SERIA IN BR0ENEI IS DOOR BRITSE TROEPEN OMSINGELD „Geheim overleg" in Brussel over Engeland en LEG. zonder succes Vóór eind deze week nieuw kabinet in Bonn Inpoldering Land van Saeftinge onderwerp van studie voor commissie Militaire luchtbrug van Singapore naar oliegebied N.-Borneo Twee doden en acht gewonden bij ongeval WAARSCHUWING VAN V.N. AAN TSJ0MBE Vandaag NOBELPRIJZEN 1962 UITGEREIKT Dankbetuiging van koninklijk gezin Nobel F.D.P. en C.D.U. verwachten 205e jaargang - no. 292 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Directie: P. van de Velde, P. B. den Boer en W. de Pagter. Hoofdredactie: W.Leertouwer en G. A. de Kok. Abonnementsprijs 62 cent per week, 8,00 per fcw.; franco per post 8,25 p. kw. Losse nummers 15 ct. 0 Bureaus: Vllsslngen: Walstraat 58-60, tel. 2355 (b.g.g. red. 3508/3546, adv. 3647/3643); Middelburg: Markt 51, tel. 3841 (b.g.g, red. 2078/3169, adv. 2375); Goes: Gr. Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. red. 7853, adv. 5213); Oostburg; tel. 2395; Terneuzen: red. tel. 2116. adm. tel. 2911; Zierikzee: red. tel. 2425, adm. tel. 2094. 0 Adv.pr. 27 ct. p. mm. Min. p. adv 1 4,-. Inge?, med. 3 x tarief. Kleine adv. (max. 8 regels) 25 ct. p. regel (min. 1,25). „Brieven bur. van dit blad" 25 ct. meer. Giro 359300 P.Z.C., Middelburg. Dinsdag 11 december '62 GHOERKA'S EN HOOGLANDERS HEROVEREN STRATEGISCH VLIEGVELD OP DE REBELLEN In de streek van Seria welke zich in het kleine sultanaat Broenei in handen der opstandelingen bevindt, hebben Britse troepen het strategisch gelegen vliegveld Andkoeki heroverd, blijkens officiële rapporten. Uit de rapporten valt op te maken dat Britse troepen die thans naar de enclave worden gestuurd voor welker bescherming Enge land verantwoordelijk is krachtens het verdrag van 1888, met een omsingelingsactie bezig zijn om Seria en de olievelden op de op standelingen te heroveren. Ongeveer 800 militairen zijn per vliegtuig naar Andkoeki overge bracht. Op dezelfde wijze is een aantal soldaten neergezet op de golfbaan van Penaga, een aantal kilometers ten westen van Andkoe ki. De troepenlandingen werden uit gevoerd in het hart van een streek welke jaarlijks olie ter waarde van 25 miljoen pond sterling oplevert. Volgens de jongste berichten handhaven de rebellen zich nog steeds te Koeala tong, nog eens 30 kilometer naar het westen, over de grens van Serawak. Maar in deze plaatsen zelf is het rustig. Er is geen nieuws over Limbang, een plaats 16 kilometer ten zuiden van de stad Broenei, welke ook in handen der opstandelingen is. Ghoerka's Naar verluidt zijn de opstandelin gen door regeringstroepen verdreven uit Weston, een havenplaats aan de baai van Broenei. De stad Broenei en de luchthaven er van zyn stevig in handen der regering. Het is er rustig, maar men heeft er last van de beschadiging van nutsbedrijven. Ghoerka-infanterlsten die uit het noorden Seria binnendrongen, stui ten op fel verzet. Wat het politieke front betreft, heeft de Verenigde Volkspartij van Serawak, die zich evenals de rebellen van Broe nei verzet tegen opneming in de fede ratie van Malakka. zich van de opstand gedistantieerd. Voorlopig ziet deze par ty af van haar plan om een vertegen woordiger naar de Verenigde Naties te sturen om tegen de federatie te uroies- teren. „Tegen communisme" ...„nilla 1 partij verklaard dat de opstandelingen~de wa pens niet eerder zullen neerleggen dan dat een onafhankeiyke staat Borneo is opgericht en de laatste Britse koloni sator is verdreven. Azahari zeide dat de opstand was ontketend om te ver hinderen dat Broenei, Serawak en Noord-Borneo de federatie van Malak ka zouden worden binnengehaald, het geen zou betekenen dat men het com munisme zou worden binnengeduwd. Overal is het wasdag. Oolc in de vijf miljoen inwoners tellende stad Bombay. Hier wordt de was gedaan in de openlucht in een soort superwasserij. Brigade-generaal Glennie, de com mandant van de Britse troepen, ver klaarde op een persconferentie in Broenei, dat hij gehoord had dat de rebellen ln Seria tien Nederlanders als gijzelaars vasthouden. Maar dit nieuws kwam uit onofficiële bron. Brigade-generaal Glennie zei dat de re bellen in Seria ongeveer 400 Europea nen gevangen houden. Troepen van het koninklijke regiment van de Schotse Hooglanders rukken naar de stad op. Naar van Shell Nederland werd vernomen is blijkens bij de Kon. Shellgroep binnengekomen berich ten bij de opstand in Broenei van het personeel der Shellinstallaties aldaar een locale arbeidskracht om het leven gekomen en werd een Nederlandse geoloog ernstig ge wond. Robert Gardiner, hoofd van de missie van de V.N. in Kongo, heeft president Tsjombe van Katanga in een brief laten weten, dat secre taris-generaal Thant van de V.N. van plan is om alle maatregelen te nemen, die nodig zijn om tot hereniging van Katanga met de rest van Kongo te komen. Tot deze maatregelen kunnen behoren blokkade van de Katangaanse handel, terugtrekking van de Belgische techni ci uit Katanga en staking van de P.T.T.- dienst. In de brief wordt voorts volledige be wegingsvrijheid in Katanga voor de troepen van de V.N. en stopzetting van de bombardementen in Noord-Katanga door Katangaanse vliegtuigen, bemand met „huurlingen", geëist. Verder moe ten de wegversperringen in het gebied van Elisabethstad onmiddellijk worden opgeruimd. is het 250 jaar geleden, dat de eertijds beroemde Italiaanse ge leerde, schrijver, encyclopedist en reiziger Francesco Algarotti te Venetië werd geboren. Vier Britse geleerden, een Amerikaanse hoogleraar en een Amerikaanse roman schrijver hebben gisteren in het concert gebouw van Stockholm de Nobelprijzen voor 1962 in ontvangst genomen. Ruim 2000 mensen zagen hoe de 80- jarige koning Gustaaf Adolf de Nobel prijswinnaars een gouden medaille, een diploma en een cheque ter waarde van ruim 175.000 gulden overhandigde. Zoals eerder gemeld hebben de twee Britse geleerden Max Perutz en John Kendrew de Nobelprijs voor scheikunde gekregen' voor hun onderzoek op het gebied van de eiwitstoffen.. Beiden zijn verbonden aan de universiteit van Cam bridge. De Nobelprijs voor geneeskunde ging naar de Britten Francis Crick en Mau rice Wilkins en de Amerikaan James Watson. De prijs vormde de beloning voor hun speurwerk op het gebied van de erfelijkheid. John Steinbeck, de schrij ven van „The grapes o fwrath" en ,.East of Eden", heeft zoals bekend de Nobel prijs voor letterkunde gekregen. Hij is de zesde Amerikaan, die onderscheiden werd met de prijs voor letterkunde. De winnaar van de Nobelprijs voor natuur kunde, de Rus professor Lew Landau, ontving zijn prijs in een Moskous zieken huis, waar hij herstellende is van de verwondingen, die hij in het begin van dit jaar bij een auto-ongeluk heeft opge lopen. Mr. Luns„Op bepaald onderdeel toenadering" Conferentie wordt vandaag voortgezet „Nog geen beslissing, hetgeen niet wil zeggen betreurenswaardig en teleurstellend". Dit zei gisteravond de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, als voorzitter van de confe rentie op een persconferentie in Brussel na afloop van het geheime overleg, dat de zes landen van de Europese Economische Gemeen schap en Engeland hebben gevoerd over landbouwvraagstukken in verband met de eventuele toetre ding van Groot-Brittannië tot de E.E.G. Het gesprek werd op voorstel van de Britse onderhandelaar, minister Heath, in uiterst beperkte kring gevoerd. Elk land mocht door niet meer dan drie de legatieleden worden vertegenwoordigd. Minister Luns noemde de sfeer, waarin de besprekingen waren gehouden „aan genaam en hartelijk" en legde er de na druk op, dat het op geen moment tot een „botsing" tussen de vertegenwoordigers van de zeven landen was gekomen. Op een bepaald onderdeel zei hij een „toe nadering" van de standpunten te hebben geconstateerd, hieraan zelf toevoegend: „Wat dat ook betekenen moge". „Geen stap" Een woordvoerder van de Franse de legatie haastte zich na afloop van de bijeenkomst te. verklaren, dat de besprekingen geen stap verder wa ren gevorderd. Hij citeerde uit een verklaring van de Franse minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville, die op de vergadering had verklaard, dat de Britse delegatie de gemeenschappelijke markt blijk baar wilde beperken tot de industrie en de landbouw er buiten wilde laten. Bij het vraagstuk van de aanpassing van" de Britse landbouw aan het E.E.G.-land- bouwbeleid blijven de „zes" vasthouden aan de eis, dat Engeland bij het toe treden tot de gemeenschap in beginsel het systeem van gegarandeerde inko mens van de Britse boeren moet afschaf fen en dat subsidies, die eventueel voor deze garantie in de plaats komen, moe ten zyn afgeschaft aan het einde van de overgangsperiode op .l januari 1970. Op deze datum eindigt de voorbereiden de periode van het gemeenschappelijke landbouwbeleid ook voor de zes E.E.G.- landen. Engels standpunt Minister Heath herhaalde op de verga dering, dat Engeland de principes van het E.E.G.-landbouwbeleid weliswaar aanvaardt, doch dat: 1. uit politieke en economische over wegingen voor Engeland slechts een geleidelijke afschaffing van het hui dige garantiebeleid mogelijk is en 2. voor bepaalde produkten een langere overgangsperiode dan tot 1 januari 1970 nodig is, aangezien deze periode voor Engeland, wanneer het lid wordt, korter zou zijn dan voor de E.E.G.-landen (voor wie de over gangsperiode reeds op 1 augustus van dit jaar is begonnen) zelf. Soepel De besprekingen over deze kwestie zul len vandaag worden voortgezet. De „zes" hebben de vorige week tijdens on derling overleg reeds besloten een soe pelere houding aan te nemen door zich bereid te verklaren rekening te houden met de parlementaire moeilijkheden, die de Engelse regering bij de aanvaarding van het E.E.G.-landbouwstelsel onder vindt. Aan het Britse parlement is na melijk de toezegging gedaan, dat het Britse landbouwsysteem tijdens de hui dige zittingstijd van het parlement (tot oktober 1964) niet zal worden gewij zigd. Foto: John Steinbeck ontvangt uit han den van koning Gustaaf Adolf de hoge prijs en onderscheiding. Het particulier secretariaat van de koningin heeft, namens de ko ninklijke familie, de volgende dankbetuiging uitgegeven: DANKBETUIGING. „Als koningin Wilhelmina's doch ter, schoonzoon en kleinkinderen willen wij van ganser harte dank betuigen aan allen, die bij haar heengaan met ons medeleefden. Er was een overstelpend grote hoe veelheid bewijzen daarvan zoals brieven, telegrammen, bloemstuk ken. Niet alleen het aantal, maar ook de warme sympathie, de bij zondere gedachten, en de persoon lijke herinneringen daarbij geuit, waren voor ons kostbaar en tot grote steun. Juliana Bernhard Beatrix Irene Margriet Marijke". Maandagavond zijn in Stockholm de lVlNobelprijzen 1962 uitgereikt met plechtig ceremonieel. Die Nobelprijzen vormen beloningen, waaraan de ge hele wereld bijzondere waarde toekent. Men is er zelfs toe gekomen de weten schappelijke en culturele betekenis van een land af te meten naar het aantal Nobelprijzen, dat aan zijn landskinderen werd uitgereikt. In het midden latende of die maatstaf nu juist of onjuist is, kan opgemerkt worden, dat Nederland bij de uitdeling van de wetenschappelij ke Nobelprijzen niet onverdienstelijk uit de bus is gekomen, maar dat in dit land toch een zekere ontevredenheid bestaat over de wonderiyke wijze waarop men in Stockholm omspringt met de prijs voor letterkunde. Maandagavond kon de Amerikaan John Steinbeck deze prijs in ontvangst nemen, waarmee dan se dert het jaar 1900 toen de Nobelprij zen voor de eerste maal werden uitge reikt voor de zesde maal een Ame rikaan de misschien wel hoogste on derscheiding voor letterkunde ontving. De heer Steinbeck is een al wat oude re Amerikaan die zich in het bij zonder toelegde op het publiceren van grimmige boeken over mensen, die leef den in somberheid en (Amerikaanse) armoede. Hij beschreef bepaald niet de Verenigde Staten als het land, waar lie den wonen, die verreweg het hoogste werei,j ge„ Vijf auto's botsten op elkaar VERKEER OP RIJKSWEG BIJ ZWIJNDRECHT LANGE TIJD GESTREMD Twee personen zijn om het leven gekomen en acht zwaar of licht ge wond bij een gecompliceerd ver keersongeval, dat gisteravond om streeks half zes op de weg tussen Rotterdam en Dordrecht onder, Zwijndrecht is gebeurd. De poli tie heeft de toedracht van het on geluk nog niet met zekerheid kun nen vaststellen.' Het ongeluk is vermoedelijk ontstaan, doordat een grote personenauto, be stuurd door de 55-jarige aannemer van sloopwerken de heer J. Groen uit Rot- '.am, door de middenheg schoot en de andere rijbaan terechtkwam, waardoor een botsing plaatsvond met een kleine personenauto, waarin zich de heer P. L. Besseling uit 's Graven deel en de heer A. van der Ven uit Hendrik Ido Ambacht bevonden. Bij de ze botsing werden de heren Besseling Van der Ven licht gewond. Een autobusje, dat uit de richting Rotterdam kwam, botste een frac tie van een seconde later tegen de auto van de heer Groen. De perso nenauto werd volkomen in elkaar gedrukt en de heer Groen werd zo zwaar gewond dat hij kort daarop overleed. In het autobusje bevonden zich de heer Lodewikus en drie zoons allen afkomstig uit Breda, de 15- jarige A. Wagtmans uit St. Wille- „Spiegel-twist" nu onwettig Een woordvoerder van een Westduitse grammofoonpla tenmaatschappij heeft giste ren verklaard, dat volgens de uitspraak van een civiel pro ces voor een Hamburgse rechtbank de naam „Spiegel- twist" voor een populair lied je niet meer gebruikt mag worden. De grammofoonplaat wordt- nu in de handel gebracht onder de titel „Federale pers-balzaal twist". De „Spiegel-twist" werd voor het eerst uitgevoerd door het quintet van Peter van Eek op een gala-bal voor de pers. jarige jongen werd op slag gedood. De 55-jarige F. Lodewikus werd zwaar gewond, evenals zijn 32-jari- ge zoon Walter en zijn 36-jarige zoon Ton. Naur huis De heer W. Heren, die het busje be stuurde, werd eveneens zwaar gewond. De inzittenden van het busje kwamen van hun werk en waren op weg n huis. Nadat het busje de personenauto had geramd vloog nog een wagen op het wrak. Deze auto werd bestuurd door de heer T. van Meeuw uit Etten Leur, die'eveneens vrij ernstig werd gewond. Vervolgens botste een auto, bestuurd door de heer J. Baks uit Dordrecht, op de wrakken. De heer Baks kreeg een gebroken been. Zijn broer die als passa gier meereed, kwam met de schrik vrij. Ravage Het ongeval veroorzaakte een grote ra vage op de weg. De gewonden lagen her en der verspreid. In allerijl werden zij naar ziekenhuizen in Dordrecht ver voerd. Het verkeer op de drukke route Rotterdam-Moerdqk was lange tijd ge stagneerd. JONGEN TEGEN TREIN De 15-jarige jongeman G. Boomsma uit Venhuizen is gistermiddag zwaar ge wond geraakt, toen hij met zijn brom fiets in botsing kwam met een trein. Het ongeluk gebeurde op de niet-bevei- ligde overweg in de Holenweg in Hoorn. De trein was van Hoorn op weg naar Alkmaar. De jongen werd overgebracht naar het St.-Janszïekenhuis in Hoorn. j^antlijK gemiddelde inkomen nieten. Steinbeck lag er de laatste twintig jaar vrijwel geheel uit met zijn gnmmi- fe boeken, en nu omt dan geheel on verwacht de Nobelprijs, waarvan hijzelf enkele dagen geleden verklaarde, dat hij die prijs misschien niet verdiende en dat er wel betere schrijvers waren dan hij. Dit wijst op een gelukkige beschei denheid bij de nogal oppervlakkig- filosoferende heer Steinbeck, maar het versterkt toch weer de argwaan, die gekoesterd wordt tegen de wijze, waar op in Stockholm de literatuurprijzen worden toegekend. vraag gesteld of de toekenning meer geschiedde op politieke dan op literaire gronden; Er werden namelijk nogal veelvuldig schrijvers bekroond, die een bijzondere „sociale visie" hadden gecul tiveerd op de samenleving. Dat is ook in de Verenigde Staten opgevallen, waar een literair criticus in een der grootste dagbladen schreef „dat het moeilijk was een „vleiende uitleg" te ge ven voor toekenning van de Nobelprijs aan John Steinbeck, die een man van begrensd talent is, wiens beste boeken verwateren door tiende rangs gefiloso feer en wiens slechtste boeken daarin geheel verdrinken". De uitleg van de criticus was tenslotte, dat men hetzij in Stockholm grote waarde toekent aan sentimenteel ge schrijf over armen in een rijke maat schappij, hetzij eenvoudig had vastge steld, dat er nu eens een Amerikaan voor de Nobelprijs in aanmerking moest komen. toog wel kan worden toegevoegd, dat zijn eerste veronderstelling waar schijnlijk de juiste is. Men moet klaar blijkelijk voor de heren in Stockholm non-conformist zijn en met de samen leving in conflict verkeren, wil men kunnen doorgaan, voor een literair ge slaagde man of vrouw. Helaas beschikt Nederland niet over op vallende literatoren, die in dit soort so ciaal „verzet" leven en het zal dus voorlopig wel niet voorkomen, dat een Nederlander een Nobelprijs voor litera tuur krijgt. Dat is voor landen met een klein taal gebied toch al moeilijk en het wordt nu nog moeilijker door de maatstaven van Stockholm. Al sedert jaren heeft Ne derland een kandidaat voor de letter- kunde-prijs. Het wil maar niet geluk ken deze kandidatuur aannemelijk te maken. Als we echter zijn (vele) boe ken zouden plaatsen naast de boeken van de laatst bekroonden, dan wordt die mislukking begrijpelijk. Zijn boeken zijn geen kreten van sociaal verzet, het zijn zo maar goed geschreven romans die werkelijk letterkundige waarde heb ben en dat laatste weegt nauwelijks in Stockholm. In kringen van de Westduitse li beralen en Christen-Democraten, heeft men goede hoop, dat de on derhandelingen over de vorming van een coalitieregering morgen of VERSLAG VAN ONDERZOEK DER PROVINCIALE BEGROTING Oesterproefnog niet te laat De verschillende facetten, die ver band houden met een eventuele in poldering van het Land van Saef tinge, zullen in studie worden ge nomen door een commissie, welke is ingesteld door Gedeputeerde Staten van Zeeland. Voorzitter van deze commissie is een lid van G.S. Duarnaast bestaat de commissie uit vijf leden, die voorgedragen zijn door de gewestelijke raad Zeeland voor het landbouwschap, (le hoofdingenieur-directeur van de Provinciale Waterstaat, de direc teur van de Provinciale Planologi sche Dienst en de directeur van het Economisch Technologisch In stituut voor Zeeland. In deze com missie zijn geen Belgen benoemd. Dit delen Gedeputeerde Staten van Zeeland mee in antwoord op vragen, die door de statenleden werden ge steld tijdens het vooronderzoek van de provinciale begroting ln afdelin gen. De statenleden hadden de in poldering van Saeftinge zeer belang rijk geacht, omdat op deze manier compensatie kan worden verkregen voor het verlies van landbouwgron den ten behoeve van ultbreidings- en streekplannen. In dit verband werd bijvoorbeeld gewezen op de grote stukken grond, die aan de landbouw wérden onttrokken door de verkoop van gronden aan de Dow-Chemical te Terneuzen. Men achtte het van belang, dat de agrariërs in hun eigen provincie kunnen blijven en daarom was men voor spoedige inpoldering. Het is te verwachten zo menen G.S. dat de commissie al deze argumenten in haar studie zal betrekken. Ook zal tuinbouw en fruitteelt in deze polder on derzocht worden. Een vertragende, in vloed op de inpoldering van het Land van Saeftinge behoeft door het instellen van deze commissie niet gevreesd te worden. Een statenlid had vernomen, dat van Belgische zijde geen bezwaren zullen worden gemaakt tegen inpolde ring als België een Schelde-Rijnverbin- ding krijgt. Het is het college van G.S. echter niet bekend in hoeverre deze be wering juist is. De zeeweringen rond het Land van Saeftinge zullen in het raam van het daarvoor opgemaakt schema in de pe riode 19741978 op de vereiste Delta hoogte worden gebracht. Sloehaven Natuurlijk werd ook nu weer ge ïnformeerd naar de vestiging van indus trieën in de Sloehaven. Zo werd ge vraagd of er naast de N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" nog belang stelling voor de Sloehaven bestaat bij andere industrieën. Een statenlid heeft de indruk, dat er weinig serieuze gega digden zijn. G.S. antwoorden echter: „Meerdere fegadigden voor vestiging aan de loehaven zijn door ons ontvangen voor het voeren van besprekingen. Zonder machtiging van de geïnte resseerden achten wij ons niet be voegd tot publikatie over te gaan. Omdat de geïnteresseerden o.m. ook rekening wensen te houden met de organen van het eigen bedrijf (Raad van Commissarissen enz.) kan niet vroegtijdig tot openbaarmaking worden overgegaan. Door geïnteres seerden zijn reeds maatregelen ge nomen voor het verwerven van de rijksgoedkeuring voor de bouw", al dus G.S. De elektriciteitsvoorziening van het Zuid-Sloegebied is gewaarborgd. Wat de zoetwatervoorziening betreft, is in de normale behoefte van industrieën op eenvoudige wijze tijdig te voorzien. Ge deputeerde Staten trachten te bevorde ren, dat de zoetwatervoorziening van Midden-Zeeland zodanig wordt georga- donderdag afgesloten kunnen wor den en het nieuwe kabinet nog be ëdigd kan worden voor het parle ment aanstaande vrijdag op kerst reces gaat. Bondskanselier Adenauer heeft gisteren opnieuw geconfereerd met de liberale leider Erich Mende. Er werd vooral ge sproken over de vraag, wie de tot af treden gedwongen minister van defen sie. Franz Josef Straus, zal moeten ver vangen. Als belangrijkste kandidaten voor deze post worden de huidige mi nister van binnenlandse zaken Hermann Hoecherl en de premier van Slees wij k- Holstein, Kai-Uwe von Hassel, ge noemd. Het nieuwe kabinet moet kunnen dienen tot de algemene verkiezingen van 1965, met Adenauer tot de herfst van volgend jaar als bonds kanselier en na hem vermoedelijk mïniste.r Erhard als opvolgend rege ringsleider. In Bonn vervvacht men rijf of zes nieuwe gezichten te zul len zien. niseerd, dat de voorhanden zijnde zoet waterreserve op de meest efficiënte wij ze kan worden benut. Pendelen Met bezorgdheid hadden de statenleden gesproken over „het nog steeds heer sende en in omvang toenemende pen delprobleem, vooral op Tholen, waar zich momenteel 1050 pendelaars bevin den". In tijden van neergang, zo meen den de statenleden, van de conjunctuur kunnen zich daar grote moeilijkheden voordoen, omdat ruim 700 pendelaars in Rotterdam werkzaam zijn. Het eiland Tholen ligt minder gunstig zowel ten (Zie slot pag. 2 kol. 6)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 1