BILT Herdenking in Eede van terugkeer koningin Wilhelmina na de oorlog drastische verhoging' dijkgeschot „Het Vrije van Sluis" voorgesteld Onderhoud wegsloten gecompliceerde zaak Verbouwing van de Middelburgse Schouwburg kost 375.000 meer EXAMENS ALMANAK BEGROTING 1963 GOEDGEKEURD VOOR SLUITENDE BEGROTING 1963 VAN HET WATERSCHAP ZUIVERINGSINSTALLATIE VOOR RIOOLWATER IN IJZENDJKE WELK MERK DIA-PROJECTOR? Foto Verschoore WERK BEGINT 15 FEBRUARI Staking Belgische loodsen geëindigd a PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 10 DECEMBER 1962 Twee Statenleden legden krans Twee in de gemeente Aardenburg wonende leden van de provinciale staten van Zeeland, mevrouw E. 3. van den Broecke-de Man en de heer C. van Bellegem, hebben zaterdag morgen te Eede namens de provincie een krans gelegd bij het monument, dat herinnert aan de dag dat de toenmalige koningin Wilhelmina, na de tweede wereldoorlog in ons land terugkeerde. De beide statenleden legden de krans aan de voet van het monument, waarin staan gebeiteld de woorden: „Hier keerde op 13 maart 1945 onze Landsvrouwe terug tot Haar volk." De krans van witte chrysanten was voorzien van een blauw-wit lint, waarop de woorden „Provincie Zee land". Tijdens de korte plechtigheid om half tien 's morgens, werden ook bloemen bij het monument neerge legd namens de gemeente Aarden burg, waaronder Eede ressorteert. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door waarnemend burge meester A. I. Catsman, de wethou ders E. E. F. Lansu en J. P. Slager en de waarnemend gemeentesecreta ris B. Haaksman-de Koster. Statenle den en gemeentebestuurders be trachtten daarna een minuut stilte. Na deze korte, plechtige krans- en bloemlegglng. marcheerde een depu tatie padvinders van de Sint-Baafs- groep Aardenburg onder leiding van hopman S. Vis tot voor het monu ment. Daar brachten de jonge pad vinders stram in de houding een sym bolische laatste groet aan de overle den prinses. Ook tal van inwoners van Aarden- burg, Eede en omstreken, legden daarna bloemen en takjes hulst aan de voet van het monument. Op deze foto van links naar rechts: mevrouw Van den Broecke-de Man, achter haar wethouder Lansu. Ver der: waarnemend burgemeester Cats man, wethouder Slager, waarnemend gemeentesecretaris Haalcsman-de Koster en het statenlid, de heer Van Bellegem. (Foto P.Z.C.j (Advertentie) Duwepur0| ImHUIDen HANDEN miuuiiinillfll Dekenactie voor Algerijnse vluchtelingen Deze week zullen leden van de hervorm, de vrouwenvereniging en -van -d( N.C.V.B. in Kapelle een dekenactie voe ren v or de vluchtelingen in de kampen in Algerije. Over deze actie schreef de. P.Z.C. op de kerkpagina van zaterdag 1 decem ber. In oecumenisch verband zullen de leden der vrouwengroepen zich inzetten om in deze behoefte te voorzien. Zij die geen dekens kunnen missen, kunnen geld geven voor dit doel- Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het kandidaatsexamen Nederlands recht, de heer W. R. Ro- zingh te Middelburg. Aeeuwse Gids Ik blijf keurig achter die vracht wagen rijden bedacht de Vlissin- ger in de dikke mist, op weg van Goes naar huis. Even had hij er aan gedacht zijn auto aan de kant te zetten. Geen vijf meter zicht. Maar gelukkig was er de vrachtwagen. Langzaam sukkel den de twee auto's over rijksweg 52. Maar plotseling zwaaide de vrachtwagen in de berm en de Vlissinger moest het alleen uit zoeken. Na enkele minuten doemden nieu we achterlichten in de mist op en de Vlissinger ging er weer netjes achter rijden. Prettig, zo'n gids, bedacht hij. Vooral toep hij zag dat het een auto van de rijkspolitie was. Kort daarop doemde een vjaaghals ach ter hem op, die nota bene ging passeren. Met spanning volgde de Vlissinger de manoeuvre. Vooral toen de snelle auto ook nog de politieauto voorbijging. En toen het zover was hield, de politieauto het op de achterlichten van de waaghals en de Vlissinger paste zich ook snel bi) het nieuwe tem po aan. De drie auto's kropen en zigzag den richting Middelburg tot plot seling de rode Lichten van de ge sloten overweg bi) de Zeeuwst hoofdstad opdoemden. De auto's stopten. De waaghals deed hel portier open en stond op straal verbaasd om zich heen te kijken. Daar heb je onze snelle gids, be dachten de politiemensen en de Vlissinger dankbaar. Maar de snelle gids bleek abso luut niet ontvankelijk voor dank betuigingen. Hij zag er bijzonder - ontevreden uit, en al spoedig bleek waarom: hij had in Arnemuiden moeten wezen... VOOR POLDER WALCHEREN Het onderhoud van de Walcherse wegsloten is een vrij gecompliceerde zaak. Dut ondervonden de commissarissen van de Polder Walcheren tijdens hun al gemene vergadering, die in het polderhuis te Middelburg werd gehouden. On danks een fikse discussie, die aan dit onderwerp werd gewijd, kwamen de pol derbestuurders tijdens deze vergadering niet tot een uitspraak, zodat besloten werd, dat het dagelijks bestuur het onderhoud van de wegsloten nader zal be spreken tijdens een speciaal daarvoor te beleggen bijeenkomst met de commis sarissen van de ongebouwde eigendommen. Reeds in april j.l. hadden de Walcherse kringen van de C-B.T.B. en de Z.L.M. zich tot de polder gewend met liet ver zoek te bevorderen, dat aan de vol gens deze kringen onbillijke regeling, waarbij de landbouwers voor het on derhond van de sloten aansprakelijk zouden worden gesteld, een einde zou komen. Zij zouden liever zien, dat de wegbeheerders op Walcheren als eige naren van de bermsloten verplicht zou den worden de sloten schoon te ma ken. De agrariërs zouden dus willen, dat het polderbestuur aan Ged. Staten van Zeeland verzoekt om het regle ment van politie voor de polders of waterschappen in deze zin te wijzi gen. Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren was eveneens tot de overtuiging gekomen, dat een an dere verdeling billijker zou zijn, weshalve het in een nota aan de commissarissen had voorgesteld om het schoonhouden van de sloten te verdelen: de ene helft voor de land eigenaar, de andere helft voor de wegeigenaar. Verdeling De voorzitter van het dagelijks be stuur, jhr. mr. G. C. D. Rutgers van Rozenburg, verklaarde, dat ook ir Overijsel deze regeling geldt. Aanvan kelijk waren G.S. van deze provincie daarmee niet akkoord gegaan, maar nadat het polderbestuur in beroep was gegaan, had ook de Kroon tot 50-50- verdeling beslist. De zaak werd extra gecompliceerd, toen de commissarissen beweerden, dat de provincie ook de overkant van sloten, die bij haar wegen gelegen zijn, voor baar rekening neemt. •Jhr. Rutgers betoogde daarop, dat de provincie ook gebruiker is van de over zijde van de wegsloot plus een deel van het land, zodat hier de situatie anders ligt- De polderbestuurders kon den niet tot overeenstemming komen, codat uiteindelijk tot een speciale be spreking besloten werd. Tijdens deze vergadering gingen de commissarissen voorts akkoord met de begroting voor 1963, nadat reeds in een vorige vergadering een voorlopige begroting aan de orde .geweest was. Mr. dr. R. W- Graaf van Lynden vroeg daarbij of het eigenlijk wel noodzake lijk is om het poldergebouw tot 1, af te schrijven. Jhr. Rutgers betoogde het enerzijds wel met de heer Van Lynden eens te zijn, dat op deze wijze een reserve gekweekt wordt, maar dat anderzijds deze afschrijvingen niet ge mist kunnen worden voor de aflossing van twee geldleningen, die aangegaan moesten worden voor de herbouw van het polderhuis. Voor twee commissarissen was kort geleden het moment aangebroken, waarop zij wegens het bereiken van de 70-jarige leeftijd het polderbe stuur moesten verlaten, namelijk de heren J. Bosselaar en Z. Maljaars. Wegens' het overlijden van commis saris mr. Th. Portheine en het ver trek van het dagelijks-bestuurslid, de heer J. Koene waarvoor de heer P. Francke als commissaris ge kozen was moesten thans vier nieuwe commissarissen beëdigd wor den. Eerste vrouw De poklervoorzitter richtte zich daarbij speciaal tot de eerste vrouwelijke com missaris, die ooit haar intrede in het Walcherse polderbestuur gemaakt heeft en, voor zover jhr. Rutgers bekend was, ook in een polderbestuur in geheel Ne derland. Deze eer was te beurt geval len aan mejuffrouw A. C. de Bruijn van Melis- en Mariekerke, die door de heer Rutgers hartelijk welkom gehe ten werd- De andere nieuwbenoemde commissarissen waren de heren A. Bos selaar, P. van Liere en A. de Visser. SUBSIDIE VOOR CONCERT CONCERTGEBOUWORKEST 5. en w. van Middelburg stellen de raad voor om voor het concert, dat het Amsterdams Concertgebouworkest op 18 mei 1963 ter gelegenheid van znn 75-jarig bestaan in Middelburg geeft, een krediet van 2600 beschikbaar te stellen. Het tekort voor dit optreden wordt ge raamd op 6900. Het wordt mede ver oorzaakt door de omstandigheid, dat i de recette nadelig beïnvloed wordt door de beperkte capaciteit van de voor dit bijzondere concert beschikbare zaal. Het komt het college echter niet wenselijk voor de toegangsprijzen als gevolg hier van hoger te stellen, daar volgens b. en w. dit concert van bijzondere allure ook toegankelijk moet zijn voor muziek liefhebbers, die financieel minder draag krachtig zijn. B. en w. delen nog mee, dat ook het rijk een garantie wil verlenen tot 2300, terwijl G.S. meegedeeld hebben te willen bevorderen, dat de Staten eveneens een subsidie van 2300 verlenen. Hoedekenskerke in kerstsfeer Hoedekenskerke verkeerde zaterdag avond reeds in kerststemming. In het transformatorhuisje in deze gemeente trad omstreeks half zeven een storing op. Hierdoor ontstond rookontwikkeling en werd het dorp van elektrische troom verstoken en moest overgaan op kaars licht. De brandweer rukte wel uit, maar behoefde niet op te treden. Het P.Z.E.M.- personeel had omstreeks half twee het euvel verholpen. Tien gulden per ha en 2 procent belastbare opbrengst Om de begroting voor het dienstjaar 1963 van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" sluitend te maken moet tot een drastische verhoging van het dijkgeschot worden besloten. De algemene vergadering, die dinsdag achttien december in hotel „De Eenhoorn" te Oostburg om tien uur 's morgens bijeenkomt zal hier over moeten beslissen. Het dijkgeschot zal met omstreeks 10 tot 70 per ha worden verhoogd en van 12 tot 14 procent van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen worden gebracht. ning zou zijn gehouden met batige slo ten van vorige jaren de genoemde ver hoging noodzakelijk zou zijn geweest. Op dat tijdstip kon echter nog worden beschikt over een bedrag van rond 175.000. De -verhoging van het dijkge schot bleef daardoor beperkt tot 3 per ha. Van gevormde reserve bleef daarna een bedrag over van ruim 70.000. Het dagelijks bestuur van het water schap geeft aan deze verhoging de voor keur boven een vermindering van de dienstverlening, omdat het laatste niet in liet belang van de streek zou zijn. In een toelichting op de begroting, wijsl het bestuur er met nadruk op, dat hel maken van een prognose over de hoogte van het dijkgeschot voor de komende jaren uitermate moeilijk, zo niet onmo gelijk is. In de sector der lonen en prijzen heerst geen rust en met een ver dere stijging moet rekening worden ge houden. Vlak langs de rondweg Omstreeks maart 1963 gereed In IJzendijke is men bezig met de rea lisatie van een reeds jarenlang bestaand plan: afvoer van rioolwater door een zuiveringsinstallatie. Eigenlijk is IJzen dijke wat achteraan gekomen in deze zaken omdat tal van gemeenten in West- Zeeuwsch-Vlaanderen reeds over een dergelijke installatie beschikken. Maar een object als een rioolzuiveringsinstal latie is een zaak waarvoor vooral in Alle vier commissarissen dankten in de rondvraag de poldervoorzitter voor hun hartelijk welkom. De commissarissen gaven het dagelijks bestuur vervolgens machtiging om een proces aan te gaan tegen de eigenaar van het Engelse schip „Glenorchy", wanneer deze er niet in toestemt om de schade te betalen, die het schip op 30 september aan hef Nolle-paalhoofd veroorzaakt heeft. Het gaat hier om een bedrag van 145.000. Reeds in een vorige vergadering had de voorzitter op gewezen, dat im zijn bestuursperiode als voorzitter het Nolle-hoofd reeds driemaal beschadigd is geweest. De te genpartij in de laatste aanvaringszaak is wel bereid een deel van de schade te betalen, maar zij heeft met de polder verschil van mening over de gTootte van dit bedrag. Ook werd het dagelijks bestuur ge machtigd gelden te voteren voor ver sterking van de (duinen)-zeewering bij het waterwingebied van Oranje zon, als de gemeente Middelburg daarbij bereid wordt gevonden de meerdere kosten van deze ver vroegde werken voor haar rekening te nemen. Aanvankelijk zou deze versterking in het kader van het gehele versterkingsplan van de pol der nog niet aan de orde ko men, maar door de uitvoering van een nieuw draineerkanaal van de ge meente Middelburg in dit gebied zou er volgens het polderbestuur zand vrijkomen, dat voor het herstel ge bruikt kan worden. In verband met de ombouwkosten van het gemaal Boreel werd besloten om met de Nutsspaarbank te Middelburg een geldlening aan te gaan van 30.000. naar verhouding kleine gemeente, een forse greep ia de gemeentekas moet worden gedaan. De installatie, die in de toekomst het rioolwater van IJzendijke zal verwer ken, wordt gebouwd naar een ontwerp van de N.V. Dwars Heederik en Verheij te Amersfoort. De bouw vlak langs de rondweg om IJzendijke is in han den gegeven van de fa. gebr. Krieckaert uit Hengstdijk. Om het rioolwater te kunnen zuive ren, is ondergronds een pompinstal- latie gebouwd, die het te ontvangen water in een „Imhoftanlc" pompt. Deze tank is gebouwd op een diepte van 3.10 meter min N.A.P. De pom pen hebben een gezamenlijke capaci teit van 120 m3 per uur, hetgeen ruim voldoende is om IJzendijke van dit overbodige water te ontlasten. COMPOST Nadat het rioolwater in de installatie is gezuiverd, zal het via poldersloten wor den afgevoerd. Het daaraan onttrokken vuil zal in nog aan te leggen slijkdroog- bedden worden gedeponeerd en daar tij delijk worden bewaard. Zoals bekend kan dit dienen om als compost te wor den gebruikt. Bovengronds zal een be- „Het beleid zal erop gericht moeten zijn zoveel mogelijk de noodzakelijke werkzaamheden te doen uitvoeren zon der dat het dijkgeschot tot een onver antwoorde hoogte stijgt. De mogelijk heden daartoe worden voortdurend on derzocht". Reeds bij de aanbieding van de begro ting voor het dienstjaar 1962 is erop gewezen, dat indien toen geen reke- Vergelijk de kwaliteiten van verschil lende projectoren in onze collectie dan heeft U het beste antwoord. Met veel genoegen zullen wij U adviseren. GOES - VLISSINGEN - KRUTNINGEN Dit bedrag is voor 1963 niet meer be schikbaar. De ƒ70.000 zullen volledig moeten worden aangewend voor het dienstjaar 1962. Dit is noodzakelijk door in het afgelopen jaar voorgekomen loon- en prijsstijgingen en door een te genvaller bij de aanbesteding van de aanleg van teerwegen. Hiermee ging gepaard een lagere bijdrage van het rijk in de kosten van verbetering en onderhoud van niet-planwegen in 1962. Zelfs bij aanwending van de 70.000 valt zeer te bezien of de rekening 1962 zonder nadeel zal sluiten, aldus het da gelijks bestuur. Voor 1963 is dus geen reserve meer be schikbaar en er moet met een lagere inkomst van ƒ175.000 ten opzichte van 1962 worden begonnen. De begroting voor 1963 is sluitend met op de gewone dienst een bedrag van 3.115.705,46 en met een pro resto voordelig slot van ƒ309.059,50 pitaaldif" drijfsgebouwtie worden opgetrokken en een paar lichtmasten worden geplaatst. Aangezien men een dergelijke instal latie liever een flink eind van de be bouwde kom bouwt, moest een ge heel nieuwe afvoer-(pers-) leiding worden aangelegd over een afstand van circa 600 meter. De riolering in de kom van de gemeente kan vrijwel geheel blijven gehandhaafd, al zal een enkel gedeelte wellicht moeten worden vernieuwd. Tot nu toe wordt het rioolwater van IJzendijke geloosd in een sloot van het waterschap „Het Vrije van Sluis". Dit lozen geschiedde daar waar momenteel het nieuwe bejaardentehuis staat. Deze open lozing en de daarmee gepaard gaande onfrisse boel, wil men uiteraard zo spoedig mogelijk uit die buurt verwij deren. De werkzaamheden aan de rioolzuive- riugsinstallatie zijn dit najaar begon nen. Als de vorst niet te veel verlet ver oorzaakt, kan het werk omstreeks maart 1963 gereed zijn. gaven ƒ4.078.210,68. De post voor onvoorzien is groot 64.950,69, bij de hogere heffing voor het dijlcgeschot 24.000 meer dan in 1962. de begroting voor 1963 moest der halve met de lagere inkomst van 175.000 rekening worden gehouden met de stijging van lonen, sociale lasten, kapitaalslasten, prijzen e.d. tot een be drag van ƒ115.000. Het nadeel ten op zichte van 1962 bedraagt daarom ƒ175.000 met ƒ115.000. Dit komt neer op ruim 11 van het dijkgeschot. Verhoging van enkele inkomsten ener zijds en het doorvoeren van diverse bezuinigingen anderzijds hebben ertoe geleid, dat de verhoging van het dijk- Teschot nog tot het genoemde bedrag :on worden beperkt. Door tijdsverloop veel duurder .jaande foto geeft een beeld van hel ondergrondse deel van de nieuwe riool- zuiveringsinstallatie te IJzendijke. Met het betonwerk is men momenteel bezie DE VERBOUWING en uitbreiding van de Middelburgse Schouwburg zal, wanneer er, zoals verwacht wordt, half februari van het volgend jaar mee begonnen wordt, 375.000 meer kosten dan in juni 1961, toen de hoofdstedelijke gemeenteraad er een krediet van 1.060.000 voor uittrok. De kosten van het gehele plan voor de nieuwe Schouw burg worden thans dus geraamd op 1.435.000. Dit delen b. en w. van Middelburg in een voorstel mee aan de raadsleden. „De verwach ting, dat door tijdsverloop het werk belangrijk duurder zou worden, is helaas werkelijkheid geworden", betoogt het college onder meer. (hopelijk) De verschillende oorzaken, die tot deze belangrijke verhoging hebben bijgedra gen, zijn onder meer: de verhogingen van lonen en materiaalprjjzende in voering van de verkorte werkweek; de invoering van een nieuwe collectieve ar beidsovereenkomst; het rekening houden met de wensen van de commissie Gron- heim; (de rijkscommissie van advies voor de bouw van schouwburgen en con certzalen) de eisen, die de brandpre ventie stelt en waarvan aanvankelijk geen kostenverhogende invloed werd verwacht, hetgeen echter bij nader in zien wel het geval bleek te zjjnde uit breiding van het zijtoneel en de verho ging van liet torenhuis. Deze laatste werkzaamheden hadden een verzwaring van het gewicht van het ge bouw tot gevolg, die weer haar invloed zal doen gelden op de fundering. Voorts moet de hoofdentree-parttj ingrijpend ge wijzigd worden en een betere kleedka mer-accommodatie en een toneeluitrus ting worden aangebracht. Aanvankelijk gingen b. en w. van de gedachte uit, dat de gemeente het gehele project zou bouwen en na vol tooiing zou overdragen aan de stich ting De Middelburgse Schouwburg. Dat zou dan gebeuren voor liet net tobedrag van de investeringen, ter wijl de gemeente voor een geljjlc he- drag een geldlening, aan de stichting zou verstrekken voor de financie ring van de overdrachtssom. Bij na der inzien komt het b. en w. echter juister voor niet de gemeente, maar do stichting de realisering van het project toe te vertrouwen, waarhij de financiering dan eenhoudigheidshalve door de gemeente kan geschieden. Half februari a.s. Op 1 juni j.l. heeft de staatssecretaris van onderwijs het college meegedeeld, dat de rijksgoedkeuring voor het project in februari a.s. aan de hoofdingenieur- directeur van volkshuisvesting en bouw nijverheid in Zeeland zal worden toege zonden. Het college vernacht dan, dat korte tjjd daarna de goedkeuring zal worden afgegeven. Het stichtingsbestuur van de Schouwburg heeft zich nu kort geleden tot het gemeentebestuur ge wend en daarbij de hoop uitgesproken, dat het ondanks alle moeilijkheden door het opschuiven van het project mogelijk zal zijn op 15 februari met de verbou wing te beginnen. Hoe teleurstellend de kostenstijging ook is, aldus betogen b. en w., het zou niet verantwoord zijn, om die reden de uit voering van dit werk achterwege te In- ten. Uit een oogpunt van „leefbaarheid" is voor de streek een moderne en goed geoutilleerde schouwburg onmisbaar, al dus het college. Het bedrag van 1.435.000 voor de schouwburgverbouw kan als volgt gespecificeerd worden; bouw en grondkosten 985.000; centrale ver warming 90.000; elektrische instal latie enz. 75.000; stoffering, ver- lichtingsarmenturen, keuken- en buf- fetinriehtingen 180.000; meubilair, toneeluitrusting enz. 105.000. Deze kosten zullen gedeeltelijk worden ge- flnancieerd door, en gedekt door de volgende investeringsbijdragen door het rijk voor 250.000; door do provincie voor 125.000 en door de gemeente Middelburg voor 130.000. Exploitatietekort Voor het verschil, groot 930.000, zullen financieringsmiddelen uit geldleningen moeten worden gevonden. B. en w. delen voorts mee, dat do kos tenverhoging uiteraard ook zijn invloed laat gelden op de exploitatiebegroting de Schouwburg. Het exploitatiete kort, gebaseerd op een geraamde Inves tering van 106.000, raamden h. en w. op 45.000. Thans raamt het college hel tekort in de exploitatie op ruim 70.700, waarvoor een hogere uitkering uit het gemeentefonds van 35.000 verwacht wordt, zodat nog bijna 41.700 voor re kening van de gemeente blijft. In de ontwerp-hegroting voor 1963 is rekening gehouden met eèn vaste last van ruim 20.800, zodat nog dekkingsmiddelen aangewezen moeten worden voor rond 20.900. VOORSTEL: VERBOUWING SCHOUWBURG ONDERHANDS AAN TE BESTEDEN B. en \v. van Middelburg stellen de ge meenteraad voor om de verbouwing en do uitbreiding van de Schouwburg on- derhnnds aan tc besteden. Het verzoek hiertoe is gedaan door de stichting De Middelburgse Schouwburg. bezig. \Z.C.) De staking van de Belgische loodsen op de Westerschelde is zaterdagavond om streeks half «even geëindigd. De rivier- loodsen legden vrijdag middernacht het werk neer, de zeeloodsen deden dit kort daarna. In totaal betrof liet 300 loodsen, 180 rivicrloodsen en 120 zeeloodsen. B(j het uitbreken van de stalling waren hier van 70 zee- en 70 rivierloodsen in Vlls- singen of op zee werkzaam. Omstreeks dertig schepen konden van de loods- dienst geen gebruik maken. Enkele schepen voeren door het Oost gat, waar zij werden bcloodst door Nederlandse loodsen. De Belgische loodsen verzorgen de schepen, die via de Wielingen in- en uitvaren. Na een vergadering van afgevaardigden van de loodsen met de heer Delwaide, schepen van de haven van Antwer pen, accepteerden de loodsen een be middelingspoging van deze stad in zake het loonconflict, dat de oorzaak was van de staking. In afwachting van de afloop van deze bemiddeling tussen de stad en het departement van verkeerswezen, hervatton zij het werk. Onze Brugse correspondent tekent hier bij aan. dat de staking samenviel met een zeer dichte mist in Antwerpen, die ook onder normale omstandigheden het binnenloodsen 'van grote schepen in de Antwerpse haven bijzonder moeilijk of onmogelijk zou hebben gemaakt. Enige maanden geleden hebben alle Belgische loodsen twee dagen het werk neergelegd om de herwaardering van hun ambt. Zij wensen onder meer een weddeverho- ging van ongeveer 20 procent. Tevens wordt aangedrongen op een eenvoudiger en billijker verdeling van de categorieën loodsen. In het huidige stolsel staan de loodsen van Zeebrugge ten achter bij hun Antwerpse collega's. Sinds jaren Jjjgjjg grieven met het bestuur worden in verband met deze besprekingen gevoerd met het van het Zeewezen. Indien binnenkort geen degelijke oplossing uit de bus komt, zal het loodsenfonds, dat alle Belgische loodsen groepeert zeker tot een nieuwe staking oproepen, die dan wellicht van langere duur zal zijn. Aanvankelijk was ;nen van plan veel langer het werk neer te leggen, maar het bestuur van het Belgisch Zeewezen heeft de belofte gedaan dat het vraag stuk met meer spoed zal worden aan- 1 gepakt. Tegenvaller op de kapit; sten heeft ƒ4.387.270,18 en i ildienst, die aan inkom- i uit- Cijfers Op de gewone dienst is be°röot 1.772.500 aan opbrengst voor 1963 van de heffing geschot ongebouwd. De op brengst van de rekening 1961 was 442.068,92. Voor de heffing van geschot gebouwd z(jn deze bedragen respectie velijk ƒ131.460 en ƒ101.317,26. Op de kapitaalsdienst is voor 1963 aan oprui men van bunkers in de zeewering ƒ100.000 geraamd en ƒ400.000 totaal voor het plaatsen van een pompïnstal- latie met gebouw in het gemaal te Cadzand-haven, waartegenover staat een geraamde subsidie van 250.000. Geraamd is tevens 764.000 voor verbe tering van 16 km grind- en keiwegen op de gewone dienst. Op de gewone dienst bedraagt de post zeeweringen aan uitgaven 221.809,36 en die van waterbeheersing 579.025,96, waar tegenover voor waterbeheersing aan inkomsten staat ƒ1.651,03. Voor de uitgaven voor wegen en daar toe behorende kunstwerken wordt op de one dienst voor 1963 613.696,58 als nadelig slot geraamd (uitgaven 1.067.969,08 en Inkomsten 454.272,50) De waterschapslasten worden op een nadelig slot van ƒ1.902.520,92 op de gewone dienst voor 1963 geraamd. De kapitaaldienst geeft een nadelig slot van 940.523,92 te zien op de post zee weringen en één voor waterbeheersing van 1.294.528.54 bij uitgaven van ƒ1.091.566.07 en ƒ1.618.381.52. Wegen en daartoe behorende kunstwerken wor den op een nadelig slot van 788.187,10 op de kapitaaldienst geraamd en de Deltawerken op ƒ29.741,63 bij uitgaven van respectievelijk 833.782,80 en De rekening opgeheven waterschappen wordt op een t van ƒ41.550 geraamd. 29.741,63. polders en nadelig slot Opening „School met de Bijbel" te Krabbendijke Burgemeester L. Cnossen van Krabben dijke zal dinsdag 18 december a s. de nieuwe school met de hijbei in zijn ge meente openen. Namens het gemeente bestuur zal hij de school overdragen aan de Vereniging tot Stichting en Instand houding van een Christelijke School op Gereformeerde Grondslag tc Krabben dijke. MEJUFFROUW J. BALJÉ TE MIDDELBURG 100 JAAR Mejuffrouw Jannetje Baljé heeft, zon dag liaar 100ste verjaardag gevierd in liet Gereformeerde Rusthuis té Middel burg, waar zij ruim 21 jaar vertoeft. De nele zondag heerste er ecu feestlij- ke sfeer in het rusthuis, en ondanks het feit dat mej. Baljé blind is, kon zo van de liedjes en truktatics nog volledig meegenieten. Burgemeester mr. J. Drijber kwam haar zondag persoonlijk felioitercn. De eigen lijke viering vindt vandaag (maandag) plaats, wanneer de commissaris dor ko ningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot de 100-jarige zijn gelukwensen komt aanbieden. Jannetje Baljé werd gebo ren in Grijpskerke, maar kwam al toen zo 18 laar was naar Middelburg waar ze sinds die tijd heeft gewoond en ge werkt. Naast de oudste in leeftijd is ze ook de oudste inwoonster van het rusthuis. Auto's botsten door iid van de weg Door de gladheid van «1e weg zijn zater dagmorgen omstreeks 9.40 uur op do splitsing Veersesingel-Dampoortweg tc Middelburg een vrachtwagen en een be stelauto met elkaar in botsing gekomen. De bestelauto werd bestuurd door L. A. K. uit. Middelburg; de vrachtwagen door B. V. uit Veere. De bestelauto liep slechts lichte schade op. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Het on geval gebeurde doordat heide voertuigen slipten. VERWACHT. MINDER ZACHT Opklaringen, maar ook af en toe buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Tot matig of krachtig afnemende noordwes telijke wind. Over het middagtemperaturen. ZON EN MAAN 11 december Zon op 8,37 onder 1629 Maan op 16.59 onder 8.16

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 2