BILT Moeilijkheden rond de exploitatie „Sluiskil" Middelburgs actie voor „Het Dorp" Bezwaren Staten tegen plaats jubileumconcert Spanningen in bestuur Schouwse waterleiding Jubilarissen bij De Schelde gehuldigd ALMANAK F.M.-ZENDERS GOES VOOR KERST IN DE LUCHT BUREAUCHEF J. DE RUYTER VAN WATERSTAAT NEEMT AFSCHEID Sinds 1946 chef van kantoor Middelburg „Een feestelijke dag PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 Debatten in raad Terneuzen „Aan verkoop gronden wordt dik verdiend" De grondprijzen in het exploitatieplan voor het Sluiskil van de toekomst zijn donderdagavond weer langdurig onder werp geweest voor debatten in de Ter- neuzense gemeenteraad. Uit die debat ten bleek opnieuw, dat de exploitatie wel bijzonder moeilijk is rond te krij gen. Soms moeten bijzonder hoge prij zen worden betaald voor gronden en panden, die de realisatie van het nieuwe Sluiskil in de weg staan. Met andere eigenaren is er soms in het geheel geen overeenstemming te bereiken. Al deze moeilijkheden betekenen een grote be lemmering. Een en ander gaf burgemeester mr. H. Rijpstra aanleiding een verzuchting te slaken. „Het blijkt daar moeilijk aan kopen te doen. vooral als zaken moeten worden gedaan met mensen, die vóór- doen alsof zij steeds de belangen van de Sluiskilse bevolking behartigen", al dus mr. Rijpstra. Helaas blijken deze mensen niet bereid te zijn een brug te helpen slaan naar het nieuwe Sluiskil. In dit geval zullen wij evenwel niet aarzelen om tot onteigening over te gaan", zo voegde hij er veelbetekenend aan toe. Het debat werd veroorzaakt door een voorstel om tot realisering van het bouwplan Sluiskil een perceel grond aan de Spoorstraat aan te kogen van de heer F. de Waal te Kuitaart. Het perceel, groot 559 vier kante meter is mede bestemd voor winkelbebouwing. Vrijwel alle spre kers waren van mening, dat de prijs, genoemd in het taxatierapport (ƒ25 per vierkante meter), peperduur is. De wethouder van openbare werken, de heer M. de Vos (p.v.d.a.) bestreed dit bepaald niet. „U kunt wel aannemen, dat daarop een zoet winstje zit", zei hij. „Maar", zo voegde hij er aan toe, „wij hadden te maken met het taxatierap port". De heer P. J. Huijbrecht (p.v.cLa.) zei eerst van plan te zijn feweest tegen te stemmen. Maar om et plan met te torpederen, zou hij dat met doen. Het K.V.P.-raadslid J. C. Blerjenberg onderstreepte de mening van de vorige spreker. De heer M. van Eangevelde (a.r.) vroeg zich af of de De actie ten bate van Het Dorp, „Het dorp moet klaar", loopt voorspoedig. Het actiecomité is er in geslaagd met medewerking van een concern een be- drijfstelevisieapparatuur beschikbaar te krijgen, zodat ook buiten de zaal het gebeuren is te volgen. In enige etala ges in de stad zullen televisietoestellen geplaatst worden, die door middel van een kabel met de camera's in de zaal zijn verbonden. Ook voor de verbreiding van het geluld zijn speciale voorzieningen getroffen, zodat gedurende een gedeelte van de avond ook buiten gehoord kan worden, hoe de stand van de opbrengst voor Het Dorp is. Van diverse scholen is bericht ontvangen dat zij een deputatie zullen zenden naar het City-theater op 18 de cember om de opbrengst van hun acties af te dragen. De AVRO werkt ook mee aan het Mid delburgse gebeuren door het zenden van „The Raillysons", een komisch mondor geltrio, dat reeds enige malen voor de t.v. optrad met groot succes. Tevens zullen aanwezig zijn twee bestuursleden van de stichting „d'Oprechte Amateur" uit Hilversum. De fruitfee, die in het afgelopen seizoen in Goes het fruitcor- so begeleidde, zal eveneens aanwezig zijn met haar hofdames. Zij zal niet met lege handen komen, maar met een aan tal waardevolle fruitmanden, die in de zaal aan de man gebracht zullen wor den. Het actiecomité deelde mee, dat tot op heden, dank zij de hulp, die allerwege wordt aangeboden, nog door wordt verwacht, dat de opbrengst de geraamde 5000 wel zal overschrij den. De nieuwjaarskaarten, die door leerlingen van de industrie- en huis houdschool worden aangeboden gaan vlot van de hand en het laat zich aan zien, dat de kaarten deze week vol ledig uitverkocht zullen zijn. De toe- fangskaarten voor de avond van 18 ecember in het City-theater zijn ver krijgbaar aan de kasse en bij restau rant Wöhler. De t.v.-apparatuur wordt geleverd door de Vlissirigse firma Dert, terwijl de Middelburgse firma Kunst de installa tie zal aanleggen. (Advertentie) Z-eeuwse Bodemschatten De ondericijzer had enorm zijn best gedaan. Uitvoerig had hij zijn aandachtig luisterende pupil- Jen alles uit de doeken gedaan over de bodemschatten van een mijnstreek in België, compleet aan de hand van een fraaie kaart „Volgende week eens vragen wat ze er van onthouden hebben", pie kerde hij, aan het slot van de les. Het resultaat was verrassend. Dat kwam door Mientje. Mientje had ogenschijnlijk ook erg goed geluisterd, maar met haar gedachten was ze toch ken nelijk heel ergens anders geweest. Want toen meester, uitgerekend natuurlijk aan Mientje, vroeg wat ook al weer allemaal in de grond er daar in die Belgische streek zat, antwoordde ze zonder beden ken: „Wurms. meneer". In feite was het nog met eens fout ook, want wormen vind je tenslotte overal in de grond... stedebouwkundige niet een te duur plan heeft ontworpen. „Dat moet toch ex ploitabel zijn", meende hij. „Het geheel van grondaankopen is daar teleurstel lend verlopen", zei burgemeester Rijp stra. „Wij zijn gedwongen stevige prij zen te betalen". Louisapolder De heer C. J. Compiet (k.v.p.) vroeg naar definitieve pryzen voor de Louisa polder. „De mensen hebben plannen en willen die daar realiseren", zei hij. Zjjn fractiegenoot, de wethouder van finan ciën H. A. SI. A. de Meijer, dacht over één anderhalve maand met verdedig bare, definitieve grondprijzen te ko men. Wethouder De Vos zei nog. dat er inder daad prijzen zijn genoemd voor het exploitatieplan, die niet al te prettig in het gehoor liggen. Hij was van mening, dat in sommige gevallen van perceel- eerkoop aan de gemeente, dik verdiend is. Al deze omstandigheden maken de exploitatie bijzonder duur. Hij gaf toe, dat het plan van de stedebouwkundige niet goedkoop is. „Maar daar staat te- fenover, dat Sluiskil een fraai dorp an worden", zo voegde hij er aan toe. Het voorstel werd daarna zonder hoof delijke stemming aanvaard. De herziening van het belangrijke uitbreidingsplan „Van Steenbergen laanOesterputten" werd eveneens zonder hoofdelijke stemming aan vaard. „Wanneer denkt het college dit te realiseren", vroeg de heer J. A. de Feijter (c.h.). Volgens wet houder De Vos zal dit afhangen van het toe te wijzen bouwvolume, „waarmee het rijk bepaald niet royaal omspringt". Aan- en verhopen Besloten werd verder tot aankoop van gronden in het plan „Oostelijke kanaal oever", van woningen in het sanerings plan en tot verkoop van een aantal gronden aan de Leeuwenlaan, Koedijk en op het gemeentelijk industrieterrein. Goedkeuring verleende de raad voorts aan de reeds gemelde onderhandse aan bestedingen van riolerings- en bestra- tingswerken. Het voorstel van een le ning van 1,2 miljoen gulden met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, keurden de raadsleden geen woord waardig. Met algemene stemmen werd mr. H. Rijpstra benoemd tot lid van het bestuur van de Stichting Beschuttende Werkplaatsen „Midden-Zeeuwsch- Vlaanderen", wegens het zich niet her kiesbaar stellen van wethouder M. de Vos. Tot leraar in tijdelijke dienst aan het Petrus Hondiuslyceum werd be noemd de heer A. Krijnen te Terneuzen. Mejuffrouw P. de Groot te Sluiskil werd benoemd tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim te Sluiskil. Voor de aanvang van de raadsvergade ring werd een ogenblik stilte betracht in verband met het overlijden van ko ningin Wilhelmina op 28 november j.I. EXAMENS De heer J. M. Schippers te Souburg, af komstig uit Kortgene, slaagde aan de economische hoge school te Rotterdam voor het doctoraal examen economie. Belg reed door na aanrijding in Sas van Gent Woensdagavond omstreeks half zes is op de Westdam te Sas van Gent ter hoogte van de Julianastraat mevrouw L. van H. uit Sas van Gent door een te veel links rijdende personenauto, be stuurd door L. W. uit Zelzate (België) aangereden. Mevrouw Van H. werd te gen de grond geslingerd en liep een open beenbreuk en hoofdwonden op. Na dat dr. E. de Puij uit Westdorpe de eer ste hulp had verleend, werd zy per am bulance naar het r.-k. ziekenhuis te Sluiskil overgebracht. Na de aanrijding reed de Belgische per sonenauto op het trottoir twee boomp- pjes omver en verdween met grote snel heid over de Belgische grens in de rich ting van Staak (gemeente Assenede). De opsporing van de bestuurder leverde echter niet veel moeilijkheden op, omdat enkele personen, die getuige waren ge weest van het ongeval, het nummer van de auto hadden opgenomen. De rijks politie te Sas van Gent stelde zich in verbinding met de rijkswacht te Zelza te, die spoedig W. kon aanhouden. Bij ondervraging bleek, dat hij had gedron ken. Zowel de Belgische rijkswacht voor ongeoorloofde grensoverschrijding als de rijkspolitie maakten tegen W. proces-verbaal op. (Advertentie) De twee FJM.-zenders, die in de radiotoren te Goes zijn geplaatst, taan 24 december ..proefdraaien", oals bekend zullen deze zenders de ontvangst van de stations Hilverslum I en Hilversum II be- langrijk gaan verbeteren. Oorspronkelijk lag het in de be doeling, dat de F.M.-steunzenders te Goes in oktober in de lucht zouden komen. Dat bleek niet mogelijk, omdat de verschillende werkzaamheden niet tijdig gereed konden zijn. Mochten zich by het beproeven van de zenders geen „kinderziekten" voordoen, dan be staat de kans, dat zij zonder meer definitief in de lucht blijven. De F.M.-zenders hebben beide een vermogen van 15 kW. Zij werken op de frequenties 87,87 Mega Cy cles voor Hilversum I (kanaal 3) en op 95 Mega Cycles voor Hilversum II (kanaal 27). VAN CONCERTGEBOUWORKEST ZAAL ACHTEN ZIJ TE KLEIN In de Statenafdeling is over het voor stel van Ged. Staten om een subsidie 2300) te verlenen voor het jubileum concert van het Concertgebouworkest bezwaar gemaakt tegen de zaal (de Concertzaal in Middelburg), waarin dit unieke en feestelijk getinte concert ge geven zal wordn. De bedenkingen betref fen voornamelijk de beperkte zitplaat- sencapaciteit (550 plaatsen), waardoor enerzijds een betrekkelijk klein aantal muziekliefhebbers van dit concert zal kunnen genieten, terwijl d-arnaast het beperkte aantal plaatsen de toegangs prijs in ongunstige zin beinvloedt. In verband daarmee zijn enkele andere mogelijkheden genoemd en drong één der Statenleden er op aan te overleggen met het bestuur van het orkest om voor de plaats van uitvoering een uit zondering voor Zeeland mogelijk te maken. G.S. merken in hun antwoord op, dat het hier gaat om een in overleg met de minister van o.k. en w. uitgestip pelde tournee langs de provinciale hoofdsteden. Zij voegen er aan toe, dat de gemeente Middelburg de no dige medewerking heeft toegezegd en zijn keus heeft laten vallen op de .Concertzaal, omdat daarin het Concertgebouw bij zijn 50-jarig ju bileum eveneens heeft geconcerteerd, bij welke gelegenheid de zaal door de dirigent werd geroemd om zijn voortreffelijke akoestiek. Nadat Gedeputeerden betoogd hebben, dat het transformeren van een der grote kerken in Middelburg op onover komelijke bezwaren stuit, achten zii het niet juist in te grijpen, mede gelét i het bijzondere karakter van dit concei Met betrekking tot de verdeling der plaatsen merkt het college op, dat ge streefd zal worden naar een zo billijk mogelijke verdeling. Het ligt in de be doeling daarbij de verschillende in de S.C.Z. samenwerkende organisaties in te schakelen. Er zullen, zo wordt meege deeld, maximaal 18 vrijkaarten beschik bar worden gesteld voor de landelijke regionale pers en voor de bestuurs leden, die het orkest vergezellen. Dit komt G.S. alleszins aanvaardbaar voor, terwijl daarin naar hun mening de uiterste beperking betracht is. Voorts zullen er voor hen, die gewoon lijk by een dergelijk evenement plegen te worden uitgenodigd (leden erecomi- tê en dergelijke) maximaal 85 voor keursplaatsen worden gereserveerd te gen normale toegangsprijs. Voor zover die plaatsen niet tijdig worden gereser veerd zullen zij beschikbaar komen voor de vrije verkoop. RUIM 42 JAAR BIJ RIJKSWATERSTAAT De heer J. de Ruijter, administratief- hoofdambtenaar van de rykswaterstaat die sedert 1 december 1946 werkzaam is als bureelchef op het direetiehnrean van de rijkswaterstaat te Middelburg, zal met ingang van 1 januari 1963 de dienst wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd verlaten. De heer De Ruyter trad op 1 augustus 1920 in dienst van de rijkswaterstaat als schrijver bij het arrondissement Vlissin- ;en. Met ingang van 1 juli 1927 werd lij benoemd tot bureelambtenaar by het arrondissement Haarlem. In juli 1935 werd hy overgeplaatst naar het arron- zaam is geweest. Met ingang van 16 januari 1941 werd de heer De Ruyter benoemd tot bureelchef van het arrondissement Dordrecht, waar hij tot zyn benoeming als bureelchef van de directie Zeeland te Middelburg in 1946, werkzaam is geweest. De heer De Ruyter heeft de rykswa terstaat dus meer dan 42 jaren ge diend. Vóór zyn indiensttreding bij de rijkswaterstaat was hy vanaf 1 januari 1913 als hulpconservator ver bonden aan de observatiepost van het K.N.M.L te Vlissingen, zodat deze functionaris op 1 januari 1963 50 ja ren in overheidsdienst werkzaam is geweest. Ook In het verenigingsleven is de heer De Ruyter gedurende vele jaren werk zaam geweest. Zo was hij zowel tijdens zijn tewerkstelling te Haarlem als te Arnhem, secretaris, respectievelyk voor zitter van de plaatseiyke Zeeuwse Ver eniging. Voorts is hij sedert 1957 opge nomen in het bestuur van de vereniging van administratief personeel van de rykswaterstaat en Zuiderzeewerken en bekleedt hij gedurende ruim tien jaren de functie van voorzitter van de afdeling Walcheren van de internationale ver eniging Philatelica. Als filatelist in hart en nieren heeft hij gedurende een periode van ongeveer 40 jaren met veel zorg een belangwekkende verzameling postzegels opgebouwd. Op vrijdag 21 december a.s. zal de heer De Ruijter afscheid nemen van het per soneel van de rijkswaterstaat in de di rectie Zeeland, terwijl er op die dag van 15.00 tot 17.00 uur in het kantoorge bouw van de directie Zeeland, Koorkerk hof 7 te Middelburg voor overige be langstellenden gelegenheid zal worden geboden afscheid te nemen. BIJ VERKIEZING VOOR RAAD VAN BEHEER Mr. K. A. Keuning gegriefd over persoonlijke aanval In de aandeelhoudersvergadering van de N.V. waterleidingmaat schappij „Schouwen-Duiveland", donderdagmiddag te Zierikzee, is het gekomen tot een scherp duel tussen twee leden van het dagelijks bestuur de raad van beheer burgemeester A. H. Vermeulen van Brouwershaven en mr. K. A. Keu ning uit Zierikzee. Het effect ervan was, dat mr. Keuning met een verpletterende stemmenverhou ding vrij plotseling werd uitgeslo ten van een zetel in de raad van beheer. Zijn plaats zal nu worden ingenomen door wethouder M. C. Verhyen uit Zierikzee, die 21 van de in totaal 36 stemmen op zich verzamelde. Mr. Keuning was samen met de v< zitter, burgemeester mr. F. Th. Dyck- meester van Zierikzee, periodiek aan de beurt van aftreden als lid van de raad van beheer. Vlak voordat de stembrief jes onder de afgevaardigden van de zes eilandelyke gemeenten werden verdeeld, doemden er moeilijkheden op, die de aan wijzing betekenden, dat de voorziening r~ deze vacature geen routine betrof. Een van de leden van de raad van be heer, burgemeester Vermeulen van Brou wershaven, wilde graag een tegenkandi daat naast mr. Keuning naar voren ge schoven hebben, De heer Vermeulen had de presentielijst van de vergadering van de raad van beheer bijgehouden, en daar uit de conclusie getrokken „dat mr. Keu ning kennelijk geen tyd meer had om zijn functie uit te oefenen, aangezien hij slechts twee van de elf keer vertegen woordigd was geweest in het afgelopen jaar". Kort daarop kwam de tegenkan didaat uit de stemmenverhouding tt De burgemeester van Vlissingen reikte gisteren aan jubilarissen van de Kon. Mij. De Schelde ko ninklijke onderscheidingen Op de foto: de gouden eremedaille in de Oranje-Nassau-orde wordt opgespeld aan de heer P. J. Wanst. (Foto P.Z.C De jubilarissen (Slot van pag. 1) de werkgelegenheidsmogelijkheden aanzienlijk verruimen. Een activiteit, waaraan in ons bedrijf naar sprekers mening zeer grote aandacht geschonken dient te worden, ligt op het gebied van de nieuwe ont wikkelingen. Hierin ligt een belangryk stuk werkgelegenheid voor de toekomst. Juist in een periode waarin de bedrijfs bezetting afnemend is. dient de tijd gevonden te worden om aandacht te schenken aan nieuwe produkten, nieuwe constructies en nieuwe werkmethoden. Huldiging De heer Hupkes richtte zich tenslotte tot de jubilarissen, die vele jaren bij „De Schelde" hebben gewerkt en het hunne bijgedragen tot de ontwikkeling en bloei. In hun diensttijd hebben zy veel dingen zien veranderen. De werkmethoden zijn grondig gewyzigd; de omstandigheden waaronder gewerkt wordt eveneens. De sociale zorg en verzorging is enorm uitgebreid. Opleiding en scholing hebben in de dienstperiode der jubilarissen on- jekende afmetingen aangenomen. Het contact tussen bedrijfsleiding en werk nemer is in geheel nieuwe en vrucht bare banen geleid. Dit alles is niet zonder inspanning en opofferingen tot stand gekomen en de jubilarissen hebben hierin ook hun rol gespeeld. „Gij zijt, aldus spreker, het bedrijf ook in moeilijke tyden trouw gebleven en hebt hieraan uw beste krachten gegeven. Het is mijn voorrecht. U en de uwen namens de|naüt.~A. Fliers, D. Flipse, P. Franckè. directie deze dank en hulde te bren- P. van Gemert, I. Geschiere, E. Gutte- Sen"- j ling, J. Harthoorn, C. J. Heiboer. De heer J. W. Hupkes reikte persoonlijk het gedenkbord uit aan de jubilarissen, dat waren met 50-jarige dienst de lieren: M. van Soelen, M. C. van Zweeden. Met 40-jarige dienst de heren: J. van Belzen, H. C- de Bruyne, A. J. van Dierendonck, T. J van Duyn, C. M. van den Ent, J. L. J. Fanoy, J. Ge- leyn. J. Huibregtse, P. de Kam, C. W. Kentin. A. Knuijt, M. D. P. Liebers, F. Lous, J- van Luyk, VV. de Nooljer, L. D. Ridder. W. A Schuit, Nijssen, J. Schuurbiers. u. Vader, H. P. Vcrhagi Zv Stelnhauser. van der Vliet, iweedyk. R. W. de Vries. J. Met 25-jarige dienst de heren: A. Adriaanre. J. Alcwijnse, P. Arendse, M. Baijens, J. J Bebelaar. C- J. van Belzen, P G. A Bleijenbcrg, A. N. Blomme, C. Boone, C. M. de Bree, J. van den Broek, J. Buys, A. J. Caan, J. Castcl. J. D. Christiaans, S. Clarisse, Daniëlse, L- Davidse, P A. Dinge- manse, J. P. Dommisse, G- de Dreu. C. van Eek, C- H. J^ M. van Erck, A. Fij- voorschijn: wethouder Verhyen van Zie rikzee. Er moest evenwel tweemaal worden gestemd, voordat deze de volstrekte meerderheid op zyn naam bracht. Toen voorzitter Dijckmeester het vertrekken de lid uit de raad van beheer bedankt had voor zijn diensten aan de waterlei dingmaatschappij, ontvlamde plotseling de lont in het kruitvat van de persoon lijke wryving tussen de beide leden van de raad van beheer. ONGUNST Na zeven jaar een zetel in het college te hebben bezet, zocht de heer Keuning naar de beweegredenen voor deze „on gunst by de kiezers". Hy aanvaardde evenwel ten volle de consequenties van een dergeiyke op politieke basis rusten de plaats. Voor de manier waarop deze aanval onverhoeds werd gelanceerd in een openbare vergadering kon mr. Keu ning weinig bewondering opbrengen. Hy noemde deze ongehoord. „Buiten alle proporties". Ik had zeker verwacht, dat U mij hierover tevoren in kennis had ge steld", aldus mr. Keuning. De heer Vermeulen verweerde zich, door mee tq delen, dat in de laatste vergadering van de raad van beheer bij afwezigheid van mr. Keuning over deze zaak was gesproken. De voorzitter moest dit bevestigen. Hij betreurde evenwel de gang van za ken byzonder. Op de achtergrond van deze „waterleidingkwestie", staat een controverse binnen de kringen van de Partij van de Arbeid op Schouwen- Duiveland, die ook reeds invloed heeft gehad op de wethoudersverkie zing in Zierikzee, enkele maanden geleden. Fazanthaan vloog bij dominee binnen Ds. P. L. J. Wapenaar te Gryps- kerke is donderdag op een vry vreemde wijze in het bezit van een fazant gekomen, 's Morgens vloog namelijk een fazant-haan door een ruit boven de gang in zijn woning. Het gewonde dier werd gevangen en geslacht. Het is anders een duur grapje ge worden: de ruit kostte ongeveer een tientje; de fazant is om streeks vyf gulden waard. ZEEVERKENNERS BAKKEN OLIEBOLLEN voor BOTEN De zeeverkenners van de Middelburgse Paul-Krugergroep gaan deze week weer oliebollen bakken en de opbrengst daar van is evenals vorige jaren bestemd voor het botenfonds. De leuze van deze actie, die vry dag en zaterdag gehouden wordt, is evenals vorig jaar: „Voor een boot en een dol, koop Ik van de zeever kenners een oliebol". De eerste oliebol len zullen vrydagmiddag aangeboden worden in het rusthuis aan de Bachten Stene. Hemelaar, A. Hendrikse, D- Hendrikse. A. Hoebeke, E. F. Hokke, J. Jacobi, J. Janse, J. Jobse, J- de Jonge. K. van de Kettery, P. Kloosterman. A. de Koning, W. F. L. Korff, P. Kosten, P. Krijger. de Kuyper. J. Lammers, A. van der Leek, C. H. Lems, A. Lindenberg. G. Louwerse, J. Marijs, H. P. Meerman, J. Meyer, M. Mol, C. de Munck, J. de Nooyer, L. de Nooyer, P. de Nooyer. P. de Nooyer, R. Oreel, C. van Oijen, A. A. G. de Pagter, J. de Pagter, L. Post, L. Roelse, J. J. van Roo, A. de Ruijter, J. van Schyndel, J. L. van Smaalen, D. K. Smit, A. la Soe, P- Teeuwen, P. J. Verhage, J- Verkerk, J. Vcrmaat, T. P. de Vlieger, ir. A. de Vos, A. de Vos, D. Vos, A. Wagenaer, L. Weeland, J. Westdorp, J. Wondergem. Erediploma De heer A. Dirkzwager, voorzitter van het departement Zeeland Mij. voor Nij verheid en Handel wenste de jubilaris sen geluk en deelde mede, dat aan hen na afloop van deze bijeenkomst een erediploma van de Mij. voor Nyverheid en Handel zou worden uitgereikt. Decoraties Tenslotte was het woord aan burge meester mr. B. Kolff, die meedeelde, ook dit paar een aantal koninklijke onderscheidingen uitgereikt zou worden aan leden van het Scheldepersoneel. Het aantal zou iets groter zyn omdat men zich thans niet had bepaald tot jubilarissen, die kort voor hun pensioen stonden, maar ook enkele anderen in aanmerking had gebracht hoewel ze de onderneming nog niet zouden verla ten. De burgemeester speldde daarna de koninkiyke onderscheidingen op aan de gedecoreerden. De eremedaille Oranje Nassau-orde in goud ontvingen: J. Aerssens. K. L. Aerssens. H. An- theunisse, M- C. Kuyi. P. J- F. Wanst. In zilver werd de medaille toegekend aan: Abrahamse, A. Alewynse. A. A. v Berge, C. Bertijn, J. Braat. F J Dierendonck, J. C. Eiff, C- V. van der Eijk. A. Geljon, J. H. Gooijen, T- de Hamer, G. Huser, M. Izcboud. C A. Kamermans, J. P. Lippens. J. Mulder. L. de Nooijer, I. H. van Oosten, D. F. Polderman. R. Schot, J Sinke, J. A. Smit. M- van Soelen. M. C. Steketee, A. Swennen, A. Theune, T. L. Theune. J. J. Vader, P. M. Verdonk. H. E. Wol tering. M. C. van Zweeden. Met de bronzen medaille werden gede coreerd: I. van Aken. P. C. Bertijn, W. B. Blinkhof, M. van Dis, P. C- Egeraat. A. A. van den Ent. B. Flcurbaaij, A. Geljon, C. Geluk, T. C. Guntcr, M. de Hondt, L. Huibregtse. H. Kort. J. F. v. Opbergen, B- de Ridder, H. de Ridder. F. A. Ie Roij, C. Schot. P. Schot. W. Sturm, S. Teirlinck, M. Theune. Amusement Hiermede was het officiële gedeelte van de huldiging welk gedeelte onder leiding stond van mr. H. Quast ten einde en daarna begaven de genodigden zich naar de kantinezaal, waar het ge zelschap „De Toverfluit" een alleraar digst amusementsprogram opvoerde, dat velerlei omvatte. Er was klein to neel. er waren liedjes, er was een con ference, jongleurs enz. enz. Het was een echt feestelijke avond, die ongetwyfcld by de jubilarissen nog lang in de herinnering zal blijven. KUNST Middelburg, Schouwburg; „Het Middelburgs Dilettanten Toneel". DE AUTEUR Andrew Rosenthal schreef met „Een feestelijke dag" wat hij noemde „een komedie in drie bedrij ven", maar bijzonder komisch is zijn feestelijke dag toch niet geworden. Feestelijk eigenlyk ook niet en wat er overbleef was een toneelstuk, dat er gens is blijven steken tussen een ko medie en een tragedie en dat noch tans niet tragi-komisch is geworden. Het werd een gezapig voortkabbelend gezinsgeschiedenisje, waarin aan lood zware problemen vederlicht werd voor bijgegaan en waarin omgekeerd veder lichte probleempjes een loodzwaar ac cent kregen. Een stuK derhalve, dat weinig om het lijf heeft. Het gaat 'allemaal om een kindvrouwtje, dat het presteert om tot haar vijftigste verjaardag een kind vrouwtje te blijven, maar dan plot seling tot het inzicht komt, „dat ze er een janboel van heeft gemaakt". Ro senthal verzuimde niet een hele serie cliché-situaties aaneen te rygen, gesi tueerd in een society-familie, waarin papa, jawel, diplomaat is. Meer sophys- ticateö kan het al niet. Er komen een heleboel lieve mensen aan te pas, die het allemaal best met mama menen en dat wordt dan tenslotte op de dag, dat zij een taart met vyftig Kaarsjes mag ontvangen, haar reading. De strijd is gestreaen, het kindvrouwtje is vrouw geworden en iedereen is brij: papa, de aiplomaat, diens verstandige zuster, dochter, zoons, schoondocnter, a.s. schoonzoon, koriom „die ganze glück- licne Familie En dan is die vijmgste verjaardag toch nog een feestelijKe dag geworden. Een lief, vriendeiyk, maar toch wel erg hol verhaaltje dernalve, dat van de toe schouwer een vriendelyke instelling vraagt en dan als divèrtissement wel dienst kan doen. In aanmerking genomen, dat a) „Het Middelburgs Dilettanten Toneel" met dit stuk uus duidelijk geen gelukkige Keuze nad gedaan en bj er moeilykhe- den waren gerezen ten gevolge van ziek te in regie en rolbezetting deze fac toren overwegende, is er verdienstelyk toneel gespeeid. De zwakke tekst Kreeg verscheidene malen een gezien die zwakte nog uiterst loffeiyke interpreta tie en dat gold dan met name voor de vertolking, die mevrouw J. B. van Ver- re-Hangard gat van het kindvrouwtje Lora. Ziij slaagde er in dit in wezen vrywel onmogelijke schepseltje toch nog aanvaardbaar te maken; een prestatie, die van veei inzicht en doorzettingsver mogen getuigt. De neer E. vi'ilmink had (als invaller) tot taak haar diplomatieke echtgenoot gestalte te geven. Hij volbracht deze niet geringe taak ontegenzeggeiyk re delijk, maar miste de souplesse om zijn diplomaat helemaal waar te maken. Niettemin een in dit geheel aanvaard bare figuur en deze kwalificatie is in feite ook van toepassing op de mees te overige rollen, gespeeld door de da mes J. M. J. Polvnet-Tweebeeke, L. S. Starrènburg-Hennik, J. de Croo en A. Bogaert-Roeleveld. Méér dan de kwali ficatie „aanvaardbaar" verdient mej. P. M. de Wilde voor haar met veel zwier neergezette „femme, fatale", overtui gend en vlot gespqeld. Zoajs de heer uhr. F. Baljé een fraai type maakte van zijn Braziliaan. De heren J. van der Ha ve en H. Boiler voldeden goed als res pectievelijk een puber en een gelukkige jonge echtgenoot. Nogniaais: alle belemmerende factoren in aanmerking genomen, heeft H.M.D.T. gezorgd voor een verdiensteiyke opvoe ring van een weinig aantrekkelijk stuk, gespeeld tegen een fraai en doeltref- tend decor, onder regie van mevrouw E. Scheltens-Koops. Vanavond is er nog een opvoering van „Een feesteiyke dag". v. B. KL0ET1NGE WEET WAAR DE KLEPEL HANGT In Kloctlnge kan met recht ge zegd worden dat het da komende dagen over kerstklokken kan be schikken. Want vlak voor de feestdagen Is het oude getal van drie klokken in de toren weer compleet gemaakt. Van die drie klokken sloeg de kleinste de halve uren, de middelste liet de slagen horen voor de kerkdiensten en de zwaarste diende voor de hele uren en begrafenissen. In april 1943 namen de Duitsers alle klokken mee en alleen de middelste werd later in Groningen teruggevonden. De kleinste en grootste klok wer den vervangen, zodat 't Kloeting- se „drlegelul" weer werd ge hoord. Dat duurde helaas niet lang. Zo'n Jaar of vyf geleden bleek de mid delste, die de oorlog had over leefd, niet meer te stemmen met de andere klokken. Een onderzoek toonde ernstige barsten aan en pogingen om de nieuwe klok ver goed te krijgen wegens oorlogs schade liepen op niets uit. Geluk kig kon op de gemeentebegroting een nieuwe klok worden opgeno men. Woensdag arriveerde tot grote vreugde van heel Kloctinge oen nieuwe middelste klok die di rect op zyn plaats werd gehangen. De hele woensdag was de lucht er vol gebeier vanwege het „proef- luiden" en ledereen weet nu pre cies waar de klepel hangt. Veel tuinbouw op Z.L.M.-expositie te Kruiningen Op de grote landbouwtentoonstelling die het volgend jaar In Kruiningen door de Z.L.M. wordt georganiseerd, zal ook veel aandacht worden besteed aan de groente en fruitteelt. Er is voor dit onderdeel van de tentoon stelling een speciale commissie gevormd. VERWACHT. Enkele opklaringen maar ook hier en daar een bul. Overwegend matige wes telijke wind. Ongeveer dezelfde middag- temperaturen. ZON EN MAAN 15 december Zon op 8.41 onder 16.28 Maan op 2101 onder 11.49

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2