PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT N.A.V.0.-BL0K IS EENSGEZIND Geen grote bezwaren tegen besprekingen met de Russen Frankrijk wil per se kernmacht worden Opstopping op de Rijn Honderddertien Schelde-jubilarissen gehuldigd o STANDPUNTEN IN PARIJS DICHTER BIJ ELKAAR DAN TIJDENS VORIGE MINISTERSCONFERENTIE OPHELDERING IN SPIEGEL-ZAAK GEVRAAGD Engeland in E.E.G., maar niet ten koste van Marianne V.V.V. directeuren over 1962 TWEE M1UARD GEÏNCASSEERD VAN BUITENLANDSE TOERISTEN Nederland moest het vooral van Duitsers hebben N.P.A.B. uit de Raad van Bestuur Bouwbedrijf Wachtmeester gewond door handgranaat Hogere bijdrage aan N.A.V.0. Mens en brood Honden en katten weer in de trein 205e jaargang - no. 295 Leger loopt WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN hetizm js op Directie: F. van de Velde, P. B. den Boer en W de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per kw.; franco per post 8.25 p. kw. Losse nummers 15 ct. Bureaus: Vlissingen: Walstraat 58-60 tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 61, tel. 3841 (b.g.g. red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853. adv 5213); Oostburg: tel. 2395; Temeuzen: red. tel. 2116, adm. tel. 2911. Zlerikzee- red. tel. 2425 adm. tel. 2094. Adv.pr 27 ct. p. mm. Min. p adv 4.-. Ingez. med. 3 x tarief Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 125). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C.. Middelburg. De ministers van buitenlandse zaken van de NAVO-Ianden heb ben gisteren op de eerste dag van de NAVO-conferentie te Parijs uiting gegeven aan hun tevredenheid over de afloop van de Cu baanse crisis. Verder is gebleken dat de regeringen van de NAVO-landen, in het algemeen gesproken, onderhandelingen met de Sowjet-Unie niet beslist uit de weg willen gaan, al zijn er wel verschillende nuances aan de dag getreden. De standpunten zijn echter dichter bij elkaar gekomen sedert de vorige NAVO- conferentie. Sowjet-Unie een essentiële wijziging in haar politiek heeft aangebracht. Dit ondanks het feit dat de communistische wereld geen monolitisch blok meer is, zoals de Noorse minister van buiten landse zaken, Lange, had opgemerkt. Verscheidene ministers betoogden dat de doelen van de cummunisten niet ge wijzigd zijn. De Britse minister van buitenlandse zaken, lord Home, zei dat de liberalisatie in de Sowjet-Unie uit eindelijk haar weerslag moet vinden in de buitenlandse politiek. Waakzaam heid blijft geboden, aldus de Britse mi nister, maar men moet zijn ogen open houden voor de mogelijkheden die zich kunnen voordoen. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gistermiddag op de conferentie gepleit voor een betere „planning" op het gebied van de politiek. Deze politieke voorberei ding lag volgens hem ver achter bij de militaire. Over de militaire „planning" had men niet te kla gen. Minister Luns brak voorts een lans voor de geïntegreerde verdediging. Hij meen de in dit verband verontrustende symp tomen te hebben waargenomen. Een ge meenschappelijke verdediging dient vol gens de minister te berusten op een bui tenlandse politiek die gebaseerd is op Manden kunnen vaststellen, toen deze bondgenoten van Amerika zich achter het beleid van Washington plaatsen, aldus minister Luns. Ook de Franse minister van buiten landse zaken, Couve de Murville, wees op deze eensgezindheid. De Amerikaanse minister van buiten- Fritz Erlcr, plaatsvervangend leider der Westduitse socialistische Bondsdag fractie, heeft gisteren op een perscon ferentie te Bonn meegedeeld dat de sociaal-democraten een motie hebben ingediend, waarin om een nadere op heldering van het aandeel der regering in de zaak rondom het weekblad Der Spiegel wordt gevraagd. In de motie wordt voorgesteld dat de Bondsdag de regering om inzage zal vragen van de originele rapporten, die de vier betrokken pUnlsterles hierover by bondskanselier Adenauer hebben in gediend. Generaal Alsina geeft zich over De opstand die werd geleid door de reb- hellerende generaal Cayo A. Alsina is dank z(J de loyaliteit van de meeste Ar gentijnse luchtmachtsoldaten tot een goed eind gebracht, zo is gisteren door de nieuwe bevelhebber van de Argen tijnse luchtmacht Conrado Armanini in Buenos Aires verklaard. Straaljagers hebben het hoofdkwartier van generaal Alsina vanuit de lucht bestookt. Er waren geen slachtoffers te betreuren. Generaal Alsina gaf zich toen over. landse zaken Rusk gaf uiting aan zijn waardering voor de krachtige steui. die de NAVO-landen de Ame rikanen in de crisis hebben Rusland Waarschuwing Een andere trek, die de verklaringen van de ministers kenmerkte, was, glo- onderhandelingen iets baal gesproken, de vaststelling dat er P nog geen duidelijke .ekenen zijn dat de kan voortvloeien. Ook minister Luns waarschuwde voor een te groot optimisme na de Cubaan se crisis, omdat er geen enkele aanlei ding is voor een verandering in de denk beelden van de Russische machthebbers. Toch zijn er volgens hem wel teke nen, die erop duiden, dat de Rus sen misschien wel bereid zijn om tot een oplossing te komen van een of meer van de problemen tus sen Oost en West, zoals de Berlijn- se kwestie, het Duitse vraagstuk, de ontwapening of het verbod op le kernproeven. Maar het westen moet uiterst voorzichtig zijn en van tevoren onderzoeken of er uit positiefs Premier Pompidou benadrukt Georges Pompidou, minister-presi dent van de nieuwe (Gaullistische) Franse regering, heeft in de Fran se Nationale Vergadering een uit eenzetting gegeven van zijn rege ringsprogramma. Hij gaf hierin voorrang aan een herziening van de opbouw van het Franse leger en aan de schepping van een Frans kernzwaard. „Frankrijk zal geen in zichzelf besloten politiek voeren. Vergroting van de Fran se militaire macht en uitbreiding van het Franse vermogen op andere gebie den moeten ook ten goede komen aar de organisaties, waarvan vvy deel uit maken en zy moeten leiden tot een versteviging van de samenhang ervan. Vriendschap Ik denk hierby in de eerste plaats aan het Europa, dat wy gaan optrekken op basis van de gemeenschappeiyke markt en dat één van zyn grondvesten vindt in de Frans-Duitse vriendschap. Het be staan van een Frans kernzwaard zal een nieuwe waarborg voor dit Europa in wording vormen", aldus Pompidou. Tevoren had Pompidou nog opge merkt dat Frankrijk de kosten, ver bonden aan het uitrusten van een strijdmacht met kernwapens, kan dragen. „Rekening houdepd met onze nationale inkomsten en in verhouding tot het eindbedrag van onze begro- Volgens de heer J. Vet, voor zitter van de Nederlandse Vereniging van V.V.V.-direc- teuren, zal de financiële door werking van het buitenlandse vreemdelingenverkeer op de Nederlandse economie dit jaar dicht bij een bedrag van twee miljard gulden liggen. Dp een gistermiddag in Amster dam gehouden persconferentie ter gelegenheid van de 7e nationa le vakbeurs voor Horecaf- en aan verwante bedryven „Hörecava", die van 7 tot en met 10 januari in het RAI-gebouw in Amsterdam wordt gehouden, en-die in het te ken van het toerisme zal staan, raamde de heer Vet de uitgaven die de buitenlandse toeristen dit jaar in de Horecabedrijven hebben Ëedaan op 300 miljoen gulden. >aarnaast wordt nog eens een overeenkomstig bedrag uitgege ven aan transport, vermaak, reis- souvenirs en dergeiyke Het aldus verkregen bedrag van 600 miljoen gulden wordt volgens kopen van buitenlanders in de de tailhandel hieraan toegevoegt. De passageontvangsten van niet- ingezetenen door K.L.M. en de Nederlandse rederijen werden daarby in 1960 reeds becijferd op rond 550 miljoen gulden. Fundament Het horecabedrijf, dat slechts 15 procent van het buitenlandse vreemdelingenbudget opstrijkt, is volgens de heer Vet het fundament geworden, waarop het vreemdelin genverkeer en 't toerisme steunt. De economische functie van deze bedryfstak gaat z.i. dan ook ver uit boven de omzetten die in deze bedryven worden gemaakt. Volgens de heer Vet liggen de be langen van de Horecabedrijven veel meer in Europa dan daarbui ten. Onze positie als vakantieland voor buitenlandse toeristen is daarbij nog steeds relatief onbe langrijk. De indrukwekkende toe- ristenstroom uit Duitsland, gro tendeels beperkt tot de hoogtijda gen, leverde de Nederlandse hotels in 1961 rond IV* miljoen over nachtingen op. Op de t.v. De heer Vet die besefte hiermee een knuppel in het hoenderhok te gooien betoogde dat de V.V.V.'s ook meer een beroep moeten doen op de massa-communicaticmcdia. „In Arnhem hebben wy dit jaar kans gezien dertien maal op het Duitse televisiescherm te komen", zo zei de heer Vet trots. ting kan worden gezegd dat wy pro- centsgewijs niet meer voor onze landsverdediging uitgeven dan b.v. West-Duitsland, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten". Engeland Sprekend over het bezoek, dat de Britse minister-president Macmillan deze maand aan president de Gaulle zal bren gen, zei Pompidou: „Frankrijk verheugt zich over het streven van Groot-Brit tannië, om nauwere banden met Europa te vestigen. Het is ook bereid de over-' gangsperiode voor Engeland te verge makkelijken. Wij handhaven echter ons standpunt dat Britse toetreding tot de Europese gemeenschappelijke markt geen afbreuk mag doen aan de opbouw van de Franse staat. Ook mag zjj de reeds bereikte resulta ten niet in gevaar brengen. Ik denk hierby met name aan de verdediging van onze landbouwbelangen, die voor ons van vitaal belang zyn". Deze archieffoto toont de plaats van het auto-ongeluk, dat prins Bernhard op 89 november 1937 is overkomen op de Muider- straatweg. Op de foto de zwaar- gehavende auto van de prins. Zo als bekend, heeft prins Bernhard in verband met recente publika- ties betreffende dit ongeluk, de wens geuit, dat de juiste toe dracht van dit ongeluk opnieuw zal worden onderzocht. Op de gisteren in Amsterdam gehouden besloten algemene ledenvergadering van de Nederlandse Aannemersbond en Pa troonsbond voor de Bouwbedryven in Nederland (N.A.P.B.) is met. algemene stemmen besloten als bond uit de stich ting „Raad van Bestuur Bouwbedrijf" te treden. Deze raad is zoals bekend, het over koepelend orgaan van de landelijke or ganisaties van werkgevers in het bouw- bedryf ter behartiging van de gezamen lijke belangen der leden. De juridisch adviseur van de bond, mr. P. Zonderland, heeft meegedeeld, dat de aanleiding tot de opzegging de kwestie der c.a.o. is geweest. (De prestatiebelo ning zoals de N.A.P.B. die wenste, bleek uiteindeiyk niet realiseerbaar in een nieuwe c.a.o.). De oorzaak der opzeg ging is, naar mr. Zonderland verder meedeelde, dat er in 1945 bij de samen stelling der Stichting van de Arbeid voor wat betreft de vertegenwoordiging der werkgevers structurele fouten zijn femaakt, die nu nog doorwerken in de .E.R. De N.A.P.B. meent dat het bouw- bedryf zo veel eigens heeft, dat het zelf in de toporganen moet zitten. De Koninklijke Marechaussee en de commissie van proefnemingen steUen een onderzoek in naar een ongeval ten gevolge waarvan een 21-jarige beroeps wachtmeester ernstig is verminkt. Het is de wachtmeester F. H. den Doop van de A-batterij van de 119de afdeling veldartillerie uit de legerplaats Steen- wijkerwold, wiens rechterhand men in middels heeft moeten amputeren en die verder ernstig gewond werd aan het rechteroog en -oor en die verder nog lichte beenverwondingen opliep. De man die is opgenomen in het Diaconessenhuis in Meppel verkeerde gisterochtend bui ten levensgevaar. Het ongeluk is woensdagavond gebeurt, in de omgeving van Darp (gemeente Ha- velte). Er werden daar oefeningen ge houden waarbij de wachtmeester op een gegeven moment een aanvalshandgra- naat moest gooien. Deze granaat is in zijn hand gedetoneerd. Wachtmeester Den Doop is gehuwd en hij woont in Kampen. Deze foto toont een gedeelte van de groep gevangenen, onder wie Nederlanders, die door de Britse troepen uit de gevangenis van Serio in Broenei zijn verlost, na dat zij daar door anti-Britse op standelingen waren gevangen ge zet. De opstandige beweging in Broenei is inmiddels neergesla gen. Verioacht wordt evenwel dat een langdicrige guerïïlastrijd zal ontbranden. De lage waterstand van de Rijn heeft tot een grote opstopping in de scheepvaart geleid, zo is giste ren door de rivierpolitie van Ko blenz bekendgemaakt. Tussen Bad Salzig en Bonn, een afstand van ongeveer 100 kilometer, liggen meer dan 1300 schepen, die zonder hulp niet verder durven. Zij wachten op loodsen, die hen door de gevaarlijke bergachtige gedeelten tus sen de Lorelei en Bingen kunnen bren gen. Een dergelyke opstopping van schepen op de Ry'n is vermoedelijk nog nooit voorgekomen. Er zyn echter, .on danks de drukte tussen Bad Salzig, nog geen grote ongelukken gebeurd. De bot singen, die voorkwamen, hebben slechts lichte avery ten gevolge gehad. De' stagnatie van de Rynscheepvaart heeft inmiddels tot een recorddrukte by de spoorwegen geleid. Op de lijnen langs de Rijn lopen de laatste dagen soms zelfs 540 goederentreinen per etmaal. Doordat de kerstdrukte al merkbaar wordt, begint het goederenvervoer per spoor echter ook reeds moeilijkheden te ondervinden. Het totaal aan defensie-uitgaven van de NAVO-landen zal dit jaar hoger liggen dan ooit tevoren, zo blijkt uit cijfers die gisteren in Pa rijs zijn gepubliceerd. De verdrags organisatie rekent óp een totaal bedrag van ruim 73 miljard dollar bijna 6,8 miljard meer dan in 1960. Elk NAVO-land heeft zyn defensie-uit gaven vergroot. IJsland, dat geen strijd macht heeft, ontbreekt op de lijst. De bijdrage aan de NAVO voor het huidige kalenderjaar bedraagt voor België 20,8 miljard Belgische frank (19.5 miljard in 1961), Frankrijk 21,9 miljard nieuwe franken (19,9 miljard), West-Duitsland 16,4 miljard mark (13,2), Italië 844 mil joen lire (749 miljoen), Nederland 2158 miljoen gulden (2013 miljoen). Groot- Brittannië 1,8 miljard pond 1,7 miljard) en de Verenigde Staten 54,5 miljard dol lar (49,4 miljard). Feestavond in Vlissingen EEN NIEUWE FABRIEK OP HET TERREIN VAN DE KETELBOUW Donderdagavond was het Scheldekwartier to Vlissingen feestelijk met vlaggen versierd ter ere van 113 jubilarisseu, die collectief ge huldigd werden voor hun arbeid bij de Kon. Mij. „De Schelde". De voorzitter van de Scheldedirectie hield daarbij zijn traditionele jaar- rede, waarin hij constateerde, dat „De Schelde" thans, wat de scheepsbouw betreft beneden de kostprijs moet werken. Hij kondigde aan, dat in 1963 op het Scheldeterrein te Vlissingen een nieuwe fabriek in gebruik zal worden genomen, voorzien van de allermo dernste prodnktiemiddelen op het gebied van de ketelbouw. Scheepsbouw werkt beneden kostprijs Te half acht weerklonk opgewekte mu ziek in de grote zaal van net Schelde kwartier en daarmee zette het ambte- narenorkest van De Schelde onder leiding van de heer H. S. O. Erde.lmann de feestavond in, waarop 113 Schel- dejubilarissen gehuldigd zouden worden. Namens de directie van „De Schelde" heette de directievoorzitter de heer J. W. Hupkes de genodigden welkom en in het bijzonder de heren mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissingen en de heer A. Dirkzwager, voorzitter van liet de partement Zeeland My. voor Nijverheid en Handel. Een afzonderlyk woord van welkom Ook begroette spreker twee gepensio neerden, die 25 jaar van hun pensioen genieten, nameiyk de heren J. J. Tromp en J. Pieterse. T erugblik i terugblik werpende op het jaar 1962, constateerde de heer Hupkes, dat het jaar 1962 zich gekeniherkt heeft door belangrijke politieke spanningen. Nederland sloot het laatste hoofdstuk af van zyn lange koloniale geschiedenis in het Verre Oosten en respect moet be toond worden aan hen, die daar tot het laatste het Nederlands gezag hebben uitgeoefend en gehandhaafd. De economische successen van de vrije wereld hebben de communisten tot na denken gebracht en daarnaast lieeft de Cubacrisis ons geleerd, dat militaire kracht ter verdediging van de vrije wereld niet gemist kan worden. Toch is het te hopen, dat langzamerhand kan worden overgegaan tot beperking van de bewapening, die grote bedragen eist. Beneden kostprijs Economisch gezien was 1962 een moei lijk jaar, omdat in Nederland de kosten stijging groter was dan de produktivi- teitsstijging. Sommige takken van industrie waren gedwongen beneden de kostprijs te wer ken en helaas behoort daartoe ook de scheepsbouw. Door het versmailen en Soms geheel wegvallen der winstmarges wordt het tempo van vernieuwingen en uitbreidin gen sterk gedrukt. Dit achterblijven van ie investeringen is een dodelyk gevaar, waarvan de kwade gevolgen jarenlang kunnen nawerken. Het is mede de taak van de overheid om hier nauwlettend op toe te zien en tydig die maatregelen te treffen, welke liet euvel kunnen bestrijden. Belasting verlaging zal hierby een van de meest doeltreffende middelen zijn- Spreker constateerde, dat alle bedrijfs afdelingen bij „De Schelde" in 1962 redelyk goed bezet waren. Er zijn meer schepen afgeleverd- dan ooit te voren. Toch zijn er ook voor een ieder, die zijn ogen de kost geeft, voldoende aandui dingen, dat de tyden veranderd zyn, dat er beslist niet meer gesproken kan worden van een te veel aan werk. Voor do uitbreiding van de orderporte feuille moet zwaar gevochten worden zelfs mededingende met verliesgevende prQzen, zoals het geval was by de in schrijving voor de Provinciale Stoonv- bootdienst, kan lang niet altijd de op dracht verkregen worden, omdat andere bedryven nog grotere verliezen te kunnen aanvaarden. Vraag gering Scheepsbouw is een internationaal ge oriënteerde industrie. Nog steeds gaat het in de scheepvaart niet goed. De vraag naar nieuwe scheepsruimte is nog steeds gering en dit gepaard gaande aan de naar de normale vraag ge meten te grote omvang van de wereldschecp3bou\v, veroorzaakt een hevige concurrentie. Slechts sterke bedryven zullen deze crisis ongeschonden door kunnen komen. Aan ons allen de taak ieder op de plaats waar hij in het bedrijf te werk gesteld is om ervoor te zorgen, dat wij sterk blijven. Nieuwe fabriek Als directie hebben wy aldus spreker, voor belangrijke verbredingen in het economische vlak gezorgd. Ik denk hierbij o.a. aan de enkele miljoenen kostende nieuwe pijpen buig- en las werkplaats, welke in 1963 in gebruik genomen zal worden. Deze nieuwe fabriek wordt uitgerust met de aller modernste produktiemiddelen op het gebied van de ketelbouw. Spreker dacht ook zeer in het bijzonder aan de miljoeneninvestering in het Sloe. Deze uitbreiding van de scheepsrepa- ratie-capaciteit, welke goed vordert, (Zie slot pag. 2 kol. 4) tingsverslag heeft een nogal felle reac tie tot gevolg gehad, een reactie althans kantiyn over het slechte Ne derlands van het provinciale begro- J^ahtlijK baarheid" en „leefklimaat" op de kor rel genomen, alsmede enkele zinnen die eenvoudiger, beter en vooral Nederland- ser hadden gekund. Een leidinggevende functionaris uit het maatschappelijk werk in deze provincie heeft ons nu ver weten, dat wij „schoppen" naar het laatschappelijk werk. Dat zou niet al- .„■en blijken uit de hier genoemde alinea van onze kantlijn, maar ook uit vroege re commentaren in ons blad. Bedoeld werd o.m. de kantlijn, waarin werd be toogd dat het ministerie van maat schappelijk werk tot dusver zyn be staansrecht als afzonderlijk departe ment niet had bewezen en waarin voorts kritiek was uitgeoefend op het wonderlijke jargon, waarvan minister Klompé zich in de kamer had bediend. Deze „schop"-verwijten wyzen wij vol strekt af. Er is géén sprake van, dat wij het maatschappelijk werk in de brede zin, waarin dit woord tegenwoor dig wordt gebruikt, geen goed hart zouden toedragen. Er is een simpele zin, die de wapenspreuk zou kunnen zijn voor allen, die zich met deze arbeid be zighouden, een zin die wy gaarne on- iiven: „De mens zal by brood al- 2t leven". Maar al te vaak wordt dat in deze tijd vergeten: het materiële staat wel heel erg hoog genoteerd en mede daardoor is er weinig, te weinig aandacht voor niet-materiële dingen. Bovendien moet in een provincie als de onze, waar allerlei achterstand dient te worden ingehaald en waar soms adem benemende ontwikkelingen aan de gang zyn, juist dat niet-materiële scherp in het oog worden gehouden. Het gaat immers niet alleen om het hoera-roepen als zich hier weer een nieuw groot be drijf vestigt, het gaat eerst en vooral om het geluk van de mens. En als de toe neming van de werkgelegenheid inder daad een stuk menselijk geluk inhoudt, dan behoort er tegelijkertijd het besef te bestaan, dat de met deze verruiming gepaard gaande veranderingen voor sommigen, misschien wel voor velen zó ingrypend zyn, dat zij zelfs niet meer toekomen aan het nieuwe geluk. Overal treden in Zeeland verschuivingen op, door de opmars van de t.v., door de in tensivering van het toerisme, door gro te werken als Deltaplan en kanaalver breding, door beter vervoer en betere verbindingen, door nieuwe bedrijven, door de komst van mensen uit andere delen van het land. Dit alles eist aan passing, eist bijzondere maatregelen, jeist de opbouw van een nieuwe pro vincie op oude fundamenten. Daarvoor zijn bekwame mensen nodig, daarvoor moet begrip worden gekweekt, daar voor ook zyn onderzoekingen nodig, daarvoor moet veel werk worden verzet. En de Zeeuwse overheden behoren te dien aanzien hun verantwoordelijkheden te kennen en dienen (ook in hun finan cieel beleid) te weten, dat de tyden to taal zijn veranderd. Van deze zaken nu zyn wy ons scherp bewust en wy zyn wel de Iaatsten om „schoppen" uit te delen aan de mannen en vrouwen in de ze provincie, die zich geheel voor dit verantwoordelijke werk geven. Maar waartegen wij ons verzetten en zullen blijven verzetten is, dat deze figuren de moderne magiër gaan uit hangen, gebruikmakend van een taalge bruik, waarin allerlei mysteriën ver borgen lijken. Het blykt namelijk maar al te vaak, dat men de samenleving vergast op ingewikkelde frasen, die we simpele zielen als we zijn slechts met moeite kunnen vertalen. En als men dan het gewone Nederlands uit die ingewikkeldheden heeft losgepeld, dan blykt dat er een gemeenplaats is overgebleven van het zuiverste water. Wanneer nu in stukken van het provin ciaal bestuur deze duisterheden ook al beginnen door te dringen, dan signale ren wy dat. Maar dat heeft niets te maken met het besef, dat ook bij ons leeft, dat er in deze tijd op het veel omvattende gebied van het maatschap pelijk werk belangrijke taken moeten worden uitgevoerd. Het opvallende van deze moderne magie is bovendien, dat het voor allerlei gevallen schematische aanduidingen klaar heeft, die op de bui tenstaander de indruk maken alsof er een soort „geestelyk flatgebouw" voor hen wordt opgetrokken, met allerlei ka mertjes, vakjes en laatjes waarin de mens past of behoort te passen, alles onder het mom: „wees gelukkig of ik schiet". Die indruk is uiteraard onjuist, maar zou niettemin de bedrijvers van dit werk tot grote voorzichtigheid moe ten manen als het gaat om contacten met de wereld van leken. Die voorzich tigheid moet daarom zo groot zijn, om dat de aard van het werk het contact met derden zeer intensief doet zyn. Tenslotte: wanneer wij menen, dat het ministerie van maatschappelijk werk geen afzonderlijk departement zou be hoeven te zyn, maar een onderdeel kan vormen van sociale zaken, dan heeft deze opvatting ook weer niets te ma ken met ons respect voor allerlei „be geleidingen" om nu dat geliefde woord maar eens te gebruiken. Niemand hoeft het op dit punt met ons eens te zijn. Gelukkig niet. Maar het gaat ons te ver wanneer anderen op grond van dit on-eens zyn een bepaalde negatieve in stelling ten aanzien van het maatschap pelijk werk by ons construeren. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft in overleg met de geneeskundige hoofdinspectie van het staatstoezicht op de volks gezondheid besloten, de thans gel dende regels voor het vervoer van honden en katten te wijzigen. Met ingang van gisteren worden hon den en katten weer op de stations en in de treinen toegelaten als aan enkele voorwaarden is voldaan. De dieren moeten tegen hondsdolheid zijn gevaccineerd en de begeleider moet het vaccinatiebewys tijdens de reis bij zich hebben, zodat hy het aan het loket of in de trein op verzoek kan tonen. Tussen het moment van de vaccinatie en de dag waarop de reis wordt gemaakt, moet tenminste een maand zyn verlo pen. De dieren hoeven niet gemuilkorfd te worden, maar ze moeten wel kort aan de ly'n of in een mand of korf worden vervoerd. Deze verlichting van de voorschriften door N.S. geldt niet voor plaatsen waar nog een algeheel vervoersverbod van kracht is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1