Griep Aan veiling Walcheren: recordomzet 3 miljoen BILT ASPRO Ged. Staten vroegen Goes opgave van „verschrijvingen" Raadsleden ongerust •oting Axel over begr< „Bethesda"-voorzitter J. Moll legt taak neer Mej. De Graaff verlaat christelijk onderwijs Goes Zeeuwse ALMANAK lit 1955 werd voor 28 mille verschreven BERICHT AAN DE LEZERS WEGGEWANDELDE ZWINGEUL TERUGGESTUURD IN GESCHIEDENIS ls De hee Veerdienst Zijpe gestremd B. en w. van Goes fruitcorso op te smalle basis De heer Van Houte te Cadzand in het zilver POSITIE NED. LANDBOUW IN DE E.E.G. OP LANGERE TERMIJN ZIEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan het college van b. en w. van de gemeente Goes een opgave verzocht van de on juiste boekingen in de financiële administratie der gemeente se dert 1 januari 1955. Dit blijkt uit de memorie van toelichting van het Goese college bij de vijf- en-twintigste wijziging van de gemeentebegroting voor 1962. Uit de stukken blijkt, dat in 1955 voor ruim 28.000 is „ver schreven". B. en w. schrijven, dat, voorzover zij hebben kunnen laten nagaan, de in 1955 gepleegde onjuiste boekingen met deze begrotingswijziging worden gerectificeerd. Nagegaan wordt nog of, en zo ja welke, onjuiste boekin gen sedert 1956 zijn verricht. Hier over zal de gemeenteraad zo spoe dig mogelijk worden ingelicht. Het totaalbedrag van de „verschrijvin gen" ad 28.519,70 is tot uitdrukking febracht in een tweetal posten op oofdstuk I van de kapitaaldienst van de begroting 1962. B. en w. schrijven de raad, dat de onjuiste boekingen van 1955 geen enkele (fi nanciële) consequentie hebben voor de gemeente. De twee posten op de begrotingswij ziging zijn omschreven als „inkom sten" in verband met rectificeren van in 1955 gepleegde onjuiste boekin gen" 28.519,70 en „uitgaven in ver band met het rectificeren van in 1955 gepleegde onjuiste boekingen" van 28.519,70. Verzoek G.S. Afscheidsbijeenkomst in „Prins van Oranje" Het christelijk onderwijs in Goes ver liest binnenkort een vertrouwd gezicht: mejuffrouw X. de Graaff neemt af scheid, omdat zij op 30 december aan staande de pensioengerechtigde leeftijd zal bereiken. Het betekent, dat mejuf frouw De Graaff het onderwijs na 46 scheid besloten aanstaande dinsdag avond om 8 uur een bijzondere bijeen komst te beleggen in „De Prins van Oranje". Het bestuur van „Het Mosterdzaad" heeft een goede reden voor deze bijeen komst: „juf" De Graaff toonde zich tij dens haar loopbaan bij het onderwijs buitengewoon „honkvast". Niet minder dan 45 jaar was zij in dienst bij de her vormde schoolvereniging. Van 1918 tot 1951 gaf zij les aan de school in de Nieuwstraat, de afgelopen 12 jaar was zij werkzaam als onderwijzeres aan de Prinses Ireneschool. Haar loopbaan be gon aan de christelijke school te West- ftapelle, waar zij één jaar aan verbon den was. In de. periode, dat zij te Goes het chris telijk onderwijs diende, heeftmejuf frouw De Graaff zich gezien gemaakt door de trouw en de toewijding voor haar werk. Bijzondere waardering had den de collega's ook voor de wijze, waarop dc scheidende onderwijzeres •nieuwe wegen zocht op didactisch ter rein en de verrassende resultaten, die zij daarmee wist te bereiken. De popu lariteit van mejuffrouw De Graaf werd daarnaast veroorzaakt door haar fris se aanpak van de leerstof en haar hou ding tegenover de leerlingen. Tijdens de bijeenkomst in „De Prins van Oranje" is er ook voor de ouders en de oud-leerlingen gelegenheid om mejuffrouw De Graaff de (af- scheids) hand te drukken. Bescherm u tegen Rillerig? Onprettig? Vlug: Kwestie Krijgen we Feijenoord nou ja, of krijgen we Feijenoord nou nee op de teeveeWij weten niet in hoe verre U de schermutselingen rond een eventuele uitzending van de hedenavond in Antwerpen te hou den voetbalwedstrijd hebt ge volgd, maar wij zijn er een beetje duizelig van geworden. Eerst wil den dè Belgen niet zei men toen viilden de Hongaren niet zei men toen wilde Feijen oord niet zei men toen wilde de A.V.R.O. wel zei men toen wilden de Belgen wel zei men toen wilde Ja, wie wil er nou eigenlijk wat Kijk, wut de voetballiefhebbers willen, lijkt ons tamelijk duide lijk. Die willen een voor hen interes sante wedstrijd bijzonder graag op de beeldbuis volgen. Aan de andere kant zien de voetballers graag een gevuld stadion en rang, daar heb je het knelpunt. Botsen de belangen, zogezegd en uit die botsing der belangen komt dan een klein chaosje voort, dat zijn weerslag vindt in een serie ver warrende dagbladberïchten, waar in tamelijk veel ketels tamelijk veel potten verwijten, dat zij zwart zien. En onvhllekeurig moet men dan toch denken aan een heel oud ge zegde, handelend over het. spel en de knikkers en wanneer U het ons, leken, toegegeven, maar wan neer U het ons zou vragendan gaat het zo langzamerhand inder daad meer om de knikkers dan om het spel. Maar als voetbal- minneiule Kijker of kijkende voet- - balminnaar zit je er maar mee. Teevee of geen teevee. Dat wordt steeds meer de kv;estie. In de memorie van antwoord by de wijziging schrijven b. en w. van Goes, dat Gedeputeerde Staten het verzoek hebben gedaan aan b. en w. van Goes of en zo ja, welke onjuiste boekingen in de financiële administratie voor komen sedert 1 januari 1955. „Het provinciaal bestuur heeft er op aan gedrongen eventueel nog te achterha len onjuistheden alsnog te rectifice ren", aldus b. en w. Het college heeft daarop de directeur van gemeentewerken opdracht gege ven ter zake een onderzoek in te stel len. Dit onderzoek voor wat betreft 1955 is enigszins belemmerd, omdat, bij de dienst gemeentewerken niet, meer wordt beschikt over alle admi nistratieve bescheiden, vervolgt de memorie van toelichting. Bij het onderzoek is o.m. gebleken, dat de jaarwedden van personeel van gemeentewerken en de dag- en week gelden voor de werklieden resp. met 5886,49 en 2272,24 te veel waren belast. Voorts is in 1955 voor het toezicht op de bouw van een open bare lagere school 3000 te veel ge boekt. De post onderhoud van stra ten en pleinen was met 13.185,27 te weinig belast. Het blijkt tevens, dat voor de bouw van de brandweerkazerne 1110 werk uren hadden moeten worden geboekt tegen totaal 1998,-. Dit is niet ge beurd. Het is niet na te gaan op wel ke posten de arbeidslonen wel zijn verantwoord, blijkt uit de toelichting. Zo had men ook nog enkele uitgaven tot een totaal bedrag van 12.712,71 tegels 1048,16; gevel- en plint stenen 8712; arbeidsloon .1781,64 en enkele kleinere posten ten laste van het complex van 18 woningen in de Marykestraat moeten brengen. Dit is nimmer gebeurd. De uitgaven waren geboekt op de post werken voor derden. ;n w. van Middelburg stellen de ge meenteraad voor om in het bestuur van de stichting De Middelburgse Schouw burg drs. H. J. van Alphen, die per 1 januari a.s. periodiek aftreedt, te her benoemen, en in de plaats van de heer P. Blaauw, die om gezondheidsredenen bedankt heeft, te benoemen de provin ciaal toneeladviseur, de heer A. van Bergen. De heer Blaauw vertegenwoor digde namelijk speciaal het amateur toneel. ONJUISTE BOEKINGEN SEDERT 1-1-1955 BENOEMINGEN BESTUUR SCHOUWBURGSTICHTING Hierbij delen wij mede dat wij zeer binnenkort ten be hoeve van onze lezers als pre- mieuitgave een fraai foto boek beschikbaar kunnen stellen, getiteld WILHELMINA samengesteld door David Wijnbeek, de bekende auteur van vele boeken over het Oranjehuis. Bij verschijning volgen na dere bijzonderheden. Directie P.Z.C. mts CA. 12 PCT. MEER DAN IN 1961 \/nnD I TTTT TTUD QT* bereiken van dit record te maken heb- V wUl\ OIL 1 JOjEjIxO 1 ben, daar immers de veilingvereniginj De afmijnklok van de veiling Wal cheren te Middelburg heeft gister middag om twee minuten over twee een ogenblik stilgestaan. De jaarlijkse omzet van de hoofdste delijke veiling bereikte toen name lijk voor het eerst in de ruim 40- jarige geschiedenis de drie miljoen gulden. Terecht een reden voor de lieer A. de Jager, de voorzitter van de coöperatieve veilingvereni ging Walcheren G.A., om de aan dacht van de kopers een moment voor deze „mijlpaal" te vragen en de klok deswege even met rust te laten. De heer De Jager kon zich zo zei hy aan het begin van zijn korte toespraak levendig voorstellen, dat de kopers zich de vraag stellen wat zij met het] Fors bedrag uit algemene reserve „Aan voorlichting ontbreekt nog wel het een en ander" Drie uur lang heeft de gemeenteraad van Axel zich dinsdagavond beziggehouden met de algemene beschouwingen op de begroting voor het jaar 1963. Vrijwel al le fractieleiders van de zes groeperingen stonden daarbij nog eens uitvoerig stil bij de raadsvergaderingen van dit jaar en in het bijzonder by de daarop vol gende wethoudersverkiezingen. Voor wat betreft de begroting toonden verschei dene leden zich ongerust over het feit, dat de begroting slechts sluitend kon worden gemaakt door een fors bedrag uit de algemene reserve te putten. Ook waren enkele van de sprekers van mening, dat er met name aan de voor lichting aan de raad nog wel het een n ander ontbreekt. „Die steekt in dit 'ewest bepaald wel boven het gemid- Jelde uit", aldus burgemeester M. K. van Dijke. die verder zei, dat de begroting niet sluitend gemaakt kon worden zon der de algemene reserve aan te spreken. De heer D. J. Oggel (g.p.v.), die de rij van sprekers opende, zei een rechte lijn in het gemeentelijk beleid te missen. Ver der had hij voorboden van een nieuwe koers in dit beleid opgemerkt. De raads leden worden volgens hem te vaak voor een voldongen feit gesteld, afgescheept met details, terwijl de grote lijn uit het oog wordt verloren. Bij de instelling van de sportstichting waren zijns inziens 2 grote fouten gemaakt. Ten eerste de be noeming van een politieke figuur tot voorzitter (de heer A. H. van der Lee, red.) en het overbodig maken van par ticulier initiatief. Hij noemde het voorts fout een bedrag van 10.000 op te ne men voor de volgens hem onjuist ge dateerde viering van het 750-jarig he in van Axel in 1963. „Monsterverbond" Het samengaan van de K.V.P. en de P.v. d.A. bij de wethoudersverkiezingen noemde hy een „monsterverbond". Do lieer J. C. van Luijlt (a.r.) kon zich in grote lijnen wel met het b. en w.-beleid verenigen. Hy betitelde het samengaan van K.V.P. en P.v.d.A. als „het kruis naast de rode vaan". De begroting bood volgens hem bepaald geen armoedige indruk. Hij sprak de hoop uit dat de investering van 3!£ miljoen gulden in het plan „Oost" geen verlies zal opleveren. „Maar dan zal over een jaar of zes de zaak moeten zijn volgebouwd", meende hij. Ook de heer E. A. Maas (k.v.p.) zei wel met de opzet van de begroting te kunyen in stemmen. HQ drong onder meer aan op beter onderhoud van de woningwetwo ningen. Het CiH.U.-raadslid P. J. van Bende- spreken van de algemene reserve. Za- gem had ook bezwaar tegen het aan leg invalsweg en het overnemen van de ken als verbetering van de markt, aan- failliete inboedel van de tennisclub had den naar zijn mening achterwege kun nen blijven. Ook hii had een te grote geheimzinnigheid bil het college van b. en w. bemerkt. Hij had verder bezwaren tegen de te dure centrale dienst en tegen het be drag van 10.000, voor de viering van het 750-jarig jublieum. Vijfduizend gul den vond zijn fractie genoeg. De heer K. Hamelink (p.v.d.a.) waarschuwde tegen verwaarlozing van de kleinere zaken, die zijns inziens ook belangrijk kunnen zijn. De belastingen vond hij opgetrokken tot een te hoog niveau. Het raadslid A. H. v. d. Lee (g.b.J zette de opposanten uiteen, dat zijr fractie zich bij de wethoudersverkie zingen achter de twee grootste fracties haa geschaard. „Daarbij hebben wij ons laten lelden naar de verkiezingsuit slagen", zo voegde hij er aan toe. Hi' was van mening, dat het collége bi haar beleid op een goede weg is. De heer Van der Lee pleitte verder voor spoedige sanering van de oude wijk, volle aandacht van de leefbaar heid van de gemeente en de noodzaké- lijkheid van goede sportaccommodaties. ïeer De Jager was evenwel van mening, dat ook de kopers belang hebben bij een goed functioneren van de veiling. „De telers en kopers zijn op elkaar aangewezen. Zy kunnen elkaar niet missen en wanneer de veiling het fi nancieel wat ruimer heeft profiteren onder meer ook de kopers daarvan mee. We zijn met het bereiken van die drie miljoen nog niet uit de moei lijkheden, maar financieel is het toch wat gemakkelijker", betoogde de heer De Jager. De veilingvereniging wil de dit belangrijke moment niet on gemerkt voorbij laten gaan en over handigde aan de koper van een par ty witlof, de heer P. Maas uit Vlis- singen, die de 3 miljoen volmaakte, en aan de teler van deze witlof, de heer A. Don uit Oostkapelle, een aandenken. GLASCULTUUR In zijn antwoord zei burgemeester Van Dijke dat de voorlichting aan de raads leden zelfs is toegenomen. „Sommige zaken lenen zich echter niet voor open bare behandeling". De heer Van der Lee is volgens hem in de sportstichting de juiste man op de juiste plaats. In kinderschoenen In algemene zin zei burgemeester Va» Dyke, dat het maatschappelijk werk in de hele provincie nog in de kinder schoenen staat. Hetzelfde geldt ziins inziens met betrekking tot het cultu rele werk, terwyl het jeugdwerk nog veel te weinig wordt gesubsidieerd. Voor wat betreft het onderhoud van de woningen zal een beroep op de minis ter worden gedaan om de risico reserve aan te spreken. Een rigoureuze aanpak van deze zaak noemde hy noodzakelijk. Gezien het grote aantal verkeersonge vallen in Axel (in 1962 al zes met do delijke afloop) is verbetering van wegen volgens burgemeester Van Dijke hoogst noodzakelijk. De geheimzinnigheid van het college wees burgemeester Van Dij ke pertinent van de hand. De verschillende begrotingsonderdelen werden op een enkele uitzondering na Vorig jaar bereikte de Walcherse vei ling reeds een omzet van 2.7 miljoen gulden, welk bedrag dit jaar echter met rond 12 procent overschreden zal wor den, daar bestuur en directie verwach ten, dat eind december de 3,1 miljoen gulden bereikt wordt. Deze oyizetverho- ging mag voor een belangrijk deel toe geschreven worden aan de uitbreiding van de glascultuur op Walcheren, die méér verfijnde produkten met een ho gere opbrengst oplevert. In dit verband betreuren bestuur er directie van de veiling het ten zeerste, dat de kassenbouwstop, die nog steeds van kracht is, remmend werkt. Er zijn op Walcheren namelyk nog talrijke telers, die hun glaseultuur willen uitbrei den, maar er door deze bouwstop. geen kans voor krygen. Zo is het bijvoorbeeld voor komkommers en toinaten van groot belang, dat er een behoorlijk quantum aangevoerd wordt, wil men er een landelijke prijs voor kunnen bereiken. Na 1958 is de omzet dank zij de glas- (er was wel een veiling, maar door de inundatie van Walcheren nog geen produktie) heeft de omzet zich durende de jaren 1948 tot 1955 wogen rond dc 1.3 miljoen tot 1.5 miljoen gulden. Het jaar 1957 gaf door de dure fruitprijzen een uitschieter te zien naar 2% miljoen gulden, maar 1958 zette er met 1,8 miljoen weer een domper op. Na 1958 is de omzet dankzij de glas cultuur steeds gestegen; de veiling werd dus steeds belangrijker, mede door de opkomst van de winterbloem kool, een specifiek Zeeuws artikel, dat aftrek vindt tot in Groningen en Friesland. het bedrag van 10.000 voor de jubileumviering in 1963 stemden de he ren Van Bendegem, en De Feljter (bei den c.h.u.) en de heer Oggel (g.p.v.). Laatstgenoemde stemde éveneens te gen de begroting van de sportstichting Huldiging gemeentesecretaris van Woiphaartsdijk Het gemeentebestuur van Woiphaarts dijk zal zaterdag aanstaande een bij eenkomst beleggen om zijn „zilveren" gemeentesecretaris J. P. J. Ruisaard te huldigen. Dat gebeurt 's middags van 2 tot 3 uur in het dorpshuis. Daarna - van 3 tot 4 uur is er voor de in woners van Woiphaartsdijk tijdens een receptie gelegenheid om de heer Ruis aard met dit jubileum geluk te wensen. Slot van pag. 1 omstreeks 1950 gevoerde onderhan delingen heeft Nederland op zich ge nomen op Nederlandse kosten een geul te laten graven en die te onder houden. Twee dammen Maar er moet steeds opnieuw gegra ven worden, ditmaal ruim een week aan een verbinding van 1 meter (ten opzichte van liet strand) diep, even wijdig aan de Nederlands-Belgische grens, nog juist op de' Zeeuwse kant. De bulldozers hebben aan het begin en het eind van de oude geul een enorme zanddam opgeschoven en zo doende tegelijkertijd de nieuwe geul uitgegraven. Hoe lang de nieuwe geul het zal uithouden? De heer A. de Graag, technisch hoofdambtenaar Ie klas van het Vrye van Sluis, die ons het een en ander over de werkzaam heden vertelde, kon het op geen maanden na zeggen. „Wellicht moe ten we volgend jaar al weer een nieuwe verbinding graven", verzucht te de heer De Graag. de landzijde af te dammen, maar door de springvloed (2.65 meter plus N.A.P., 70 centimeter boven het astronomisch tij) was er drijf zand ontstaan, waarin de machine zou wegzinken. Belangrijker echter voor de wa terschapstechnici was de mede werking van dezelfde natuur: de enorme vloed, die door de noord wester het Zwingebied inge stuwd was, schuurde als eb- stroom de nieuwe geul flink uit en maakte er een extra goede verbinding van Doorbraken Want de natuur heeft al weer po gingen in het werk gesteld om de oude geul in ere te herstellen. Tij dens ae storm van zondag en de springvloed van zondagnacht heeft de zee namelijk al flink huisgehouden rond de twee zand- dammen, die zowel aan het begin als aan het eind van de oude geul over een kleine afstand doorbra ken, met het gevolg, dat de eb zowel door de oude als door de nieuwe verbinding naar zee trok. Maandag heeft één van de bulldo zers geprobeerd om de geul aan In verband met het uitvoeren van bag- gerwerkzaamheden door rijkswater staat zal het vervoer van auto's en an dere vervoermiddelen op de veerdienst Zijpe-Anna Jacoba Polder op 13 decem ber zijn gestremd van 18.00 uur af tot het einde van de dienst. UAMMAAAIUUVUVUUWIMMWIAMUUUMAMMA Zeventig varkens voor spekclub De Eerste Zeeuwse Spekclub heeft dinsdagavond, naar een oud Gro nings gebruik, in het verenigings gebouw in de Noordstraat te Vlis- singen weer de jaarlijkse paketten vlees uitgereikt. Hier kwamen echter slechts ongeveer 250 van de ruim 700 leden, die over gehèel Zeeland verspreid wonen. De Eerste Zeeuwse Spekclub is zes jaar geleden opgericht door een viertal Groningers. De leden, waaronder overigens bijzonder weinig Groningers, sparen iedere week twee kwartjes en tegen Kerstmis krijgen ze daarvoor een pakket ter waarde van 25. De spekclub heeft dit jaar 70 varkens en 10 ossen laten slachten. Dit betekent, dat ieder lid ongeveer negen kilo krijgt. In dat pak zat: hoofdkaas, leverworst, carbonaad- jes, ham, vet en mager spek en kribbetjes. Om de zaak zo eerlijk mogelijk te doen verlopen worden alle paketten genummerd. De le den moeten een nummertje trek ken en het pakket met het cor responderende nummer ontvangen ze dan. B. en w. van Goes zijn mét het bestuur van (le stichting Zeeuws Fruitcorso van mening, dat de financiële opzet van het fruitcorso op een te smalle basis is gefundeerd. Verbreding van de finan ciële basis zal pas mogelijk zijn als de kring van financieel bij het fruitcorso geïnteresseerden aanmerkelijk kan worden uitgebreid, schrijven b. en w. van Goes in de toelichting op de raads- agenda. Het bestuur van de stichting overweegt op welke wijze dergelijke voor de stich ting gunstige resultaten zouden kunnen worden bereikt. In verband daarmee zqn b. en w. van Goes van oordeel, dat de van gemeentewege te treffen maat regelen vooralsnog volledig beperkt dienen te blijven tot hetjaar 1962. Onder dit motief stelt het college de raad thans voor de stichting Zeeuws Fruitcorso over 1962 een bijdrage te verlenen tot een bedrag van de helft van het werkelijk tekort onder voorwaarde, dat de bijdrage van de gemeente maxi maal het bedrag van de verschuldigde vermakelijkheidsbelasting zal bedragen dat bij het bepalen van het tekort re kening zal worden gehouden met een storting in het reservefonds der stich ting van maximaal 5000,(in een reeds eerder gedaan voorstel, dat is ingetrokken, wilden b. en w. niet ver der gaan dan maximaal 3000,en dat net bestuur is gehouden de wijze van besteding van de reserve te over leggen met b. en w. van Goes. EXAMENS Te Amersfoort slaagde.de heer M. Win- ne uit Westdorpe voor het diploma „vakkennis in gebruikte en ongeregelde goederen". Op de achtergrond de nieuw ge graven Zwingeul (met enkele paaltjes er in en voorts zichtbaar aan de afgekalfde donkere rand), de zanddam, die de oude Zwin- op de voorgrond de doorbraak in geul moest afsluiten. De bullozer kon aanvankelijk geen nieuwe dam opschuiven, omdat de spring- vlied zoveel water had binnenge bracht, dat er drijfzand was ont staan, waarin de machine wegge zonken zou zijn. (Foto P.Z.C.) Dinsdag herdacht de heer C. van Houte te Cadzand het feit, dat hij 40 jaar gele den werd benoemd tot secretaris-ontvan ger van het waterschap „Tienhonderd en-Zwarte" te Cadzand, welke functie liy sinusdien onafgebroken heeft uitge oefend. De jubilaris werd met zijn echt genote en twee dochters door burge meester J. A. Lecnhouts in het gemeen tehuis ontvangen, waar hem de ereme daille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in zilver werd uitgereikt. Hierbij waren tegenwoordig de voorzitter van het buitenbeheer van het waterschap, de heer J. Risseeuw en de dijkgraaf van liet binnenbeheer, de heer J. Dees, beiden te Cadzand, alsmede de chef van de tweede afdeling van de provinciale grif fie mr. J. Kosters en hoofdcommies I. D. Toussaint, beiden te Middelburg. Na afloop van deze plechtigheid begaf het gezelschap zich naar hotel ,.Du Com merce", waar de vergadering van inge landen in bijzondere zitting bijeen was. De vergadering werd voorgezeten door de heer J. Rïsseeuw Jzn., die als eerste het woord richtte tot de heer Van Houte. Hij prees diens ijver en accuratesse. In zijn toespraak deelde de heer Risseeuw als bijzonderheid mede, dat de jubilaris gedurende zijn 40-jarige diensttijd geen enkele vergadering heeft verzuimd. Hij hoopte, dat de.heer Van Houte in goede gezondheid het waterschap nog een aan tal jaren zal kunnen blijven dienen. Na mens het bestuur bood de heer Risseeuw de jubilaris een gecalligrafecrde presen tielijst aan, alsmede een boekebon. Ver volgens voerden het woord de heer J. Dees, mr. J. Kosters, J. E. L. Lodewijk, waterbouwkundig hoofdambtenaar bij de rijkswaterstaat en A. Platschorre, hoofd van de technische dienst van het water schap. die namens het personeel een in gelijste foto van een strandhoófd aan- MR. SCHLINGEMANN VOOR KRING HULST Z.L.M. Nederland moet geen teelten inkrimpen „Dc positie van de Nederlandse land bouw in dc E.E.G. moet men op langere termijn zien. Als we zorgen, dat wjj on ze voorsprong behouden hoeft deze po sitie bepaald niet slecht, te zijn". Deze conclusie trok de algemeen secretaris van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij, mr. J. F. G. Schlingemann, tijdens een spreekbeurt, welke hjj vervulde voor de kring Hulst van de Z.L.M.die dinsdagavond in hotel „Van Leuven" te Kloostcrzande in vergadering bijeen kwam. Zaterdag afscheidsreceptie Aan deze conclusie verbond mr. Schlin gemann de voorwaarde, dat de Neder landse regering de landbouw vooruit moet helpen. Ook zag hij oen taak voor de landbouworganisaties. De algemeen secretaris wees er in zijn rede op, dat de totale Nederlandse landbouwproduktie slechts een klein gedeelte vormt van wat de E.E.G.-landcn produceren. Hjj zou het daarom onverstandig vinden, wanneer de Nederlandse land bouw zou voorgaan in het inkrimpen van verschillende teelten. „Als wij een half miljard kg melk per jaar minder produceren, dan is er wel een ander (E.E.G.)-land, dat voor een half miljard meer zal zorgen", be toogde spreker. Mr. Schlingemann, die op bevattelijke en populaire wijze zijn onderwerp behandel- stelde, dat dc E.E.G. ondanks te- werking; en tegenslagen zal doorzet- Dc politieke noodzaak spreekt ster ker dan de economische belangen, die op het tweede plan komen. Spreker ging voorts nader in op de graanrcgclingen In E.E.G.-verband. de op handen zijnde zui- velregellngen en de toetreding van En geland. Tot slot ontspon zich nog een liscussie over dit onderwerp. Door vertrek naar De Bilt ook afscheid van andere Herenigingen „Wat ik U nu ga vertellen moet U verder maar vergeten. Ik was na melijk van plan met de stille trom te vertrekken. De andere bestuurs leden van „Bethesda" hebben ech ter tijdens de laatste maandelijkse vergadering toen ik afscheid nam gezegd, dat ze op dit af scheid terug zullen komen. En dat doen ze dan a.s. zaterdag". Deze woorden sprak dinsdagmiddag een bekwame, geziene figuur uit het Zeeuwse organisatieleven: de heer J. Moll. zyn woning aan De Lannoystraat te Vlissingen, waar momenteel in verband met binnenkort uit te voeren verhui zingsplannen een grote bedrijvigheid heerst, vertelde, de uit het Gooise vis sersplaatsje Huizen geboortige lieer Moll het een en ander over zjjn werkzaam heden die hij in de afgelopen veertig jaar in Zeeland voor velerlei organisa ties heeft verricht. Meeste aandacht werd daarbij geschonken aan de perio de, tijdens welke hij zijn krachten gaf voor het christelijk streekziekenhuis Bethesda". Tijdens de afscheidsbijeenkomst die de héér Moll a.s. zaterdag in ,,'t Anker" te Vlissingen door het ziekenhuisbestuur wordt aangeboden, zal deze actieve fi guur, die zijn taak bij zijn vertrek naar de nieuwe woonplaats De Bilt moet neerleggen, nog eens extra in de schijn werpers van de belangstelling worden gezet. Daarbij zullen zijn echtgenote, zijn pas geleden uit Nieuw-Guinea te ruggekeerde- zoon als legerpredikant met naar de Oost ls gegaan en zijn an dere in Zuidzande woonachtige zoon niet ontbreken. Dit vertrek uit Vlissingen zal voo> de scheidende ,Bethesda"-voorzittei ook het afscheid van veel organisa ties betekenen. Het zijn er om pre cies te zijn 22. Een groot aantal or ganiaaties, waarin de heer Moll eei leidinggevende functie bekleedde Door het vervullen van allerlei belan. rijke taken werd zijn werk niet allee veelomvattend, maar leverden de con binaries van leidinggevende functk vooral ten tijde van zijn directeurscha van gemeentewerken te Vlissingen d nodige verwikkelingen op, wat voor d Vlissingse burgemeester bij een ondei houd eens aanleiding moet zijn gewee: om zich verwonderd af te vragen: ,.W.' voor jas heeft u nu eigenlijk aan".. In de „running De heer Moll stopt niet definitief mi zyn activiteiten. Hij blijft op ver zoek van de huisarts „in de run ning". Hij gaat het alleen wat kalme aan doen. „Ik ben nog fit en voel nu met mijn 67 jaar nog lang niet oud en afgetakeld. Maar toch geloof ik, dat het wenselijker is me nu uit het Zeeuw se organisatieleven terug te trekken, want sommige zaken gaan te veel van mijn krachten vergen' Tot voor kort „maakte" de heer Moll over zes werk dagen gerekend, per dag gemiddeld 14 uren, dïe hij doorbracht met becijferen, rapporten opstellen, reizen, vergaderen en corresponderen. In zijn nieuwe woon plaats De Bilt hoopt de scheidende „Bethesda"-voorzitter wat meer tijd voor het privéleven te kunnen hebben. Voorlopig heeft hH nog genoeg te doen. Voornamelijk zal hij aandacht gaan be steden aan de landelijke verzorging van de kerkelijke organisaties. Met ingang van 1 januari 1963 treedt hij in functie als voorzitter van de landelijke bond Adviseur J. MOLL ..mooi stuk werk... van protestants-christelijke streekzie kenhuizen. Voorlopig blijft hij verder nog bestuurslid van de vereniging van christelijk voorbereidend hoger onder wijs en ook de bouwcommissie van christelijk landbouw huishoudonderwljs wil hem nog een tijdje de voorzitters hamer laten hanteren. Volgend jaar mei zegt hij het voorzitterschap van de vere niging van kerkvoogdijen in Zeeland op. -iria Zeeland oj Hij heeft zijn functie van commissai voorzitter ds. A. Verschoor of de heer iche commisise in verband met het ver gevorderde bouwplan, waarvoor iclieldendc voorzitter zoveel voorberel- lend werk heeft verricht. Je heer Moll werd in juli 1949 benoemd .ot bestuurslid van „Bethesda". Nog ceen drie jaar later nam hij de plaats n van de vertrekkende voorzitter ds. Slkkes. De heer Moll had een belangrijk landeel in de geweldige groei en bloei van het streekziekenhuis. Tijdens de jeriode van zijn voorzitterschap hebben :ich belangrijke interne wijzigingen /oorgedaan. Zo kwam er onder meer jen reuma-afdeling bij, werd de keuken litgebouwd, kwam er een nieuwe eet- :aal bij voor de zusters en werd er een lestemming gevonden voor de admlnls- ratieve afdeling. Ook slaagde men er n, zich volledig te kunnen aanpassen ïan de ontwikkeling van de medische ■vetenschap. De taak, die de heer Moll lis voorzitter moest vervullen werd naar z|jn mening in ruime mate ver licht door de aanwezigheid van een kundig bestuur, een staf „waaraan j< (Tr alles bon toevertrouwen" en door ck iroro i voortreffelijke samenwerking met de doktoren en specialisten. Zeer verheugd was de scheidende „Bethesda"-voorzlt- ter over het feit, dat het mogelijk is gebleken in goede harmonie samen te werken met de zusterinstelling „St.- Joseph". Hij zei dankbaar te zijn, dat er tussen de besturen van de twee in stellingen die zich met eenzelfde taak bezighouden zulke goede con tacten wordt onderhouden. vam Nutsspaarbank reeds neergelegd, hij heeft ook pas geleden bedankt als bestuurslid van de E.V.O., hij nam reeds afscheid als voorzitter van de kerkvoogdij Vlissingen, het is te veel om op te noemen. Terugziend op de periode van zijn voor- zittcrscluip zei de heer Moll: „Het 1« een mooi stuk werk geweest. Het heeft me wel veel tijd en zorg gekost maar daar hel) ik geen spijt van. Ik ben bljj, dat ik deze arbeid neb kunnen verrich ten." Geslaagd voor praktisch examen koordirigent Voor het praktisch gedeelte van de door de Nederlandse Dirigenten Organisatie Tehouden examen koordirigent slaagde le heer I. Ruisen te Wemeldingc. Hij legde het theoretisch deel van het exa men twee jaar geleden met goed gevolg Advertentie VERWACHT. NOORDWESTELIJKE WIND Enkele buien maar ook opklaringen. Tot krachtige of hard en langs de kust tot hard of stormachtige wind, rui mend naar noordwest tot noord. Iet» kouder. ZON EN MAAN 13 december Zon op 8.39 onder 16.28 Maan op 18.49 onder 10.24

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2