Thoolse Z.L.M.-kring ingelicht over samenwerking coöperatie-particulier VOORZITTER P. W. C. VAN WESTEN „REGERING FAALDE TEN AANZIEN VAN GEMENGD BEDRIJF" Z.L.M.-EXPOS1TIE 1963 NIET IN TENTEN AGENDA Speciale kerkdienst Anglikaanse Kerk ZEEUWSCH-VLAANDEREN Meubelen in moderne kleur met Ceta Bever PRACHTRIJTS'S^? Uitreiking van Landsteiner- plaquettes in Oostburg MARKTBERICHTEN AFVALWATERLEIDING WORDT IN KANAALZONE 2 MILJOEN DUURDER WOENSDAG 12 DECEMBER 1962 Wissel Zeeuws-V laanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Algemene ledenvergadering „DE VERHOUDING, waarin coöperaties en particuliere ondernemingen vroe ger tot elkaar stonden was nodeloos scherp. De spanningen waren veel te groot en de zaken werden te veel als zwart-wit afgeschilderd. Het gaat er in de eerste plaats om, emotionele overwegingen te laten varen en zich dan af te vragen: zijn beide vormen nu wel zo verschillend? De meest spectaculaire ontwikkeling op dit gebied heeft de Coöperatieve Melkcentrale laten zien". Om nu haar leden een indruk te geven van de mogelijkheden op dit punt ook voor andere takken van bedrijf in de tuinbouwsector met de conservenfabrieken bijvoorbeeld had de kring Tholen en Sint-Philipsland van de Z.L.M. dinsdagmiddag de direc teur van de C.M.C., de heer B. v. d. Heide uit Den Haag, in haar midden voor een leerzame causerie. Hij was het, die tot bovenstaande uitspraak kwam. „E.E.G.-kapstok' Eerder op de middag hief de voorzitter van de kring, de heer P. W. C. van Westen waarschuwend de vinger op te- Ten het regeringsbeleid ten aanzien van Voor een gehoor van landbouwers uit de streek tekende hij in „Hof van Holland" te Tholen de nieuwe situa tie tussen de melkleveranciers de coöpererende boeren en de afne mers de fabrieken ontstaan na de oorlog. „De coöperatie is aandeel houder geworden in vele bedrijven en zit op deze manier aan weerskanten van de onderhandelingstafel. In het begin heeft deze vorm van samen werking veel weerstanden ontmoet, maar gaandeweg kwam zjj toch op gang en nu kunnen we op voet van gelijkheid verder gaan. We hebben er de allerbeste ervaringen mee." Sint-Philiplandse Z.L.M.-kring kon meegeven. Hij deed dat na een verhel derende blik in de groeiperiode van de melkcentrale. En als voorbeeld haalde de spreker aan het melkgebied rondom de grote steden in het westen, waar men pas na de oorlog de standaardi satie van de melk een aanleiding zag om een bepaalde organisatie op (te bou wen. Dat het tenslotte een coöperatie werd lag alleen aan de omstandigheden. De tweejaarlijkse tentoonstelling van de Zeeuwse Landbouw Maatschappij, die op 13, 14 en 15 juni 1963 in Kruinin- gen wordt gehouden, zal niet in tenten worden ondergebracht, zoals al jaren lang te doen gebruikelijk is. De Z.L.M. krijgt namelijk de beschikking over de gebouwen van de firma Meyer te Krui- ningcn, met een totaal overdekte opper vlakte van 6000 vierkante meter. Dit deelde de heer VV. Sinke, secretaris van de tentoonstellingscommissie, mede tij dens de dinsdagavond in hotel „Van Leuven" te Kloosterzande gehouden vergadering van de kring Hulst der Z.L.M. De heer Sinke verklaarde, dat de over dekte tentoonstellingsruimte in Kruinin- gen tweemaal zo groot is dan bij vorige exposities. In de onmiddellijke omge ving van de gebouwen, die op korte af stand van de rijksweg zijn gelegen, is acht hectare parkeerruimte. Voor de tentoonstelling van landbouwwerktui gen is een terrein van drie hectare be schikbaar. Als bijzondere attractie krijgt de tentoonstelling een militair element. Wat dit precies zal zijn, kon de tentoonstellingssecretaris in dit sta dium nog niet zeggen. RIJWIELHANDELAREN OP CONGRES IN VLISSINGEN Burgemeester mr. B. Kolff van Vlissin gen zal 18 december in Vlissingen het tweedaagse congres van de Algemene bond van ondernemers in het rywiel- kleinbedrijf officieel openen. Dit con gres van de landelijke organisatie be gint 's middags in „Britannia". De landelijke bond komt voor de eerste maal naar Zeeland. Dit is mede in ver band met het elfde lustrum van de af deling Walcheren. De voorzitter van deze 65 leden tellende afdeling, de heer W. J. van Uxem uit Vlissingen, zal een welkomstwoord spreken. De bijeenkomst in Vlissingen is het 59ste congres in successie. De verga dering staat onder leiding van de heer H. Zandman, voorzitter van de lande lijke organisatie. Kerst- en nieuwjaarskaarten DE VEY MESTDAGH 8ELLAMYPARK 58 VLISSINGEN VANDAAG. Middelburg Electro: Bloed en rozen. 19,30 uur. 11 jaar. City: Feestavond P.Z.E.M.. 20 uur. Noorderkerk: Orgelconcert Jaap Nieuwenhuyse, 20 uur. Van Benthem en Jutting: Expositie De Lussanet, 9-18 uur. Vlissingen Alhambra: Waarover men niet spreekt. 20 uur, 18 joar. Luxor: Paris blues, 20 uur, 14 Jaar. Hotel Noordzee- Boulevard: najaarsvergadering Nutsde- partement. 20 uur. Britannia: Voordracht dr. W. P. Theunissen over „In de monni kenrepubliek van de heilige berg Athos". voor de Z.V.U.. 20 uur. Strandhotel: BU- eenkomst Christelijke Middenstandsver- cnlging, 19.45 uur. Goes Grand: Waarover men niet spreekt. 20 uur, 18 jaar. Prins van Oranje: Kerst- middag Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afdeling Goes, 14.30 uur Prins van Oranje: Winterledenvergade- ring C.P.B., 13.45 uur. Zaal Juliana: Le denvergadering C.B.T.B., 10 uur. Bergen op Zoom Luxor: Barbara, de vrouw zonder moraal. 20 uur. 18 Jaar. Tcrncuzcn Luxor: Mijn dochter Patricia. 20 uur, 14 laar- Oostburg Ledeltheater: Tussen kogels en grannten, 20 uur. 14 Jaar. Hulst Bioscoopgebouw: Exodus, 20 uur. 14 jaar. Zicrikzee Hervormd verenigingsgebouw: Vereniging van Vrij zinnige. Hervormden met kerstspel „De ster van Bethlehem". 20 uur. Tbolcn Hof van Holland: Jublleumverga- dering christelijke nationale schoolvereni ging, 19.30 uur. Er bestond namelijk tegen deze bedrijfs vorm een duidelijke aversie. „De CJM.C. is dus op een schoen en een slof begon nen. Maar het systeem voldeed goed. Er werd besloten, dat de C.M.C. zich niet specifiek zou toeleggen op het oprich ten van eigen bedrijven. En dat was een belangrijke stimulans voor samenwer king met de particuliere ondernemin gen. Het werd mogelijk om met de fa brieken tot bepaalde altkoorden te ko men. Horizontaal en vertikaal groeide men naar elkaar toe. Met frappante voorbeelden maakte de heer Van der Heide een en ander aantoonbaar om tenslotte in een discussie nog nader op verschillende aspecten in te gaan. ie rund- en varkensmesterij". De gang 'an zaken in de veehouderij noemde hij „Er komen slechte geluiden van de ge mengde bedrüven in het noorden van het land, de basis ïs klein en wankel baar". Verwijtend sprak de heer Van Westen over de E.E.G. op dit punt als van een kapstok, waaraan de regering alle tegenargumenten ophangt. „Er is geen samenwerking en solidariteit meer. Men kan alleen maar afschuiv Wat. er nu met gemengde bedrijven ge beurt kan ons hier in Zeeland volgend jaar overkomen." Veel optimistischer klanken kon de kringvoorzitter laten horen over de be- drijfsuitkomsten van het afgelopen jaai in de sectoren van akkerbouw, fruitteelt en groenteteelt. „We zijn in onze landbouw begonnen met klachten, maar de bezorgdheid bleek een slechte geleider. Er werden topopbrengsten geboekt en het onderste regeltje was goed." Wat de groenteteelt voor het eiland Tholen betreft maakte de heer Van Westen nog gewag van de goede resultaten met de warenhuizen, die vele telers tot eigen initiatief hebben aangespoord. In deze vergadering werd de heer W. C. van Nieuwenhuijzen te St.-Philips- land herbenoemd als hoofdbestuurslid. Een voorstel tot verhoging van de con tributies werd aanvaard. VLISSINGEN Een speciale Anglikaanse kerkdienst ter voorbereiding op Kerstmis wordt vrij dagavond 14 december gehouden in het Vrijzinnig hervormde gebouw „Ophir" aan de Badhuisstraat in Vlissingen. In deze „Christmas carol service" zal voor gaan de heer A. Driver, reader van de Anglikaanse gemeente te Rotterdam- Pernïs. Het uit 14 personen bestaande koor van de St. Mary's church uit Rotterdam zal kerstliederen zingen. Verschillende leken zullen het kerstverhaal en andere bijbel gedeelten lezen. De bijeenkomst, die ook door nïet-Anglikanen kan worden bijge woond, begint om acht uur 's avonds- in keuken aan de Giacisstraat Omstreeks kwart over één werd de Vlis- singse brandweer dinsdagmiddag gealar meerd voor een brandje in de keuken van de familie Van S. aan de Giacis straat. Het vuur, dat snel om zich heen greep, kon met een enkele straal water worden bedwongen. Enige huisraad ging verloren. Het brandje ontstond, doordat mevrouw Van S. hij het verrichten van werkzaamheden in het keukentje een petroleumkacheltje omstootte. De fami lie Van S. is tegen brand verzekerd. Onderlinge schaakcompetitie Voor de onderlinge Vlissingse schaak competitie werdén de volgende partijen gespeeld: J. C. Koetsenruijter-M. C. Braam afgebr.; A. de Ridder-C. J. Mommaas 1-0; A. Mast-W. Mesman afgebr.; P. Benski-A. Vijfhuizen 1-0; A. Smit-J. v. Elzelingen 1-0: M. de Bruijne-J. den Engelsman 1-0. ZAAMSLAG Discussie over rijwieltoelage aan gemeentewerklieden In de maandagmiddag gehouden raads vergadering te Zaamslag ontstond een discussie over de rijwieltoelage aan ge meentewerklieden, toen dit punt zoals ieder jaar ter verlenging aan de orde kwam. Vooral de heer L. Florussen (p. v. d. a.) kantte zich tegen deze toela ge, welke hij een verkapte loonsverho ging noemde. Nadat de voorzitter, bur gemeester H. D. Trimpe erop gewezen had dat enkele van de gemeentewerk lieden buiten de kom wonen, werd het voorstel in stemming gebracht. Met zes tegen vjjf stemmen besloot de raad de regeling te laten zoals deze is. Een lange reeks van subsidieaanvra gen ging onder de hamer door. Toege kend werden de volgende gemeentelij ke bijdragen voor 1963: f 50,aan de vereniging voor Veilig Verkeer Ter- neuzen en omstreken, f 25,aan de stichting het Nederlandse Astma Fonds f 25,aan het Zeeuws Consultatiebu reau, f 11.440,aan het Julianazieken- huis Temeuzen (zijnde elf procent van het tekort op de begroting '63 van dit ziekenhuis, het aandeel van de ge meente Zaamslag), 1250,aan de muziekvereniging „De Volharding", f 100 aan „De Juliana Ruiters", f 0,05 per inwoner aan het Zeeuws Studie fonds, f 500,aan de Prot. Chr. Stich ting voor Maatschappelijk Werk in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, f 0,03 per inwoner aan het Borgstellingsfonds voor de Middenstand, f 5582,21 aan de stichting Beschuttende Werkplaatsen Midden Zeeuwsch-Vlaanderen, f 0,05 per inwoner aan de Zeeuwse Stichting voor Revalidatie, f 40,aan de C.B.T. B. per leerling uit Zaamslag voor het lopende cursusjaar en f 1,50 per ver zorgingsdag met een maximaal gemid delde van 10 dagen per verzorging aan de commissie voor de Hygiëne van het Kind in Zeeland. Opnieuw benoemd tot lid van de adviescommissie woon- ruimtewet 1947 werden de heren J. de Klerk, I. Kolijn, J. Lensen, H. de Feij- ter en M. Galle. De kolentoeslag voor ouden van dagen die daarvoor in aan merking komen, werd verhoogd van f 0,40 tot f 0,50. ZUIDZANDE Duivententoonstelling Zuidzande De postduivenhoudersvereniging „De Luehtbode" te Zuidzande hield in het café van de heer J. Schouten een dui vententoonstelling, waarvoor een goede belangstelling bestond. Aan de volgende eigenaars van duiven werden prijzen toegekend: Oude doffers: 1 J. Wille; 2 D. Luteijn; 3 J. Duininck; 4 en 5 N. Wecda. Jarige doffers: 1 en 4 A. Weeda; 2, 3 en 5 P. Boekhout. Jonge doffers: 1 J. Wille: 2 A. Wage; 3 A. Wteeda; 4 J. Kools; 5 C. Verplante. Late doffers: 1 P. de Hullu. Oude duivinnen: 1 A. Weeda: 2 J. Ver sprille; 3 W. de Die; 4 J. Wille; 5 J. Duininck. Jarige duivinnen: 1 en 4 A. Weeda; 2 D. Luteijn; 3 J. Wille; 5 A. Wlage- Jonge duivinnen: 1 W. de Die: 2 C. Ver- planke; 3 A. Wage; 4 M. Provo; 5 A. SLUIS Concert „Apollo" De muziekvereniging „Apollo" verzorg de in zaal Lamminsvliet het jaarlijks zaalconcert onder leiding van zijn diri gent, de heer F. v. d. Bussche. De be- -angstelling van de zijde van het pu bliek was niet bijster groot, hetgeen jammer was, want er werd goed ge speeld. Een loterij bracht uitkomst voor financiële consequenties. Na afloop i er een bal, waarvan de dansmuziek verzorgd werd door de Sluise band Accordeonetta". Filmavond Instuif De uitgestelde filmavond van de In stuif van de herv. gemeente in Sluis vindt thans plaats op vrijdag a.s. in het jeugdgebouw van de Ned. herv. kerk. De oorspronkelijke film is verval len. Thans wordt gedraaid; Liefde, sneeuw en zonneschijn. WESTDORPE Anjercollecte De collecte voor het Anjerfonds bracht in Westdorpe een bedrag op van 34,70. Late duivinnen: 1 J. van Houte; 2 J Wille. Kampioen doffers: J- Wille. Kampioen duivinnen: A. Weeda. De prijzen werden na afloop van de keu ring uitgereikt door burgemeester H. P. Everwijn te Zuidzande. AXEL Muziek- en toneelavond van „Concordia" De uitgestelde muziek- en toneelavond van de Axelse muziekvereniging „Con cordia" in Zuiddorpe zal nu gehouden worden op zaterdag 15 december aan staande. De uitvoering vindt plaats in het parochiehuis. Burgerlijke stand HULST. Bevallen: F. A. E. Schalkens—van Broeck, d. M. C. van Kerckhoven—Bun, z. 1. A. van Giescn—van Gassen, tl. Ph M. Neve—v. d. Poele, d. A. J. A. v. d. Heijden—Apers. z. M. J. Sturms—Dorpmanns. d. A. J. A. v. d. Ber genvan Dorsselaer. z. M. J. VisserPlssoort, d. L. J. Nagelkerke—Ivens. d. R. J. M. A ronds Leenknegt. z. C. M. E. IlollhuizcnCrljns, z. M. M E Biesbroeck— Deruyck. z. Getrouwd: T. Koldenhof. 27 J. en A. M. Blommaert. 30 J. A. F. Buijsrogge, 23 J. en M. A. L. CleiJman, 20 J. P. W. Vinke. 23 en A P. Audenaerdt, 30 j. Overleden: Ph. Meul, 87 j„ wed. v. J F. d'Hondt. P. Vaal, 82 j„ wedn. v. A. C. de Poorter. L. de Bot. 91 J„ wedn. v. M C. Danekaert. A. de Punder. 71 J e. v. C. Dob belaar. F. J. van Osselaer, 77 1„ e. v. E. M. Engels. M. M. Vink. 63 J.. wed. v. A Heijcns. D. A. van Waterschoot, 77 j,. e. v. R. Moldas. M. Scliaauwaert, 87 j„ wed. v. Ch. de Bruün. M. M. Wezepoel, 33 J., e. v. .1. de Kort. A. van Goethern, GS j.. e. v. R. M. de Boeij. S. R. van der Kelen. 78 J„ e. v. C. J. de Silva. A. M. van Scliendel. 93 j wed, v. P. A. de Smet. G. van Goethem, 60 J.. e.v. E. M. de Dauw. WALCHEREN MIDDELBURG Watervoorziening in het Plan-Zuid Nadat de Middelburgse raad reeds voor de gas- en elektriciteitsvoorziening in het uitbreidingsplan-Zuid kredieten ver leende van respectievelijk 315.000 en 62.000, vragen b. en w. van de hoofd stad thans een krediet voor het nemen van maatregelen voor de watervoorzie ning. Deze Destaan in eerste instantie uit het leggen van een toevoerleiding vanaf de bestaande meterput aan de Oude Vlissingseweg-hoek Schroeweg naar plan-Zuid. De kosten daarvan wor den geraamd op 40.000. Onderlinge wedstrijd van kanariever. „Onze Zangers" De Walchese kanarievereniging „Onze Zangers" te Middelburg heeft op 7 en 8 december een onderlinge wedstrijd van zang- en kleurkanaries exoten bastaarden gehouden, waarvan uitslag is als volgt: Zangvogels: 4 vogels E.K.: le pr. P. Kesteloo; 2e pr. J. Reinders; 3e pr. A. Walraven; 4e pr. H. Knol; 5e pr. C. Lo- kerse- 2 vogels E.K.: le pr. M. Hooge- steger; 2e pr. C. Lokerse; 3e pr. A. Wal raven; 4e pr. J. Reinders; 5e pr. P. Kes teloo. 1 vogel E.K.: le pr. P. Kesteloo; 2e pr. J. van Keulen; 3e pr. K. van Da len; 4e pr. J. Reinders: 5e pr. K. van Dalen; 6e pr. J. Schou; 7e pr. A. Wal raven. Mr. zanger hele wedstrijd E.K.: J. Reinders. Hoogste predicaat punten E.K.: J. Reinders. Kleurvogels: 4 vogels E.K.: le pr. C. Wlirtz; 2e pr. B. Baas. 2 vogels E.K.: le pr- C. Wirtz; 2e pr. P. M. Bavelo; 3e pr. B. Baas. 1 vogel E.K.: le pr. Ph. Roggeveen; 2e pr. C. Wirtz; 3e pr. C. Wirtz; 4e pr. A. van Horssen. Exoten: le en 2e pr. K. Tilroe; 3e pr. C. de Graaf. Beste kleurvogel hele wedstrijd E.K.: Ph. Roggeveen. E.K. jeugdkampioen kleurvogels: B. Baas. E.K. jeugdkampi oen exoten: B. Baas. St.-Nicolaasavond N .V .V .-Vrouwenbond Maandag hield de vrouwenbond van het N.V.V. te Middelburg zijn Sint-Nicolaas- avond. Nadat de voorzitster, mevrouw C. van Wezel-Schoolmeester de bijeen komst had geopend, werden voor de pauze spelletjes gedaan en werd er ge zongen. Daarna kwam de sint en zjjn knecht de vrouwen een bezoek brengen, waarbij geschenken werden uitgedeeld. Het geheel werd opgeluisterd door het accordeonduo Ad en Marijke de Pries ter. AAGTEKERKE Raad vanmiddag bijeen De gemeenteraad van Aagtekerke zal in de vergadering van vanmiddag 12 de cember om half twee de begroting voor 1963 vaststellen. Tevens krijgt de raad de gemeenterekening over 1961 aange boden. De raad zal verder diverse pen sioensgrondslagen voor het eemeente- personeel vaststellen, een wijziging op de begroting van 1962 behandelen en spreken over de verbetering van de straatverlichting- De agenda vermeldt voorts Uverse aanvragen om subsidie ARNEMIJIDEN „Zanglust" wil een volksvolière bouwen Het bestuur van de vogelvereniging „Zanglust" te Arnemuiden heeft beslo ten aan het gemeentebestuur van Arne muiden een stukje grond te vragen voor het daarop bouwen van een z.g. volks volière ten behoeve van de bevolking. De vereniging Zanglust zal de vogels ter beschikking stellen. Brandje i ZUID-BEVELAND ;oes „Tingel-Tangel" voor Algemene Kunstkring Een talrijk publiek dieeft maandag avond in „De Prins van Oranje" geno ten van het cabaret „Tingel-Tangel", dat daar zijn nieuwste programma „Laat ze maar praten" bracht. Dat ge beurde voor de Algemene Kunstkring Goes en Omstreken. De medewerken den aan dit programma waren Marijke en Sieto Hoving, Adele Bloemendaal en Paul Deen. Voor de muzikale omlijsting zorgde pianist Wouter Denijs. „Tingel- Tangel" werd reeds eerder in ons blad besproken. V.B.O. op excursie naar Delft De Vereniging voor Bedrijfsoverleg te Goes is maandag op excursie geweest naar Delft. Op uitnodiging van de di recteur, de heer Boone, werd een bezoek gebracht aan „De Porsc'eïnen Fles". In de fabriek werden de showrooms be zichtigd. Tevens stelden de Goesenaren zich op de hoogte van het fabricage proces van flessen. Een twintigtal leden met hun dames maakte het uitstapje mee. Ook burgemeester mr. F. G. A. Huber van Goes gaf van zijn belangstel ling blijk. Afloop verkoping Notaris M. E. J. F. van Dissel te Goes heeft dinsdagavond in de „Prins van Oranje" te Goes in het openhaar ver- kocht het woonhuis „De Puije" met tuin te 's-Heerenhoek, ten verzoeke van de heer'F. dé Ruiter te 's'-Ueer A'renösker- ke. Koper werd de heer P. Krijgsman te Borssele voor het hoogst opgeboden be drag van 36.300. Zo makkelijk 18 fraaie houtlinten I IlfTiWll I w 's-HEERENHOEK GOUDEN PROFESSIEFEEST VAN ZR. STANISLAUS Zr. Stanislaus van de zusters francisca nessen te 's-Heerenhoek vierde dezer da gen haar gouden professiefeest. Zij werd tijdens de feestdag afgehaald door een stoet bruidjes, die haar naar de kapel begeleidde. Pastoor Witteman celebreer de daar de H. Mis, waarbij de zusters de gezangen uitvoerden. De pastoor hield tevens een feestpredikatie. Zuster Sta nislaus mocht op deze feestdag veel ge lukwensen in ontvangst nemen. Ook ont ving zij veel bloemen. Vandaag, woens dag, zullen de schoolkinderen in de gele genheid gesteld worden de zuster geluk te wensen. In de middaguren zullen ze worden getrakteerd. s-HEER-ARENDSKERKE Dankdagcollecte De Dankdagcollecte in de N. h. kerk te 's-Heer-Arendskerke heeft 660 05 op gebracht- De najaarszendingscollecte bracht 390.22 op. WOLPHAARTSDIJK Ouderavond o.l. school Vrijdag gaf de oudervereniging van de openbare lagere school Oud-Sabbinge te Wolphaartsdijk haar jaarlijkse avond in het schoolgebouw. In zijn openingswoord herdacht de voorzitter, de heer A. v. d. Vliet, het overlijden van H.K.H. Prinses Wilhelmina. Er werden 2 coupletten van het Wilhelmus gezongen, waarna men een minuut stilte in acht nam. De avond werd verder verzorgd door de plaatse lijke toneelvereniging Ons Genoegen, die onder regie van de heer L. P. Pieterse in 3 bedrijven „Zo maar een veearts", een goede opvoering gaf van het blijspel dat zeer in de smaak viel bij het talrijke publiek. WEMELDINGE Raad Wemeldinge behandelt begroting 1963 Vrijdagavond komt de raad der gemeen te Wemeldinge in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer behandeling van de begroting voor 1963 en een voorstel tot benoeming van een lid van het Burgerlijk Armbestuur in verband met de periodieke aftreding van het lid J. Burger. De aanbeveling luidt: J. Burger en Jacobus Hoogesteger Mz. Voorts staan op de agenda: een voorstel tot verlenging van de besluiten tot ver huring van alle woningwetwoningen, een voorstel tot aankoop en ruiling van di verse perceeltjes grond, alsmede de aan koop van de grond van de heer J. Do- minicus bestemd voor de bouw van een rioolwaterzuiveringsinstallatie. Dankdagcollecte De dankdagcollecte in de Vrij Evang. Gemeente te Wemeldinge heeft opge bracht 855.63. Winkelactie besloten Zaterdag heeft de winkeliersvereniging uit Wemeldinge de grote prijs, een t.v.- toestel, aan de winnaar van dë winkel actie toegekend. De prijs was voor de heer A. C. Koopman! D6 actie was over 6 weken verdeeld, waarbij iedere week waardebonnen beschikbaar waren ge steld. Aan groot aantal donors Zes leden gehuldigd wegens 10 jaar dienst In het byzyn van een bijna voltallig bestuur van de afdeling West-Zeeuws- Vlaanderen van het Ned- Rode Kruis en in tegenwoordigheid van de gewes telijke commandant voor Zeeland, dok ter J. Stumphius uit Vlissingen, zijn maandagavond in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg de Landsteiner-plaquettes en -penningen met bijbehorende oor kondes uitgereikt aan de daarvoor in aanmerking komende donors van de bloedtransfusiedienst. Na een inleidend woord door de voor zitter. notaris J. Mijs uit Oostburg, richtte deze zich eerst tot zes leden van de transportcolonne van het Rode Kruis, die wegens 10 jaar trouwe dienst een medaille met oorkonde kregen uit gereikt. De voorzitter stelde, dat het Rode Kruis het bijzonder op prijs stel de. dat deze personen dit werk, waar voor zij veel vrije tijd beschikbaar stel len, 10 jaar hebben willen doen. Onder dankzegging hiervoor speldde voorzitter op. Elk van de zes kreeg bovendien een persoonlijk bedanktje. Onder hen was ook de 67-jarige A. B. van de Veire, die de oudste in jaren is bij de transportcolonne. De namen van de transportcolonnisten die deze onderscheiding kregen waren, L. P. Masclee, J. van Buijten. P. J. de Loos, A. B. van de Veire, H. H. Ver- weij en P. J. van Eek, allen uit Oost burg. De heer J. Mijs sprak vervol gens woorden van dank tot de donors. De medische leider van de bloedtrans fusiedienst te Oostburg, dokter H. P. de Jong uit Oostburg, herinnerde er in zijn toespraak aan hoe de transfusie- dienst tot stand was gekomen en hoe deze in de loop der jaren was uitge groeid. waarbij hij namens de patiën ten dank bracht aan alle onbekende ge- De Landsteiner-plaquette voor het 15- maal bloed afstaan reikte hij uit aan de heer Th. P. Cambier. Bres kens, mevr, J. v. d. Wege-v. d. Werff, Breskens, de heer L. A. van Duivendijk te Oostburg. J. A- Hennekeij te Retranchement en Jac. M. van Baal uit Schoondijke. De Landsteiner-penning voor het 5-maal bloed geven werd uitgereikt aan R. J. van Hee, C. van Hermon te Aarden burg, mej. J. S. Erasmus. H. van de Sande, G. van Schaik, P. Vermeulen te Breskens. J. de Bruijne, mevr. R. de Winne-de Witte te Cadzand, P. Beun, P J. van Dierendonck, mevr. J. Heete- sonne-Brakke, J. P. van Petegem, mevr. A. du Rie-Krocké. Groede. mevr. W. Voogdt-Kromhout te Nieuwvliet, A. Bliek, G. M. Boonman. J. den Dekker, H. den Hamer, R. van Hee, G. Hinne- man, P. Karreman, W. J. Kesteloo, G. J. Konincks, J- W. Lanse, W. J. E. de MiUiano, R. L. van Pamclen. E. Raes, Th. van Remmen. H. Rijk, L. Siepelin- ga, M. L. Vercruijsse, F. de Vries, H. M. v. d. Weegen en P. M. Baas te Oost- burg, C. J. Almekïnders te Retranche ment, mevr. A- de Badts-Staal, A, Clyncke, Jac. Scheerens, J. J. Verhage te Sluis, mevr. J. Willems-Dees te Wa terlandkerkje, R. Bun, mej. M. J. de Jaeger, C. Marteijn, M. F. de Rocker, R. J. Stokkerman, mevr. C. Tazelaar- Hamelink, F. Tazelaar, C. Verrosste te IJzendijke- Namens de donors sprak de heer Jac. M. van Baal uit Schoondijke woorden van dank tot de artsen H. P. de Jong en N. J. Schulte voor het vele werk, dat zij in het belang van de bloedtransfusie dienst verrichten bij de keuringen en tot de heer M. I. Hoste uit Oostburg voor diens vele administratieve werk daar aan verbonden. VISMIJN COLIJNSPLAAT. Exportgarnalen 2344 kg. 254—368. Bot 118 kg. Wijting 15 kg. Kabeljauw 82 kg. Rog 4 kg. Sprot 15 kg. Wulk 19 kg. Ongesorteerde vis 91 kg. EIERMARKT GOES. Bericht van handelaren. Kippeëieren 14 cent. Kleine eieren lOJi cent. BEURS GOES. 11 december. Granen, peulvruchten en zaden. Gerst, basis 17 boerenschoon af boerderij 27—29 per 100 kg. Tarwe, basis 17 boeren schoon af boerderij 2931.50 per 100 kg. Groene erwten, boerenschoon af boerderij 40—51 per 100 kg. Schokkers, boerenschoon af boerderij 50—66 per 100 kg. Bruine bonen, boerenschoon af boerderij 65—118 per 100 kg. Kapucijners, boerenschoon af boerderij 55 65 per 100 kg. Karwijzaad. boerenschoon af boerderij 100—115 per 100 kg. Aardappelen. Bintje, 35 mm opw., binnen landse sortering 10—11 per 100 kg. Naar bintje voor export bestaat weinig vraag. Levering aan de sorteerinrichling. sorteer- kosten voor rekening van de koper. Voeder- aardappelen noteerden 41,75 per 100 kg. Uien. De prijs van uien bedroeg 20 cent per kg. onafgestaart geleverd aan de sorteerin richling. Hooi. Lucemehooi. geperst uit de ruiter 170— 180 per ton. Weidehooi, 130140 per ton. Veldbeemd, andere beemdsoorten en raai- grassen 80—90 per ton. Roodzwenk. 6065 per ton. Gerstestro. 67.50—72,50 per ton. Tarwestro, 57,5062,50 per ton. Erwtenstro, 120—130 per ton. Vlas. De prijs van ongerepeld vlas bedraagt 20—26 cent per kg, levering op auto. Voor gerepeld vlas geldt een notering van 23—30 cent per kg. Voor beste partijen worden nog iets hogere prijzen betaald. Eieren. De eierprijs bedraagt 2,24 per kg. VEILING S1NT-ANNALAND. Uien middel 22,88—21.51. bonken 22,50—22,57. drielingen 29,99, pickles 36,59. Aanvoer 135 VEILING STAVENISSE. Uien middel 21.80—21.02. bonken 22.70. drie lingen 30.20, picklers 35.80. Aanvoer 110 ton. 1075 Ontmoetingsdag Thoolse L.J.G. De Thoolse landbouwjongeren ver enigd in de L.J.G. beginnen het nieu we jaar op vrijdag 4 januari aanstaan de met een belangwekkend appel voor en op de streek. Jarenlang heeft de or ganisatie aan bloedarmoede geleden, maar thans zijn er goede vitaminen voor nieuw leven aanwezig. In het „Hol land-Huis" te Scherpenisse belegt het bestuur daarom een ontmoetingsbijeen komst, die 's middags in het teken van enkele actuele onderwerpen zal staan en 's avonds een ontspannend karakter zal dragen. In de middagbijeenkomst zullen de vol gende vragen aan de orde worden ge steld: „Betekent een goede boekhouding een vitale eis voor de landbouwer? Is de huidige ontwikkeling van de tuin bouw van belang voor de hele streek? Gezamenlijk zal na de gedachtenwisse- ling en deskundige voorlichting hier over de maaltijd worden gebruikt. In de avondureu zullen de L.J.G.-ers nog bij enkele andere facetten van organi satie en bedrijf worden bepaald, waar na de-ontmoetingsdag eindigt met een gezellig samenzijn. Nieuwe Comedie met blijspel „Don Qaichotte" van Langendijk Vele leerlingen van middelbare, ulo- en nijverheidsscholen uit Middelburg heb ben gisteren genoten van de kleurige opvoering van het blijspel van Pieter Langendijk „Don Quichotte op de brui loft van Kamacho". Het stuk werd meesterlijk gespeeld door het gezelschap De Nieuwe Comedie (Arena) uit Den Haag in de Schouwburg te Middelburg. Ook vandaag treedt De Nieuwe Come die daar nog een keer op in een och tendvoorstelling. 's Middags is er een voorstelling in Britannia te Vlissingen. De tournee sluit met de opvoering van „Don Quichotte" in Terneuzen, aanvang 7 uur in het Concertgebouw. Collecte op dankdag bracht 2800,op De op dankdag in de christelijk gerefor meerde kerk te Biezelinge gehouden collecte voor kerk en diaconie bracht een bedrag op van ruim 2800, Raad Sas van Gent Heidemij. nog niet begonnen met aanleg sportvelden De raad van de gemeente Sas van Gent heeft in de maandagavond gehouden vergadering een schrijven behandeld van de Afvalwaterleiding Kanaalzone Zeeuwsch-Vlaanderen. Dit schrijven was voor de heer F. L. S. de Meijer (g.b.) aanleiding om vragen te stellen over een bedrag van twee miljoen gulden, dat nog bij de aanlegkosten komt. Het gehele werk zal daardoor tien miljoen vergen. „Destijds is meegedeeld, nadat Sas van Gent 60.000 voor eigen rekening had genomen, dat met de andere gemeenten alles rond was. En nu blijkt, dat Ter- neuzen eerst een voorlopige lozing krijgt en daarna pas een definitieve", aldus de heer De Meijer. Burgemeester R. A. J. den Boer deelde mede, dat deze kwestie samenhangt met een wijziging van de uitbreidingsplannen van Terneuzen. In het bedrag van twee miljoen gulden is volgens de burge meester ook de kostenstijging begrepen. De heer De Meijer informeerde daarop of men geen moeilijkheden zal krijgen met het eigen uitbreidingsplan, aange zien het nog verscheidene jaren zal du ren voor Sas van Gent als laatste fase is aangesloten. Dit zal niet het geval zijn, zo bleek uit het antwoord van burgemeester Den Boer. Bij de beantwoording van een vraag van de heer J. de Braai (prot.-chr.) met be trekking tot de verkoop van woningwet woningen, bleek, dat juist de laatste weken nadat men ruim een jaar op antwoord had moeten wachten zeven gegadigden het bedrag van de schatting hebben betaald. De heer De Braai vroeg verder naar de woingwetwoningen in de Drafstraat, die in een slechte toestand verkeren door verwaarlozing van het onderhoud. „Als er toch mensen zijn, die deze panden willen kopen, kunnen de hui zen dan niet in een toestand worden gebracht, waarin zij verkoopbaar zijn?". Burgemeester Den Boer ant woordde, dat het ministerie van volkshuisvesting over deze kwestie richtlijnen heeft uitgegeven. De raad besloot aan de Dominicus- Saviostichting te Hulst met ingang van 1 januari 1963 een bijdrage te verlenen voor de stichting van een imbecielen- werkplaats. Deze bijdrage werd bepaald op ƒ1135 per geplaatste persoon. Aan de N. V. Nieuwe Nederlandse Maat schappij tot Vervaardiging van Spiegel glas werd een stuk grond verkocht voor de bouw van twee woningen. Een verzoek van de plaatselijke V.V.V. om een eenmalige subsidie van ƒ238,25 ter dekking van het tekort over 1961. werd afgewezen. De raad kende aan de Zeeuwse Stich ting voor Revalidatie een éénmalige sub sidie toe van 5 cent per inwoner. De opbrengst zal dienen voor de aankoop, restauratie en exploitatie van het pand Dam 34 te Middelburg. Met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten werd voor 1963 een rekening- courantovereenkomst aangegaan van 200.000. SPORTVELDEN Bjj de rondvraag informeerde de heer De Meijer naar de stand van zaken bij de aanleg van het sportveldencomplex. Burgemeester Den Boer deelde mede. dat hij bij de N.V. Nederlandse Heide maatschappij op spoed heeft aangedron gen. De heer De Meijer vond. dat de aanleg veel te lang duurt. „Zo gaat er weer een mogelijkheid voorbij om over heidssubsidie te krijgen". Hij informeer de verder waaruit het nieuwe complex zal bestaan. Er zullen twee voetbalvel den, een verhard trainingsveld (dit kan in de winter tot ijsbaan worden inge richt), een tennisbaan en een veld, ge schikt voor andere terreinsporten ko men, zo bleek uit het antwoord op deze vraag. Mevrouw Vervaet (kath.) vroeg onder meer of bij de bouw van het bejaarden tehuis te Sas van Gent rekening wordt gehouden met een mogelijkheid tot uit breiding. De burgemeester deelde mede, dat het tehuis later eventueel kan wor den uitgebreid. VEEMARKT ROTTERDAM Totale aanvoer 2827. Weekaanvoer 5224. Vette koeien en ossen 290. Gebruiksvee 600. Vette kalveren 220. Graskalveren 211. Nuchtere kalveren 961. Varkens 18. Lopers 68. Biggen 72. Paarden 29. Veulens 1. Schapen of lam meren 329. Bokken of geiten 28. Prijzen (resp. voor 1. 2e en 3e kwaliteit) (in cents per kg) Vette koeien 260—290 230—260 210—250 Vette kalveren 300—320 260—300 240—260 Slachtpaarden 220 190 170 Prijzen (resp. voor 1, 2e en 3e kwaliteit) (in guldens per stuk) Graskalveren 300 225 190 Nuchtere kalveren 170 150 140 Lopers 100 90 75 Biggen 55 48 42 Schapen 125 110 90 Lammeren 135 115 90 Kalf- en melkkoeien Vare koeien Vaarzen Pinken Vette koeien i kalm. prijzen als gisteren: Vette kalveren aanvoer kort, handel vlug. prijzen hoger: Graskalveren aanvoer even kleiner, handel tamelijk, prijzen wat stijver: Nuchtere kalve ren aanvoer iets ruimer, handel goed, prij zen prijshoudend: Lopers en biggen aanvoer ruimer, handel levendig, prijzen iets stijver; Slachtpaarden aanvoer matig, handel flauw, prijzen jonge paarden iets stijver: Schapen en lammeren aanvoer groter, handel tamelijk, prijzen prijshoudend: Kalf- en melkkoeien aanvoer gewoon, handel redelijk, prijzen con stant: Vare koeien aanvoer matig, handel stil, prijzen onveranderd: Vaarzen en pinken aan voer even minder, handel redelijk, prijzen ongewijzigd. VEILING ST.-MAARTENSDIJK. Uien klas I bonken 22.97, middel 51-70 21.61, middel 40-55 22.50—23.28. drielingen 30.01, picklers 35.61, stek 9.25—S.06. Aanvoer 50 ton. Aardappelen Bintje I 12.84, bonken 14.61. Fu rore 10.20. Aanvoer 10 ton. VEILING KBABBENDIJKE. II december. Appels. Golden Delicious 1 85-90 64—66, 80-85 69—70, 75-80 64—74. 70-75 64— 74. 65-70 60—67, 60-65 51—58, 2 85-90 60—64, 80-85 64—66, 75-8067—69, 70-75 66—70, 65-70 62 —65. 60-65 53—57, 2D 33—37, 3 grof 50—58, 3 fijn 30—35, kroet 19—27. Jonathan 1 85-90 40, 80-85 50. 75-80 59, 70-75 55. 65-70 47, 60-65 36, 2 85-90 35, 80-85 37—38, 75-80 34—41, 70-75 33—40, 65-70 27—37, 60-65 18—27, 2D 18—27, 2D 14—16. 3 grof 19—32. 3 fijn 14. kroet 8—12. Cor. Or. P. 1 80-85 95. 75-80 79—103. 70-75 82— 103, 65-70 74—86. 60-65 51—70. 55-60 27—36, 2D 23. 3 grof 56—7=j 3 fijn 23—32, kroet 20—28. Z. Ermgaard 1 65-70 68. 55-60 59, 2D 25—32. Goudrenet 1 85-90 53, 80-85 48—52, 75-80 47— 48. 70-75 46, 65-70 43—44, 2D 35—36. 3 grof 41—44, 3 fijn 33—34, kroet 28—31. Rode Goud renet 1 80-85 55, 75-80 57, 70-75 53, 65-70 46, 2D 41. Peren. D. du Cornice 1 75-80 116. 70-75 120, 65-70 114. 2D 96, 3 grof 97, 3 fijn 83, kroet 42. C. de Paris 1 70-75 26. 65-70 20—21. 60-65 18, 55-60 14. 2D 12, 3 grof 16, 3 fijn 8. kroet 6. Conference 1 65-70 67, 60-65 61, 55-60 55. 2D 38—39, 3 grof 52, 3 fijn 37—38, kroet 21—26. Verpakte: Golden Del. 2 80-85 70. 75-80 72, 70-75 69. 65-70 65. 60-65 57—59. Jonathan 2 80-85 35. 75-80 45. 70-75 42, 65-70 38. 60-65 32. Winston 2 75-80 49, 70-75 52, 65-70 46, 60-65 42. 55-60 32. D. du Cornice 1 80-85 117, 75-80 125, 70-75 128, 65-70 120. VEILING MIDDELBURG. 11 december. Appelen. Goudrenet 75-85 43 47, 65-70 45, 2D 35—40. 3 fijn 12—38, 3 grof 41—60. Jonathan 75-80 52. 70-75 50. 65-75 26 50, 60-70 34—47, 2D 34-47, 2D 9—35, 3 fijn 926, 3 grof 1744. Golden Delicious 80-op 72, 75-80 74, 70-75 70—78, 70-65 40—75. 60-65 64, 2D 3947, 3 fijn 29—45, 3 grof 46—65. Peren. St. Remy 2D 18—23, 3 fijn 16—20, 3 grof 23. Groenten. Bloemkool 8 per kist 29—54, 10 per kist 10—37. Prei 47.50. Sav. kool 15 15.50. Boerenkool 9. Sla 515. Wijnpeen 8— 11. Andijvie 48—82. Witlof 70—87. Rode kool 1522. Spruiten ongeschoond 3478, gesch. 54—96. Veldsla 19—151. Knolselderij 6—18. Uien 20—26. Breekpeen 610. Witte kool 12—14. Bospeen 10—11. Waspeen 28—31. Kro ten 1418. Herfstrapen 1118. VEILING GOES. II december. Cox Orange Pippin 1 82102, 75-80 92—105, 70-75 83—105, 65-70 75—88. 60-65 58—70. 55-60 42-48, 2D 14—27, 2 75-80 92. 70-75 83. 65-70 67—73. 60-65 53—54, 55-60 38, grof 43—72, fijn 9—26. Goudrenet 1 90-95 57—63, 85-90 53—65, 80-85 51—60, 75-80 49— 57, 70-75 47, 65-70 45. 2D 35—42, 2 80-85 44— 47. 75-80 44—55, 70-75 43, 65-70 40, grof 43— 47, fijn 37—39, kroet 26—29. Jonathan 1 80-85 50—58, 75-80 61—63, 70-75 53—62, 65-70 4852. 60-65 38—40, 2D 16—17,30, 2 80-85 36, 75-80 32—38, 70-75 27,40—34, 65-70 27,10—31, 60-65 '".40—21, grof 17—24, fijn 16,40—16,90. Golden Delicious 1 85-90 6874, 80-85 68—72, 75-80 70—82, 70-75 55—81, 65-70 65—75, 60-65 50—57. 2D 16—39; 2 85-90 60. 80-85 63—70, 75-80 55— 75, 70-75 4661, 65-70 4063, 60-65 4854, grof 65. fijn 1710. Lombarts Calville 1 80-35 35. 75-80 35, 70-75 34. 65-70 24, 60-65 38, 2D 23—26. 2 80-85 27—19, 75-80 27-47. 70-75 25— 45. 65-70 19—42. 60-65 35. grof 18—27. Tngrid Marie 1 75-85 73. 65-75 63—64, 60-65 46. Win ston 1 80-85 42. 75-8.0 44, 70-75 44. Ellisons Orange 1 70-75 64. 65-70 61. 60-65 33. Doyenne du Cornice 1 85-90 107, 80-85 112—113. 75-80 117—119, 70-75 115—119, 65-70 110—116, 2D 94—98. 2 85-90 96. 80-85 102—106, 75-80 108— 110, 70-75 103—111, 65-70 100—105, grof 93—96. fijn 77—84. Saint Remy 1 75-85 27—28, 65-75 27—29. 2D 21—24, grof 18—23, fijn 9—20. Gieser Wildeman 1 60-70 59, 50-60 42—45, 2D 17—29, grof 38—40. fijn 16—25. Dïv. appels geplukte kroet 16—16.20. Op monster: Conference 1 65 mm en op 6869, 60-65 65. 55-60 5558. Legïpont 1 65 mm en op 62. 60-65 54. 55-60 36 Beurré Hardy 2 60-65 46. Totale aanvoer hard fruit 19.200 kisten. In november 228 schepen per dag door Kanaal van Zuid-Beveland In de maand november 1962 passeerden door het Kanaal van Zuid-Beveland in totaal 6846 schepen, die een totaal in houd hadden van 3.523.277 ton. Hiervan waren 4694 schepen van 2.463.023 ton geladen en 2152 schepen van 1.060-254 ton waren ledig. De geladen schepen bestonden uit: 4427 motorschepen van 2.115.755 ton; 247 sleepschepen van 339.420 ton en 20 coas ters van 7848 ton. De ledige schepen be stonden uit: 1591 motorschepen van 902-578 ton; 120 sleepschepen van 143.039 ton: 17 coasters met een totaal inhoud van 6887 ton. Verder passeerden er 424 motor- en stoomsleepbotcn. welke een gezamenlijke tonnage hadden van 7750 ton. Tot de Rijnvaart behoorden 657 geladen motorschepen van 402.744 ton eri 95 ge laden sleepscheDen van 132.461 ton: te vens 104 ledige motorschepen van 97.827 ton en 2 ledige sleepscheoen van 2754 ton alleen van België. Eveneens tot de Rijnvaart behoorden 583 geladen motorschepen van 372.653 ton en 49 geladen sleepschepen van 65.440 ton. Tevens 23 ledige motorsche pen van 13-063 ton allen naar België. In nationaliteiten waren de schepen ver deeld in: 4234 Nederlandse, 1S91 Belgi sche. 273 Duitse, 209 Franse. 226 Zwit serse, 5 Luxemburgse, 5 Oostenrijkse, 1 Engels en 2 Oostduitse. In_ de maand november passeerden er 477 schepen minder dan in de maand ok tober van dit jaar- Deze achteruitgang vindt zijn oorzaak wel in de mist, die enkele dagen de scheepvaart stil legde. Per dag passeerden gemiddeld ruim 228 schepen deze maand het Kanaal door Zuid-Beveland.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 13