Verkoop verhuurde t.v.-toestellen: overtreding op afbetalingswet? 1,50 Weigering kwam van In Frankrijk geen één-partijsysteem uitzending Feijenoord Engeland en V.S. oneens over SKYBOLT Goese middenstand niet op glad ijs „gemeentepolitiek' Mr. Luns bemiddelt in Brussel Spaanse arbeiders van Ford in Amsterdam staken Eigen kernmacht een vereiste griepgrig..... Nog 180 Nederlandse ambtenaren blijven op Nieuw-Guinea WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 Economische politierechter Middelburg EISEN VAN 500,- TEGEN RADIO- EN T.V.-DEALERS Een niet; veel voorkomende kwestie is dinsdagmorgen behandeld, tijdens de zitting van de economische politierech ter in Middelburg, ipr. P. v. Empel. Een overtreding namelijk op de wet van de afbetaling, die onder meer een aanbetaliug (het storten van een be drag ineens) verplicht stelt. Aan deze wettelijke bepaling zouden de radio handelaren J. 31. D. en C. K., respectie velijk uit Vlissingen en Goes, zich niet hebben gehouden. Zij verhuurden tele visietoestellen aan particulieren voor de tijd van 2 jaar met in het vooruit zicht de mogelijkheid tot koop van het toestel, waarbij men ?0 van de be taalde huur in mindering' bracht op het koopbedrag- Om dat de koop van het toestel door de verhuurder niet verplicht gesteld werd, meende de verdediger, mr. J. C. van Hasselt uit Breda, dat men hier niet kon spreken van huurkoop (afbeta ling). „Een overeenkomst als deze is bepaald anders dan het systeem van afbetaling" meende mr. Van Hasselt, die gezien de uitspraak in dergelijke zaken door het gerechtshof Breda, Leeuwarden, Arn hem enz., vrijspraak vroeg. „Alleen als de huurprijs buitenge woon hoog zou zijn. kan men spre ken van een overtreding", aldus de verdediger" dan is het verkapte verkoop. Maar hier is dat absoluut waar vuil in kornt, kunnen ernttige gevolgen hebben. Doe op wonden en wondjes heilzame, diepwor- KLOOSTERBALSEM verzacht en verlicht aan doeningen van huid en spieren. Huisapolheek in 1 potje Knap P.Z.E.M.-toneel op jaarlijkse avond Dc personeelsvereniging van dc P.Z.E.M., Ontwikkeling en Ontspanning (kortweg O. en O.), heeft ook dit keer voor de jaarlijkse avond voor het personeel ge zorgd voor een voortreffelijke toneel uitvoering. Dinsdagavond voerden 21 ac teurs en actrices van do O. en O.-groep in het Middelburgse City theater, onder regie van Kees van Hoek, do klucht „De man die kwam dineren" vail George F. Kaufman en 3Ioss Hart op. Ruim 35'r van het personeel uit alle delen van Zeeland woonden met echtgenoot of echtgenote de, voorstelling bij. vanavond (woensdag) kan het resterende deel van het personeel van dit voor amateurs uit stekende toneelspel genieten. Daarom nog niet te veel over dc inhoud van het stuk, maar des te meer over de uitstekende prestaties die de groep traditiegetrouw overigens leverde met ..De man die kwam dineren" en die een zeer beroemd, grillig en excentriek heerschap blijkt te zijn, die min of meer bjj toeval „huis moet houden" bij een rustig gezin in ccn kleine stad. En hij doet het grondig, deze „Hoveling der vrouwen" feilloos, vlot en met gemak op de planken gezet door Piot Vlieger. Het huls wordt zijn terrein,waarop hi] dirigeert, intrigeert enzich irriteert. Zo dirigeert hij zijn vriendin-de-actrice leen fascinerende rol van Janny van Loo. die zij van start tot einde op niveau hield), in de intrige die hij speelt rond om dc liefde van zijn secretaresse, knap cn beheerst vertolkt door Miep van Hoek-Schcybelcr. Dit trio vormde de „pijlers" voor de voorstelling, zonder overigens dc medespelendon ook maar iels ie kort to doen. Hulde daarom ook aan dc andere acteurs cn actrices, waar van er geen uit de toon viel. Al met al een werkelijk uitstekend gespeeld en goed gekozen stuk. dat dc naam van de personeelsvereniging. Ontwikkeling en Ontspanning, alle eer aandeod. De voorzitter van de vereniging, dc heer J. Huscr leidde het tonoelstuk in met een kort welkomstwoord tot de aanwezi gen, onder wio burgemeester mr. J. Drij- ber, do directeur van de P.Z.E.M., Ir. T. Michielsen, en de oud-bestuursleden van de raad van bestuur, de horen mr. dr. R. W. Graaf van Lynden en A. Schout. Ook de nieuwe voorzitter van het dage lijks bestuur, gedeputeerde A. J. Kaland, woonde de feestavond bij. In dc pauze zorgde de P.Z.E.M.-band onder leiding van de heer C. Puype voor vrolijke muziek. Na afloop nam het orkest o l.v. Baby den Toonder hun rol over, zodat alle P.Z.E M.-menscn tijdens een dansje gelegenheid had.>-n hun ge dachten cn meningen uit te wisselen. De Amerikaanse minister van de fensie, McNamara, heeft gisteren zijn Britse ambtgenoot Thorney- eroft gezegd, dat de Verenigde Staten stopzetting van het „Sky- bolt "-raketprogramma overwegen, zo is in gezaghebbende kringen in Londen vernomen. Thorneycroft zou McNamara op dc ge volgen hiervan voor de betrekkingen tussen Engeland en de V.S. hebben ge wezen, Do laatste twee jaar is do En gelse vordodiglngspolitiek op de ontwik- Keling van dc Skybolt gericht geweest. Deze ruket met kernkop die 1600 km kan overbruggen, is bestemd om in de Engelse Vulcan. Valiant en Victor-bom- menwerpers gebruikt te worden en moet tegen de jaren zeventig de En gelse atoombewapening vormen. niet het geval. Het riciso voor verhuurders is groot, want is wel aantrekkelijk voor de koper een 2 jaar oud toestel over te nemen voor een toch nog tamelijk hoog be drag?" De officier, mr. T. Lebret, vond dat de wet hier op de achtergrond werd geschoven. Het was duidelijk, vol gens hem, dat de betrokkenen géén toestel zouden kopen als ze een aan betaling moeten storten. Hij eiste tegen iedere verdachte een boete van f 500, De economische politierechter zal dins dag 18 december schriftelijk vonnis wij zen. Dezelfde overtreding- was de handelaar J. v. d. H. uit Middelburg ten laste ge legd. Tegen hem eiste de officier een boete van f 300. Uitspraak 18 decem ber. Boete van f 5000, De Rotterdammer C. H. v. W„ die een betonwarenfabriek in Goes heeft, be taalde te hoge lonen aan zijn werkne mers. Conform de eis werd hij hiervoor veroordeeld; tot een boete van f 5000 waarvan fr3000,voorwaardelijk. Bijverdiensten „Waarsehuwïngsboetes" van r 60. kregen de verdachten, die zonder ver gunningen of papieren een café- of winkelbedrijf openstelden. De cafehou- der-zonder-papieren J. F. uit Terneu- zen kreeg bovendien 6 maanden voor waardelijke sluiting van het bcdryf met een proeftijd van 2 jaar. W. P. M. K. uit Sluis ging naast verf en behangsel ook cosmetica, parfum en andere toiletartikelen verkopen, waar voor vooral van de zijde van Belgische dames veel belangstelling bestond. Toen de controledienst dit na vier jaar ontdekte, ging de winkelier snel voor zijn diploma werken, waarvoor hij in januari 1964 pas examen kan doen. „Er is in die hoek nogal eens wat' merkte mr. v. Empel op, ,het lijkt of de Nederlandse wetgeving bij Draaibrug ophoudt". Conform de eis kreeg ook deze verdachte een waarschuwingsboete van f 60, Dezelfde boete was voor S. B. uit Waterlandkerkje, die een détailhan- del in melk was begonnen. De offi cier had tegen hem f 100,en 8 maanden voorwaardelijke sluiting voor de proeftijd van 2 jaar geëist. Hij achtte spoedige hercontrole noodzakelijk. De fabrieksarbeider A. R. uit IJzen- dijke had zichzelf gepromoveerd tot hotel-restauranthouder. Conform de eis: f 60. „Het heeft geen zin, dat mensen die goed hun brood verdienen cr nog eens een cafeetje bij gaan houden" merkte mr. Lebret op, in zijn requisitoir te gen de metselaar-caféhouder J. L. S. uit Hulst. Conform de eis werd deze veroordeeld tot een boete van f 75, De cafetariahouder A. H. uit Axel was al een keer veroordeeld tot f 50,en 4 maanden voorwaardelijke sluiting van zijn bedrijf. Intussen had hij voor het papiertje wel examen gedaan, maar hij was gezakt. Naast een geldboete van f 100.eiste de officier van justi tie een onvoorwaardelijke sluiting van het bedrijf voor de tijd van 8 maanden. De politierechter vonniste conform met de geldboete en veroordeelde de ca fetariahouder tot een voorwaardelijke sluiting van 8 maanden met de proef tijd van een jaar. Schilders klaagden over het onder-de- markt-werken van de amateurschilder A. S. uit Sint-Jansteen, die hiervoor van dc economische politierechter een boete van f 100,kreeg opgelegd, waarvan f 60,voorwaardelijk met de proeftijd van 2 jaar. De caféhouder A. J. uit Hulst, dreef ook zonder vergunning zijn zaak. „Ik ben drie keer op geweest voor het exa men, zonder resultaat. Nu ben ik weer aan het studeren", vertelde hij de po litierechter, die conform de eis boete van f 30,voorschreef. TIJDENS GESPREK MET BURGEMEESTER Discussie over zakelijke aspecten De Goese middenstandsbesturen hebben maandagavond, zoals ge meld, met burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes een openharti ge gedachtenwisseling gehad over tal van zaken, die hen ten nauwste raken. Waar dat hun inziens nodig was lieten de middenstanders ook enkele kritische geluiden ho ren, zonder zich evenwel op het gladde ijs van de gemeentepolitiek te wagen. Aan het slot van de bijeenkomst, «lie vol- fens «le voorzitter van «le Goese Mid- enstandscenirale, de heer A. L. Kamp man, heeft geléiii tot een beter begrip over vele gemeentelijke aangelegenhe den, constateerde burgemeester Huber dan ook met voldoening", dat «le midden standers zeer terecht alleen het zakelyk element iianr voren hadden gebracht. Toen op een gegeven moment de discus sie over dc veelbesproken spoorlyn een andere dan «le zakelijke kant dreigde uit te gaan, merkte een der bestuursleden op: „Laten we niet vergeten, dat we hier niet zitten om over raadsbesluiten te oordelen, maar om onze belangen naar voren te brengen". Veel belangstelling toonden de midden standers voor de toekomstige ontwikke ling van Goes. Enkelen zouden meer tastbare resultaten willen zien, zoals bijvoorbeeld een bevolkingsgroei van 5000 10.000 zielen in een 10-jarige pe riode. Gevraagd naar., do toekomstige ontwikkeling' van Goes, verklaarde de burgemeester, dat Goes als centraal ge legen plaats zonder meer kansen heeft, die zich steeds sterker zullen accentu eren als de Oosterscheldebrug tot stand is gekomen on zich bedrijven rond het Sloe zullen hebben gevestigd. De burge meester was van mening, dat dc midden stand mede zul moeten bevorderen, dat Goes na gereedkomen van dc Ooster scheldebrug ook een trekpleister wordt voor de inwoners van Schouwcn-Duive- land, In dit verband pleitte hy voor goe de busverbindingen met Schouwen. Een visie, die dc instemming van dc midden standers bleek te hebben. Ontwikkeling Van belang achtte «Ie middenstand liet ook, dat de in ontwikkeling zijnde wyk Goes-Zuid, waar over enkele ja ren 4000 5000 mensen zullen wonen, moor ontsloten zal worden. Geducht werd aan voetgangers- en autotun nels onder de spoorlijn. 31r. Huber verklaarde, «lat het gemeentebestuur hierover ul zekere gedachten heeft ontwikkeld. By de spoorwegovergang „Ockenburg" zou een voetgangers- eni fictsentunnel kunnen komen, ter wijl naby «Ie spoorwegovergang aan de Poelweg een tunnel gemaakt zou kunnen worden voor het overige ver keer. Overigens is er op «lil ogenblik nog geen uitzicht op realisering. De kosten van dergelijke projecten zyn dermate hoog, dat de gemeente aan verwezenlijking in dit stadium nog niet kan denken. Wel blijft het ge- meent eliestuur diligent op dat punt, betoogde de burgemeester. Over liet toekomstige winkelcentrum in zuid merkte dc burgemeester tot gerust stelling van de middenstanders op, dat dit in reite oen centrum is voor de direc te levensbehoeften. Verder zal men in zuid bepaald niet gaan. Ook de gevestig de middenstand zal kansen krijgen om daar eventueel een winkel op te zetten. Een punt, waaraan Goes als centrumge meente meer aandacht zal moeten schenken is volgens de burgemeester de kwestie van de „public relations". „Het gaat er om je zo goed mogeiyk te ver kopen", merkte hij op. Goes zal ook steeds moeten schermen met zyn func tie van onderwijscentrum, was de bur- femeester van oordeel. Over de wohing- ouw in Goes zei mr. Huber, dat deze zich in een richting ontwikkelt, die hg" niet toejuicht. „Er zijn teveel etagewo- nïngen in Goes", aldus de burgemeester, die voorts verklaarde, dat in Goes grote behoefte bestaat aan huurwoningen in de middenstandssector. Hij zag de ont wikkeling op woningbouwgebied in een richting gaan, dat één groot uitbrei dingsplan aan één aannemer wordt „ver kocht „Pas dan ïs een rationele aan pak mogelijk", betoogde spreker. De ge<laciitomvisseling tussen de burge meester ft» de middenstanders duurde tot tegen twaalf uur. Aan liet slot spra ken beide partyen hun voldoening uit over deze prettige vruchtdragende con tactbijeenkomst, die tot een beter be e rin heeft g«>leid. Engeland en de zes E.E.G.-landen hebben gisteren op voorstel van Nederland besloten de bespreking van de landbouwvraagstukken, die dé onderhandelingen over Enge- lands toetreding tot de E.E.G. in een impasse hadden gevoerd, toe te vertrouwen aan een speciale commissie, onder leiding- van de vice-voorzitter der E.E.G.-commis- sie, S. L. Mansholt. De commissie komt donderdag en vry- dag bijeen en zal tegen aanstaande woensdag een interimverslag uitbren gen. Dit werd gisteravond op een pers conferentie meegedeeld door minister Luns, die de huidige onderhandelingen in Brussel presideert en die het compro misvoorstel had ingediend. Hij zei, dat de commissie tot taak heeft zonder vooroordelen de verslagen der verschillende landen te bestuderen en de kwestie der Britse subsidies voor landbouwprodukten produkt voor pro- dukt te bezien. „Op deze basis", zei hy, „kunnen wc de gehele landbouwpolitiek bezien en hopen we tot een oplossing te komen". Tienjarig iongetje zoek in Leiden Sedert de middag van 10 december is de lö-jnrige Jacolms Nieuwpoort uit Lei den zoek. Het jongetje was te laat op school ge komen en werd daarom, samen met twee andiwc jongens, door zijn onder wijzeres haar het hoofd van de school gestuurd. Eén jongetje ging braaf naar het hoofd toe, maar Jacobus en het an dere jongetje liepen de school uit. De hele midclag speelden zy op straat. Om half vyf ging het vriendje van Jacobus naar huls. Sindsdien is Jacobus Nieuw poort niet meer gezien. Wel is er bij de politie ccn vaag verhaal verteld, dat kinderen het jongetje nog achter een muziekkorps hadden zien lopen. Kort nadat de Russische premier Kroesjtsjew scherpe kritiek had laten horen over abstracte schilderijen op een tentoonstelling in Moskou stroomden de zalen van het tentoonstellingsgebouw vol met Mosko- ■jicten, die zichzelf van de waarheid van Kroesjtsjews woorden wilden overtuigen. De foto geeft een beeld van de drukte op deze tentoonstel- ing, waarvan later de officiële opening „om technische redenen" enige lagen werd uitgesteld, het ziet er nu evenwel naar uit dat die opening looit zal plaatsvinden. KRITIEK OP BENOEMING VAN IR. H. H. BADINGS De benoeming van ir. H. H. Badings tot Wetenschappelijk hoofdambtenaar aan de rijksuniversiteit te Utrecht is voor het orgaan van dc Utrechtse universi taire gemeenschap „Sol Justitiae", aan leiding geweest het politiek verleden van dc heer Badings in herinnering te roepen. Ook de destijds door de ereraad voor de muziek onder voorzitterschap van prof. mr. J. C. van Oven opgelegde uitsluiting voor dc tyd van tien jaar van ir. Badings werd in deze beschouwing betrokken. De secretaris van het college van curato ren aan de ryksuniversiteit te Utrecht, mr. J, I-I. des Tombe, hoeft inmiddels medegedeeld dut ir. Badings na afloop van dit cursusjaar zijn functie zal neer leggen in verband met zijn benoeming tot hoogleraar aan de Staaliche Hoeh- schule filr Musik in Stuttgart. Deze funct ie in Stuttgart, aldus mr. Des Tom be, ls niet te combineren met die van Santos te sterk voor Rusland De voetbalclub FC Santos uit Brazi lië, de winnaar van de wereldbeker voor teams, heeft In Sao Paulo het Olympische voetbalteam van Rusland, dat een tournee door Zuid-Amerika maakt, met 21 verslagen. Bij rust was de stand 11. Om nog steeds onbekende redenen zijn sedert maandagmiddag onge veer 170 van de in totaal ongeveer 200 Spaanse arbeiders van de N.V. Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek te Amsterdam in staking. De directie van de Ford zegt in een communiqué, dat zij over deze sta king verbaasd is, aangezien.de ver houding tussen deze arbeiders en de onderneming tot nu toe uitste kend was, Aan verzoeken van de directie het werk te hervatten, werd geen gevolg gegeven. Gistermorgen heeft de directie een be spreking gehad met een delegatie var de stakers, maar de aard van de klach ten der arbeiders is de directie nog steeds een raadsel. De directie van de Ford zegt in haar communiqué, dat zij „alle omstandigheden in aanmerking- nemende de mogelijkheid heeft openge laten voor hervatting van het werk in de komende dagen. De directie heeft de ondernemingsraad voortdurend van de ontwikkeling van deze zaak op de hoogte gehouden. VERMISTE VROUW BLIJFT ONVINDBAAR Voor de acht duikers van de koninklijke marine uit Den Helder is de al acht da gen spoorloos verdwenen Amsterdamse vrouw van lichte zeden „Zwarte. Jean ne" Volkers ook gisteren onvindbaar gebleven. Gisterochtend voltooiden de duikers het afzoeken van de bodem en de duikers van de Westlandgracht, waar vorige week maandagavond het rode plastic tasje als laatste spoor van „Zwarte Jeanne" werd gevonden. Gistermiddag gingen de marineduikers verder zoeken in het water van de Riekerhaven langs de Valschermkade, eveneens achter het nationaal luchtvaartlaboratorium. Dit water is met de Westlandgracht ver bonden. De duikers hebben nu reeds ruim 20.000 m2 waterbodem afgezocht. Ze vinden wel veel oud roest, maar geen spoor van de vermiste vrouw. Gister middag brachten de duikers o.m. een damesfiets boven water. Het adres- plaatje zat er nog op en de politie le verde de fiets prompt op, het adres af. Voor de politie blijft de verdwijning van „Zwarte Jeanne", ondanks de tientallen tips van mensen die beweren haar te hebben gezien, een mysterie. 0 In West-Berlijn is een gruwelijke moord ontdekt op een bejaard echtpaar. De lijken van beide mensen werden aangetroffen in de kruidenierswinkel die zij dreven. Zij wa ren met bierflessen en kaassnijders om het leven gebracht. De politie gelooft, dat de moordenaars een grote som geld hebben meegenomen. Elftal van Vasas samengesteld Het elftal van Vasas, dat vandaag, woensdag, in Antwerpen uitkomt tegen Feijenoord in een beslissingswedstrijd voor de tweede ronde van het toernooi om de Europese voetbalbeker voor lands kampioenen, is als volgt samengesteld: Doel: Szentmihalyi; achter: Ihasz en Sa- rosi; midden: Sas, Meszoly en Berendi; voor: Kekesi, Machos, Bundzsak. Ma- tesz en Pal H. Reserves zijn Barfy, Bakos en Farkas. Voor het geval Sarosi en Matesz, die beiden licht geblesseerd zijn, niet kunnen spelen, zullen zij respectievelijk worden vervangen door Bakos en Farkas. In de tweede wedstrijd lussen beide teams te Boedapest speelden Bakos en; Farkas eveneens mee als linksback en rechtsbuiten. Bovendien stond toen Pal I als linksbuiten opgesteld in plaats van Matesz. Nog tienduizend plaatsen voor Fei jenoord-V asas Een kleine vierentwintig uur voor de derde wedstrijd tussen Feyenoord en Vasas, die woensdagavond te Antwer pen wordt gespeeld, waren er nog ruim 10.000 toegangsbewijzen niet verkocht. Van de 23.000 kaarten 10.000 zit plaatsen en 13.000 staanplaatsen die Feijenoord heeft gehad zijn nog een kleine duizend over. De directie van het FC Antwerp Stadion heeft besloten woensdagmiddag al vroeg de loketten te openen. Wedstrijd tegen Vasas en de t.ü. Belgische ambassade bracht de zaak aan bet licht Het niet uitzenden van de voet balwedstrijd FeijenoordV asas op de televisie is hoofdzakelijk te wijten aan de houding van het Feijenoordbestuur. Dit is dinsdag aan het licht gekomen uit verschillende verwikkelin gen, die zich rond de wedstrijd voordeden. Omdat het in dit ge val een weigering van het Feijenoordbestuur betrof, er niet van de Belgische voetbal bond, verklaarde de AVRO-tele- visie zich alsnog bereid een uit zending van de wedstrijd te ver zorgen, indien Feijenoord daar mee akkoord zou gaan. Dinsdagmiddag besloot het be stuur van de Rotterdamse club definitief geen toestemming te verlenen voor het uitzenden op de televisie van de wedstrijd. Als reden werden onder andere genoemd de verplichtingen aan Vasas en het feit, dat het Ant- werpstadion nog verre van uit verkocht is. Een ontstemde woordvoerder van de Belgische Ambassade in Den Haag leverde maandagavond verontwaar digd commentaar op berichten dat de Koninklijke Belgische Voet balhond een televisïeuitzending van de wedstrijd Feijenoord-Vasas gewei gerd zou hebben. „De zaak ligt pre cies andersom", gaf de ambassade te verstaan. „Toen wij hier gisteren tientallen telefoontjes kregen van verontwaardigde Nederlanders, heb ben wij de zaak in België laten uit zoeken en toen bleek, dat Feijenoord zelf bezwaar had aangetekend tegen een uitzending indien het stadion in Antwerpen niet uitverkocht zou zijn". De ambassade nam onmiddellijk contact op met AVRO's te levisiechef Siebe van der Zee, die na lang telefoneren ontdekte dat Feijen oord de Europese Voetbalunie had verzocht geen toestemming tot een t.v.-rcportage te verlenen. Maandag avond bevestigde het Feijenoordbe stuur dit verzoek te hebben gedaan. „Maar begrijp ons goed, wij hebben dit gedaan nadat wij in Brussel met De Gaulle verzekert parlement President de Gaulle heeft het Franse parlement in een bood schap meegedeeld, dat er geen sprake is van de mogelijkheid, dat Frankrijk een staat met één poli tieke partij, zonder een vrij par lement, zal worden. „Vrije beraad slaging blijft van essentieel be lang". Deze boodschap, kort na de grote Gaul listische overwinning in de algemene ver kiezingen, werd aan de assemblée voor gelezen door haar Gaullistische voorzit ter Jacques Chaban-Delmas. De kamer, met uitzondering van de 41 communisten, hoorde de boodschap staande aan. De Gaulle gaf het parlement deze alge- in richtlijnen: AKKERTJES cficUU helpen sneller en beter dan ooit Vrijstelling van premie A.K.W. De ongehuwde vrouw van 45 jaar cn ouder is met. ingang van 1 januari 1963 vrijgesteld van premieheffing ingevolge de algemene kinderbijslagwet (A.K.W.) wanneer deze premie bij wUzc van aan slag zou worden geheven. Dit is by ko- ninklyk besluit vastgesteld. Deze algemene piaatregel van bestuur behelst dus geen vrijstelling van pre mie voor vrouwen van 45 jaar of ouder, die in loondienst zyn, daar niet deze vrouwen maar de werkgevers de A.K.W.-premie betalen. De werkgevers mogen in het algemeen de premie niet verhalen op loóntrek- kenden. Slechts in enkele gevallen mag de werkgever wel verhaal van A.K.W.- premie toepassen. Daar dit zou inhou den, dat in deze gevallen de premie toch ten laste van ongehuwde vrouwen van 45 jaar of ouder zou komen, is be paald, dat in deze gevallen de werkge ver van de premieheffing wordt vrijge steld, opdat er niets te verhalen valt. Tiet V.N.-bestuur in Nieuw-Guinea is be gonnen met het uitreiken van contrac- aan Nederlandse ambtenaren die ook na l januari by de U.N.T.A.A. wil len blyvcn dienen. De aanvankelijke con tracten golden slechts voor drie maan den en liepen dus per 1 januari af. Bij de verlenging van de contracten werd een geringe selectie toegepast maar dc meeste geïnteresseerden kregen verlenging. Slechts enkelen werden af gewezen. Per 1 oktober traden 700 Ne derlanders in dienst bij de U.N.T.E.A., van wie circa 180 ook na 1 januari biy- ven werken. De meesten van deze 180 blyven tot 1 mei. Deze cyfers betreffen geheel Nieuw-Guinea. Intussen zijn in de afgelopen veertien dagen 166 Indonesische ambtenaven voor het V.N.-bewind in Nieuw-Guinea aangekomen. Hierdoor is het totaal aan tal Indonesische ambtenaren gebracht op 440. Binnenkort worden nog veel meer Indonesiërs verwacht. DRIE JAAR VOOR POGING TOT DOODSLAG OP DOUANIER IN WYLER De rechtbank te Arnhem heeft gisteren de 20-jarige assistent-uitvoerder G. V- te Alaasdriel wegens poging tot doodslag veroordeeld tot drie jaar gevangenis straf niet aftrek. Wegens medeplichtig heid aan hetzelfde misdrijf werd de 21- jarige vrachtautochauffeur, H. C. K. uit Nlaasdricl veroordeeld tot dezelfde straf. De officier van justitie had acht jaar met aftrek tegen beiden geëist. De twee mannen hebben op 14 apvil jl. aan de grenspost Wyler bij Nijmegen het leven van douanier R. Spin in gevaar gebracht, door hard weg te rijden toen de ambtenaar smokkelwaar (munitie voor jachtgeweren) in de auto aantrof. V. bestuurde de auto en K. maakte de vingers van de zich aan de auto vast klampende douanier los- De heer Spin werd door de val van de auto. die 50 tot 60 kilometer reed. zeer ernstig aan het hoofd gewond. Wekenlang verkeerde hij in levensgevaar en volledig herstel is thans nog steeds niet ingetreden. De verdachten reden door zonder zich om hun slachtoffer te bekommeren. Vier da gen later konden zij worden opgespoord. 0 In hel voorjaar van 1963 zal op de Ka narische eilanden een internationaal piano- coneours worden gehouden. Op dit concours zal uitsluitend Spaanse muziek vanaf de zeventiende eeuw ten gehore worden ge bracht. 0 Richard Bell, Canada's minister voor im migratie. heeft in net Canadese. Lagerhuis verklaard, dat men een groep profiteurs heeft opgerold, die Chinezen het land bin nensmokkelden. Men schat dat cr tussen de 6000 cn 9000 Chinezen illegaal Canada zijn binnengekomen. gang te volgen en het communistisch kamp op die manier een opmerkelyke en attractieve demonstratie te geven van een systeem dat vruchtbaarder is dan het eigen 3ysteem van dat kamp. Dit zou een geleidelijke verandering teweeg kunnen brengen in het communistische blok welke een wezenlijke kans voor de vrede is. 0 Binnen het raam van de Atlantische alliantie, dient Frankrijk zijn eigen, mo derne kernmacht te hebben. Het is „on voorstelbaar" dat Frankrijk die macht niet zou bezitten. Een sterk, welvarend Frankryk, dat nauwe banden heeft met Duitsland, moet helpen een grotere politieke associatie van de zes landen van de Euromarkt te bevorderen. De Gaulle repte in dit verband niet over toetreding van Enge land tot de Euromarkt. 0 Frankryic moet een belangry'ke rol spelen bij het geven van economische en technische hulp aan ontwikkelings landen, met name Afrika, en Algerije inbegrepen. Meningsverschillen De president gaf toe dat er binnen Frankrijk misschien meningsverschillen waren over de toekomstige rol van het land. „Daarom is het idee van één partij ongerechtvaardigd en blijft bovendien beraadslaging van essentieel belang ter opheldering van beslissingen". De boodschap werd door de Kamer met langdurig applaus ontvangen. Morgen zal premier Pompidou een be leidsverklaring voorlezen. Daarna volgt een debut, en wordt over een motie van vertrouwen gestemd. Verwacht wordt dat de regering ongeveer 300 van de 482 stemmen zal krijgen. Gorilla Sophie sloeg er op los Enkele dagen geleden is de vol wassen vrouwtjesgorilla Sophie in de Rotterdamse diergaarde Bly- dorp kennelijk met het verkeerde been uit bed gestapt. Oppasser J. Karsbergen vertelde dat hy. terwijl hij het ontbyt voor de apen aan het klaarmaken was, een geluid hoorde of er een gra naat: ontplofte. Het bleek dat Sophie kans had gezien een dikke yzeren strip van de plank, die voor de luiken van het buitenverblijf is aangebracht, los te peuteren en daarmee vrolyk bezig was de t.I.- buizen boven de kooi kapot te slaan. In korte tijd sneuvelden 8 t.l.-buizen. Toen werd het stuk ijzer gebruikt als koevoet. Eerst om de 8 meter lange plank, waar de strip afkwam, grondig te slo pen, daarna bij een poging de tra lies aan de achterkant van de kooi te ontzetten. Op dat moment wist oppasser Karsbergen met be hulp van de brandslang het stuk yzer te bemachtigen en even later zat Sophie in de buitenkooi. Per soneel van de technische dienst begon de chaos op te ruimen. Dat vergde drie uur. Toen kon de mensaap weer „thuis" komen, zeer verbaasd dat er niets meer te vernielen viel. Sophie is een volwassen gorilla die ruim 80 kg weegt. De kracht van het dier is enorm. Geen mens kan legen haar op. Zij geldt inmid dels als een schoonheid in haar soort, wat weer bewyst dat over smaak niet getwist moet worden. Vasas en de Belgische Voetbalbond om de tafel hebben gezeten en afge sproken, dat de opbrengst van de wedstrijd zo groot mogelijk moest worden. We zouden een eventuele uit zending afhankelijk laten zijn van de kaartverkoop, maar daarover kon den we pas vlak voor de wedstrijd een beslissing nemen". Of er toch een uitzending komt zou dinsdag beslist worden nadat con tact zou zijn opgenomen met Vasas- De Hongaarse ploeg is met de herin nering aan het schaars bezette sta dion tijdens de laatste wedstrijd, ge kant tegen een t.v.-reportage. Mocht die toestemming er gisteren nog ko men. dan achtte de AVRO een uit zending nog wel mogelijk. „Nu ik heb gemerkt dat 't niet de Belgen zijn die met ons speelden maar dat de beslissing by Feijen oord ligt, kom ik op die uit spraak terug. Daar ben ik voet balliefhebber genoeg voor", zo verklaarde Siebe van der Zee. Feijenoord Het bestuur van Feijenoord gaf dins dagmorgen het volgende communiqué uit: „Gelet op de reglementen van de UEFA inzake de Europa-cup beslist het uitvoerend comité van de UEFA over een eventuele televisieuitzen ding. Van Feijenoord ïs. conform de wens van Vasas naar de UEFA de gebruikelijke brief uitgegaan (en niet naar de Belgische Voetbalbond), waarin wordt verklaard dat in af wachting van het resultaat van de kaartverkoop van Feijenoordzijde tegen een televisieuitzending be zwaar zal worden gemaakt. Bij de bespreking inzake de organisatie van deze wedstrijd, welke zondag 2 de cember te Brussel, heeft plaatsgehad tussen de KBVB, Vasas en Feyenoord, heeft men het standnunt ingenomen, dat afhankelijk van het aantal ver kochte plaatsbaarten voor deze wed strijd later nog bezien zal worden of een eventuele t.v—uitzending zou kun nen worden bekeken. Overigens dient te worden gememoreerd, dat nog voor de bespreking te Brussel plaats- ha«l, de heer Siebe van der Zee heeft medegedeeld, dat een eventuele uit zending van de wedstrijd op 12 de cember 1962 op het tijdstip van cir ca 20.00 uur niet in het televisie programma zou passen, waardoor een uitzending niet mogelijk zou zijn", aldus het communiqué van Feijenoord. A.V.R.O. De AVRO-televisie verstrekte dins dagmorgen het volgende communiqué in verband met het al of niet uitzen den van de wedstryd Feijenoord Vasas alsmede als reactie op het com muniqué, dat eerder door Feijenoord werd doorgegeven: „Naar aanleiding van het heden voor de voetbalvereniging Feyenoord uit gegeven communiqué, waarin wordt gesteld dat de heer Van der Zee reeds voor 2 december j.l. zou hebben te kennen gegeven dat de AVRO de wedstrijd FeijenoordVasas niet zou kunnen of willen uitzenden, moet worden opgemerkt, dat deze medede ling onjuist is. Integendeel, de AVRO is steeds bereid geweest al het mo lijke te doen om de uitzending te r liseren. Juist daarom heeft de heer Van der Zee op het moment, dat bekend werd, dat de wedstrijd in Antwerpen zou Dlaatsvinden, in eerste instantie aan Feyenoord voorgesteld deze wedstrijd by voorkeur tussen 16.00 en 20.00 te doen plaatsvinden", aldus het com muniqué van de AVRO-televisie. Van onze adverteerders Kleurenfotograaf Benser trad op in Vlissingen De bekende Duitse kleurenfotograaf Walther Benser heeft dinsdagavond in tannia" te Vlissingen een boeiende se- de grote zaal van hotel-restaurant „Bri- rie kleurendia's vertoond, getiteld „Kleurenfantasie". De heer Benser maakt momenteel zijn „Benser-Agfa- Leitz tournee 1962-1963" en als onder deel daarvan bezocht hij ook Vlissin gen als enige plaats in Zeeland. Een groot aantal foto- en met name dialiefhebbers uit geheel Zeeland heeft deze subliem georganiseerde avond be zocht en kennis kunnen maken met Bensens kleurenvisie en zijn grondige technische vaardigheid met de Leica- kleinbeeldcamera, dikwijls voorzien van lenzen met verschillende brandpunts afstanden. De Duitse fotograaf, die een zomerwoning heeft in Domburg, ver toonde zijn exotische dia's op twee schermen met twee projectoren, waar door het hem mogelijk was vergelij kingen te maken in kleurnuance, op namestandpunt en de daarmee verband houdende compositie: een combinatie van beide factoren, die meestal leidden tot fotografische meesterstukjes. De heer Benser verklaarde hoe het niet en wél moest. Zijn dia's hadden meestal betrekking op buitenlandse tafereeltjes, getroffen tijdens reizen door de Vere nigde Staten, Mexico, Afrika (Midden zowel als Noord), alsmede Spanje, Ita lië, Zwitserland en uiteraard Duits land. Ook aan Zeeland wijdde hij een aantal dia's: zonsondergangen, tegen- lichten aan het strand en imposante wolkengevaarten, byna volmaakt gefo tografeerd. Het materiaal waarmee de Duitse fotograaf steeds „opereert" is Agfa-diafilm CT-1S. Nagekomen advertentie Heden ging van ons heen onze lieve zorg zame man, vader, be huwd- en grootvader JOHAN TEUNIS VISSER, op de leeftyd van 58 jaar. Vlissingen C. mT Visser- van de Gryp. Nieuw-Zeeland A. Visser. A. Visser-Plevier en kinderen. Vlissingen Bram. Loes. Vlissingen, 11 december 1962. Bakkersdorplaan 17. De crematie te Drie- huis-Westerveld zal plaatsvinden op zater dag 15 december a.s. na aankomst trein 12.31 uur aldaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7