U wordt bij deze bevolen onmiddellijk het land te verlaten", las Ellender en enkele minuten later was de C-47 alweer in de lucht op weg naar Oesoemboera, de hoofdstad van Boe- roendi. Na Tanganyika ontzegde ook de rege ring van Oeganda Ellender de toe gang tot het land. In Kenia, waar El fender eveneens een bezoek wilde bren gen stak een storm van protest op, maar de regering besloot geen maatre gelen te nemen tegen de visie van de Amerikaanse senator. Vooral de Afri kaanse nationalistische leiders zijn woe dend op Ellender. Maar ook de gematig de westersgezinde premier van Oegan da, sir Milton Obote laakte de woorden van de Amerikaan, die zich bovendien •rijzend had uitgelaten over de apart- ieidspolitiek van de Zuidafrikaanse premier Verwoerd. „Zuid-Afrika is te laat met de apartheid begonnen, maar dit land is nu op de goede weg", had Ellender verklaard. De regering in Washington heeft nog steeds geen commentaar gegeven op deze voor president Kennedy zo verve lende kwestie. De moeilijkheid is dat Kennedy de heer Ellender nodig heeft. Ellender is voor zitter van de senaatscommissie voor de landbouw. Hij heeft er voor gezorgd, dat Kennedy's wet op de controle van de landbouwproduktie dit jaar werd aangenomen. In 1963 heeft Kennedy de onvoorzichtige senator opnieuw nodig, wanneer hij een wet op ae katoenpro- duktie zal indienen, waarbij vooral de zuidelijke staten belang hebben. Ellen der is afkomstig uit Louisiana en hij heeft veel invloed in het zuiden, zodat zijn steun belangrijk is voor het Witte Huis. Overigens kent men Ellender in Washington al langer als een wat eigenzinnige politieke reiziger. In plaats dat hij zich laat voorlichten door de ambassadeurs in de landen die hij aandoet, geeft hij aan hen voorlich ting en richtlijnen. De Amerikaanse regering leest vaak met het grootste plezier Ellenders rap porten. Zo schreef hij eens na een reis aoor Rusland: „Mijn hotelkamer was groot en comfortabel, maar de badka mer was ouderwets, hoewel zeer schoon. Als gewoonlijk was er het lawaai van lekkende kranen, maar ik heb me daar niet door laten storen. Integendeel, ik werd erdoor in slaap gesust". En over een reis door Afrika in 1961 schreef hij: „Ik heb ook een bezoek ge bracht aan de markt in Mogadishoe (Somali). Het was er een verschrikke lijke chaos, maar nog niet zo verschrik kelijk als op de markt in Addis Abeba (Ethiopië). Wanneer senator Ellender ditmaal zijn rapport indient zal men misschien niet lachen in Washington in ieder geval niet van harte. Voor de heer Ellender zelf is het jammer, dat een van zijn grootste wensen zeer waarschijnlijk' niet zal wordenvervuld. Hij had namelijk alle landen in de wereld willen bezoeken en dat gaat nu vermoedelijk niet door, wanneer een aantal regeringen de deur voor hem gesloten houdt. culaires en verdere geschriften. Het zei minister Toxopeus soepel, gc en zo te zeggen „op de groei" gemaakt, dat wil zeggen: passend ook bij wyzigin; van de militaire veronderstellingen. Ontevreden Mr. Toxopeus was niet tevreden over de bemanning van de verschillende diens ten. De opzet en de geoefendheid zijn goed, maar de bemanning moet uitge breid worden. Tenslotte deelde de minister mee, dat by een eventuele aanval veel mensen bui tenshuis bescherming zullen moeten vin den. Nagegaan wordt, welke gebouwen daarvoor geschikt zijn. De Tweede Kamer nam daarna de be groting van binnenlandse zaken voor 1963 zonder hoofdelyke stemming aan. OBOTE: WEG ELLENDE(R)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3