REGERING HEEFT OOG VOOR PROBLEMEN VAN WINKELIER Regering zegt bewust „ja" tegen kernwapens {lijf|f Uw „Alcohol in de bonbons gevaar voor de jeugd" KLANKBORD EEN EERLIJKE NATUURLIJKE SIGARET N.S. sluiten het wervingsbureau in Gent Drs. Gijzeis verdedigt gelijke-kansen-beleid Onderzoek naar reclame-acties van grote kruideniersbedrijven Duizend gulden voorschot voor gemengd bedrijf Prof. De Quay in Eerste Kamer Een evenwichtige melange van rijpe zuivergehouden tabakken S^c VIJF TWINTIG VOOR ÉÉN GULDEN Meeste Belgen konden niet in Nederland wennen Erenu)ic/if WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 (Van onze parlementaire redacteur). Al is de gang van zaken per onderneming in het algemeen bevredi gend, dat wil niet zeggen, dat de positie van het midden- en klein bedrijf in Nederland als geheel zonder problemen is, zo heeft de staatssecretaris van economische zaken, drs. Gijzeis, gisteren in de Tweede Kamer, waar middenstandszaken aan de orde waren, erkend. Hij zei dit in antwoord op vragen en opmerkingen van de heren Van Eijsden (a.r.), Reehorst (p.v.d.a.), Visser (v.v.d.), Van den Heuvel (k.v.p.) en Van Gelder (c.h.u.). Voor de volkshuishouding is een zo doelmatig mogelijke voorziening van de consument van essentieel belang. Deze voorziening wordt op langere termijn in het algemeen het beste gediend bij het bestaan van verschillende, met elkaar con currerende bedrijfsvormen. De overheid heeft te zorgen voor zo danige algemene economische voorwaarden, dat de ondernemers hun ondernemingen tot ontplooiing kunnen brengen. Dit houdt in, dat alle bedrijfsvormen van deze voor waarden gebruik kunnen maken. Gelijke kansen Dit „gelijke kansen-beleid" is in de eerste plaats gericht op het wegnemen van bestaande belemmeringen en in de tweede plaats op het voorkomen van knelpunten. Wat dit betreft merkte de staatssecretaris op, dat het rapport van de commissie vermogensonderzoek bij de middenstandsonderneming het ver moeden wettigt, dat de vermogensbe hoeften in het algemeen konden worden, gedekt. Niettemin moet een systeem van (Van onze parlementaire redacteur). De op zandgrond in Nederland ge legen boerenbedrijven zullen onder bepaalde voorwaarden een voor schot van 1000,- krijgen ter leni ging van de eerste nood, waarin zij door verschillende oorzaken koud en nat voorjaar, slechte markt voor hun produkten en de aansluiting bij de E.E.G. zijn geraakt. De Tweede Kamer besloot hiertoe gister middag zonder hoofdelijke stemming; doch met aantekening dat de heren Mellema, Beernink en De Ruiter van de C.H.U. tegen het desbetreffende wets ontwerp waren, omdat deze leden de hulp van de regering onvoldoende von den. De socialistische heer Egas vergeleek de hulp met die van de brandweerman, die pas als het vuur zowat gedooft is met een emmertje water komt aandra gen. De liberale heer Den Hartog kwa lificeerde wat de minister wil doen als een „slappe poging" om enige verli te brengen in de moeilijke situatie, in de landbouw is geraakt. De heer Bies- gl< Ml de Staatkundig Gereformeerde heer Kod- 1e gewaagde van een druppel op een loeiende plaat. minister Marijnen verklaarde zich ten slotte bereid nadat hij even bedenktijd van financiën prof. Zijlstra te raadple gen een door de heer Engelbertink van de K.V.P. ingediende motie, die eni ge verruiming van de hulp vroeg, uit te voeren. Het zuiver inkomen van de aanvrager moet thans over de belastingjaren 1958, 1959 en 1960 gemiddeld niet meer hebben bedragen dan 6500 per jaar, wil deze aanvrager voor het voorschot in aan merking komen. Hij kan er eveneens aanspraak op maken, als zijn aanslag in de inkomstenbelasting over deze jaren gemiddeld lager is geweest dan 350 per Jaar. 9 De Engelse regering heelt aan gemeente autoriteiten toestemming gegeven fluoride aan het drinkwater toe te voegen om het tandbederf tegen te gaan. 9 Nadat de openbare bibliotheek van de En gelse pleats Norwich had bekendgemaakt dat zij geen boete zou eisen voor hoeken die over tijd waren, bracht een lezer een vracht wagen met 299 boeken terug. Enige daarvan werden al 15 Jaar lang vermist, (Advertentie) OOK AMBTENAAR. Een gewapende bankrover, die na een overval op een bank in de Oostenrijkse stad Linz werd gegrepen, bleek tot ontsteltenis van de politie de plaatselijke hoofdqontroleur der douane te zijn. De 49-jarige over heidsdienaar zei tegen zijn collega's van de politie „Jullie z(]n zelf ambtenaar en je weet hoe slecht wij betaald worden. Bovendien staat Kerstmis voor de deurH(j was er bijna in geslaagd met een buit van ongeveer achttiendui zend gulden kerstfeest te vieren. HET WAS WELLETJES. Een winkel bedrijf in New York had een prijsvraag uitgeschreven, waarvan de hoofdprijs was, dat de winnaar in een half uur zo veel artikelen uit do winkel mocht bij eenzamelen als hij kon. Do winnares wist met hulp van haar zoon voor een waarde van bijna vijfduizend gulden bij elkaar te graaien. Toen zij op het laatste ogenblik nog even de kassa in bezit wilde nemen, werd haar te kennen ge geven, dat het zo welletjes was. kredietverlening met overheidsgarantie, dat een additioneel karakter draagt, handhaafd worden. De vestigingswetgeving besprekend, noemde de staatssecretaris het vooral in deze dynamische tijd geboden, de eis van vakbekwaamheid kritisch te bezien en ongunstige nevenwerkingen tegen te gaan. Vestigingseisen Naar gevoelen van de staatssecreta ris zou het laten vervallen van de vakbekwaamheidseis soms bepaalde lijk ten nadele van de detailhandel strekken. Tot nog toe zijn daarom drieërlei andere wegen ingeslagen. De eerste is die van de ombuiging der eisen; zjj moeten minder gericht worden op de concrete feitenkennis, die spoedig veroudert, maar meer op fundamentele kennis. Hiermede hangt samen de tweede weg: de verbreding der eisen. Juist door de ombuiging kunnen de eisen een breder vlak beslaan en kan de brancheomschrij ving worden verruimd. De derde weg tenslotte is het weglaten van de eis van vakbekwaamheid in de gevallen waar het stellen hiervan niet meer nodig wordt geacht. Voor de gehele winkelhandel zou des gewenst een vestigingsregeling tot stand kunnen worden gebracht, waarin alleen eisen van kredietwaardigheid en han delskennis worden gesteld, terwijl voor die gevallen waar het stellen van de vak bekwaamheidseis nodig biyft, afzonder lijke vestigingsbesluiten zouden gelden. Reclame-acties De aandacht van de staatssecretaris was gevraagd voor de nieuwe con- currentiemethoden, die zich de laat ste tijd in de sector van de detail handel voordoen. Met name zijn in de sector van de levensmiddelenhan del reclameacties gaande, waarbij de afnemers van levensmiddelen door middel van spaarzegels en dergelijke in staat worden gesteld duurzame gebruiksartikelen te kopen tegen la gere prijzen, dan die, welke in de gespecialiseerde handel in deze ar tikelen, gebruikelijk is. Drs. Grjzels merkte hieromtrent op, dat veel ondernemingen uit de zich gedu peerd voelende gespecialiseerde handel zich niet voldoende gerealiseerd hebben, dat ook voor hun branches de tijden veranderen. Veel duurzame gebruiksar tikelen die tot voor kort als luxeartike len werden beschouwd en bij de verkoop waarvan het publiek veel service placht te vragen, zijn in korte tijd door de veel grotere vraag van het publiek en de verbeterde produktie-techniek tot massa- artikelen geworden. Hiervoor passen la gere marges dan vroeger gebruikelijk was. De staatssecretaris was ervan overtuigd dat deze branches door de toepassing van moderne distributiemethoden hun positie kunnen handhaven. Dit neemt niet weg, dat de vraag kan worden ge steld of de recente reclameacties passen binnen het kader van het ordelijk eco- De staatssecretaris wint hieromtrent advies in van het hoofdbedrijfschap de tailhandel, liet orgaan dat hiervoor het meest in aanmerking komt. Dit hoofd bedrijfschap is voornemens aan dit ver zoek op korte termijn te voldoen, aldus drs. Gijzels. De Kamer keurde de begroting van eco nomische zaken zonder hoofdelijke stem ming goed, evenals de begrotingen van de staatsmijnen en het staatsgasbedrijf. Kritiek op brief Hervormde Synode (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, heeft gisteren in de Eer ste Kamer bij de voortgezette al gemene politieke beschouwingen de antirevolutionaire fractievoor zitter, dr. Berghuis, verzekerd, dat de regering, niet minder ernstig' dan hij, het rapport van de Ge nerale Synode van de Nederlandse Hervormde Kerk over de kernwa pens heeft genomen. Maar de regering heeft tegen de atoomwapens niet slechts geen „neen" kunnen zeggen, zoals de heer Berghuis, maar zij heeft dit, na zich op de ernstigst mogelijke wijze, op haar verantwoordelijk heid te hebben beraden, ook niet willen doen. Gesteld voor de keuze tussen enerzijds de zekerheid van weerloosheid en de onvermijdelijkheid van capitulatie en anderzijds ae mogelijkheid tot het ver mijden van een dergelijke capitulatie en het voorkomen van elk gewapend con flict op grote schaal, heeft de rege ring voor het laatste gekozen, alaus de minister-president. De socialistische fractievoorzitter, H. Vos, zei, dat de kerk het volste recht heeft te spreken, zoals zij heeft gedaan, ook al zijn het uitspraken, „die het rapport van de Hervormde Syno de toch wel in zekere mate een afwe- ing van twee kanten te vinden is. »r. Berghuis gaf de heer Vos toe, dat r nuanceringen in het rapport van de synode voorkomen, maar die komen eerst nadat het „neen" zonder „ja" te gen de atoomwapens is uitgesproken. Men krijgt de indruk uit het rapport, aldus dr. Berghuis, dat men heeft ge werkt met twee ongelijksoortige groot heden. „Het is het oosten, dat wantrou wen heeft gebracht", betoogde hij. Mr. H. van Riel, de liberale fractie voorzitter, nam scherp stelling tegen het rapport van de synode. Hij "had De- zwaar tegen te absolute uitspraken. Er zijn slechts enkele mensen, die de we reld leiden, aldus mr. Van Riel. Hjj vond, dat men niet aan een regering een concrete gedragslijn mag voor schrijven, terwijl men zelf geen politie ke verantwoordelijkheid draagt. Alternatief Het standpunt van de regering houdt niet in, dat de huidige bewapenings- >anning voor haar het alpha en ome- van de veiligheid is. Zij is er zich terdege van bewust, dat in de huidige bewapeningswedloop grote gevaren schuilen en dat ook rekening dient te worden gehouden met de mogelijkheid van het uitbreken van een oorlog als gevolg van misrekening of een misver stand. Het enige verantwoorde alternatief voor de bewapeningsinspanning kan echter naar het oordeel van ae re gering niet zijn gelegen in enigerlei vorm van eenzijdige bewapening, doch alleen in een algemene en vol ledige ontwapening onder internatio nale controle of, bij het uitblijven daarvan, in verantwoorde interna tionale overeenkomsten van meer beperkte strekking, welke kunnen dienen tot het afremmen en ombui gen van de bewapeningswedloop. Aan deze alternatieven mag volgens de minister-president bij een be schouwing over het vraagstuk van oorlog en vrede niet voorbij worden gegaan. „Volste recht" C A R E Op deze foto, een van de eerste uit Broenei, ziet men hoe manschappen van de Queens Own Highlanders, op het vliegveld bij de stad Broenei een laat ste oefening houden in het landen met troepenvliegtuigen, voordat zij gaan landen op de strip bij de oliestad Seria, die zij inmiddels op de rebellen hebben veroverd. 9 De Egyptische regering heeft de termijr waarbinnen het geld dat nodig is om de twee tempels in Nubië te redden, die door de As- wandam verloren dreigen te gaan. bijeen moet zijn, tot 31 maart 1963 verlengd. 9 De meest succesvolle spionnenvanger var Engeland, de hoofdinspecteur van de recher che George Gordon Smith, heeft ontslag ge nomen uit de politiedienst. De laatste grote „bult" van de 58-jarige Smith was de marine ambtenaar William Vassall. Hij wist onder meer ook professor Klaus Fuchs in 1950 ontmaskeren, ORGAAN CHRISTELIJKE KRUIDENIERS Fabrikanten achten waarschuwing overdreven „De alcohol, die verwerkt wordt in bonbons en chocoladerepen bedrei gen in toenemende mate de ge zondheid van onze jeugd. Ook al zijn de hoeveelheden gering, toch kan de schadelijke werking groot zijn, omdat de invloed afhankelijk is van de grootte van het lichaam. Zo stijgt de werking bij een tien jarig kind naar het dubbele, bij een achtjarige naar het drievou dige". „Natuurlijk berust de verantwoordelijk heid voor het gebruik van dergelijke ar tikelen in de eerste plaats bij de ouders, maar de winkelier kan deze toch wel wijzen op de dreigende gevaren". Deze De Nederlandsche Spooiwegen zullen niet langer proberen Bel gisch personeel aan te trekken. Het N.S. wervingskantoor in Gent is gistermiddag officieel gesloten. In het voorjaar van 1961 werd in Vlaanderen begon nen met de wervingsactie, die in totaal 256 man heeft opge bracht. Hiervan zijn er op dit ogenblik nog 164 in dienst. Dc Nederlandsche Spoorwegen had den verwacht uit België 400 500 nieuwe personeelsleden te kunnen re- cruteren. Het mislukken van de ac tie is aan diverse oorzaken toe te schrijven. Een van de belangrijkste is de snelle vermindering gedurende dit jaar van de werkloosheid in Bel gië. Een andere is de honkvastheid van de Belgen. De meesten van de ruim 90 weer naar hun land terugge keerde Belgen deden dat omdat zij zich niet definitief in Nederland wil den vestigen. Op het ogenblik, dat men hier woonruimte beschikbaar kreeg, besloot men veelal op aan drang van vrouw en kinderen de wo ning niet te accepteren en terug te gaan. De gezinnen daarentegen, die in hun geheel naar ons land kwa men, zijn zonder uitzondering geble ven. In totaal reageerden 2400 Vla- De werving is ook gestaakt, omdat de situatie op do Nederlandse markt wat minder gespannen is geworden. Voor het eerst, sedert een reeks van jaren zal dit jaar een evenwicht worden bereikt tussen het aantal dat de N.S.-dienst verlaat en dat van diegenen, die bij de spoorwe gen in dienst treden. Drs. S. Buijs, chef van de dienst per soneelszaken N.S. deelde dit bh de sluiting van het kantoor in Gent mee. Vorig jaar nog kwamen er voor de 2800 mannen, die het bedrijf ver lieten, slechts 2000 in de plaats. Voorts beperkt de verdere automati sering de vraag naar mankracht. Ondanks-deze gunstige ontwikkeling blijft er echter een beduidend te kort aan personeel bestaan. De 164 Belgen, die nog in Neder land werken, kunnen hier hlyven. Voor hen gelden dezelfde arbeids voorwaarden als voor Nederlands personeel. De Vlamingen zijn voor namelijk werkzaam in Rotterdam en Amsterdam. conclusie, gebaseerd op Zwitserse gege vens, is opgenomen in het orgaan van de Chr. Kruideniersbond In Nederland. De schrijver van het artikel, de heer K. Rook uit Marknesse (N.O. Polder), wijst zijn collega's erop „laat 't aan ons, krui deniers, niet lig;gen dat het drankmis bruik van jeugdigen in ons land toe neemt". De heer Rook is van mening, dat de verkoop van alcoholhoudende choco lade en suikerwerk in het afgelopen jaar sterk is uitgebreid door import onder meer uit Italië van in rollen verpakte bonbons, die gevuld zijn met dranken als whiskey, gin en wodka. Ondanks de prijs 0.65) heeft hij in zjjn eigen bedrijf vastgesteld, dat juist veel kinderen deze rollen kopen. Aan zijn waarschuwing ligt een artikel in het Zwitserse kruideniersblad „Wir Brückenbauer" ten grondslag, waarin wordt gesteld, dat er niet alleen het ri sico is van directe schade voor de or ganen van het kind, maar dat ook het gevaar dreigt van een vroege verslaving aan alcoholica omdat de oorspronkelijke scherpe smaak door de zoete chocolade wordt verzacht. fabrikanten in Amsterdam verklaar de gisterochtend het artikel van de heer Rook schromelijk overdreven te achten. Niet alleen Is het alcoholpercentage in bonbons niet meer dan maximaal 3 pro cent „zwaarder kunnen wij ze prak tisch niet maken" maar bovendien zijn er de keuringsdiensten voor waren die in Nederland waakzaam zijn tegen dergelijke gevaren. „In ons land ïs in 1961 per hoofd van de bevolking 3,8 kg chocolade geconsu meerd, daaronder begrepen 0,75 kg bon bons. Wanneer men nu vaststelt, dat slechts een gering percentage bonbons met alcohol is gevuld, komt men tot een praktisch te verwaarlozen cijfer. Het al- coholcjjfer van geïmporteerde bonbons verschilt overigens weinig van het on- 9 Journalisten van Home hebben tot een sta king van acht dagen besloten, nu de onder handelingen over een nieuwe C.A.O. zijn vastgelopen. De stakingsdagen zullen nog na der worden vastgesteld. Het Wereldgebeuren Moskou en de muur Hoewel Moskou zeer zwijgzaam is meent men in westerse politie ke kringen dat het Kremlin bin nenkort met nieuwe ideeën over de kwes- tie-Berlijn voor de dag zal komen. Men leidt dit af uit het feit dat de toon, waar op achter het ijzeren gordijn over Ber lijn wordt gesproken de laatste weken wat milder is geworden, terwijl de ver wachte herfstcrisis dit jaar uitbleef en er zelfs sprake was van concessies doen. Het was bijna een traditie geworden, dat de Russen in de herfst een offensief van lawaaiige leuzen en lastige maatregelen beginnen om het westen angst aan te jagen en uit West-Berlijn weg te krij- Dit'najaar is het aan weerszijden van de muur rustig gebleven. De Cubaanse kwestie bracht het programma van de communisten enigszins in de war. Kroesjtsjew vond in de Caraïbische wa teren zijn Waterloo toen de Verenigde Staten him tanden lieten zien en aan de Russen duidelijk maakten, dat de belof ten van de democratische landen geen holle leuzen waren. Het Cubaanse avon tuur, dat voor Kroesjtsjew zo slecht af liep heeft de heren in het Kremlin te denken gegeven. Een tweede kink in de kabel was het Indiaas-Chinese conflict, dat de Russen er een probleem bij gaf. De Russen hebben noch in Nieuw Delhi noch in Peking hun invloed kunnen ver sterken. Integendeel, de tweeslachtige houding van Moskou versterkte het wan trouwen in India en het maakte de kloof tussen Rusland en communistisch China nog breder toen Kroesjtsjew de Chinese communisten niet openlijk steunde. Intussen had de Russische regering ook de handen vol aan enkele binnenlandse problemen. De landbouwresultaten ble ven dit jaar opnieuw achter bij de ver wachtingen en de lichte industrie leverde al evenmin de resultaten op, welke Kroesjtsjew aan het begin van 1962 had voorspeld. Al deze problemen maakten het de Russen onmogelijk veel aandacht te besteden aan Berlijn. Er zijn thans bepaald aanwijzingen, dat de Russen hun reeds uitgestelde Berlijnse offensief opnieuw op de lange baan willen schuiven of misschien zelfs helemaal afgelasten. Nadat de laatste tijd al niet meer werd gesproken over de „gedemilitariseerde" vrije stad Berlijn, maar uitsluitend over de vrije stad Berlijn, hield de Oostduitse com munistische leider Walter Ulbricht vori ge week een redevoering, waarin hij zich zelfs bereid verklaarde om bepaal de concessies te doen. Niemand gelooft dat Ulbricht daarover uit zichzelf begon. Ulbricht, die om dui delijk zichtbare redenen de bijnaam van „de geit" heeft mekkert al jaren trouw mee in het communistische koor, dat voortdurend Kroesjtsjew bijvalt. De mil de toon van Ulbricht is dus ongetwijfeld een weerklank van de toon die momen teel in Rusland wórdt aangeslagen.. Ulbricht zei, dat de Oostduitse politiek, welke gericht is op het tot stand komen van een vredesverdrag met Rusland, een politiek op lange termijn was. Het was voor de eerste maal dat Ulbricht zo dui delijk terugkrabbelde. Ulbricht zei dat het niet voldoende was om te spreken over vreedzame coëxistentie In het alge meen. „Het is noodzakelijk te beseffen dat vreedzame coëxistentie betekent, dat men aan beide zijden bereid is tot een compromis". Voor een man, die Oost-Berlijn van West-Berlijn scheidde door de bouw van de beruchte muur, was dit een zeer mil de uitspraak. „We hebben besloten een politiek op lan- gi termijn te voeren", vervolgde de ostduitse partij- en regeringsleider. „Een politiek van vreedzame coëxisten tie, die zal leiden naar een Duits vredes verdrag, een confederatie (van Oost- en West-Duitsland) en via dit enig overge bleven pad ten slotte naar de hereni ging" De toes toespraak, waarin Ulbricht deze ideeën naar voren bracht was de eerste na de Cubaanse kwestie. Korte tijd voor premier Kroesjtsjew van de Sowjet-Unie besloten had de offensieve wapens van Cuba weg te halen, had Ulbricht heel anders gesproken. Hij eiste toen nog een spoedige regeling van het Berlijnse vraagstuk en terug trekking van de westerse troepen uit de stad enz. enz. In het westen maakt men uit Ulbricht's woorden op, dat de Russen geen. po litiek van hard tegen hard meer willen voeren voor wat betreft Berlijn. Waarschijnlijk zal het Kremlin proberen door onderhandelingen zijn zin te krij gen. De rede van Ulbricht wflst in deze richting. De Oostduitse leider sprak niet alleen voor het eerst over een eventuele toe komstige hereniging van de beide Duits- landen, maar hij zinspeelde ook al op een zekere normalisatie van de betrek kingen tussen beide landen. Zo zou het volgens Ulbricht mogelijk zijn de bevol king van belde gebieden nader tot elkaar te brengen voor er van een feite lijke hereniging sprake is. Ulbricht ver klaarde voorts dat hij naar een „meer soepele situatie" streefde, waarin onder handelingen tussen heide Duitse regerin gen mogelijk zouden zijn. Westerse functionarissen in Berlijn, die momenteel besprekingen voeren over een passenstelsel, zodat familieleden aan bei de zijden van de muur elkaar tijdens de komende feestdagen kunnen bezoeken, zijn na de redevoering van Ulbricht op timistischer gestemd. Sommige waarnemers achten het zelfs niet onmogelijk, dat Ulbricht met zijn milde toespraakje in feite reeds begon nen is aan de afbraak van de muur. De Neue Zürcher Zeitung ging nog ver der. Deze krant maakte uit de gebeurte nissen van de laatste tijd in Oost-Duits- land op, dat Ulbricht's positie weinig sterk meer is. De bouwer van de muur zou wel eens aan de vooravond kunnen staan van zijn afscheid uit de politiek. In januari aanstaande houdt de com munistische partij van Oost-Duitsland haar jaarlijkse grote vergadering. Die bijeenkomst zou een mooie gelegenheid kunnen zijn voor Ulbricht om zijn func tie neer te leggen. In ieder geval verwacht men dan meer te weten te komen over de Russische po litiek ten opzichte van de Berlijnse kwes tie. President Kennedy is van mening, dat eerst (liefst voor 1963) de affaire- Cuba geheel moet zijn opgelost voor het westen over Berlijn kan praten. Tegen de tijd, dat de verhouding Rusland-Cuba voor het westen geen probleem meer is, zal het Kremlin zijn Berlijnse ideeën wel bekendmaken. WALTER ULBRICHT ..van bouwer tot breker?...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 3