noroc PLATINUM. METMETHYL Waarom u zo krachtig rijdt op Caltex benzine: Methyl voorkomt „cilinder-ondervoeding!" Huisvrouwen op Sint Helena hebben grote zorgen om voedselschaarste Volkswagenconcern stichtte bij Wolfsburg een „Klein Napoli" Variaties in rundvlees OOK MET VEEL GELD KAN MEN NIET ALLES KOPEN Vragen over t.b.c.-bestrijding bij strijdmacht MAANDAG 10 DECEMBER 1962 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 O" (Van een speciale correspondente) de Falkland Eilanden, zo vertelde men mij, heet het schapenvlees „365"omdat het alle dagen per jaar op ta fel verschijnt. Hier op St.-He lena, diep in het zuiden van de Atlantische Oceaan, zou men rundvlees met „52" kunnen aanduiden, omdat wij het slechts eenmaal per week krij gen. Een groot deel van het eiland wordt beplant met vlas - voor de export, zodat weide land en vee schaars zijn. Schepen doen tegenwoordig- hoogst zel den het eiland aan, postschepen mis schien zesmaal per jaar en verder rtu en dan een vrachtschip, zodat slechts een minimum aan bevroren vlees bin nenkomt. Doch het mopperen over schaarste en gebrek aan variatie ver stomt onmiddellijk wanneer men zich realiseert, dat vele eilandbewoners zich helemaal geen vers vlees kunnen permitteren, zelfs wanneer er vol doende van zou zijn. Wat blijft hun dan nog over? De belangrijkste voedingsmiddelen op Sint Helena zijn vis, corned .beef, rijst, cheddar-kaas en brood. De kaas wordt ook wel ..regeringskaas" ge noemd, omdat zij, evenals de andere voedingsmiddelen, door de regering wordt gesubsidieerd, waarmee men wil bereiken, dat de prijzen laag blij ven. Vérder is er, als men heel veel geluk heeft, nu en dan een haantje te krijgen, en een paar eieren, soms ook wat varkensvlees en een klein beetje groente als het weer het met de mensen goed voorheeft. Met fruit is het daarentegen zeer slecht gesteld op St. Helena. Men spreekt weliswaar over een „ideaal klimaat" en de winter is er inderdaad heel kort, maar ook nat en koud en later in het jaar wordt de oogst vaak door de droogte vernield. Geen kinderspel Afwisseling in het menu te brengen is derhalve op ons eiland bepaald geen kinderspel. Ver achter ons liggen de dagen, dat Napoleons personeel voor de kinderen bonbons maakte en sprookjeskastelen uit suikerwerk bouwde. Thans is het leven op het eiland tamelijk hard. Toen ik voor het eerst naar Sint Helena kwam en daar een tamelijk groot huishouden moest leiden, was ik haast vertwij feld want elke dag kwam weer de eeuwige vraag: Wat eten we van daag? Met de tijd begint dit te wen nen en leeft men de wonderlijkste wegen kennen om aan voedsel te ko men. Niettemin is het leven niet onaantrek kelijk. Want tenslotte legt men er als huisvrouw eer mee in, het onmogelij ke mogelijk te maken. En wanneer ergens onverwacht een reddende strohalm opduikt een mand fruit van de buren misschien of een ver rassing met de postboot dan is het )lezier dubbel zo groot. O1 ,,T rommeljongens" jP zaterdag is er altijd vlees en daar wil men dan natuurlijk zo lang mo gelijk mee doen. En zo vergaan dan vele uren met het zoeken naar even tuele nieuwe recepten om het onver mijdelijke rundvlees eens anders klaar te maken. Heeft men geluk, dan komt er ineens een telefoontje van de haven, dat er vis is- Spoor slags ga je dan op weg. Het is uit stekende vis, soms met zeer wonder lijke namen. Zo bijvoorbeeld de „trommeljongen": dat zijn de jongen van de mooie roodgouden „soldaten- vis". Of de „cavalle", afgeleid van „cavalier" misschien omdat man netje en wijfje altijd samen zijn. Zee aal is een specialiteit en verder heeft men er makreel en de grote diepzee- vissen, zoals de tonijn en de baracu- Heeft men als huisvrouw vlees en vis in de voorraadkamer, dan is het ergste achter de rug en kan men aan de an dere problemen gaan denken: „Heeft mr. Peters de bestelde eieren wel ge stuurd?" „Zal de nieuwe man op de farm er wel aan deuken, dat we room besteld hebben?" „Zijn onze aardappelen inderdaad allemaal aan getast en moet er dus rijst komen?" Zijn de mispels rijp?" „Zal mevrouw Black inderdaaad volgende week een varken slachten zodat we eindelijk eens iemand voor het eten kunnen uitnodigen?" Voor de inkopen moet men naar James town, ook al vindt men overal op het eiland kleine winkeltjes. Weliswaar is St. Helena maar een klein eiland met zijn 122 vierkante kilometer, maar men onderscheidt er streng tussen „stad" en „land" en er zijn inderdaad in dit opzicht ook scherpe contrasten. „Stad' ris uitsluitend Jamestown, een historisch klein plaatsje, genoemd naar James II met een oud slot uit de tijd van de East India Company dat op de zee uitziet en met één lange steile straat, die door, een diep, nauw dal voert. Maar overal boeit het land schap door zijn schoonheid: bergen, weiden, vlasakkers en wouden, steile bergwanden en diepe kloven, ki'onke- lende wegen en verspreid liggende boerenhoeven, een subtropische vege tatie in de beschutte dalen. Dg kust is rond het hele eiland rotsachtig, zeer steil en gevaarlijk. Markt 'n Jamestown vindt men een aantal goede levensmiddelenwinkels, die al hun best doen, het gevraagde ook te krijgen. Op zaterdag is het markt, het is er dan druk en levendig en ve le eilandbewoners gaan reeds om vier uur in de morgen van huis om de lange we" naar de stad, vaak tien kilometer langs kronkelwegen, af te leggen, begeleid door hun ezel, die met de koopwaar beladen is. Van de bergweg af ziet men recht onder zich de onmetelijke zee, de „zoute, ondoor grondelijke en vreemde zee" zo als men hier zegt die St. Helena scheidt van het op ongeveer 1200 mijl verwijderde Angola op het Afrikaan se vasteland. De bewoners zijn een gemengd volk. Zij hebben iets zigeu nerachtigs, de meisjes zijn vaak heel mooi met donkere ogen en zwart haar. Dit verhaal wordt beheerst door de hui selijke haard. Want ook de brandstof is vaak een probleem. Wie niet het geld heeft om de zeer kostbare an- thraciet te kopen, moet op hout ko ken, want gewone steenkool is hier niet. En wat de badkamer betreft: de geyser, de zogenaamde „chip boiler", is een lokale uitvinding, die welis waar voortdurend op exploderen staat, maar in verbazingwekkend korte tijd heet water produceert. En kele huizen hebben elektriciteit, eer grote luxe, maar langzamerhand worden er meer kabels door het land gelegd. In zijn vrije tijd kan men. zodra de winter voorbij is, heerlijk zonneba den, door het prachtige heuvelland wandelen, golf en tennis spelen, in de tuin werken of gaan vissen of zwemmen. Met de tijd vergeet men de supermarkten en begint men te ge nieten van de vredige stilte. Met de ti jd voelt men zich niet meer als een ongelukkige banneling a la Napoleon, doch wordt men „inheems" als Ro binson Crusoë en niet minder trots dan hij. omdat men geleerd heeft een zo handig mogelijk gebruik te maken van wat dit eiland te bieden heeft. Als men zover is, is men ook een goede huisvrouw op St .Helena. Dertig doden bij sneeuwstormen in de V.S. Minstens 30 mensen zijn in het midden westen van de V.S. om het leven ge komen als gevolg van een hevige sneeuwstorm, die hier en daar een sneeuwlaag van wel G'A meter achter liet. In vele delen van Noord-Ohio en West- Pennsylvania moesten in totaal zo'n 2000 automobilisten hun wagens in de steek laten. De verbindingen zijn vrij wel overal verbroken. Even puzzelen IHMb'ülBilsilM §BsUnBiUUil Horizontaal 1. tijding; 5. spat!; 9. gebruikt voor wal visvangst; 12. openbaar ministerie; 14. staafje; 15. oudste; 16. dwaas; 18. halt!; 19. badplaats in België; 20. voetstap; 22. vrouwelijke aap; 23. muziekinstrument in kerk; 24. hond; 25. vooruit!; 27. ge wicht 28. tuinafsluiting; 30. zwaarlijvig; 31. eerste termijn; 32. grondslag; 34. Greenwichtijd35. constructie; 37. vollcs- voedsel in het Oosten; 38. muziekinstru ment. Verticaal: 2. uitroep v. verwondering; 3. soort; 4. delfstof; 5. divan; 6. hoofddeksel; 7. voegwoord; 8. vuurkoord; 10. schilder achtig; 11. havenplaats in Algerije; 13. in 't oog vallend; 15. spichtig; 17. rij; 19. naaigerei 21. doctorandus; 22. turkse titel; 24. haarwrong; 26. handeling; 28. diepe afkeer-; 29. krat 32. zangstem; 33. Soc. Ec. Raad; 35. Maatschappij; 36. soort onderwijs. De oplossing van de vorige puzzel is als volgt: „Stadje" met vierduizend inwoners ITALIAANSE ARBEIDERS STUREN MAANDELIJKS MILJOEN NAAR HUIS (Van een speciale correspondent) Guido behoort tot de ongeveer 4000 Italianen, die er toe heb ben bijgedragen, dat de Volks- wagenstad Wolfsburg aan de zonegrens ten noordoosten van Braunschweig thans meer dan 73.000 inwoners telt. Hij woont in een driemanskamer in „Woonoord Berliner Brug" de officiële naam van het Itali- anendorp vlak naast de groot ste automobielfabriek van Eu ropa. Die naam wordt echter nooit gebruikt: iedereen kent dit grootste Italiaanse dorp ten noorden van de Brenner als „Klein Napoli". Guido is welgemutst. Zojuist heeft hij gehoord, dat op 22 december op het station van Wolfsburg twee speciale treinen zullen klaarstaan: zij bren gen de Italiaanse arbeiders naar hun vaderland en keren pas op 8 januari weer terug naar de V.W.-stad. Lud- wig Vollman, de „burgemeester" van het Italiaanse dorp, denkt dat zo'n 2000 Italianen van deze :reisgelegen- heid gebruik zullen maken. „In de zomervakantie waren er slechts 850, die met zuidelijk enthousiasme een trein naar Napels bestegen", zegt hij. Intussen is de nederzetting steeds gro ter geworden. Op het 35 hectare gro te stuk land, dat speciaal voor de buitenlandse arbeiders gereed werd gemaakt, staan 46 houten huizen met twee verdiepingen. Men vindt er slechts kamers met drie bedden, een keuken, toiletten en douches en een was- en droogruimte. Ter aanvulling zijn er twee grote gemeenschapshui zen met kantines en bocciaterreintjes in de tuin. Iemand heeft eens in scherts gevraagd, wanneer men op „klein Napoli" een kurtax zou gaan heffen. En inderdaad: naar buiten toe is het Italianendorp buitengewoon aantrek kelijk. De huizen zijn in verschillende kleuren geschilderd, tussen de hui zen en de wegen en paden liggen plantsoenen, waarin nu de eerste bo men en struiken vorm beginnen te krijgen. Toch leven de Italianen hier niet op een eiland. Weliswaar is er een draadversperring rond het dorp en staat er bij de ingang een portier, maar ieder die dat wenst kan een be- zoekerskaart halen om een van de „dorpsbewoners" te ontmoeten. In de beide gemeenschapshuizen een derde is in aanbouw ontmoet men elkaar bij een glas bier. De Italiaanse wijnen, die hier ook heel goedkoop te krijgen zijn, worden nauwelijks gevraagd. Hier koopt men wat men nodig heeft, zit en praat, speelt kaart of leest een van de ongeveer 30 kran ten of tijdschriften uit het vaderland. En op zondag preekt pater Enzio Parenti, die er naar streeft, de vrije tijd zijn landgenoten zo aantrekkelijk mogelijk te maken. Spaghettizeef Voor het schoonhouden zorgt in eerste instantie de fabriek. Op elke verdie ping is een vertrouwensman, die een vast salaris van bijna zeshonderd gulden heeft. Dagelijks komen de wei-ksters van een schoonmaakbe drijf de kamers reinigen. De dorpsbe woners betalen -voor hun verblijf slechts een mark (90 cent) per et maal. Als eerste uitrustingsstukken krijgt elk van hen een elektrische pan, een braadpan, een wasteil, ser vies en bestek, klerenhangers, de kens, lakens, die elke veertien dagen worden verschoond en waaraan men in het begin niet aan had ge dacht een zeef voor spaghettige- rechten. Misschien is het geheim van de tevre denheid in dit dorp wel dat vele Zuid italianen thuis zelfs deze eenvoudige gemakken niet kenden. Wie iets no dig heeft, roept om een tolk; wie zich niet goed voelt, gaat naar de Itali aanse dokter in de „ziekenboeg". Slechts eenmaal kon in „Klein Napo li" nauwelijks iemand helpen: dat was, toen in augustus de berichten over de aardbevingscatastrowe in Zuid-Italië binnenkwamen. Zesenvijf tig arbeiders vertrokken onmiddellijk maar 54 kwamen weer terug. Natuurlijk hebben deze zuiderlingen al lerlei kleine en grote zorgen. Heim wee is daarvan wel de grootste. Maar zelfs V.W.-dictator Nordhoff, die de goede samenwerking met de Duitsers looft en de ijver der Italianen zeer hoog aanslaat, zei eens: Dat is bij de slechte zomer, die we hier hebben, toch ook te begrijpen! Vijftien pro cent der nieuwe Italiaanse arbeiders heeft het niet kunnen uithouden in Wolfsburg, doch de ervaring is, dat wie door het begin heenkomt. na en kele maanden de dingen al heel an ders ziet. Hoe meer Italianen in het dorp wonen, des te minder wordt het heimwee. Aan het einde van dit jaar zullen er 4300 Italianen wonen. En dat is nog te weinig, omdat het te kort aan arbeidskrachten blijft ten- gevolge van de toenemende produk- tie. Miljoen per maand De aanvankelijke zorg van de bedrijfs leiding om steeds voldoende originele Italiaanse levensmiddelen in voor raad te hebben, bleek ongegrond. Vrywel alle Italianen zijn snel over geschakeld op de Duitse kost. Duitse spaghetti, tomatensaus, bruinbrood en ook zuurkool zijn zeer gevraagd, niet alleen in de kantines, maar ook in de winkels in de stad, waar goede zaken worden gedaan. Want tenslotte is op het ogenblik elke achttiende in woner van Wolfsburg een Italiaan. Dat niettemin slechts een klein deel van de Ionen van gemiddeld 625 gul den per maand in Duitsland blijft kan men waarnemen op het Wolfs- burgse postkantoor. Daar wordt maandelijks meer dan een miljoen mark naar Italië overgemaakt. Een beeld uit Noord-Oost India: vluchtelingen bestormen bij het sta tionnetje van Misamari een trein wellce hen naar veiliger oorden moet brengen. Het lid van de Eerste Kamer, de heer Thomassen (p.v.d.a), heeft de minister van defensie, ir. S. H. Visser, schrif telijk naar zijn oordeel gevraagd om trent de tuberculosebestrijding bij de land- en luchtmacht, onder verwijzing naar het proefschrift van dr. D- van Al ten, getiteld: „De tuberculosebestrijding bij de Koninklijke Nederlandse Land en Luchtmacht", waarin deze stelt dat de maatregelen onvoldoende zijn, welke moeten waarborgen, dat besmetting met tuberculose van lien, die zich onder de wapenen bevinden, wordt voorkomen en dat verdachte gevallen onder controle blijven. Is de minister op de hoogte van de zes conclusies waartoe dr. Van Alten in zijn dissertatie komt en van de maatregelen, welke hij ter zake aanbe veelt en heeft de minister verder ook kennis genomen van de opvatting van dr. Van Alten, dat bij zeer grote oor logsdreiging de B.C.G.-vaccinatie van dienstplichtige militairen met een ne-, gatieve reactie van Mantoux moet wor- den overwogen, zo vraagt de heer Tho-- HET NIEUWE MODERNE MIDDEL TEGEN OVERMATIG MAAGZUUR MAAGZUUR N.V. AlGEMEENE NORIT MAATSCHAPPIJ AMSTERDAM Hinder van overmatig maagzuur? Dat hoeft niet meer. Want nu is er NORAC. Het nieuwe, moderne middel tegen storend maag zuur met unieke, drievoudige werking: neutraliseert veilig het brandend zuur voorkomt nieuwe ongewenste zuurvorming en... beschermt de maagwand. NORAC is vrij van koolhydraten i suiker. 0Q Elk Norac-tablet is in ccllophaan verpakt, Handig, om zo los in de zak mee te nemen! N.B.! De grijze NORAC-tabletlen helpen uitsluitend tegen overmatig maagzuur. Zij mogen niet met de bekende zwarte NORIT kooltabletten verwisseld worden en kunnen deze niet vervangen bij maag- en darm stoornissen, die optreden als gevolg van te veel vet- of alcoholgebruik, en in geval van vergiftigingen door bedorven voedsel of giftige chemische stoffen. MAAGZUUR? NEEM noroc NORAC - een nieuw produkt van de N.V. Algemeene Norit Maatschappij U wilt uw omzet verhogen Adverteer dan in de PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Ongelijke verdeling van oktaanwaarden, ofwel „cilinder-ondervoe ding", veroorzaakt pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. Gelijke verdeling van oktaanwaarden bij Caltex Platinum N voorkomt „cilinder-ondervoeding", geeft maximum kracht. Elk benzine/lucht mengsel bevat lichte en zware benzine- frakties. Daarvan bezitten de zware de hoogste oktaanwaarde. Vooral echter bij snel optrekken bereiken niet genoeg zware frakties de buitenste cilinders, zodat deze een mengsel van te lage oktaanwaarde krijgen. Men noemt dit „cilinder-onder voeding". Het is de oorzaak van pingelen, verlies aan kracht en benzineverspilling. De Methyl in Caltex Platinum N zorgt voor een gelijke ver deling van oktaanwaarden over alle cilinders. Dus ook de buitenste cilinders ontvangen nu een mengsel van uitgeba lanceerde samenstelling. Ds „cilinder-ondervoeding" is voorkomen en élke cilinder levert zijn maximum rendement, zijn maximum aan kracht. Ook u zult ontdekken: uw auto kan béter met Caltex Platinum N met Methyl BENZINE- EN l.P.G. SERVICE-STATION „DE BAAR" GOES. EERSTE OFFICIËLE SERVICE-STATION IN ZEELAND. BIJ DE BAAR BENT U VLUGGER KLAAR.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 7