Mogelijk in voorjaar 1963 afbouw duinpromenade Breskens Schouwse reiniging over „emmerloze" percelen Studie naar mogelijkheden van Breskense visserij in E.E.G.-verband walcheren noord-zeeland AGENDA zuid-beveland RAAD AAGTEKERKE BEHANDELDE GEMEENTEBEGROTING VAN 1963 landbouwscholen vragen raad wissenkerke om subsidie marktberichten 162 DONDERDAG 13 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 0 Maandag begroting in raad Naar alle waarschijnlijkheid zal in het voorjaar 1963 de laatste fase van de duinpromenade te Breskens aangelegd worden, met inbegrip van de verlichting langs deze weg, zo delen b. en w. van deze gemeente mede in de beschouwin gen bij de maandag 17 december des avonds half acht te behandelen begro ting voor 1963. Met de realisatie van de plannen voor de recreatieterreinen ten westen van de veerhaven zal hopelijk in het begrotings jaar een aanvang gemaakt kunnen wor den, indien het desbetreffende recrea tieplan de raad zal zijn gepasseerd.' B. en w. stellen zich voor binnen korte tijd daarvoor de nodige voorstellen te doen. Het is het college bekend, dat vooruit lopend op de definitieve vaststelling van het uitbreidingsplan, het vormingscen trum Hedenesse en de N.V. Zeebad voor nemens zijn binnenkort de nodige be plantingen op hun terreinen aan te bren gen. De realisatie van de plannen voor de recreatieterreinen aal uitgaven met zich brengen, die moeilijk thans reeds zijn te schatten. Zij zijn dan ook niet in deze begroting opgenomen. De samenwerking van de kustgemeenten in het belang van de re creatieontwikkeling zien b. en w. met vertrouwen tegemoet. Het college is van oordeel, dat zeer zeker ook op dit gebied nog grote (ook financiële) moge lijkheden aanwezig zijn. Bij de aanvang van 1963 zal de ge meente Breskens op de post onvoorziene uitgaven over ca. f 10.000 beschikken, wat b. en w. alleszins redelijk noemen. Alle kapitaalsuitgaven waartoe de raad tot op heden besloot, o.a. het bouwen van een nieuw gemeentehuis, de aanleg van de le en 2e fase van duinpromenade en het aanleggen van sportvelden met kleedlokalen zijn watde kapitaalslas- ten betreft, in de begroting opgenomen. Een belangrijke uitgavevermindering is de afschrijving op de wederopbouw- ultgaven. Deze afschrijving was tot dus ver f23.000. Nu de rijksbijdrage in het wederop- bouwplan is vastgesteld (f917.299,05) is het jaarlijkse bedrag van deze kaoi- taaisafschrijving vastgesteld op f 18.000, een voordeel dus van f 5000 per jaar. Industrieschap Een verheugend feit noemen b. en w. de goedkeuring van de gemeenschap pelijke regeling met Groede, Hoofd plaat en Schuondijke voor het Indu- strieschap. De stedebouwkundigen van deze vier gemeenten zullen het industrieschap adviseren welke terreinen -voor indu strie geschikt zijn. B. en w. spreken de wens uit dat door vestiging van nieuwe- en uitbouw van bestaande Classis Middelburg Herv. Kerk over psalmberijming Dc classis Middelburg van de Neder landse Herv. Kerk kwam woensdag middag in vergadering bijeen in het „Nederlands Koffiehuis". Na opening door de praeses, ds. J. de Boer uit Vrouwenpolder, werd de leiding overge dragen aan ds. H. Snoep te Middelburg, voorzitter van een door de classicalc vergadering Ingestelde commissie ter bespreking van do proeve van een nieu we berijming van ae psalmen, aangebo den door de interkerkelijke stichting voor de psalmberijming. Hiertoe werd een rapport samenge steld, waarin grote waardering werd uitgesproken voor de samenstellers van de nieuwe berfiming. Toch meende de commissie enkele kritische opmerkingen te moeten maken. Eveneens werd opge merkt. dat het wenselijk was geweest dat naast de voorgestelde berijming bin nen het geBtclde raam berijmingen in geheel nieuwe melodieën, volkomen her zongen, aan de kerken waren aangebo den. In een discussie werd vooral aan dacht geschonken aan de berijming van dc overleden dichter M. Nijhoff. Vooral, Ësalm 150 werd naar voren gebracht. >e vraag kwam op: „Is het mogelijk, dat wanneer deze psalm niet wordt op genomen in de nieuwe nsalmenbundcl, dc bewoordingen van Nijhoff een plaats kunnen krijgen onder de nieuwe gezan gen?" De aanwezigheid van enkele on derwijskrachten in deze vergadering was van belang om uit ervaringen te putten hoe de kinderen op school de verzen leren. De commissie sprak ten slotte de verwachting uit, dat de ge maakte opmerkingen gehoor zullen vin den bij de interkerkelijke stichting voor dc psalmberijming. „De kerken zijn be ter gebaat by een behoorlijk overwogen cn afgerond werk. dan met een resul taat, dat blijkt uiteindelijk minder te voldoen", was men van mening. De ver gadering werd onder dankzegging voor het vele voorbereidende werk voor dit rapport door de praeses gesloten. bedrijven een dam opgeworpen zal kunnen worden tegen de meestal ge dwongen verhuizing naar elders van de bij de industrie betrokken bevol kingsgroepen. B. en w. verhelen zich niet, dat stimu lering van industrievestiging op de lan ge duur geen blijvend succes kan heb ben, indien daarmee niet "elijke tred zal houden de bevordering van de leef baarheid der gemeenten. Een belangrijk aandeel in dit werk hebben de vereni gingen. B. en w. noemen het daarom verheugend, dat in een onlangs gehou den bespreking met de besturen van een aantal jeugd- en sportverenigingen be grip aanwezig was ten aanzien van de hier aanwezige problemen. In samen werking met de plaatselijke verenigin gen moet worden getracht de culturele ontwikkeling te bevorderen, zo zijn b. en w. van oordeel. Het college is voornemens om bij dit streven de medewerking van de Stich ting Zeeland te verzoeken. Een en an der is dan ook de reden dat 't bedrag van de uitkering ingevolge de financiële ver houding tussen rijk en gemeenten, ver kregen als probleemgebied, in een af zonderlijke begrotingspost is opgeno- Evenals in 1961 en 1962 verwachten b. en w. dat ook in 1963 een groot aantal noodwoningen gesaneerd kan worden door het bouwen van vervan gende woningwetwoningen. De ge ringe toewijzing van bouwvolume werkt zeer remmend op de vestiging in Breskens. De realisering van plan West legt een zware taak op de dienst van openbare werken. B. en w. zijn van mening, dat uitbreiding van de personeelsbezetting voor on derhoud van straten en plantsoenen noodzakelijk is. Het college over weegt echter om op dit terrein voor alsnog het noodzakelijke te doen door mechanisatie. Vragen Nu de ontwikkeling van de E.E.G., de uitvoering van het Deltaplan en de voor bereidingen voor een derde havenbek ken nog niet in het stadium van directe gevolgen voor de visserij verkeren, me nen b. en w. dat er aanleiding is zich verder te oriënteren op de vraag welke mogelijkheden de E-E.G. aan de Zeeuwse visserij biedt en speciaal welke moge lijkheden ten opzichte van de Breskense visserij. Voorts welke maatregelen moeten wor den getroffen om in het kader van de uitvoering van het Deltaplan te komen tot een zo logisch en efficiënt mogelijke ontwikkeling van de visserij in Zeeland en welke taak de gemeente Breskens als blijvende haven aan open water hierbij kan vervullen. Tenslotte de vraag welke functie het derde havenbekken zal kunnen vervullen. B. en w. hebben f1500 uitgetrokken op de vismijnbegro ting om zich hierover deskundig te la ten voorlichten en deze zaken grondig te bestuderen. MIDDELBURG Voorstel b. en w. aanleg Sportveld Burgemeester en wethouders van Mid delburg hebben bij de raad een voorstel ingediend tot het aanleggen van een half-verhard sportveld met een opper vlakte van 107.40 x 70.30 meter. De kosten van dit veld, dat men denkt aan te leggen op de plaats van het voet balveld aan de Nadorstweg tussen de tribune en het Nieuwenhovensevoetpad, heeft men beraamd op 169.800. Het ter beschikking hebben van een half- verhard speelveld, kan volgens b. en w., voor een gedeelte het bestaande te kort aan mogelijkheden opheffen. Het verbeteren van het voetbalveld aan de Nadorstweg zou het tekort van dit mo ment niet opheffen en bovendien grote financiële offers vragen. JAAP NIEWENHUYSE GAF CONCERT IN NOORDERKERK De jonge Middelburgse Jaap Niewen- huyse gaf woensdagavond een orgel concert in de hoofdstelijke Noorderkerk. Het programma van Jaap Niewenhuy- se, die leerling is geweest van Feike Asma en Jan Bonefaas. droeg een Advcntskarakter en bestond uit werken van Johann Sebastian Bach, Jan Swart, Felix Mendelssohn. A. Guilmant cn Jan Askegel van tien centimeter In het Kath. Mil. Tehuis te Middelburg is dezer dagen een sigarenrookwedstrijö gehouden voor de in Middelburg gele gerde militairen. Deze avond, onder auspiciën van de Ned. ver. van sigaren fabrikanten werd geleid door de heer Bob Wallagh. Als winnaar kwam naar voren de korporaal Van Abben met een askegel van tien centimeter. 'SS/NGEN Dr. W. P. Theunissen sprak over oosterse orthodoxie „Ikonen zijn als vensters, waardoor men schouwt naar het goddelijke''. Met 0 p y; t» irkmnli. 1 in h( ssingen van Byzantijns-Slavische schilderingen op hout, „die als gebeden in kleuren zyn". Deze Ikonen zjjn door een ar tistieke, „door een diep religieuze hand" geschilderde afbeeldingen. De voordracht van dr. Theunissen een Athoskenner bij uitnemendheid had de monnikenrepubliek van de berg Athos in Griekenland tot onderwerp: een zeer boeiende materie, die door een Jaap Niewenhuyse, die nog pas enkele maanden het „concertpodium" heeft be treden, heeft ontegenzeggelijk kwalitei- dracht, hetgeen duidelijk tot uitdruk king kwam in enkele orgelstukken van Bacli, met name in de koraalvoorspelen, in Mendeissohns Sonate IV toonde de jonge organist een goede registerkeus, terwijl daarbij tevens zijn reeds niet geringe technische kwaliteiten naar vo ren kwamen. Op sommige momenten bleek Jaap Niewenhuyse van ztjn leermeester As- ma een Iets te sterke aanhef overge houden te hebben, maar deze ogenblik ken gingen geheel verloren in de inge togen trant, waarin hy zyn programma afwerkte. Het concert werd geopend en besloten met samenzang. Scheepvaartberichten Vlissingen aangekomen op 11-12: Avafors vnn Duinkerken. Lienbeth van Swansea. John V van Rouen, Lionne van Slite. 12-12: Cairo van Harlingcn. Cartlinganbrook van Antwerpen. Vlisslngcn vertrokken op 11-12: Avafors naar zee, Llsnbcth naar Delfzijl, Lionne naar Mar tinique. Gepasseerd naar Antwerpen op 11-12: Peter Senden van Cardiff, Twee Gebroeders van Belfast, Irene S van Londen. Salvlnlo van Shoreham/Gent. Valiant van Huil. Viking van-Duinkerken, 12-12: Batavier III van Rot terdam. Memnon van Rotterdam, Bornrllf van zee, Statenlaau vnn Londen. Wonosari van Duinkerken, Remit van zee/Terncuzen, Texel van Ipswich, Jacnranda van Harwich. Gepasseerd van Antwerpen op 11-12: Mies naar Rotterdam/Gent, Angolakust naar Am sterdam. Katendreeht naar Bremen, Gnroet naar Rotterdam. Meidoorn naar Rotterdam. 12-12: Cornel's Broero naar Rillingham, Fal- co naar Noordzee/Gent. Roelof de Winter r Cardiff. ■oot aantal leden van de Stichtinp breidingsplan; wijziging gemeentebegro- ;euwse Volksuniversiteit werd bijgc q ing 1962; herziening verordening brand- woond en aandachtig beluisterd. Hei, stoffenbyslag; begroting 1963 burger lijke instelling voor maatschappelijke org: vaststelling gemeentebegroting 1963; beschikbaarstelling bedrag per leerling o.io. en u.l.o. over 1963; verhuur percelen grond Burenpoldcr aan Paauwe en firma J. Marteijn. Verzoeken aan de raad Een aantal bewoners van de Damstraat te Yerseke hebben zich met een ver zoek tot de gemeenteraad gewend, om hun achtertuin en pad te waarborgen tegen overtollig water. Burgemeester en wethouders stellen de raad voor ter •laatse een put met afvoerbuizen aan e brengen. Het bestuur van de vereniging' voor §eref. lager onderwijs verzoekt gelden eschikbaar te willen stellen voor de aanschaf van een methode voor het on derwijs in de vaderlandse geschiedenis: idem voor aardrijkskunde voor de klas sen 5 en 6 en negen aardrijkskundige wandkaarten. Thans zijn nog verouder de methoden en landkaarten in gebruik, eerste gedeelte van de voordracht van dr. Theunissen handelde over de mystie ke Ikonen, en tijdens het tweede ge deelte na de pauze vertelde hij op zijn eigen suggestieve manier over het ontstaan van de monnikenrepubliek, de kloosters en de kloosterbouw, de litur gische vieringen, de Heilige Berg bin nen de omraming van de gehele By zantijns-Slavische orthodoxie en het verval of de perspectieven. Op indrin gende wijze schetste hy de ingetogen, deemoedige levensstijl van de Athos- monniken, hun devotie ln volkomen afzondering van een moderne wereld, die op het vasteland van Griekenland dagelyks aan de de dag treedt. Dr. Theunissen illustreerde zijn voordracht mot eigen gemaakte kleurendia's, ge maakt tijdens een aantal bezoeken aan de berg Athos, op een van de Griekse eilanden. Tevens liet hij iets van de liturgie- van de monniken horen. Deze avond was belegd door de Stichting Zeeuwse Volksuniversiteit. ZIERIKZEE Oliebollendag Vrijzinnig Hervormd Pastoriefonds Met het oudejaar al weer in het ver schiet organiseert het Vrijzinnig Pasto riefonds tc Zierikzec. aanstaande zater dag weer een oliebollendag. Om zijn be zit. de hervormde pastorie „Klein Ma- ja" in goede staat te kunnen houden, zal er dus weer gegeten worden. Met een „smakelijke bijdrage" aan het be- Middelburg City: Scrooge and Marley. Rob Geraerds solotoneel. 20 uur. Electro. Geen genade voor bandieten. 19.30 uur. 14 Jaar. Schouwburg: Voorstelling H M.D.T 20 uur. Van Beniliem cn Jut ting: Expositie De Lussanet. 9-18 uur. VUssingen Albambra: Filmvoorstelling 't Nut. 20 uur. Luxor: Paris blues. 20 uur, 14 Jaar. Strandhotcl: Ledenvérga- dering middenstandsvereniging „Ge meenschappelijk Belang". 20 uur. Goes Grand: Dertien stappen naar de dood, 20 uur, 18 Jqar. Prins van Oranje: Ouderavond Van Dusseidorpsehool, 20 uur. Grote Markt: Paardenkeurlng, 10 uur, Centraal: Christelijke Emigratie Centrale afdeling Zeeland. 19.30 uur. Zierikzec Hotel Van Oppen: Aandeel houdersvergadering Waterleiding MIJ ..Schouwen-Duiveland". 14.30 uur. Huls Van Nassau: Ledenvergadering Zierik- zecse IJsvereniging, 20 uur Tholen Hotel „Zeeland": Jaarvergadering Ver. Oud-lcerllngen der R.M L.S.-Goes. 10 uur. Slnt-Aniiland Dorpshuis: Ainuseinents- avond Dorpsgemeenschap, 19.30 uur. OOSTERLAND Propaganda-avond Veilig Verkeer Vrijdagavond half acht begint er in de conferentiekamer te Oosterland een pro paganda-avond, uitgaande van de afd. buiveland van het Verbond voor Vei lig Verkeer. Destijds is in Oosterland een afdeling opgericht met een voorlo pig bestuur. Getracht zal worden thans een definitief bestuur te vormen van drie personen. Verder zullen er no enkele verkeersfilms worden vertoom De toegang Is geheel vrij. Het voorlopig bestuur hoopt on een goede belangstel ling, ook van niot-lcden. STAVENISSE Sint op bezoek op de kleuterschool Ofschoon wat later dan in vorige jaren het geval was. bracht de goede sint met zyn zwarte knecht nog een bezoek aan de kleuterschool te Stavenisse. Om streeks 14.00 uur werden de goedheilig man en zijn knecht door de voorzitter en de secr. van de kleuterschool het lo kaal binnengeleid, waar de kleuters met hun ouders by een waren. Do hool'd- leidster, mej. L. van Elsachcr, heette hen hartelijk welkom. Daarna werden door de kleuters ver schillende spelletjes, o.a. „De hoeden- show" opgevoerd. Ook zongen zij de sint cn zyn knecht diverse welkomst liederen toe. Een en ander werd door sint en Piet zeer op prijs gesteld. De kleuters kregen dan ook volop gelegen heid om pepernoten te rapen, die door Piet met gulle hand werden uitge strooid. Naaat de kleuters van Sint- Nicolaas hun geschenken ontvangen hadden, gingen alle 35 voldaan huis waarts. Subsidieverzoeken aan gemeenteraad GOES Medewerking raad bij aanschaf leermiddelen De raad van Goes zal in zijn vergade ring van 19 deecmber a.s. beslissen over een verzoek van de lagere school op gereformeerde grondslag te Goes medewerking te verlenen bij de schaf van een nieuwe leesmethode. Het college van b. en w. stelt voor deze me dewerking te verlenen en voor de aan schaf een bedrag van 399,beschik baar te stellen. Aan de orde komt ook een voorstel om financiële medewerking van de vereni- ring voor christelijk ulo-onderwijs tc Joes bij de aanschaf van leer- en hulp middelen voor de vakken scheikunde, nuttige handwerken en aardrijkskunde. B. en w. adviseren de raad ook dit ver zoek toe te staan. Hiervoor wordt een krediet gevraagd van ruim 6000, Raad van Goes komt woensdag bijeen raad van Goes is tegen volgende week woensdagavond bijeengeroepen om een 22-tal punten tellende agenda te behandelen. De vergadering begint om zeven uur. KAPELLE TWEEDE KAMERLID VOOR A.-R. KIESVERENIGING Onder voorzitterschap van de heer M. C. Duynhouwer heeft de a.r.-kiesvereniging „Kapele-Biezellnge" dezel' dagen haar eerste vergadering van het nieuwe sei zoen gehouden. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter het overlijden van prinses Wilhelmina. Verder gaf hij een algemeen politiek overzicht. Spreker op deze avond was het lid van de Tweede Kamer, de heer J. A. van Bennekom, die het onderwerp: „Uit de politieke behandelde. Aiijdingsbijeenkomst De Jongekerk-gxoep in Kapelle heeft besloten op vrijdag 21 december een kerstwijdingsbijeenkomst te houden. Deze bijeenkomst zal plaatsvinden in het C.J.V.-gebouw. Met zang. spel en decla matie zal dan het kerstgebeuren wor den verkondigd. YERSEKE gemeenteraad van Yerseke maandag 17 december 's avonds om 7' uur in openbare vergadering bijeen komen voor de behandeling van eer 24-tal punten tellende agenda, waar onder de gemeentebegroting 1963- Voorts vermeldt de agenda, onderzoek geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid de heer J. B. Korstanje; her stemming over de wyziging van het straatpolitiereglement waarover de vo rige vergadering de stemmen staakten; benoeming leden burgerlijke instelling voor maatschappelijke zorg, en leden commissie tot wering van schoolver zuim; verlenging termijn onbewoonbaar verklaarde woning; vaststelling veror dening verplaatsingskosten gemeente- personeel; wyziging van het algemeen ambtenarenreglement; verordening be treffende het verlenen bij voorschot aan het gemeentepersoneel van de salaris verhoging per 1 januari 1963: aanvang ex-artikei 72 der L.o.-wet 1920: vast stelling gemeenschappelijke regeling voor de reinigingsdienst: herzieninsr be- bouwingsvoorschriffen behorende bij de oartiële herzieninp 1961-1 van het uit- Nutsdepartement vergaderde Het departement Vlissingen van de Maatschappij lot Nut van het Alge meen heeft woensdagavond in hotel Noordzeeboulevard een algemene le denvergadering gehouden. .Alle jaarver slagen werden zónder hoofdelijke stem ming aanvaard. Overigens wa« er slechts één lid aanwezig, hetgeen nor maal is voor deze vergadering. heer J. D. de Voogd gaf het ver slag van de nutskleuterscholo. Uit dit verslag bleek, dat de kleuterschool er financieel gunstig voorstaat. De school heeft op het ogenblik drie leerkrachten en het gemiddeld aantal leerlingen over het jaar 19611962 bedroeg 103.8. Op de ouderavond van 4 december la er een oudercommissie ingesteld, die be staat uit drie leden. Uit het verslag van de secretaris, de heer J. Verkerk, bleek, dat het ledental vrijwel constant is gebleven ln het vo rige seizoen. Dit bedraagt ongeveer 330. Het bezoek aan de nutsavonden was wederom iets afgenomen in vergeiyking met andere jaren. Het nutsdepartement is bezig besprekingen te voeren over een gezamenlijke bibliotheek met de openbare leeszaal- en bibliotheek. De besprekingen hierover verlopen nog wat stroef. Maar het bestuur heeft toch goe de lioop. De personeelsbezetting van de nutshi- bliotheek levert nogal moeilijkheden op. Dit bleek uit het verslag over deze in stelling van de heer F\ H. J. Diepe- rink. Op het ogenblik heeft men één as ningen liep iets terug tot 7008. slstente in opleiding. Het aantal uitle- De jazz-discotheek is tot op heden geen groot succes, mede door de opheffing van de Walcherse Jazz Society. Df heer L. de Kloe opperde toen het denk beeld een afdeling op te richten, dit de functie van de Jazz Society zou moeten overnemen. Dit denkbeeld wi instemmend ontvangen, maar nadere voorstellen bleven vooralsnog uit. Uit het verslag van de penningmeester, de heer L. de Kloe, bleek, dat de re kening sloot in 't bedrag van 47.136,13 in inkomsten en uitgaven. Het totaal van het bouwfonds bedraagt 43.118.08 en dat van de bezittingen 72.546,10. ARNEMU1DEN „Open het dorp" De leerlingen van de openbare lagere school tc Arnemuiden hebben voor de actie „Open het Dorp" een bedrag van f125 byeengebracht. Collecte De collecte voor de actie „Dekens voor Algerye" heeft in 's-Heer Abtskerke 133, - opgebracht. Het bestuur van de kring oostelijk Zuid- Beveland van de Z.L.M. verzoekt eer financiële bijdrag te willen verlenen in verband met de landbouwtentoon stelling, die gehouden zal worden op 13. 14 en 15 juni 1963 te Kriiiningen. Voorgesteld wordt hiervoor f 100,be schikbaar te stellen. In verband met de aankoop van een pand, dat na restauratie tot kantoor bestemd zal worden voor de Zeeuwse Stichting voor revalidatie te Middel burg. vraagt deze stichting een éénma lige bijdrage a 5 cent per inwoner. Ge let op het doel van deze stichting stel len b- en w. voor de gevraagde bydra- ;e beschikbaar te stellen. Jit een ingesteld onderzoek is gebleken dat in de afgelopen jaren 10 inwoners uit Yerseke een studietoelage by Zeeuws Studiefonds hebben aa: vraagd. waarvan 7 verzoeken werden ingewilligd tot een totaalbedrag van f 4750. In verband hiermede stellen b. en w. de raad voor, ingaande 1 ja nuari 1962, alsnog een verhoogde sub sidie toe te kennen, namelijk 5 op 10 cent per inwoner. Eveneens wordt voorgesteld toe te tre den als lid van de Nederlands-Belgische Vereniging Zeeland per 1 januari 1963 en hiervoor het gevraagde bedrag ad f 25,beschikbaar te stellen. De com missie voor hygiëne voor het kind in Zeeland doet eveneens een beroep op de gemeente om verhoging van subsidie. Voorgesteld wordt de subsidie van f 207 WOLPH AARTSDIJK Ouderavond o.l. school Vrijdag gaf de oudervereniging van de openbare lagere school Oud-Sabbinge te Wolphaartsdijk haai* jaarlijkse avond in het schoolgebouw. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer A. v. d. Vliet, het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Er werden 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna men een minuut stilte in acht nam. De avond werd verder verzorgd door de plaatse lijke toneelvereniging Ons Genoegen, die onder regie van de heer L. P, Pieterse in 3 bedrijven „Zo maar een veearts", een goede opvoering gaf van het blijspel dat zeer in de smaak viel bij het talrijke publiek. BAARLAND Ziekenhuisverpleging De onderafdeling Baarland van de 'ver eniging voor Ziekenhuisverpleging in Zuid- en Noord-Beveland hield maan dagavond in café Traas te Baarland een algemene ledenvergadering onder voor zitterschap van de heer I. A. van Roy- en. De heer C. J. de Mol bracht het jaarver slag uit. dat er melding van maakte dat het ledental constant bleef. Nadat de heer J. Schipper namens de controlecommissie verslag had uitge bracht, werd besloten tot vaststelling van de rekening en verantwoording van de penningmeester, de heer .T. Traxs Kzn. Er is'een batig saldo. Bij de be stuursverkiezing werden de aftredende leden J. Traas Kzn. en L. de Bruijne Sr. herkozen en werd in de vacature P. M. Hoondert gekozen de heer J. dc Jonge Mzn. In de controlecommissie werd in de va cature J. Schipper, die niet herkiesbaar was. gekozen de heer J. A. de Mol. De agenda van de vergadering der cen trale vereniging te Goes op 15 december werd besproken, waarbij de heer M. Reijnhoudt een toelichting gaf. Tenslotte werd een nieuw reglement voor de onderafdeling vastgesteld. Raad van bestuur vergaderde KERN BROUWERSHAVEN KAN OOK TOETREDEN OPNIEUW is woensdagmorgen in de raad van bestuur van de reinigings dienst „Schouwen-Duiveland" de kos tenfactor van de zogenaamde „emmer- loze" percelen binnen de kringen die de roltrommelauto's bedienen aan de orde gesteld. Reeds geruime tyd geleden is besloten dat de gemeenten voor deze weigerachtige inwoners toch de normale bijdrage aan de dienst betalen. Niet overal heelt men vrede met het toege paste systeem. Met name Westerschou- wen ziét hierin een onbillijkheid, maar een andere oplossing weet het gemeen tebestuur ook niet onmiddellijk te pre senteren. Burgemeester jhr. R. J. H. Q. Röell gooide er tijdens de vergadering in het raadhuis van Duiveland te Oosterland nog een balletje over op. Toen de routekaarten voor de vuilnis auto's op tafel kwamen, zagen de ver tegenwoordigers de betrokken percelen meteen weer zitten. In de Schouwse Westhoek zijn het nog verschillende tientallen ingezetenen. Landbouwers anderen, die beweren zich wel op hun eigen manier van hun huisvuil te kun nen ontlasten. Toch zou een wijziging in de financiële regeling voor dergelijke gevallen vér- NISSE Vaslsfeümg begroting tijdens raadsvergadering Tydens de raadsvergadering van de ge meenteraad ran Nisse onder voorzitter schap van burgemeester J. D. Jansen is gisteravond het overlijden van prinses Wilhelmina herdacht. De raad nam enige ogenblikken stilte in acht. De begroting 1963 werd met eerste wij ziging vastgesteld. De gewone dienst sluit met ontvangsten en uitgaven met een bedrag van f 153.922,46 en een post onvoorziene uitgaven van f 1059,17. De kapitaaldienst in inkomsten beslaat een bedrag van f 249.456,80 en uitgaven op f 287.622,08 met een nadelig slot van f 38.165,28. De jaarwedde van de schoonmaakster van het gemeentehuis werd verhoogd tot f600.—. Tijdens de raadsvergadering verklaarde het merendeel van de raadsleden zich voor het toetreden tot het streekorgaan. Men besloot mee te werken aan de vor ming van dit orgaan, onder die voor waarde, dat de kosten niet hoger wor den dan f 0.40 per inwoner per jaar en de raad zich over drie jaar opnieuw over deze kwestie zal kunnen beraden. Adventszangdient Op zondag 16 december a.s. des avonds 7 uur zal in de ned. herv. kerk te Nis- se een adventszangdienst worden ge- hauden. Medewerking verleent het kerkkoor uit Nieuwdorp onder leiding van de heer Haartsen. Voorganger* in deze dienst is ds. J. G. Kooren. Post onvoorzien van f 12.560,61 Verlichting wordt mei 12 lichtmasten uitgebreid WEMEI DINGE VERKOPING WOONHUIS In het jeugdgebouw te Wemeldinge werd dinsdag ten verzoeke van de heer D. Zuydwegt publiek verkocht het woonhuis aan de Bienveg no. 2 door no taris J. C. Kram te Kapelle. Hoogste in schrijver was de heer J. Kloet te Wemel dinge voor een bedrag van f 3500, Koper werd A. v. d. Burght te Wemel dinge voor f5900, JEUGDDIENST in de Nederlands Wemeldinge een jeugddienst worden gehouden. Ds. Zoodsma zal in deze dienst voorgaan. Het kinderkoor en de organist C. Phi- lipse verlenen hun medewerking aan deze dienst. Extra dienst Ger. Gemeente Zaterdagavond om 7 uur zal de Geref. Gemeente te Wemeldinge een extra kerkdienst houden in haar kerkgebouw. In deze dienst zal voorgaan ds. Ver- gunst uit Rotterdam. De raad Aagtekerke heeft woensdag middag de gemeentebegroting 1963 be handeld. Op de gewone dienst Iaat deze begroting aan inkomsten en uitgaven een bedrag van 189-301,08 zien, met een post onvoorzien van 12.560,61. De kapitaaldienst toont aan inkomsten een bedrag van 309.979,36 en uitgaven 345.949,31, zodat, er een nadelig saldo i o- ncn ns t-» .1 -t Voorts gaf de raad zijn fiat aan het voorstel van b. en w. twee aandelen ad '250 te kopen waarop 10 ge stort moet worden van de N.V. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten. De openbare verlichting van de gemeente zal worden verbeterd door het toevoe gen van 12 lichtmasten aari de reeds bestaande. Deze lichtmasten zullen wor den geplaatst op het dorpsplein, de Pre- laatweg, Rijsoordlaan, Burg. Bosselaar- straat en de Dorpsstraat. De kosten zyn door de P.Z.E.M. geraamd op 6040, welk bedrag ineens betaald kan worden uit de dienst 1962. Verder zal een by- dr3ge van 274.04 worden verleend aan de vleeskeuringsdienst voor het jaar 1963. Het gemeentebestuur had van de gemeente Oostkapelle de begroting van deze dienst ontvangen. Verder ging de raad akkoord met de huurcompensatie- regcling voor het gemeentepersoneel. Het gemeentepersoneel zal tevens een uitkering ineens ontvangen over het jaar 1962 in verband met de zogenaam de „trendverhoging" in het vrije be- MAANDAG VERGADERING Begrotingen zonder subsidie niet sluitend te krijgen Burgemeester en wethouders van Wis senkerke zullen in de aanstaande maan dag te houden openbare raadsvergade ring aan de raad voorstellen het verzoek om subsidie van de christelijke lagere landbouwschool te 's-Heer-Arendskerke en het verzoek om verhoging van subsi die van de christelijke lagere landbouw school te 's-Heer-Arendskerke in te wil ligen. Dit *>unt is reeds eerder in de raad van Wissenkerke behandeld. B. en w. hebben liet toen ingetrokken, omdat de raad het niet goed vond, dat de ene landbouw school meer subsidie kreeg dan de an dere landbouwschool. De landbouwschool van Oostkapelle heeft een begroting overgelegd waaruit blijkt, dat deze zon der subsidie niet sluitend is te krijgen. Dit is voor een belangrijk deel te wijten aan het hoge bedrag, dat voor huren is uitgetrokken. Het Rijk verleent geen bijdrage aan gehuurde gebouwen. Beide genoemde landbouwscholen t zoeken vanwege de hoge kosten van het huren om een bijdrage van 40.per leerling. De gemeente Wissenkerke heeft een ge deelte van de waterleiding langs de kom Geersdijk en een gedeelte van de water leiding langs de Oost- en Westhavendijk te Kampei-land gedempt en van riolering voorzien. In verband met het onderhoud is het volgens b- en w. gewenst, dat de gemeente deze grond, die aan het Wa terschap Noord-Beveland behoort, wordt aangekocht. Het waterschap heeft zic-h akkoord verklaard met een prijs van 1.per stuk grond, zodat de totale prijs op 2.— komt. Voorts stellen b. en w. aan de raad voor over te gaan tot opheffing van de ge meenschappelijke regeling tot uitvoering van de vleeskeuringswet en toe te tre den tot de gemeenschappelijke regeling voor de keuringsdienst van slachtdieren en vlees voor de keuringsdienst Gbes. Langs de Banjaard zal een riolering er een weg worden aangelegd. B. en w stellen nu aan de raad voor deze in on derhoud over te nemen. De jaarlijkse onderhoudskosten van het weggedeelte worden geraamd op 200 en die van de waterleiding op 135. Het waterschap wil het onderhoud overdragen tegen verkapitaliseerde onderhoudsbijdragen van respectievelijk 200 en 135 per jaar. of bij een rente van 4V3 of res pectievelijk 4450 en 3000. strekkende gevolgen kunnen hebben. De voorzitter van de raad van bestuur, burgemeester A. A van Eeten van Dui veland, attendeerde daar even op. „Als we hiermee veel soepeler worden dan is het hek van de dam. Bovendien heeft men rekening te houden met anteceden ten. In het verleden leverde het ophalen in de kern Noordgouwe byvoorbeeld nogal moeilijkheden op. Toch heeft de gemeente Brouwershaven na de herin deling nog enkele duizenden guldens aan de voormalige reinigingsdienst Dui veland moeten betalen". Het is ook niet mogelyk een bepaald aantal straten of wegen van een op- haalkring uit te sluiten, omdat de wei gerachtige adressen byzonder verspreid liggen. Overigens is het dagelyks be stuur van de uitgebreide reinigings dienst van mening, dat het aantal nega tieve adressen hoe langer hoe kleiner wordt, naarmate de dienst langer „draait". In de praktijk van de oude dienst is dat al gebleken. STORTPLAATSEN De raad van bestuur kon instemmen met de plannen voor de nieuwe gemeen te Brouwershaven om ook de stadskern behoudens Zierikzee de laatste in de eilandelyke reinigingsdienst toe te laten. B. en w. zullen ae raad daartoe in de eerstvolgende vergadering een voorstel voorleggen. Toetreding van Brouwershaven Noordgouwe, Zonne- niaire en Dreischor maken reeds deel uit van de gemeenschappelijke regeling zou betekenen dat ook de vuilnisbelt in deze stad kan worden gebruikt. De reinigingsdienst wil deze stortplaats overnemen voor de huur van 1 gulden .er jaar. Men beschikt dan over drie lelten: Ouwerkerk, Brouwershaven en Met betrekking tot de laatste werd be sloten deze tegen een jaarlijkse vergoe ding van 299,25 van Staatsbosbeheer over te nemen. Waarbij wel werd aan getekend, dat van de kant van het rijk een hoge prijs wordt bedongen, gezien de omstandigheid dat de voormalige ge meente Haamstede veel kosten heeft ge maakt om deze stortplaats gereed te maken. Op bepaalde dagen zijn de stort plaatsen geopend. Men kan er dan te recht om vuil te deponeren. Daarvoor werd in deze vergadering een vergoe ding vastgesteld: 1,50 voor een land- bouwwagen en 2,50 voor een vracht auto. Om de werkzaamheden van de twee wagens en het tijdschema over en weer te vergeiyken, heeft de nieuwe wagen van de particuliere expediteur J. Rademaker te Haamstede enige tijd geleden twee dagen dienst gedaan in Duiveland, terwijl de wagen van de oude reinigingsdienst de Schouwse wagen met zyn capaciteit van 450 emmers meer tijd nodig heeft voor de route dan de Schouwse roltrommelauto (700 emmers en automatische verpulvering). In de komendé zomermaanden zal de proef worden herhaald om zo voldoende gegevens te krijgen voor de werkver deling en de eventuele aanschaf van een nieuwe wagen in de toekomst. CHR. MIDDENSTANDERS BESPRAKEN TOEKOMST VAN VLISSINGEN Over Zeelands toekomst en die van Vlissingen in het bijzonder, zyn de leder» van de Christelijke MiddenstandsvereHU ging te Vlissingen woensdagavond dui delijk: bepaald door de heer De Schip per' van het E-T.I. in een vergadering in het Strandhotel. De heer De Schipper, die drs. M. C. Verburg verving, die zoals aangekon digd de inleiding zou houden, memo reerde de voor Zeeland ongunstige fac toren, die in het verleden remmend hebben gewerkt op de ontwikkeling van het gewest. Daar tegenover staan nu echter de Deltawerken, de industrie kernen, de Sloehaven, het toerisme en de vroeger vaak ontbeerde steun van de overheid. Wat Vlissingen betreft wees de inleider speciaal op de indus- triemogelykheden rond de Sloehaven, het groeiend aantal overnachtingen per seizoen in het kader van het toerisme, de activiteiten van de N.V. Landbank en de factoren die Vlissingen tot een aantrekkelijke woonstad maken, voor al wanneer de sanering zal zyn doorge voerd. Hy wekte de middenstanders op de kansen te grypen die zich steeds dui delijker voordoen. Uit de vragen, die de aanwezigen daar na op de inleider afvuurden bleek ech ter heel wat minder optimisme, zelfs pessimisme. Zo vroeg men zich af waarom steeds over de opgaande lijn van Vlissingen wordt gesproken, terwyl het inwonertal alsmede de kans op omzetverhoging der winkeliers te rugloopt. In de ontwikkeling rond het Sloegebied zagen sommigen zelfs nade- dryf. De uitkering ineens bedraagt 26.4 van het maandsalaris op 1 novem ber 1962. De subsidie aan de stichting Dienst voor de Geestelykee Volksge zondheid werd verhoogd met 2 cent en is nu op 5 cent per inwoner gebracht. Het subsidie aan de Zeeuwse Stichting voor revalidatie kreeg het fiat van de raad en bedraagt 5 cent per inwoner. Aan het Zeeuws Consultatiebureau voor Alcoholisme werd een jaarlijkse subsidie van 10 verleend. De Stichting Vor ming Bedrijfsjeugd Walcheren kreeg een subsidie van 20. Achter de woning van de wachtmeester der rykspolitie te Aagtekerke zal een schuurtje worden gebouwd voor de stalling van diens bromfiets. De kosten hiervan, 620 zijn voor rekening van de gemeente. De ge- meenterekening 1961 werd aangeboden, met op de gewone dienst aan ontvang sten 311.244,08 en uitgaven 306.786.47, waardoor er een batig slot is van 4457,61. Dc kapitaaldienst laat aan ontvangsten 404.446,60 en aan uitgaven 435.249,10 zien; het na- |'Se invloeden voor Vlissingen zoals een delig slot bedraagt 30.802,50. De verder wegtrekken van inwoners, waarnemend-burgemeester, wethouder i^a een geanimeerde bespreking han- Pde Visser herdacht bij' het begin van delde de vergadering, onder voorzitter- de vergadring het overlijden van konin-schap van de heer Joh. P. Ventevogel gin Wilhelmina. inog enkele huishoudelijke zaken af. VEILING KAPELLE-BIEZELINGE. 12 december. Jonathan 1 75 48. 70 52. 05 49— 50. 60 37—40. 2 75 28. 70 26. 65 24. 60 19. 2D 17—21, grof 17—23, fijn 16. Goudrenet 1 3. 80 52. 75 47—48. 70 46—48. 65 43. 2 75 70 44, 65 42. 2D 39, grof 43. fijn 28—36; geel 1 85 55—66. 80 56—62, 75 53—57, 70 55. 65 47. Cox Or. Pippin 1 75 92—94. 70 86—y0. 65 7882. 60 56—62, 55 35—48, 2D 23—27. grof 4418. fijn 23—26. Golden Delicious 1 70—76. 75 69—79. 70 70—76. 65 63—71. 60 56—64. 2 80 63. 75 58—61. 70 57—68. 65 51— 62. 60 39—49. 2D 37—40. grof 33—58. fijn 18— 33. Slerappel 2 65 57—58. 60 45—60. 55 30— 32. 2D 22—27. Franse Reinelte l 80 31». 9. 70 38. 80 42. 70 37. Winston 1 70 30— 34. 65 2732. 60.2324. 55 21. Zoete Ermgaard 2D 2942. kroet 9. Ellison Oranje 1 70 50. 65 47. 2D 23. Doyenne du Comice 2 75 113. 70 110, 65 104, 2D 93 grot 85 fijn 67. Con ference 2 65 58 60 52—53, 55 45, 2D 39. grof 43—15, tijn 37—38, St. Remy 65 24—26. 2 65 21—24, 2D 17—23, grof 18. fijn 16. kroet 8—10. Comtesse de Paris 1 65 32. 60 17—21. 55 21. 2 65 16. 60 14. 55 U—12, 2D 10—11. grof 14. lijn 11. kroel 9. Gïeser Wildeman 1 60 61. 55 48. 50 4245. 2D 21—24, grof 37, fijn 11—17. Jodenpeer l 50 12. 60 16. 2D 6. Zwijndrcchtse Wijnpeer 2 50 16. 2D 12. fjjn Beurre Alexander Lucas l 75 34. Kleipcer 50 20. 2D 12. Kroetappclen 16. Groenten: Rode kool 24—28. Sav. kool 15 Spruiten 22—71. Uien 8—25. Prol 41— 45. Witlof A2 75—95. atw. 33—58 Knolselderij 14—17 p. st. Kasandtjvie 45—56. Witte kool 9. VEILING MIDDELBURG. 12 december. Appelen. Jonathan 1 80-od 44. 75-80 42. 70-75 50. 65-70 47. 60-65 39—40; 2 80-op 24, 75-80 24. 70-75 23—27. 65-70 25— 26. èo-65 20. 2D 17—27. 3 grof 17—18, 3 fijn 17, kroet 15. Lombarts Calville 85-op 32. 80-85 28. 75-80 30. 70-75 34, 65-70 32. 60-65 27. 2D 19. 3 grof 23. 3 fijn 17, kroet 15. Goudrenet 1 85-op 50. 80-85 48. 75-80 48. 70-75 45—47. 65-70 42. 2D 38. 3 gror 41. 3 tijn 37. kroet 26. Golden Delicious 1 80-op 72— 78. 75-80 70—79. 70-75 68—75. 65-70 66—71. 60-65 55—58. 2D 3214: 2 75-80 63. 70-75 65. 65-70 54. 60-65 45. 3 grot 47. 3 fijn 28. kroet 18. Peren. St. Remy 1 75-op 25. 75-65 25—26. 2D 23 Comtesse de Paris 2 65-op 27. 60-65 25, 55-60 16, 2D 13, 3 grof 18, 3 fijn 11. VEILING BERGEN OP ZOOM. 12 december. Andijvie 4061. Sla 10—20. Witlof 84—118. Spruiten 25—M2. Prei 14— Waspeen 1640. Rode kool 819. Witte kool 813. Boerenkool 814. Sav. kool 7 17. Kroten 9—21. Cox Orange 16—61. Goudrenet 46—54. Jo nathan 1545. Golden Delicious 17—84. Saint Remy 626. Comtesse de Paris 640. Zoete Ermgaard 22—54. VISMIJN COUJNSPLAAT. Exportgamalen 2973 kg 270—387. Schar 29 kg. Bot 76 kg. Wijting 71 Kg Kabeljauw kg. Rog 20 kg. Sprot 20.000 kg. Onge sorteerde vis 162 kg. VEILING ROTTERDAM. 1 december. Aardappelen 10—14. Andijvie 64—94. Rode kool 11—26. Gele kool 15—22. Groene kool 7—22. Sla I A 23—29. Spruiten I A 73—1.03. II A 70—81. I B 64—72. II B 39— 54. I C 3614. I D 88—97. Prei 28—41. Selderij 7—9. Peterselie 12. Grote peen 10—15. Uien 28. Uien geschild 25—35. Witlof I A 98— II A 85—1.00, I B 97—1.02. II B 77—84. Aanvoer 30.000 kg. Black Alicante 1.47—1.73. Boerenkool 9—18. Coxs Orange Pippin KI. I A 72—1.07, l B 54—80. I C 37—59. Golden Delicious KI. 1 A 70—79. I B 64—71. Goud renetten KI. I A 4S—5-5. I B 46—53. I C 46— 50. II A 47—52. I B 42—57. Glorie van Holland KI. I A 52—57. I B 53—55. I C 38—49. Lax- tons Superbe KI. II A 55. II B 43. II C 34. VEILING GOES. 12 december. Groenten. Per stuk: Knolsel derij 1 15. 2 58. Per bos: Selderij 9. Per leg: Spruiten Al 58. A2 47—63, BI 17—30, B2 26—37. afw. 15—23. Witlof Al 96—101, A2 84—96. Prei Al 39—49. A2 19—36. Uien 2 17— 18. afw. 13. Knolselderij 1 16—25. Selderij 18—36. Waspeen 15. Peen B2 411. Cl 8. Veldsla 1 no—118. 2 56—69. Boerenkool I 18. Bi 16. Witte kool 1 13. Rode kool 1 18— 22. BI 16—18. Groene sav. kool 1 1830, BI 22. EIERMARKT BERGEN OP ZOOM. Eiemoteringen van de Coöp. Wouwse Melk inrichting Bergen op Zoom ingaande don derdag 13 december 1962. Prijsklasse 0 19 cent: 1 18 cent: 2 17 cent: 3 16 cent; 4 15 cent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 5