OPSTAND IN PROTECTORAAT OP (BRITS) N00RD-B0RNE0 Schietpartijen tussen Fransen en Algerijnen Consumptieve kredieten en besparingen lopen op Engelse troepen naar Broenei gezonden Vandaag... PAUS JOANNES SLOOT EERSTE FASE VATICAANS CONCILIE Zestien doden bij vliegtuigongeluk China verwerpt de Indiase voorstellen VOORSCHOT GEMENGDE BEDRIJVEN „DRUPPEL OP GLOEIENDE PLAAT" Geen rehabilitatie voor Van der Putten Arbeidsmarkt iets minder krap ONDERZOEK NAAR EFFICIENCY VAN DE ENGELSE HOFHOUDING 4 provinüi'atje zeeuwse courant MAANDAG 10 DECEMBER 1962 REBELLEN WILLEN ZELFBESCHIKKING De opstand, die zaterdag in het Britse protectoraat Broenei op Brits Noord-Borneo uitbrak, is voor een deel weer onderdrukt. Regeringsgetrouwe troepen, versterkt met goerka's, die per vlieg tuig waren aangevoerd, hebben gistermiddag het rijke oliecen trum Seria heroverd en 500 gevangenen gemaakt. In de omge ving van de stad werd gisteravond nog gevochten. De hoofdstad Broenei was vast in handen van de regeringstroepen. Over de toestand in de stad JCoeala Belait, ten zuiden van Seria, bestond nog geen zekerheid. eis binnenkort versterkingen aan land te zullen zetten, evenals zwaar materieel en voertuigen. De leider van de opstand, de politicus Azahari, heeft verklaard, dat zijn manschappen zich eventueel in het oerwoud zullen terugtrekken om een gueri Ha-oorlog te voeren. Azahari is momenteel op weg naar New York om zijn zaak voor de Verenigde Naties uit een te zetten. Hij vraagt zelfbeschikking voor het ge hele protectoraatsgebied in Noord-Bor- neo. Men vreest namelijk in dit gebied, dat het in de federatie Malesië een te ondergeschikte positie krijgt en dat de levensstandaard omlaag zal gaan. Noord-Borneo is nu door de olierijkdom tamelijk welvarend. Noodtoestand Zaterdagmorgen maakten gewapen de opstandelingen, leden van een or ganisatie, die zich „het nationale leger van Noord-Borneo" noemt, zich meester van de macht in Seria. Ook in Koeala Belait namen zij het heft in handen. De hoofdstad Broenei bleef in handen van de regering, maar de water- en stroomvoorzie ning werden afgesneden. Nadat de noodtoestand in het pro tectoraat was afgekondigd besloot Engeland vanuit Singapore troepen te zenden. Gisteren in de loop van de dag be- begonnen regeringstroepen en verster kingen een opmars, waarbij de po litiestations van Seria en Toetong werden veroverd. Ook de kustplaats Weston, ongeveer 112 km ten noor den van Broenei werd door de rege ringstroepen heroverd. Tweehon derd opstandelingen hadden de plaats ongeveer 36 uur bezet. Gister avond viel ook Seria in handen van de regering, maar Limbang, vlak bij Alsogeray door Mendez opgevolgd in Argentinië Argentinië heeft een nieuwe minister van economische zaken. Het is Eusta- quio Mendez Delfino, 65 jaar, die Al- varo Alsogaray die zijn ontslag heeft genomen, opvolgt. Mendez is een ma kelaar in wol en verzekeringen geweest. Hij zal vandaag de ambtseed afleggen. Tot mei j.l. was hij president-directeur van de centrale bank. Het is bekend dat hij de voorkeur geeft aan het vrije par ticuliere initiatief boven controle van de staat en men verwacht dat hij in zijn beleid zich nog soepeler zal betonen dan zijn voorganger. de hoofdstad Broenei, is nog in han den van de opstandelingen. Olie-installaties Volgens de opstandelingenleider Aza hari, voorzitter van de Rayaat-partij hebben de opstandelingen opdracht ge kregen de olie-installaties van de Shell en andere maatschappyen te vernieti gen, als zij door Britse troepen zouden worden aangevallen. Azahari beweerde dat de sultan van Broenei, sir Omar Saiffoedin, de „Ver enigde Staten van Noord-Borneo" had uitgeroepen, die Sarawak, Broenei en Noord-Borneo omvatten. Hij zelf zou zyn aangewezen als premier van het nieuwe bewind. Volgens hem beschikt het „nationale leger van Noord-Bor neo" over 20.000 man om de macht in de drie gebieden over te nemen. In een door haar uitgegeven verkla ring zei de regering van de Maleise Fe deratie van mening te zijn, dat de op stand niets te maken heeft met de vor ming van een nieuwe federatie Malesië, daar herhaaldelijk is verklaard, dat het volk van Broenei vry is om al dan niet tot de nieuwe federatie toe te treden. De Shell in Londen deelde mee, dat tot dusver geen enkele installatie van de maatschappij is beschadigd. Geen van de technici die er werken is gewond. CHINESE COMMUNISTEN WILLEN PRATEN OVER IDEOLOGISCH GESCHIL De communistische partij van China wil overleg met de andere communistische partijen over het ideologische geschil. Dit meldt het Italiaanse communisti sche blad l'Unita in een bericht uit Praag- Het voorstel is volgens het blad ver vat in een brief die is ontvangen op het zaterdag geëindigde partijcongres in Praag en gericht was tot alle aanwezi ge delegaties. De Chinese partij meent dat de Tsjechi sche partij de kloof in de arbeidersbe weging verbreedt door de kritiek op Albanië. Dit zou ernstige gevolgen kun nen hebben. President Novotny van Tsjecho-Slowa- kqe verklaarde volgens l'Unita naar aanleiding hiervan op het congres, dat de Tsjechische communisten het hun taak achten de Chinezen te vragen hun standpunt over de grote internationale problemen te herzien en zodoende bij te dragen tot de eenheid van de com munistische beweging. MENDE NIET IN DUITS KABINET De voorzitter van de Westduïtse liberale partij (F.D.P.), Erich Mende, heeft za terdag verklaard, dat hij onder de hui dige omstandigheden niet zal deelnemen aan oen coalitiekabinet met de Christen- Democratische en de Christelïjk-Sociale Unie. Wanneer bondskanselier Adenauer zich in het najaar van 1963 zal terug trekken .zou de toestand anders worden, aldus Mende. Spanning in Orleansville Zes doden bij „ernstig incident" Vijf Franse en een Algerijnse mili tair zijn in drie achtereenvolgende incidenten in Orleansville in West- Algerije om het leven gekomen, zo werd van Franse militaire zijde vernomen. Over de aard van de incidenten die zich sedert vrijdagavond voordeden, werden geen mededelingen verschaft, doch in een bekendmaking van het kantoor van premier Ben Bella werd verklaard, dat soldaten van beide nationaliteiten in „LANGZAME EN PLECHTIGE INLEIDING" „Hoop voor onze broeders" Paus Joannes XXHI heeft zaterdag ge zegd dat de eerste zittingsperiode van het oecumenisch concilie „een langzame en plechtige inleiding" is geweest, en dat de tweede zittingsperiode van de herfst van volgend jaar, „geleidelijker en met groter vaart" zal worden beleefd. De 81-jarige convalescente paus sloot officieel de eerste fase van het tweede Vatikaans concilie, die twee maanden heeft geduurd, in de concilieaula die in de St. Pieter is uitgespaard. De Heilige Vader sprak in het latyn. „De plechtigheid van vandaag betekent geen einde aan het werk. Integendeel, het werk dat ons wacht is van het grootste belang. Zelfs al is het stadium van het in praktijk brengen van de conciliebesluiten nog verre, het is troost rijk vooruit te lopen op de vruchten die ze zullen afwerpen: vruchten voor de Commandeur A. van Es heeft aan boord van de „Karei Doorman" in Den Helder het bevel over smal deel V overgedraen aan schout bij-nacht L. E. H. Reeser. Foto: De nieuwe commandant (links) biedt volgens marinetraditie de commandovlag aan zijn voorgan ger aan. katholieke kerk en hoop voor onze broe ders die trots zijn op de naam christen", aldus de paus. De paus liet doorschemeren dat hy dacht dat de tweede zittingsperiode van het concilie de laatste zou zyn. Dit zou dan zyn Kerstmis 1963. Alge meen was aangenomen dat het hui dige concilie langer dan twee zittings perioden zou duren. WANKELE GEZONDHEID Het aandeel van de paus in de plechtig heid was beperkt vanwege zijn wankele gezondheid. De paus lijdt vermoedelijk aan gen open maagzweer. De paus heeft zich met het bijeenroepen van het concilie ten zeerste verplicht. „De slapers werden door hem wakker geschud", zei pater Hans Küng, hoog leraar in de katholieke theologie aan de universiteit van Tübingen in Duits land. Pater Küng, die op een persconferentie een overzicht gaf van de'eerste zittings periode van het concilie, zei dat de aan wezigheid van niet-katholieke christe lijke waarnemers op het concilie „niet het begin van onderhandelingen over eenheid" inluidde, maar „het begin van een nieuw tijdperk in de betrekkingen tussen de katholieke kerk en de van haar gescheiden kerken. Wij willen, zei hy, „niet slechts voor onszelf bestaan in splendid isolation". De Algerijnse minister van binnenlandse zaken was met spoed naar Orleansville vertrokken. In een bekendmaking hier over werd gezegd, dat het een „ernstig incident" betrof. Van Franse militaire zijde werd ver klaard, dat het eerste incident zich zaterdagochtend voordeed, toen een Franse schildwacht in een legerkamp een Algerijnse soldaat doodschoot die probeerde onder dekking van de duis ternis het kamp binnen te glippen. Gendarmes Later werd een Franse militair in het centrum van Orleansville door een Al gerijnse soldaat doodgeschoten. Andere Algerijnse militairen openden daarna het vuur op een wagen van de gendarmerie, tengevolge waarvan twee gendarmes ge dood en twee kinderen gewond werden. Het derde incident gebeurde bij een aan val op een Franse jeep, aan de rand van de stad. De twee Franse militaire pas sagiers werden doodgeschoten. Volgens welingelichte kringen was het later op de dag rustig in de stad en had de Algerijnse prefect de verzeke ring gegeven, dat tegen „onbeheerste elementen" krachtig zou worden opge treden. Een „DC-3" van de Columbiaanse luchtvaartmaatschappij „Taxander", die sinds donderdag j.l. werd vermist, bljjkt te zijn verongelukt. Het wrak werd za terdag op vyftien kilometer van Bar- ranca-Bermcja, in de provincie Santan der, gevonden. Tenminste tien van de 26 inzittenden 23 passagiers en drie bemanningsle den hebben het ongeluk overleefd- Drie overblijvenden zijn ongedeerd, de overigen hebben verwondingen opgelo pen. Het wrak is door boeren gevonden. Het communistisch-Cliïnese ministerie van buitenlandse zaken heeft zaterdag zake een oplossing van het grensge schil verworpen en gezegd, dat de voor de „onbeschaamde eisen" van India in stellen, die China heeft gedaan, de enig aanvaardbare basis vormen. De eis, dat China zijn troepen op de stellingen van 8 september jongstleden terugtrekt, alvorens India wil onder handelen, noemde de Chinse verklaring „de oplossing van het grensconflict on mogelijk maken". In de verklaring werd opnieuw aange drongen op een „positief antwoord" van India op het voorstel van China, dat de troepen van beide landen zich aan weerszijden van de „feitelijke grenslijn van 7 november 1959" twintig kilome ter terugtrekken. De Chinese regering heeft India er voorts van in kennis gesteld, dat de Chinese consulaten-generaal in Calcut ta en Bombay zullen worden gesloten omdat India hun het werken onmogelijk maakt. KIRSTEN FLAGSTAD IN OSLO OVERLEDEN De befaamde operazangeres Kirsten Flagstad is vrijdagavond op de leeftijd van 67 jaar te Oslo overleden na een langdurige ziekte. Zij werd geboren te Hamar in Noorwe gen. Zij behoorde tot een muzikale fa milie. Haar vader was dirigent en haar moeder pianiste. Reeds als kind leerde zij gedeelten uit de opera's „Aida" en „Lohengrin" uit het hoofd. Op 18-jarige leeftijd trad zij voor het eerst in het openbaar op in de rol van Nuri uit „Tiefland" van d'Albert. In de eerste 17 jaar van haar carrière zong zij uitsluitend in de Scandinavi sche landen. Als vertolkster van Wag ner verwierf zij wereldfaam. Na enige tijd in het buitenland te heb ben gezongen, ging Kirsten Falgstad in 1941 naar Oslo terug, waar haar man ziek lag. Noorwegen was toen door de Duitsers bezet. Kirsten Flagstad bleef tot het einde van de oorlog in Noorwe gen. ïn 1945 werd haar echtgenoot ge arresteerd op beschuldiging van colla boratie. Hij stierf echter voor hij te recht kon staan. Na de oorlog is me vrouw Flagstad meermalen het doelwit feweest van betogingen. Men verweet aar, dat zij de nazi's sympathiek ge zind was1 Aan de Ruychroklaan in Den Haag is een ..Institute for Islamic studies" geopend. Lei der is G. A. Bashir, tevens leider van het is lamitisch Ahmadiyya genootschap in Neder land. Sjeik Mian, een industrieel uit West- Paklstan, bekostigt het instituut, dat gesprek ken wil organiseren tussen belijders van de verschillende godsdiensten ter bevordering van de verdraagzaamheid. Verder wordt er informatiemateriaal verstrekt en zijn er cur- en in de Islam, het Arabisch en het Oer- doe. Er bestaan plannen voor een moskee in Amsterdam. WELSTAND LAAT RUIMTE VOOR BEIDE Werkelijkheid is gunstiger dan werd verwacht In korte tijd heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek cijfers gepubliceerd over de consumptie, de besparingen en het consump tieve krediet. Zo op het oog hebben deze cijfers weinig met elkaar te maken maar bij nader inzien is er toch een nauw verband te bespeu- Uit ons inkomen kopen wy alles wat wij nodig hebben. En schiet dat inkomen te kort om iets duurders te kopen, iets van duurzame aard, dan probeert me nigeen zyn spaarbankboekje te hulp te roepen. En het geld dat wij niet direct nodig hebben als er tenminste nog wat overblijft leggen wij op zij en sparen wij dus. De conclusie ligt voor de hand: loopt de consumptie op, dan zullen de besparin gen moeten zakken en zakt de consump tie, dan komt er ruimte voor meer be sparingen. Alleen als het inkomen groter wordt, is het mogelijk dat consumptie én besparingen groeien. Maar er is nog het consumptieve kre diet. Dank zij dit krediet kan de consu ment kopen zonder dat hij voor 100 het benodigde geld heeft. In dit geval wordt dus niet vooraf gespaard en daar na gekocht maar er wordt eerst .gekocht en achteraf gespaard. Wij zouden derhalve geneigd zijn te zeg gen dat bij het toenemen van het con sumptieve krediet ook de consumptie moet oplopen en dan vooral van de duurzame consumptiegoederen maar dat de besparingen moeten dalen. De consumenten toch moeten het opgeno men krediet terugbetalen en kunnen dan niet tegelijkertijd ook nog geld naar de spaarbank brengen. De werkelijkheid laat ons echter een ander beeld zien. Want wat zien wij In de eerste plaats dat de consumptie van de gehele Nederlandse bevolking oploopt. Als wij de prysveranderin- gen uitschakelen en de consumptie uitdrukken in hoeveelheden, dan ko men wij voor de eèrste 8 maanden van dit jaar in vergelijking met dezelfde periode van vorig jaar op een stijging van 3% Kijken wij alleen naar de groep duurzame con sumptiegoederen (kleding, meube len, elektrische apparaten enz.) dan komt er een sty'ging van 4 te voor schijn. Het verschil is niet groot. Het blijkt dat het eerste kwartaal dit op zijn geweten heeft. De totale consumptie van april tot en met augustus van dit jaar liep 5% cp en die van de duurzame consumptie goederen 6-li Ook besparingen stijgen En wat doen nu de besparingen? Zak ken zy door die aankopen of blyven zy op haar best gelyk? Integendeel, ook zy lopen op. In de eerste 9 maanden van 1961 is er bU de rijkspostspaarbank, de algemene spaarbanken en de boeren leenbanken voor f 788 miljoen gespaard (Inlagen minus opvragingen). In die zelfde periode van 1962 werd er netto 1823 miljoen gespaard. Ook oktober blykt een bijzonder go spaarmaand te zijn geweest want bij de algemene spaarbanken werd er netto f 15 miljoen gespaard tegen f 10 miljoen verleden jaar. De inkomensstijging geeft dus voldoende speling om een styging van de consump tie en van de besparingen mogelijk te maken. Maar nu voeren wij de consumptieve kredieten in het strijdperk. De gemeen- teiyke volkskredietbanken konden in het eerste halfjaar haar kredieten met 15 uitbreiden in vergelijking met het eerste halfjaar van 1961 en de par ticuliere geldschietbanken met 36 Het bedrag aan persoonlijke leningen van de handelsbanken en financierings- fnaatschappijen voor consumptieve doel einden, verstrekt om de 'verkopen op af betaling van de winkelier te kunnen fi nancieren, liepen met 5 op. De grootwinkelbedrijven zagen haar afbetalingsverkopen met 17% op lopen. Wij moeten er echter bij ver tellen, dat de afbetalingsmagazijnen in de detailhandel haar afbetalings verkopen alleen maar op hetzelfde niveau konden houden terwijl de postorderbedryven volkomen in de verkeerde hoek zaten, want zij moes ten een teruggang in de afbetalings verkopen van 21 incasseren. Ontegenzeggelijk heeft de uitbreiding van de consumptieve kredieten de con sumptie van duurzame consumptiegoe deren gestimuleerd, hoewel wij ons liier- van ook weer geen overdreven voorstel-' ling moeten maken. Er is op dit terrein geen voldoende cijfermateriaal maar des kundigen schatten dat de totale con sumptieve kredietverlening overeenkomt met 2 si 3 van de gezinsconsumptie en 8 a 10 van het verbruik van duurza me consumptiegoederen. Met vereende krachten heeft de bevolking van Sijbekarspél in dc kop van NoordrHolland, met waardevolle hulp van „buiten" het sinterklaas mogelijk gemaakt aan mevrouw wed. M. Kool-Schipper en haar elf kin deren op pakjes-avond een volledig ingerichte woning aan te bieden. Sinds 1955, toen de heer Kool overleed, in de tijd dat het gezin voor de elfde maal sou worden uitgebreid, woonde mevrouw Kool in een bouwval, zon der de financiële mogelijkheden naar een andere woning te verhuizen. De situatie bracht een aannemer, een metselaar, redacteuren van een perio diek en een damescomité tot deze unieke geste. Dc foto toont mevrouw Kool met haar dertienjarige dochter Vera voor de bijtia voltooide wo ning, welke wéldra kan worden betrokken. VASTE KAMERCOMMISSIE MEENT: Liever in vorm van toeslagen Vrijwel algemeen is de vaste com missie voor landbouw en visserij uit de Tweede Kamer van mening, dat een feitelijke leniging van de acute financiële nood op vele ge mengde bedrijven in 1961-1962 bepaald niet bereikt kan worden door de beschikbaarstelling van voorschotten van duizend gulden. Van verschillende kanten werd zelfs gesproken van „een druppel op een gloeiende plaat". De commissie deelt dit mee in haar voorlopig verslag over het wetsontwerp tol wijziging van de land bouwbegroting 1962, waarin voor het verlenen van deze voorschotten een be drag van 25 miljoen wordt aangevraagd. Tegelijk met het voorlopig verslag is de memorie van antwoord van minister Marynen verschenen. Op de hierboven weergegeven kritiek antwoordt de mi nister, dat de voorschotten bedoeld zijr als een voorziening in een acute nood situatie en dat hij als zodanig een be drag van duizend gulden redelijk acht. Ernstig bezwaar heeft het bij de commissie ontmoet, dat de hulpver lening zal geschieden door middel van voorschotten in plaats van toe slagen. Zeer vele leden betreurden het dat de minister bij de aankon diging van het ontwikkelings- en saneringsfonds (waarvoor, zoals be kend, de regering vyftig miljoen gulden beschikbaar wil stellen, de nu aangevraagde 25 miljoen voor voor schotten inbegrepen) zich by voor baat zo uitdrukkelijk en in het openbaar heeft geplaatst op het standpunt dat elke toeslagregeling uitgesloten moet worden geacht. Niet verantwoord Dc minister antwoordt, zeer bepaald van mening te blijven dat het verlenen van voorschotten de enige wyze 1b waar op snel, zonder gevaar voor repercus sies in het internationale vlak en tevens met een aanzet van structurele verbe tering. op langere termijn hulp kan worden geboden. Het verlenen van toe slagen heeft hij, in dit licht bezien, niet verantwoord geacht. Een van de redenen waarom de minster geen toeslagen wil geven is, naar hy in zijn memorie van toelichting heeft mee gedeeld, dat hy elke schijn van strijdig heid met E.E.G.-verplichtingen wil ver mijden. De minister van defensie ir. S. H. Vis ser ziet geen aanleiding te voldoen aan het verzoek tot eerherstel dat ex-defen sie ambtenaar de heer F. A. van der Putten uit Bussum een maand geleden heeft gedaan. Hy heelt dit medegedeeld in een op 6 december gedateerde brief die de heer Van der Putten zaterdag heeft ontvangen. De tekst van de brief luidt: woord op uw brief van 6 novem ber j.I. deel ik U mede, dat Ik geen aan leiding kan vinden tot inwilliging van uw daarin vervat verzoek, ik voeg hier aan toe. dat de feiten in uw brief niet volledig en niet juist worden voorge steld, waarbij ik nog aanteken, dat de uitspraak van de centrale raad van be roep uw voorstelling niet steunt". In zyn brief aan de minister deed heer Van der Putten een beroep op het beginsel van behooriyk bestuur en de normen van fatsoen, op grond waarvan de centrale raad van beroep in Utrecht het ontslagbesluit had vernietigd. Hy vroeg de minister daarom de bij zijn verslag verspreidde „smadeiyke en be ledigende commentaren omtrent mijn iersoon" openiyk terug te nemen. De heer Van der Putten wenste op de brief van de minister geen commentaar te leveren. in nel Venezolaanse district Goajira, ten noordwesten van het meer van Maracaibo is een epidemie van hersenontsteking uitge broken. Meer dan duizend mensen zijn door deze ziekte aangetast, tot dusver voor twaalf met dodelijke afloop. De slachtoffers zijn voornamelijk kinderen. Veel mogelijk De opgenomen gelden moeten terugbe taald worden. Toch bleek dat voor de besparingen geen bezwaar te zijn want die liepen rustig verder op. Hieruit zou met enige voorzichtigheid voorlo pig de conclusie getrokken kunnen wor den, dat de consumptieve kredietverle ning de besparingen niet. in de wielen rijden. Sterker, in deze hoogconjunctuur blijkt het mogelijk te zyn, dat zowel de consumptieve kredieten, de consumptie als de besparingen oplopen. Zo blijkt al weer dat de werkelykheid heel awjers kan zyn dan wat men theo retisch zou verwachten. In dit verband zal liet ons ook erg benieuwen of de hartverwarmende en zo schitterend ge slaagde actie voor „Open het dorp" haar sporen in de spaarcijfers van november zal achterlaten. Zouden de vele miljoe nen die de Nederlandse bevolking heeft Seofferd, uit haar consumptie of uit aar besparingen komen? Dc organisa toren van de actie behoeven zien daar gelukkig niet het hoofd over te breken. Zij zijn met het bereikte resultaat hoogst gelukkig. In november is, zoals gemeld, do gere gistreerde arbeidsreserve van 22.174 tot 28.788 gestegen. De bezetting op aan vullende werkgelegenheidsobjecten nam met ruim 600 toe en kwam op 1445. Dientengevolge steeg het aantal werk loze mannen met bijna 5500 tot 27.343. Het voor het seizoen gecorrigeerde cij fer van de geregistreerde arbeidsreser ve bleef ook in november ongewijzigd en bedroeg 33.000. De stijging van de geregistreerde ar beidsreserve deed zich in vrijwel alle beroepsgroepen voor. Door het seizoen steeg deze arbeidsreserve vooral in de beroepsgroepen bouw. landbouw, losse arbeiders en Horeca. Daarnaast steeg het aanbod van metaalarbeiders en kan toorpersoneel deels als gevolg van an-' dere dan scizoenoorzaken. „Twaalf man nodig om de koffie te serveren" Byna 250 bedienden van bet En gelse koninklijke huis, van de por- tior tot do chef-kok, bereiden zich voor op eerï studie van de efficien cy van de hofhouding van Buckingham Palace/ Waarschynlijk zullen de experts by hun onderzoek op de laatste overblijfselen van het klassenver schil In het paleis stuiten. Zo mag bijvoorbeeld volgens het protocol een lakei nooit een voet binnen het heiligdom van de kok zetten, en zal een van de zware deuren van het paleis door niemand an ders dan de daarvoor aangestelde portier geopend dienen te worden. Verleden week heeft prins Philip liet onderzoek aangekondingd. Vakbondsleiders hebben de minis ter van sociale zaken medegedeeld dat zy zich het recht voorbehou den om mede profyt te trekken van de besparingen die het onder zool? zou kunnen opleveren. De dagbladen doen de experts nu reeds de duimschroeven aan. „Waarom", zo vraagt de Sunday People „moet Buckingham Palace door 250 man personeel bestierd worden, terwijl het koninklijk ge zin slechts 30 dagen per jaar zijn intrek in het paleis neemt?" „Een groot aantal van de bedien den van de koningin brengt de tijd door met de hoger in rang staan de bedienden te bedienen", aldus hot blad. Deze „hoge pieten", zo vgrvolgt de „Sunday People" ei sen nog op dezelfde 'manier als de koningin en Philip bediend tc worden ook. Dit alles is het resul taat van een straf doorgevoerd protocol. Het keukenpersoneel maakt dc broodjes, een andere bediende draagt ze dan zorgzaam aan een lakei over. die ze dan met nog meer zorg aan de koninkiyke familie serveert. Volgens de Sun day People zouden er 12 bedien den voor nodig zyn om de koffie veilig op tafel te brengen. Een andere vraag waar de experts zich ongetwijfeld voor geplaatst zullen zien, is waarom de stal' niet verkleind is, nu er zoveel ar beidsbesparende hulpmiddelen ge produceerd worden. De koningin geeft 300.000 pond per janr aan haar hofhouding uit. Angstige avonturen op het IJselmeer Enige tientallen kinderen hebhen za terdagochtend in tevensgevaar verkeerd op het IJssclmeer voor Muidcrberg, toen liet ijs, waarop zjj aan het spelen waren, van «Ie kust losraakte. Om ongeveer half elf vielen er scheu ren in de ijsmassa,'waarop de kinderen aan liet schaatsenrijden en slcctjerydeii waren. De oudste kinderen waadden zelf naar de kant, maar de jongsten durfden dit niet. Door de sterke zuidwestenwind dreig den afbrokkelende schotsen met de kleintjes af te drijven. Een vader, die erbij was, redde zijn kind en Job de Raadt, een jongeman van 21, met een lengte van 1.90 meter, waadde tien keer door het water heen cn weer om de andere tien kinderen, die in gevaar waren, naar de wal te dragen. Vijf jongens uit Harderwijk hebben zaterdagavond onvrijwillig enkele uren doorgebracht op een in het Veluwe- meer gelegen vogeleiland, zy waren er per schaats heengetogen, maar toen zij er weer af wilden gaan. begon het ijs te kraken. De knapen durfden het ei landje toen niet meer te verlaten. Om streeks het middernachtciyk uur wer den zij door politiemannen en enkele tientallen militairen uit hun onvrijwil lig Isolement verlost.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 4