Pachtprijzen zijn ook in Zeeland verder gestegen Rie Heijens stuwde Hellas-dames naar 9-5 zege op EBHV (Breda) AGENDA WALCHEREN AANSLUITING NAAR VERBETERDE WEG 00STBURG-SINT-MARGRIETE ZUID-BEVELAND F. DE GROOT KAMPIOEN 3e KLAS DISTRICT SCHOUWEN-DUIVELAND maandag io december 1962 Wissel Zeeuws~Vlaanderen PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 6 C.B.S.-cijfers over landbouwgronden Ook stijging van de koopprijzen De pachtprijzen van landbouw gronden zijn nog steeds in bewe ging. De onlangs hierover versche nen C.B.S.-cijfers over het ver slagjaar 1960/'61 laten hierover geen twijfel bestaan. Praktisch over de gehele linie was er weer een stijging te zien. De pachtprij zen voor boerderijen kwamen ge middeld 7 hoger dun in 1959/ '60, voor losland 6 en voor los grasland 5 De zeekleigebieden, waaronder Zeeland, gingen daarbij voor de boerderijen sterk boven da* gemiddelde uit, want de prij zen lagen daar 12 hoger dan in het voorgaande jaar. Bij een landelijk gemiddelde van f 174 per ha voor boerderijen komt men voor de zeekleigebieden aan een gemiddelde pachtprijs van f 213, daaronder dan overigens niet de Noordoostpolder ge rekend. In die polder werd in 1960/'61 voor boerderijen gemiddeld f 278 per ha aan pacht betaald. Ook de pacht prijs voor los bouwland lag in het zee kleigebied met f 172 aanmerkelijk bo ven het landelijk gemiddelde van f 139 per ha. Voor los grasland waren uiter aard de verschillen geringer (f 150 op de zeeklei tegen f 124 voor het gehele land). Zeeland ging bij de boerderijenpacht zelfs nog iets boven het gemiddelde van de zeekleigebieden uit, want in 1960/'61 werd hier 6056 ha aan boer derijen verpacht met een gemiddelde ha prijs van f 221. Daarnaast werd er in deze provincie 5789 ha los bouwland tegen gemiddeld f 166 verpacht, iets lager dus dan gemiddeld in andere zee kleigebieden. Verder werd er 563 ha los grasland tegen gemiddeld f 141 ver pacht en 142 ha tuingrond tegen f 402. Dit laatste ligt overigens niet alleen beneden het gemiddelde van de zeeklei- febieden (f 406), maar bovendien zelfs eneden dat van het gehele land (f 407). In de tuinbouwsector gaan de veenkoloniën aan de kop met een ge middelde pachtprijs van niet minder dan f 723! Een nadere beschouwing van de Zeeuw se cijfers leert dat van de in het ver slagjaar verpachte boerderijen meer dan de helft 3188 ha van de totale oppervlakte van 6056 ha bestond uit bedrijven tussen de 20 en 50 ha met een pacht van f 216. Bij de pachtprijzen van de in Zeeland verpachte tuingrond is ook een aan merkelijk verschil in gebieden waar te nemen. Terwijl men in Zuid-Beveland aan een gemiddelde van f 404 (tuin derijen f 610 en los tuinland f 290), kwam, werd in Oost Zeeuwsch-Vlaande- ren f 324 (tuinderijen f 301 en los tuin land f 327) betaald. Interessant zyn ook de gegevens over de verpachte oppervlakte, naar maat schappelijke status van de verpachters. Van de 15.156 ha in het verslagjaar in Zeeland verpachte gronden waren niet minder dan 3264 ha in handen van in het buitenland wonende verpachters. De overheid (kroondomein, rijk, pro vincie, gemeenten en waterschappen) verpachte 3838 ha, banken en verzeke ringsmaatschappijen 176 ha, gods dienstige instellingen 420 ha, overige niet particulieren 1253 ha. agrariërs 849 ha en niet-agrariërs 2556 ha. Koopprijzen De koopprijzen gaven in 1960/'61 onge veer een gelijke ontwikkeling als de pachtprijzen te zien: een stijging, die voor de boerderijen 5 bedroeg. Zeeland ging 652 ha in bedrijven v£ ha en meer in andere handen over te gen f5320 per ha (in 1959—*60: £4760). Hiervan was 565 ha van 5 ha en meer a f 4690 per ha (v.j. f 4460). Bij de verkoop van los bouwland deed zich in tegenstelling met de gehele prijs- Rekening 1961 „Het Vrije van Sluis" De algemene vergadering van het wa terschap „Het Vrye van Sluis", die 18 december in Oostburg bijeenkomt, krijgt de rekening van inkomsten en. uitgaven over 1961 aangeboden. De rekening is sluitend met op de gewone dienst eer nadelig saldo van f 258.045,59. Dit be drag kan worden gedekt uit de batige saldi over 1959 en 1960, verhoogd met achterstallige inkomsten van vorige dienstjaren tot een bedrag van 114.978,91. Tevens kon dit bedrag worden verlaagd met 5951,86 aan ach terstallige uitgaven van vorige dienst jaren. Na beschikking over het bedrag van ruim 250.000 resteerde van vroegere diensten nog een saldo van 211.169,33, welk bedrag is overgebracht naar de kapitaalsdienst. Dit bedrag dient ter reservering van de dekking van even tuele tekorten in volgende jaren. Reeds bjj de begroting 1961 was een nadelig saldo op de gewone dienst ontstaan tot een bedrag van 210.728,12. De uit komst wordt derhalve met dit bedrag verminderd, waardoor dan resteert 258.045.59 min 210.728,12 47.317,47. Het dagelijks bestuur wijst er in een toelichting op. dat de post voor onvoorziene uitgaven, geraamd op 52.0082,51, volledig is uitgeput en ge bruikt is voor dekking van hogere uit gaven op diverse posten. Het uiteinde lijk verschil met de in de begroting ge raamde kosten voor 1961 is derna' 52.008,51 hoger en wordt 99.325, De oorzaak is een wijziging in de be groting voor 1961. De kapitaalsdienst vertoont een pro re to batig slot van 836.860,24 by een totaal aan Inkomsten en uitgaven i respectievelijk f 5.916.804.74 en f 51.079.944,50. In dit batig saldo begrepen onder meer uitgaven voor bouw van een loods in Oostburg, de aankoop van de zeewering rond het Zwin, de verbetering van de afwate ring en verbetering van wegen. Zilveren professiefeest van zuster Geertruida In het Agnletenklooster aan de Coen- st-raat te Goes heeft zaterdag zuster Geertriuda haar zilveren professiefeest gevierd. Deze zustor is reeds 17 jaar verbonden aan de lagere school als le rares handwerken cnlot voor enkele ia- ren ook als type lerares. Zaterdagmid dag kwamen dan ook velen de iubila- resse met haar zilveren professiefeest feliciteren in de ontvangkamer van het klooster, waar ook vele bloemen ge tuigden van de sympathie voor deze zuster. Onder de aanwezigen waren ve le oud-leerlingen en ook enkelen die zijn overgegaan naar de R.K. Kerk en die hun opleiding van zuster Geertruida hebben ontvangen, 's Morgens was er tot Intentie van zuster Geertruida in de kapel van het klooster een H. Mis opgedragen. Tijdens deze mis werden enkele speciale liederen gezongen Pater Van Rooy had zijn predikatie afge stemd op dit professiefeest. Dinsdag wordt het feest op de school gevierd, de kinderen zullen enkele toneelstukjes op voeren. Middelburg Electro: Dc liefde van Her cules. 10.30 uur, 14 Jnnr, Van Benthem cn Jutting: Expositie De Lussanet, 9 tot 18 uur. Vlissingen Alhambrn: Waarover men niet spreekt. 18 Jaar. 20 uur. Luxor: De liefde van Hercules. 14 Jaar, 20 uur. Goes Grand: Waarover men niet spreekt, 18 Jaar 20 uur. Prins van Oranje: Caba ret Tingel Tangel voor Algemene Kunst kring Goes en omstreken, 20 uur. Bergen op Zoom Roxy: Oorlogsheld zonder genade, 20 uur. 14 Jaar. Luxor: Barbara, de vrouw zonder moraal, 20 uur, 18 Jaar. Axel Het Centrum: De nacht voor de gelofte, 20 uur, 18 Jnnr. Hulst BloBcoopgcbouw: Exodus, 14 Jaar, 20 uur. ontwikkeling, vooral in de zeekleigebie den een lichte daling van de pry's voor. Zo werd in Zeeland 409 ha verkocht te gen gemiddeld f 3590 per ha (in 1959/ '60 werd gemiddeld f 3690 betaald). Het zelfde verschijnsel deed zich in Zeeland voor wat betreft het los grasland. Er werd 55 ha verkocht tegen f 2930 per ha, of wel f 100 minder dan in 1959/ '60. Aan los bouw- en grasland, onge splitst, werd 106 ha verkocht tegen f 3180 per ha (in 1959/'60 werd hier voor in Zeeland gemiddeld f 3300 be taald). Voorkeursrecht Zoals bekend was in de wet Ver vreemding van landbouwgronden het voorkeursrecht van de pachter by aankoop geregeld. Ook by de bespreking in de Staten-Generaal over de afschaffing van deze wet, is meermalen sterk de nadruk ge legd op de wenseiykheid om het voorkeursrecht voor de pachter te beschermen. Uit de statistiek biykt overigens dat in Zeeland slechts 359 ha of wel 25,4 van de totale ver kochte oppervlakte door zittende pachters werd gekocht. Tenslotte leert een beschouwing van de indexcijfers van koopprijzen en pacht prijzen van boerderijen, dat de pacht prijzen sinds 1953/'54 regelmatig zijn gestegen en wei voor de zeekleigebieden tot en met 1960/'61 met 68 punten. De koopprijzen stegen landelijk aan vankelijk sneller dan de pachtprijzen, waardoor de koopprijsindex reeds in 1956/'57 de 200 bereikte. De zeekleige bieden maakten daarop echter een uit zondering. Deze kwamen in dat jaar slechts tot 192. Er volgde daarop voor de zeeklei een kleine daling tot 189 in 1958/'59, waarna ook in 1959/'60 de „drempel" van 200 met 2 punten werd overschreden. In 1960/'61 liep daarop dit indexcijfer weer terug van 202 tot 201. Thans is dat cijfer voor het gehele land tot 226 opgelopen. MIDDELBURG Sint-Nicolaas op Ter Hooge De oude bewoners van het Rusthuis Ter Hooge in Middelburg hebben vry- dag een kinderiyk plezier gehad by het bezoek van sinterklaas, dat door de Unie van Vrouweiyke Vrijwilligers uit Middelburg op touw was gezet. Sint- Nicolaas en zwarte Piet arriveerden om streeks half drie met een auto by het rusthuis, waar zy verwelkomd werden. Verscheidene bejaarden kregen van sint een persoonlek vermanend of waarderend woord en de hele middag door regende het pakjes, versnaperin gen en surprises, die de sint door de dames van het U.V-V. had laten ver vaardigen. Zo kreeg iedereen een prachtig bloemenmandje waarin een zakdoek was verstopt, een stukje zeep, speculaaspoppen en nog veel meer. Sint én de dames van het U.V.V. hebben evenals vorige jaren de bewoners van Ter Hooge een onvergeteiyke mid dag bezorgd. Uitbreiding hero, school 't Zand Als gevolg van de snelle bouw van wo ningen in Stromenwijk is het leerlingen aantal van de bijzondere school voor ge woon lager onderwijs aan de Piet Hein- straat te Middelburg in de afgelopen 2 jaar sterk toegenomen. B- en w. van Middelburg stellen do raad nu voor om op verzoek van de vereniging „Christe lijke School aan *t Zand" medewerking te verlenen voor de bouw van 2 nieuwe lokalen voor deze school- Tevens zal er een hoofdenkainer gebouwd moeten worden. De kosten van deze uitbreiding worden geraamd op f 128.180. Burgerlijke stand SINT-LAURENS Bevallen: A. Zegwaard-Dijkshoorn, z.; L. Abrahamse-de Visser, d.; J. Jacobs-de Pagter, F. D. J. Naeije-van Westen, z. Overleden: L. v. d. Broeke, 87 j. SEROOSKERKE (W.) Bevallen: J. Gldeonse-Geschiere, z. Getrouwd: J. de Visser, 62 J. en N. Corstanje, 59 J. Overleden: W. Louwerse, 93 J. PROMOTIE J. DIELEMAN MN VRIJE UNIVERSITEIT Aan de Vrye Universiteit te Amsterdam is vrijdagmiddag gepromoveerd tot doc tor in de wiskunde en natuurwetenschap pen de heer J. Dieleman, op een proef schrift getiteld „Influence of solvent- shared association on the electronic of aromatic hydrocarbon negative ions". Promotor was prof. dr. G. J. Hoytink, hoogleraar in de fysische scheikunde en chemische thermodynamica aan de uni versiteit van Amsterdam. De heer Dieleman is geboren te Oost burg. Hy studeerde aan de Vrije Uni versiteit. In 1954 legde hij het kandi daatsexamen, in 1956 het doctoraal examen af. Na enige jaren werkzaam te zijn geweest in hel bedrijfsleven werd hy, in 1961, verbonden aan de V.U. als research-chemicus op het natuurkundig laboratorium. Filmavond Ooft en Tuinbouw De afdeling Zuidzande van de maat- schappg voor Ooft en Tuinbouw houdt dinsdag in de zaak van hotel „De Rode Leeuw" te Zuidzande een filmavond, welke voor een ieder gratis toeganke- lijk is. Een bijzonderheid voor deze avond is dat de aanwezigen, en men hoopt dat velen zullen komen, zelf mo gen bepalen welke films ze zullen gaan zien. Onder andere zal een keuze kun nen worden gemaakt uit de volgende kleurenfilms: „Nederland-Bloemen- land", „De Hoop vaart"; „Vijf miljard eieren", „Rapsodie in fruit" en „De Taal der Bloemen". WATERSCHAP „VRIJE VAN SLUIS" VERGADERT Provincie en Oostburg dragen bij in kosten DE VERBETERING van de weg Oost- burg-St.-Margriete is reeds geruime tijd voltooid en het verdient aanbeve ling de aansluiting van deze weg naby de kom van de gemeente Oostburg spoedig te realiseren. Na overleg met Gedeputeerde Staten van Zeeland stelt het dageiyks bestuur van het water schap „Het Vrye van Sluis" de alge mene vergadering die dinsdag 18 de cember des morgens om 10 uur in „De Eenhoorn" te Oostburg bijeenkomt voor, gelden te voteren tot een bedrag van 13.050, als bydrage in de werke- kelijke uitvoeringskosten van 70.000 voor het aanleggen van deze aanslui- tingsweg aan de verbeterde weg Oost- burg-St.-Margriete. Voorts stelt het dagelijks bestuur de vergadering voor de onderhouds plicht van het bedoelde verbindings vak ter lengte van 320 meter te aan vaarden, onder voorwaarde, dat door de gemeente Oostburg aan het wa terschap een jaarlijkse bydrage van 470,zal worden betaald, dan wel een afkoopsom ineens van 10.444. De gemeente Oostburg zal ook deelnemen in de kosten van de wegaanleg en wel met een bedrag van 11.450. De provincie Zeeland verleent een bydrage van 65 pet. in de totale aanlegkosten van 70.000. Kasgeldlening Voorts vraagt het dagelijks bestuur machtiging om een kasgeldlening te mogen aangaan onder voorwaarde, dat het totaalbedrag van de op te nemen kasgelden op geen enkel tydstïp een bedrag van 1 miljoen zal overschrij den. De bouw van een pompinstallatie voor het gemaal te Cadzand-haven als mede de bouw van een bemalingsge bouw zullen in de loop van bet j 1963 gezamenlijk een bedrag van 400.000 vorderen. Tevens is het plan voor de verzwaring van het dykvak Breskens-Nummer Een in een dermate gevorderd stadium, dat ieder ogenblik ryksgoedkeuring kan worden verleend. Voor de uitvoering van deze werken zal het waterschaps bestuur kasgeldleningen moeten slui ten, omdat het onmogelijk is deze be dragen uit eigen middelen te financie ren. Verder stelt het bestuur voor de rekening-courantovereenkomst met de Coöperatieve Raiffeisenbank te Oost burg in te trekken en een voor het waterschap financieel gunstiger reke ning-courantovereenkomst aan te gaat met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te Den Haag. Deze bank instelling is bereid een rekening-cou- rantovereenkomst aan te gaan tot een bedrag van 400.000. De rente voor op genomen gelden bedraagt momenteel 3 pet., terwyl voor een tegoed een ren tevergoeding wordt gegeven van 1% pet. Wat de hoogte van dit krediet be treft merkt het bestuur in een schrijven aan de waterschapsleden op, dat de ge wone uitgaven de inkomsten gedurende het tijdvak januari tot en met mei over treffen met een bedrag van 350-000 KAPELLE „Zang en Vriendschap" zonder directeur De heer J. Kousemaker te Goes heeft bedankt als directeur van het mannen koor „Zang en Vriendschap" te Ka- pclle. Het bestuur heeft reeds maatregelen genomen om op korte termyn in deze vacature te voorzien. HOEDEKENSKERKE St.-Nicolaasfeest in de pastorie De hervormde vrouwenvereniging te Hoedekenskerke vierde haar Sint-Nico- laasfeest in de pastorie. Het was een bijeenkomst. „Open het Dorp" De luciferdoosjesactie te Hoedekens kerke heeft in totaal opgebracht 110 voor „Open het Dorp". Filmvertoning voor bejaarden Het comité ouden van dagen te Hoe dekenskerke heeft de bejaarden een ge zellige middag bereid in het vereni gingsgebouw te Hoedekenskerke. En kele fraaie films werden vertoond. De voorzitter van het comité, burgemees ter mr. M. Somers, deed een dringend beroep op de bejaarden om regelmatig de sociëteit te bezoeken die iedere woensdagmiddag wordt gehouden in het oude gemeentehuis. Het comité spaart kosten noch moeite om het zellig te maken, laten de bezoekers ons dan niet teleurstellen, aldus de burge- St.-Nicolaas met zyn knecht bracht een bezoek aan de o. 1. school te Hoede kenskerke waar allen 'n cadeautje ont vingen. De kinderen zelf voerden enkele toneelstukjes op. De sint was eigenlyk een dag te Iaat in verband met de mist daar hy van Terneuzen kwam en door dat de boot toen niet voer. Zodoende hebben de leerlingen twee gezellige middagen gehad. DRIEWEGEN St.-Nicolaas in Driewegen Sint-Nicolaas bracht met zyn knecht een bezoek aan de kleuterschool te Driewegen. Burgemeester D. Lodder heette hen welkom in een feestelyk ver sierd speel- en werklokaal. Enkele kleu ters gaven een poppenkastvoorstelling, anderen deden verschillende spelletjes. De kinderen mochten ieder een cadeau tje van sint in ontvangst nemen, terwijl zwarte Piet snoepgoed,, ronddeelde. Sint bracht „juf" dank voor al hetgeen zy in de afgelopen jaren heeft gedaan voor de kleuters, daar zy met 1 januari zal vertrekken. 's-Middags bracht sint een bezoek aan de .grote school". Ook zij werden be deeld met snoepgoed en ieder een mooi cadeau. ZAALHANDBALCOMPETITIE E.M.M.-Hellas uitgesteld In het afgelopen weekeinde werd weer een druk zaalhandbalprogramma afge werkt. OvergangsklasseB Hellas uit Goes moest aantreden tegen E.B-1I.V. in Breda, waar (alrijk publiek getuige was van de strijd. Hellas begon, zoals gewoonlijk, met een onsamenhan gend spel, waarbij het gladde veld ook nog tal van moeilijkheden opleverde. De zwakte bij E.B.H.V. was wei het afwer ken van de aanvallen. Eerst door Rie Heyena en daarna door Ria de Kok weer Ria Heyens nam Hellas een 03 voorsprong. Kort voor de rust kon Lenie Heere voor E.B.II.V. tegen scoren 13, waamee ook do ruststand kwam. Na de rust was het spel van Hellas aan zienlijk beter, maar toch bereikte het niet het peil van vorige weken. Toen een sporadische zon door de glazen de keep- ster van Hellas recht in do ogen scheen, moest zij enkele malen, zonder een hand uit te steken naar de bal, deze uit de netten halen. Bijna zou dit Hellas nood lottig worden, want E.B.H.V. was inge lopen tot 55. Het was Rie Heyens die het hool'd koel hield en zelf mee ten aan val trok. Dit spoorde ook de andere speelsters van Hellas aan, om niet bij dc Bakken neer te gaan zitten. Nadat Rie eyens zelf voor twee voortreffelijke doelpunten had gezorgd, stelde Willy Tackema Hellas helemaal veilig door er nog twee aan toe te voegen. En zo won Hellas toch nog met 59, een wedstrijd waarin de geroutineerde Rie Heyens de beste speelster van het veld was. Verrassing bracht wel W.L.C.D.E.S. dat nog geen overwinning had behaald, door D.W.S. een 106 nederlaag toe te brengen. R.-k. Swift blijkt wel in bijzon der goede vorm te zijn, want in Den Haag won r.-k. Swift van Hygiea met Heren Wanneer Sittardia enige hoop had in Den Haag tegen Operatie 55 dan zijn zij wel bedrogen uitgekomen. Operatie 55 nam reeds direct het initiatief in handen en een toch in hoog tempo gespeelde wedstrijd werd verdiend door Operatie 55 gewonnen met 17—10. Hellas (Den Haag) is nog niet over haar nederlaag heen, die zij icden tegen het Goese Hel las, want ook tegen Str. Meteoor kwa men zij er niet aan te pas. Str- Meteoor won met 2216. De wedstrijd E.M.M.Hellas (Goes) ging niet door, daar deze wedstrijd stond vastgesteld op zaterdag j.l. in de Goese veiling. Europacup Stand overgangsklas A: dames: Zeeburg H.C.G. Niloc V.E.K. D.E.S- Borger heren: E.S.C.A. Aalsmeer Niloc Olympia II E. O. Olympia (Gr.) Stand overgangsklas B: dames: R-k.-Swift Hellas (Gr.) Stöt W-L.C./D.E.S. E.B.H.V. heren: Operatie '55 Sittardia St. Meteoor Hellas (Gr.) Hellas (Hg) E.M.M. De Amsterdamse dames van Niloc zijn er in geslaagd, ondanks hun trager tem po, tot dc volgende ronde door te drin gen. In Parijs werd van de Franse kam pioen verloren met 76, maar daar Ni loc in Amsterdam gewonnen had met 68 gaan zij nu over naar de volgende ronde. Niloc zal dan moeten uitkomen tegen de winnaar uit de kampioenen van ZwedenDuitsland. Zweden heeft de eerste ontmoeting gewonnen met 59 van de Duitse dames. 3 3 0 0 6 37- 7 3 2 0 1 4 19-23 1 1 0 0 2 19- 4 2 10 12 17-18 2 0 0 2 0 4 -18 3 0 0 3 0 15-43 3 3 0 0 6 61-30 3 2 0 1 4 53-35 3 2 0 1 4 45-37 3 1 0 2 2 38-40 3 1 0 2 2 32-63 3 0 0 3 0 32-57 a 400.000. Zodra de inkomsten uit het dijkgeschot gaan vloeien zal be trekkelijk kort daarna de schuld in re kening-courant voor het grootste ge deelte en tydeiyk wellicht geheel kun nen worden afgelost. Aan de orde komt verder nog een aanbeveling van drie personen voor de benoeming van een gezworene wegens periodieke aftreding van de heer A. J. Cambier te Breskens voor het district Groede, en de heer R. E. A. de Badts te Schoondyke voor het district Oostburg. Het overgrote deel van de agendapun ten impliceert aan-, verkoop en ruiling van gronden voor onder meer verbete ring van wegen, dyken, waterleidingen. Om ongeveer 1 uur 's middags is er een koffiemaaltijd in hotel „Du Com merce" te Oostburg. ZEEUWSCH-VLMNDEREN TERNEUZEN Losgeraakte aanhanger rijdt tegen kleuterschool Vrijdagmiddag is op de Schoolweg te Terneuzen een aanhangwagen van een tractor losgeraakt en daarna tegen de voorgevel van de christelijke kleuter school gebotst. De aanhangwagen veroorzaakte daarbij nogal wat schade aan deuren en ramen van de school. Persoonlyke ongelukken deden zich niet voor. De tractor werd bestuurd door J. L. uit Axel. AXEL Gevonden voorwerpen By de rijkspolitie te Axel zijn sinds 20 oktober als gevonden aangegeven: een bruinlederen portemonnee; een kinder portemonnee met opschrift Sneeuwwit je; zilveren ketting met hanger; een damesrok; een blauwe gymnastiek schoen; een paar damesglacés; rode kinderportemonneesnelbinder; bank biljet van 10; wit plastic kinderhand tas inh. een portemonnee; een groen grijze damesglacé; lichtblauw kinder wantje; zwarte glacé dameshandschoen halsketting met hangertje; zwarte elek trische kabel met stekker; wit zijden damessjaal met blauwe cirkels; twee plastic mappen inh. een schrijfmap; boodschappentas; een paar paarse kin derwanten; een grijze wollen hand schoen; een bruinlederen portemonnee met inhoud. HOEK Uitvoering E.N.Z.K. De muziekvereniging E.N.Z.K. te Hoek geeft op 14 en 15 december a.s. een winteruitvoering. Hiervoor heeft de to neelvereniging in studie genomen het vrolijk mysterie in 3 bedrijven „Als de klok waarschuwt" van R. en C. H. Feenstra. ZUIDZANDE Gemeenteraad komt bijeen De gemeenteraad van Zuidzande zal dinsdagmiddag om half drie in openbare vergadering byeenkomen, tijdens welke vergadering onder meer zal worden be handeld de gemeentebegroting voor 1963. Voorts, komen ter tafel een aantal subsidieverzoeken waaronder van de plaatseiyke afdeling voor EH.B.O. en van het dameskoor „Juliana", een ver zoek om gebruik van gemeentegrond voor plaatsing van een benzinepomp; een voorstel van burgemeester en wet houders tot wyziging van de keurlonen, een voorstel tot onderhandse aanbeste ding van herbestratingswerkzaamheden aan de straten binnen de bebouwde kom en voorstellen tot vaststelling van de bedragen per leerling ingevolge de Lager Onderwijswet over 1961 en voor 1963. SINT-JANSTEEN Onderwijzersbenoeming Tot onderwyzer aan de r.-k. lagere jongensschool te St.-Jansteen is be noemd de heer B. Lambrechts uit Put- Burgerlijke stand TERNEUZEN. Bevallen: M. G. de Decker-van Kouteren, d.; J. J. Verstraten-Overdulve, d.: C. A. A. Naes- sens-StaaL d.; M. A. de Keijzer-Wieland. z.; S. M. Stoffels-Hamelirik. z.: J. Pjjpelink-Bak- ker, z.: G. van Dam-van Hecke, z.; M. L. de Bruijne-de Smet, z.; C. C. Dees-van Taten- hove, z. Ondertrouwd: A. I. van de Velde, 32 j. en F. L. E. van Hulle. 21 J.; D. Scheele, 26 j. en C. K. Polderman. 23 j. Getrouwd: J. C. den Breker. 20 j. en J. Hof man, 19 j. Overleden: J. L. de Krijger, 76 J„ wedn. v. J. Verstraten; G. Maasland. 26 1., e.v. L. C. Vet: A. BuiJze, 65 j.. e.v. F. de Braai: A. Samijn, 55 j.. e.v. M. M. van Remoortele. SCHOONDIJKE. Getrouwd: A. B. van den Bossche. 25 j. en K. A. Beerens. 23 J.: D. Hogerheide. 46 j. en E. Bakker. 39 j.: A. A Steurrijs. 25 j. en M. E. Hameljjnck, 21 J. Overleden: M. Risseeuw, 86 j.. wed. v. J. M. Risseeuw: M. Jansen Verplanke, 86 j., wed. v. J. Bouwens: A. J. Leenhouts. 77 j.: S. Die leman, 74 j., wed. v. W. Dekker. ZAAMSLAG Bevallen: M. J. van Alten-de Vries, d.; D. van Westen-van Driel, z.: A. Spruitenhurg- Ollebelc. d.; T. P. Hamelink-Wisse, z.; T. van Hoeve-de Kraker, d.; D. Scheele-de Jonge, z.: M. Wiss-Wisse, d.: C. N. Dieleman-Deurwaar- der, z.; F. A. de Pooter-Buijze, d.; H. Haak- de Regt, d.; E. P. de Vos-Lensen, d. Getrouwd: A. van de Velde, 26 j. en E. J. M. Hamelink. 20 j.: G. van Wijck, 23 J. en T. W. de Blaeij, 18 j. Overleden: M. H. Geelhoedt, 78 j., wedn. v. A. H. Salm: J. de Putter. 86 j„ wedn. v. P. de Putter. Nagekomen advertenties NOORD-ZEELAND SCHERPEN1SSE Oogstcoüecte De oogstcollecte heeft in de Ned. herv. kerk te Scherpenisse 2640,44 opge bracht. FINALE BILJARTEN LIBRE Wedstrijden stonden op een hoog peil In hotel „Het Wapen van Zeeland" te Renesse is F. de Groot uit Scliarendyke districtskampioen van de 3e klas lïbre van het district „Schouwen en Duive- land" van de KNBB geworden. Aan de voorwedstrijden van deze finale namen 21 spelers deel, waarby de 15-jarige A. Vijverberg van DOS uit Ouwerkerk er in slaagde, naar de tweede klas te pro moveren. Tijdens deze finalewedstrijden werd door de deelnemers vaak verras send goed spel ten beste gegeven. Dit werd mede tot uiting gebracht door pro motie naar de 2e klas van De Groot, De Hooge en Lems. De kampioen van het vorige seizoen, Lems, die ook nu als de grote favoriet mocht worden beschouwd, verloor in de voorlaatste ronde op ver rassende wyze in 27 beurten zyn partij tegen De Groot. De benjamin van dit toernooi, de 15-ja- rige Kees de Hooge, die al zijn vorige partijen op vlotte wyze in winst had we ten om te zetten, bereikte in zyn voor laatste party tegen De Groot remise. strafworp kreeg te nemen, misten zij niet en werd het nog 1112 voor E.B.H.V. Toch is de overwinning van E.B.H.V. wel verdiend, omdat zy reeds na 5 minuten spelen een speler naar het kleedlokaal zagen verwyzen. Het spel van E.B.H.V. sloot ook beter hetgeen waarschynlijk wel is te verkla ren, doordat zij een beter getrainde ploeg waren. Met de rust stond Tonido reeds achter met 47. Volharding moest in Breda tegen Ta- xandria spelen en moest in een doel- puntenryke wedstrijd met 2015 de overwinning in Breda laten. Tegen de verwachting in won Volt van Tachos met 97. De stand is nu hier: E.B.H.V. Tonido Tachos Taxandria Volt Volharding 2 2 0 0 4 25-20 3 2 0 1 4 54-45 2 1 0 1 2 25-21 2 1 0 1 2 38-35 2 10 12 18-20 3 0 0 3 0 42-60 In de afdeling Zeeland speelde te Ber gen op Zoom de dames van Sios en To nido tegen elkaar en wederom was Sios te sterk. Tonido verloor met 12-3. De heer van Sios I werden wederom met één puntje verschil geklopt door Tonido n n.l. 1617. Fortuna n bleek te sterk voor Tonido in en het werd 15—3. 3 3 0 0 6 28- 6 3 2 1 0 5 14- 9 3 1113 14-14 3 1 0 2 2 24-17 3 1 0 2 2 17-19 3 0 0 3 0 10-42 3 3 0 0 6 52-30 3 1 1 1 3 40-41 3 1 1 1 3 44-48 2 1 0 1 2 25-23 3 1 0 2 2 47-48 2 0 0 2 0 23-41 District Zuid B Heren. Het is Tonido niet gelukt E.B.H. V. de puntjes afhandig te maken. Wel hebben zy kort voor het einde nog met 1110 voorgestaan, maar toen Tonido een strafworp kreeg te nemen hadden zy hun overwinning veilig kunnen stel len, maar de bal werd recht in de doel- verdediger opgeworpen en hieruit volg de direct een aanval van E.B.H.V. er het werd 1111. Toen E.BH.V. nog Uilslagen Overgangsklasse A: Dames: Borger—V K -11. Zeeburg—IICG 12—3. Heren: ESCA- C 275, Olympia HNiloc 1011. Aals meer—Olympis Gr. 20—9. Overgangsklas B: Dames: EBHVHellas Ge 59, Hvgïeark. Swift 3—7, WLC/DESDWS 10—6. Heren: Operatie 55—Sittardia 17—10, Str. Meteoor- Hellas Hg 22—16. District Zuid B: Heren: Tonido—EBHV 11— Taxandria—Volharding 2015. Volt— Tachos 9—7. Afd, West Brabant: Dames le klas: Were Di—KSB 8—1, BI. Wit—Were Di 3—4. Tachos -BI. Wit 3—0. Tachos—KSB 5—3. Heren le klas: Were Di—KSB 8—1. KSB—Velocitas 7—9, Rapid—Longa 8—6, Longa—Were Di 5—14. Dames 2e klas: Taxandria—Rapid 2—2 Be FairTaxandria 33. Dames 3e klas: EBHV 2—Terheyden 1—2, BI. Wit 2—EBHV 2 1—3, BI. Wit 2—SOA 2 5—1. Heren 3e klas: BI. Wit—Velocitas 2 17—11, Longa 2—Taxan dria 2 8—7, Rapid 2—Longa 2 10—3. Taxan dria 2BI. Wit 913. Dames 4e klas: Were Di 2DVS 2—1. Heren 4e klas: DVS—BI. Wit 2 11—5, BI. Wit 2—Were Di 2 4—8, Were Di 2 —DVS 5—4. Afdeling Zeeland. Dames le klas: SIOS- Tonido 12—3. Heren le klas: SIOSTonido 2 1617. Heren 2e klas: Fortuna 2Tonido 3 153. Heren junioren: SIOSTonido 817- Jongens 12-13 jaar: Fortuna A—Fortuna B 17—1. Met zyn algemeen gemiddelde van 4.55, tegen De Groot 3.90, en allebei 11 pun ten, kreeg de jeugdige Zierikzeeënaar de beste troeven in handen. Op de laatste avond kwam De Groot in zijn partij tegen Hagestein geen moment in ge vaar, waardoor hij zyn puntentotaal op 13 kon brengen. HOOGSPANNING Onder hoogspanning begon hierna de slotpartij tussen De Hooge en Lems, waarby De Hooge de kampioen van het vorige seizoen moest verslaan om beslag op de titel te leggen. Voor De Hooge bleek deze opgave zwaar. Tegen zijn veel meer gerou tineerde tegenstander bleek hij niet over de nodige hardheid te beschik ken. Totaal ten prooi aan zyn ze nuwen kreeg hij geen moment een voet aan de grond tegen de soepel spelende Lems, die in 20 beurten, moyenne 5, de partij uitmaakte. Een opmerkelijke prestatie leverde ook Vasseur uit Renesse, die voor de eerste maal aan de kampioenschap deelnam. Na de eerste drie partyen te hebben ver loren, wist hy zijn 4 volgende partyen in winst om te zetten. Aan het slot zei de districtsvoorzitter, de heer A. Brand uit Zierikzee, dat het hem tot vreugde stemde, dat momenteel het district over een aantal talentvolle jeugdspelers beschikt. In dit verband wees hy op de prestaties van Vijverberg bij de voorwedstryden en De Hooge in de finale. Woorden van dank richtte hij tot de organiserende vereniging „Renes se" voor de perfecte wijze, waarop zy dit toernooi had georganiseerd. Vervol gens ging de heer Brand over tot prijs uitreiking, waarby De Groot de bonds- medaille en de districtswisselbeker in ontvangst mocht nemen. De extra prys voor de hoogste partij- gemiddekle ging naar Lems (6.25) die voor het hoogste algemeen ge middelde naar De Hooge (4.22) en voor de hoogste serie naar De Hoo ge en Schot, beide 33. By de verdere prijsuitreiking gaf de kampioen De Groot, die zei trots te zijn op zo'n tegenstander, zijn eerste prijs aan De Hooge, terwyl Hij bij de extra prijzen zijn keu overliet aan mevrouw Lems, daar hij meende, dat zonder de sportieve hulp van Lems, de titel hem wel ontgaan zou zijn. Op 9 en 10 maart 1963 zal De Groot het district vertegenwoordigen op de gewes telijke kampioenschappen te Kaatsheu vel. Uitslag: 1. F. de Groot, persoonlijk lid KNBB. Scharendyke, 13 punten, 700 caramboles, 189 beurten, hoogste serie 23, algemeen gemiddelde 3.70; 2. M. Lems, OKK, Nieuwerkerk. 12.686, 184, 32, 3.73; 3. C. L. de Hooge, VOG, Zie rikzee, 11, 646, 153, 33.4, 22; 4. J. Vas seur, BV Renesse, 8.575 186, 18. 3.09; 5. J. Hagestein, KVL Noordgouwe, 6.609, 229, 15. 2.66; 6. C. Schot, Concor dia, Zierikzee. 4.537. 189, 33. 2.84- 7 M. Verhoek. BVO Oosterland. 2.483. 197. 18. 2.45; 8. W. Kesteloo. OKK Nieuwer kerk. 0.513, 181. 20. 2.83. Marktberichten VEILING ROTTERDAM. 7 december. Aardappelen 7—10. Andijvie 63— 87. Bloemkool IA 6 stuks per bak 100—116, 7 per bak 6568. Bloemkool 2A 6 per bak 6668. Rode kool 17—21. Gele kool 1521. Groene kool 8—16. Sla IA 23—26. Spinazie 58—59 Spruiten IA 118—160. 2A 70—116. 1B 130, 2B 28-41. 2D 102—110. Prei 1 40—48. Selderij 7—13. Grote peen 8—15. Uien 16—19. Uien geschoond 15—33. Witlof IA 99—109, 2A 8499, 1B 9596, 2B 7891. Aanvoer 29.500 kg. Sjalotten 89. Black Alicante 148—189. Boerenkool 16—17. Cox Orange Pippin IA 92—100, 1B 53—75, IC 37—50. Jonathan 1B 43—57, IC 36—50, 2A 3643. Golden Delicious IA 7488, IB 68— 70, IC 48—49. Goudrenet IA 49—62, 1B 45—53, IC 46—48, 2A 52. Glorie van Holland IA 51— 57, 1B 46—52, IC 34—35. Met droefheid geven wij kennis van de ge boorte van een doch tertje, dat na een half uur te hebben geleefd, weer van ons werd weggenomen. H. P. de Dreu. M. W. C. de Dreu- Meeuwse. Ellewoutsdijk, 8 december 1962. Everingse Binnendijk 4. Heden behaagde het de Here van leven en dood in het ziekenhuis Oostwal te Goes van onze zijde weg te ne men, onze innig ge liefde dochter, zuster, schoonzuster en tante, ADRIAN A HUISSEN, op de leeftijd van 42 jaar en 5 maanden. Krabbendijke: P. Huissen. M. Huissen- Lobbezoo. Krabbendijke: P. Huissen. N- Huissen-Blok. Rilland: E. Sinke-Huissen. I. C. Sinke. Neven en nichten. Krabbendijke, 8 december 1962. Wilhelminastraat 18. De teraardebestelling zal D.V. plaatshebben op woensdag 12 de cember. Vertrek sterf huis 12.30 uur. Met droefenis delen wij mede, dat op 6 de cember 1.1. te Rotter dam op 59-jarige leef tijd is overleden, me vrouw C. F. HORDIJK, oud-onderwijzeres aan de openbare v.g.Lo.- school te Vlissingen. Haar oud-collega's en de ouder commissie. Op 9 december is rus tig in vrede ontslapen, onze zeer geliefde vrouw, moeder, be huwd- en grootmoeder, MARIA FIETERNELLA WIJKHUYS - FRAN CKE, in de ouderdom van 73 jaar. Biggekerke: P. Wijkhuys. Vlissingen: A. Joziasse- Wijkhuys- A. Joziasse- Biggekerke: A, Wijkhuys. A. Wijkhuys-Vos. C. L. Verstraate- Wijkhuys. G. Verstraate- Vlissingen: M- Wijkhuys- Wijkhuys. M. Wijkhuys. Biggekerke: L. Wijkhuys. N. Wijkhuys- Kleinepier. En kleinkinderen. De teraardebestelling zal plaatshebben op woensdag 12 decem ber a s. om 12.30 uur op de algemene be graafplaats te Bigge kerke. Geen bloemen. Algemene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde vader, behuwd- en grootvader, MARINES VAN HEMERT, in de ouderdom van 78 jaar. Australië (Melbourne) M. van Hemert. Oost-Souburg Zeewijksingel 63: J. Zuidema-Sinteur. M. J. Zuidema. Ria en Kees. Middelburg, 8 december 1962. Achtersingel 11. De teraardebestelling zal plaatsvinden dins dag 11 december a s. te 2 uur op de alge mene begraafplaats te Middelburg. Enige en algemene kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, in huize „De Berk" te Hoek, mejuf frouw SARA JANNEKE VAN MALE, in de ouderdom van ruim 78 jaar. Uit aller naam, C. M. Risseeuw. Schoondijke, 7 december 1962. Lange Herenstraat 21. De teraardebestelling zal plaatshebben op de algemene begraaf plaats te Iloek, op dinsdag 11 december 1962, des n.m. te 2.30

Provinciale Zeeuwse Courant | 1962 | | pagina 11