Industriële ontwikkeling vergroot moeilijkheden in Zeeland landbouw Chr. nat. school te Tholen in het goud Erepenning voor oud directeur „Schelde" Rede prof. dr. ir. H. Hamming over „Produktiebeperking en honger" Onrendabele percelen en de P.Z.E.M.-winst Ouders financieren muurschildering Dr. ir. Van Tijen onderscheiden OORZAAK VAN KETTINGBOTSING DIKWIJLSTE KORTE REMAFSTAND DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 C.B.T.B.-VOORZITTER OP VERGADERING IN GOES Uit alle delen van Zeeland zïjn de leden van de Zeeuwse Christelijke Boeren- en Tuindersbond woensdag naar Goes gekomen, waar in zaal „Juliana" de algemene ledenvergadering werd gehouden. In zijn ope ningsrede ging de voorzitter, de heer J. van den Bos, nader in op de positie van de Nederlandse landbouw. Hij constateerde, dat Zeeland zich uit zijn dieptepunt van economische* stagnatie naar een toestand van meer economische bedrijvigheid ontwikkelt. In dit verband noemde hij de Kanaalzone en het Sloegebied. De C.B.T.B.- voorzitter was van oordeel, dat deze ontwikkeling in de industriële sector juist voor de Zeeuwse landbouw op bepaalde punten de moei lijkheden vergroot. Bijzondere aandacht wydde hij aan het punt van de personeelsvoorziening- Spreker herinnerde eraan, dat in 1930 in de sector van de landbouw 40,4 van de totale beroepsbevolking in Zee land werkzaam was. In 1960 bedroeg dit percentage nog 21,9. Hoewel de ver mindering van de personeelsbezetting is opgevangen door de mechanisatie, blijft er volgens de heer Van den Bos altijd behoefte bestaan aan een perso neelsformatie, die niet alleen naar grootte, maar vooral ook kwalitatief Uit het algemeen verslag van de afde lingen van de provinciale staten van Zeeland blijkt, dat bij de overlegging van de jaarstukken van de N-V. P.Z.E. M- een lid het op een tweetal punten niet eens is met de winstdeling van dit bedrijf over 1961. In de eerste plaats achtte dit lid het van belang, dat de N.V. P.Z.E.M. nu dit bedrijf belang rijke winstenmaakt nog meer zou doen in het kader van de aansluitingen van onrendabele percelen; hogere fi nanciële steun van de P.Z.E M- dus. Het lid wees er op, dat onder de landbou wers momenteel weinig geld beschik baar is. Voorts had het lid bezwaren tegen de winstuitkering, welke de P.Z.E.M. over 1961 aan haar personeel heeft ver strekt, omdat hiermee een ongelijke verhouding geschapen zou worden ten opzichte van ander provinciepersoneel. In hun antwoord op het laatste punt zeggen G-S-, dat de gunstige exploitatie resultaten in 1961 een gratificatie van twee procent wettigden: de bijdrage van hot personeel tot het bedrijfsres.il- taat werd hiermee erkend. Een recht is hiermee niet geschapen. Gezien de te verwachten kostenstijgingen als gevolg van noodzakelijke investeringen ligt het niet in het voornemen over 1962 een uitkering te verstrekken. Budget Zeeuws Museum op den duur ontoereikend Gedeputeerde Staten van Zeeland kun nen moeilijk voorspellen, wat de Zeeuw se Museumstichting op den duur zal gaan kosten. Dit blijkt uit het algemeen verslag over het vooronderzoek van de afdelingen van provinciale staten be treffende het voorstel van G.S. inzake verhoging subsidie aan deze stichting. In hun antwoord op vragen van leden van provinciale staten zeggen G.S.: „Wil het Zeeuwse Museum zich verder kun nen ontplooien tot een volgens moderne opvattingen geoutilleerd en geleid insti tuut, dan zal naar de mening van ons college het U voorgelegde budget voor 1963 op den duur niet toereikend zijn. Onder andere zal enige uitbreiding van de personeelsstaf dan niet kunnen uit blijven". De huisvesting van het museum baart het college zorg, maar de overbrenging van het museum naar het Abdijcomplex Is een zaak van lange adem. Met de opmerking van een der statenleden, dat het Kunstmuseum in het Schuttershof straatje niet passend moet worden ge acht voor huisvesting van het Zeeuwse Museum, kunnen G. S. instemmen. „Een eventuele huisvesting daar heeft trou wens nooit punt van overweging uitge maakt", zo zeggen G.S. „Dat neemt in tussen niet weg, dat, nu in eigen huis en elders de mogelijkheden om de zo gewenste tentoonstellingsactivitcit ontplooiing te brengen, ontbreken slechts in beperkte mate aanwezig zijn, het zonodig tijdelijk weer in gebruik ne men van het Kunstmuseum voor dat doel ernstige overweging verdient. Deze mogelijkheid wordt dan ook, zoals trou wens reeds in het voorstel werd mede gedeeld, onderzocht". Vrachtauto's botsten in Bergen op Zoom Op de hoek oude Wouwsebaan-Wouwse- weg te Bergen op Zoom zijn een vracht auto van de gebr. S. te Waarde, be stuurd door C. v. d. M. uit Waarde, en een vrachtauto met aanhangwagen be stuurd door P. J. uit Assen met elk aar in botsing gekomen. J. reed over de Oude Wouwscbaan en wilde de Wouwseweg op rijden. Omdat daar een auto stond geparkeerd hield hij niet de rechterzijde van de weg. Van de M. die vanaf de Wouwseweg de Oude Wouwse- baan wilde inrijden kreeg daardoor niet digd. Van de M„ die in de cabine be kneld zat, liep beenwonden op. Het ver keer ter plaatse werd geruime tijd ge stremd. De wagen van van de M. moest worden weggesleept. ALGEMENE VERGADERING WATERSCHAP THOLEN Tijdens de algemene vergadering van het waterschap Tholen, die op dinsdag 18 december in het „Hollandse Huis" te Schcrpenissc zal worden gehouden, zullen onder meer de begrotingen voor het dienstjaar 1963 van de waterkering Scherpenisse, de waterkering Oud- Kempenhofstcde en Moggershil en do waterkering cftlftmiteuze Suzannapol- der worden behandeld. Op de agenda van de Waterkering Scherpenisse staat verder de verkoop van oude perkoenpalen. De agenda van de waterkering Oud-Kempenhofstede en Moggershil vermeldt onder meer de be noeming van een deskundige Ingevolge artikel 80 van het reglement In verband met schatting van gronden in de polder Moggershil en op do agenda van de Waterkering calamiteuze Suzannapol- der staat onder meer het punt verho ging van de poldcrgeldverzekerlng. Op de agenda's van de drie waterkeringen sU -t voorts ook nog de vaststelling- van het dijkgeschot en de bijdragen voor het dienstjaar 1963- opgewassen is tegen de taak, welke de moderne bedrijfsvoering in.de landbouw met zich brengt. De Zeeuwse C.B.T.B.-voörzitter zocht de oorzaak van de vlucht uit de land bouw dieper. Hij wees er op, dat voor de ondernemer, met name de jongeren, ruimere mogelijkheden zijn om met gunstig resultaat in andere sectoren van het economisch en maatschappe lijk leven een bestaan te vinden. De, bij vele landarbeiders bestaande apathie tegen landarbeid heeft mede door de pendelbeweging geleid tot een versnel de afvloeiing naar de industriële sec tor, was de heer Van den Bos van oordeel. Zwaarder accent Dit verschijnsel zal volgens hem door de industriële ontwikkeling in Zeeland een nog zwaarder accent krijgen. Het zal, aldus de voorzit ter, de Zeeuwse landbouw voor in gewikkelde problemen stellen. Dil alles in een tijd, waarin de inkomens positie van de landbouwondernemers achterblijft bjj vergelijkbare onder nemingen in andere bedrijfstakken, vervolgde spreker. De C.B.T.B.-voorzitter ging verder ir zijn betoog nader in op de vraag of de overheid hulp moet geven. Hij vond, dat de taak van de overheid met betrek king tot de landbouw niet uitsluitend gebaseerd moet zijn op economische gronden, Hij achtte het een zaak van recht en gerechtigheid, dat de overheid in het landbouwbelang met de belan- ;en van de landbouw in al haar scha keringen rekening houdt. „De overheid heeft de roeping om een schild te zijn voor de zwakke ondernemer van het gemengd bedrijf, die het in deze tijd zo moeilijk heeft", ging spreker verder. Hij was van mening, dat de door de re gering te dezen aanzien getroffen maat regelen tekort schieten om de zo nood zakelijke hulp te bieden. Overigens de heer Van den Bos van mening, dat iedere agrarische ondernemer zijn eigen verantwoordelijkheid heeft. „Voor hem blijft onverkort de eis gelden, dat hij zijn bedrijf naar de eisen van deze ti,jd weet te voeren en positief tracht die maatregelen te treffen, welke hem niet volledig afhankelijk maken van allerlei overheidsbemoeienis", merkte de CJ3.T.B.-voorzitter verder op. Meer leden De secretaris van de Zeeuwse C.B.T- B-, mr- S. Sybrandy deelde mede, dat het ledental van de organisatie verder is gestegen en thans circa 1420 bedraagt. Het pacht- en taxa tiebureau blijkt in een grote be hoefte te voorzien, deelde hij verder mede. Alleen de leden van Midden- Zeeland maken er tot nu toe gebruik van. Het aantal leerlingen van de christelijke landbouw- en landbouw- huishoudscholen beweegt zich in da lende lijn. De minister heeft het voorlopige plan van de nieuwe christelijke landbouw- huishoudschool te Middelburg goedge keurd- Thans zal een definitief plan worden opgemaakt. De secretaris merk te verder op, dat plannen in voorberei ding zijn voor reorganisatie van de af delingen op Zuid-Beveland. Men wil ko men tot drie afdelingen, namelijk Zak van Zuid-Beveland, Goes-Kapelle en Kruiningen-Krabbendijke. Tijdens deze vergadering deed de heer P. S. Marinussen een aantal medede lingen over het boekhoudbureau en over de verzekering. Hij wees er daarbij nog op, dat de privé bestedingen vaak niet in overeenstemming zijn met de inkomsten van de boer. In de rondvraag werd nog de kwestie van de aansluiting van onrendabele pi celen op het elektrisch net aangesnedi Betoogd werd, dat ongeveer 50 pet van de betrokkenen positief heeft gerea geerd op het plan van de P.Z.E.M. De hoge kosten, welke zyn verbonden aai: aansluiting, zyn voor velen te hoog. Aangedrongen werd deze aangelegen heid niet provinciaal, maar nationaal te bezien. De voorzitter zegde toe, een en ander in het bestuur van de C.B.T.B. te zullen bespreken. Hij was van oordeel, dat er inderdaad wel aanleiding bestaat deze aangelegenheid een bredere basis te geven. In de middagvergadering werd hel woord gevoerd door prof. dr. ir. G. Hamming, hoogleraar aan de landbouw school te Wageningen, die sprak over „Produktiebeperking en honger." Hij sprak in zijn rede de mening uit, dat het christelijke partijen met ae verkie zingen in zicht, zich dienen te beraden over de vraag of onze nationale poli tiek ten aanzien van de minder ont wikkelde landen wel christelijk is. Hij betoogde, dat het christelijke westen een positieve daad moet stéllen tegen over de medemens in de onderontwik kelde landen. De inleider wees er in zyn betoog op dat in een deel van de wereld 400 mil joen mensen honger lijden, terwyl in een ander deel door de toenemende pro- duktle overschotten ontstaan. Hij noem de het een christenplicht nood te leni gen. waar nood is. De gedachten van prof. Hamming gingen daarbij uit naar het ruilen van voedsel tegen grondstof fen uit de minder-ontwikkelae landen. Met klem betoogde spreker, dat wjj als rijke landen niet moeten trachten nog rijker te worden. De C.B.T.B.-vergadcring werd gesloten door ds. R. Dykmcycr te Colynsplaat. Tevoren had de heer Van de Bos in zijn openingswoord het overlijden van het erelid, de heer I. G. de Jager herdacht. Gezamenlijke kerstwijding kon. marine, koopvaardij en zeevaartscholieren Voor de eerste maal zal dit jaar ook de De Ruyter Zeevaartschool in Vlissin- gen deelnemen aan de jaarlijkse kerst- wijdingsbijeenkomst van de Koninklijke Marine en de Koopvaardij. De dienst is vrijdagmiddag 14 november om drie uur in de rooms-katholieke kerk in Vlissingen. De kerstwijding is óm het jaar in een hervormd of in het r—k.-kerkgebouw. De dienst ter voorbereiding op het kerstfeest heeft een' interkerkelijk ka rakter. De gereformeerde vlootpredi- kant ds. De Jong en pastoor Adriaansen zullen een korte kerstwijdingsmedida- tie houden: vlootaalmoezenier W. Toe- ring en ds. Y. v. d- Schoot (hervormd) verzorgen de liturgie. De dienst is voor ieder toegankelijk. STATEN OVER CULTUREEL CENTRUM TE TERNEUZEN In het vooronderzoek in de afdelingen van de provinciale staten van Zeeland, betreffende het voorstel van G.S. inza ke subsidie voor projecten tot ontwikke ling van het probleemgebied Zeeland is geïnformeerd naar de beheersvorm voor het cultureel gebouw te Terneuzen. Om dat met de subsidiëring aanzienlijke bedragen zijn gemoeid, was bij een lid van provinciale staten vrees gerezen voor het gevaar van precedenten. Een ander lid- merkte op, dat er reeds een precedent is, de subsidiëring van de Schouwburg in Middelburg. Van de zijde van Gedeputeerde Staten is geantwoord, dat de beheersvorm nog niet bekend is, doch dat de gedachten uitgaan naar een stichtingsvorm. Het cultureel gebouw zal een gemeentelijk gebouw zijn, het daarbij te bouwen ly ceum zal een. rykslyceum zijn. De gebouwen zullen geheel los van elkaar worden beheerd. Feestelijke herdenking in „Hof van Holland" Voor de Christelijke Nationale School vereniging te Tholen was het gisteren een „gouden dag": het 50-jarig bestaan de vereniging werd herdacht. Dat gebeurde 's avonds met een feestelijk getinte byeenkomst van talrijke geno digden in de zaal „Hof van Holiand". In de feeststemming om liet bereiken van deze mijlpaal ging de bewondering en de waardering voor het doel van de initiatiefnemers tot de oprichting van do school niet verloren. Hoeveel werk zij voor het christelijk on derwijs moesten verzetten, kwam vooral naar voren tijdens het historisch over zicht. dat de oud-voorzitter T. Dijkslag gaf en de woorden van ds. J. van Eg- mond in zijn openingstoespraak. „Deze mensen hadden alles tegen en willen wij waarlijk herdenken, dan moeten wij de school van ogenblik tot ogenblik in het geloof dragen. Het uitvoerig overzicht, dat de heer Dijkslag gaf hevestigde deze woorden: „het ging niet van een leien dakje in het begin. Eerst waren er te beginnen ln 1881, de moeizame inzamelingen van een comité in Tholen, dat zich aan sloot bij de landelijke Unie, die tot doel had geld in te zamelen voor de stichting van christelijke scholen in Nederland. Per jaar bracht dit 50 tot 60 op. In 1911 had men een startkapitaal van bilna 3000," zo bleek uit de woorden van de heer Dijkslag. Toen kwamen de moeilijkheden om aan de bouwgrond te komen. Daarna moesten de bouwplan nen door de hoge kosten worden gewij zigd. Maar toen de bouw eenmaal op gang kwam, ging het vlot, aldus de oud- voorzitter. Andere punten, die in het overzicht werden aangeroerd waren on der meer de slichting van een eigen school door de Gereformeerde Gemeen te, met als gevolg een inzinking in het schoolleven, de latere opbloei van de Christeiyke Nationale School en de ver koop van een schoolgebouw aan de ge meente, waardoor aan de financiële moeilijkheden een einde kwam. Muurschildering Na de pauze was er gelegenheid tot feliciteren. Mevr, J, Vis-Perestam, die dat deed namens de ouders, bood het jubilerende bestuur een symboli sche oorkonde aan, met de medede ling, dat de ouders een muurschil dering voor de school zullen finan cieren. Deze schildering wordt ge maakt door mevrouw A. Kooijmans, die daarin symbolisch de groei cn ontwikkeling van het kind op school wil vastleggen. Wethouder J. van der Velde, die namens het gemeentebestuur het woord voerde, sprak de hoop uit, dat de gemeente ook in de toekomst de belangen van de Christelijke Nationale School zal kun nen helpen behartigen. Hij feliciteerde het schoolbestuur ook namens de her vormde kerk in Tholen. Verschillende sprekers voerden daarna nog het woord. De heer N. Verboon, in specteur van het Christelijk Nationaal Onderwils in Zeeland, maakte in zijn toespraak vergpüjking met het „schoolzyn" van 50 jaar geleden. Hij noemde hierbij met name de verbeter de houding tussen onderwijzer en het kind. De heer 1*. Dykslag bracht zyn felicitatie in dichtvorm. Andere spre kers waren: het oude hoofd van de school de heer H. Rol, het tegenwoordi ge hoofd van de school de neer J. Kooman, en de heer G. Breeas, die mens de zusterverenigingen op het eiland zjjn gelukwensen overbracht. Een aardig intermezzo tijdens de by eenkomst was het optreden van een der leerlingen, Leni Potter, die in dicht vorm de situatie van een halve eeuw terug in herinnering bracht. Persoon lijke impressies uit de beginperiode gaf ook de eerste onderwijzer aan de school, de heer F. J. Hajer. In zijn begroetings woord had voorzitter P. J. Drooger een bijzonder woord van welkom tot burge meester mr. A. J. van der Hoeven en de beide wethouders gericht. MILITAIREN ALS COUREURS Vlissingse politie had rustige maand De Vlissingse politie heeft het in de maand november vrij rustig gehad. Er werden slechts 23 misdryven gepleegd tegen anders per maand ongeveer 60. Dertien van deze misdryven werden opgelost. Van de overige, waaronder één inbraak in het kantoor van het ziekenfonds „Walcheren" zijn de daders nog niet achterhaald. Er werden elf daders aangehouden, waarvan er zes strafrechterlijk minder- arig onder de 18 jaar waren. .Iet aantal aanrijdingen bedroeg 19. In november werd in Vlissingen één per soon zwaar gewond. Bij het merendeel van de aanrijdingen was net niet ver lenen van voorrang de oorzaak. In slechts 4 gevallen werd zware materiële schade toegebracht. Paauwenburg bezorgt de Vlissingse po litie heel wat hoofdbrekens. Doordat slechts een gedeelte van dit woonplan tot het grondgebied van Vlissingen behoort, kan de gemeentepolitie niet in alle gevallen optreden. Verschillende mensen, die bij de Vlissingse politie aanmelding komen doen van vernielin gen en dergelijke moeten naar de politie te Koudekerke worden verwezen. Men krijgt dan de indruk van het kastje naar de muur te worden gestuurd. De Vlissingse politie blijft strenge controle uitoefenen op het gebod „honden aan de lijn" en controleert daarbij ook het naleven van dit gebod op de stranden en in het Nollebos. De controle op het bezoek van de jeugd onder de 18 jaar aan dancings blijft gehandhaafd. Van instituut van ingenieurs De afdeling voor werktuigkunde en en scheepsbouw van het Koninklijk In stituut van Ingenieurs was woensdag in de feestzaal van het Ivurhaus te Sclieveningen by een om daar een waar lijk feestelijke vergadering by te wonen. Feestelijk door de uitreiking van de ere penning 1962 ran deze afdeling steeds bestemd voor prominenten uit scheepvaart- en werktuigbouwkundige kringen die dit jaar was toebedeeld aan dr. ir. H. W. van Thijen, oud-direc teur van de N.V. Koninklijke Maat schappij „De Schelde" te Vlissingen, thans commissaris van deze N.V. en lid van de raad van beheer Nationaal Bezit Schelde-aandelen. Na een wel komstwoord van de vice-president, ir. M. L. Kalff, was er een inleiding van prof. ir. J. J. Broeze, die in ziin lezing de niet beantwoorde vraag behandelde „Prometheus hoe lang nog?". Een bijzonder belangwekkende lezing, die in vogelvlucht de verschillende ener giebronnen ter ontwikkeling van scheeps- en vliegtuigmotoren behandelt. Gestart met de Griekse mythologische figuur Prometheus,de de mensen het vuur heeft gebracht en als straf hier voor aan een rots werd vastgeklonken, kwam ir. Broeze via Diesel en andere ontwerpers in de tijd van nu, het atoom tijdperk met zijn enorme energieën. Na de lezing en de verstrooiing van een kopje thee nam ir. Kalff het woord. Hij memoreerde hoe en waarom men deze sinds 1932 bestaande erepenning uit reikt. Het overwicht van toekenningen van deze zo eervolle penning ligt een beetje scheef naar de werktuigkundige kant, aldus spreker. Maar dat is niet wonderlijk wanneer men bedenkt, dat er nu eenmaal meer werktuigkundigen dan scheepsbouwkundigen zijn. Mede daarom ook is de toekenning van deze penning aan dr. ir. Van Tijen tweeledig omdat hij geen scheepsbouwkundige van origine is maar wel zijn technische kwaliteiten in dienst van de scheeps bouw stelde. Het is ook duidelUW te zien in de carrière, die dr. ir. Van Tijen heeft gemaakt. Hendrik Wouter van Tijen, geboren op 13 september 1888, behaal de op 23-iarige leeftijd zQn diploma aan de technische hogescliöol te Delft. Eerder was hij reeds opgevallen door het winnen van een prijsvraag waaruit later zijn boek scheepsoliemotoren is ontstaan, dat thans zijn negende druk beleeft. Na een korte periode bij Fijen- oord en Werkspoor kwam hij in sep tember 1917 bij de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissin- Directeur KANTONRECHTER MIDDELBURG Als bijzondere voorwaarde: een oerzefeering afsluiten Op 1 januari 1921 kwam zijn bevor dering tot chef van de machinete- kenzaal, 13 jaar later gevolgd door de benoeming tot hoofdingenieur. In beide functies heeft hij het bedrijf tot in de toppen van zijn vingers leren kennen, hetgeen resulteerde in zijn aanstelling als adjunct-directeur in 1940 en als directeur op 1 janua ri 1942. De laatste functies lagen vooral op or ganisatorisch terrein. En hoewel hij dit zeker ambieerde lag zyn aard in de technische sector en research. Op 31 december 1953 verliet hij De Schelde- dienst wegens hét bereiken van pen sioengerechtigde leeftijd. Als commis saris en stil adviseur bleef hij aan het vennootschap verbonden. Zijn minutieuze wyze van werken, ordenen en verza melen heeft in niet onbelangrijke mate bijgedragen tot de ontwikkeling van de techniek zoals wij die heden ten da- gebruiken. Deze uiterste belang- ling en zorgvuldigheid kwam tot uiting in zyn proefschrift „Methode for calculation of cilinder liner temperatur in diesel engine", waarmee hij op 4 juli van dit jaar promoveerde. Ook sinds dien heeft de doctor in de technische wetenschappen niet stilgezeten. Hoe breed zijn belangstelling is moge te vens blijken uit zijn directeurschap bij de Nederlandse Gasturbine Maatschap- ndanks zijn 74 jaren heeft hij zich sterk verdiept in de ontwikkeling van de mechanische, elektrische of chemi sche energie, hetgeen hij tevens tot uiting brengt in zyn activiteiten bij het Reactor Centrum Nederland. Al deze facetten en eigenschappen hebben de keuze voor de uitreiking van de ere penning 1962 niet al te moeilijk ge maakt. Unaniem was de commissie van advies van oordeel, dat dr. ir. Van Tijen de juiste man hiervoor was. Ter onder steuning van deze kwaliteiten overhan digde ir. Kalff de erepenning met oor konde, terwijl men staande een ova tie bracht. De juist geridderde dr. ir Van Tijen sprak een dankwoord voor deze door hem hogelijk geprezen onderschei ding, maar vroeg zich eigenlijk af waarom hij juist uitverkoren was in de lange rij van prominenten, die hem voor was gegaan. Hij memoreerde zijn studie aan de technische hogeschool te Delft, waarin zijn familie weinig ver trouwen bleek te bezitten. Hij vertelde iets over zijn eerste aanstelling bij Fljenoord. waar hij met een salaris an honderd gulden per maand is gaan •erken en waarbij de verantwoordelijk heden groter waren in verhouding tot die van deze tyd. Deze erkenning straalt af op de vele medewerkers en de directie, die my dit resultaat hebben doen hereiken. Met de ze woorden besloot dr. ir. Van Tijen zijn dankwoord en kregen de vele aanwezi gen gelegenheid de geridderde te com plimenteren. „De mensen hebben altyd veel te veel haast" merkte kantonrechter mr. M. Vlaming woensdag tydens de zitting te Middelburg op. Hy richtte zich met deze woorden iïi het bijzonder tot de fabri kant J. J. M. uit Amsterdam, die in Kruiningen met zhn auto een ketting botsing veroorzaakte. De snelheid waar mee de automobilist reed was slechts 30 a 35 km, maar de remafstand was te kort. Conform de eis werd hy veroor deeld tot een. geldboete van 40, De dakbedekker P. G. uit Goes was voor twee feiten gedagvaard. Op de Grote Markt in Goes was hij door onoplettendheid op een stilstaande auto gereden. Bovendien had hH op een an dere datum het wachtverbod overtre den. Voor beide verlceersfouten kreeg hy een boete van 10,De officier van justitie, mr. P. C. Doedens, eiste in het eerste geval ook nog een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegd heid voor 4 maanden, met de proeftijd van 2 laar. Als bijzondere voorwaarde stelde ny het afsluiten van een verze kering voor wettelijke aansprakeiykheid De kantonrechter vonniste conform met deze voorwaarden. de els moest de bromfietsbestuurder bo vendien 25,betalen en werd hem de rijbevoegdheid voor 4 maanden voor waardelijk ontzegd met een proeftijd van 2 jaar. De vrachtwagenbestuurder L. P. R. uit Domburg reed achteruit op een stilstaande auto, hetgeen hem op een boete van '17,50 kwam te staan. „Die meneer was te voorzichtig, hy had makkelijk door kunnen rijden in plaats van te stoppen" was het ar gument van R. Principieel Ook bij de schoenhersteler P. J. K. uit Wissenkerke drong de officier aan op bet afsluiten van een verzekering. K. had met zijn bromfiets op een kruising te Kamperland geen voorrang verleend aan een auto. „De bestuurder had dood kunnen zijn en dan kwamen de lasten voor de zorg van het gezin op U neer. Hoe zou 11 dat zonder verzekering kunnen oplossen?" vroeg de kanton rechter, toen K. opmerkte dat hy prin cipiële (godsdienstige) bezwaren had tegen ve' -^' -i-ing Ondanks dit principe, werd het zich ver/ rd stei'-m als bii zondere voorwaarde gesteld. Conform Over de streep Wanneer auto's niet voldoende rechts houden, zijn de tegenliggers daarvan meestal de dupe. Dat bleek ook weer bij een botsing te Nieuwland, veroor zaakt. door de modelmaker N. N. uit Amsterdam,Hij reed ongeveer l meter over de as van de weg en kwam daar door in botsing met een bestelauto. „Ik keek ingespannen naar een wegwijzer" verklaarde N., die conform lot een boete van 60,werd veroordeeld. Hetzelfde geval deed zich voor in Kloe- tinge. Het vonnis tegen L. P. M. luidde eveneens 60,—. Geen rijbewijs in aanraking; ditmaal omdat hy op een motorfiets reed zonder rijbewys. On danks zijn opmerkingen over de fouten -;lt bestaan boete van 17,50 op zyn plaats. Gezien de zeer slechte financiële omstandigheden nlste de kantonrechter 5. „Als ik een andere weg had genomen, was ik geen politie tegengekomen", zei de bromfietser J. de K. uit Arnemoiden. „Gelukkig dan maar, dat. U een politic In het Protestants Militair Tehuis in Middelburg was het woénsdagavond een drukte van belang. Na vier weken „be delen" bij de jongens, de officieren en vele anderen, was korporaal Van Beek erin geslaagd een bedrag bij elkaar te brengen voor het neerzetten van een miniatuur-racebaan voor het tehuis. Woensdagavond werden de vier race autootjes voor het eerst „ingereden" Dat het rijden met deze autootjes op de bochtige baan met twee kruispunten niet al te gemakkelijk is, bleek al spoe dig, toen de wagen herhaaldelijk de bocht uitvolgen. De wedstrijd tussen ko lonel J. Potteboom (commandant van de COAK) en de voorzitter van de P.M.- tehuizen, de heer L. M. Naaktgeboren, bleef om die reden onbeslist. Er zijn vele uitbreidingsmogeiykheden; zo hoopt men volgend jaar het geld bijeen te hebben voor een rondenteller. Naast de inwijding van racebaan, vier de men woensdag ook de 2e verjaardag van de leider en leidster van het tehuis op de Zuidsingel, de heer en mevrouw Van Dijk. UIENPRIJS GEDAALD Met het verdwijnen van de kon in grote, delen van Europa is de prijs van uien in ons land belangrijk teruggelopen. Vorige week werd voor dit produkt nog boven 25 cent per kg. betaald en twee weken geleden werd zelfs tot 30 cent per kg betaald voor de voor export ge schikte middelkwaliteit, maar thans is de priis teruggelopen tot 21 a 22 ct. per kg. Hiermede is een prijspeil bereikt dat lager is dan de laatste maanden het geval was. De oorzaak van de prijsdaling ligt in de toename van het aanbod en het wat minder worden van de vraag, mede ver oorzaakt door toegenomen aanbod uit andere delen van de wereld. De telers die nog uien hebben kunnen in deze tyd weining werkzaarriheden uitvoeren. Daarom gaan zy hun uien klaar maken voor de handel. Dat werkt het aanbod in de hand. De prijs die thans voor de uien wordt betaald, is niet slecht te noemen. Wan neer ze echter wordt vergeleken met wat het is geweest, dan ligt de prijs laag op dit moment. In de laatste week van november be droeg de totale Nederlandse uienexport 4623 ton. Daarvan was West Duitsland met 1755 ton de grootste afnemer. Ook naar Engeland en Frankrijk werden heel wat uien verladen. Over de kwa liteit van de Zeeuwse uien is over het algemeen geen reden tot klagen. Er zijri wel enkele partijen waar wat rot in voorkomt, maar op het ogenblik is het beslist nog niet verontrustend. Ten aan zien van de verdere prysontwikkeling van dit produkt kan op het ogenblik weinig worden gezegd. De weersom- standfgh"1j rijke i ■oorzien moet zijn van voetsteunen voor de passagier". vraag «aar uien. vooral in bet bui- Dcz<- onwetendheid kostte de bromfiet- tentand, waar veel meer uien worden ser 6,'gegeten dan in ons land. Concentratie vleeskeuringsdienst op de Bevelanden en w. van Goes stellen de raad voor n nieuwe gemeenschappelijke regc" voor de keuringsdienst van slachtdl en vlees voor de kring Goes vast te stellen, waarin de gemeenten Kortgene en Wissenkerke zijn opgenomen. In hun toelichting op het voorstel wij zen b. en w. er op, dat by de vleeskeu ringsdienst op Noord-Beveland moeilijk heden zijn ontstaan door de benoeming van de heer C. J. Hoek tot hoofd van de keuringsdienst Goes. De heer Hoek was hoofd van de vleeskeuringsdienst Wis senkerke en tevens praktiserend dieren arts. Tot nu toe heeft Noord-Beveland geen andere dierenarts, die tot hoofd van de vleeskeuringsdienst kan worden benoemd en dit is ook in de toekomst niet te verwachten, zo blijkt uit de toe lichting. Om tot een oplossing te komen heben de gemeentbesturen van Kortge ne en Wissenkerke contact opgenomen met de kring Goes. Deze zag als enige afdoende oplossing een samengaan van kringen Goes en Wissenkerke. Raad Goes over grondaankoop De raad van Goes krijgt in1 zijn eerst volgende vergadering een voorstel voor gelegd om te besluiten tot de aankoop van een perceel weiland ter grootte van 4600 vierkante meter aan de hoek Evertsenstraat-J. P. Coenstraat van de stichting „Provinciale Gezondheids dienst voor Dieren in Zeeland". Het is de bedoeling van het gemeentebestuur deze grond door zijn gunstige liggine le trottoirs van beide straten tol bouwgrond te bestemmen. Aan de sticiv ting zal 556 vierkante meter worden verkocht. Raadslid benoemd De heer J. B. Korstanje, die als opvol ger van mej. A. J. Oom door de voor zitter van het centraal stembureau tot lid van de raad is benoemd, heeft deze benoeming aangenomen. De heer Kor stanje komt als derde lid van J- P. v. d. A. in de raad. KERKNIEUWS Paus lijdt aan ernstige kwaal Paus Joannes XXIII heeft woensdag morgen openlijk gesproken over de mo gelijkheid, dat hij het einde van het oecumenisch concilie niet meer zal mee maken. Op de eerste openbare audiën tie die hij na zijn ziekte verleende aan ongeveer 1200 pelgrims sprak hij de hoop uit, dat het concilie volgend jaar Kerstmis kan worden beëindigd, maar hij voegde eraan toe: „het is mogelijk dat ik er dan niet meer ben, maar als ik er niet meer ben, zal er zeker een an dere paus zijn". Verder zei hij onder meer; „ik hoop het einde van het concilie te mogen meema ken, maar als ik niet meer in leven ben, hoop ik, dat God mij een goede plaats heeft bereid". In Vaticaanse kring» wordt gezegd dat paus Joannes „een ernstige kwaal" heeft, die op het ogenblik nog geen moeilijkheden veroorzaakt. Men acht het evenwel niet uitgesloten, dat de kwaal de komende maanden zal verergeren, aangezien de paus zich weining ontziet. Lutherse zending wil beter contact met r.-k.-missie De Lutherse Wereldfederatie heeft mee gedeeld, dat lutherse zendingsarbeiders de wens te kennen hebben gegeven tot verbetering van de verhouding met hun rooms-katholieke collega's. De federatie commissie voor wereldzending wenst informele contacten tot stand te bren gen met rooms-katholieke missiefunc- tïonarissen, „ï'n het bijzonder met die genen die met de propaganda beiast zijn. Het hoofd van de zendingsafdeling van de lutherse federatie, dr. Arne Sovik, heeft het federatiebestuur meegedeeld, dat met dergelijke contacten werd be oogd, verandering te brengen in de vaak gespannen en bittere verhoudingen tus sen de lutheranen en rooms-katnolieken ln \ele Afrikaanse en Aziatische gebie den en de weg te banen vóór zoveel samenwerking en gemeenschappelijk optreden als maar mogelijk is. Nagekomen advertenties Heden overleed tot on ze diepe droefheid na een geduldig gedragen lijden onze innig ge liefde vrouw, moeder, behuwd- en grootmoe der NEELTJE BASTING, in de ouderdom ran 59 jaar. Zuidzande Iz. D. Luteijn. A. L. Luteijn. Aardenburg S. E. Butijn- Luteijn. J- Iz. Butyn. Nelly. Zuidzande L. A. Luteijn. S. M. Luteijn- Schyve. Ria. Zuidzande, 12 december 1962. Oostburgsestraat 7. De begrafenis zal plaatshebben op zater dag 15 december a.s. om 3 uur op de alge mene begraafplaats te Zuidzande. Algemene kennisgeving. Heden overleed in de ouderdom van 72 jaar onze goede broer en zwager FRANS VAN DE KANSOU. Lunteren J. van de Ransou. P. van der Ka- van de Ransou. J.- van de Ka. "•Bruïiisam C. Dorleijn. Koudekerke, 11 december 1962. Rusthuis „Ter Poorte". De begrafenis zal plaatsvinden op vrij dag 14 december 1962 om 2 uur op de be graafplaats te Koude kerke. Heden overleed in het ziekenhuis St.-Joanna te Goes na een lang durig, geduldig gedra gen lijden tot onze diepe droefheid onze geliefde man. vader, behuwd- en grootva der JACOBUS BRAMSEN. echtgenoot van Adriana van Kruiningen, in de ouderdom van 75 jaar en 7 maanden. Waarde A. Bramsen- van Kruiningen. Biezelinge A. N. Lepoeter- Bramsen. J. J. Lcpoeter. Ineke en Addi. Waarde. 12 december 1962. Havenstraat 32. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op zaterdag 15 decem ber te 12 uur, vertrek vanaf het Hervormd Centrum Wilhelntina- straat. Heden overleed tot onze diepe droefheid na een kortstondige ziekte zacht en kalm onze geliefde, zorgza me man. vader, be huwd-, groot- en over grootvader GERARD LEIJS, in de ouderdom van ruim S3 jaar. Kapelle: A. Leys- van Nieuwenhuijzen. Den Haag W. D. van 't Veer- Leys. A. J. van 't Veer- Kapelle J. A. Leijs. F. Leys- Verhaagen. Kloetinge D. de Groote-Leijs. Den Haag A. Leijs. Éergen op Zoom M. Hundersmarck- Leijs. C. W. Hundersmarck. Klein- en achter kleinkinderen. Kapelle, lapel 12 december 1962. De teraardebestelling zal plaatsvinden d.v. zaterdag 15 december 1962. 1 uur vertrek van bet sterfhuis. Ble- zclingseweg 22.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7