Thoolse Z.L.M.-kring ingelicht over samenwerking coöperatie-particulier Nieuwe begraafplaats voor Sint-Annaland VOORZITTER P. W. C. VAN WESTEN „REGERING FAALDE TEN AANZIEN VAN GEMENGD BEDRIJF" Z.L.M.-EXPOSITIE 1963 NIET IN TENTEN AGENDA NOORD-ZEELAND TWEE MILLE VOOR VERLICHTING SPORTTERREIN IN OOSTKAPELLE Meubelen in moderne kleur met Ceta Bever PRAPHTRI MARKTBERICHTEN AFVALWATERLEIDING WORDT IN KANAALZONE 2 MILJOEN DUURDER GARAGE WANDEL WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 WISSEL SCHOUWEN PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Algemene ledenvergadering „DE VERHOUDING, waarin coöperaties en particuliere ondernemingen vroe ger tot elkaar stonden was nodeloos scherp. De spanningen waren veel te groot en de zaken werden te veel als zwart-wit afgeschilderd. Het gaat er in de eerste plaats om, emotionele overwegingen te laten varen en zich dan af te vragen: zijn beide vormen nu wel zo verschillend? De meest spectaculaire ontwikkeling op dit gebied heeft de Coöperatieve Melkcentrale laten zien". Om nu haar leden een indruk te geven van de mogelijkheden op dit punt ook voor andere takken van bedrijf in de tuinbouwsector met de conservenfabrieken bijvoorbeeld had de kring Tholen en Sint-Philipsland van de Z.L.M. dinsdagmiddag de direc teur van de C.M.C., de heer B. v. d. Heide uit Den Haag, in haar midden voor een leerzame causerie. Hij was het, die tot bovenstaande uitspraak kwam. Voor een gehoor van landbouwers uit de streek tekende hij in „Hof van Holland" te Tholen de nieuwe situa tie tussen de melkleveranciers de coöpererende boeren en de afne mers de fabrieken ontstaan na de oorlog. „De coöperatie is aandeel houder geworden in vele bedreven en zit op deze manier aan weerskanten van de onderliandelingstafel. In het begin heeft deze vorm van samen werking veel weerstanden ontmoet, maar gaandeweg kwam zij toch op gang en nu kunnen we op voet van gelijkheid verder gaan. We hebben er de allerbeste ervaringen mee.'" Het waren veelbelovende indrukken, die de heer Van der Heide de Thoolse en Sint-Phiiiplandse Z.L.M.-kring kon meegeven. Hij deed dat na een verhel derende blik in de groeiperiode van de melkcentrale. En als voorbeeld haalde de spreker aan het melkgebied rondom de grote steden in het westen, waar men pas na de oorlog de standaardi satie van de melk een aanleiding zag om een bepaalde organisatie op te bou wen. Dat het tenslotte een coöperatie werd lag alleen aan de omstandigheden. De tweejaarlijkse tentoonstelling vai de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, die op 13, 14 en 15 juni 1963 in Kruinin- gen wordt gehouden, zal niet in tenten worden ondergebracht, zoals al jaren lang te doen gebruikelijk is. De ZJL.M. krijgt namelijk de beschikking over de gebouwen van de firma Meyer te Krui- ningen, met een totaal overdekte opper vlakte van 6000 vierkante meter. Dit deelde de heer W. Sinke, secretaris van de tentoonstellingscommissie, mede tij dens de dinsdaguvond in hotel „Van Leuven" te Kloosterzande gehouden vergadering van de kring Hulst der Z.L.M. De heer Sinke verklaarde, dat de over dekte tentoonstellingsruimte in Kruinin- gen tweemaal zo groot is dan bij vorige exposities- In de onmiddellijke omge- ving van de gebouwen, die op korte af stand van de rijksweg zijn gelegen, is acht hectare parkeerruimte. Voor de tentoonstelling van landbouwwerktui gen is egn terrein van drie hectare be schikbaar. Als bijzondere attractie krijgt de tentoonstelling een militair clement. Wat dit precies zal zijn, kon de tentoonstellingssecretaris in dit sta dium nog niet zeggen. RIJWIELHANDELAREN OP CONGRES IN VLISSINGEN Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissin- gen zal 18 december in Vlissingen het tweedaagse congres van de Algemene bond van ondernemers in het rijwiel- kleinbedrijf officieel openeu. Dit. con gres van de landelijke organisatie be gint 's middags in „Britannia". De landelijke bond komt voor de eerste maal naar Zeeland. Dit is mede in ver band met het elfde lustrum van de af deling Walcheren. De voorzitter van deze 65 leden tellende afdeling, de heer W. J. van Uxem uit Vlissingen, zal een welkomstwoord spreken. De bijeenkomst in Vlissingen is het 59ste congres in successie. De verga dering staat onder leiding van de heer H. Zandman, voorzitter van de lande lijke organisatie. {Advertentie) Kerst- en S nieuwjaarskaarten DE VEY MESTDAGH 6ELLAMYPARK 58 VLiSSiNGEN VANDAAG. Middelhui-:; Electro: Bloed en rozen. 19.30 uur. 14 jaar. City: Feestavond P.Z.E.M., 20 uur. Noorderkerk: Orgelconcert Jaap Nleuwenhuyse. 20 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie De Lussnnet. 9-13 uur. Vlissingen Alhambra: Waarover men niet spreekt. 20 uur. 10 Jaar. Luxor: Paris blues. 20 uur. 14 jaar. Hotel Noordzee- Boulevard: najaarsvergadering Nulsde- partement, 20 uur. Britannia: Voordracht dr. W. P. Theunissen over „In de monni kenrepubliek van de heilige berg Athos". voor de Z.V.U., 20 uur. Strandhotel: Bij eenkomst Christelijke Middenstandsver eniging. 19.45 uur. Goes Grand: Waarover men niet spreekt. 20 uur. 18 Jaar. Prins van Oranje: Kerst- iniddng Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Goes. 14.30 uur Prins van Oranje: Winlerledenvergade- ring C.P.B.. 13.45 uur. Zaal Juliana: Le denvergadering C.B.T.B., 10 uur. Bergen op Zoom Luxor: Barbara, de vrouw zonder moraal, 20 uur. 18 Jaar. Tcmcuzen I.uxor: Mijn dochter Patricia. 20 uur. 14 laar. Oostburg Lodcltheater: Tussen kogels en granaten, 20 uur, 14 jaar. Hulst Bioscoopgebouw: Exodus. 20 uur. 14 Jaar. Zlcrikzco Hervormd verenigingsgebouw: Vereniging van Vrijzinnige Hervormden met kerstspel „De ster van Bethlehem". 20 uur. Tliolcn Hof van Holland: Jubileumverga-1 dering christelijke nationale schoolvereni ging, 19.30 uur. Er bestond namelijk tegen deze bedrijfs vorm een duidelijke aversie. „De C.M.C. is dus op een schoen en een slof begon nen. Maar het systeem voldeed goed. Er werd besloten, dat de C.M.C. zich niet specifiek zou toeleggen op het oprich ten van eigen bedrijven. En dat was een belangrijke stimulans voor samenwer king met de particuliere ondernemin gen. Het werd mogelijk om met de fa brieken tot bepaalde akkoorden te ko men. Horizontaal en vertikaal groeide men naar elkaar toe. Met frappante voorbeelden maakte de heer Van der Heide een en ander aantoonbaar om tenslotte in een discussie nog nader op verschillende aspecten in te gaan. „E.E.G.-kapstok" Eerder op de middag hief de voorzitter van de kring, de heer P. W. C. van Westen waarschuwend de vinger op te gen het regeringsbeleid ten aanzien van de rund- en varkensmesterij". De g£ van zaken in de veehouderij noemde „slecht". „Er komen slechte geluiden i Verwijtend sprak de heer Van Westen over de E.E.G. op dit punt als van een kapstok, waaraan de regf alle tegenargumenten ophangt. „E geen samenwerking en solidariteit meer. Men kan alleen maar afschuiven. Wat er nu met gemengde bedrijven ge beurt kan ons hier in Zeeland volgend jaar overkomen." Veel optimistischer klanken kon kringvoorzitter laten horen over de be- drijfsuitkomsten van het afgelopen jaar in de sectoren van akkerbouw, fruitteelt en groenteteelt. „We zijn in onze landbouw begonnen met klachten, maar de bezorgdheid bleek een slechte geleider. Er werden topopbrengsten geboekt en het onderste regeltje was goed." Wat de groenteteelt voor het eiland Tholen betreft maakte de heer Van Westen nog gewag van de goede resultaten met de warenhuizen, die vele telers tot eigen initiatief hebben aangespoord. In deze vergadering werd de heer W. C. van Nieuwenhuijzen te St.-Philips- land herbenoemd ais hoofdbestuurslid. Een voorstel tot verhoging van de con tributies werd aanvaard. z1erikzee Kerstspel Bethlehem" De hervormde spelgroep van Zierikzee verzorgt vanavond (woensdag) in het hervormd verenigingsgebouw aan 't Vrije het bekende kerstspel van Marti- nus Nijhoff „De Ster van Bethlehem". Deze opvoering wordt gegeven onder auspiciën van de Vereniging voor Vrij zinnig Hervormden te Zierikzee. BRUINISSE Laatste militair terug uit Nieuw-Guinea Vorige week is de laatste militair uit Nieuw-Guinea, matroos eerste klasse Dirk Capelle, na een verblijf van ruim 6 maanden in Bruinisse teruggekeerd. Hij was matroos aan boord van de on derzeeër „Walrus" werkzaam als be roepsmilitair. Het ligt in de bedoeling van het gemeentebestuur om de Nieuw- Guinea-militairen uit Bruinisse met hun ouders en verloofden op vrijdag 14 de cember officieel op het gemeentehuis ontvangen. Laatste suikerbieten aan de haven aangevoerd Zaterdag zijn in Bruinisse de laatste suikerbieten aangevoerd en aan boord ~estort van het motorschip „Willy" uit 'uttershoek. Ze zijn bestemd voor de suikerfabriek Puttershoek. De laatste bieten voor Dlnteloord zijn vrijdag ver scheept per m.s. „Emmanuël". burgh St.-Nicolaas in de o.l. school Ondanks de hevige mist kon sinterklaas nog net een half uurtje vrijmaken voor een bezoek aan de openbare school te Burgh. Met een welgemeend sinter klaasversje betrad de sint eerst de laag ste klassen, waar hij door mej. Hartog welkom werd geheten. Alras bleek de sint goed thuis te zyn in het „grote boek", want voor elke leerling had hij opmerking, doch ook torste Plet grote zak waaruit verrassingen te voorschijn kwamen. Ook mochten de leerlingen voor deze keer eens de bank uit om pepernoten te grabbelen. De jon gens en meisjes uit de hoogste klassen werden niet overgeslagen en hier sprak meester Damman enige woorden, waar- zich hetzelfde beeld herhaalde van de laagste klassen. sint-maartensdijk Tentoonstelling van „De Edelzanger" ,De ster van van M. Nijhoff De vogelhoudersverenigïng „De Edelzan ger" hield dezer dagen in het vereni gingsgebouw te St.-Maartensdijk haar jaarlijkse tentoonstelling. De uitslagen waren als volgt: kanarie E.K.: 1. J. Vroegop, St.-Maartensdijk; 2. A. Lind- hout, id.; 3. J. Praat, Tholen. Kanarie O.K.: 1. J. Vroegop, St--Maartensdijk; 2. J. van Daalen, Scherpenisse; 3. J Praat, Tholen. Tropisch: 1. P. Bimmel, St.-Maartensdijk; 2. L. Poot ,id.; 3. J. G. Guequierre, id. Wildzang: 1. M. de Vliet, Scherpenisse: 2 en 3. J- G. Guequierre, St.-Maartensdijk. Parkieten: 1. J. Doen- ken, Tholen; 2. J. de Heer, id. Volières: j. G. Poortvliet, St.-Maartensdijk; 2. J. Vroegop, id.; 3. A. van Gorsel, id. Vi trines: 1. L. C. van Poortvliet, St.-Maar tensdijk; 2. L. Poot, id. Fazanten: 1. J. Istha, Oud-Vossemeer; 2. Joh. Vroegop, St.-Maartensdijk. Z.L.M.-afdeling akkoord met contributieverhoging De afdeling Sint-Maartensdijk van d< Z.L.M. is dezer dagen tijdens een ver gadering in café „Smerdielc" akkoord gegaan met een verhoging van de vas te contributie van f 7,tot f 10,en do contributie per ha van f 2,40 tot f 3,50. Tijdens deze vergadering sprak de heer B. Meijers, directeur -van het boekhoudbureau van de Z.L.M. te Goes, over het onderwerp „Grondwaarde en opheffing van de wet vervreemding landbouwgronden met ingang van januari 1963". De heer Meiiers ver wachtte, dat er na 1 januari een stij ging van de grondprijzen zal optreden. Deze stijging is nu reeds merkbaar. Hij stelde als voorbeeld, dat voor een bedrijf van 6 ha met gebouwen in Zeeland f 105.000,is geboden en voor een bedrijf van 12 ha zonder gebouwen maar met jonge fruitbomen f 300.000. Tot besluit van de vergadering ver toonde de heer Sinke uit Goes de film „Z.L.M.-journaal". De voorzitter van de afdeling, de heer A. C. Breure, sprak een slotwoord. Dankdagcollecte De Dankdagcollecte in de N. h. kerk te 's-Heer-Arendskerke heeft 660-05 op gebracht. De najaarszendingscollecte bracht 390.22 op. Raad voteerde Terreinhuur voetbalclub verhoogd tot f 25 0 De raad van Oostkapelle heeft in de dinsdagavond gehouden vergadering krediet uitgetrokken van j 2000 i het aanbrengen van een verlichting op het sportveld. Deze verlichting zal niet alleen ten dienste staan van de voetbal vereniging, maar zal ook kunnen wor den gebruikt voor de verlichting var de banen van de ijsclub „De Halve Maan". De huur, die de voetbalvereni ging voor bet terrein moet betalen, mede, dat de werkzaamheden om ;oede ijsbaan te krijgen, de volle aan lacht van b. en w. hebben. De raad stelde verder de begroting voor 1963 vast. Geen van de raads leden hield ditmaal een algemene be schouwing. De heer A. Don (p.v.d.a.) zei geen behoefte te heb ben aan een algemene beschouwing, omdat „G.S. geen aandacht schen ken aan de notulen van de begro tingszittingen, die dit college wor den toegezonden". Betreffende de ophaaldienst voor huis vuil deelde de burgemeester mede, dat met ingang van januari a.s. een aan merkelijke verbetering zal intreden. Het huisvuil zal dan tweemaal per week worden opgehaald namelijk op maan dag- en donderdagmorgen. Het reini gingsrecht zal worden verhoogd met eén gulden per emmer. De heer A. Don pleitte voor de aan schaf van een piano voor het vereni gingsgebouw in overleg met de vereni gingen, die daarvan gebruik willen ma ken. B. en w. zullen deze zaak nader bezien. De raadsleden brachten verder ver schillende wensen ter tafel, zoals on der meer het plaatsen van rustban ken in „De Manteling", verplaat sing van verkeersborden die de ma ximumsnelheid voor de kom van de gemeente aanduiden, zo mogelijk op ruiming van bovengrondse elektri sche leidingen en verbetering van de bestratingen. De heer A. Coppoolse (a.r.) informeer de bjj de raadsleden of het gemeente blad. dat de eerste jaargang achter de rug heeft, op prijs wordt gesteld. Er bleek hiervoor veel waardering te be staan. wat de heer C. den Hollander (g.b.) „aangenaam in de oren klonk" Indertijd namelijk werd een vurig plei dooi van hem om te komen tot een uit gave van dit blad met 6 tegen 1 stem (die van de heer Den Hollander) ver worpen. Een besluit, waar de raad later op terug is gekomen. Twee beroep schriften betreffende de rioolbelasting werden ongegrond verklaard. By de aanvang van de vergadering had do raad het overlijden van koningin Wil- hclmina herdacht. Burgemeester Spren- gcr memoreerde in een herdenkingstoe spraak onder meer de drie bezoeken in 1894, 1945 en 1946, die de koningin aan Oostkapelle heeft gebracht. Nadat en kele ogenblikken stilte in acht waren genomen, deelde de burgemeester mede, dat namens het genieentebesturu een schryven van rouwbeklag was den aan het koninklijk huis. 's-HEERENHOEK GOUDEN PROFESSIEFEEST VAN ZR. STANISLAUS Zr. Stanislaus van de zusters francisca nessen te 's-Heerenhoek vierde dezer da gen haar gouden professiefeest. Zij werd tijdens de feestdag afgehaald door een stoet bruidjes, die haar naar de kapel begeleidde. Pastoor Witte man celebreer de daar de H. Mis, waarbij de zusters de gezangen uitvoerden. De pastoor hield tevens een feestpredikatie. Zuster Sta nislaus mocht op deze feestdag veel ge lukwensen in ontvangst nemen. Ook ont ving zy veel bloemen. Vandaag, woens dag, zullen de schoolkinderen in de gele genheid gesteld worden de zuster geluk te wensen. In de middaguren zullen ze worden getrakteerd. biezel1nge Collecte op dankdag bracht 2800,op De op dankdag in de christelijk gerefor meerde kerk te Biezelinge gehouden collecte voor kerk en diaconie bracht bedrag op van ruim 2800, Zo makkelijk ld fraaie houttinten I IiMÜIT I DU I O Nieuwe Comedie met blijspel „Don Quichotte" van Vele leerlingen van middelbare, ulo- en nijverheidsscholen uit Middelburg heb ben gisteren genoten van de kleurige opvoering van het blijspel van Pieter Langendfjk „Don Quichotte op de brui loft van Kamacho". Het stuk werd meesterlijk gespeeld door het gezelschap De Nieuwe Comedie (Arena) uit Den Haag in de Schouwburg te Middelburg. Ook vandaag treedt De Nieuwe Come die daar nog een keer op in een och tendvoorstelling. 's Middags is er een voorstelling in Britannia te Vlissingen. De tournee sluit met de opvoering van „Don Quichotte" in Terneuzen, aanvang 7 uur in het Concertgebouw. Aan F. M. Boogaardweg RUIMTE VOOR AULA WORDT GERESERVEERD SINT-ANNALAND krijgt een nieuwe begraafplaats aan de F. 31. Boogaard- weg. De gemeente heeft daar een stuk grond ter grootte van 2 ha kunnen be machtigen voor een bedrag van bijna 50.000. Zodra G.S. hun goedkeuring aan deze aankoop hebben gehecht krijgt de Nederlandse Heidemaatschap pij opdracht om een plan voor de aan leg op te maken. De plaats is belangrijk verder van de bebouwde kom verwij derd, dan de begraafplaats, die aanvan kelijk in het goedgekeurde uitbreidings plan „Achter de Tienhoven" was gepro jecteerd. In het belang van de volksgezond heid waren bovendien tegen deze si tuering bezwaren gerezen met name door de aanwezigheid van een con- servenindustrie in de nabijheid. Daarom hebben b. en w. naar een andere mogelijkheid uitgezien. Dins dagavond kon waarnemend burge meester J. Moerland de raad met voldoening de wijziging in het uit breidingsplan voorleggen, aangezien hierover snel overeenstemming kon worden bereikt. De nieuwe begraafplaats zal op korte termijn al in gebruik moeten worden genomen, aangezien de huidige beschik bare ruimte in 1963 zeker vol zal ko- Twee hectare grond is driemaal groot als de huidige begraafplaats meet. Evenwel zal het nieuwe plan meer ruimte vergen dan de indeling van de oude begraafplaats. Bovendien zal het nodig zyn reeds nu een plaats te reserveren voor een aula, zo lichtte de heer Moerland het voorstel nog nader toe. Een formele wijziging in de nieu we gemeenschappelijke regeling vuil nisophaaldienst voor de vier gemeenten op Tholen, gaf de heer F. J. Stols (p.v.d.a.) •'■enkele kritische noten ten aanzien van de praktische uitvoering in. Hij voorspelde het college van b. en w. moeilijkheden met het ruimen van grof vuil, dat niet in de uniforme emmers kan worden meegegeven. In de nieuwe wagen is daarvoor niet voldoende ruim te. Daarom stelde hij voor eens per maand de open auto, die vroeger in Sint-Annaland voor het ophalen van huisvuil werd gebruikt, te laten rond gaan om de inwoners zo van hun voor raden af te helpen. Burgemeester Moer land reageerde op deze opmerking met het antwoord, dat dit punt in de ver gadering van de dienst volgende week de orde zal worden gesteld. Daarbij zal worden voorgesteld dit van iedere gemeente zelf te laten uitgaan, opdat de verhoudingen binnen de nieuwe dienst niet scheef komen te liggen. Tarieven dorpshuis Breedvoerig werd dinsdagavond van ge dachten gewisseld over de nieuwe ta rieven voor het dorpshuis. Deze zyn aanmerkelijk gestegen. De heer J. van den Boogaard zag hierin voor de ver schillende verenigingen grote moeilijk heden. Hij wilde liever de oude tarie ven aanhouden. „De plaatselijke vere nigingen kampen met steeds grotere te korten. Dan moeten de subsidies wor den opgeschroefd en zijn we dus nog geen stap verder". Hij kreeg de overige raadsleden niet mee, toen hij van zijn idee een voorstel maakte. Op aandrang van de heer Stols werd besloten voor het houden van be sloten festiviteiten in het dorpshuis, zo als bruiloften, geen tijdstip van sluiting bij de verhuur te bepalen. Waarbij even wel werd aangetekend, dat in deze ge vallen het hoogste tarief zal worden be rekend. De begroting voor het dienstjaar 1963 was in deze vergadering een hamer stuk. De commissie van onderzoek had haar bevindingen in een kort rapport neergelegd en b. en w. hadden de raad hierop in een nota geantwoord. Alge mene beschouwingen bleven uit. Weshalve het jaarstuk werd vastgesteld met de volgende cijfers: op de gewo ne dienst aan inkomsten en uitgaven 774.834,12 en op de kapitaalsaienst een bedrag aan inkomsten van 1.882.547,55 en aan uitgaven een bedrag van 2.151.799,62. De begro ting 1963 van de vereniging Het Groe ne Kruis geeft een tekort aan van 7348,50. Daarin begrepen is echter een tekort op de exploitatie van het badhuis van 2118,00, hetgeen wel in de administratie van Het Groene Kruis wordt verwerkt, maar voor rekening van de gemeente kómt. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 2344 kg, 254368. Bot 118 kg. Wijting 15 kg. Kabeljauw 82 kg. Rog 4 kg. Sprot 15 kg. Wulk 19 kg. Ongesorteerde vis 91 kg. EIERMARKT GOES. Bericht van handelaren. Kippeëleren 14 cent. Kleine eieren 10li cent. BEURS GOES. 11 december. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17 boerenschoon af boerderij 27—29 per 100 kg. Tarwe, basis 17 boeren schoon af boerderij 29—31,50 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij 40—51 per 100 kg. Schokkers, boerenschoon af boerderij 5066 per 100 kg. Bruine bonen, boerenschoon af boerderij 65—118 per 100 kg. Kapucijners, boerenschoon af boerderij 55— 65 per 100 kg. Karwjjzaad. boerenschoon af boerderij 100—115 per 100 kg. Aardappelen. Bintje. 35 mm opw„ binnen landse sortering 10—11 per 100 kg. Naar bintje voor export bestaat weinig vraag. Levering aan de sorteerinrichting, sorteer- kosten voor rekening van de koper. Voeder aardappelen noteerden 44.75 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 20 cent per kg. onafges taart geleverd aan de sorteerin richting. HooL Lucernehooi. geperst uit de ruiter 170— 180 per ton. Weidehooi. 130—140 per ton. Veldbeemd, andere beemdsoorten en raai- grassen 80—90 per ton. Roodzwenk, 6065 ton. Gerstestro, 67,50—72,50 per ton. Tarwestro. 57.50—62,50 per ton. Erwtenstro, 120—130 per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 20—26 cent per kg, levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 2330 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Eieren. De eierprijs bedraagt 2,24 per kg. VEILING SINT-ANNALAND. Uien middel 22.88—21,51. bonken 22.50—22.57. drielingen 29.99. pickles 36,59. Aanvoer 135 ton. VEILING STAVENISSE. Uien middel 21.80—21.02, bonken 22.70. drie lingen 30,20. picklers 35.80. Aanvoer 110 ton. Nuchtere kalveren Lopers Biggen Schapen Lammeren Kalf- en melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Vette koeien VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 2827. Weekaanvoer 5224. Vette koeien en ossen 290. Gebruiksvee 600. Vette kalveren 220. Graskalveren 211. Nuchtere kalveren 961. Varkens 18. Lopers 68. Biggen 72. Paarden 29. Veulens 1. Schapen of lam meren 329. Bokken of geiten 28. Prijzen (resp. voor 1, 2e en 3e kwaliteit) (in cents per kg) Vette koeien 260—290 230—260 210—250 Vette kalveren 300—320 260—300 240—260 Slachtpaarden 220 190 170 Prijzen (resp. voor 1, 2e en 3e kwaliteit) (in guldens per stuk) Graskalveren 170 100 150 140 800 500 700 375 Ontmoetingsdag Thoolse L.J.G. De Thoolse Iandbouwjongeren ver enigd in de L-J.G. beginnen het nieu- en op de streek. Jarenlang heeft de or ganisatie aan bloedarmoede geleden, maar thans zijn er goede vitaminen voor nieuw leven aanwezig. In het „Hol land-Huis" te Scherpenisse belegt het bestuur daarom een ontmoetingsbyeen- komst, die 's middags in het teken van enkele actuele onderwerpen zal staan en 's avonds een ontspannend karakter zal dragen. In de middagbyeenkomst zullen de vol gende vragen aan de orde worden ge steld: „Betekent een goede boekhouding een vitale eis voor de landbouwer? Ir de huidige ontwikkeling van de tuin bouw van belang voor de hele streek? Gezamenlijk zal na de gedachtenwisse- ling en deskundige voorlichting hier over de maaltyd worden gebruikt. In de avonduren zullen de L.J.G.-ers nog by enkele andere facetten van organi satie en bedryf worden bepaald, waar na de ontmoetingsdag eindigt met een gezellig samenzyn. ZUID-BEVELAND ;oes „Tingel-Tangel" voor Algemene Kunstkring Een talrijk publiek heeft maandag avond in „De Prins van Oranje" geno ten van het cabaret „Tingel-Tangel", dat daar zyn nieuwste programma „Laat ze maar praten" bracht. Dat ge beurde voor de Algemene Kunstkring Goes en Omstreken. De medewerken den aan dit programma waren Marijke en Sieto Hoving, Adele Bloemendaal en Paul Deen. Voor de muzikale omlijsting zorgde pianist Wouter Denijs. „Tingel- Tangel" werd reeds eerder in ons blad besproken. Afloop verkoping Notaris M. E. J, F. van Dissel te Goes heeft dinsdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes in het openbaar'ver kocht het woonhuis „De Puije" met tuin te 's-Heerenhoek, ten verzoeke van de heer F. de Ruiter te 's-Heer Arendsker- ke. Koper werd de heer P. Krijgsman te Borssele voor het hoogst opgeboden be drag van 36.300. Burgerlijke stand SINT-MAARTENSDIJK. Bevallen: W. M. de KorteZwagemaker. z. C. M. van Oeveren—Boogert. d. A. Weggemans— Westman. z. H. den Engelsman—Bolken, d. Getrouwd: A. P. M. M. van Gurp. 25 j. en H. G. Potderman. 20 j P. M. Paulusse. 20 j. en L. J. Bijl. 20 j. I. P. Lindhout, 32 j. en S. C Muller. 24 j. D. van Gorsel. 22 j. en J. J. •erzon- Franke. 18 j. Overleden: C. Hagc. 79 J. H. Hartog. Raad Sas van Gent Heidemij. nog niet begonnen met aanleg sportvelden De raad van de gemeente Sas van Gent heeft in de maandagavond gehouden vergadering een schrijven behandeld van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit schryven was voor de heer F. L. S. de Meyer (g.b.) aanleiding om vragen te stellen over een bedrag van twee miljoen gulden, dat nog bij de aanlegkosten komt. Het gehele werk zal daardoor tien miljoen vergen. „Destjjds is meegedeeld, nadat Sas van Gent 60.000 voor eigen rekening had genomen, dat met de andere gemeenten alles rond was. En nu blykt, dat Ter- neuzen eerst een voorlopige lozing krijgt en daarna pas een definitieve", aldus de heer De Meijer. Burgemeester R. A. J. den Boer deelde mede. dat deze kwestie samenhangt met een wijziging van de uitbreidingsplannen van Terneuzen. In het bedrag van twee miljoen gulden is volgens de burge meester ook de kostenstijging begrepen. De heer De Meijer informeerde daarop of men geen moeilijkheden zal krijgen met het eigen uitbreidingsplan, aange zien het nog verscheidene jaren zal du ren voor Sas van Gent als laatste fase is aangesloten. Dit zal niet het geval zijn, zo bleek uit het antwoord van burgemeester Den Boer. Bij de beantwoording van een vraag van de heer J. de Braai (prot.-chr.) met be trekking tot de verkoop van woningwet woningen, bleek, dat juist de laatste weken nadat men ruim een jaar op antwoord had moeten wachten zeven gegadigden het bedrag van de schatting hebben betaald. De heer De Braai vroeg verder naar de woingwetwoningen in de Drafstraat, die in een slechte toestand verkeren door verwaarlozing van het onderhoud. „Als er toch mensen zijn, die deze panden willen kopen, kunnen de hui zen dan niet in een toestand worden gebracht, waarin zij verkoopbaar zijn?". Burgemeester Den Boer ant woordde, dat het ministerie van volkshuisvesting over deze kwestie richtlijnen heeft uitgegeven. De raad besloot aan de Dominicus- Saviostichting te Hulst met ingang van 1 januari 1963 een bijdrage te verlenen voor de stichting van een imbecielen werkplaats. Deze bijdrage werd bepaald op 1135 per geplaatste persoon. Aan de N. V. Nieuwe Nederlandse Maat schappij tot Vervaardiging van Spiegel glas werd een stuk grond verkocht voor de bouw van twee woningen. Een verzoek van de plaatselijke V.V.V. om een eenmalige subsidie van 238,25 ter dekking van het tekort over 1961. werd afgewezen. De raad kende aan de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie een éénmalige sub sidie toe van 5 cent per inwoner. De opbrengst zal dienen voor de aankoop, restauratie en exploitatie van het pand Dam 34 te Middelburg. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd voor 1963 een rekening- courantovereenkomst aangegaan van 200.000. sportvelden Bij de rondvraag informeerde de heer De Meijer naar de stand van zaken bij de aanleg van het sportveldencomplex. Burgemeester Den Boer deelde mede, dat hg bij de N.V. Nederlandse Heide maatschappij op spoed heeft aangedron gen. De heer De Meijer vond, dat de aanleg veel te lang duurt. „Zo gaat er weer een mogelijkheid voorbij om over heidssubsidie te krijgen". Hij informeer de verder waaruit het nieuwe complex zal bestaan. Er zullen twee voetbalvel den, een verhard trainingsveld (dit kan in de winter tot ijsbaan worden inge richt), een tennisbaan en een veld. ge schikt voor andere terreinsporten ko men, zo bleek uit het antwoord op deze vraag. Mevrouw Vervaet (kath.) vroeg onder meer of by de bouw van het bejaarden tehuis te Sas van Gent rekening wordt gehouden met een mogelijkheid tot uit breiding. De burgemeester deelde mede. dat het tehuis later eventueel kan wor den uitgebreid. 500 325 iets minder, handel kalm, prijzen als gisteren: Vette kalveren aanvoer kort, handel vlug, prijzen hoger: Graskalveren aanvoer even kleiner, handel tamelijk, prijzen wat stijver: Nuchtere kalve ren aanvoer iets ruimer, handel goed, prij zen prijshoudend: Lopers en biggen aanvoer ruimer, handel levendig, prijzen iets stijver; Slachtpaarden aanvoer matig, handel flauw, prijzen jonge paarden iets stijver: Schapen en lammeren aanvoer groter, handel tamelijk, prijzen prijshoudend: Kalf- en melkkoeien aanvoer gewoon, handel redelijk, prijzen con stant: Vare koeien aanvoer matig, handel stil, prijzen onveranderd: Vaarzen en pinken aan voer even minder, handel redelijk, prijzen ongewijzigd. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Uien klas I bonken 22.97, middel 51-70 21.61, middel 40-55 22.50—23.28, drielingen 30.01, picklers 35.61, stek 9.258.06. Aanvoer 50 ton. Aardappelen Bintje I 12.84, bonken 14.61. Fu rore 10.20. Aanvoer 10 ton. VEILING KRABBENDIJKE. II december. Appels. Golden Delicious 1 85-90 64—66, 80-85 69—70, 75-30 64—74. 70-75 64— 74. 65-70 60—67. 60-65 51—58. 2 85-90 60—64, 64—66, 75-8067—69. 70-75 66—70. 65-70 62 —65. 60-65 53—57, 2D 33—37. 3 grof 50—58, 3 fijn 30—35. kroet 19—27. Jonathan 1 85-90 40. 80-85 50. 75-80 59. 70-75 55. 65-70 47. 60-65 36, 2 85-90 35, 80-85 37—38, 75-80 34—41, 70-75 33—40, 65-70 27—37, 60-65 18—27, 2D 18—27. 2D 14—16. 3 grof 19—32. 3 fijn 14. kroet 12. Cor. Or. P. 1 80-85 95, 75-80 79—103. 70-75 82— 103, 65-70 74—86, 60-65 51—70, 55-60 27—36, 2D 23. 3 grof 56—75, 3 fijn 23—32. kroet 20—28. Z. Ermgaard 1 65-70 68. 55-60 59. 2D 25—32. Goudrenet 1 85-90 53. 80-85 48—52, 75-80 47— 48. 70-75 46. 65-70 43—44. 2D 35—36. 3 grof 41—44, 3 fijn 33—34. kroet 28—31. Rode Goud renet 1 80-85 55, 75-80 57, 70-75 53, 65-70 46. 2D 41. Peren. D. du Cornice 1 75-80 116, 70-75 120. 65-70 114. 2D 96, 3 grof 97. 3 fijn 83, kroet 42. C. de Paris 1 70-75 26, 65-70 20—21, "1-65 18, 55-60 14. 2D 12, 3 grof 16. 3 fijn 8. kroet 6. Conference 1 65-70 67. 60-65 61. 55-60 55, 2D 3839, 3 grof 52, 3 fijn 3733, kroet 21—26. Verpakte: Golden Del. 2 80-85 70, 75-80 72, 70-75 69. 65-70 65. 60-65 57—59. Jonathan 2 80-85 35. 75-80 45. 70-75 42, 65-70 38. 60-65 32. Winston 2 75-80 49, 70-75 52, 65-70 46, 60-65 42. 55-60 32. D. du Cornice 1 80-85 117, 125, 70-75 128, 65-70 120. VEILING MIDDELBURG. 11 december. Appelen. Goudrenet 75-85 43— 47, 65-70 45, 2D 35—10. 3 fijn 12—38, 3 grof 41—60. Jonathan 75-80 52, 70-75 50, 65-75 26— 50, 60-70 34—47, 2D 34—47. 2D 9—35, 3 fijn -26. 3 grof 1744. Golden Delicious 80-op 72. 75-80 74. 70-75 70—78, 70-65 40—75. 60-65 2D 39—47. 3 fijn 29—15, 3 grof 46—65. Peren. St. Remy 2D 1823, 3 fijn 16—20, 3 grof 23. Groenten. Bloemkool 8 per kist 29—54, 10 per last 10—37. Prei 47-50. Sav. "kool 15 15.50. Boerenkool 9. Sla 5—15. Wijnpeen 8 11. Andijvie 48—82. Witlof 70—87. Rode kool 1522. Spruiten ongeschoond 3478, gesch. 54—96. Veldsla 19—151. Knolselderij 6—18. Uien 20—26. Breekpeen 6—10. Witte kool 12—14. Bospeen 10—11. Waspeen 28—31. Kro- 1418. Herfstrapen 1118. VEILING GOES. 11 december. Cox Orange Pippin 1 82—102, 75-80 92—105, 70-75 83—105. 65-70 75—88, ""•65 58—70, 55-60 42—48. 2D 14—27, 2 75-80 92. 70-75 83, 65-70 67—73, 60-65 53—54, 55-60 38, grof 43—72. fijn 9—26. Goudrenet 1 90-95 57—63, 85-90 53—65. 80-85 51—60, 75-80 49— 57. 70-75 47, 65-70 45. 2D 35—42, 2 80-85 44— 47, 75-80 44—45. 70-75 43. 65-70 40, grof 43— 47. fijn 37—39. kroet 26—29. Jonathan 1 80-85 50—58. 75-80 61—63, 70-75 53—62, 65-70 48—52. 38—40. 2D 16—17.30, 2 80-85 36, 75-80 32—38. 70-75 27.40—34, 65-70 27.10—31, 60-65 18.40—21, grof 17—24, fijn 16.40—16.90. Golden Delicious 1 85-90 68—74. 80-85 68—72. 75-80 70—82, 70-75 55—81, 65-70 65—75, 60-65 50—57, 2D 16—39, 2 85-90 60, 80-85 63—70, 75-80 55— 75. 70-75 46—61, 65-70 40—63, 60-R5 48—54, grof 27—65. fijn 1740. Lombarts Calville 1 80-85 75-80 35, 70-75 34, 65-70 24, 60-65 38. 2D 23—26. 2 80-85 27—49, 75-80 27—47, 70-75 25— 45. 65-70 19—42, 60-65 35. grof 18—27. Ingrid Marie 1 75-85 73. 65-75 63—64, 60-65 46. Win ston 1 80-85 42, 75-80 44. 70-75 44. Ellisons Orange 1 70-75 64, 65-70 61. 60-65 53. Doyenne du Cornice 1 85-90 107, 80-85 112—113," 75-80 117—119. 70-75 115—119. 65-70 110—116, 2D 94—98, 2 85-90 96, 80-85 102—106, 75-80 103— 110. 70-75 103—111, 65-70 100—105, grof 93—96. "7—84. Saint Remy 1 75-85 27—28. 65-75 27—29. 2D 21—24. grof 18—23. fijn 9—20. Gieser Wildeman 1 60-70 59, 50-60 4245. 2D -29. grof 38—40. fijn 16—25.. Div. appels geplukte kroet 16—16.20. Op monster: Conference 1 65 mm en tsp 69. 60-65 65. 55-60- 5558. Legipont 1 65 en op 62, 60-65 54, 55-60 36. Beurré Hardy i-65 46. Totale aanvoer hard fruit 19.200 kisten. ERO-VULPENHOUDER DE VULPEN MET BLIJVENDE GARANTIE DE VULPEN WAAROP U KUNT BOUWEN. Vanaf 8,95 tot f 27,—. ERA-Vul|ienhouder. - DAMESPENNEN v.a. f6,85 KENESSE L. C. HOGERHUIS - Tel. 343 Wilt U iedere dag het laatste nieuws in de brievenbus Dan een abonnement op de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT UNIC een robuuste, economische VRACHTWAGEN, Vraag vrijblijvend inlichtingen bij de Unie-dealer voor Schouwen-Duiveland. Nieuwerkerk - Telefoon 01114-482. Iets nieuws voor uw wintergarderobe U bent veel voordeliger uit bij „DE MAGNEET" s NIEUWERKERK - Tel, 01114-265 Tel. 01113-470 AVAROS Al wat geheel automatisch, voor staande start, U de veilige brommer, vanaf van 505 gld. belang JAWA, Is nieuw model, voor en ach leest tervering, 2 versn., staande U start, met snelh. meter, v.a- 475 gld. vandaag ZÜNDAPP ln de onverwoestbare, de uit voorraad. Provincial! C. WANDEL Zeeuwse Nieuwerkerk. Tel. 0114-487 Courant In november 228 schepen per dag door Kanaal van Zuid-Beveland In de maand november 1962 passeerden door het Kanaal van Zuid-Beveland in totaal 6846 schepen, die een totaal in houd hadden van 3.523.277 ton. Hiervan waren 4694 schepen van 2.463.023 ton geladen en 2152 schepen van 1.060-254 ton waren ledig. De geladen schepen bestonden uit: 4427 motorschepen van 2115.755 ton: 247 sleepschepen van 339.420 ton en 20 coas ters van 7S4S ton. De ledige schepen be stonden uit: 1591 motorschepen van 902-578 ton; 120 sleepschepen van 143.039 ton; 17 coasters met een totaal inhoud van 6887 ton. Verder nasseerden er 424 motor- en stoomsleepbóten. welke een gezamenlijke tonnage hadden van 7750 ton. Tot de Rijnvaart behoorden 657 geladen motorschepen van 402.744 ton en 95 ge laden sleepscheoen van 132.461 ton: te vens 104 ledige motorschepen van 97.827 ton en 2 ledige sleeoschenen van 2754 ton alleen van België- Eveneens tot de Rijnvaart behoorden 583 geladen motorscheren van 372.653 ton en i9 geladen sleepschepen van 65.440 ton. Tevens 23 ledige motorsche pen van 13-063 ton allen naar België. In nationaliteiten waren de schepen ver deeld in: 4234 Nederlandse, 1891 Belgi sche. 273 Duitse. 209 Franse, 226 Zwit serse, 5 Luxemburgse, 5 Oostenrijkse, 1 Engels en 2 Oostduitse. In de maand november passeerden er 477 schepen minder dan in de maand ok tober van dit jaar- Deze achteruitgang vindt zijn oorzaak wel in de mist, die enkele dagen de scheepvaart stil legde. Per dag passeerden gemiddeld ruim 228 schepen deze maand het Kanaal door Zuid-Beveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 15